Licensed to Avon Community Swim Team   Hy-Tek's Meet Manager 3/25/2006 04:49 PM
             2006 GRIN SCY Chamiponships - 3/24/2006 to 3/25/2006              
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL:   16:50.17   5/19/1991 KAREN BURTON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Awe, Sarah C              26 AVON                22:45.00   22:10.98   20  
      34.76   38.23   39.23   39.44   39.67   40.16   40.81   40.54
      40.91   40.92   40.43   41.02   40.95   40.29   40.71   40.85
      40.99   40.70   41.09   40.86   41.14   40.83   41.17   40.94
      40.66   40.97   40.77   40.62   40.79   40.72   39.83   40.43
      39.55
 
Event 1  Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL:   17:07.52   5/23/1993 KAREN BURTON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knight, Tracy             33 ISF                 27:50.00   23:56.30   20  
      38.92   41.89   43.22   43.01   43.50   43.62   43.92   43.95
      43.38   43.71   43.44   44.06   43.88   44.35   44.06   44.02
      44.14   44.34   44.15   44.49   44.10   43.93   43.56   43.45
      43.83   43.93   44.13   43.47   43.82   44.13   43.06   43.56
      41.28
  2 Gileno, Jean              33 NASTI                     NT   28:14.86   17  
      39.71   44.89   48.89   50.47   51.14   52.76   52.06   51.68
      52.67   52.20   51.21   52.05   51.62   52.09   53.31   51.94
      52.96   53.99   51.59   52.11   53.44   53.68   52.58   51.60
      51.68   50.22   53.27   51.99   53.68   53.05   52.59   49.88
      47.86
 
Event 1  Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL:   17:13.99    5/4/1997 K PIPES-NEILSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             35 IM                        NT   18:38.94   20  
      28.93   32.01   32.85   33.84   33.50   34.24   34.02   34.12
      34.21   34.37   34.36   34.10   34.11   34.18   34.15   34.14
      34.35   34.32   34.15   34.27   34.30   34.00   34.64   34.15
      34.28   34.21   34.53   34.76   34.24   34.74   34.15   34.45
      32.27
  2 Rian, Victoria            39 ISF                 20:07.00   19:43.05   17  
      32.32   35.94   35.85   35.69   35.92   35.35   35.66   35.82
      35.58   35.67   35.82   35.73   35.58   35.78   35.52   36.21
      36.26   36.39   36.10   36.12   36.26   36.31   36.57   36.51
      36.47   36.47   36.71   36.67   36.35   36.35   36.31   35.37
      33.39
 
Event 1  Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL:   17:15.20   12/7/2002 K PIPES-NEILSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zigler, Julie             44 NASTI                     NT   24:13.03   20  
      36.25   39.97   42.27   43.57   44.39   44.20   44.57   44.64
      44.42   44.43   44.19   44.52   44.80   44.59   44.70   44.84
      44.85   44.79   44.42   44.95   44.87   44.41   44.52   44.60
      44.83   44.58   45.08   44.77   44.54   44.83   44.67   43.97
      42.00
  2 Myers, Tina               44 ISF                 24:33.90   24:42.34   17  
      42.22   44.78   45.19   45.33   45.34   45.09   45.35   45.30
      45.32   45.32   45.27   45.37   45.19   45.21   45.62   45.49
      45.32   45.16   45.01   44.78   44.65   44.57   44.65   45.03
      44.70   44.57   44.66   44.90   44.86   44.64   44.86   44.86
      43.73
 
Event 1  Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL:   19:09.33    2/7/1999 LAURA VAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Lisa J            46 NASTI               25:30.00   25:02.90   20  
      38.27   43.01   44.91   46.20   46.37   46.13   45.93   46.22
      46.38   46.05   44.99   46.02   45.13   45.94   44.81   46.60
      45.81   46.06   45.85   46.24   46.06   46.29   46.06   46.66
      45.62   45.44   47.03   45.71   45.69   45.50   45.43   47.18
      43.31
 
Event 1  Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL:   18:42.24   4/14/2002 LAURA VAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne E          52 IOWA                23:00.00   21:41.15   20  
      34.46   38.53   39.10   39.06   39.38   39.59   39.89   39.81
      40.02   40.13   40.34   40.33   39.83   39.76   39.77   39.69
      39.85   40.03   39.68   39.54   39.69   39.95   39.55   39.66
      39.45   39.36   39.37   39.54   39.35   39.32   39.19   39.27
      38.66
  2 Berger, Kathy             52 ISF                 25:02.92   25:10.74   17  
      40.68   44.22   44.91   45.51   45.41   45.60   46.06   45.88
      45.46   45.87   45.62   45.52   45.62   45.49   45.58   45.28
      46.15   45.53   46.37   45.62   46.83   45.74   45.73   46.59
      47.17   45.94   46.64   47.40   46.30   47.18   47.44 1:31.40
 
Event 1  Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL:   21:12.19   2/13/1998 ARDETH MUELLER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               57 ISF                 34:03.59   34:18.17   20  
      51.93 1:02.17 1:01.80 1:02.51 1:02.53 1:03.13 1:01.71 1:03.41
    1:04.26 1:03.63 1:03.12 1:01.64 1:02.06 1:01.53 1:03.19 1:02.33
    1:02.52 1:02.75 1:03.67 1:02.89 1:04.48 1:02.87 1:03.58 1:02.24
    1:01.85 1:03.46 1:02.95 1:02.58 1:02.48 1:03.26 1:03.13 1:02.23
    1:00.28
  2 Hall, Carol A             58 ISF                 35:36.59   39:47.57   17  
    1:04.39 1:08.86 1:12.39 1:13.10 1:11.93 1:13.58 1:13.66 1:12.88
    1:13.04 1:10.54 1:13.86 1:12.03 1:13.35 1:16.50 1:13.00 1:11.16
    1:13.78 1:16.36 1:13.79 1:13.85 1:12.92 1:12.08 1:11.35 1:10.33
    1:13.17 1:12.22 1:11.52 1:11.81 1:12.29 1:11.96 1:13.13 1:11.36
    1:11.38
 
Event 1  Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL:   15:51.57   5/12/1996 JEFF ERWIN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff M            32 NASTI                     NT   20:13.14   20  
      30.28   33.96   34.46   35.30   35.92   35.81   35.91   36.17
      37.32   36.94   36.92   37.32   37.43   37.58   38.17   38.11
      37.24   36.93   38.17   37.42   37.89   38.18   37.71   37.47
      37.51   36.71   38.26   37.56   37.76   38.50   37.16   36.05
      35.02
  2 Ruby, John                34 ISF                 22:00.00   21:44.34   17  
      32.36   35.22   37.36   38.01   38.85   40.07 1:21.02   41.01
      40.30   40.62   40.40                   40.60   40.28   40.60
      40.49                   40.09   39.91   40.38   39.84   40.67
      40.56   40.49   40.75   39.62   40.06   39.48   39.27   39.67
      36.04
  3 Awe, Robb B               31 AVON                24:00.00   22:13.59   16  
      35.03   38.15   39.22   40.25   40.76   41.57   40.82   41.30
      41.15   41.21   41.40   40.19   41.11   40.59   40.66   40.93
      40.77   40.96   40.67   40.32   41.05   41.11   40.29   40.94
      40.21   40.62   40.66   40.83   40.63   41.43   40.37   40.03
      38.36
 
Event 1  Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL:   15:53.88   5/18/2003 JEFF ERWIN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zimmer, Tim               35 ISF                 21:00.00   20:03.84   20  
      32.17   35.06   35.82   35.36   35.47   35.85   35.82   36.00
      36.19   36.16   36.38   36.30   36.42   36.43   37.04   36.92
      36.93   36.96   36.78   37.05   37.24   37.07   37.42   37.06
      37.48   37.65   37.21   37.45   37.26   37.12   37.01   36.80
      35.96
  2 Hiskes, Mark              37 ISF                 25:00.00   23:53.63   17  
      38.64   41.42   42.87   41.98   42.76   43.21   43.06   43.74
      44.33   44.31   42.81   44.30   43.91   43.66   43.70   43.74
      43.62   43.91   44.23   44.66   43.05   43.49   43.79   45.23
      42.80   44.26   45.00   43.09   44.19   44.22   43.03   43.42
      43.20
 
Event 1  Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL:   16:18.14   4/10/1994 HESS YNTEMA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Michael            44 ISF                 19:47.41   20:00.83   20  
      31.93   35.43   35.41   35.16   35.80   36.12   35.86   35.75
      36.28   36.19   36.29   36.00   36.23   36.77   36.93   36.63
      36.62   36.55   36.61   36.58   37.20   37.23   36.73   37.34
      37.18   37.58   37.42   37.20   37.01   37.08   36.98   36.82
      35.92
 
Event 1  Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL:   16:44.67   4/30/2000 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schleifman, Bill I        46 NASTI                     NT   24:13.01   20  
      36.69   40.99   43.21   45.12   45.00   45.70   45.81   46.76
      45.74   45.41   45.40   46.48   44.26   45.16   45.26   44.80
      44.91   44.63   44.08   44.66 1:29.19   45.32   43.02        
              44.18   43.15   44.17   42.78   42.44   41.38   37.38
  2 Bernstein, Mike           49 ISF                 25:04.86   25:19.91   17  
      39.99   44.16   45.80   45.97   46.17   45.56   46.32   46.25
      47.01   46.42   45.91   46.60   47.40   45.89   47.05   46.58
      46.18   46.13   47.58   46.84   46.26   45.38   46.24   45.94
      46.59   46.68   47.00   47.41   45.89   45.35   46.76   46.68
      43.92
  3 Elliott, Kevin J          47 NASTI               30:00.00   26:10.64   16  
      39.92   41.87   44.65   45.72   45.87   45.68   46.09   45.88
      46.11                   45.94   45.94   46.00   46.09   45.23
      46.08   46.71   47.14   46.30   47.17   47.35   46.34   46.15
    2:16.85   45.63   47.17   46.57   46.97   46.13   44.96 1:00.06
  4 Eastes, Jeff J            45 NASTI               26:30.00   26:41.89   15  
      38.38   41.86   44.34   47.55   47.70   48.58   49.19   51.18
      49.01   48.94   49.99   50.32   48.13   51.09   50.05   48.59
      50.23   50.68   48.81   49.48   49.05   49.76   49.99   50.52
      48.26   49.84   48.86   49.60   49.90   48.02   48.17   49.19
      46.63
 
Event 1  Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL:   16:42.07   5/20/2001 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, David              54 ISF                 21:59.97   22:12.54   20  
      35.12   38.95   39.84   40.08   40.33   40.13   40.42   41.39
      40.64   40.73   41.16   40.69   40.82   40.86   41.04   41.26
      41.05   40.65   40.61   40.85   40.92   40.66   40.98   40.48
      40.81   40.75   40.79   40.51   40.56   40.38   40.91   40.11
      38.06
  2 Baker, Greg S             53 NASTI                     NT   23:06.10   17  
      35.18   39.14   40.10   40.58   41.18   41.58   41.70   41.87
      42.19   42.06   42.34   42.37   42.48   42.60   42.73   42.59
      42.95   42.98   43.04   42.43   42.65   42.60   43.09   42.80
      42.94   42.52   42.56   42.85   43.28   42.80   42.62   42.53
      40.77
 
Event 1  Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL:   18:30.91   4/13/2003 GEORGE WATSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sidner, Dick A            57 NASTI               22:15.00   22:02.48   20  
      34.88   37.99   39.46   40.01   39.62   39.37   39.94   40.18
      40.17   40.54   40.87   41.74   40.99   41.81   42.99   41.79
      40.07   40.42   41.05   41.34   42.36   41.16   40.56   39.88
      38.88   39.31   39.31   40.21   40.23   39.73   39.05   39.40
      37.17
 
Event 1  Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  60-64 NATL:   19:18.81   5/18/2003 SANDY GALLETLY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          60 EAM                       NT   20:12.42   20  
      31.83   34.55   35.71   35.92   35.98   36.46   36.74   36.63
      36.67   37.05   37.07   37.28   37.15   37.15   37.07   37.14
      37.27   37.46   37.56   37.60   37.27   37.82   37.40   37.23
      37.34   37.41   37.18   37.42   37.44   37.35   37.15   36.79
      34.33
  2 Church, Doug              62 NASTI               25:20.00   26:12.47   17  
      39.84   42.45   45.52   46.01   46.42   47.29   48.41   47.25
      47.49   48.00   47.64   47.57   47.62   46.84   47.64   49.10
      47.54   46.52   49.04   48.36   48.40   48.64   46.07   47.48
      48.00   48.98   50.15   50.25   49.83   49.55   50.52   49.88
      48.17
  3 Wunsch, Gerald A          60 DOC                 27:02.58   26:33.68   16  
      43.47   45.50   46.76   47.59   47.00   47.78   48.85   48.60
      47.88   50.03   47.62   50.98   47.28   50.26   47.57   50.97
      46.97   49.82   48.22   47.54   49.31   49.34   48.97   48.95
      49.07   48.12   48.95   50.53   49.02   49.85   48.76   46.90
      45.22
  4 Kalchev, Dimitar          62 NASTI               30:00.00   30:15.98   15  
      39.69   46.55   49.30   52.25   52.36   52.84   53.02   54.42
      55.04   55.76   55.75   54.78   55.35   55.10   54.65   54.83
      57.54   56.86   56.68   57.41   58.69   57.83   56.31   57.01
      57.27   57.50   57.82   58.15   57.83   57.65   55.97   57.75
      56.02
 
Event 1  Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL:   20:00.61   5/18/1997 GRAHAM JOHNSTON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Householder, Howard L     65 NASTI               30:00.00   29:21.40   20  
      43.76   48.18   51.39   50.91   50.46   51.47   51.04   51.25
      50.83   51.41   51.56   52.39   51.62   52.29   51.87   52.33
      52.16   52.23   52.47   51.79   52.88   52.39   52.37   53.03
      52.30   52.41   52.66   53.05   53.42   53.73   53.92   52.70
    1:45.13
  2 Clapp, Richard            69 ISF                 38:00.00   38:14.15   17  
      58.79 1:06.78 1:09.44 1:10.39 1:10.66 1:10.58 1:10.82 1:10.97
    1:10.82 1:10.52 1:11.67 1:10.90 1:10.29 1:10.89 1:10.41 1:10.76
    1:11.72 1:10.52 1:09.61 1:09.52 1:09.48 1:08.63 1:08.88 1:09.92
    1:09.85 1:09.84 1:09.68 1:07.25 1:09.09 1:09.58 1:09.70 1:08.98
    1:07.21
 
Event 1  Men 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
  80-84 NATL:   26:05.99   4/13/2003 JURGEN SCHMIDT                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              81 DOC                 39:32.51   39:04.96   20  
    1:08.64 1:14.79 1:15.24 1:12.78 1:13.64 1:14.32 1:13.24 1:15.39
    1:12.94 1:10.89 1:12.34 1:14.28 1:12.86 1:11.47 1:13.32 1:12.48
    1:13.67 1:12.71 1:11.86 1:13.22 1:11.42 1:13.21 1:14.60 1:10.58
    1:11.27 1:11.06 1:08.99 1:07.51 1:04.87 1:04.29 1:04.60 1:02.89
      59.59
 
Event 3  Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
  35-39 NATL:   4:24.18   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             35 IM                   4:42.98    4:47.28   20  
      30.02   33.16   37.80   37.53   40.91   40.87   34.67   32.32
  2 Lamb, Jennifer S          38 NASTI                6:40.00    6:51.21   17  
      42.11   54.44   53.08   53.88   57.47   55.55   49.78   44.90
 
Event 3  Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
  40-44 NATL:   4:28.82  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              40 ISF                  5:18.99    5:18.72   20  
      33.02   37.71   40.59   40.68   46.98   47.67   36.33   35.74
 
Event 3  Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
  45-49 NATL:   4:54.46   5/17/2002 COLETTE CRABBE                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    48 ISF                  6:12.00    6:13.63   20  
      38.27   48.24   52.66   51.93   48.51   48.19   43.42   42.41
  2 Schuster, Cathy A         47 NASTI                7:02.00    6:56.01   17  
      47.13   58.07   52.35   52.97   55.59   54.36   49.36   46.18
 
Event 3  Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
  50-54 NATL:   5:00.48    5/9/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         50 IM                        NT    6:44.53   20  
                                              57.14   44.76   42.80
 
Event 3  Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
  55-59 NATL:   5:34.68   5/18/2003 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Carol A             58 ISF                  9:04.64    9:47.56   20  
                    1:20.03 1:19.90 1:14.45 1:16.02 1:11.80 1:09.95
 
Event 3  Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
  60-64 NATL:   6:12.27   5/18/1997 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          61 IM                   6:35.63    6:45.11   20  
      48.43   53.11   48.20   46.95 1:00.02 1:00.19   44.87   43.34
 
Event 3  Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
  30-34 NATL:   3:53.81    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warren, Ryan              31 ISF                  4:30.00    4:42.51   20  
      27.81   32.12   36.13   36.41   39.67   40.78   34.86   34.73
  2 Maydak, Jeff M            32 NASTI                6:00.00    5:01.55   17  
      30.07   35.31   38.06   37.88   44.36   46.07   35.29   34.51
 
Event 3  Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
  40-44 NATL:   4:09.16   5/20/2001 CAMERON REID                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiss, John M             44 ISF                  6:00.00    5:42.60   20  
      33.05   38.46 1:35.52   46.51   47.22   41.05   40.79        
 
Event 3  Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
  45-49 NATL:   4:23.69   4/30/2000 TOM REUDY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holove, Victor            45 NASTI                6:05.00    5:54.07   20  
      32.19   37.80   48.46   46.96   51.29   49.46   44.06   43.85
  2 Meek, Dan                 49 ISF                  6:21.50    6:06.57   17  
      33.00   41.46   53.39   52.87   52.10   51.19   41.42   41.14
  3 Eastes, Jeff J            45 NASTI                7:20.00    7:13.57   16  
      46.34   51.71   58.11   59.76   59.87 1:01.64   49.08   47.06
 
Event 3  Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
  50-54 NATL:   4:30.10   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Jim                  53 ISF                  5:40.21    5:35.34   20  
      33.04   38.78   45.97   44.97   49.24   49.81   37.09   36.44
 
Event 3  Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
  60-64 NATL:   5:02.36   5/18/2003 EDWARD CAZALET                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          60 EAM                  5:19.00    5:32.93   20  
      33.91   40.44   43.53   44.48   50.02   50.65   36.54   33.36
  2 Church, Doug              62 NASTI                8:00.00    7:06.60   17  
      47.41   55.93   51.89   51.86 1:06.71 1:05.57   41.58   45.65
 
Event 3  Men 80-84 400 Yard IM
===============================================================================
  80-84 NATL:   7:03.09   4/19/1998 ALDO DA ROSA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           80 IM                   7:32.25    6:58.12   20  
      45.87   52.46   55.32   54.31   58.22   56.81   49.39   45.74
 
Event 5  Women 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Masters  'A'                               NT    4:51.71   40  
     1) Medendorp, Meghan M 24          2) Bolin, Kim 25                  
     3) Kremer, Shannon 26              4) Karr, Alissa H 24              
       37.91  1:19.92    43.27  1:35.01    28.59  1:01.82    26.08    54.96
  2 Indy Swim Fit  'B'                                     NT    5:07.89   34  
     1) Hancock, Alicia 30              2) DeFrance, Kelly 28             
     3) Nicolini, Stephanie 27          4) Davis, Shazia 24               
       37.06  1:15.65    42.25  1:30.69    32.20  1:10.97    32.25  1:10.58
 -- Indy Swim Fit  'A'                                     NT         DQ  
     1) Shults, Katherine 24            2) Helphinstine, Clare 23         
     3) Rian, Victoria 39               4) Hicks, Kathryn 25              
       35.77  1:14.04    33.17  1:11.44    33.53  1:12.14    33.45  1:11.01
 
Event 5  Women 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swim Fit  'A'                                     NT    4:42.83   40  
     1) Huehls, Tammy 26                2) McPeak, Erin 25                
     3) Garman-Weaver, Jennifer 25      4) Zimmer, Jennifer 28            
       33.44  1:08.80    39.19  1:23.06    29.54  1:03.79  1:07.22  1:07.18
  2 Noblesville Masters  'A'                               NT    5:10.97   34  
     1) Denniston, Danielle 27          2) O'Connell, Jennifer L 27       
     3) Vinton, Brooke A 25             4) Keifer, Beth 29                
       36.40  1:12.88    40.32  1:27.40    39.18  1:24.71    30.53  1:05.98
  3 Noblesville Masters  'B'                               NT    6:13.29   32  
     1) Gileno, Jean 33                 2) Wright, Mary K 55              
     3) Hewett, Susan 63                4) Colvin, Lora 27                
       47.50  1:42.02    49.38  1:47.10    36.25  1:28.59    27.83  1:15.58
  4 Noblesville Masters  'C'                               NT    6:29.33   30  
     1) Lamb, Jennifer S 38             2) Andersen, Christie A 28        
     3) Derzhavets, Melanie 40          4) Latina, Raena A 35             
       46.74  1:41.11    42.41  1:31.20    38.83  1:24.92    49.14  1:52.10
 
Event 5  Women 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swim Fit  'A'                                     NT    4:47.23   40  
     1) Fernandez, Gerri 40             2) Childress-Brown, Tina 42       
     3) O'Connor, Alice 44              4) Shuck, Susie 40                
       33.86  1:10.85    39.40  1:23.07    30.45  1:06.05    32.80  1:07.26
  2 Noblesville Masters  'B'                               NT    6:14.64   34  
     1) Bayley, Dianne L 68             2) Richardson, Sharon 46          
     3) Zigler, Julie 44                4) Webb, Nancy 48                 
       41.56  1:26.08    16.83    41.35    46.22  1:23.59    47.11  2:43.62
  3 Noblesville Masters  'A'                               NT    7:17.57   32  
     1) Elliott, Jennifer 41            2) Langer, Christel 36            
     3) Sackers, Elizabeth 42           4) Thompson, Theresa 37           
     1:02.81  2:08.08    16.25    52.18    56.01  1:44.50  1:41.82  2:32.81
 
Event 5  Women 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swim Fit  'A'                                     NT    5:01.95   40  
     1) Schnieders, Ann 45              2) Gassen, Carol 45               
     3) Pedersen, Christine E 47        4) Francis, Susan 53              
       35.97  1:12.65    38.97  1:23.10    36.37  1:19.02    30.92  1:07.18
  2 Noblesville Masters  'A'                               NT    6:08.38   34  
     1) Coates, Christine 47            2) Miller, Lisa J 46              
     3) Schuster, Cathy A 47            4) Welkin, Laura 50               
       43.97  1:31.48    23.66    44.91    53.27  1:42.04  1:32.08  2:09.95
  3 Noblesville Masters  'B'                               NT    7:55.97   32  
     1) Baldwin, Ginny 53               2) Kubeck, Ginny M 59             
     3) Haydon, Sue 51                  4) Roach, Peggy A 50              
       52.49  2:39.87    57.37  1:46.14  1:24.10  2:20.96  1:09.00         
 
Event 6  Men 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Masters  'A'                               NT    3:42.90   40  
     1) Dillon, Bill 25                 2) Karr, Jon J 25                 
     3) Findley, Brett 24               4) Johnson, Scott G 25            
       25.04    51.53    29.42  1:04.47    24.69    55.57    23.78    51.33
  2 Indy Swim Fit  'A'                                3:42.00    3:46.00   34  
     1) Warren, Ryan 31                 2) DeFrance, Chris 22             
     3) Dawkins, Adam 30                4) Krajewski, Tom 27              
       28.26    59.96    29.46  1:04.12    24.63    53.58    22.08    48.34
  3 Indy Swim Fit  'B'                                     NT    4:27.46   32  
     1) Mergy, Matt 24                  2) Girolamo, Carlo 24             
     3) Fero, John 35                   4) Zimmer, Tim 35                 
       32.37  1:05.85    36.61  1:18.09    28.02  1:04.16    28.61    59.36
 
Event 6  Men 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Masters  'A'                               NT    4:01.38   40  
     1) Boice, Mark W 31                2) Shirey, Mark A 48              
     3) Olssen, Sean 34                 4) Swope, Donald E 31             
       29.17  1:00.52    31.76  1:08.72    28.62  1:01.00    24.44    51.14
  2 Noblesville Masters  'B'                               NT    4:36.44   34  
     1) Pesut, Bernie B 41              2) Sikich, Chris P 27             
     3) Luckey, Andrew D 35             4) Maydak, Jeff M 32              
       32.87  1:06.87    32.05  1:10.58    33.25  1:20.32    27.58    58.67
 
Event 6  Men 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swim Fit  'A'                                     NT    4:14.85   40  
     1) Roby, Bud 44                    2) Houchens, Jeremy 36            
     3) Simon, Robert 35                4) Berridge, Jeffrey 35           
       29.50  1:01.26    33.52  1:11.01    29.11  1:01.94    29.02  1:00.64
  2 Sugar Creek Masters  'A'                               NT    4:44.75   34  
       35.57  1:12.81    40.66  1:28.86    29.91  1:02.99    27.91  1:00.09
  3 Noblesville Masters  'A'                               NT    5:12.08   32  
     1) Holove, Victor 45               2) Bolen, Steve 49                
     3) Kalchev, Dimitar 62             4) Welkin, David J 40             
       35.90  1:11.01    43.79  1:36.08    32.71  1:12.07    34.79  1:12.92
  4 Noblesville Masters  'B'                               NT    6:04.80   30  
     1) Williams, Scott M 44            2) Derzhavets, Gabriel 44         
     3) Keefe, Edward K 67              4) Zigler, Kurt 44                
              1:23.38    49.79  1:46.37    30.44  1:06.79    48.01  1:48.26
 
Event 6  Men 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swim Fit  'B'                                     NT    4:29.94   40  
     1) Counsell, Steven 46             2) Peck, Jim 48                   
     3) Cummings, Brian 46              4) Barnes, Tom 49                 
       31.68  1:07.46    35.88  1:17.09    30.86  1:05.78    28.78    59.61
  2 Indy Swim Fit  'A'                                     NT    4:40.03   34  
     1) Lewis, David 54                 2) Fox, Jim 53                    
     3) Meek, Dan 49                    4) Catellier, Ken 45              
       35.40  1:12.51    37.91  1:20.54    33.29  1:11.85    26.08    55.13
  3 Noblesville Masters  'A'                               NT    5:47.64   32  
     1) Myers, Jerry R 67               2) Welkin, Dan 51                 
     3) Crutchfield, Randy L 47         4) Baker, Greg S 53               
       43.40  1:30.13    38.03  1:19.75    38.31  1:55.53    39.67  1:02.23
  4 Noblesville Masters  'B'                               NT    6:18.55   30  
     1) Parmer, Tim R 53                2) Schleifman, Bill I 46          
     3) Baldwin, Bob 51                 4) Elliott, Kevin J 47            
       58.62  2:04.43    42.17  1:29.42    44.47  1:33.17    34.72  1:11.53
 
Event 6  Men 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Masters  'A'                               NT    5:43.78   40  
     1) Roach, Bill F 56                2) Sidner, Dick A 57              
     3) Church, Doug 62                 4) Householder, Howard L 65       
       47.23  1:41.17    38.65  1:24.39    41.92  1:31.42    31.36  1:06.80
  2 Indy Swim Fit  'A'                                     NT    6:09.12   34  
     1) Perrin, Tom 55                  2) Chalfie, Ivan 74               
     3) Aleska, Roger 56                4) Kin, S. Mike 58                
       32.36  1:08.43  1:07.86  2:46.34    20.88  1:02.46  1:11.89         
 
Event 6  Men 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swim Fit  'A'                                     NT    5:36.10   40  
     1) Mennen, Marty 69                2) Quigley, George 65             
     3) Goldstein, Mel 67               4) McAree, Fran 75                
       38.57  1:16.89    43.04  1:31.11    37.94  1:19.77    42.11  1:28.33
 
Event 7  Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shults, Katherine         24 ISF                       NT    6:27.86   20  
      31.57   36.34   38.65   39.51   40.95   41.67   41.45   40.55
      39.97   37.20                                                
 
Event 7  Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL:   4:49.88    1/3/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keifer, Beth              29 NASTI                7:38.00    6:39.45   20  
      35.60   38.84   40.03   40.71   40.72   40.83   41.36   41.24
      40.26   39.86                                                
 -- Colvin, Lora              27 NASTI                7:39.12         DQ  
      35.69   40.76   41.92   42.06   42.50   42.68   42.81   42.53
    1:22.96                                                        
 
Event 7  Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL:   4:59.08   5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gileno, Jean              33 NASTI                     NT    8:22.57   20  
      40.25   47.21   49.72   50.05   48.62 1:05.33   50.94   51.90
      50.31   48.24                                                
 
Event 7  Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL:   4:56.09    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria            39 ISF                  5:47.90    5:49.38   20  
      32.19   35.24   35.74   36.05   35.99   36.20   35.38   35.16
      34.44   32.99                                                
 
Event 7  Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL:   4:58.98   10/5/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri          40 ISF                  5:54.54    5:51.55   20  
      32.43   35.83   35.95   36.03   35.66   35.92   35.78   35.71
      34.61   33.63                                                
  2 Elliott, Jennifer         41 NASTI                8:41.00    8:07.94   17  
      43.05   48.41   50.60   50.97   49.89   50.54   51.06   49.96
      48.48   44.98                                                
  3 Sackers, Elizabeth        42 NASTI                9:50.00   10:03.77   16  
      50.13                 1:04.25 1:01.14 1:03.70 1:02.60 1:02.84
    1:02.95   56.99                                                
 
Event 7  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL:   5:22.93   5/20/2001 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Susan             45 ISF                  6:25.79    6:23.61   20  
      33.07   37.14   38.12   39.00   39.41   39.55   39.85   40.05
      39.60   37.82                                                
  2 Miller, Lisa J            46 NASTI                7:39.40    7:18.98   17  
      37.02   42.12   43.61   44.68   45.16   45.87   45.59   46.28
      45.15   43.50                                                
 
Event 7  Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL:   5:27.07    3/9/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne E          52 IOWA                 6:35.00    6:21.88   20  
      33.70   37.43   38.54   39.06   39.08   39.20   38.95   39.10
      38.89   37.93                                                
  2 Roach, Peggy A            50 NASTI                8:30.00    8:41.57   17  
      46.77   49.79                   53.78   54.57   53.82   53.42
      54.10 1:43.25                                                
 
Event 7  Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL:   6:00.95   4/30/2000 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeler, Kirsten           59 ISF                  7:50.00    7:54.90   20  
      42.77   47.34   48.61   48.58   48.44   48.66   48.52   48.71
      47.69   45.58                                                
  2 Cosper, Sue               57 ISF                 10:12.50   10:17.92   17  
      51.94 1:04.76 1:03.88 1:02.12 1:02.39 1:05.03 1:02.62 1:03.51
    1:02.95   58.72                                                
 
Event 7  Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mergy, Matt               24 ISF                  5:35.00    5:48.85   20  
      31.20   34.21   35.18   35.90   36.09   35.21   35.11   35.74
      35.32   34.89                                                
 
Event 7  Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL:   4:29.49   2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dawkins, Adam             30 ISF                  4:43.83    4:53.26   20  
      26.86   29.32   29.60   29.70   29.77   29.76   29.75   29.73
      29.70   29.07                                                
 
Event 7  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL:   4:33.97   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Houchens, Jeremy          36 ISF                  5:18.69    5:21.10   20  
      28.42   31.17   32.03   32.60   32.84   32.73   32.85   33.14
      33.09   32.23                                                
  2 Zimmer, Tim               35 ISF                  5:45.00    5:43.90   17  
      30.65   33.88   34.96   35.58   35.38   34.91   34.83   35.25
      34.81   33.65                                                
 
Event 7  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL:   4:41.83   5/16/1999 JOSEPH RHYNE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welkin, David J           40 NASTI                5:40.12    5:33.53   20  
      31.34   33.65   33.97   34.05   33.27   33.47   33.01   33.60
      32.94   34.23                                                
 
Event 7  Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL:   4:46.63   4/30/2000 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Bob K             46 GRIN                 5:55.00    5:46.17   20  
      30.37   31.78   33.13   34.05   34.57   35.50   35.87   37.26
      37.30   36.34                                                
  2 Elliott, Kevin J          47 NASTI                8:10.00    7:11.74   17  
      39.16   41.62   43.20   44.17                   43.98   43.51
      43.23   42.99                                                
  3 Jones, Steve S            49 BSMS                 7:09.00    7:17.13   16  
      42.19                   44.76   43.94   44.36   44.30   44.25
      43.35   42.16                                                
  4 Bernstein, Mike           49 ISF                  7:24.94    7:27.93   15  
      38.48   42.62   45.06   46.96   46.44   46.30   46.07   45.35
      46.41   44.24                                                
 
Event 7  Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL:   4:47.57   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Jim                  53 ISF                  6:12.19    6:06.67   20  
      32.43   34.95   36.61   37.60   37.81   37.80   37.86   37.51
      37.66   36.44                                                
  2 Baker, Greg S             53 NASTI                6:30.00    6:40.84   17  
      36.49   39.82   40.54   40.84   41.08   40.68   40.81   41.26
      40.59   38.73                                                
 
Event 7  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL:   5:13.45   3/31/2001 TIM BIRNIE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perrin, Tom               55 ISF                  5:35.00    5:38.50   20  
      31.09   33.97   34.36   34.38   34.28   34.09   34.64   34.32
      34.24   33.13                                                
  2 Sidner, Dick A            57 NASTI                7:00.00    6:33.57   17  
      34.85   38.81   41.23   41.42   40.99   40.56   39.83   39.08
      39.01   37.79                                                
 
Event 7  Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL:   5:44.52   5/18/1997 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dresser, Charlie          68 SCMS                      NT   11:05.70   20  
      47.81   57.95 1:08.50 1:12.12 1:12.02 1:10.78 1:10.85 1:10.09
    1:09.45 1:06.13                                                
  2 Keefe, Edward K           67 NASTI               11:00.00   11:22.73   17  
      57.39 1:06.71 1:09.61 1:10.53 1:11.69 1:11.09 1:12.00 1:11.57
    1:10.10 1:02.04                                                
 
Event 7  Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  80-84 NATL:   7:20.34   8/14/1999 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              81 DOC                  9:34.60   11:20.58   20  
    1:07.69 1:10.52 1:13.00 1:10.55 1:11.80 1:11.48 1:09.56 1:07.28
    1:02.84   55.86                                                
 
Event 9  Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Helphinstine, Clare       23 ISF                  2:30.00    2:28.01   20  
      31.15   38.63   40.61   37.62                                
 
Event 9  Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
  25-29 NATL:   2:05.62   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vinton, Brooke A          25 NASTI                2:48.30    2:41.28   20  
      34.93   39.79   48.10   38.46                                
  2 Denniston, Danielle       27 NASTI                2:35.00    2:47.10   17  
      33.44   41.15   51.86   40.65                                
  3 Hicks, Kathryn            25 ISF                  2:56.00    2:58.24   16  
      37.10   46.70   51.65   42.79                                
  4 O'Connell, Jennifer L     27 NASTI                3:00.00    2:58.36   15  
      40.89   46.68   49.45   41.34                                
 
Event 9  Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
  35-39 NATL:   2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stine, Cheryl E           39 DOC                       NT    2:22.99   20  
      31.01   36.97   42.85   32.16                                
  2 Lamb, Jennifer S          38 NASTI                3:00.00    3:04.16   17  
      39.88   46.51   53.70   44.07                                
 
Event 9  Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
  40-44 NATL:   2:05.83  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              40 ISF                  2:28.08    2:29.54   20  
      31.56   38.70   44.89   34.39                                
  2 Childress-Hoek, Sona      43 ISF                       NT    3:16.26   17  
      43.99   53.23   58.01   41.03                                
 
Event 9  Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
  45-49 NATL:   2:19.91   5/17/2002 ROBIN PARISI                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richardson, Sharon        46 NASTI                2:50.00    2:51.40   20  
      36.62   43.40   48.94   42.44                                
  2 Pedersen, Christine E     47 ISF                  2:50.00    2:54.36   16  
      36.56   46.94   53.83   37.03                                
  3 Schuster, Cathy A         47 NASTI                3:06.00    3:07.25   15  
      42.16   48.81   52.49   43.79                                
  4 Gettelfinger, Cheryl M    48 ISF                  2:54.00    3:08.82   17  
      38.85   49.50   46.20   54.27                                
 
Event 9  Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
  55-59 NATL:   2:36.07   5/20/2001 BETTY ANN BARNETT                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Carol A             58 ISF                  4:25.15    4:37.87   20  
    1:03.27 1:14.93 1:13.82 1:05.85                                
 
Event 10  Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFrance, Chris           22 ISF                  2:04.49    2:09.07   20  
      26.97   34.30   36.05   31.75                                
 
Event 10  Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
  25-29 NATL:   1:51.83   5/18/2003 NEIL PEIFFER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dean, Nathaniel R         29 NASTI                2:25.07    2:24.44   20  
      29.85   39.17   41.19   34.23                                
 
Event 10  Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
  30-34 NATL:   1:47.62    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Warren, Ryan              31 ISF                  2:06.00    2:15.79   20  
      27.33   33.91   40.03   34.52                                
  2 Swope, Donald E           31 NASTI                     NT    2:33.39   17  
      30.74   41.34   43.43   37.88                                
  3 Olssen, Sean              34 NASTI                2:35.00    2:33.81   16  
      30.86   38.46   47.78   36.71                                
 
Event 10  Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
  35-39 NATL:   1:48.74  12/22/2002 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berridge, Jeffrey         35 ISF                  2:26.14    2:29.28   20  
      32.58   37.74   43.26   35.70                                
 
Event 10  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
  40-44 NATL:   1:56.29   2/17/2002 ROGER VON JOUANNE                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Scott M         44 NASTI                3:00.00    2:27.64   20  
      30.96   38.74   44.32   33.62                                
  2 Arnold, Jeff M            43 DOC                  2:38.00    2:34.59   17  
      31.18   37.74   46.74   38.93                                
  3 Weiss, John M             44 ISF                  2:52.65    2:38.75   16  
      32.25   43.06   44.63   38.81                                
 
Event 10  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
  45-49 NATL:   2:01.21   4/30/2000 TOM REUDY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biegel, Dan               47 Unattached           2:45.16    2:32.19   20  
      31.88   39.56   47.11   33.64                                
  2 Holove, Victor            45 NASTI                2:34.70    2:40.34   17  
      30.85   42.57   47.52   39.40                                
 
Event 10  Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
  50-54 NATL:   2:04.97   5/18/2003 GREG SHAW                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Jim                  53 ISF                  2:37.50    2:35.48   20  
      32.33   42.45   46.00   34.70                                
  2 Welkin, Dan               51 NASTI                2:48.00    2:40.44   17  
      33.83   42.16   46.73   37.72                                
 
Event 10  Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
  55-59 NATL:   2:09.92   5/10/1998 TIMOTHY GARTON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aleska, Roger             56 ISF                  2:30.00    2:57.70   20  
      34.41   47.29   51.97   44.03                                
 
Event 10  Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
  60-64 NATL:   2:20.29   4/11/1999 DRURY GALLAGHER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wunsch, Gerald A          60 DOC                       NT    3:06.50   20  
      39.95   51.31   51.38   43.86                                
  2 Alford, Joseph S          62 GRIN                 3:45.00    4:03.29   17  
      51.93 1:02.06 1:06.62 1:02.68                                
 
Event 10  Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
  65-69 NATL:   2:24.24   5/17/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Householder, Howard L     65 NASTI                6:50.00    3:32.58   20  
      45.63   56.45 1:04.84   45.66                                
 
Event 10  Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
  80-84 NATL:   3:11.79   4/30/2000 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           80 IM                   3:25.96    3:19.07   20  
      44.72   53.19   56.29   44.87                                
 
Event 11  Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Medendorp, Meghan M       24 NASTI                  34.69      27.88   20  
  2 Helphinstine, Clare       23 ISF                    29.00      30.33   17  
  3 Davis, Shazia             24 ISF                    40.00      33.96   16  
 
Event 11  Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  25-29 NATL:   24.69   5/20/2001 LIMIN LIU                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garman-Weaver, Jennifer   25 ISF                    29.00      28.26   20  
  2 Nicolini, Stephanie       27 ISF                    31.00      31.74   17  
  3 Zimmer, Jennifer          28 ISF                    35.00      33.09   16  
  4 Keifer, Beth              29 NASTI                  38.00      35.35   15  
  5 Hicks, Kathryn            25 ISF                    35.40      35.42   14  
  6 O'Connell, Jennifer L     27 NASTI                  41.50      38.70   13  
 
Event 11  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  30-34 NATL:   24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda L           32 MYMS                   36.76      35.08   20  
  2 Hellman, Sarah L          31 ISF                    39.00      38.98   17  
 
Event 11  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  35-39 NATL:   25.54   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             35 IM                     27.70      27.56   20  
  2 Rian, Victoria            39 ISF                    31.70      31.73   17  
  3 Houchens, Kris            38 ISF                    34.00      32.95   16  
  4 Latina, Raena A           35 NASTI                  34.50      34.50   15  
 
Event 11  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  40-44 NATL:   26.34    1/5/2003 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri          40 ISF                    28.71      29.19   20  
  2 Partlow, Linda C          42 INDY                   31.12      32.26   17  
  3 Zigler, Julie             44 NASTI                  36.00      34.53   16  
 
Event 11  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  45-49 NATL:   27.02   5/10/1998 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schnieders, Ann           45 ISF                    32.00      31.98   20  
  2 Webb, Nancy               48 NASTI                  36.80      35.35   17  
  3 Sill, Sherry              45 IAM                       NT      35.75   16  
 
Event 11  Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  50-54 NATL:   27.81   5/17/2002 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Susan            53 ISF                    33.00      33.49   20  
  2 Welkin, Laura             50 NASTI                  42.00      43.34   17  
  3 Baldwin, Ginny            53 NASTI                     NT    1:09.19   16  
 
Event 11  Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  55-59 NATL:   29.73   5/10/1998 ARDETH MUELLER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beeler, Kirsten           59 ISF                    50.00      45.30   20  
  2 Moss, Elma F              58 SCMS                   50.00      48.37   17  
  3 Kubeck, Ginny M           59 NASTI                     NT      49.13   16  
 
Event 11  Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  60-64 NATL:   32.43   4/13/2003 JOY WARD                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hewett, Susan             63 NASTI                  52.48      54.37   20  
 
Event 11  Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  80-84 NATL:   55.23   4/29/2001 DORIS RUSSELL                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 SerVaas, Cory             81 ISF                       NT    2:17.80   20  
 
Event 12  Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Girolamo, Carlo           24 ISF                    32.50      27.27   20  
 
Event 12  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  25-29 NATL:   22.16   5/18/2003 NEIL PEIFFER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillon, Bill              25 NASTI                  25.47      25.04   20  
  2 Sikich, Chris P           27 NASTI                  27.36      27.00   17  
  3 Talyor, RJ                27 ISF                    26.55      27.45   16  
 
Event 12  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  30-34 NATL:   22.22   5/16/1999 BRIAN ALDERMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dawkins, Adam             30 ISF                    25.00      25.20   20  
  2 Smith, Travis             32 INDY                   31.27      29.96   17  
  3 Boice, Mark W             31 NASTI                     NT      30.37   16  
 
Event 12  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  35-39 NATL:   22.30   4/21/2002 WADE KING                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simon, Robert             35 ISF                    27.15      26.81   20  
  2 Zimmer, Tim               35 ISF                    30.00      28.47   17  
 
Event 12  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  40-44 NATL:   22.87   5/18/2003 JOHN SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pesut, Bernie B           41 NASTI                  25.50      25.80   20  
  2 Cummins, Jim A            44 Unattached             27.74      28.02   17  
  3 Roby, Bud                 44 ISF                    27.50      29.43   16  
  4 Julian, Steve G           43 GRIN                   29.00      29.46   15  
  5 Williams, Scott M         44 NASTI                  40.00      30.46   14  
  6 Westfall, Mitch E         44 GRIN                      NT      35.81   13  
 
Event 12  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  45-49 NATL:   23.48   5/18/2003 WILLIAM SPECHT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cummings, Brian           46 ISF                    28.00      27.56   20  
  2 Catellier, Ken            45 ISF                    30.00      27.99   17  
  3 Garwood, Brad S           47 INDY                   27.63      28.48   16  
  4 York, Jr, John L          46 SCMS                   28.30      29.06   15  
  5 Shirey, Mark A            48 NASTI                  29.75      29.40   14  
  6 Meek, Dan                 49 ISF                    31.00      29.90   13  
  7 Holove, Victor            45 NASTI                  28.53      29.99   12  
 
Event 12  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  50-54 NATL:   24.04   5/18/2003 GREG SHAW                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodefeld, Gary H          52 EAM                    32.00      29.95   20  
  2 Welkin, Dan               51 NASTI                  30.00      31.31   17  
  3 Parmer, Tim R             53 NASTI                  38.00      35.33   16  
 
Event 12  Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  55-59 NATL:   24.59   5/17/2002 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perrin, Tom               55 ISF                    27.00      26.33   20  
  2 Carter, Michael           55 EXCL                      NT      30.77   17  
  3 Kin, S. Mike              58 ISF                    35.01      34.85   16  
 
Event 12  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  60-64 NATL:   27.12   5/10/1998 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Church, Doug              62 NASTI                  36.00      34.09   20  
 
Event 12  Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  65-69 NATL:   27.75   4/28/2001 BOB BAILIE                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldstein, Mel            67 ISF                    36.00      33.34   20  
  2 Murphy, George            68 GRIN                   34.70      35.95   17  
 
Event 13  Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shults, Katherine         24 ISF                       NT    1:14.89   20  
      36.45   38.44                                                
 
Event 13  Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  25-29 NATL:   56.28   5/16/1999 MARY EDWARDS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huehls, Tammy             26 ISF                  1:11.99    1:09.19   20  
      33.97   35.22                                                
  2 Denniston, Danielle       27 NASTI                1:16.00    1:12.96   17  
      36.38   36.58                                                
  3 Andersen, Christie A      28 NASTI                1:17.00    1:13.67   16  
      35.24   38.43                                                
 
Event 13  Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  30-34 NATL:   57.13    5/4/1996 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hancock, Alicia           30 ISF                  1:15.00    1:15.11   20  
      37.12   37.99                                                
 
Event 13  Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  35-39 NATL:   56.81  12/20/1998 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stine, Cheryl E           39 DOC                       NT    1:09.19   20  
      33.97   35.22                                                
  2 Rian, Victoria            39 ISF                  1:11.50    1:14.03   17  
      36.95   37.08                                                
  3 Lamb, Jennifer S          38 NASTI                1:25.00    1:24.21   16  
      39.34   44.87                                                
  4 Thompson, Theresa         37 NASTI                1:45.00    1:31.82   15  
      46.49   45.33                                                
 
Event 13  Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  40-44 NATL:   57.15   5/18/2003 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              40 ISF                  1:10.28    1:10.23   20  
      33.75   36.48                                                
  2 Elliott, Jennifer         41 NASTI                1:55.00    1:28.57   17  
  3 Childress-Hoek, Sona      43 ISF                       NT    1:41.61   16  
      50.17   51.44                                                
  4 Derzhavets, Melanie       40 NASTI                1:41.59    1:43.59   15  
      47.48   56.11                                                
 
Event 13  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  50-54 NATL:   1:04.59    3/9/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne E          52 IOWA                 1:15.00    1:15.53   20  
      36.47   39.06                                                
  2 Delanois, Barbara         50 IM                   1:21.86    1:22.39   17  
      39.94   42.45                                                
 
Event 13  Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  60-64 NATL:   1:15.64    3/9/1997 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          61 IM                   1:20.93    1:24.39   20  
      41.12   43.27                                                
 
Event 13  Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  75-79 NATL:   1:28.19    4/2/2000 DORIS STEADMAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crandall, Louise          76 GRIN                 3:09.00    3:30.31   20  
    1:46.57 1:43.74                                                
 
Event 14  Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  25-29 NATL:   49.83   4/12/1992 ANDREW GILL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karr, Jon J               25 NASTI                1:00.00      55.55   20  
      26.99   28.56                                                
  2 Krajewski, Tom            27 ISF                    55.49      56.58   17  
      27.52   29.06                                                
 
Event 14  Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  30-34 NATL:   50.21   5/24/1992 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff M            32 NASTI                1:00.99    1:00.56   20  
      29.81   30.75                                                
  2 Warren, Ryan              31 ISF                    57.58    1:04.59   17  
      31.33   33.26                                                
 
Event 14  Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  35-39 NATL:   50.93   4/30/2000 ERIC ERICSON                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frisz, Troy               38 GRIN                 1:25.38    1:17.85   20  
      36.15   41.70                                                
 
Event 14  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  40-44 NATL:   51.32   4/22/2001 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welkin, David J           40 NASTI                1:07.82    1:11.99   20  
      34.96   37.03                                                
  2 Ramos, Bill D             41 DOC                       NT    1:12.03   17  
      35.14   36.89                                                
  3 Derzhavets, Gabriel       44 NASTI                1:56.93    1:46.45   16  
      50.73   55.72                                                
 
Event 14  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  45-49 NATL:   54.24   5/18/2003 WILLIAM SPECHT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnes, Tom               49 ISF                  1:05.58    1:06.35   20  
      31.60   34.75                                                
  2 Biegel, Dan               47 Unattached           1:14.67    1:14.30   17  
      36.82   37.48                                                
 
Event 14  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  50-54 NATL:   57.28   5/10/1998 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, David              54 ISF                  1:10.45    1:12.80   20  
      35.68   37.12                                                
 
Event 14  Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  55-59 NATL:   58.54   5/18/2003 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perrin, Tom               55 ISF                  1:02.00    1:03.08   20  
      30.72   32.36                                                
 
Event 14  Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  60-64 NATL:   1:04.61   5/18/2003 EDWARD CAZALET                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          60 EAM                       NT    1:12.14   20  
      35.20   36.94                                                
  2 Church, Doug              62 NASTI                1:25.00    1:28.58   17  
      43.07   45.51                                                
 
Event 14  Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  65-69 NATL:   1:05.58   5/16/1999 YOSHI OYAKAWA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mennen, Marty             69 ISF                  1:15.00    1:15.26   20  
      37.55   37.71                                                
 
Event 15  Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Medendorp, Meghan M       24 NASTI                  36.28      32.38   20  
  2 Helphinstine, Clare       23 ISF                    33.00      34.30   17  
 
Event 15  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  25-29 NATL:   29.78   3/21/1996 KELLI KING-BEDNAR                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zimmer, Jennifer          28 ISF                    38.50      37.31   20  
  2 Vinton, Brooke A          25 NASTI                  37.97      38.03   17  
  3 Kremer, Shannon           26 NASTI                  40.20      42.56   16  
  4 DeFrance, Kelly           28 ISF                    47.00      42.81   15  
 
Event 15  Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL:   29.83   4/30/2000 WENKE HANSEN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gileno, Jean              33 NASTI                  57.51      55.98   20  
 
Event 15  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  35-39 NATL:   30.08    4/1/2001 CAROLINE KRATTLI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             35 IM                     31.65      31.83   20  
  2 Lamb, Jennifer S          38 NASTI                  43.00      39.83   17  
  3 Thompson, Theresa         37 NASTI                  50.00      44.09   16  
 
Event 15  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  40-44 NATL:   29.94    3/2/2002 CAROLINE KRATTLI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cummins, Andrea K         40 Unattached             35.70      36.26   20  
  2 Partlow, Linda C          42 INDY                   38.36      39.56   17  
  3 Derzhavets, Melanie       40 NASTI                  47.04      46.06   16  
 
Event 15  Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  45-49 NATL:   32.59   5/18/2003 MELINDA MANN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    48 ISF                    37.00      38.41   20  
  2 Schnieders, Ann           45 ISF                    39.00      38.90   17  
  3 Richardson, Sharon        46 NASTI                  43.00      40.77   16  
  4 Coates, Christine         47 NASTI                     NT      46.22   15  
 
Event 15  Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  50-54 NATL:   33.74   5/18/2003 DANIELLE OGIER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Nan               50 DOC                    39.90      39.69   20  
  2 Roach, Peggy A            50 NASTI                  47.00      44.23   17  
  3 Haydon, Sue               51 NASTI                  45.66      48.11   16  
  4 Fernandez, Linda H        54 AVON                      NT      48.59   15  
  5 Lunsford, Laurie          54 MYMS                      NT      58.65   14  
 
Event 15  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  55-59 NATL:   35.06   5/17/2002 GINGER PIERSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Mary K            55 NASTI                  49.00      47.57   20  
  2 Beeler, Kirsten           59 ISF                    50.00      48.19   17  
  3 Moss, Elma F              58 SCMS                   55.00      48.72   16  
  4 Wilson, Helen H           55 NASTI                  59.00      52.37   15  
  5 Steigerwald, Gayle G      58 ISF                       NT    1:14.88   14  
 
Event 15  Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  65-69 NATL:   39.12   4/30/2000 JAYNE BRUNER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kin-Pinney, Barbara       66 ISF                    56.80      55.01   20  
 
Event 15  Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  80-84 NATL:   53.05   5/18/2003 BETTY CHRISTIAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 SerVaas, Cory             81 ISF                       NT    1:33.44   20  
 
Event 16  Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Findley, Brett            24 NASTI                  30.00      29.68   20  
 
Event 16  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  25-29 NATL:   25.34   5/19/1991 GREG RHODENBAUGH                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillon, Bill              25 NASTI                  32.06      31.29   20  
  2 Dean, Nathaniel R         29 NASTI                  36.00      32.93   17  
  3 Trotter, Tim N            28 GRIN                   48.00      39.60   16  
 
Event 16  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL:   25.88   5/19/1991 DAVID LUNDBERG                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swope, Donald E           31 NASTI                  33.50      31.23   20  
  2 Smith, Travis             32 INDY                   38.08      37.96   17  
 
Event 16  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  35-39 NATL:   25.89   5/18/2003 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luckey, Andrew D          35 NASTI                  31.00      31.14   20  
  2 Houchens, Jeremy          36 ISF                    32.69      32.03   17  
  3 Fero, John                35 ISF                    32.00      32.89   16  
  4 Chalk, Steve R            39 BSMS                   40.58      39.38   15  
  5 Frisz, Troy               38 GRIN                   45.38      41.90   14  
 
Event 16  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  40-44 NATL:   25.84   5/18/2003 GREG RHODENBAUGH                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roby, Bud                 44 ISF                    30.39      31.53   20  
  2 Julian, Steve G           43 GRIN                   33.80      33.37   17  
  3 Weiss, John M             44 ISF                    36.27      35.55   16  
  4 Zigler, Kurt              44 NASTI                  40.00      36.42   15  
  5 Derzhavets, Gabriel       44 NASTI                  46.83      47.61   14  
 
Event 16  Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  45-49 NATL:   27.65   4/14/2002 LEE RIDER                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shirey, Mark A            48 NASTI                  34.01      34.25   20  
  2 Crutchfield, Randy L      47 NASTI                  36.50      35.57   17  
  3 Schleifman, Bill I        46 NASTI                  38.11      39.42   16  
  4 Jones, Steve S            49 BSMS                   44.00      43.27   15  
 
Event 16  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  50-54 NATL:   28.00   5/10/1998 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Grant A            51 GRIN                   36.00      34.39   20  
  2 Mattingly, Denny          51 NASTI                     NT      34.74   17  
  3 Baker, Greg S             53 NASTI                  36.00      36.10   16  
  4 Parmer, Tim R             53 NASTI                  37.50      37.27   15  
  5 Slight, Allen             50 SCMS                   39.00      38.31   14  
  6 O'Dowd, Mike              54 ISF                  1:05.00    1:03.60   13  
 
Event 16  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  55-59 NATL:   28.71   5/18/2003 DON MCKENZIE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Michael           55 EXCL                      NT      35.77   20  
  2 Roach, Bill F             56 NASTI                  37.00      37.29   17  
  3 Aleska, Roger             56 ISF                    42.00      38.26   16  
 
Event 16  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  60-64 NATL:   31.17   4/11/1999 DRURY GALLAGHER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, John T          62 IM                     37.00      37.34   20  
  2 Wunsch, Gerald A          60 DOC                    38.93      40.73   17  
  3 Kalchev, Dimitar          62 NASTI                  45.00      42.89   16  
  4 Alford, Joseph S          62 GRIN                   47.00      44.07   15  
 
Event 16  Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  65-69 NATL:   32.91   5/18/1997 NICK TEMPLEMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Jerry R            67 NASTI                  39.00      37.74   20  
  2 Murphy, George            68 GRIN                   38.55      38.89   17  
  3 Goldstein, Mel            67 ISF                    43.00      40.07   16  
  4 Dresser, Charlie          68 SCMS                   55.19      50.01   15  
 
Event 16  Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  70-74 NATL:   33.19   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chalfie, Ivan             74 ISF                    55.50    1:02.09   20  
 
Event 16  Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  75-79 NATL:   37.59   2/14/1993 PAUL KRUP                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McAree, Fran              75 ISF                  1:00.00      50.58   20  
 
Event 17  Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shults, Katherine         24 ISF                       NT    1:02.51   20  
      29.98   32.53                                                
  2 Karr, Alissa H            24 NASTI                1:10.00    1:02.57   17  
      29.87   32.70                                                
  3 Sentonoi, Olivia          18 BSMS                      NT    1:05.95   16  
      31.41   34.54                                                
  4 Hakes, Marianne R         23 BSMS                 1:10.50    1:09.11   15  
      33.76   35.35                                                
 
Event 17  Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL:   50.80   3/16/2003 LOUISE JOHNCKE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolin, Kim                25 NASTI                  58.00      54.35   20  
      25.91   28.44                                                
  2 Garman-Weaver, Jennifer   25 ISF                  1:01.00      58.89   17  
      28.72   30.17                                                
  3 Huehls, Tammy             26 ISF                  1:00.99      59.90   16  
      28.85   31.05                                                
  4 Vinton, Brooke A          25 NASTI                1:02.70    1:02.71   15  
      29.81   32.90                                                
  5 Nicolini, Stephanie       27 ISF                  1:00.00    1:03.28   14  
      30.16   33.12                                                
  6 Zimmer, Jennifer          28 ISF                  1:03.36    1:03.30   13  
      30.11   33.19                                                
  7 Keifer, Beth              29 NASTI                1:06.00    1:05.39   12  
      30.95   34.44                                                
  8 Andersen, Christie A      28 NASTI                1:05.50    1:07.86   11  
      32.60   35.26                                                
 
Event 17  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL:   50.73   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda L           32 MYMS                 1:07.36    1:05.24   20  
      32.49   32.75                                                
  2 Hellman, Sarah L          31 ISF                  1:12.00    1:10.43   17  
      33.47   36.96                                                
 
Event 17  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL:   51.54   12/3/1995 S NEILSON-BELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria            39 ISF                  1:03.50    1:02.60   20  
      30.54   32.06                                                
  2 Houchens, Kris            38 ISF                  1:05.00    1:03.27   17  
      30.75   32.52                                                
  3 Hildebrand, Ilyse         38 ISF                  1:05.20    1:08.00   16  
      31.54   36.46                                                
 
Event 17  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL:   51.41  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri          40 ISF                    58.78      59.36   20  
      28.73   30.63                                                
  2 Childress-Brown, Tina     42 ISF                  1:02.00    1:01.64   17  
      29.75   31.89                                                
  3 Childress-Hoek, Sona      43 ISF                       NT    1:09.75   16  
      33.78   35.97                                                
  4 Sackers, Elizabeth        42 NASTI                1:35.03    1:34.90   15  
      45.27   49.63                                                
  5 Nickels, Cathjy           42 ISF                       NT    1:53.44   14  
      50.12 1:03.32                                                
 
Event 17  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL:   53.27   5/20/2001 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Susan             45 ISF                  1:03.36    1:04.22   20  
      30.83   33.39                                                
  2 Pedersen, Christine E     47 ISF                  1:05.00    1:06.08   17  
      32.23   33.85                                                
  3 Gassen, Carol             45 ISF                  1:14.19    1:08.63   16  
      32.02   36.61                                                
  4 Webb, Nancy               48 NASTI                1:10.00    1:09.15   15  
      32.83   36.32                                                
  5 Scruggs, Dana             47 ISF                  1:20.00    1:10.77   14  
      32.77   38.00                                                
  6 Miller, Lisa J            46 NASTI                1:10.66    1:11.00   13  
      33.76   37.24                                                
 
Event 17  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL:   54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Susan            53 ISF                  1:03.00    1:02.10   20  
      30.08   32.02                                                
  2 Welkin, Laura             50 NASTI                1:28.00    1:26.81   17  
      39.99   46.82                                                
  3 Lunsford, Laurie          54 MYMS                      NT    1:35.71   16  
 
Event 17  Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL:   1:00.49   5/20/2001 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moss, Elma F              58 SCMS                 1:47.00    1:39.02   20  
      47.98   51.04                                                
  2 Cosper, Sue               57 ISF                  1:49.94    1:53.26   17  
      53.55   59.71                                                
 
Event 17  Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  60-64 NATL:   1:04.87   4/20/1997 JAYNE BRUNER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hewett, Susan             63 NASTI                1:45.50    1:43.53   20  
      46.25   57.28                                                
 
Event 17  Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL:   1:08.78   5/12/1996 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kin-Pinney, Barbara       66 ISF                  1:39.47    1:40.27   20  
      46.51   53.76                                                
  2 Bayley, Dianne L          68 NASTI                     NT    1:54.39   17  
      56.26   58.13                                                
 
Event 17  Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  75-79 NATL:   1:19.38   5/20/2001 FLORENCE CARR                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crandall, Louise          76 GRIN                 2:12.60    2:26.62   20  
    1:10.10 1:16.52                                                
 
Event 18  Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFrance, Chris           22 ISF                    50.41      51.07   20  
      24.37   26.70                                                
  2 Mergy, Matt               24 ISF                    56.50      56.76   17  
      27.07   29.69                                                
 
Event 18  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL:   44.39   5/19/1991 ROBERT PEEL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krajewski, Tom            27 ISF                    47.30      48.24   20  
      23.30   24.94                                                
  2 Sikich, Chris P           27 NASTI                  54.15      53.96   17  
      25.83   28.13                                                
  3 Trotter, Tim N            28 GRIN                 1:30.00    1:03.62   16  
      31.49   32.13                                                
 
Event 18  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL:   44.72   5/16/1999 JON OLSEN                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dawkins, Adam             30 ISF                    48.90      49.96   20  
      24.36   25.60                                                
  2 Boice, Mark W             31 NASTI                     NT    1:08.17   17  
      32.57   35.60                                                
 
Event 18  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL:   46.04        2003 HAYES/KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutherford, Richard A     36 GRIN                   50.80      50.04   20  
      24.42   25.62                                                
  2 Simon, Robert             35 ISF                    55.65      53.90   17  
      26.15   27.75                                                
  3 Hauke, Keenan             35 ISF                    55.00      56.50   16  
      26.48   30.02                                                
 
Event 18  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL:   46.25   5/17/2002 JOHN SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pesut, Bernie B           41 NASTI                  52.00      51.56   20  
      25.23   26.33                                                
  2 Julian, Steve G           43 GRIN                   57.90      56.88   17  
      26.73   30.15                                                
  3 Harlos, Brent A           42 SCMS                   58.50      58.48   16  
      28.00   30.48                                                
  4 Williams, Scott M         44 NASTI                1:10.00    1:00.20   15  
      29.02   31.18                                                
  5 Zigler, Kurt              44 NASTI                1:10.00    1:01.50   14  
      29.49   32.01                                                
 
Event 18  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL:   47.54   4/30/2000 JACK GROSELLE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Bob K             46 GRIN                   55.00      54.13   20  
      26.33   27.80                                                
  2 Catellier, Ken            45 ISF                    58.00      56.15   17  
      27.53   28.62                                                
  3 Peck, Jim                 48 ISF                    57.16      58.82   16  
      27.38   31.44                                                
  4 Biegel, Dan               47 Unattached             59.98      59.65   15  
      28.73   30.92                                                
  5 Counsell, Steven          46 ISF                  1:00.70    1:00.29   14  
      28.32   31.97                                                
  6 Schleifman, Bill I        46 NASTI                1:10.00    1:03.55   13  
      31.26   32.29                                                
  7 Imhoff, Vern              46 ISF                  1:34.00    1:13.02   12  
      34.02   39.00                                                
  8 Bolen, Steve              49 NASTI                1:19.00    1:13.18   11  
      34.80   38.38                                                
 
Event 18  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL:   48.63   5/18/2003 PAUL TREVISAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Joel M            53 DOC                    53.70      54.04   20  
      25.84   28.20                                                
  2 Rodefeld, Gary H          52 EAM                    59.00      57.51   17  
      27.57   29.94                                                
  3 Mattingly, Denny          51 NASTI                     NT      59.90   16  
      29.64   30.26                                                
  4 Slight, Allen             50 SCMS                 1:30.00    1:21.23   15  
      37.20   44.03                                                
  5 Baldwin, Bob              51 NASTI                     NT    1:33.45   14  
      42.13   51.32                                                
  6 O'Dowd, Mike              54 ISF                  1:40.00    1:47.29   13  
      46.54 1:00.75                                                
 
Event 18  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL:   48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sidner, Dick A            57 NASTI                  59.90      59.70   20  
      29.53   30.17                                                
  2 Blume, Peter              59 BSMS                 1:26.00    1:27.44   17  
      41.47   45.97                                                
 
Event 18  Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  60-64 NATL:   52.03   5/18/1997 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Howard K          61 IM                   1:09.61    1:10.53   20  
      32.46   38.07                                                
  2 Kalchev, Dimitar          62 NASTI                1:18.00    1:17.41   17  
      35.75   41.66                                                
 
Event 18  Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL:   54.43   5/17/2002 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Jerry R            67 NASTI                1:06.00    1:07.99   20  
      31.67   36.32                                                
  2 Quigley, George           65 ISF                       NT    1:16.18   17  
      37.63   38.55                                                
  3 Householder, Howard L     65 NASTI                1:25.00    1:27.02   16  
      40.07   46.95                                                
  4 Keefe, Edward K           67 NASTI                1:50.00    1:49.03   15  
      50.89   58.14                                                
  5 Clapp, Richard            69 ISF                  1:58.37    1:53.32   14  
      54.15   59.17                                                
 
Event 18  Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  75-79 NATL:   1:03.38   4/30/2000 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McAree, Fran              75 ISF                  1:18.00    1:20.42   20  
      37.82   42.60                                                
 
Event 18  Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  80-84 NATL:   1:10.76   8/14/1999 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              81 DOC                  1:39.46    1:43.75   20  
      51.78   51.97                                                
  2 Welkin, Bob               80 NASTI                     NT    1:44.66   17  
      50.34   54.32                                                
 
Event 19  Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  25-29 NATL:   54.03   5/20/2001 LIMIN LIU                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garman-Weaver, Jennifer   25 ISF                  1:05.00    1:04.32   20  
      30.19   34.13                                                
  2 Nicolini, Stephanie       27 ISF                  1:10.00    1:12.07   17  
      33.57   38.50                                                
 
Event 19  Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  35-39 NATL:   55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stine, Cheryl E           39 DOC                       NT    1:04.24   20  
      30.29   33.95                                                
 
Event 19  Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  40-44 NATL:   56.36  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              40 ISF                  1:05.58    1:06.34   20  
      31.21   35.13                                                
 
Event 19  Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  55-59 NATL:   1:09.04   4/30/2000 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moss, Elma F              58 SCMS                 2:05.00    1:59.21   20  
      56.07 1:03.14                                                
  2 Hall, Carol A             58 ISF                  2:01.72    2:10.15   17  
    1:04.03 1:06.12                                                
 
Event 20  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  25-29 NATL:   48.51    5/3/1998 BRIAN ALDERMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karr, Jon J               25 NASTI                  56.20      52.16   20  
      24.31   27.85                                                
  2 Dean, Nathaniel R         29 NASTI                1:08.00    1:07.33   17  
      30.55   36.78                                                
 
Event 20  Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  30-34 NATL:   48.64   5/16/1999 JON OLSEN                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olssen, Sean              34 NASTI                     NT    1:05.32   20  
      30.02   35.30                                                
  2 Boice, Mark W             31 NASTI                     NT    1:25.71   17  
      34.98   50.73                                                
 
Event 20  Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  35-39 NATL:   49.54   5/16/1999 PETER EGAN                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berridge, Jeffrey         35 ISF                  1:13.00    1:09.32   20  
      32.86   36.46                                                
 
Event 20  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  40-44 NATL:   50.56   4/30/2000 WILLIAM SPECHT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welkin, David J           40 NASTI                1:02.02    1:02.80   20  
      29.77   33.03                                                
  2 Cummins, Jim A            44 Unattached           1:04.36    1:06.00   17  
      29.56   36.44                                                
  3 Arnold, Jeff M            43 DOC                  1:05.00    1:07.87   16  
      31.72   36.15                                                
  4 Weiss, John M             44 ISF                  1:15.00    1:10.33   15  
      31.89   38.44                                                
 
Event 20  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  45-49 NATL:   51.91   5/18/2003 WILLIAM SPECHT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cummings, Brian           46 ISF                  1:10.00    1:04.73   20  
      31.31   33.42                                                
  2 Holove, Victor            45 NASTI                1:04.44    1:06.60   17  
      30.71   35.89                                                
  3 Garwood, Brad S           47 INDY                 1:08.66    1:06.70   16  
      31.52   35.18                                                
  4 Meek, Dan                 49 ISF                  1:11.60    1:11.00   15  
      32.16   38.84                                                
 
Event 20  Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  50-54 NATL:   54.31   5/18/2003 GREG SHAW                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fox, Jim                  53 ISF                  1:08.30    1:07.57   20  
      31.24   36.33                                                
  2 Welkin, Dan               51 NASTI                1:13.00    1:12.48   17  
      33.94   38.54                                                
 
Event 20  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  55-59 NATL:   54.39   5/17/2002 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perrin, Tom               55 ISF                    58.00    1:00.39   20  
      28.56   31.83                                                
 
Event 20  Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  60-64 NATL:   1:01.19   3/30/2003 DON MCINTOSH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Church, Doug              62 NASTI                1:30.00    1:30.92   20  
      42.48   48.44                                                
 
Event 20  Men 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  80-84 NATL:   1:30.06   5/16/1999 ANDREW HOLDEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           80 IM                   1:41.17    1:37.35   20  
      45.29   52.06                                                
 
Event 21  Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  25-29 NATL:   2:01.29   5/19/1991 DIANE GRANER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denniston, Danielle       27 NASTI                2:50.00    2:50.50   20  
      40.28   43.06   44.07   43.09                                
 
Event 21  Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  35-39 NATL:   2:00.54   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stine, Cheryl E           39 DOC                       NT    2:23.48   20  
      34.60   36.42   36.78   35.68                                
  2 Rian, Victoria            39 ISF                  2:35.80    2:34.08   17  
      37.55   38.86   38.73   38.94                                
  3 Thompson, Theresa         37 NASTI                3:50.00    3:24.50   16  
      47.31   50.10   53.84   53.25                                
 
Event 21  Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  40-44 NATL:   2:04.55   5/18/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zigler, Julie             44 NASTI                     NT    3:08.04   20  
      43.34   47.41   49.22   48.07                                
 
Event 21  Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  45-49 NATL:   2:18.60   4/28/2002 KAREN EINSIDLER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Susan             45 ISF                  2:43.90    2:47.61   20  
      39.15   41.90   43.58   42.98                                
  2 Schuster, Cathy A         47 NASTI                3:08.00    3:13.02   17  
      47.73   48.55   48.38   48.36                                
 
Event 21  Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  50-54 NATL:   2:23.82   1/19/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne E          52 IOWA                 2:45.00    2:43.53   20  
      38.27   40.63   41.79   42.84                                
  2 Delanois, Barbara         50 IM                   2:58.01    2:59.39   17  
      41.09   44.69   47.13   46.48                                
 
Event 21  Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  60-64 NATL:   2:42.86   4/20/1997 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          61 IM                   2:51.45    2:54.77   20  
      41.50   43.93   44.75   44.59                                
 
Event 22  Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  25-29 NATL:   1:48.47   4/30/1995 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dean, Nathaniel R         29 NASTI                2:55.00    2:36.18   20  
      37.75   39.97   39.68   38.78                                
 
Event 22  Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  30-34 NATL:   1:48.64   2/10/2002 MARTIN ZUBERO                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dawkins, Adam             30 ISF                  2:01.14    2:05.43   20  
      30.22   31.40   31.85   31.96                                
  2 Maydak, Jeff M            32 NASTI                2:16.50    2:19.31   17  
      33.51   35.26   36.08   34.46                                
 
Event 22  Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  35-39 NATL:   1:50.11   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berridge, Jeffrey         35 ISF                  2:38.08    2:31.93   20  
      36.56   37.90   38.92   38.55                                
  2 Chalk, Steve R            39 BSMS                 3:06.00    2:49.89   17  
      39.49   43.50   44.28   42.62                                
 
Event 22  Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  45-49 NATL:   1:59.30   5/18/2003 WILLIAM SPECHT                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatch, Jordan             48 SCMS                 2:21.00    2:20.18   20  
      33.97   35.32   35.54   35.35                                
  2 Shirey, Mark A            48 NASTI                2:21.00    2:24.15   17  
      33.57   36.04   37.78   36.76                                
 
Event 22  Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  50-54 NATL:   2:04.64   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, David              54 ISF                  2:40.00    2:36.79   20  
      36.84   38.79   40.35   40.81                                
 
Event 22  Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  60-64 NATL:   2:18.20   5/18/2003 EDWARD CAZALET                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          60 EAM                  2:34.00    2:42.60   20  
      37.83   39.95   41.84   42.98                                
  2 Church, Doug              62 NASTI                3:10.00    3:19.71   17  
      47.14   49.61   51.57   51.39                                
 
Event 22  Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  65-69 NATL:   2:29.38    2/9/2003 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mennen, Marty             69 ISF                  2:48.00    2:47.73   20  
      42.01   43.76   42.65   39.31                                
 
Event 23  Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Medendorp, Meghan M       24 NASTI                     NT    1:15.48   20  
      34.53   40.95                                                
  2 Sentonoi, Olivia          18 BSMS                      NT    1:24.45   17  
      39.48   44.97                                                
 
Event 23  Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  25-29 NATL:   1:04.17   4/21/2002 ANDREA PACKARD                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Connell, Jennifer L     27 NASTI                1:40.00    1:27.47   20  
      41.25   46.22                                                
  2 Hicks, Kathryn            25 ISF                  1:30.00    1:30.71   17  
      42.71   48.00                                                
  3 DeFrance, Kelly           28 ISF                  1:37.00    1:34.39   16  
      44.39   50.00                                                
 
Event 23  Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL:   1:03.69   4/30/2000 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knight, Tracy             33 ISF                  1:28.00    1:28.32   20  
      42.54   45.78                                                
 
Event 23  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  35-39 NATL:   1:04.96    4/8/2001 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lamb, Jennifer S          38 NASTI                1:30.00    1:27.91   20  
      41.38   46.53                                                
  2 Thompson, Theresa         37 NASTI                1:50.00    1:39.23   17  
      48.50   50.73                                                
 
Event 23  Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  40-44 NATL:   1:04.30   2/18/2002 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cummins, Andrea K         40 Unattached           1:17.20    1:17.55   20  
      36.59   40.96                                                
  2 Childress-Brown, Tina     42 ISF                  1:23.00    1:23.84   17  
      40.10   43.74                                                
 
Event 23  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  45-49 NATL:   1:10.76   5/18/2003 MELINDA MANN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    48 ISF                  1:22.00    1:22.86   20  
      39.76   43.10                                                
  2 Richardson, Sharon        46 NASTI                1:40.00    1:28.90   17  
      42.15   46.75                                                
  3 Coates, Christine         47 NASTI                     NT    1:43.87   16  
      47.63   56.24                                                
 
Event 23  Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  50-54 NATL:   1:14.82   4/30/2000 SUSAN JONES-ROY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roach, Peggy A            50 NASTI                1:39.00    1:37.71   20  
      45.55   52.16                                                
  2 Haydon, Sue               51 NASTI                1:42.44    1:44.06   17  
      48.80   55.26                                                
 
Event 23  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  55-59 NATL:   1:18.18   5/18/2003 GINGER PIERSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Mary K            55 NASTI                     NT    1:47.43   20  
      49.51   57.92                                                
 
Event 24  Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFrance, Chris           22 ISF                  1:04.59    1:04.31   20  
      30.39   33.92                                                
  2 Findley, Brett            24 NASTI                1:10.00    1:05.99   17  
      31.07   34.92                                                
 
Event 24  Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  25-29 NATL:   55.99   5/18/2003 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Talyor, RJ                27 ISF                  1:10.00    1:14.57   20  
      34.57   40.00                                                
 
Event 24  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL:   56.58   5/19/1991 DAVID LUNDBERG                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swope, Donald E           31 NASTI                1:13.55    1:10.29   20  
      32.98   37.31                                                
 
Event 24  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  35-39 NATL:   55.26  12/16/2001 RON KARNAUGH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Houchens, Jeremy          36 ISF                  1:09.99    1:09.87   20  
      32.58   37.29                                                
  2 Luckey, Andrew D          35 NASTI                1:00.00    1:10.13   17  
      33.13   37.00                                                
 
Event 24  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  40-44 NATL:   57.04   5/18/2003 WALLY DICKS                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiss, John M             44 ISF                  1:19.64    1:19.39   20  
      37.35   42.04                                                
  2 Ramos, Bill D             41 DOC                  1:20.00    1:19.62   17  
      37.36   42.26                                                
 
Event 24  Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  45-49 NATL:   1:00.65   5/18/2003 LEE RIDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crutchfield, Randy L      47 NASTI                1:20.00    1:18.34   20  
      36.86   41.48                                                
  2 Biegel, Dan               47 Unattached           1:21.17    1:18.56   17  
      37.36   41.20                                                
  3 Schleifman, Bill I        46 NASTI                1:24.00    1:26.73   16  
      41.19   45.54                                                
 
Event 24  Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  50-54 NATL:   1:01.02   5/10/1998 DON MCKENZIE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Grant A            51 GRIN                 1:20.00    1:15.45   20  
      34.95   40.50                                                
  2 Mattingly, Denny          51 NASTI                     NT    1:16.68   17  
      36.31   40.37                                                
  3 Parmer, Tim R             53 NASTI                1:25.00    1:24.85   16  
      41.64   43.21                                                
  4 Slight, Allen             50 SCMS                 1:30.00    1:29.91   15  
      42.45   47.46                                                
 
Event 24  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  55-59 NATL:   1:03.22   5/20/2001 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aleska, Roger             56 ISF                  1:33.00    1:20.45   20  
      38.73   41.72                                                
  2 Carter, Michael           55 EXCL                      NT    1:20.56   17  
      37.10   43.46                                                
  3 Roach, Bill F             56 NASTI                1:24.00    1:25.09   16  
      39.49   45.60                                                
 
Event 24  Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  60-64 NATL:   1:09.35   4/11/1999 DRURY GALLAGHER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wunsch, Gerald A          60 DOC                  1:26.55    1:30.73   20  
      43.99   46.74                                                
  2 Pohlmann, John T          62 IM                   1:25.00    1:31.43   17  
      41.93   49.50                                                
  3 Kalchev, Dimitar          62 NASTI                1:43.00    1:34.93   16  
      43.56   51.37                                                
  4 Alford, Joseph S          62 GRIN                 1:45.00    1:42.65   15  
      46.17   56.48                                                
 
Event 24  Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  65-69 NATL:   1:13.78   5/18/1997 NICK TEMPLEMAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Jerry R            67 NASTI                1:30.00    1:26.72   20  
      40.04   46.68                                                
  2 Murphy, George            68 GRIN                 1:27.70    1:28.87   17  
      40.99   47.88                                                
  3 Dresser, Charlie          68 SCMS                 1:54.75    2:00.49   16  
      54.61 1:05.88                                                
 
Event 24  Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  70-74 NATL:   1:15.24   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chalfie, Ivan             74 ISF                  2:20.58    2:46.55   20  
    1:17.78 1:28.77                                                
 
Event 25  Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Medendorp, Meghan M       24 NASTI                  24.56      24.80   20  
  2 Shults, Katherine         24 ISF                       NT      27.61   17  
  3 Karr, Alissa H            24 NASTI                  33.41      28.35   16  
 
Event 25  Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL:   23.20   4/26/1992 ANNA PETTIS-SCOTT                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolin, Kim                25 NASTI                  25.00      24.70   20  
  2 Garman-Weaver, Jennifer   25 ISF                    27.00      27.14   17  
  3 Vinton, Brooke A          25 NASTI                  27.40      27.41   16  
  4 Huehls, Tammy             26 ISF                    29.99      27.70   15  
  5 Zimmer, Jennifer          28 ISF                    28.22      28.53   14  
  6 Nicolini, Stephanie       27 ISF                    27.90      28.55   13  
  7 Keifer, Beth              29 NASTI                  28.00      28.62   12  
  8 Andersen, Christie A      28 NASTI                  28.90      29.26   11  
  9 Kremer, Shannon           26 NASTI                  30.10      29.38    9  
 
Event 25  Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL:   22.86   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda L           32 MYMS                   30.10      29.29   20  
  2 Hellman, Sarah L          31 ISF                    32.00      31.98   17  
  3 Gileno, Jean              33 NASTI                  36.48      34.31   16  
 
Event 25  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL:   23.53    2/4/1996 S NEILSON-BELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             35 IM                     25.44      25.50   20  
  2 Houchens, Kris            38 ISF                    30.00      28.93   17  
  3 Hildebrand, Ilyse         38 ISF                    30.25      30.36   16  
 
Event 25  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL:   23.94   5/18/2003 A PETTIS-SCOTT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri          40 ISF                    26.74      27.24   20  
  2 Partlow, Linda C          42 INDY                   29.31      29.08   17  
  3 Zigler, Julie             44 NASTI                  30.00      31.38   16  
  4 Derzhavets, Melanie       40 NASTI                  34.47      33.09   15  
  5 Sackers, Elizabeth        42 NASTI                  39.81      40.81   14  
  6 Nickels, Cathjy           42 ISF                       NT      49.46   13  
 
Event 25  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL:   24.88   4/30/2000 PENNY NOYES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schnieders, Ann           45 ISF                    27.00      28.33   20  
  2 Murphy, Susan             45 ISF                    29.02      28.94   17  
  3 Gassen, Carol             45 ISF                    32.41      30.43   16  
  4 Webb, Nancy               48 NASTI                  31.00      30.62   15  
  5 Sill, Sherry              45 IAM                       NT      31.30   14  
  6 Miller, Lisa J            46 NASTI                  30.53      31.88   13  
  7 Scruggs, Dana             47 ISF                    40.00      32.75   12  
 
Event 25  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL:   25.30   5/17/2002 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Susan            53 ISF                    28.00      28.23   20  
  2 Stager, Nan               50 DOC                    29.80      29.84   17  
  3 Haydon, Sue               51 NASTI                  35.83      37.14   16  
  4 Roach, Peggy A            50 NASTI                  38.00      37.33   15  
  5 Welkin, Laura             50 NASTI                  38.00      38.11   14  
  6 Fernandez, Linda H        54 AVON                   37.96      39.29   13  
  7 Lunsford, Laurie          54 MYMS                      NT      41.55   12  
 
Event 25  Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL:   27.48   5/10/1998 NANCY RIDOUT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kubeck, Ginny M           59 NASTI                     NT      39.72   20  
  2 Wilson, Helen H           55 NASTI                  52.00      41.07   17  
  3 Moss, Elma F              58 SCMS                   47.00      43.50   16  
  4 Cosper, Sue               57 ISF                       NT      49.01   15  
  5 Steigerwald, Gayle G      58 ISF                       NT    1:04.95   14  
 
Event 25  Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  60-64 NATL:   28.79   5/21/1995 JAYNE BRUNER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hewett, Susan             63 NASTI                  42.24      42.83   20  
 
Event 25  Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL:   30.45   5/18/1997 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kin-Pinney, Barbara       66 ISF                    40.33      42.48   20  
  2 Bayley, Dianne L          68 NASTI                     NT      52.45   17  
 
Event 25  Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  80-84 NATL:   37.11   5/18/2003 MARGERY MEYER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 SerVaas, Cory             81 ISF                       NT    1:31.51   20  
 
Event 26  Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Findley, Brett            24 NASTI                     NT      23.43   20  
  2 Girolamo, Carlo           24 ISF                    25.50      24.28   17  
 
Event 26  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL:   19.83   5/19/1991 ROBERT PEEL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karr, Jon J               25 NASTI                  22.50      22.12   20  
  2 Krajewski, Tom            27 ISF                    21.87      22.51   17  
  3 Dillon, Bill              25 NASTI                  23.06      22.67   16  
  4 Sikich, Chris P           27 NASTI                  24.78      24.79   15  
  5 Trotter, Tim N            28 GRIN                   35.00      28.68   14  
 
Event 26  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL:   20.15   5/18/1997 ADAM SCHMITT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olssen, Sean              34 NASTI                  25.70      24.94   20  
  2 Boice, Mark W             31 NASTI                     NT      27.14   17  
  3 Smith, Travis             32 INDY                   28.75      28.19   16  
 
Event 26  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL:   20.73   5/16/1994 KEVIN DEFORREST                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutherford, Richard A     36 GRIN                   23.00      22.77   20  
  2 Luckey, Andrew D          35 NASTI                  23.78      24.67   17  
  3 Simon, Robert             35 ISF                    24.76      24.72   16  
  4 Hauke, Keenan             35 ISF                    24.00      25.37   15  
  5 Chalk, Steve R            39 BSMS                   27.55      27.67   14  
  6 Frisz, Troy               38 GRIN                   38.38      30.02   13  
 
Event 26  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL:   21.08   5/17/2002 JOHN SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pesut, Bernie B           41 NASTI                  24.00      24.13   20  
  2 Roby, Bud                 44 ISF                    24.92      25.28   17  
  3 Julian, Steve G           43 GRIN                   25.20      25.70   16  
  4 Zigler, Kurt              44 NASTI                  30.00      26.98   15  
  5 Westfall, Mitch E         44 GRIN                      NT      29.01   14  
  6 Derzhavets, Gabriel       44 NASTI                  39.83      38.94   13  
 
Event 26  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL:   21.86   3/18/2001 JACK GROSELLE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Bob K             46 GRIN                   24.50      24.61   20  
  2 Peck, Jim                 48 ISF                    24.77      25.46   17  
  3 Catellier, Ken            45 ISF                    28.00      25.71   16  
  4 Cummings, Brian           46 ISF                    28.00      25.95   15  
  5 York, Jr, John L          46 SCMS                   26.10      26.51   14  
  6 Counsell, Steven          46 ISF                    26.80      27.39   13  
  7 Schleifman, Bill I        46 NASTI                  29.06      28.22   12  
  8 Jones, Steve S            49 BSMS                   32.00      32.63   11  
  9 Bolen, Steve              49 NASTI                  38.00      33.18    9  
 10 Imhoff, Vern              46 ISF                    36.00      33.26    7  
 
Event 26  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL:   21.73   5/10/1998 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Joel M            53 DOC                    24.20      24.47   20  
  2 Rodefeld, Gary H          52 EAM                    25.90      25.51   17  
  3 Mattingly, Denny          51 NASTI                     NT      27.62   16  
 
Event 26  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL:   21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sidner, Dick A            57 NASTI                  26.90      26.63   20  
  2 Carter, Michael           55 EXCL                      NT      28.28   17  
  3 Kin, S. Mike              58 ISF                    31.17      30.77   16  
  4 Blume, Peter              59 BSMS                   36.00      37.02   15  
 
Event 26  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  60-64 NATL:   23.28   5/18/1997 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Howard K          61 IM                     30.47      31.40   20  
  2 Kalchev, Dimitar          62 NASTI                  35.00      35.43   17  
  3 Pinney, Lowell E          64 ISF                       NT      50.33   16  
 
Event 26  Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL:   23.66   5/17/2002 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Jerry R            67 NASTI                  29.50      28.48   20  
  2 Mennen, Marty             69 ISF                    28.50      28.59   17  
  3 Goldstein, Mel            67 ISF                    34.00      31.87   16  
  4 Quigley, George           65 ISF                       NT      35.02   15  
  5 Householder, Howard L     65 NASTI                  34.00      36.16   14  
  6 Keefe, Edward K           67 NASTI                  46.00      46.24   13  
  7 Clapp, Richard            69 ISF                    52.29      50.32   12  
 
Event 26  Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  75-79 NATL:   26.94   4/30/2000 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McAree, Fran              75 ISF                    38.00      35.07   20  
 
Event 26  Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  80-84 NATL:   31.09    5/1/1994 WOODROW BOWERSOCK                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welkin, Bob               80 NASTI                     NT      45.01   20  
  2 Strong, Doug              81 DOC                    44.48      45.84   17  
 
Event 27  Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  35-39 NATL:   2:04.88    5/4/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stine, Cheryl E           39 DOC                       NT    2:28.32   20  
      32.57   37.02   39.25   39.48                                
  2 Latina, Raena A           35 NASTI                2:50.00    2:53.66   17  
      37.09   42.60   45.79   48.18                                
 
Event 27  Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  40-44 NATL:   2:03.93   5/17/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              40 ISF                  2:29.14    2:29.31   20  
      32.48   37.23   39.26   40.34                                
 
Event 27  Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  55-59 NATL:   2:37.42   4/30/2000 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Carol A             58 ISF                  4:21.57    4:43.83   20  
    1:06.12 1:17.28 1:15.07 1:05.36                                
 
Event 28  Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  30-34 NATL:   1:49.52   5/16/1994 PETER EGAN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sindelar, Grant X         33 NASTI                     NT    2:43.89   20  
      32.81   39.09   43.86   48.13                                
 
Event 28  Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  40-44 NATL:   1:50.61   4/14/2002 DENNIS BAKER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welkin, David J           40 NASTI                2:26.82    2:17.92   20  
      31.16   35.42   36.73   34.61                                
 
Event 28  Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  45-49 NATL:   1:52.67   5/18/2003 WILLIAM SPECHT                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holove, Victor            45 NASTI                2:25.00    2:41.08   20  
      32.39   38.27   43.74   46.68                                
  2 Meek, Dan                 49 ISF                  2:51.90    3:01.93   17  
      36.57   45.45   50.17   49.74                                
 
Event 28  Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  50-54 NATL:   2:02.56   4/11/1999 FRED SCHLICHER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welkin, Dan               51 NASTI                2:35.00    2:52.73   20  
      35.78   42.69   46.32   47.94                                
  2 Fox, Jim                  53 ISF                  2:45.10    2:57.39   17  
      37.41   44.15   46.41   49.42                                
 
Event 28  Men 80-84 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  80-84 NATL:   3:32.97   3/16/1997 ANTON CERER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           80 IM                   3:29.17    3:32.22   20  
      44.55   54.91   56.62   56.14                                
 
Event 29  Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shults, Katherine         24 ISF                       NT      33.89   20  
  2 Karr, Alissa H            24 NASTI                  40.01      36.87   17  
 
Event 29  Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  25-29 NATL:   25.98   5/16/1999 MARY EDWARDS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huehls, Tammy             26 ISF                    35.00      32.72   20  
  2 Denniston, Danielle       27 NASTI                  35.00      33.35   17  
  3 Andersen, Christie A      28 NASTI                  33.00      33.79   16  
  4 Kremer, Shannon           26 NASTI                  36.05      34.56   15  
 
Event 29  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  30-34 NATL:   25.73   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gileno, Jean              33 NASTI                  45.92      42.85   20  
 
Event 29  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  35-39 NATL:   27.02    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Latina, Raena A           35 NASTI                  36.00      35.98   20  
  2 Lamb, Jennifer S          38 NASTI                  38.00      37.39   17  
  3 Houchens, Kris            38 ISF                    38.00      37.60   16  
 
Event 29  Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  40-44 NATL:   27.29  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Partlow, Linda C          42 INDY                   38.32      35.18   20  
  2 Elliott, Jennifer         41 NASTI                  51.00      40.18   17  
  3 Zigler, Julie             44 NASTI                  38.00      40.40   16  
  4 Derzhavets, Melanie       40 NASTI                  42.71      42.32   15  
  5 Nickels, Cathjy           42 ISF                       NT    1:00.34   14  
 
Event 29  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  45-49 NATL:   28.26   5/18/1997 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schnieders, Ann           45 ISF                    32.00      32.83   20  
  2 Sill, Sherry              45 IAM                       NT      37.59   17  
  3 Richardson, Sharon        46 NASTI                  36.00      39.34   16  
  4 Gettelfinger, Cheryl M    48 ISF                    30.00      40.10   15  
  5 Gassen, Carol             45 ISF                       NT      40.39   14  
  6 Coates, Christine         47 NASTI                     NT      46.05   13  
 
Event 29  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  50-54 NATL:   28.74   6/23/2002 J SWAGERTY-HILL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne E          52 IOWA                   36.00      35.48   20  
  2 Stager, Nan               50 DOC                    36.50      35.50   17  
  3 Fernandez, Linda H        54 AVON                   48.18      48.63   16  
  4 Baldwin, Ginny            53 NASTI                     NT    1:02.72   15  
  5 Lunsford, Laurie          54 MYMS                      NT    2:16.65   14  
 
Event 29  Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  55-59 NATL:   31.63   5/17/2002 BETTY ANN BARNETT                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Helen H           55 NASTI                  56.00      48.61   20  
  2 Kubeck, Ginny M           59 NASTI                     NT      49.09   17  
  3 Wright, Mary K            55 NASTI                  49.00      49.52   16  
  4 Steigerwald, Gayle G      58 ISF                       NT    1:13.34   15  
 
Event 29  Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  60-64 NATL:   34.16   5/10/1998 BETSY JORDAN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          61 IM                     36.91      39.01   20  
  2 Hewett, Susan             63 NASTI                  51.93      54.32   17  
 
Event 29  Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  65-69 NATL:   36.03    4/5/1992 CLARA WALKER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kin-Pinney, Barbara       66 ISF                    52.46      53.79   20  
 
Event 29  Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  75-79 NATL:   40.25   4/30/2000 DORIS STEADMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crandall, Louise          76 GRIN                 1:28.30    1:34.01   20  
 
Event 29  Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  80-84 NATL:   43.81   5/17/2002 BUNNY CEDERLUND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 SerVaas, Cory             81 ISF                       NT    1:57.36   20  
 
Event 30  Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Girolamo, Carlo           24 ISF                    32.50      30.43   20  
 
Event 30  Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  25-29 NATL:   23.09   4/30/2000 LANCE BOHLMAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karr, Jon J               25 NASTI                  26.00      24.05   20  
  2 Krajewski, Tom            27 ISF                    25.57      26.24   17  
  3 Dillon, Bill              25 NASTI                  27.10      28.05   16  
  4 Talyor, RJ                27 ISF                    28.00      31.11   15  
  5 Trotter, Tim N            28 GRIN                   42.00      34.89   14  
 
Event 30  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  30-34 NATL:   23.18   2/10/2002 MARTIN ZUBERO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff M            32 NASTI                  28.12      28.02   20  
  2 Warren, Ryan              31 ISF                    26.10      28.57   17  
  3 Olssen, Sean              34 NASTI                  33.00      31.66   16  
  4 Smith, Travis             32 INDY                   33.23      32.59   15  
  5 Sindelar, Grant X         33 NASTI                     NT      33.17   14  
 
Event 30  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  35-39 NATL:   23.75   5/12/1996 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutherford, Richard A     36 GRIN                   27.80      27.01   20  
  2 Simon, Robert             35 ISF                    30.95      29.87   17  
  3 Fero, John                35 ISF                    29.00      29.88   16  
  4 Luckey, Andrew D          35 NASTI                  30.50      35.25   15  
  5 Frisz, Troy               38 GRIN                   40.38      35.26   14  
 
Event 30  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  40-44 NATL:   24.11   4/22/2001 CLAY BRITT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roby, Bud                 44 ISF                    28.43      28.78   20  
  2 Ramos, Bill D             41 DOC                    32.00      31.77   17  
  3 Harlos, Brent A           42 SCMS                   35.00      33.34   16  
  4 Zigler, Kurt              44 NASTI                     NT      38.30   15  
  5 Derzhavets, Gabriel       44 NASTI                  47.93      47.52   14  
 -- Pesut, Bernie B           41 NASTI                     NT     X24.13  
 
Event 30  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  45-49 NATL:   25.63    4/9/2000 CASEY CLAFLIN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shirey, Mark A            48 NASTI                  30.01      30.23   20  
  2 Counsell, Steven          46 ISF                    31.20      31.77   17  
 
Event 30  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  50-54 NATL:   26.24   5/23/1993 ROBERT SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, David              54 ISF                    35.00      34.29   20  
  2 Baker, Greg S             53 NASTI                  42.00      47.08   17  
 
Event 30  Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  55-59 NATL:   26.78   5/18/2003 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perrin, Tom               55 ISF                    29.00      28.16   20  
  2 Roach, Bill F             56 NASTI                  42.00      43.99   17  
 
Event 30  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  60-64 NATL:   29.37   5/18/2003 VINUS VAN BAALEN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Church, Doug              62 NASTI                  38.00      38.65   20  
  2 Alford, Joseph S          62 GRIN                   46.00      44.35   17  
 
Event 30  Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  65-69 NATL:   29.55   5/16/1999 YOSHI OYAKAWA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mennen, Marty             69 ISF                    34.50      35.05   20  
  2 Goldstein, Mel            67 ISF                    43.00      39.17   17  
  3 Householder, Howard L     65 NASTI                     NT      45.91   16  
 
Event 30  Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  70-74 NATL:   31.84   5/21/1995 PAUL HUTINGER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chalfie, Ivan             74 ISF                    58.80    1:19.60   20  
 
Event 30  Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  75-79 NATL:   33.76    4/9/2000 PAUL HUTINGER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McAree, Fran              75 ISF                    55.00      45.56   20  
 
Event 31  Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  25-29 NATL:   2:17.94   4/21/2002 ANDREA PACKARD                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Connell, Jennifer L     27 NASTI                3:10.00    3:12.56   20  
      42.24   49.21   50.84   50.27                                
 
Event 31  Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL:   2:17.34   4/30/2000 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knight, Tracy             33 ISF                  3:23.00    3:10.72   20  
      43.95   49.35   49.36   48.06                                
 
Event 31  Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  35-39 NATL:   2:19.66   1/27/2002 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             35 IM                   2:26.58    2:31.93   20  
      34.86   38.24   39.13   39.70                                
 
Event 31  Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  40-44 NATL:   2:20.13   2/18/2002 CAROLINE KRATTLI                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cummins, Andrea K         40 Unattached           2:47.40    2:51.27   20  
      36.83   42.83   45.35   46.26                                
 
Event 31  Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  45-49 NATL:   2:35.43   5/17/2002 COLETTE CRABBE                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Cathy A         47 NASTI                3:15.00    3:22.40   20  
      45.90   50.79   51.00   54.71                                
 
Event 31  Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  50-54 NATL:   2:42.23    5/6/2000 SUSAN JONES-ROY                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roach, Peggy A            50 NASTI                3:36.00    3:32.97   20  
      46.79   54.55   56.01   55.62                                
 
Event 32  Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  25-29 NATL:   2:03.69   5/22/1988 DOUGLAS SOLTIS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dean, Nathaniel R         29 NASTI                2:50.00    2:38.53   20  
      35.00   40.07   41.17   42.29                                
 
Event 32  Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL:   2:01.01    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swope, Donald E           31 NASTI                     NT    2:44.69   20  
      35.20   42.56   45.31   41.62                                
  2 Sindelar, Grant X         33 NASTI                     NT    3:00.23   17  
      41.60   46.09   46.49   46.05                                
 
Event 32  Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  40-44 NATL:   2:04.99   5/18/2003 WALLY DICKS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiss, John M             44 ISF                  2:55.00    2:55.58   20  
      39.58   44.12   46.02   45.86                                
  2 Zigler, Kurt              44 NASTI                     NT    3:12.89   17  
      41.69   48.70   51.40   51.10                                
 
Event 32  Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  45-49 NATL:   2:15.24   5/20/2001 STUART CORLISS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crutchfield, Randy L      47 NASTI                3:00.00    2:52.31   20  
      38.49   43.88   44.91   45.03                                
 
Event 32  Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  50-54 NATL:   2:17.16   5/12/1996 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattingly, Denny          51 NASTI                     NT    2:54.04   20  
      38.89   43.87   46.51   44.77                                
  2 Baker, Greg S             53 NASTI                3:05.00    3:09.94   17  
      41.91   48.08   51.08   48.87                                
 
Event 32  Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  55-59 NATL:   2:20.49   5/20/2001 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Michael           55 EXCL                      NT    3:13.88   20  
      40.70   48.84   51.62   52.72                                
  2 Roach, Bill F             56 NASTI                3:15.00    3:16.09   17  
      42.03   50.85   54.20   49.01                                
 
Event 32  Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  60-64 NATL:   2:36.27   3/21/1999 DRURY GALLAGHER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wunsch, Gerald A          60 DOC                  3:07.07    3:15.77   20  
      45.03   49.74   50.92   50.08                                
 
Event 32  Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  65-69 NATL:   2:43.05   4/30/2000 BOBBY PATTEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dresser, Charlie          68 SCMS                 4:22.44    4:28.97   20  
      58.69 1:09.42 1:10.59 1:10.27                                
 
Event 32  Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  70-74 NATL:   2:55.34   5/17/2002 JOHN KORTHEUER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chalfie, Ivan             74 ISF                  4:40.90    5:54.68   20  
    1:22.59 1:32.90 1:33.41 1:25.78                                
 
Event 32  Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  80-84 NATL:   3:28.19   4/19/1998 ALDO DA ROSA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           80 IM                        NT    3:40.60   20  
      48.68   57.33   57.91   56.68                                
 
Event 33  Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karr, Alissa H            24 NASTI                     NT    2:22.63   20  
      34.86   37.78   35.93   34.06                                
  2 Hakes, Marianne R         23 BSMS                 2:30.50    2:32.86   17  
      34.23   37.68   39.85   41.10                                
  3 Davis, Shazia             24 ISF                  2:55.00    2:39.79   16  
      34.62   40.82   42.78   41.57                                
 
Event 33  Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL:   1:48.80   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolin, Kim                25 NASTI                     NT    2:07.17   20  
      28.08   31.59   33.36   34.14                                
  2 Huehls, Tammy             26 ISF                  2:10.99    2:11.51   17  
      30.68   33.59   34.35   32.89                                
  3 Keifer, Beth              29 NASTI                2:30.00    2:32.05   16  
      35.24   38.27   38.99   39.55                                
 
Event 33  Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL:   1:51.40   5/18/2003 KATRINA RADKE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda L           32 MYMS                      NT    2:33.16   20  
      35.94   39.91   39.71   37.60                                
  2 Hellman, Sarah L          31 ISF                  2:42.00    2:33.81   17  
      35.50   39.06   39.96   39.29                                
  3 Gileno, Jean              33 NASTI                3:05.70    2:58.11   16  
      38.57   45.50   49.44   44.60                                
 
Event 33  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL:   1:51.06  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri          40 ISF                  2:09.21    2:10.58   20  
      31.22   33.70   33.19   32.47                                
  2 Childress-Brown, Tina     42 ISF                  2:13.00    2:15.71   17  
      32.44   34.33   34.62   34.32                                
  3 Childress-Hoek, Sona      43 ISF                       NT    2:34.00   16  
      34.92   38.06   40.69   40.33                                
 
Event 33  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL:   1:58.53   5/20/2001 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Susan             45 ISF                  2:22.11    2:23.09   20  
      32.67   36.02   37.32   37.08                                
  2 Pedersen, Christine E     47 ISF                  2:21.00    2:25.06   17  
      33.87   36.63   38.00   36.56                                
  3 Webb, Nancy               48 NASTI                2:50.60    2:35.61   16  
      35.05   37.76   41.09   41.71                                
  4 Miller, Lisa J            46 NASTI                2:41.67    2:45.81   15  
      37.17   41.71   43.73   43.20                                
  5 Schuster, Cathy A         47 NASTI                2:50.00    2:48.21   14  
      39.89   43.81   42.93   41.58                                
  6 Scruggs, Dana             47 ISF                  3:00.00    2:59.67   13  
      37.75   45.13   49.38   47.41                                
 
Event 33  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL:   1:59.55   5/17/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welkin, Laura             50 NASTI                3:22.00    3:19.18   20  
      40.00   48.85   53.91   56.42                                
 
Event 33  Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL:   2:14.32   5/17/2002 BETTY ANN BARNETT                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               57 ISF                  3:56.76    4:00.49   20  
      53.62 1:03.94 1:02.30 1:00.63                                
 
Event 33  Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL:   2:32.93   4/19/1998 LAVELLE STOINOFF                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayley, Dianne L          68 NASTI                     NT    4:14.96   20  
    1:02.01 1:05.68 1:05.28 1:01.99                                
 
Event 33  Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  75-79 NATL:   2:55.51   4/27/2003 JEAN TROY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crandall, Louise          76 GRIN                 5:02.80    5:23.30   20  
    1:11.56 1:21.01 1:25.22 1:25.51                                
 
Event 34  Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeFrance, Chris           22 ISF                  1:54.05    1:53.56   20  
      26.24   28.21   29.61   29.50                                
 
Event 34  Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL:   1:38.14    2/3/1996 JOHN KEPPELER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sikich, Chris P           27 NASTI                     NT    1:58.77   20  
      27.20   30.27   31.96   29.34                                
  2 Talyor, RJ                27 ISF                       NT    2:12.52   17  
      29.67   33.70   34.90   34.25                                
  3 Trotter, Tim N            28 GRIN                 3:00.00    2:27.60   16  
      34.17   36.81   39.14   37.48                                
 
Event 34  Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL:   1:38.03   5/16/1999 JON OLSEN                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dawkins, Adam             30 ISF                  1:43.95    1:47.99   20  
      25.63   27.34   27.66   27.36                                
  2 Maydak, Jeff M            32 NASTI                2:02.12    2:02.17   17  
      28.42   30.62   31.54   31.59                                
  3 Sindelar, Grant X         33 NASTI                     NT    2:11.57   16  
      31.59   34.33   34.67   30.98                                
 
Event 34  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL:   1:40.16   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zimmer, Tim               35 ISF                       NT    2:09.99   20  
      31.39   33.61   32.64   32.35                                
 
Event 34  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL:   1:43.05   5/17/2002 PAUL SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Scott M         44 NASTI                2:40.00    2:12.48   20  
      29.54   32.53   34.68   35.73                                
  2 Arnold, Jeff M            43 DOC                  2:25.00    2:16.93   17  
      30.10   33.80   36.52   36.51                                
 
Event 34  Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL:   1:45.96   4/21/2002 JACK GROSELLE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatch, Jordan             48 SCMS                 1:58.14    1:58.85   20  
      27.90   30.01   30.50   30.44                                
  2 Miller, Bob K             46 GRIN                 2:04.00    2:03.93   17  
      29.07   31.01   31.78   32.07                                
  3 Catellier, Ken            45 ISF                  2:08.00    2:10.44   16  
      28.76   32.10   34.36   35.22                                
  4 Biegel, Dan               47 Unattached           2:14.56    2:10.67   15  
      30.10   33.20   34.27   33.10                                
  5 Elliott, Kevin J          47 NASTI                3:01.00    2:44.17   14  
      33.57   40.77   44.81   45.02                                
  6 Bolen, Steve              49 NASTI                2:43.00    2:51.83   13  
      37.47   42.64   45.93   45.79                                
 
Event 34  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL:   1:47.69   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Joel M            53 DOC                  2:05.50    2:08.54   20  
      30.57   33.22   33.05   31.70                                
  2 Fox, Jim                  53 ISF                  2:12.80    2:13.63   17  
      30.76   33.59   34.71   34.57                                
  3 Baldwin, Bob              51 NASTI                     NT    3:12.55   16  
      41.42   54.60 1:01.10   35.43                                
 
Event 34  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL:   1:52.90   5/10/1998 TIMOTHY GARTON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sidner, Dick A            57 NASTI                2:20.00    2:27.69   20  
      32.02   36.63   39.47   39.57                                
 
Event 34  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  60-64 NATL:   1:59.62   5/18/1997 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          60 EAM                       NT    2:15.74   20  
      32.40   34.58   34.70   34.06                                
  2 Schein, Howard K          61 IM                   2:46.87    2:48.78   17  
      37.17   41.76   44.26   45.59                                
 
Event 34  Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL:   2:01.22   5/17/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quigley, George           65 ISF                       NT    2:47.66   20  
      40.05   42.90   43.54   41.17                                
  2 Keefe, Edward K           67 NASTI                4:15.00    4:02.63   17  
      54.36 1:03.12 1:04.18 1:00.97                                
  3 Clapp, Richard            69 ISF                  4:19.20    4:11.60   16  
      56.67 1:02.74 1:06.29 1:05.90                                
 
Event 34  Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  80-84 NATL:   2:42.10   3/25/2000 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              81 DOC                  3:59.64    3:47.99   20  
      52.09 1:02.00   58.25   55.65                                
  2 Welkin, Bob               80 NASTI                     NT    4:04.31   17  
      52.57 1:01.71 1:06.66 1:03.37                                
 
Event 35  Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Medendorp, Meghan M       24 NASTI                1:12.91    1:05.11   20  
      30.59   34.52                                                
 
Event 35  Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
  25-29 NATL:   56.76   5/20/2001 LIMIN LIU                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bolin, Kim                25 NASTI                     NT    1:08.42   20  
      32.49   35.93                                                
  2 Vinton, Brooke A          25 NASTI                1:13.02    1:12.71   17  
      33.07   39.64                                                
  3 Nicolini, Stephanie       27 ISF                  1:10.00    1:14.07   16  
      35.07   39.00                                                
  4 Denniston, Danielle       27 NASTI                1:18.00    1:15.21   15  
      34.25   40.96                                                
  5 Zimmer, Jennifer          28 ISF                  1:14.89    1:15.99   14  
      35.81   40.18                                                
  6 Andersen, Christie A      28 NASTI                1:20.00    1:17.27   13  
      36.14   41.13                                                
  7 Hicks, Kathryn            25 ISF                  1:20.00    1:19.98   12  
      37.64   42.34                                                
  8 O'Connell, Jennifer L     27 NASTI                1:26.00    1:24.20   11  
      39.50   44.70                                                
  9 DeFrance, Kelly           28 ISF                  1:27.00    1:32.78    9  
      44.77   48.01                                                
 
Event 35  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
  30-34 NATL:   57.01   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hancock, Alicia           30 ISF                  1:15.00    1:16.80   20  
      35.42   41.38                                                
 
Event 35  Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
  35-39 NATL:   58.54   4/30/2000 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             35 IM                   1:01.08    1:01.32   20  
      28.99   32.33                                                
  2 Latina, Raena A           35 NASTI                1:17.00    1:16.83   17  
      35.86   40.97                                                
  3 Hildebrand, Ilyse         38 ISF                  1:17.00    1:18.01   16  
      35.44   42.57                                                
  4 Thompson, Theresa         37 NASTI                     NT    1:26.61   15  
      39.74   46.87                                                
 
Event 35  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
  40-44 NATL:   58.29   5/18/2003 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              40 ISF                  1:10.50    1:09.44   20  
      31.85   37.59                                                
  2 Elliott, Jennifer         41 NASTI                     NT    1:31.88   17  
      42.22   49.66                                                
  3 Derzhavets, Melanie       40 NASTI                1:35.00    1:31.96   16  
      42.21   49.75                                                
 
Event 35  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
  45-49 NATL:   1:03.83   4/20/1997 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richardson, Sharon        46 NASTI                1:27.00    1:18.50   20  
      36.73   41.77                                                
  2 Sill, Sherry              45 IAM                       NT    1:21.61   17  
      38.25   43.36                                                
  3 Gassen, Carol             45 ISF                       NT    1:23.98   16  
      38.94   45.04                                                
  4 Webb, Nancy               48 NASTI                1:24.00    1:24.80   15  
      40.11   44.69                                                
 
Event 35  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
  50-54 NATL:   1:05.38   5/18/2003 DANIELLE OGIER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Nan               50 DOC                  1:16.30    1:17.15   20  
      35.70   41.45                                                
  2 Francis, Susan            53 ISF                  1:20.65    1:19.95   17  
      36.91   43.04                                                
  3 Schenkel, Patricia        50 ISF                  1:22.32    1:22.49   16  
      38.28   44.21                                                
  4 Haydon, Sue               51 NASTI                     NT    1:35.86   15  
      46.37   49.49                                                
  5 Welkin, Laura             50 NASTI                1:35.00    1:37.26   14  
      46.37   50.89                                                
  6 Baldwin, Ginny            53 NASTI                     NT    2:19.53   13  
    1:02.25 1:17.28                                                
 
Event 35  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
  55-59 NATL:   1:10.04   5/20/2001 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Mary K            55 NASTI                     NT    1:44.24   20  
      49.47   54.77                                                
  2 Kubeck, Ginny M           59 NASTI                     NT    1:54.71   17  
      49.10 1:05.61                                                
 
Event 35  Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
  60-64 NATL:   1:16.66   4/20/1997 JAYNE BRUNER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          61 IM                   1:26.00    1:29.44   20  
      39.92   49.52                                                
  2 Hewett, Susan             63 NASTI                2:03.29    2:03.28   17  
      55.26 1:08.02                                                
 
Event 36  Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Findley, Brett            24 NASTI                1:01.00      58.86   20  
      26.21   32.65                                                
  2 Girolamo, Carlo           24 ISF                  1:10.50    1:03.00   17  
      29.13   33.87                                                
 
Event 36  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
  25-29 NATL:   50.34   2/17/2002 LIONEL MOREAU                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Karr, Jon J               25 NASTI                  59.62      53.30   20  
      23.58   29.72                                                
  2 Dillon, Bill              25 NASTI                1:00.63      59.79   17  
      26.25   33.54                                                
  3 Sikich, Chris P           27 NASTI                1:03.64    1:03.64   16  
      30.08   33.56                                                
  4 Talyor, RJ                27 ISF                       NT    1:07.12   15  
      30.80   36.32                                                
 
Event 36  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
  30-34 NATL:   50.98   5/19/1991 DAVID LUNDBERG                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff M            32 NASTI                1:03.33    1:02.79   20  
      28.92   33.87                                                
  2 Olssen, Sean              34 NASTI                1:07.00    1:06.51   17  
      30.25   36.26                                                
  3 Swope, Donald E           31 NASTI                1:12.00    1:07.41   16  
      31.20   36.21                                                
  4 Sindelar, Grant X         33 NASTI                     NT    1:10.85   15  
      33.35   37.50                                                
  5 Smith, Travis             32 INDY                 1:13.04    1:11.53   14  
      31.75   39.78                                                
 
Event 36  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
  35-39 NATL:   50.45   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rutherford, Richard A     36 GRIN                   59.80      58.12   20  
      27.37   30.75                                                
  2 Houchens, Jeremy          36 ISF                  1:02.22    1:01.53   17  
      28.32   33.21                                                
  3 Fero, John                35 ISF                  1:05.00    1:04.60   16  
      29.30   35.30                                                
  4 Simon, Robert             35 ISF                  1:04.12    1:04.94   15  
      29.75   35.19                                                
  5 Luckey, Andrew D          35 NASTI                1:00.04    1:12.24   14  
      32.79   39.45                                                
  6 Chalk, Steve R            39 BSMS                 1:22.00    1:16.00   13  
      35.51   40.49                                                
 
Event 36  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
  40-44 NATL:   52.59   5/18/2003 JOHN SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pesut, Bernie B           41 NASTI                1:02.00    1:01.38   20  
      28.56   32.82                                                
  2 Welkin, David J           40 NASTI                1:05.16    1:05.45   17  
      30.86   34.59                                                
  3 Julian, Steve G           43 GRIN                 1:06.40    1:06.25   16  
      31.17   35.08                                                
  4 Harlos, Brent A           42 SCMS                 1:10.00    1:08.35   15  
      32.56   35.79                                                
  5 Williams, Scott M         44 NASTI                1:25.00    1:09.41   14  
      31.73   37.68                                                
  6 Cummins, Jim A            44 Unattached           1:09.30    1:10.71   13  
      32.51   38.20                                                
  7 Derzhavets, Gabriel       44 NASTI                1:45.24    1:42.53   12  
      48.21   54.32                                                
 
Event 36  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
  45-49 NATL:   55.43   4/30/2000 JACK GROSELLE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shirey, Mark A            48 NASTI                1:07.60    1:05.99   20  
      30.10   35.89                                                
  2 Catellier, Ken            45 ISF                  1:07.00    1:06.46   17  
      31.71   34.75                                                
  3 Garwood, Brad S           47 INDY                 1:10.25    1:11.66   16  
      32.35   39.31                                                
  4 Peck, Jim                 48 ISF                  1:10.92    1:13.40   15  
      33.60   39.80                                                
  5 Holove, Victor            45 NASTI                1:10.90    1:14.11   14  
      34.63   39.48                                                
  6 Meek, Dan                 49 ISF                  1:16.20    1:14.40   13  
      34.22   40.18                                                
  7 Jones, Steve S            49 BSMS                 1:30.00    1:31.60   12  
      44.72   46.88                                                
 
Event 36  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
  50-54 NATL:   56.59   5/18/2003 TIMOTHY SHEAD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodefeld, Gary H          52 EAM                  1:11.00    1:09.20   20  
      32.22   36.98                                                
  2 Myers, Grant A            51 GRIN                 1:15.00    1:13.59   17  
      35.08   38.51                                                
  3 Welkin, Dan               51 NASTI                1:13.00    1:13.72   16  
      34.24   39.48                                                
  4 Parmer, Tim R             53 NASTI                1:40.00    1:24.93   15  
      41.71   43.22                                                
 
Event 36  Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
  55-59 NATL:   58.79   5/10/1998 TIMOTHY GARTON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kin, S. Mike              58 ISF                  1:19.76    1:22.19   20  
      38.51   43.68                                                
  2 Roach, Bill F             56 NASTI                     NT    1:24.69   17  
      38.72   45.97                                                
 
Event 36  Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
  60-64 NATL:   1:02.52   5/18/1997 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, John T          62 IM                   1:25.00    1:26.89   20  
      42.92   43.97                                                
  2 Kalchev, Dimitar          62 NASTI                     NT    1:33.77   17  
      46.12   47.65                                                
  3 Alford, Joseph S          62 GRIN                 1:44.00    1:43.36   16  
      47.33   56.03                                                
 
Event 36  Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
  65-69 NATL:   1:03.54   5/17/2002 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Jerry R            67 NASTI                1:20.00    1:19.23   20  
      38.18   41.05                                                
  2 Goldstein, Mel            67 ISF                  1:23.00    1:20.44   17  
      39.14   41.30                                                
  3 Householder, Howard L     65 NASTI                1:45.00    1:36.33   16  
      44.82   51.51                                                
 
Event 36  Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
  75-79 NATL:   1:15.22   4/30/2000 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McAree, Fran              75 ISF                  1:40.00    1:39.20   20  
      49.27   49.93                                                
 
Event 36  Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
  80-84 NATL:   1:24.24   8/14/1999 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           80 IM                   1:41.17    1:34.53   20  
      44.60   49.93                                                
 
Event 37  Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Masters  'A'                               NT    1:35.35   40  
     1) Medendorp, Meghan M 24          2) Bolin, Kim 25                  
     3) Karr, Jon J 25                  4) Findley, Brett 24              
       25.00    25.12    23.60    21.63                                    
  2 Doc Bloomiington Swim Team  'A'                        NT    1:49.16   34  
     1) Arnold, Jeff M 43               2) Stager, Nan 50                 
     3) Stager, Joel M 53               4) Stine, Cheryl E 39             
       26.89    30.40    26.97    24.90                                    
  3 Indy Swim Fit  'B'                                     NT    1:49.47   32  
     1) Shults, Katherine 24            2) Girolamo, Carlo 24             
     3) Fero, John 35                   4) Hicks, Kathryn 25              
       25.35    31.43    27.90    24.79                                    
  4 Noblesville Masters  'B'                               NT    1:52.69   30  
     1) Latina, Raena A 35              2) Kremer, Shannon 26             
     3) Crutchfield, Randy L 47         4) Swope, Donald E 31             
       26.74    29.55    29.97    26.43                                    
  5 Noblesville Masters  'C'                               NT    1:54.11   28  
     1) Karr, Alissa H 24               2) Lamb, Jennifer S 38            
     3) Welkin, David J 40              4) Luckey, Andrew D 35            
       27.29    32.32    28.34    26.16                                    
  6 Indy Swim Fit  'C'                                     NT    2:00.04   26  
     1) Davis, Shazia 24                2) DeFrance, Kelly 28             
     3) Mergy, Matt 24                  4) Zimmer, Tim 35                 
       25.43    36.13    32.96    25.52                                    
  7 Indy Swim Fit  'A'                                     NT    2:09.86   24  
     1) DeFrance, Chris 22              2) McPeak, Erin 25                
     3) Sutton, Robert 30               4) Knight, Tracy 33               
       50.44    23.18    22.73    33.51                                    
 
Event 37  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swim Fit  'C'                                     NT    1:40.23   40  
     1) Dawkins, Adam 30                2) Krajewski, Tom 27              
     3) Garman-Weaver, Jennifer 25      4) Childress-Brown, Tina 42       
       22.43    22.77    28.68    26.35                                    
  2 Indy Swim Fit  'A'                                     NT    1:49.35   34  
     1) Zimmer, Jennifer 28             2) Huehls, Tammy 26               
     3) Morgan, Patrick 26              4) Warren, Ryan 31                
       29.89    28.23    27.16    24.07                                    
  3 Indy Swim Fit  'B'                                     NT    1:53.38   32  
     1) Nicolini, Stephanie 27          2) O'Connor, Alice 44             
     3) Berridge, Jeffrey 35            4) Talyor, RJ 27                  
       27.67    31.64    25.23    28.84                                    
  4 Noblesville Masters  'B'                               NT    1:54.68   30  
     1) Denniston, Danielle 27          2) O'Connell, Jennifer L 27       
     3) Olssen, Sean 34                 4) Maydak, Jeff M 32              
       30.18    33.51    25.88    25.11                                    
  5 Noblesville Masters  'C'                               NT    1:59.97   28  
     1) Vinton, Brooke A 25             2) Keifer, Beth 29                
     3) Clark, Joshua L 31              4) Sikich, Chris P 27             
       29.48    37.99    27.31    25.19                                    
  6 Indy Swim Fit  'D'                                     NT    2:00.99   26  
     1) Hildebrand, Ilyse 38            2) Hancock, Alicia 30             
     3) Cummings, Brian 46              4) Imhoff, Vern 46                
       26.40    31.08    33.35    30.16                                    
  7 Noblesville Masters  'D'                               NT    2:12.47   24  
     1) Coates, Christine 47            2) Colvin, Lora 27                
     3) Householder, Howard L 65        4) Myers, Jerry R 67              
       30.23    36.18    41.49    24.57                                    
  8 Noblesville Masters  'A'                               NT    2:16.62   22  
     1) Baldwin, Ginny 53               2) Andersen, Christie A 28        
     3) Boice, Mark W 31                4) Dean, Nathaniel R 29           
       27.04    30.62    55.70    23.26                                    
  9 Noblesville Masters  'E'                               NT    2:19.41   18  
     1) Langer, Christel 36             2) Hewett, Susan 63               
     3) Shirey, Mark A 48               4)                                
       44.09    35.74    28.30    31.28                                    
 
Event 37  Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swim Fit  'A'                                     NT    1:44.86   40  
     1) Schnieders, Ann 45              2) Roby, Bud 44                   
     3) Simon, Robert 35                4) Fernandez, Gerri 40            
       25.42    24.55    27.77    27.12                                    
  2 Indy Swim Fit  'B'                                     NT    1:50.44   34  
     1) Shuck, Susie 40                 2) Houchens, Kris 38              
     3) Houchens, Jeremy 36             4) Weiss, John M 44               
       25.85    27.69    27.93    28.97                                    
  3 Greater Indiana  'A'                                   NT    1:51.16   32  
       27.69    29.59    30.72    23.16                                    
  4 Noblesville Masters  'A'                               NT    2:11.09   30  
     1) Derzhavets, Melanie 40          2) Thompson, Theresa 37           
     3) Bolen, Steve 49                 4) Williams, Scott M 44           
       33.58    34.80    34.94    27.77                                    
  5 Noblesville Masters  'B'                               NT    2:16.68   28  
     1) Richardson, Sharon 46           2) Zigler, Julie 44               
     3) Parmer, Tim R 53                4) Baldwin, Bob 51                
       33.61    29.98    39.36    33.73                                    
  6 Noblesville Masters  'D'                               NT    2:35.38   26  
     1) Elliott, Jennifer 41            2) Sackers, Elizabeth 42          
     3) Pesut, Bernie B 41              4) Holove, Victor 45              
       30.23    41.11    46.25    37.79                                    
  7 Noblesville Masters  'E'                               NT    2:39.82   24  
     1) Bayley, Dianne L 68             2) Webb, Nancy 48                 
     3) Keefe, Edward K 67              4) Zigler, Kurt 44                
       28.27  1:39.63    32.08                                             
 
Event 37  Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swim Fit  'A'                                     NT    1:51.09   40  
     1) Catellier, Ken 45               2) Francis, Susan 53              
     3) Pedersen, Christine E 47        4) Barnes, Tom 49                 
       28.25    28.45    29.09    25.30                                    
  2 Indy Swim Fit  'B'                                     NT    1:57.51   34  
     1) Gassen, Carol 45                2) Schenkel, Patricia 50          
     3) Counsell, Steven 46             4) Lewis, David 54                
       29.72    27.28    30.30    30.21                                    
  3 Indy Swim Fit  'C'                                     NT    2:00.83   32  
     1) Herran, Jacqui 51               2) Hall, Carol A 58               
     3) Fox, Jim 53                     4) Kin, S. Mike 58                
       30.94    31.24    30.32    28.33                                    
  4 Noblesville Masters  'A'                               NT    2:12.68   30  
     1) Miller, Lisa J 46               2) Baker, Greg S 53               
     3) Schleifman, Bill I 46           4)                                
       37.14    30.19    33.56    31.79                                    
  5 Noblesville Masters  'C'                               NT    2:18.01   28  
     1) Haydon, Sue 51                  2) Roach, Peggy A 50              
     3) Roach, Bill F 56                4) Sidner, Dick A 57              
       37.64    36.63    34.98    28.76                                    
  6 Noblesville Masters  'B'                               NT    2:19.67   26  
     1) Schuster, Cathy A 47            2) Welkin, Laura 50               
     3) Elliott, Kevin J 47             4) Welkin, Dan 51                 
       35.12    30.86    39.84    33.85                                    
  7 Indy Swim Fit  'D'                                     NT    2:29.42   24  
     1) Scruggs, Dana 47                2) Peck, Jim 48                   
     3) Murphy, Susan 45                4) Meek, Dan 49                   
       55.27    17.82    49.82    26.51                                    
 
Event 37  Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swim Fit  'A'                                     NT    2:18.63   40  
     1) Perrin, Tom 55                  2) Beeler, Kirsten 59             
     3) Mennen, Marty 69                4) Cosper, Sue 57                 
       25.29    29.38    47.80    36.16                                    
  2 Noblesville Masters  'A'                               NT    2:34.97   34  
     1) Wright, Mary K 55               2) Kubeck, Ginny M 59             
     3) Church, Doug 62                 4) Kalchev, Dimitar 62            
       43.47    34.24    43.08    34.18                                    
 
Event 37  Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swim Fit  'A'                                     NT    4:21.63   40  
     1) Chalfie, Ivan 74                2) Clapp, Richard 69              
     3) Kin-Pinney, Barbara 66          4)                                
     1:43.33    50.58    42.23  1:05.49                                    
 
Event 39  Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL:   10:16.36   3/13/1999 LISA HAZEN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knight, Tracy             33 ISF                 14:55.00   14:28.27   20  
      39.89   41.44   42.44   45.74   42.58   44.12   43.43   43.69
      44.34   43.54   44.06   44.39   44.44   44.57   44.05   43.50
      43.40   43.62   43.11   41.92                                
 
Event 39  Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL:   10:28.45   12/7/2002 K PIPES-NEILSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zigler, Julie             44 NASTI                     NT   14:50.70   20  
      38.22   42.46   44.36   45.03   45.13   45.61   45.41   45.36
      45.46   45.25   45.80   45.00   44.96   45.53   45.38   45.31
      45.11   44.71   44.52   42.09                                
  2 Elliott, Jennifer         41 NASTI                     NT   17:02.99   17  
      44.94   49.10   51.02   50.24   52.07   51.09   52.97   52.71
      52.53   52.80   52.75   52.06   51.58   51.14   51.48   52.21
      51.73   51.76   51.19   47.62                                
  3 Sackers, Elizabeth        42 NASTI                     NT   21:06.88   16  
      52.90 1:00.23 1:03.11 1:03.31 1:02.77 1:04.33 1:04.59 1:05.41
    1:02.29 1:04.52 1:11.44 1:06.56 1:06.52 1:05.65 1:05.75 1:02.91
    1:05.75 1:01.50 1:03.56   53.78                                
 
Event 39  Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL:   11:21.39   3/13/1999 LAURA VAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    48 ISF                 14:00.00   13:38.91   20  
      36.42   39.99   41.23   40.91   41.19   41.54   41.58   41.74
      41.65   41.57   41.71   41.62   41.42   41.79   41.36   41.03
      41.23   40.70   40.72   39.51                                
  2 Schuster, Cathy A         47 NASTI               18:00.00   15:39.53   17  
      43.11   46.20   45.88   46.13   46.49   46.86   46.92   47.17
      47.97   47.00   48.02   47.17   47.51   47.54   48.14   48.33
      47.63   47.92   47.82   45.72                                
  3 Miller, Lisa J            46 NASTI                     NT   15:48.23   16  
      40.36   44.72   45.97   46.54   47.57   47.51   47.98   47.57
      48.39   47.19   48.31   48.56   48.59   48.72   47.91   48.33
      48.23   48.48   48.78   48.52                                
 
Event 39  Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL:   11:16.62   4/14/2002 LAURA VAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne E          52 IOWA                13:20.00   13:19.82   20  
      34.62   38.78   39.92   40.37   40.45   40.24   40.59   40.74
      40.51   40.75   40.50   40.41   40.08   40.29   40.18   40.31
      40.09   40.30   40.27   40.42                                
 
Event 39  Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL:   12:20.65   5/16/1999 ARDETH MUELLER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               57 ISF                       NT   21:36.96   20  
      54.71 1:02.71 1:02.05 1:02.75 1:02.92 1:02.41 1:02.73 1:02.76
    1:02.74 1:03.45 1:02.58 1:04.62 1:03.61 1:04.17 1:02.21 1:03.27
    1:04.44 1:03.45 1:03.31 1:46.07                                
 
Event 39  Men 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mergy, Matt               24 ISF                 11:40.00   12:07.45   20  
      30.62   34.94   36.90   36.80   37.16   37.55   37.55   38.05
      37.25   37.29   37.11   37.38   37.05   36.85   36.73   36.48
      35.28   35.86   35.99   34.61                                
 
Event 39  Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL:   9:31.68   4/22/2001 ALEX KOSTICH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boice, Mark W             31 NASTI                     NT   15:30.00   20  
      36.70   41.46   43.50   45.67   46.86   47.49   48.27   47.99
      48.04   47.92   48.33   48.62   47.93   48.50   48.79   48.39
      48.57   46.34   46.27   44.36                                
 
Event 39  Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL:   10:07.92   4/30/2000 JIM MCCONICA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meek, Dan                 49 ISF                 14:10.10   14:17.21   20  
      36.16   39.91   41.49   42.93   42.92   43.47   43.74   44.04
      44.13   44.32   44.06   43.70   44.10   43.88   44.32   44.00
      43.95   43.31   42.62   40.16                                
  2 Schleifman, Bill I        46 NASTI                     NT   14:56.26   17  
      37.66   42.90   45.40   46.77   47.09   47.86   46.89   46.84
      46.97   46.34   45.83   46.11   45.26   44.97   45.64   45.40
      43.93   41.71   44.95   37.74                                
  3 Elliott, Kevin J          47 NASTI               18:15.00   15:14.29   16  
      41.15   43.40   46.03   45.76   45.90   45.71   46.07   46.41
      46.83   47.09   46.20   46.16   46.10   46.51   46.19   45.79
      46.13   45.57   46.64   44.65                                
 
Event 39  Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL:   9:57.78   5/17/2002 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodefeld, Gary H          52 EAM                 12:30.00   12:23.06   20  
      33.66   37.29   36.91   37.57   37.35   37.42   37.19   37.55
      37.37   37.42   37.29   37.47   37.32   38.04   37.40   37.86
      37.36   37.28   36.99   36.32                                
  2 Baker, Greg S             53 NASTI               24:00.00   13:39.10   17  
      37.03   41.31   42.26   42.54   41.67   41.54   41.75   41.70
      41.63   41.89   41.46   41.28   41.48   41.22   41.15   40.93
      40.43   40.49   39.86   37.48                                
  3 Slight, Allen             50 SCMS                      NT   18:15.94   16  
      43.25   50.73   56.42   51.02   57.69   54.13   59.12   52.77
      58.65   54.60   58.32   52.21   58.41   53.38 1:01.36   51.29
    1:00.32   54.13 1:00.22   47.92                                
 
Event 39  Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL:   10:52.60   5/20/2001 TIM BIRNIE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sidner, Dick A            57 NASTI               13:40.00   13:23.96   20  
      34.05   37.63   38.58   40.00   40.09   40.06   41.03   41.61
      41.15   42.05   43.65   40.84   39.87   39.31   41.21   40.50
      41.06   41.72   41.35   38.20                                
 
Event 39  Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  60-64 NATL:   11:31.46   5/18/2003 EDWARD CAZALET                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          60 EAM                 12:20.00   12:09.84   20  
      33.30   36.18   37.16   37.35   37.23   37.38   37.07   37.48
      37.07   37.57   37.09   37.02   36.71   36.60   36.65   36.55
      35.82   36.61   35.56   33.44                                
 
Event 39  Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL:   11:49.31   4/13/1997 GRAHAM JOHNSTON                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dresser, Charlie          68 SCMS                      NT   22:34.06   20  
      55.39 1:03.58 1:06.14 1:10.47 1:11.55 1:08.52 1:10.84 1:07.71
    1:10.25 1:08.77 1:09.08 1:07.85 1:10.78 1:09.25 1:08.92 1:08.65
    1:09.10 1:07.69 1:04.37 1:05.15                                
  2 Clapp, Richard            69 ISF                 25:30.00   23:07.59   17  
    1:00.15 1:08.96 1:09.36 1:09.74 1:11.01 1:10.96 1:09.84 1:11.01
    1:10.29 1:11.45 1:11.56 1:10.72 1:10.97 1:10.68 1:10.68 1:09.50
    1:09.58 1:07.82 1:07.34 1:05.97                                
  3 Keefe, Edward K           67 NASTI               22:40.00   23:23.37   16  
      58.22 1:09.07 1:10.50 1:09.23 1:09.29 1:10.17 1:10.36 1:11.15
    1:09.98 1:11.31 1:12.58 1:10.52 1:12.04 1:13.13 1:11.08 1:12.45
    1:12.64 1:12.76 1:09.51 1:07.38                                
 
Event 39  Men 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
  80-84 NATL:   15:30.69   4/30/2000 RAY TAFT                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              81 DOC                 21:22.40   22:12.75   20  
    1:02.30 1:11.61 1:13.68 1:12.15 1:10.83 1:09.87 1:10.23 1:06.25
    1:06.94 1:07.65 1:07.45 1:06.91 1:06.74 1:05.63 1:05.25 1:05.39
    1:04.72 1:03.63   59.08   56.44