Licensed to YMCA Indy SwimFit       HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 7/7/2011 04:57 PM
                        2011 All American Invitational                         
                     IU Natatorium, Indianapolis, Indiana                      
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sahulka, Sierra Q         22 Minnesota Master-30    38.46      33.32  
 
Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sahulka, Sierra Q         22 Minnesota Master-30  1:13.80    1:11.85  
      34.79   37.06                                                
 
Women 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Obradovic, Saja A         23 UNAT                 6:56.33    7:00.39  
      44.07   52.73   53.15   54.72   52.40   54.08   54.00   55.24
 
Women 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Obradovic, Saja A         23 UNAT                      NT    2:08.76  
      53.51 1:15.25                                                
 
Women 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sahulka, Sierra Q         22 Minnesota Master-30  1:39.43    1:34.83  
      44.87   49.96                                                
 
Women 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Obradovic, Saja A         23 UNAT                 1:33.50    1:55.56  
      48.58 1:06.98                                                
 
Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luptak, Alexandra         26 Carmel Swim Club-16       NT      34.53  
  2 Turner, Katelyn           26 UNAT                      NT      34.61  
  3 Davies, Patti             29 Indy Aquatic Mas-16    36.44      35.03  
 
Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luptak, Alexandra         26 Carmel Swim Club-16       NT    1:16.83  
      36.93   39.90                                                
  2 Davies, Patti             29 Indy Aquatic Mas-16  1:21.49    1:18.15  
      37.31   40.84                                                
 
Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davies, Patti             29 Indy Aquatic Mas-16  7:00.00    6:03.15  
      39.96   44.46   47.33   47.00   47.94   46.40   47.22   42.84
 
Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Luptak, Alexandra         26 Carmel Swim Club-16       NT      42.00  
 
Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Katelyn           26 UNAT                      NT    1:28.59  
      43.30   45.29                                                
 
Women 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davies, Patti             29 Indy Aquatic Mas-16  3:30.00    3:30.42  
      49.12   52.82   55.71   52.77                                
 
Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davies, Patti             29 Indy Aquatic Mas-16  1:00.00      54.84  
 
Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Katelyn           26 UNAT                      NT    1:33.91  
      43.90   50.01                                                
 
Women 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Katelyn           26 UNAT                      NT    3:27.89  
      46.68   52.84   54.19   54.18                                
 
Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Turner, Katelyn           26 UNAT                      NT    3:11.89  
      43.72   50.15   51.76   46.26                                
 
Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howland, Heather          31 Illinois Masters-21    32.11      33.29  
 
Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howland, Heather          31 Illinois Masters-21  1:11.50    1:14.62  
      35.12   39.50                                                
 
Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Helt, Jaclyn M            33 Dayton Raiders M-17  2:22.16    2:34.89  
      36.08   39.01   40.21   39.59                                
  2 Howland, Heather          31 Illinois Masters-21  2:45.01    2:53.19  
      37.95   43.20   46.67   45.37                                
 
Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Helt, Jaclyn M            33 Dayton Raiders M-17  1:20.33    1:23.76  
 
Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howland, Heather          31 Illinois Masters-21    34.55      35.35  
 
Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Helt, Jaclyn M            33 Dayton Raiders M-17  1:15.86    1:19.52  
      36.27   43.25                                                
 
Women 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Helt, Jaclyn M            33 Dayton Raiders M-17  2:50.16    2:56.72  
      35.99   46.45   53.41   40.87                                
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gernert, Karen J          41 Indy Aquatic Mas-16    34.14      34.97  
  2 Ruble, Melissa A          41 Indy Aquatic Mas-16       NT      35.43  
 
Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gernert, Karen J          41 Indy Aquatic Mas-16  1:16.41    1:19.09  
      37.94   41.15                                                
  2 Ruble, Melissa A          41 Indy Aquatic Mas-16       NT    1:22.98  
      39.31   43.67                                                
 
Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harter, Michelle C        41 Indy Aquatic Mas-16  5:30.00    5:09.76  
      35.31   39.52   39.90   38.96   38.76   39.22   39.26   38.83
 
Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harter, Michelle C        41 Indy Aquatic Mas-16    36.50      36.69  
  2 Ruble, Melissa A          41 Indy Aquatic Mas-16       NT      43.57  
  3 Gernert, Karen J          41 Indy Aquatic Mas-16    44.43      45.83  
 
Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harter, Michelle C        41 Indy Aquatic Mas-16  2:49.00    2:47.55  
      39.79   43.25   42.87   41.64                                
 
Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ruble, Melissa A          41 Indy Aquatic Mas-16       NT      50.08  
 
Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gernert, Karen J          41 Indy Aquatic Mas-16    37.17      37.42  
  2 Ruble, Melissa A          41 Indy Aquatic Mas-16       NT      43.55  
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          45 Indy Aquatic Mas-16    32.39      32.09  
 
Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          45 Indy Aquatic Mas-16  1:09.89    1:09.00  
      34.03   34.97                                                
  2 Piccone, Jocelyn E        47 Dayton Raiders M-17  1:37.00    1:33.38  
      42.31   51.07                                                
 
Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          45 Indy Aquatic Mas-16  2:23.36    2:25.22  
      34.73   37.00   37.27   36.22                                
  2 Piccone, Jocelyn E        47 Dayton Raiders M-17  3:34.00    3:19.78  
      45.67   50.60   52.62   50.89                                
 
Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          45 Indy Aquatic Mas-16  5:02.37    5:03.28  
      35.04   38.36   38.94   39.07   39.18   38.66   37.36   36.67
  2 Schickore, Jutta          47 Doc IU Masters S-16  5:13.35    6:04.95  
      36.79   40.24   41.68   41.83   41.14   41.81   41.44 1:20.02
  3 Piccone, Jocelyn E        47 Dayton Raiders M-17  7:10.00    6:58.87  
      47.18   53.19   54.27   53.36   53.93   53.15   54.43   49.36
 
Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Piccone, Jocelyn E        47 Dayton Raiders M-17  2:00.00    1:57.06  
      55.43 1:01.63                                                
 
Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          45 Indy Aquatic Mas-16  1:40.34    1:34.32  
      46.38   47.94                                                
 
Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          47 Doc IU Masters S-16  1:15.26    1:16.41  
 
Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              46 Indy Aquatic Mas-16  2:45.00    2:48.47  
      38.56   43.22   43.96   42.73                                
  2 Schickore, Jutta          47 Doc IU Masters S-16  2:50.12    2:50.06  
      38.67   43.80   44.57   43.02                                
 
Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              46 Indy Aquatic Mas-16  2:45.50    2:54.50  
      35.42   44.70   51.34   43.04                                
  2 Piccone, Jocelyn E        47 Dayton Raiders M-17  4:06.00    4:00.27  
      56.41 1:05.30 1:07.84   50.72                                
 
Women 45-49 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              46 Indy Aquatic Mas-16  5:50.00    5:53.31  
      38.46   42.23   45.62   44.45   52.21   52.80   39.27   38.27
 
Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    54 Indy Aquatic Mas-16    34.00      33.96  
  2 Scruggs, Dana L           52 Indy Aquatic Mas-16    40.00      37.02  
 
Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pedersen, Christine E     53 Indy Aquatic Mas-16  1:18.00    1:17.43  
      38.13   39.30                                                
  2 Scruggs, Dana L           52 Indy Aquatic Mas-16  1:33.00    1:31.59  
      41.60   49.99                                                
 
Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Atchley, Cheryl B         50 Indy Aquatic Mas-16  3:08.04    3:09.71  
      42.52   47.58   50.13   49.48                                
  2 Scruggs, Dana L           52 Indy Aquatic Mas-16  3:40.00    3:30.95  
      46.77   52.79   57.59   53.80                                
 
Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scruggs, Dana L           52 Indy Aquatic Mas-16    50.00      49.03  
 
Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pedersen, Christine E     53 Indy Aquatic Mas-16  3:40.00    3:26.69  
      50.48   52.82   53.46   49.93                                
 
Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    54 Indy Aquatic Mas-16    44.00      43.78  
 
Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    54 Indy Aquatic Mas-16  1:39.00    1:37.83  
      46.05   51.78                                                
 
Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    54 Indy Aquatic Mas-16  3:29.00    3:30.52  
                      50.18   56.64                                
 
Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pedersen, Christine E     53 Indy Aquatic Mas-16    44.00      41.06  
  2 Atchley, Cheryl B         50 Indy Aquatic Mas-16    42.00      43.49  
  3 Scruggs, Dana L           52 Indy Aquatic Mas-16    50.00      45.48  
 
Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    54 Indy Aquatic Mas-16  3:10.00    3:20.30  
      41.09 1:00.33   54.60   44.28                                
  2 Atchley, Cheryl B         50 Indy Aquatic Mas-16  3:05.33    3:31.98  
      42.31   55.76 1:04.22   49.69                                
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schenkel, Patricia M      56 Indy Aquatic Mas-16    37.12      35.89  
 
Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frayne, Anne M            57 Dayton Raiders M-17  3:53.12    3:38.62  
      53.07   56.04   55.36   54.15                                
 
Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frayne, Anne M            57 Dayton Raiders M-17  7:41.34    7:40.43  
 
Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frayne, Anne M            57 Dayton Raiders M-17  1:57.51    2:01.72  
    1:00.23 1:01.49                                                
 
Women 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Frayne, Anne M            57 Dayton Raiders M-17  4:13.29         DQ  
    1:03.08 1:05.32 1:05.31 1:03.59                                
 
Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schenkel, Patricia M      56 Indy Aquatic Mas-16    52.67      52.69  
 
Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frayne, Anne M            57 Dayton Raiders M-17  4:17.68    4:19.67  
    1:02.03 1:07.41 1:11.09   59.14                                
 
Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          61 Michigan Masters-19  1:20.00    1:18.02  
      37.03   40.99                                                
 
Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          61 Michigan Masters-19  2:53.77    2:51.68  
      39.85                   43.36                                
 
Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Carol A             64 Indy Aquatic Mas-16       NT    3:15.79  
    1:34.58 1:41.21                                                
 
Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Carol A             64 Indy Aquatic Mas-16       NT    1:14.01  
 
Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Carol A             64 Indy Aquatic Mas-16       NT    2:43.18  
    1:15.68 1:27.50                                                
 
Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          61 Michigan Masters-19  3:58.51    3:52.62  
      53.97   59.01 1:00.46   59.18                                
 
Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Carol A             64 Indy Aquatic Mas-16       NT    5:50.09  
    1:25.93 1:40.06 1:25.39 1:18.71                                
 
Women 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           75 Michigan Masters-19  4:17.71    4:09.29  
      58.95 1:04.57 1:03.87 1:01.90                                
 
Women 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           75 Michigan Masters-19  8:26.41    8:44.25  
    1:00.67 1:04.95 1:06.37 1:07.30 1:07.58 1:07.45 1:06.66 1:03.27
 
Women 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           75 Michigan Masters-19  1:02.21    1:00.57  
 
Women 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           75 Michigan Masters-19  2:08.99    2:13.18  
    1:03.24 1:09.94                                                
 
Women 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           75 Michigan Masters-19  4:41.70    4:49.94  
    1:06.07 1:17.15 1:14.53 1:12.19                                
 
Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Cole D         20 Illinois Masters-21    26.44      27.70  
 
Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Cole D         20 Illinois Masters-21    57.50    1:00.10  
      28.77   31.33                                                
 
Men 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Cole D         20 Illinois Masters-21  2:04.27    2:13.49  
      28.55   32.88   35.46   36.60                                
  2 Brogan, Ryan              23 Indy Aquatic Mas-16  2:30.00    2:26.85  
      32.85   36.49   38.46   39.05                                
 
Men 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosenbaum, Cole D         20 Illinois Masters-21  4:20.06    4:37.98  
      31.64   35.32    8.76 1:03.30   35.27   35.71   35.25   32.73
  2 Brogan, Ryan              23 Indy Aquatic Mas-16  5:22.00    5:13.76  
      32.82   36.46   39.70   40.63   41.26   41.46   41.55   39.88
 
Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brogan, Ryan              23 Indy Aquatic Mas-16    33.81      32.77  
 
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Michael P      26 Libertyville Mas-21    37.00      37.56  
 
Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roy, Andrew M             29 Indy Aquatic Mas-16  1:10.00    1:07.22  
      32.78   34.44                                                
  2 McDonnell, Michael P      26 Libertyville Mas-21  1:35.00    1:25.56  
      40.42   45.14                                                
 
Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roy, Andrew M             29 Indy Aquatic Mas-16  2:28.00    2:38.68  
      35.40   39.93   41.68   41.67                                
  2 McDonnell, Michael P      26 Libertyville Mas-21  2:50.00    3:06.71  
      41.35   47.47   49.30   48.59                                
 
Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roy, Andrew M             29 Indy Aquatic Mas-16  5:25.00    5:33.90  
      38.27   41.81   42.99   42.99   42.96   42.33   42.10   40.45
  2 McDonnell, Michael P      26 Libertyville Mas-21  7:00.00    6:45.69  
      43.84   49.63   51.34   51.19   52.30   53.48   52.13   51.78
 
Men 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roy, Andrew M             29 Indy Aquatic Mas-16    40.00      38.17  
 
Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDonnell, Michael P      26 Libertyville Mas-21    50.00      42.95  
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        35 Indy Aquatic Mas-16    24.82      25.18  
  2 Berebitsky, Jeff N        36 Indy Aquatic Mas-16    29.07      28.75  
 
Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        35 Indy Aquatic Mas-16    54.50      57.40  
      27.07   30.33                                                
  2 Berebitsky, Jeff N        36 Indy Aquatic Mas-16  1:05.00    1:04.29  
      31.04   33.25                                                
 
Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newcomer, Zach S          36 Wisconsin Master-20  2:15.00    2:11.79  
      29.25   32.44   34.81   35.29                                
  2 Berebitsky, Jeff N        36 Indy Aquatic Mas-16  2:30.00    2:27.45  
      33.13   36.92   38.74   38.66                                
  3 Geiss, AJ J               38 Greater Indiana-16   3:00.00    2:33.02  
      38.46   42.19   35.56   36.81                                
 
Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Newcomer, Zach S          36 Wisconsin Master-20  4:48.00    4:46.08  
      31.49   34.88   36.20   37.06   36.81   36.96   36.71   35.97
 
Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maydak, Jeffrey M         38 Noblesville Adul-16    32.67      32.13  
  2 Holland, Bill             38 Greater Indiana-16        NT      36.10  
 
Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maydak, Jeffrey M         38 Noblesville Adul-16  1:10.53    1:11.78  
      35.51   36.27                                                
 
Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maydak, Jeffrey M         38 Noblesville Adul-16  2:33.10    2:33.04  
      36.08   38.64   39.47   38.85                                
 
Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        35 Indy Aquatic Mas-16    30.96      32.14  
 
Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        35 Indy Aquatic Mas-16  1:08.01    1:13.40  
      34.59   38.81                                                
 
Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Bill             38 Greater Indiana-16        NT      31.51  
 
Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Bill             38 Greater Indiana-16        NT    1:20.43  
      33.05   47.38                                                
 
Men 35-39 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geiss, AJ J               38 Greater Indiana-16   4:00.00    3:38.79  
      45.38   54.55   59.30   59.56                                
 
Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holland, Bill             38 Greater Indiana-16        NT    3:00.35  
      35.10   48.97   53.84   42.44                                
 
Men 35-39 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geiss, AJ J               38 Greater Indiana-16   8:00.00    7:05.10  
      46.00   55.31   55.79   52.86 1:03.35 1:03.25   44.86   43.68
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clarke, Chris A           43 Indy Aquatic Mas-16    39.00      27.22  
  2 Stephens, Ryan K          40 Indy Aquatic Mas-16    27.50      29.66  
  3 Berridge, Jeffrey K       41 Indy Aquatic Mas-16    40.44      32.17  
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           41 Naperville Waves-21  2:25.00    2:32.75  
      35.39   38.31   40.02   39.03                                
  2 Berridge, Jeffrey K       41 Indy Aquatic Mas-16  3:00.16    3:47.93  
      35.79                 1:53.58                                
 
Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berridge, Jeffrey K       41 Indy Aquatic Mas-16  6:00.03    5:44.12  
      37.06   41.84   42.95   44.24   44.91   45.30   44.77   43.05
 
Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clarke, Chris A           43 Indy Aquatic Mas-16    55.00      31.35  
 
Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           41 Naperville Waves-21  1:20.00    1:23.07  
      40.55   42.52                                                
 
Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           41 Naperville Waves-21  2:48.00    2:56.41  
      41.28   44.73   46.00   44.40                                
 
Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clarke, Chris A           43 Indy Aquatic Mas-16  1:11.00      35.68  
  2 Stephens, Ryan K          40 Indy Aquatic Mas-16    33.00      36.04  
  3 Berridge, Jeffrey K       41 Indy Aquatic Mas-16    45.63      39.78  
 
Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stephens, Ryan K          40 Indy Aquatic Mas-16  1:15.00    1:21.86  
      38.10   43.76                                                
  2 Mattson, Mark E           41 Naperville Waves-21  1:27.00    1:29.88  
      41.84   48.04                                                
 
Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stephens, Ryan K          40 Indy Aquatic Mas-16  2:50.00    3:05.05  
                    1:35.02                                        
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clarke, Chris A           43 Indy Aquatic Mas-16    48.94      29.46  
 
Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clarke, Chris A           43 Indy Aquatic Mas-16  3:45.00    2:29.67  
      31.13   38.56   44.10   35.88                                
  2 Mattson, Mark E           41 Naperville Waves-21  2:46.00    2:49.36  
      36.93   46.50   48.37   37.56                                
  3 Stephens, Ryan K          40 Indy Aquatic Mas-16  2:40.00    2:56.26  
      34.45   50.30   48.69   42.82                                
  4 Berridge, Jeffrey K       41 Indy Aquatic Mas-16  2:50.09    2:58.16  
      39.99   47.83   50.40   39.94                                
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Greg T             47 UNAT                 1:03.99    1:07.10  
      32.37   34.73                                                
 
Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Greg T             47 UNAT                 1:08.50    1:09.81  
      31.84   37.97                                                
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herkenroder, Frank J      52 Northridge Area-16     35.98      33.43  
  2 Weiss, Patrick J          52 Michigan Masters-19    37.20      36.66  
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herkenroder, Frank J      52 Northridge Area-16   1:22.25    1:15.43  
      36.39   39.04                                                
  2 Weiss, Patrick J          52 Michigan Masters-19  1:28.90    1:25.94  
      41.43   44.51                                                
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herkenroder, Frank J      52 Northridge Area-16   3:00.00    2:48.85  
      38.24   41.75   45.97   42.89                                
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herkenroder, Frank J      52 Northridge Area-16   6:00.00    6:07.68  
      38.42   43.49   45.29   47.75   48.47   48.72   30.40 1:05.14
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, Patrick J          52 Michigan Masters-19    52.00      49.92  
 
Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Herkenroder, Frank J      52 Northridge Area-16   1:58.55    1:44.29  
      50.31   53.98                                                
 
Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Mark J          58 Illinois Masters-21  1:11.00    1:11.54  
      34.31   37.23                                                
 
Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wasserman, Neil R         56 O*H*I*O Masters-18   2:23.97    2:27.46  
      33.92   38.07   38.88   36.59                                
  2 Anderson, Mark J          58 Illinois Masters-21  2:35.00    2:38.67  
      36.90   40.47   41.63   39.67                                
 
Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wasserman, Neil R         56 O*H*I*O Masters-18   2:44.79    2:51.91  
      41.07   44.15   44.69   42.00                                
  2 Anderson, Mark J          58 Illinois Masters-21  2:53.00    2:57.92  
      42.70   45.31   45.43   44.48                                
 
Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finn, Peter R             57 Doc IU Masters S-16    34.47      34.79  
 
Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finn, Peter R             57 Doc IU Masters S-16  1:19.20    1:20.41  
      35.57   44.84                                                
 
Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wasserman, Neil R         56 O*H*I*O Masters-18   2:49.85    2:48.72  
      36.05   43.86   45.89   42.92                                
 
Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wasserman, Neil R         56 O*H*I*O Masters-18        NT    2:48.06  
      35.43   46.67   49.55   36.41                                
 
Men 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wasserman, Neil R         56 O*H*I*O Masters-18   5:39.57    5:49.99  
      35.95   41.89   48.49   45.59   51.38   50.68   39.27   36.74
 
Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, John H          61 Illinois Masters-21    38.00      38.99  
 
Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, John H          61 Illinois Masters-21  1:23.00    1:29.73  
      42.09   47.64                                                
 
Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         60 Michigan Masters-19  2:36.61    2:39.30  
                      42.31   40.52                                
  2 Anderson, John H          61 Illinois Masters-21  3:11.00    3:19.67  
      46.70   50.08   51.92   50.97                                
 
Men 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         60 Michigan Masters-19  5:26.38    5:37.97  
      37.49   42.80   44.02   43.58   43.42   43.01   42.79   40.86
  2 Lewis, David W            60 Indy Aquatic Mas-16  6:00.00    6:10.96  
      40.66   45.86   47.57   48.22   48.40   48.20   47.41   44.64
 
Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huesken, Timothy J        60 Southwest Ohio M-17    34.00      35.21  
  2 Thompson, Jim M           60 Indy Aquatic Mas-16    37.00      38.99  
  3 Lewis, David W            60 Indy Aquatic Mas-16    38.00      39.23  
 
Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         60 Michigan Masters-19  1:18.88    1:20.96  
      39.66   41.30                                                
  2 Thompson, Jim M           60 Indy Aquatic Mas-16  1:20.00    1:22.68  
      41.27   41.41                                                
  3 Lewis, David W            60 Indy Aquatic Mas-16  1:25.00    1:27.68  
      42.56   45.12                                                
 -- Huesken, Timothy J        60 Southwest Ohio M-17  1:16.00         DQ  
      37.87   40.33                                                
 
Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huesken, Timothy J        60 Southwest Ohio M-17  2:52.00    2:50.53  
      39.28   43.10   44.46   43.69                                
  2 Thompson, Frank L         60 Michigan Masters-19  2:50.00    2:55.52  
      41.62   44.67   45.48   43.75                                
  3 Thompson, Jim M           60 Indy Aquatic Mas-16  2:53.50    3:00.63  
      43.41   45.63   46.30   45.29                                
 
Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huesken, Timothy J        60 Southwest Ohio M-17  2:58.50    2:52.66  
      37.17   44.23   51.21   40.05                                
 
Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Charles B            67 Terre Haute Torp-16    32.50      32.46  
  2 Campbell, Bob E           66 Greater Indiana-16     34.20      34.12  
 
Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Charles B            67 Terre Haute Torp-16  1:15.93    1:15.00  
      34.87   40.13                                                
  2 Campbell, Bob E           66 Greater Indiana-16   1:19.26    1:22.17  
      38.29   43.88                                                
 
Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Doug K            65 Indy Aquatic Mas-16  5:25.00    5:28.31  
      38.50   41.08   41.33   41.61   41.28   41.71   41.35   41.45
 
Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Bob E           66 Greater Indiana-16     52.50      45.84  
 
Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Charles B            67 Terre Haute Torp-16    40.72      40.05  
 
Men 65-69 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Charles B            67 Terre Haute Torp-16  1:31.69    1:31.55  
      43.13   48.42                                                
 
Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Charles B            67 Terre Haute Torp-16  3:32.43    3:27.51  
      47.45   52.94   54.75   52.37                                
 
Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Doug K            65 Indy Aquatic Mas-16    36.00      37.06  
 
Men 65-69 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Doug K            65 Indy Aquatic Mas-16  6:25.00    6:19.94  
      40.19   44.96   48.86   47.99   55.64   56.18   42.97   43.15
 
Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           73 Noblesville Adul-16  1:05.00    1:13.69  
 
Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           73 Noblesville Adul-16  2:05.00    3:00.70  
    1:23.24 1:37.46                                                
 
Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           73 Noblesville Adul-16  5:05.05    6:16.12  
    1:27.41 1:40.93 1:34.17 1:33.61                                
 
Men 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           73 Noblesville Adul-16 12:10.10   12:52.64  
    1:25.73 1:41.83 1:40.58 1:37.66 1:38.23 1:37.83 1:37.28 1:33.50
 
Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           73 Noblesville Adul-16  1:20.00    1:45.23  
 
Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldstein, Mel E          73 Indy Aquatic Mas-16    41.00      42.96  
 
Men 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mennen, Marty A           75 Indy Aquatic Mas-16  6:30.50    6:22.35  
      43.25   48.26   49.53   49.73   49.15   48.91   48.12   45.40
 
Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mennen, Marty A           75 Indy Aquatic Mas-16    40.50      40.99  
 
Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mennen, Marty A           75 Indy Aquatic Mas-16  1:28.00    1:29.50  
      44.46   45.04