Licensed to BSC - Indiana University   Hy-Tek's Meet Manager 2/12/2007 05:35 PM
            2007 IU Masters Invite - Sanction # 167-S03 - 2/10/2007            
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hanahan, Meghan     18 IM                     29.90      32.15         20  
 -- Drudge, Amber       23 KCMY                   26.50         NS        
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nashleasan, Ashley  20 IRISH                1:25.00    1:29.41         20  
       43.96  1:29.41                                                      
 -- Drudge, Amber       23 KCMY                   57.00         NS        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nashleasan, Ashley  20 IRISH                3:20.00    3:13.79         20  
       46.90  1:36.87  2:26.71  3:13.79                                    
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nashleasan, Ashley  20 IRISH                1:35.00    1:48.08         20  
       50.97  1:48.08                                                      
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nashleasan, Ashley  20 IRISH                3:40.00    3:42.31         20  
     1:52.70           2:48.29  3:42.31                                    
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hanahan, Meghan     18 IM                     40.00      43.20         20  
 -- Drudge, Amber       23 KCMY                   30.00         NS        
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Nashleasan, Ashley  20 IRISH                1:30.00    1:40.65         20  
       47.35  1:40.65                                                      
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Hanahan, Meghan     18 IM                   1:40.00         DQ        
       39.74       DQ                                                      
 -- Drudge, Amber       23 KCMY                 1:10.00         NS        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Richter, Atlantis   29 ISF                       NT      28.60         20  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Richter, Atlantis   29 ISF                       NT    1:02.05         20  
       30.33  1:02.05                                                      
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Richter, Atlantis   29 ISF                       NT      32.53         20  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Richter, Atlantis   29 ISF                       NT    1:11.05         20  
       33.52  1:11.05                                                      
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda       33 CSI                    29.50      29.33         20  
  2 Zachwieja, Meg      33 ISF                    38.00      34.15         17  
  3 Gileno, Jean        34 NASTI                  37.00      35.73         16  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Zachwieja, Meg      33 ISF                  1:20.00         NS        
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gileno, Jean        34 NASTI                     NT    8:35.14         20  
       44.61  1:34.11  2:26.95  3:20.72  4:14.59  5:06.35  5:59.38  6:53.90
     7:47.08  8:35.14                                                      
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Zachwieja, Meg      33 ISF                    45.00      40.57         20  
  2 Gileno, Jean        34 NASTI                  45.00      47.95         17  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wright, Shelby      33 SCMI                 1:13.06    1:15.11         20  
       37.11  1:15.11                                                      
  2 Gileno, Jean        34 NASTI                     NT    1:53.13         17  
       52.29  1:53.13                                                      
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gileno, Jean        34 NASTI                  57.00    1:04.69         20  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wright, Shelby      33 SCMI                 1:23.04    1:20.43         20  
       37.63  1:20.43                                                      
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wright, Shelby      33 SCMI                 2:59.00    3:01.73         20  
       38.48  1:24.00  2:12.09  3:01.73                                    
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda       33 CSI                    35.60      34.46         20  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wright, Shelby      33 SCMI                 1:14.53    1:12.18         20  
       33.77  1:12.18                                                      
  2 Marvin, Linda       33 CSI                  1:20.25    1:17.20         17  
       37.17  1:17.20                                                      
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wright, Shelby      33 SCMI                 2:38.50    2:37.88         20  
       33.29  1:12.72  2:00.35  2:37.88                                    
  2 Marvin, Linda       33 CSI                  3:01.07    2:49.41         17  
       35.46  1:21.65  2:11.95  2:49.41                                    
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda       33 CSI                  6:30.71    6:13.22         20  
       39.59  1:25.82  2:16.13  3:05.51  3:57.97  4:51.05  5:34.45  6:13.22
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Houchens, Kris      39 ISF                    30.00      28.77         20  
  2 Latina, Raena       35 NASTI                  32.00      29.26         17  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Latina, Raena       35 NASTI                1:07.00    1:06.83         20  
       31.14  1:06.83                                                      
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine         36 IM                     32.00      32.38         20  
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine         36 IM                   2:35.00    2:29.29         20  
       33.85  1:11.85  1:50.49  2:29.29                                    
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Latina, Raena       35 NASTI                  35.00      34.12         20  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Latina, Raena       35 NASTI                1:20.00    1:22.33         20  
       37.22  1:22.33                                                      
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Latina, Raena       35 NASTI                1:20.00    1:16.92         20  
       35.99  1:16.92                                                      
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Houchens, Kris      39 ISF                  3:30.00    2:40.23         20  
       34.73  1:18.36  2:05.05  2:40.23                                    
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Childress-Brown, T  42 ISF                    28.90      28.23         20  
  2 Kolovou, Tatiana    40 DOC                    29.60      29.49         17  
  3 Derzhavets, Melani  41 NASTI                  33.09      37.79         16  
  4 Sackers, Elizabeth  43 NASTI                  39.81      38.50         15  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fernadez, Gerri     41 ISF                    58.78      57.23         20  
       27.44    57.23                                                      
  2 Rian, Victoria      40 ISF                  1:02.40    1:02.76         17  
       30.10  1:02.76                                                      
  3 Kolovou, Tatiana    40 DOC                  1:07.40    1:09.59         16  
       32.12  1:09.59                                                      
  4 Derzhavets, Melani  41 NASTI                1:25.93    1:25.42         15  
       41.29  1:25.42                                                      
  5 Sackers, Elizabeth  43 NASTI                1:32.90    1:32.66         14  
       43.72  1:32.66                                                      
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fernadez, Gerri     41 ISF                  2:07.90    2:07.35         20  
       29.83  1:02.46  1:35.47  2:07.35                                    
  2 Rian, Victoria      40 ISF                  2:11.60    2:09.80         17  
       31.17  1:04.63  1:37.50  2:09.80                                    
  3 Childress-Brown, T  42 ISF                  2:15.90    2:12.06         16  
       30.10  1:03.38  1:37.28  2:12.06                                    
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria      40 ISF                  5:55.80    5:47.21         20  
       30.94  1:05.22  1:40.28  2:15.82  2:51.41  3:27.08  4:02.47  4:38.00
     5:13.12  5:47.21                                                      
  2 Stine, Cheryl       40 DOC                  6:00.00    5:56.00         17  
       31.77  1:06.19  1:41.08  2:16.59  2:52.17  3:27.93  4:04.14  4:41.08
     5:18.64  5:56.00                                                      
  3 Sackers, Elizabeth  43 NASTI                9:49.00   10:02.65         16  
       49.35  1:47.13  2:49.13  3:52.98  4:55.36  5:59.20  7:01.45  8:03.78
     9:07.55 10:02.65                                                      
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stine, Cheryl       40 DOC                    32.00      29.56         20  
  2 Meinz, Marcy        42 NASTI                  45.00      41.70         17  
  3 Derzhavets, Melani  41 NASTI                  42.32      49.89         16  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stine, Cheryl       40 DOC                  1:04.60    1:03.48         20  
       31.29  1:03.48                                                      
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kolovou, Tatiana    40 DOC                    40.20      37.67         20  
  2 Derzhavets, Melani  41 NASTI                  46.06      51.08         17  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria      40 ISF                  1:25.70    1:19.31         20  
       39.43  1:19.31                                                      
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie        41 ISF                    30.00      30.63         20  
  2 Meinz, Marcy        42 NASTI                  45.00      42.22         17  
 -- Schickore, Jutta    42 DOC                    31.00         NS        
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie        41 ISF                  1:05.50    1:05.71         20  
       30.53  1:05.71                                                      
 -- Schickore, Jutta    42 DOC                  1:08.30         NS        
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie        41 ISF                  2:28.00    2:26.70         20  
       32.63  1:09.72  1:47.70  2:26.70                                    
 -- Schickore, Jutta    42 DOC                  2:33.60         NS        
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Kolovou, Tatiana    40 DOC                  1:17.50    1:16.24         20  
       35.72  1:16.24                                                      
  2 Derzhavets, Melani  41 NASTI                1:31.96    1:43.25         17  
       49.09  1:43.25                                                      
 -- Meinz, Marcy        42 NASTI                     NT         DQ        
       40.90       DQ                                                      
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stine, Cheryl       40 DOC                  2:22.00    2:20.93         20  
       29.55  1:04.43  1:47.52  2:20.93                                    
  2 Fernadez, Gerri     41 ISF                  2:29.30    2:25.18         17  
       29.56  1:06.95  1:52.08  2:25.18                                    
  3 Rian, Victoria      40 ISF                  2:32.50    2:31.29         16  
       31.86  1:11.90  1:56.57  2:31.29                                    
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown, Terry        45 CSI                    29.70      29.22         20  
  2 Gettelfiner, Chery  49 ISF                    30.00      30.21         17  
  3 Miller, Lisa        47 NASTI                  32.50      32.01         16  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gettelfiner, Chery  49 ISF                  1:07.00    1:06.15         20  
       31.60  1:06.15                                                      
  2 Brown, Terry        45 CSI                  1:08.00    1:06.57         17  
       32.11  1:06.57                                                      
  3 Childress-Hoek, So  45 ISF                       NT    1:08.63         16  
       33.33  1:08.63                                                      
  4 Miller, Lisa        47 NASTI                1:11.60    1:16.48         15  
       35.96  1:16.48                                                      
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown, Terry        45 CSI                  2:35.00    2:37.67         20  
       34.03  1:13.00  1:55.19  2:37.67                                    
  2 Miller, Lisa        47 NASTI                2:43.30    2:45.65         17  
       37.72  1:19.36  2:03.38  2:45.65                                    
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Lisa        47 NASTI                7:35.00    7:36.31         20  
       40.05  1:25.30  2:11.75  2:58.90  3:45.86  4:32.62  5:19.39  6:06.18
     6:52.46  7:36.31                                                      
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown, Terry        45 CSI                       NT      42.80         20  
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Miller, Lisa        47 NASTI                3:35.60    3:35.25         20  
       46.82  1:40.65  2:37.69  3:35.25                                    
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gettelfiner, Chery  49 ISF                    35.00      34.60         20  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gettelfiner, Chery  49 ISF                  1:22.00    1:22.95         20  
       38.41  1:22.95                                                      
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gettelfiner, Chery  49 ISF                  2:50.00    2:48.62         20  
       35.25  1:25.13  2:10.27  2:48.62                                    
  2 Childress-Hoek, So  45 ISF                       NT    3:17.98         17  
       44.05  1:39.57  2:37.19  3:17.98                                    
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Willig, Janet       51 Unattached                NT      40.88         20  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stager, Nan         51 DOC                    37.40      35.98         20  
  2 Willig, Janet       51 Unattached                NT      52.83         17  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Willig, Janet       51 Unattached                NT      53.58         20  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stager, Nan         51 DOC                  1:17.80    1:17.04         20  
       35.57  1:17.04                                                      
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cosper, Sue         58 ISF                       NT    4:21.91         20  
       57.62  2:14.77  3:19.80  4:21.91                                    
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Cosper, Sue         58 ISF                       NT         NS        
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cosper, Sue         58 ISF                       NT    1:13.12         20  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Larsen, Barbara     59 ISF                  1:30.00         NS        
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Barbara     59 ISF                  3:20.00    3:17.63         20  
       46.95  1:37.48  2:28.94  3:17.63                                    
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cosper, Sue         58 ISF                       NT    1:07.62         20  
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cosper, Sue         58 ISF                       NT    4:53.54         20  
     1:05.76  2:21.72  3:40.77  4:53.54                                    
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Barbara     59 ISF                       NT      45.67         20  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hall, Carol         59 ISF                  2:30.00    2:06.35         20  
     1:01.93  2:06.35                                                      
 
Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hall, Carol         59 ISF                  5:00.00    4:41.09         20  
     1:06.55  2:19.10  3:35.06  4:41.09                                    
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hall, Carol         59 ISF                  5:00.00    4:39.38         20  
     1:00.35  2:13.97  3:28.37  4:39.38                                    
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Barbara     59 ISF                  8:00.00    7:01.90         20  
       47.80  1:41.42  2:36.24  3:29.46  4:27.72  5:25.59  6:13.77  7:01.90
  2 Hall, Carol         59 ISF                 10:00.00    9:41.03         17  
     1:02.60  2:12.78  3:27.43  4:44.93  6:02.14  7:18.45  8:30.05  9:41.03
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Pointis, Michael    20 CSI                    24.60      24.21         20  
  2 Helfrich, Adam      24 KCMY                   23.81      24.35         17  
  3 Carison, Matt       24 NASTI                     NT      30.67         16  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Helfrich, Adam      24 KCMY                   53.62      53.52         20  
       25.16    53.52                                                      
  2 Pointis, Michael    20 CSI                    55.40      54.33         17  
       26.33    54.33                                                      
  3 Fetter, James       22 IRISH                1:15.00    1:11.23         16  
       33.82  1:11.23                                                      
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Helfrich, Adam      24 KCMY                      NT    2:01.87         20  
       27.03    57.76  1:30.12  2:01.87                                    
  2 Pointis, Michael    20 CSI                  2:05.00    2:03.74         17  
       28.41  1:00.14  1:32.41  2:03.74                                    
  3 Carison, Matt       24 NASTI                     NT    2:46.91         16  
       35.49  2:02.77  2:46.95  2:46.91                                    
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie   23 CSI                  5:39.00    6:38.59         20  
       33.42  1:11.37  1:50.54  2:34.42  3:15.54  3:55.65  4:36.45  5:17.41
     5:58.80  6:38.59                                                      
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Helfrich, Adam      24 KCMY                      NT      28.06         20  
  2 Carison, Matt       24 NASTI                     NT      38.06         17  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fetter, James       22 IRISH                1:28.00    1:25.32         20  
       41.26  1:25.32                                                      
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie   23 CSI                  2:15.00    2:08.83         20  
       30.25  1:02.59  1:36.24  2:08.83                                    
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carison, Matt       24 NASTI                     NT      39.08         20  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fetter, James       22 IRISH                1:30.00    1:28.55         20  
       42.46  1:28.55                                                      
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Helfrich, Adam      24 KCMY                   25.41      25.35         20  
  2 Pointis, Michael    20 CSI                    28.00      26.80         17  
  3 Carison, Matt       24 NASTI                     NT      38.04         16  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fetter, James       22 IRISH                1:30.00    1:35.38         20  
       42.83  1:35.38                                                      
 
Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie   23 CSI                  2:20.00    2:12.03         20  
       29.25  1:03.05  1:37.60  2:12.03                                    
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fetter, James       22 IRISH                3:05.00    2:55.28         20  
       39.09  1:23.89  2:12.13  2:55.28                                    
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Jones, Chet         29 DOC                    26.00      24.02         20  
  2 Sikich, Chris       28 NASTI                  24.79      24.78         17  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sikich, Chris       28 NASTI                  53.96      54.41         20  
       26.05    54.41                                                      
  2 Jones, Chet         29 DOC                  1:08.00      54.71         17  
       27.12    54.71                                                      
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sikich, Chris       28 NASTI                  27.00      26.52         20  
  2 Jones, Chet         29 DOC                    32.00      27.38         17  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sikich, Chris       28 NASTI                1:02.62    1:04.05         20  
       30.59  1:04.05                                                      
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simmons, Will       31 ISF                    50.50      50.46         20  
       24.52    50.46                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simmons, Will       31 ISF                  1:51.00    1:53.07         20  
       25.79    55.15  1:24.84  1:53.07                                    
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Simmons, Will       31 ISF                  5:05.00    5:11.73         20  
       27.65    59.23  1:31.20  2:03.09  2:35.13  3:07.10  3:38.98  4:10.92
     4:42.03  5:11.73                                                      
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown, Andy         38 NASTI                  30.00      28.39         20  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Houchens, Jeremy    36 ISF                    57.09      54.84         20  
       26.15    54.84                                                      
  2 Brown, Andy         38 NASTI                1:04.00    1:03.47         17  
       30.33  1:03.47                                                      
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raver, Allen        39 NASTI                2:15.00    2:15.46         20  
       31.63  1:07.08  1:42.28  2:15.46                                    
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raver, Allen        39 NASTI                8:00.00    6:21.58         20  
       32.76  1:09.60  1:48.46  2:28.07  3:07.06  3:47.03  4:26.50  5:05.78
     5:44.24  6:21.58                                                      
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Jason       35 Unattached           1:10.00      59.68         20  
       28.59    59.68                                                      
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Jason       35 Unattached           2:15.00    2:09.77         20  
       30.59  1:03.54  1:36.84  2:09.77                                    
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brown, Andy         38 NASTI                  36.00      34.37         20  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Houchens, Jeremy    36 ISF                  1:10.10    1:09.10         20  
       32.80  1:09.10                                                      
  2 Brown, Andy         38 NASTI                1:22.00    1:17.84         17  
       36.77  1:17.84                                                      
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raver, Allen        39 NASTI                  27.00      27.46         20  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raver, Allen        39 NASTI                1:14.00    1:09.04         20  
       32.11  1:09.04                                                      
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Raver, Allen        39 NASTI                3:20.00    2:45.27         20  
       32.66  1:13.06  1:57.73  2:45.27                                    
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Jason       35 Unattached           2:35.00    2:10.24         20  
       28.09    59.97  1:39.30  2:10.24                                    
  2 Houchens, Jeremy    36 ISF                  2:15.15    2:12.31         17  
       28.52  1:02.74  1:41.22  2:12.31                                    
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Jason       35 Unattached           6:00.00    4:46.95         20  
       30.68  1:06.04  1:42.11  2:17.90  2:59.60  3:41.97  4:15.31  4:46.95
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Julian, Steve       44 GRIN                   27.00      24.84         20  
  2 Reeves, Brian       44 NASTI                     NT      27.74         17  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Julian, Steve       44 GRIN                   59.00      55.52         20  
       26.20    55.52                                                      
  2 Reeves, Brian       44 NASTI                1:04.00    1:03.00         17  
       30.36  1:03.00                                                      
 -- Harlos, Brent       43 NASTI                1:00.00         NS        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reeves, Brian       44 NASTI                2:46.00    2:20.39         20  
       32.40  1:08.21  1:45.23  2:20.39                                    
  2 Wehmueller, Jeffre  44 NASTI                     NT    3:38.35         17  
       46.35  1:40.22  2:40.09  3:38.35                                    
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reeves, Brian       44 NASTI                6:46.00    6:36.01         20  
       34.07  1:12.63  1:53.45  2:33.42  3:14.02  3:53.85  4:33.99  5:14.60
     5:57.94  6:36.01                                                      
  2 Wehmueller, Jeffre  44 NASTI                     NT    9:57.29         17  
       49.97  1:47.06  2:46.71  3:50.06  4:53.95  5:56.02  6:58.52  8:00.73
     9:01.71  9:57.29                                                      
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wehmueller, Jeffre  44 NASTI                     NT      49.76         20  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Harlos, Brent       43 NASTI                1:15.00         NS        
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wehmueller, Jeffre  44 NASTI                     NT    3:11.18         20  
       55.98  1:59.41  3:06.69  3:11.18                                    
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Julian, Steve       44 GRIN                   35.00      33.11         20  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wehmueller, Jeffre  44 NASTI                     NT    2:17.62         20  
       59.08  2:17.62                                                      
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Julian, Steve       44 GRIN                 1:08.00    1:04.34         20  
       30.37  1:04.34                                                      
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Julian, Steve       44 GRIN                 2:50.00    2:27.03         20  
       28.96  1:05.56  1:49.92  2:27.03                                    
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hiser, Tom          46 Unattached                NT      31.89         20  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roby, Brad          45 ISF                    54.50      54.74         20  
       26.57    54.74                                                      
  2 Hatch, Jordan       49 SCMI                   56.00      54.75         17  
       26.84    54.75                                                      
  3 Hiser, Tom          46 Unattached                NT    1:12.93         16  
       35.56  1:12.93                                                      
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hatch, Jordan       49 SCMI                 2:01.00    2:01.19         20  
       28.09    58.84  1:30.15  2:01.19                                    
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roby, Brad          45 ISF                  5:12.00    5:22.94         20  
       28.17  1:00.54  1:33.11  2:06.03  2:38.81  3:11.53  3:44.45  4:17.15
     4:50.49  5:22.94                                                      
  2 Brown, Geoffery     46 DOC                  5:50.00    5:48.19         17  
       31.47  1:05.26  1:39.83  2:15.15  2:50.71  3:26.27  4:01.90  4:37.44
     5:13.17  5:48.19                                                      
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hiser, Tom          46 Unattached                NT      44.10         20  
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hatch, Jordan       49 SCMI                 2:25.00    2:24.69         20  
       34.84  1:11.21  1:48.18  2:24.69                                    
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weiss, John         45 ISF                    35.55      35.71         20  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Roby, Brad          45 ISF                  1:11.50    1:10.38         20  
       32.64  1:10.38                                                      
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Holove, Victor      46 NASTI                  28.80      29.27         20  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Holove, Victor      46 NASTI                1:07.60    1:07.50         20  
       30.75  1:07.50                                                      
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weiss, John         45 ISF                  2:35.00    2:46.87         20  
       34.65  1:15.74  2:01.14  2:46.87                                    
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weiss, John         45 ISF                  1:14.00    1:12.10         20  
       33.71  1:12.10                                                      
  2 Holove, Victor      46 NASTI                1:12.00    1:15.21         17  
       33.48  1:15.21                                                      
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Weiss, John         45 ISF                  2:38.75    2:40.72         20  
       33.37  1:16.44  2:01.09  2:40.72                                    
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Holove, Victor      46 NASTI                5:59.90    6:16.35         20  
       31.69  1:10.18  2:01.64  2:53.26  3:46.58  4:39.15  5:27.96  6:16.35
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Keller, James       53 SLM                    26.00      27.25         20  
  2 Carstensen, Eric    52 NASTI                  28.00      27.72         17  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carstensen, Eric    52 NASTI                1:01.00    1:00.96         20  
       29.44  1:00.96                                                      
  2 Keller, James       53 SLM                    59.00    1:01.49         17  
       28.60  1:01.49                                                      
  3 Slight, Allen       51 SCMI                 1:25.00    1:20.85         16  
       38.51  1:20.85                                                      
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carstensen, Eric    52 NASTI                2:17.00    2:24.64         20  
       31.91  1:09.06  1:48.15  2:24.64                                    
  2 Baker, Greg         54 NASTI                     NT    2:25.78         17  
       32.79  1:10.11  1:48.77  2:25.78                                    
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Slight, Allen       51 SCMI                 8:45.00    8:53.01         20  
       40.48  1:29.61  2:23.27  3:19.38  4:15.89  5:13.53  6:10.40  7:07.34
     8:03.16  8:53.01                                                      
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Keller, James       53 SLM                    34.00      35.08         20  
  2 Baker, Greg         54 NASTI                  36.00      36.69         17  
  3 Slight, Allen       51 SCMI                   40.00      38.84         16  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Keller, James       53 SLM                  1:15.00    1:16.45         20  
       35.34  1:16.45                                                      
  2 Baker, Greg         54 NASTI                1:22.00    1:21.56         17  
       38.04  1:21.56                                                      
  3 Slight, Allen       51 SCMI                 1:30.00    1:30.01         16  
       41.17  1:30.01                                                      
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Baker, Greg         54 NASTI                3:10.00    3:05.45         20  
       41.09  1:27.79  2:17.92  3:05.45                                    
  2 Slight, Allen       51 SCMI                 3:10.00    3:24.88         17  
       42.19  1:33.79  2:28.75  3:24.88                                    
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carstensen, Eric    52 NASTI                  31.00      30.28         20  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Carstensen, Eric    52 NASTI                1:11.00    1:13.76         20  
       34.58  1:13.76                                                      
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sidner, Dick        58 NASTI                  28.00      27.95         20  
  2 Eberhard, Gregory   57 GRIN                      NT      40.79         17  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sidner, Dick        58 NASTI                  59.90    1:01.68         20  
       29.53  1:01.68                                                      
  2 Ransome, Don        56 KCMY                      NT    1:22.84         17  
       39.66  1:22.84                                                      
  3 Eberhard, Gregory   57 GRIN                      NT    1:36.72         16  
       45.20  1:36.72                                                      
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sidner, Dick        58 NASTI                2:25.00    2:19.17         20  
       32.30  1:07.84  1:44.24  2:19.17                                    
  2 Ransome, Don        56 KCMY                 3:02.46    3:02.75         17  
       42.41  1:29.32  2:17.73  3:02.75                                    
 -- Shastid, Jon        59 SKY                  2:12.00         NS        
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sidner, Dick        58 NASTI                6:30.00    6:28.29         20  
       33.06  1:09.69  1:48.99  2:30.32  3:10.52  3:52.00  4:31.50  5:11.30
     5:51.20  6:28.29                                                      
  2 Ransome, Don        56 KCMY                 8:17.39    8:11.17         17  
       44.14  1:29.73  2:18.73  3:07.56  3:56.73  4:47.15  5:37.78  6:30.84
     7:23.76  8:11.17                                                      
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John         55 IM                     40.05      34.35         20  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John         55 IM                   1:39.10    1:16.64         20  
       37.43  1:16.64                                                      
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John         55 IM                     41.95      35.82         20  
  2 Eberhard, Gregory   57 GRIN                      NT    1:03.09         17  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John         55 IM                   1:40.06    1:19.11         20  
       37.27  1:19.11                                                      
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sloan, John         55 IM                   3:30.00    2:56.83         20  
       39.84  1:25.18  2:11.73  2:56.83                                    
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shastid, Jon        59 SKY                    28.50      26.77         20  
  2 Tanner, Dave        57 DOC                    29.00      28.45         17  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Shastid, Jon        59 SKY                  1:04.50    1:01.53         20  
       29.36  1:01.53                                                      
  2 Tanner, Dave        57 DOC                  1:05.00    1:03.47         17  
       30.61  1:03.47                                                      
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Tanner, Dave        57 DOC                  2:20.00    2:23.68         20  
       32.10  1:08.88  1:45.63  2:23.68                                    
  2 Shastid, Jon        59 SKY                  2:48.00    2:25.37         17  
       31.56  1:08.11  1:48.01  2:25.37                                    
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Householder, Howar  66 NASTI                     NT      40.96         20  
  2 Keefe, Edward       68 NASTI                  47.00      45.21         17  
  3 Clapp, Richard      69 ISF                    52.00      56.31         16  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Householder, Howar  66 NASTI                     NT    1:29.70         20  
       41.81  1:29.70                                                      
  2 Keefe, Edward       68 NASTI                1:52.00    1:48.80         17  
       50.91  1:48.80                                                      
  3 Dresser, Charlie    69 SCMI                 1:52.58    1:55.46         16  
       52.16  1:55.46                                                      
  4 Clapp, Richard      69 ISF                  2:00.00    1:59.85         15  
       57.48  1:59.85                                                      
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward       68 NASTI                4:25.00    4:03.99         20  
       54.00  1:55.94  3:00.63  4:03.99                                    
  2 Clapp, Richard      69 ISF                  4:25.00    4:20.98         17  
     1:00.07  2:08.64  3:17.19  4:20.98                                    
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Somers, Alan        65 DOC                  6:30.00    6:20.56         20  
       33.45  1:10.02  1:48.23  2:27.16  3:06.22  3:45.75  4:24.86  5:04.00
     5:42.88  6:20.56                                                      
  2 Keefe, Edward       68 NASTI               10:45.00   10:52.62         17  
       53.34  1:54.94  3:00.46  4:06.64  5:13.01  6:21.35  7:31.27  8:40.95
     9:48.57 10:52.62                                                      
  3 Clapp, Richard      69 ISF                 12:00.00   11:32.88         16  
     1:04.05  2:14.76  3:25.37  4:38.05  5:48.65  6:57.46  8:06.76  9:15.61
    10:24.86 11:32.88                                                      
  4 Dresser, Charlie    69 SCMI                11:05.70   12:01.86         15  
       53.15  1:58.48  3:13.66  4:28.18  5:43.38  6:59.08  8:14.74  9:31.20
    10:47.94 12:01.86                                                      
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward       68 NASTI                1:07.00    1:01.70         20  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Householder, Howar  66 NASTI                     NT      52.41         20  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dresser, Charlie    69 SCMI                 1:59.48    2:06.88         20  
       56.03  2:06.88                                                      
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Dresser, Charlie    69 SCMI                 4:28.97    4:34.93         20  
       58.30  2:08.64  3:22.75  4:34.93                                    
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Householder, Howar  66 NASTI                     NT    1:43.23         20  
       49.16  1:43.23                                                      
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Householder, Howar  66 NASTI                     NT    3:38.93         20  
       44.51  1:44.48  2:50.62  3:38.93                                    
  2 Dresser, Charlie    69 SCMI                 4:59.60    4:56.94         17  
     1:13.97  2:43.23  3:49.74  4:56.94                                    
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Somers, Alan        65 DOC                       NT    6:27.70         20  
       41.65  1:29.08  2:24.32  4:13.07  5:07.56  5:48.67  6:27.79  6:27.70
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
 -- Costill, David      71 Unattached           6:40.00         NS        
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Costill, David      71 Unattached             38.50      36.63         20  
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Costill, David      71 Unattached           3:10.00    3:05.06         20  
       40.44  1:28.39  2:18.33  3:05.06                                    
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Costill, David      71 Unattached           1:13.00    1:12.83         20  
       34.78  1:12.83                                                      
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Costill, David      71 Unattached           2:52.80    2:41.24         20  
       34.64  1:17.53  2:04.51  2:41.24                                    
 
Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug        82 DOC                  5:58.33    6:17.49         20  
     1:31.26  3:07.20  4:42.97  6:17.49                                    
 
Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas       81 SLM                  4:15.35    3:52.09         20  
       51.19  1:50.65  2:51.64  3:52.09                                    
  2 Boerner, Peter      80 DOC                       NT    5:09.54         17  
     1:11.65  2:32.55  3:51.96  5:09.54                                    
 
Men 80-84 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas       81 SLM                  4:00.05    3:44.43         20  
       48.95  1:44.89  2:44.76  3:44.43                                    
  2 Strong, Doug        82 DOC                  8:33.65   10:28.02         17  
     2:37.79 10:28.02                                                      
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas       81 SLM                  1:45.30    1:38.73         20  
       47.11  1:38.73                                                      
 
Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas       81 SLM                  3:50.20    3:29.53         20  
       45.64  1:43.03  2:43.59  3:29.53                                    
  2 Strong, Doug        82 DOC                  6:00.21    7:15.88         17  
     2:23.33  3:53.84  6:10.19  7:15.88                                    
 
Men 80-84 400 Yard IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas       81 SLM                  8:05.10    7:23.54         20  
       47.14  1:43.53  2:42.79  3:41.79  4:43.35  5:45.29  6:33.46  7:23.54
  2 Strong, Doug        82 DOC                 13:23.04   16:03.92         17  
     2:24.48  4:51.73  6:26.49  8:41.32 11:21.43 13:50.31 14:59.34 16:03.92
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'A'                 NT    2:33.24         40  
     1) Miller, Lisa W47                2) Latina, Raena W35              
     3) Meinz, Marcy W42                4) Gileno, Jean W34               
       35.27  1:19.15  1:56.85  2:33.24                                    
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'A'                 NT    2:31.51         40  
     1) Miller, Lisa W47                2) Latina, Raena W35              
     3) Derzhavets, Melanie W41         4) Meinz, Marcy W42               
       36.64  1:13.90  2:03.15  2:31.51                                    
  2 Indy Swim Fit  'A'                               NT    3:21.57         34  
     1) Childress, Line W75             2) Childress-Hoek, Sonia W45      
     3) Childress-Nickum, Michelle W40  4) Childress-Brown, Tina W42      
     1:52.30  2:25.50  2:54.77  3:21.57                                    
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indy Swim Fit  'A'                               NT    2:08.19         40  
     1) Childress, Line W75             2) Childress-Brown, Tina W42      
     3) Childress-Nickum, Michelle W40  4) Childress-Hoek, Sonia W45      
       33.07  1:09.70  1:38.52  2:08.19                                    
  2 Indy Swim Fit  'B'                               NT    3:50.10         34  
     1) Cosper, Sue W58                 2) Davis, Lillian W63             
     3) Coles, Alma W68                 4) Dumas-Coleman, Connie W64      
     1:53.71           3:50.42  3:50.10                                    
 
Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indy Swim Fit  'A'                               NT    5:46.00         40  
     1) Cosper, Sue W58                 2) Davis, Lillian W63             
     3) Coles, Alma W68                 4) Dumas-Coleman, Connie W64      
       53.32  2:34.88  4:14.48  5:46.00                                    
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'A'                 NT    1:58.54         40  
     1) Carison, Matt M24               2) Sikich, Chris M28              
     3) Holove, Victor M46              4) Carstensen, Eric M52           
       32.65  1:03.10  1:32.54  1:58.54                                    
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'A'                 NT    2:14.53         40  
     1) Carison, Matt M24               2) Sikich, Chris M28              
     3) Holove, Victor M46              4) Carstensen, Eric M52           
       38.09  1:13.54  1:44.73  2:14.53                                    
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indy Swim Fit  'A'                               NT    1:57.30         40  
     1) Roby, Brad M45                  2) Weiss, John M45                
     3) Houchens, Jeremy M36            4) Simmons, Will M31              
       29.51  1:06.47  1:35.06  1:57.30                                    
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'A'                 NT    2:20.67         40  
     1) Brown, Andy M38                 2) Raver, Allen M39               
     3) Reeves, Brian M44               4) Wehmueller, Jeffrey M44        
       47.40  1:05.65  1:25.44  2:20.67                                    
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'A'                 NT    2:13.18         40  
     1) Keefe, Edward M68               2) Sidner, Dick M58               
     3) Householder, Howard M66         4) Baker, Greg M54                
       38.40  1:07.81  1:41.29  2:13.18                                    
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'A'                 NT    2:58.43         40  
     1) Keefe, Edward M68               2) Sidner, Dick M58               
     3) Householder, Howard M66         4) Baker, Greg M54                
     1:03.85           2:25.36  2:58.43                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Indy Swim Fit  'A'                               NT    1:49.45         40  
     1) Simmons, Will M31               2) Houchens, Jeremy M36           
     3) Zachwieja, Meg W33              4) Houchens, Kris W39             
       25.61    54.11  1:26.54  1:49.45                                    
  2 Noblesville Adult Swim Team  'A'                 NT    2:22.44         34  
     1) Gileno, Jean W34                2) Sackers, Elizabeth W43         
     3) Sikich, Chris M28               4) Carstensen, Eric M52           
       37.91  1:20.85  1:54.22  2:22.44                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'A'                 NT    2:41.98         40  
     1) Gileno, Jean W34                2) Sackers, Elizabeth W43         
     3) Sikich, Chris M28               4) Carstensen, Eric M52           
       33.31  1:28.27  1:58.93  2:41.98                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'B'                 NT    2:01.88         40  
     1) Latina, Raena W35               2) Derzhavets, Melanie W41        
     3) Brown, Andy M38                 4) Holove, Victor M46             
       25.65    56.38  1:33.46  2:01.88                                    
  2 Noblesville Adult Swim Team  'A'                 NT    2:06.47         34  
     1) Miller, Lisa W47                2) Meinz, Marcy W42               
     3) Reeves, Brian M44               4) Baker, Greg M54                
       30.11  1:37.06  2:06.53  2:06.47                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'B'                 NT    2:24.45         40  
     1) Latina, Raena W35               2) Derzhavets, Melanie W41        
     3) Brown, Andy M38                 4) Raver, Allen M39               
       38.74  1:12.62  1:45.89  2:24.45                                    
  2 Noblesville Adult Swim Team  'A'                 NT    2:28.23         34  
     1) Miller, Lisa W47                2) Meinz, Marcy W42               
     3) Sidner, Dick M58                4) Holove, Victor M46             
       41.39  1:25.18  1:55.24  2:28.23                                    
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 38                    
 
  1. Indy Swim Fit                       895   2. Noblesville Adult Swim Team         515
  3. IU Masters                          190   4. Cardinal Swimming Indiana           171
  5. Sugar Creek Masters                 100   5. Irish Masters                       100
  7. Illinois Masters                     80   8. Unattached                           57
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 38                     
 
  1. Noblesville Adult Swim Team        1220   2. Indy Swim Fit                       361
  3. IU Masters                          253   4. Sugar Creek Masters                 230
  5. Unattached                          216   6. Saint Louis Masters                 177
  7. Greater Indiana Masters             150   8. Kosciusko Community YMCA            148
  9. Cardinal Swimming Indiana           131  10. Illinois Masters                    100
 11. Irish Masters                        96  12. Sky                                  57