Licensed to YMCA Indy SwimFit          Hy-Tek's Meet Manager 4/13/2008 06:09 AM
                2008 Spring Fever Masters Swim Meet - 4/12/2008                
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ford, Jessica             19 NACS                      NT      30.12  
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ford, Jessica             19 NACS                      NT    2:30.66  
      34.85   38.34   39.60   37.87                                
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crickmore, Nicole         23 CARD                      NT    6:34.85  
      34.76   37.64   39.38   41.48   41.95   42.81   44.05   42.66
    1:22.59                                                        
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ford, Jordan              19 NACS                   30.46      30.48  
  2 Crickmore, Nicole         23 CARD                      NT      36.80  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crickmore, Nicole         23 CARD                      NT    1:27.22  
    2:02.52                                                        
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crickmore, Nicole         23 CARD                      NT    2:47.62  
      39.93   42.17   42.98   42.54                                
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ford, Jordan              19 NACS                      NT      31.08  
  2 Crickmore, Nicole         23 CARD                      NT      38.18  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crickmore, Nicole         23 CARD                      NT    1:25.51  
      41.00   44.51                                                
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crickmore, Nicole         23 CARD                      NT    3:10.01  
      44.35   48.66   49.99   47.01                                
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ford, Jessica             19 NACS                      NT      32.92  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ford, Jordan              19 NACS                 1:02.00    1:01.69  
      29.47   32.22                                                
  2 Ford, Jessica             19 NACS                      NT    1:18.69  
      35.69   43.00                                                
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Rachel            29 DUNE                   30.13      29.95  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Rachel            29 DUNE                 1:06.53    1:07.00  
      31.97   35.03                                                
  2 Burns, Jenna              28 NASTI                     NT    1:16.31  
      35.27   41.04                                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Rachel            29 DUNE                 2:25.83    2:29.61  
      33.53   36.79   39.50   39.79                                
  2 Larrison, Abigail         26 COLE                 4:00.00    3:13.15  
      43.62   48.77   51.32   49.44                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larrison, Abigail         26 COLE                10:00.00    8:28.40  
      36.46   40.06   40.56   40.51   40.79   40.96   40.25   39.91
      39.41 2:29.49                                                
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Jenna              28 NASTI                  36.50      37.29  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Jenna              28 NASTI                1:23.44    1:26.41  
      41.83   44.58                                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Stephanie       27 ISF                    40.00      36.99  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Stephanie       27 ISF                  1:25.00    1:18.85  
      36.87   41.98                                                
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Stephanie       27 ISF                  3:00.00    2:47.06  
      37.32   42.44   43.39   43.91                                
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Jenna              28 NASTI                  40.00      39.23  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Stephanie       27 ISF                  1:20.00    1:14.44  
      34.15   40.29                                                
  2 Burns, Jenna              28 NASTI                1:31.24    1:29.86  
      39.20   50.66                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Stephanie       27 ISF                  3:00.00    2:40.53  
      35.07   41.50   45.74   38.22                                
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marvin, Linda             34 CARD                   30.00      28.91  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marvin, Linda             34 CARD                 1:03.00    1:05.32  
      31.56   33.76                                                
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marvin, Linda             34 CARD                      NT      40.59  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marvin, Linda             34 CARD                   47.00      42.56  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marvin, Linda             34 CARD                 1:35.00    1:30.99  
      44.23   46.76                                                
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marvin, Linda             34 CARD                      NT    3:12.84  
      44.90   49.26   49.52   49.16                                
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marvin, Linda             34 CARD                   35.00      36.68  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marvin, Linda             34 CARD                 1:20.00    1:20.79  
      37.70   43.09                                                
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zurbuch, Jennifer         41 NACS                      NT    1:25.71  
      39.35   46.36                                                
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zurbuch, Jennifer         41 NACS                      NT      49.16  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zurbuch, Jennifer         41 NACS                      NT    1:50.87  
    1:58.78                                                        
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              42 ISF                    29.60      30.28  
  2 Zurbuch, Jennifer         41 NACS                      NT      44.33  
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              42 ISF                  2:23.70    2:25.42  
      32.23   36.79   37.49   38.91                                
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zurbuch, Jennifer         41 NACS                      NT    1:43.19  
      45.59   57.60                                                
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              42 ISF                  5:08.70    5:11.94  
      32.02   36.49   40.69   40.69   45.81   46.75   34.99   34.50
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ford, Rose                45 NACS                      NT      30.34  
  2 Slain, Elizabeth          45 COLE                      NT      32.35  
  3 Ruemmele, Jane H          49 HLPLX                  34.66      32.95  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ford, Rose                45 NACS                      NT    1:06.84  
      31.67   35.17                                                
  2 Ruemmele, Jane H          49 HLPLX                1:20.00    1:13.00  
      34.63   38.37                                                
  3 Coffee, Anne S            46 NACS                      NT    1:28.38  
      42.59   45.79                                                
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ford, Rose                45 NACS                      NT    2:40.45  
      34.28   40.67   44.08   41.42                                
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bednarz, Patty            47 NACS                      NT      42.72  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bednarz, Patty            47 NACS                      NT    1:37.44  
      45.47   51.97                                                
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bednarz, Patty            47 NACS                      NT    3:38.09  
      45.61   54.21   59.85   58.42                                
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ford, Rose                45 NACS                   35.00      34.93  
  2 Slain, Elizabeth          45 COLE                      NT      37.47  
  3 Ruemmele, Jane H          49 HLPLX                  38.70      39.53  
  4 Coffee, Anne S            46 NACS                      NT      42.56  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruemmele, Jane H          49 HLPLX                1:35.00    1:34.19  
      42.73   51.46                                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coffee, Anne S            46 NACS                      NT    1:41.52  
      47.26   54.26                                                
  2 Bednarz, Patty            47 NACS                      NT    1:44.83  
      53.06   51.77                                                
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ford, Rose                45 NACS                      NT    2:59.35  
      37.24   45.62   56.45   40.04                                
  2 Coffee, Anne S            46 NACS                      NT    3:52.93  
      43.90 1:05.14 1:13.96   49.93                                
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Knuckles, Melinda         50 NACS                      NT      39.38  
  2 Willig, Janet             52 Unattached                NT      40.81  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Knuckles, Melinda         50 NACS                      NT    1:31.07  
      41.95   49.12                                                
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      50 ISF                  2:26.00    2:25.50  
      31.91   37.38   38.91   37.30                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Robin             52 NASTI                7:33.00    7:42.29  
      28.79   32.86   34.81   36.48   36.86   37.73   38.70   38.34
      38.16 2:19.56                                                
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Willig, Janet             52 Unattached                NT      49.49  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Robin             52 NASTI                     NT    1:38.84  
    2:07.63                                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             52 DUNE                   39.20      39.62  
  2 Davis, Eileen D           54 JORG                   54.00      43.75  
  3 Walker, Robin             52 NASTI                     NT      47.99  
  4 Willig, Janet             52 Unattached                NT      52.18  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      50 ISF                  1:23.00    1:22.24  
      38.85   43.39                                                
  2 Yanson, Karen             52 DUNE                 1:28.00    1:29.31  
      42.03   47.28                                                
  3 Walker, Robin             52 NASTI                1:45.00    1:45.42  
      49.43   55.99                                                
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      50 ISF                  2:59.00    2:57.92  
      39.61   46.20   45.49   46.62                                
  2 Yanson, Karen             52 DUNE                 3:15.00    3:16.32  
      42.32   48.93 1:44.79    0.28                                
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             52 DUNE                   38.00      40.13  
  2 Davis, Eileen D           54 JORG                   48.00      46.99  
  3 Knuckles, Melinda         50 NACS                      NT      49.88  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             52 DUNE                 1:21.00    1:22.41  
      39.55   42.86                                                
  2 Knuckles, Melinda         50 NACS                      NT    1:49.19  
      50.62   58.57                                                
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larsen, Barbara           60 ISF                       NT    8:26.91  
      28.76   32.04   32.67   33.08   33.33   33.78   34.28 1:10.35
      33.89 2:54.73                                                
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larsen, Barbara           60 ISF                  3:25.00    3:25.69  
      49.25   52.93   54.57   48.94                                
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larsen, Barbara           60 ISF                       NT    1:41.84  
      48.75   53.09                                                
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Banaudi, Michele          65 Unattached                NT    1:08.30  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             66 ISF                  1:20.00    1:28.89  
      33.32   55.57                                                
  2 Banaudi, Michele          65 Unattached                NT    2:29.50  
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             66 ISF                    43.00      42.68  
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             66 ISF                    45.00      46.11  
  2 Banaudi, Michele          65 Unattached                NT    1:50.89  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Banaudi, Michele          65 Unattached                NT    3:56.26  
    1:48.28 2:07.98                                                
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             66 ISF                    39.00      38.62  
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             66 ISF                  3:12.00    3:13.95  
      42.54   49.82   56.14   45.45                                
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiser, David              19 NACS                   25.00      24.79  
  2 Baker, Ian                19 COLE                   24.33      25.42  
  3 Johnson, Ben              19 NACS                   25.27      25.63  
  4 Fenker, Matt              19 NACS                      NT      27.01  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Ian                19 COLE                   51.54      53.04  
      25.34   27.70                                                
  2 Bartlett, James           19 COLE                   55.00      54.80  
      26.01   28.79                                                
  3 Hiser, David              19 NACS                   57.00      58.11  
      27.18   30.93                                                
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartlett, James           19 COLE                 2:00.00    2:08.80  
      28.86   32.50   34.37   33.07                                
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bartlett, James           19 COLE                 5:30.00    5:59.44  
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Ben              19 NACS                   27.62      27.89  
  2 Baker, Ian                19 COLE                   27.71      28.54  
  3 Fenker, Matt              19 NACS                      NT      31.30  
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Ian                19 COLE                      NT    2:40.68  
      37.90   42.13   41.04   39.61                                
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hiser, David              19 NACS                   41.27      37.70  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Ben              19 NACS                   29.46      26.50  
  2 Baker, Ian                19 COLE                   25.20      26.84  
  3 Bartlett, James           19 COLE                   30.00      28.76  
  4 Fenker, Matt              19 NACS                      NT      29.01  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Ian                19 COLE                   55.95      59.62  
      27.71   31.91                                                
 
Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Ian                19 COLE                      NT    2:35.58  
      34.23   39.45   42.05   39.85                                
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Ben              19 NACS                 1:09.00    1:03.27  
      28.55   34.72                                                
  2 Baker, Ian                19 COLE                   59.00    1:04.53  
      28.64   35.89                                                
  3 Bartlett, James           19 COLE                 1:18.00    1:06.84  
      32.16   34.68                                                
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Ben              19 NACS                 2:18.08    2:16.92  
      28.13   34.66   43.29   30.84                                
  2 Bartlett, James           19 COLE                 2:35.00    2:30.22  
      30.52   40.60   43.10   36.00                                
 
Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Ian                19 COLE                      NT    5:02.10  
      28.22   33.90   37.64   37.51   47.84   48.43   34.82   33.74
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bourounis, George         29 DPNTY                  24.00      26.47  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ostermann, Jeff           29 Unattached             27.00      25.64  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ostermann, Jeff           29 Unattached             58.00    1:03.97  
      31.35   32.62                                                
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ostermann, Jeff           29 Unattached           2:10.00    2:09.42  
      30.47   33.47   32.67   32.81                                
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bourounis, George         29 DPNTY                  26.00      26.48  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ostermann, Jeff           29 Unattached             57.00      53.67  
      24.46   29.21                                                
  2 Bourounis, George         29 DPNTY                  58.34      59.04  
      27.09   31.95                                                
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ostermann, Jeff           29 Unattached           2:05.00    2:19.97  
      30.02   34.70   36.93   38.32                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bourounis, George         29 DPNTY                1:10.00    1:06.02  
      29.55   36.47                                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Page, Sean                32 COLE                      NT      32.45  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              34 NASTI                  53.55      53.47  
      25.31   28.16                                                
 -- Geiss, Anthony            34 GRIN                 1:00.00   X2:29.50  
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              34 NASTI                5:50.00    6:09.74  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              34 NASTI                  34.99      32.13  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              34 NASTI                1:12.37    1:10.86  
      33.39   37.47                                                
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              34 NASTI                2:39.99    2:38.81  
      35.00   39.91   41.63   42.27                                
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Page, Sean                32 COLE                      NT      35.88  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              34 NASTI                1:01.18    1:01.14  
      28.77   32.37                                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Page, Sean                32 COLE                      NT    1:23.84  
      37.99   45.85                                                
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roberts, Keith            37 NACS                      NT      32.36  
  2 Sutter, Michael           37 DUNE                   35.00      33.64  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brooks, Jason             36 Unattached             55.00      52.87  
      25.82   27.05                                                
  2 Sutter, Michael           37 DUNE                 1:35.00    1:15.08  
      36.14   38.94                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutter, Michael           37 DUNE                 3:30.00    2:58.77  
      40.79   44.95   48.59   44.44                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brooks, Jason             36 Unattached           5:40.00    5:32.09  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roberts, Keith            37 NACS                      NT      42.21  
  2 Sutter, Michael           37 DUNE                 1:00.00      53.75  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riha, Ron                 35 JORG                   38.00      31.25  
  2 Sutter, Michael           37 DUNE                 1:00.00      51.40  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riha, Ron                 35 JORG                 1:18.00    1:09.79  
      32.92   36.87                                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riha, Ron                 35 JORG                   35.00      27.05  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riha, Ron                 35 JORG                 1:10.00    1:07.75  
      32.09   35.66                                                
  2 Roberts, Keith            37 NACS                      NT    1:29.23  
      41.34   47.89                                                
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riha, Ron                 35 JORG                 2:30.00    2:25.93  
      29.84   39.75   38.99   37.35                                
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riha, Ron                 35 JORG                 7:30.00    5:35.01  
      32.92   41.33   44.23   42.49   44.92   44.67   42.72   41.73
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            42 DUNE                   24.50      24.67  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            42 DUNE                   26.80      26.90  
  2 Shuck, Jim                43 ISF                       NT      27.74  
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            42 DUNE                 2:25.00    2:17.77  
      29.42   36.62   40.28   31.45                                
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, Larry            45 NACS                      NT      25.77  
  2 Cook, Tony                45 FWAM                   27.12      26.61  
  3 Klefeker, Alex            49 JORG                   28.00      27.82  
  4 Hiser, Tom                47 NACS                   29.90      29.84  
  5 Fenker, Ken               47 NACS                      NT      30.69  
  6 Herkenroder, Frank        48 Unattached                NT      30.88  
  7 Mujica, Salvador          48 DUNE                      NT      33.02  
  8 Johnson, Judd             45 NACS                      NT      36.35  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Tony                45 FWAM                 1:00.63      59.13  
      27.79   31.34                                                
  2 Leonard, Larry            45 NACS                      NT    1:00.97  
      28.19   32.78                                                
  3 Klefeker, Alex            49 JORG                 1:03.00    1:03.74  
      30.60   33.14                                                
  4 Herkenroder, Frank        48 Unattached           1:05.00    1:04.69  
      30.70   33.99                                                
  5 Hiser, Tom                47 NACS                 1:08.53    1:06.30  
      32.15   34.15                                                
  6 Johnson, Judd             45 NACS                      NT    1:15.92  
      36.49   39.43                                                
  7 Mujica, Salvador          48 DUNE                      NT    1:16.80  
      36.39   40.41                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herkenroder, Frank        48 Unattached           2:20.00    2:25.83  
      32.29   36.12   39.33   38.09                                
  2 Hiser, Tom                47 NACS                 2:43.66    2:32.07  
      34.40   37.99   40.06   39.62                                
  3 Johnson, Judd             45 NACS                      NT    2:53.33  
      37.69   42.35   46.78   46.51                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herkenroder, Frank        48 Unattached           6:30.00    6:47.75  
  2 Klefeker, Alex            49 JORG                 6:40.00    6:49.19  
  3 Hiser, Tom                47 NACS                      NT    7:19.29  
      35.64   39.18   39.77   42.56   42.55   41.17   43.73   41.40
      42.19 1:11.10                                                
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Tony                45 FWAM                   35.04      35.41  
  2 Klefeker, Alex            49 JORG                   40.00      40.88  
  3 Johnson, Judd             45 NACS                      NT      50.72  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leonard, Larry            45 NACS                      NT      37.19  
  2 Cook, Tony                45 FWAM                   39.84      38.28  
  3 Klefeker, Alex            49 JORG                   40.00      40.53  
  4 Hiser, Tom                47 NACS                   41.26      40.92  
  5 Mujica, Salvador          48 DUNE                      NT      42.65  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fenker, Ken               47 NACS                      NT    1:25.41  
      40.43   44.98                                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fenker, Ken               47 NACS                      NT      35.84  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klefeker, Alex            49 JORG                 1:16.00    1:16.70  
      36.19   40.51                                                
  2 Herkenroder, Frank        48 Unattached                NT    1:30.13  
      43.34   46.79                                                
  3 Johnson, Judd             45 NACS                      NT    1:39.24  
      48.15   51.09                                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robbins, John             54 DUNE                      NT      31.57  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robbins, John             54 DUNE                      NT    1:14.43  
      36.31   38.12                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robbins, John             54 DUNE                      NT    2:55.79  
      42.02   45.74   45.87   42.16                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robbins, John             54 DUNE                      NT      39.02  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robbins, John             54 DUNE                      NT    1:34.19  
      43.24   50.95                                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             57 DUNE                   24.70      24.01  
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             57 DUNE                 2:30.00    2:25.37  
      33.42   36.24   38.38   37.33                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             57 DUNE                   28.50      27.23  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             57 DUNE                 1:08.00    1:05.40  
      29.87   35.53                                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             57 DUNE                 2:40.00    2:28.72  
      28.97   38.52   47.26   33.97                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         64 MICHM                  35.00      32.53  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         64 MICHM                1:30.00    1:17.59  
      35.32   42.27                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         64 MICHM                3:00.00    2:47.29  
      37.32   43.04   44.59   42.34                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         64 MICHM                7:30.00    7:16.23  
      34.39   35.55   36.16   36.74   37.54   37.40   38.14   38.36
      37.99 1:43.96                                                
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         64 MICHM                  45.00      44.28  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         64 MICHM                1:30.00    1:45.01  
      49.10   55.91                                                
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         64 MICHM                3:30.00    3:30.16  
      47.46   53.04   55.07   54.59                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         64 MICHM                  45.00      37.89  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         64 MICHM                1:30.00    1:33.07  
      44.38   48.69                                                
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         64 MICHM                3:30.00    3:24.96  
      45.86   51.73   53.70   53.67                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         64 MICHM                  45.00      44.13  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         64 MICHM                1:45.00    1:44.11  
      45.10   59.01                                                
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         64 MICHM                1:30.00    1:22.61  
      40.74   41.87                                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         64 MICHM                3:15.00    3:20.69  
      45.49   53.09   56.24   45.87                                
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         64 MICHM                7:00.00    6:50.81  
      43.75   55.41   53.31   55.48   55.67   55.66   45.99   45.54
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northwest Aquatic Club  'A'                            NT    2:16.55  
     1) Zurbuch, Jennifer W41           2) Ford, Rose W45                 
     3) Knuckles, Melinda W50           4) Ford, Jessica W19              
       38.52    29.65    38.62    29.76                                    
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northwest Aquatic Club  'A'                            NT    2:32.64  
     1) Ford, Rose W45                  2) Bednarz, Patty W47             
     3) Coffee, Anne S W46              4) Ford, Jessica W19              
       36.39    42.22    52.62    21.41                                    
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northwest Aquatic Club  'B'                            NT    1:53.52  
     1) Fenker, Matt M19                2) Johnson, Judd M45              
     3) Ford, Jordan W19                4) Hiser, David M19               
       28.07    30.90    26.67    27.88                                    
  2 Northwest Aquatic Club  'A'                            NT    1:59.71  
     1) Hiser, Tom M47                  2) Roberts, Keith M37             
     3) Fenker, Ken M47                 4) Johnson, Ben M19               
       31.11    29.10    34.15    25.35                                    
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Northwest Aquatic Club  'A'                            NT    2:09.85  
     1) Fenker, Matt M19                2) Fenker, Ken M47                
     3) Johnson, Judd M45               4) Johnson, Ben M19               
       30.28    38.04    27.42    34.11                                    
  2 Northwest Aquatic Club  'B'                            NT    2:12.45  
     1) Hiser, Tom M47                  2) Roberts, Keith M37             
     3) Ford, Jordan W19                4) Hiser, David M19               
       31.76    45.25    26.71    28.73                                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duneland Masters  'A'                                  NT    1:59.81  
     1) Sutter, Michael M37             2) Rivera, Rachel W29             
     3) Robbins, John M54               4) Dewitt, Peter M57              
       24.88    32.71    29.82    32.40