Licensed to Counsilman Billingsley Aq. Center- IU - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/13/2010 04:56 PM
                   2010 IU Masters Invitational - 2/13/2010                    
                                    Results      


                             Combined Team Scores                              
            Place Team                                            Points
       ===================================================================
                1 Indiana University Masters         DOC-IN          808  
                2 YMCA Indy SwimFit                  ISF-IN          520  
                3 Terre Haute Torpedoes              THT-IN          177  
                4 Noblesville Adult Swim Team        NAST-IN         165  
                5 St. Louis Area Masters             SLAM-IN         102  
                6 Illinois Masters                   IM-IN            84  
                7 Irish Masters                      IRISH-IN         36  
                7 Middle TN Masters Swim Club        MTSC-IN          36  
                9 Duneland Masters                   DLMA-IN          35  
               10 Sugar Creek Masters Indiana        SCMI-IN          34  
               10 Westview Healthplex                HPX-IN           34  
               12 Swim Kentucky Masters              SKY-IN           32  
               13 Greater Indiana Swimming           GRIN-IN          29  
               14 Elgin Blue Wave Swim Team          EBW-IN           16  

                              
 
Event 1  Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indiana University Masters-IN  'A'                     NT    1:44.51   18  
     1) Zizak, Angela W34               2) r:+0.0 Kolovou, Tatiana W43    
     3) r:+0.0 Blake, Susan W32         4) r:+0.0 Stager, Nan W54         
     r:+0.72  17.63    36.38    36.88    51.56    16.57                           
 
Event 2  Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indiana University Masters-IN  'A'                1:40.00    1:40.88   18  
     1) Kojima, Kosuke K M31            2) r:+0.0 Ishimatsu, Masataka M23 
     3) r:+0.0 O'Bryan, Adam M21        4) r:+0.0 Wan, Hsuan-Yu M28       
     r:+0.97  12.22    24.69    14.43    27.55    48.64                           
  2 Indiana University Masters-IN  'B'                1:40.00    1:41.17   14  
     1) Cornett, Andrew C M28           2) r:+0.0 Noble, Brent M23        
     3) r:+0.0 Ruth, Kyle M24           4) r:+0.0 Hinman, Matthew M25     
     r:+0.56  12.34    26.84    28.32    50.85    23.48                           
 
Event 2  Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-IN  'A'                         1:42.00    1:44.76   18  
     1) Clarke, Chris M41               2) r:+0.0 Stephens, Ryan M38      
     3) r:+0.0 Harrison, Trey M39       4) r:+0.0 Christoffel, Ben M34    
     r:+0.66  13.37    27.02    13.22    28.64    49.10                           
 
Event 2  Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indiana University Masters-IN  'A'                     NT    2:11.39   18  
     1) Pendergost, Sean M40            2) r:+0.0 Miller, Andrew M46      
     3) r:+0.0 Brown, Geoffrey M49      4) r:+0.0 Kincaid, John M48       
     r:+0.62  16.12    32.30    37.83  1:10.49    28.60                           
 
Event 2  Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indiana University Masters-IN  'A'                     NT    1:59.69   18  
     1) Mickelborough, Tim M50          2) r:+0.0 Finn, Peter M55         
     3) r:+0.0 Tanner, David M60        4) r:+0.0 Stager, Joel M57        
     r:+0.63  17.80    35.48    30.48    59.14    25.07                           
 
Event 3  Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Susan M            32 DOC-IN               2:50.00    2:39.15    9  
              33.73   42.66   46.61   36.15                                
 
Event 3  Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda             36 DOC-IN               2:50.00    2:45.27    9  
              35.94   41.78   49.81   37.74                                
 
Event 3  Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stine, Cheryl             43 DOC-IN               2:30.00    2:26.00    9  
              30.80   36.45   44.09   34.66                                
 
Event 4  Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mustard, Kirk T           43 ISF-IN               2:23.00    2:22.65    9  
              28.92   35.97   42.17   35.59                                
  2 Pendergost, Sean          40 DOC-IN               2:37.00    2:24.16    7  
              30.00   38.69   41.65   33.82                                
 
Event 4  Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Geoffrey           49 DOC-IN               2:37.00    2:40.04    9  
              35.10   44.61   44.78   35.55                                
  2 Holove, Victor R          49 NAST-IN              2:29.90    2:41.28    7  
              30.74   43.45   48.23   38.86                                
 
Event 4  Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crutchfield, Randy L      51 NAST-IN              2:30.00    2:24.98    9  
              30.50   37.00   42.64   34.84                                
  2 Biegel, Dan               51 DLMA-IN              2:47.91    2:41.41    7  
              33.83   40.77   50.03   36.78                                
 
Event 4  Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           84 SLAM-IN              4:00.00    3:35.47    9  
              48.77   57.77 1:00.59   48.34                                
 
Event 5  Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Hali            21 Torpedoes-IN              NT      31.57    9  
 
Event 5  Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarbacker, Sarah          30 MTSC-IN                32.20      31.71    9  
 
Event 5  Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holder, Jacqueline        39 Torpedoes-IN              NT      38.23    9  
 
Event 5  Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          43 ISF-IN                 31.20      29.21    9  
 
Event 5  Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sill, Sherry J            49 IRISH-IN               35.40      36.95    9  
 
Event 6  Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruth, Kyle                24 DOC-IN                 22.60      22.68    9  
 
Event 6  Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waggoner, Nick            28 Unattached             28.00      25.87    9  
 
Event 6  Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sikich, Christopher P     31 NAST-IN                26.52      27.38    9  
 
Event 6  Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrison, Trey            39 ISF-IN                 26.50      27.69    9  
  2 Umbaugh, Jay              38 Torpedoes-IN           37.00      34.34    7  
 
Event 6  Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Drew, John                42 DOC-IN                 28.00      30.43    9  
 
Event 6  Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holove, Victor R          49 NAST-IN                29.20      30.53    9  
  2 Valk, Andre               45 SKY-IN                 32.00      32.40    7  
 
Event 6  Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Curt D            51 EBW-IN                 29.00      29.66    9  
  2 Mickelborough, Tim        50 DOC-IN                    NT      30.96    7  
  3 Kincer, Greg              51 ISF-IN                 35.00      33.48    6  
 
Event 6  Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tanner, David A           60 DOC-IN                 29.35      28.88    9  
 
Event 6  Men 85-89 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              85 Unattached           3:50.44    3:42.28    9  
          r:+1.87                                                          
 
Event 7  Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-IN                1:10.87    1:12.01    9  
              34.22   37.79                                                
 
Event 7  Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kazahaya, Toshie          45 SCMI-IN              1:43.86    1:45.34    9  
              50.38   54.96                                                
  2 Bayless, Jerrilynn        48 Torpedoes-IN         1:42.00    1:49.22    7  
              52.45   56.77                                                
 
Event 7  Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kramer, Sue               56 SLAM-IN              1:38.70    1:38.90    9  
              46.86   52.04                                                
 
Event 8  Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schrider, Daniel          24 DOC-IN                 57.65    1:01.10    9  
              28.57   32.53                                                
  2 Noble, Brent A            23 DOC-IN               1:03.60    1:02.39    7  
              29.20   33.19                                                
 
Event 8  Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben          34 ISF-IN               1:00.00      59.07    9  
              27.22   31.85                                                
  2 Wisener, Rhett            34 Unattached           1:17.00    1:14.44    7  
              34.31   40.13                                                
 
Event 8  Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Ryan            38 ISF-IN               1:03.01    1:03.20    9  
              29.89   33.31                                                
 
Event 8  Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery, Scott J       40 HPX-IN               1:10.00    1:10.16    9  
              32.55   37.61                                                
 
Event 8  Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, Peter               55 DOC-IN               1:09.80    1:08.08    9  
              31.45   36.63                                                
 
Event 8  Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinty, John F           72 ISF-IN                    NT    3:15.02    9  
            1:29.63 1:45.39                                                
 
Event 8  Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           84 SLAM-IN              2:05.00    1:50.70    9  
              52.19   58.51                                                
 
Event 9  Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarbacker, Sarah          30 MTSC-IN              2:39.90    2:39.26    9  
     r:+0.70  36.61   39.37   41.66   41.62                                
 
Event 9  Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stine, Cheryl             43 DOC-IN               2:30.00    2:23.91    9  
     r:+0.69  34.07   36.19   36.83   36.82                                
  2 Anderson, Debbie          44 DOC-IN                    NT    4:03.92    7  
     r:+1.23  56.73 1:03.94 1:04.46   58.79                                
 
Event 10  Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Chris             41 ISF-IN               2:10.00    2:03.63    9  
     r:+0.67  28.50   30.42   31.81   32.90                                
 
Event 11  Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waggoner, Jane            21 DOC-IN                 30.00      29.45    9  
  2 Hanrahan, Meghan          21 IM-IN                  29.00      29.88    7  
 
Event 11  Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holder, Jacqueline        39 Torpedoes-IN              NT      34.28    9  
 
Event 11  Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harter, Michelle C        40 ISF-IN                 26.40      25.55    9  
  2 Rian, Victoria L          43 ISF-IN                 28.40      27.73    7  
 
Event 11  Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sill, Sherry J            49 IRISH-IN               32.10      32.40    9  
  2 Strack, Theresa M         49 SLAM-IN                43.00      38.03    7  
  3 Kazahaya, Toshie          45 SCMI-IN                40.02      39.50    6  
 
Event 11  Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Nan H             54 DOC-IN                 30.60      31.18    9  
  2 Delanois, Barbara         54 IM-IN                  33.00      34.43    7  
  3 Morahn, Micki             54 Unattached                NT      34.95    6  
 
Event 11  Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strode, Mary H            69 ISF-IN               1:20.00    1:14.98    9  
 
Event 12  Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ishimatsu, Masataka       23 DOC-IN                 21.50      21.24    9  
  2 Ruth, Kyle                24 DOC-IN                 21.01      21.47    7  
 
Event 12  Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waggoner, Nick            28 Unattached             25.50      23.87    9  
 
Event 12  Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben          34 ISF-IN                 21.70      21.16    9  
  2 Sikich, Christopher P     31 NAST-IN                24.67      24.30    7  
  3 Horton, Jonathan C        30 ISF-IN                    NT      27.39    6  
  4 Nemes, Peter              34 DOC-IN                 33.00      31.45    5  
 
Event 12  Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Umbaugh, Jay              38 Torpedoes-IN           28.00      28.23    9  
 
Event 12  Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jastremski, Kelly         41 DOC-IN                 25.00      23.81    9  
  2 Burton, Vince             41 Torpedoes-IN           35.00      31.81    7  
 
Event 12  Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valk, Andre               45 SKY-IN                 37.50      29.57    9  
 
Event 12  Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crutchfield, Randy L      51 NAST-IN                26.50      26.42    9  
  2 Keller, Curt D            51 EBW-IN                 26.20      27.37    7  
  3 Kincer, Greg              51 ISF-IN                 29.00      28.52    6  
  4 Biegel, Dan               51 DLMA-IN                29.12      28.83    5  
  5 Powell, Steve             51 GRIN-IN                29.00      29.27    4  
 
Event 12  Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Joel              57 DOC-IN                 25.50      24.39    9  
  2 Finn, Peter               55 DOC-IN                 26.70      27.48    7  
 
Event 12  Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braswell, Stewart         60 Unattached             31.20      31.50    9  
  2 Eberhard, Greg            60 GRIN-IN                43.06      44.89    7  
 
Event 12  Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           71 NAST-IN                51.00      56.13    9  
 
Event 12  Men 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              85 Unattached           1:39.38    1:45.96    9  
          r:+1.34                                                          
 
Event 13  Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-IN  'A'                         1:45.00    1:40.13   18  
     1) Christoffel, Ben M34            2) r:+0.0 Dickson, Luke M25       
     3) r:+0.0 Harter, Michelle W40     4) r:+0.0 Sobecki, Megan W24      
              27.53    26.83    23.20    22.57                                    
  2 Indiana University Masters-IN  'A'                1:45.00    1:41.70   14  
     1) Kojima, Kosuke K M31            2) r:+0.0 Abbott, Kayla W22       
     3) r:+0.0 Wan, Hsuan-Yu M28        4) r:+0.0 Waggoner, Jane W21      
              21.43    12.60    16.57    51.10                                    
  3 Terre Haute Torpedoes-IN  'B'                     2:08.00    1:57.74   12  
     1) Deckard, Dwayne M40             2) r:+0.0 Anderson, Hali W21      
     3) r:+0.0 Umbaugh, Jay M38         4) r:+0.0 Bayless, Jerrilynn W48  
              25.79    36.02    12.86    43.07                                    
 
Event 13  Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indiana University Masters-IN  'A'                     NT    2:06.97   18  
     1) Smith, Ellen W27                2) r:+0.0 Bowdre, Karen W43       
     3) r:+0.0 Nemes, Peter M34         4) r:+0.0 Finn, Peter M55         
              32.14    32.18    34.80    27.85                                    
 
Event 14  Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Luke             25 ISF-IN                 55.00      54.67    9  
              25.07   29.60                                                
 
Event 14  Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simon, Robert D           39 ISF-IN                 58.13      59.34    9  
              27.91   31.43                                                
  2 Harrison, Trey            39 ISF-IN               1:00.50    1:05.75    7  
              29.57   36.18                                                
 
Event 14  Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deckard, Dwayne           40 Torpedoes-IN         1:02.83    1:02.45    9  
              29.03   33.42                                                
  2 Drew, John                42 DOC-IN               1:05.00    1:08.23    7  
              32.07   36.16                                                
 
Event 14  Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holove, Victor R          49 NAST-IN              1:05.60    1:07.64    9  
              31.20   36.44                                                
  2 Valk, Andre               45 SKY-IN               1:19.00    1:19.64    7  
              35.09   44.55                                                
 
Event 14  Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Robert E          55 DOC-IN                    NT    1:10.65    9  
              32.93   37.72                                                
 
Event 14  Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tanner, David A           60 DOC-IN               1:01.50    1:05.25    9  
              31.27   33.98                                                
 
Event 15  Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sobecki, Megan            24 ISF-IN               1:05.25    1:05.39    9  
              30.30   35.09                                                
 
Event 15  Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-IN                1:01.10    1:01.14    9  
              29.34   31.80                                                
  2 Marvin, Linda             36 DOC-IN               1:20.00    1:18.01    7  
              35.43   42.58                                                
 
Event 15  Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          45 DOC-IN               1:09.10    1:06.98    9  
              32.03   34.95                                                
 
Event 16  Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hinman, Matthew G         25 DOC-IN               2:30.00    2:20.90    9  
              30.89   35.37   37.11   37.53                                
 
Event 16  Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wisener, Rhett            34 Unattached           3:00.00    2:48.46    9  
              35.77   42.66   44.64   45.39                                
 
Event 16  Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Ryan            38 ISF-IN               1:20.30    2:20.49    9  
              31.27   35.35   36.85   37.02                                
 
Event 17  Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         54 IM-IN                3:42.65    3:42.94    9  
              49.80   57.64   58.04   57.46                                
 
Event 17  Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kramer, Sue               56 SLAM-IN                   NT    3:30.15    9  
              47.86   53.59   54.30   54.40                                
 
Event 18  Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sikich, Christopher P     31 NAST-IN                31.50      30.55    9  
          r:+1.66                                                          
 
Event 18  Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Umbaugh, Jay              38 Torpedoes-IN           38.00      40.37    9  
          r:+0.51                                                          
 
Event 18  Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mustard, Kirk T           43 ISF-IN                 29.75      29.90    9  
          r:+0.64                                                          
  2 Kern, Michael             43 ISF-IN                    NT      35.64    7  
          r:+0.60                                                          
 
Event 18  Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holove, Victor R          49 NAST-IN                34.90      38.50    9  
          r:+0.87                                                          
 
Event 18  Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crutchfield, Randy L      51 NAST-IN                30.50      30.64    9  
          r:+0.67                                                          
 
Event 18  Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braswell, Stewart         60 Unattached             38.00      38.23    9  
          r:+0.98                                                          
 
Event 18  Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinty, John F           72 ISF-IN                    NT    1:11.79    9  
          r:+1.62                                                          
  2 Keefe, Edward K           71 NAST-IN              1:12.00    1:21.44    7  
          r:+0.84                                                          
 
Event 18  Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              85 Unattached           1:44.01    1:45.18    9  
          r:+1.58                                                          
 
Event 19  Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarbacker, Sarah          30 MTSC-IN                34.40      34.13    9  
          r:+0.68                                                          
  2 Zizak, Angela             34 DOC-IN                    NT      36.17    7  
          r:+0.73                                                          
 
Event 19  Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holder, Jacqueline        39 Torpedoes-IN              NT      46.26    9  
          r:+0.73                                                          
 
Event 19  Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayless, Jerrilynn        48 Torpedoes-IN           44.38      43.96    9  
          r:+1.63                                                          
  2 Kazahaya, Toshie          45 SCMI-IN                   NT      52.62    7  
          r:+1.20                                                          
 
Event 19  Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morahn, Micki             54 Unattached                NT      37.36    9  
          r:+0.69                                                          
  2 Stager, Nan H             54 DOC-IN                 37.70      37.56    7  
          r:+0.72                                                          
 
Event 19  Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coles, Alma L             71 ISF-IN               1:50.00    1:41.96    9  
          r:+0.75                                                          
 
Event 20  Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berridge, Jeffrey K       39 ISF-IN               5:17.00    5:12.77    9  
              32.31   37.46   41.52   39.82   42.91   43.21   38.46   37.08
 
Event 22  Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noble, Brent A            23 DOC-IN                 51.60      51.93    9  
              25.22   26.71                                                
 
Event 22  Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cornett, Andrew C         28 DOC-IN                 50.99      51.01    9  
              24.49   26.52                                                
  2 Waggoner, Nick            28 Unattached             57.50      52.12    7  
              24.65   27.47                                                
  3 Hinman, Matthew G         25 DOC-IN                 57.00      53.87    6  
              25.90   27.97                                                
 
Event 22  Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Horton, Jonathan C        30 ISF-IN                    NT    1:01.61    9  
              28.77   32.84                                                
 
Event 22  Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simon, Robert D           39 ISF-IN                 52.13      53.55    9  
              25.78   27.77                                                
 
Event 22  Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery, Scott J       40 HPX-IN               1:00.00    1:01.05    9  
              29.47   31.58                                                
  2 Burton, Vince             41 Torpedoes-IN         1:20.00    1:14.02    7  
              34.22   39.80                                                
 
Event 22  Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valk, Andre               45 SKY-IN               1:01.80    1:03.19    9  
              30.56   32.63                                                
  2 Holove, Victor R          49 NAST-IN              1:04.20    1:06.82    7  
              30.98   35.84                                                
 
Event 22  Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mickelborough, Tim        50 DOC-IN                 57.00    1:01.22    9  
              29.08   32.14                                                
  2 Biegel, Dan               51 DLMA-IN              1:03.54    1:02.62    7  
              30.10   32.52                                                
  3 Kincer, Greg              51 ISF-IN               1:05.00    1:04.29    6  
              29.91   34.38                                                
 
Event 22  Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Joel              57 DOC-IN                 54.80      54.33    9  
              26.35   27.98                                                
 
Event 22  Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           71 NAST-IN              1:57.00    2:12.09    9  
            1:00.80 1:11.29                                                
 
Event 22  Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           84 SLAM-IN              1:50.00    1:31.16    9  
              43.88   47.28                                                
 
Event 23  Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Susan M            32 DOC-IN               1:10.00    1:02.55    9  
              29.56   32.99                                                
 
Event 23  Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-IN                  56.10      55.84    9  
              27.27   28.57                                                
 
Event 23  Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harter, Michelle C        40 ISF-IN                 58.00      55.63    9  
              26.59   29.04                                                
  2 Rian, Victoria L          43 ISF-IN               1:00.70      59.86    7  
              29.10   30.76                                                
 
Event 23  Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sill, Sherry J            49 IRISH-IN             1:14.00    1:13.95    9  
              35.27   38.68                                                
  2 Strack, Theresa M         49 SLAM-IN              1:29.50    1:24.90    7  
              38.67   46.23                                                
  3 Kazahaya, Toshie          45 SCMI-IN              1:30.07    1:30.40    6  
              43.11   47.29                                                
 
Event 23  Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morahn, Micki             54 Unattached                NT    1:21.30    9  
              38.92   42.38                                                
 
Event 23  Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strode, Mary H            69 ISF-IN                    NT    2:57.10    9  
            1:28.43 1:28.67                                                
  2 Coleman, Constance D      67 ISF-IN               2:45.00    3:32.89    7  
            1:42.15 1:50.74                                                
 
Event 24  Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Robert E          55 DOC-IN                    NT    2:25.80    9  
              33.52   37.23   37.64   37.41                                
 
Event 24  Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tanner, David A           60 DOC-IN               2:20.50    2:29.05    9  
              32.58   36.68   38.80   40.99                                
 
Event 25  Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stine, Cheryl             43 DOC-IN               2:30.00    2:28.43    9  
              32.56   36.11   38.73   41.03                                
 
Event 25  Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          45 DOC-IN               2:35.20    2:22.13    9  
              32.11   36.42   37.82   35.78                                
 
Event 26  Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indiana University Masters-IN  'B'                1:58.72    1:58.19   18  
     1) Waggoner, Jane W21              2) r:+0.0 Abbott, Kayla W22       
     3) r:+0.0 Noble, Brent M23         4) r:+0.0 Schrider, Daniel M24    
     r:+0.68  28.44    27.87    31.85    30.03                                    
  2 Indiana University Masters-IN  'A'                     NT    2:03.70   14  
     1) Stager, Nan H W54               2) r:+0.0 Smith, Ellen W27        
     3) r:+0.0 Hinman, Matthew M25      4) r:+0.0 Ishimatsu, Masataka M23 
     r:+1.85  37.69    39.18    25.53    21.30                                    
  3 Terre Haute Torpedoes-IN  'A'                     2:20.00    2:16.79   12  
     1) Anderson, Hali W21              2) r:+0.0 Burton, Vince M41       
     3) r:+0.0 Deckard, Dwayne M40      4) r:+0.0 Holder, Jacqueline W39  
     r:+0.67  32.72    41.97    27.52    34.58                                    
 
Event 26  Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indiana University Masters-IN  'A'                     NT    2:21.30   18  
     1) Zizak, Angela W34               2) r:+0.0 Bowdre, Karen W43       
     3) r:+0.0 Tanner, David M60        4) r:+0.0 Nemes, Peter M34        
     r:+0.74  37.44    39.93    32.07    31.86                                    
 
Event 27  Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Hali            21 Torpedoes-IN              NT    1:10.42    9  
     r:+0.66  34.14   36.28                                                
 
Event 27  Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sarbacker, Sarah          30 MTSC-IN              1:14.40    1:13.65    9  
     r:+0.66  35.60   38.05                                                
 
Event 27  Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-IN                1:07.56    1:06.01    9  
     r:+0.65  32.55   33.46                                                
  2 Marvin, Linda             36 DOC-IN               1:20.00    1:17.90    7  
     r:+0.76  38.65   39.25                                                
 
Event 27  Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harter, Michelle C        40 ISF-IN               1:09.00    1:08.89    9  
     r:+0.66  33.05   35.84                                                
 
Event 27  Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morahn, Micki             54 Unattached                NT    1:26.22    9  
     r:+0.67  43.20   43.02                                                
  2 Delanois, Barbara         54 IM-IN                1:27.50    1:26.45    7  
     r:+1.57  42.00   44.45                                                
 
Event 28  Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Luke             25 ISF-IN                 55.00      54.52    9  
     r:+0.63  25.98   28.54                                                
 
Event 28  Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mustard, Kirk T           43 ISF-IN               1:04.00    1:05.10    9  
     r:+0.74  31.87   33.23                                                
 
Event 28  Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Geoffrey           49 DOC-IN               1:20.00    1:21.40    9  
     r:+0.71  40.15   41.25                                                
 
Event 28  Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crutchfield, Randy L      51 NAST-IN              1:07.00    1:07.23    9  
     r:+1.68  33.17   34.06                                                
  2 Biegel, Dan               51 DLMA-IN              1:24.67    1:18.25    7  
     r:+0.71  38.05   40.20                                                
 
Event 28  Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinty, John F           72 ISF-IN                    NT    2:40.63    9  
   r:+0.81  1:17.57 1:23.06                                                
 
Event 28  Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           84 SLAM-IN              2:00.00    1:48.83    9  
     r:+0.96  54.11   54.72                                                
 
Event 29  Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanrahan, Meghan          21 IM-IN                  43.00      41.69    9  
 
Event 29  Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Ellen              27 DOC-IN                 40.00      39.19    9  
 
Event 29  Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Mindy               39 DOC-IN                    NT      42.48    9  
 
Event 29  Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kolovou, Tatiana          43 DOC-IN                 35.00      36.86    9  
 
Event 29  Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kramer, Sue               56 SLAM-IN                45.70      44.87    9  
 
Event 30  Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waggoner, Nick            28 Unattached             37.50      31.76    9  
 
Event 30  Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben          34 ISF-IN                 27.50      26.50    9  
  2 Wisener, Rhett            34 Unattached             35.00      33.26    7  
 
Event 30  Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Ryan            38 ISF-IN                 27.92      28.67    9  
 
Event 30  Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jastremski, Kelly         41 DOC-IN                 30.00      30.50    9  
  2 Montgomery, Scott J       40 HPX-IN                 32.00      32.07    7  
  3 Burton, Vince             41 Torpedoes-IN           45.00      43.94    6  
 
Event 30  Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Powell, Steve             51 GRIN-IN                37.00      36.80    9  
 
Event 30  Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, Peter               55 DOC-IN               3:21.00      30.98    9  
  2 Baker, Greg               57 NAST-IN                36.30      36.05    7  
 
Event 30  Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eberhard, Greg            60 GRIN-IN              1:02.41    1:03.70    9  
 
Event 30  Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinty, John F           72 ISF-IN                    NT    1:28.83    9  
 
Event 30  Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boerner, Peter            83 DOC-IN                    NT    1:04.19    9  
          r:+1.46                                                          
 
Event 30  Men 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              85 Unattached           3:20.58    3:35.44    9  
          r:+1.96                                                          
 
Event 31  Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          43 ISF-IN               2:10.80    2:06.29    9  
              30.18   33.04   31.96   31.11                                
  2 Harter, Michelle C        40 ISF-IN               2:09.00    2:09.14    7  
              29.92   32.79   33.19   33.24                                
 
Event 31  Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          45 DOC-IN               2:19.01    2:14.14    9  
              31.09   34.12   34.67   34.26                                
  2 Strack, Theresa M         49 SLAM-IN              3:20.60    3:07.91    7  
              41.51   47.93   50.25   48.22                                
 
Event 31  Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morahn, Micki             54 Unattached                NT    3:11.62    9  
              43.54   48.24   49.84   50.00                                
 
Event 32  Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cornett, Andrew C         28 DOC-IN               1:55.00    1:59.53    9  
     r:+0.25  26.27   29.60   31.90   31.76                                
 
Event 32  Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berridge, Jeffrey K       39 ISF-IN               2:10.00    2:09.67    9  
              29.36   32.51   33.46   34.34                                
 
Event 32  Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Deckard, Dwayne           40 Torpedoes-IN         2:04.14    2:02.34    9  
              27.94   30.22   32.12   32.06                                
  2 Kern, Michael             43 ISF-IN               2:20.20    2:25.66    7  
              31.12   36.26   39.19   39.09                                
 
Event 32  Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kincer, Greg              51 ISF-IN               2:40.00    2:28.42    9  
              33.56   38.13   38.31   38.42                                
 
Event 32  Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Robert E          55 DOC-IN                    NT    2:17.50    9  
              32.57   34.84   35.24   34.85                                
 
Event 32  Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tanner, David A           60 DOC-IN               2:05.50    2:13.66    9  
              31.03   34.15   34.62   33.86                                
  2 Braswell, Stewart         60 Unattached           3:00.00    2:55.01    7  
              38.95   26.23   19.31 1:30.52                                
 
Event 32  Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           71 NAST-IN              4:30.00    5:03.43    9  
            1:11.37 1:15.98 1:18.78 1:17.30                                
 
Event 33  Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waggoner, Jane            21 DOC-IN               1:15.00    1:14.00    9  
              34.98   39.02                                                
  2 Abbott, Kayla             22 DOC-IN                    NT    1:15.30    7  
              33.44   41.86                                                
 
Event 33  Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zizak, Angela             34 DOC-IN                    NT    1:21.59    9  
     r:+0.16  36.42   45.17                                                
 
Event 33  Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stine, Cheryl             43 DOC-IN               1:04.00    1:06.81    9  
              30.51   36.30                                                
  2 Anderson, Debbie          44 DOC-IN                    NT    1:45.96    7  
              52.92   53.04                                                
 
Event 33  Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sill, Sherry J            49 IRISH-IN             1:24.00    1:26.29    9  
              40.11   46.18                                                
  2 Bayless, Jerrilynn        48 Torpedoes-IN         1:42.00    1:37.80    7  
              30.73 1:07.07                                                
  3 Kazahaya, Toshie          45 SCMI-IN                   NT    1:45.24    6  
              52.73   52.51                                                
 
Event 33  Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         54 IM-IN                1:29.53    1:29.27    9  
              41.32   47.95                                                
 
Event 33  Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kramer, Sue               56 SLAM-IN              1:36.30    1:35.90    9  
              48.15   47.75                                                
 
Event 34  Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waggoner, Nick            28 Unattached           1:05.00    1:00.65    9  
              27.83   32.82                                                
 
Event 34  Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kojima, Kosuke K          31 DOC-IN                 53.00      51.61    9  
              24.12   27.49                                                
  2 Christoffel, Ben          34 ISF-IN                 55.20      52.94    7  
     r:+0.16  24.26   28.68                                                
  3 Sikich, Christopher P     31 NAST-IN              1:04.00    1:02.96    6  
              29.07   33.89                                                
  4 Wisener, Rhett            34 Unattached           1:15.00    1:08.62    5  
              32.11   36.51                                                
 
Event 34  Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Ryan            38 ISF-IN                 59.94      58.59    9  
              27.09   31.50                                                
  2 Simon, Robert D           39 ISF-IN                 59.86    1:04.80    7  
              28.48   36.32                                                
  3 Harrison, Trey            39 ISF-IN               1:03.30    1:05.64    6  
              29.81   35.83                                                
  4 Umbaugh, Jay              38 Torpedoes-IN         1:30.00    1:26.36    5  
              38.47   47.89                                                
 
Event 34  Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery, Scott J       40 HPX-IN               1:04.00    1:06.32    9  
              30.65   35.67                                                
  2 Kern, Michael             43 ISF-IN               1:25.60    1:16.33    7  
              34.41   41.92                                                
 
Event 34  Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Geoffrey           49 DOC-IN               1:12.00    1:13.96    9  
              36.37   37.59                                                
 
Event 34  Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biegel, Dan               51 DLMA-IN              1:15.12    1:12.99    9  
              34.21   38.78                                                
  2 Dunigan, Patrick          53 DOC-IN                    NT    1:18.20    7  
              37.51   40.69                                                
 
Event 34  Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinty, John F           72 ISF-IN                    NT    2:40.07    9  
            1:13.61 1:26.46                                                
 
Event 34  Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           84 SLAM-IN              2:00.00    1:40.92    9  
              48.75   52.17                                                
 
Event 34  Men 85-89 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              85 Unattached           5:01.48    5:26.04    9  
   r:+1.90  5:26.13                                                        
 
Event 35  Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indiana University Masters-IN  'A'                     NT    2:05.85   18  
     1) Bowdre, Karen W43               2) r:+0.0 Gutjahr, Cathy W47      
     3) r:+0.0 Stager, Nan W54          4) r:+0.0 Blake, Susan W32        
              31.50    34.12    32.23    28.00                                    
 
Event 35  Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indiana University Masters-IN  'A'                     NT    2:24.57   18  
     1) Aqula, Suzanne K W42            2) r:+0.0 King, Mindy W39         
     3) r:+0.0 Walter-Bailey, Wendy W42 4) r:+0.0 Kolovou, Tatiana W43    
     r:+0.01  40.96    13.23  1:30.38                                             
  2 YMCA Indy SwimFit-IN  'A'                              NT    4:53.37   14  
     1) Coleman, Constance D W67        2) r:+0.0 Coles, Alma W71         
     3) r:+0.0 Strode, Mary W69         4) r:+0.0 Harter, Michelle W40    
   r:+2.37  1:45.03    14.12  1:16.41  1:37.81                                    
 
Event 36  Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indiana University Masters-IN  'A'                1:30.00    1:28.44   18  
     1) Wan, Hsuan-Yu M28               2) r:+0.0 O'Bryan, Adam M21       
     3) r:+0.0 Ishimatsu, Masataka M23  4) r:+0.0 Kojima, Kosuke M31      
              21.82    24.32    20.67    21.63                                    
  2 Indiana University Masters-IN  'B'                1:30.00    1:30.13   14  
     1) Noble, Brent A M23              2) r:+0.0 Cornett, Andrew M28     
     3) r:+0.0 Hinman, Matthew M25      4) r:0.21 Ruth, Kyle M24          
              21.28    22.65    23.69    22.51                                    
 
Event 36  Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-IN  'A'                              NT    1:31.65   18  
     1) Simon, Robert D M39             2) r:+0.0 Dickson, Luke M25       
     3) r:+0.0 Christoffel, Ben M34     4) r:+0.0 Stephens, Ryan M38      
              23.10    24.21    23.47    20.87                                    
 
Event 36  Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indiana University Masters-IN  'A'                     NT    1:54.49   18  
     1) Miller, Andrew M46              2) r:+0.0 Kincaid, John M48       
     3) r:+0.0 Drew, John M42           4) r:+0.0 Brown, Geoffrey M49     
              28.96    28.59    28.22    28.72                                    
 
Event 36  Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indiana University Masters-IN  'A'                     NT    1:44.83   18  
     1) Mickelborough, Tim M50          2) r:+0.0 Finn, Peter M55         
     3) r:+0.0 Tanner, David M60        4) r:+0.0 Stager, Joel M57        
              26.71    27.31    26.23    24.58                                    
 
Event 37  Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sobecki, Megan            24 ISF-IN               5:35.25    5:34.24    9  
              30.42   33.65   34.25   34.61   34.10   33.97   33.36   33.89
      33.41   32.58                                                
  2 Anderson, Hali            21 Torpedoes-IN              NT    6:02.06    7  
              31.85   34.71   35.73   36.28   36.50   36.71   36.80   37.90
      38.25   37.33                                                
 
Event 37  Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          43 ISF-IN               5:45.70    5:36.51    9  
              30.56   33.68   34.43   34.53   34.34   34.34   34.00   33.86
      33.87   32.90                                                
  2 Aqula, Suzanne K          42 DOC-IN                    NT    8:08.41    7  
              46.28   49.41   49.52   49.70   49.46   49.64   49.59   49.13
      48.98   46.70                                                
  3 Anderson, Debbie          44 DOC-IN                    NT    9:31.45    6  
              49.55   59.16   59.49   59.92   59.40   59.75   58.39   57.38
      56.90   51.51                                                
 
Event 37  Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          45 DOC-IN               5:59.30    5:54.46    9  
              31.92   34.59   36.21   35.81   36.40   35.63   36.20   36.36
      36.27   35.07                                                
 
Event 38  Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berridge, Jeffrey K       39 ISF-IN               6:10.00    6:10.59    9  
              32.51   36.40   37.26   37.37   38.01   38.00   38.20   38.32
      37.67   36.85                                                
 
Event 38  Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Chris             41 ISF-IN               5:09.00    5:03.75    9  
              27.51   30.10   30.49   30.68   30.48   30.87   31.05   30.95
      30.93   30.69                                                
  2 Deckard, Dwayne           40 Torpedoes-IN         5:50.38    5:45.69    7  
              29.27   32.76   34.43   35.78   36.58   36.51   36.05   36.28
      35.59   32.44                                                
  3 Mustard, Kirk T           43 ISF-IN               5:45.00    5:50.16    6  
     r:+0.23  31.38   34.34   34.65   35.55   36.07   36.11   36.24   36.04
      35.10   34.68                                                
  4 Dugan, Travis             44 Unattached           7:01.20    6:43.66    5  
              35.28   38.50   39.63   41.24   41.61   42.35   42.24   42.30
      41.52   38.99                                                
  5 Kern, Michael             43 ISF-IN               6:26.70    6:51.48    4  
              34.06   37.74   39.90   40.76   42.11   42.51   43.76   44.07
      44.26   42.31                                                
  6 Burton, Vince             41 Torpedoes-IN         8:30.00    8:03.95    3  
              37.78   42.87 2:28.85   52.32   51.22   51.97   50.32   48.62
 
Event 38  Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Robert E          55 DOC-IN                    NT    5:41.86    9  
              31.30   33.80   34.68   34.94   35.07   34.84   34.73   35.01
      34.44   33.05                                                
  2 Baker, Greg               57 NAST-IN              6:30.00    6:37.68    7  
              34.17   37.35   39.11   40.24   41.30   41.69   41.93   41.81
      41.23   38.85                                                
 
Event 38  Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           71 NAST-IN             11:20.00   12:56.41    9  
            1:09.71 1:15.59 1:18.38 1:16.62 1:17.98 1:19.81 1:20.59 1:20.20
    1:19.34 1:18.19