Licensed to YMCA Indy SwimFit       HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 4/9/2011 04:14 PM
            2011 GRIN State Championships - 3/26/2011 to 3/27/2011             
                         2011 GRIN State Championships                         
                         March 26-27,2011 - Corrected                          
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Haley M           21 Cole Center Fami-16    28.01      28.57   11  
  2 Slight, Laura E           22 Cardinal Swimmin-16    29.00      28.84    9  
  3 Brunett, Elizabeth C      24 YMCA Indy SwimFi-16    30.00      29.80    8  
  4 Molnar, Mandy R           19 UNAT                   31.56      30.12    7  
  5 Teige, Amy L              18 UNAT                   33.00      35.34    6  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brunett, Elizabeth C      24 YMCA Indy SwimFi-16  1:05.00    1:04.93   11  
      33.21   31.72                                                
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meurer, Anastasia         21 Cardinal Swimmin-16  2:28.00    2:23.88   11  
      32.50   36.51   37.91   36.96                                
  2 Teige, Amy L              18 UNAT                 2:51.00    2:56.00    9  
      37.70   44.42   47.35   46.53                                
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Haley M           21 Cole Center Fami-16    30.00      32.06   11  
  2 Slight, Laura E           22 Cardinal Swimmin-16    32.00      33.48    9  
  3 Teige, Amy L              18 UNAT                   39.18      39.04    8  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Haley M           21 Cole Center Fami-16  1:08.90    1:10.42   11  
      33.83   36.59                                                
  2 Joyce, Chelsey            23 Carmel Swim Club-16  1:24.48    1:13.80    9  
    1:47.50                                                        
  3 Meurer, Anastasia         21 Cardinal Swimmin-16  1:17.00    1:17.61    8  
      37.13   40.48                                                
  4 Teige, Amy L              18 UNAT                 1:20.00    1:25.93    7  
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meurer, Anastasia         21 Cardinal Swimmin-16  2:50.00    2:44.86   11  
      39.32   42.36   42.77   40.41                                
  2 Teige, Amy L              18 UNAT                 3:03.27    3:03.37    9  
    1:33.08   46.77   43.52                                        
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Haley M           21 Cole Center Fami-16    36.80      35.85   11  
  2 Slight, Laura E           22 Cardinal Swimmin-16    34.00      36.21    9  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Haley M           21 Cole Center Fami-16  1:16.71    1:18.29   11  
      36.62   41.67                                                
  2 Molnar, Mandy R           19 UNAT                 1:27.31    1:26.12    9  
      39.91   46.21                                                
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Haley M           21 Cole Center Fami-16    29.70      30.35   11  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Molnar, Mandy R           19 UNAT                 1:14.56    1:14.17   11  
      34.14   40.03                                                
  2 Joyce, Chelsey            23 Carmel Swim Club-16  1:35.16    1:17.19    9  
      34.30   42.89                                                
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Haley M           21 Cole Center Fami-16  1:11.01    1:10.44   11  
      33.61   36.83                                                
  2 Slight, Laura E           22 Cardinal Swimmin-16  1:11.00    1:12.77    9  
      34.10   38.67                                                
  3 Brunett, Elizabeth C      24 YMCA Indy SwimFi-16  1:20.00    1:16.93    8  
      37.46   39.47                                                
  4 Teige, Amy L              18 UNAT                 1:36.27    1:34.87    7  
      45.89   48.98                                                
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Molnar, Mandy R           19 UNAT                 2:35.25    2:44.38   11  
      33.76   42.53   48.66   39.43                                
  2 Brunett, Elizabeth C      24 YMCA Indy SwimFi-16  2:50.00    2:51.66    9  
      36.97   44.79   50.11   39.79                                
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trumbo, Kristy B          26 Cardinal Swimmin-16    25.99      25.77   11  
  2 Sobecki, Megan E          25 YMCA Indy SwimFi-16    27.21      26.79    9  
  3 Graham, Katherine         28 YMCA Indy SwimFi-16    29.20      29.49    8  
  4 Davies, Patti             28 YMCA Indy SwimFi-16    40.00      30.58    7  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trumbo, Kristy B          26 Cardinal Swimmin-16    56.00      55.82   11  
      32.10   23.72                                                
  2 Davies, Patti             28 YMCA Indy SwimFi-16  1:09.53    1:06.85    9  
      32.10   34.75                                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trumbo, Kristy B          26 Cardinal Swimmin-16  2:00.00    2:02.16   11  
      28.15   31.45   31.24   31.32                                
  2 Graham, Katherine         28 YMCA Indy SwimFi-16  2:23.31    2:22.11    9  
      31.69   35.43   37.49   37.50                                
  3 Davies, Patti             28 YMCA Indy SwimFi-16  3:00.00    2:24.54    8  
      32.35   36.87   38.00   37.32                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trumbo, Kristy B          26 Cardinal Swimmin-16  5:30.00    5:42.64   11  
      31.12   33.72   34.00   34.50   35.46   35.64   35.06   34.53
      35.10   33.51                                                
  2 Davies, Patti             28 YMCA Indy SwimFi-16  7:00.00    6:35.03    9  
      33.90   38.20   40.23   41.04   40.81   40.56   40.92   40.76
      40.81   37.80                                                
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ripley, Rachel M          26 YMCA Indy SwimFi-16 19:30.00   19:04.39   11  
      30.46   33.53   34.20   34.64   34.47   35.04   34.44   35.26
      34.89   34.96   34.79   35.15   35.05   35.04   34.84   34.97
      35.18   34.73   34.89   34.93   34.41   34.72   35.05   34.82
      34.97   35.13   35.31   34.86   35.03   35.26   35.04   34.55
      33.78
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, Katherine         28 YMCA Indy SwimFi-16    37.01      36.96   11  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ripley, Rachel M          26 YMCA Indy SwimFi-16  1:03.00    1:05.50   11  
      32.18   33.32                                                
  2 Trumbo, Kristy B          26 Cardinal Swimmin-16  1:07.00    1:08.60    9  
      33.63   34.97                                                
  3 Davies, Patti             28 YMCA Indy SwimFi-16  2:00.00    1:20.24    8  
      39.13   41.11                                                
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             28 YMCA Indy SwimFi-16  4:00.00    2:52.98   11  
      40.36   44.12   44.51   43.99                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sobecki, Megan E          25 YMCA Indy SwimFi-16    35.15      34.62   11  
  2 Graham, Katherine         28 YMCA Indy SwimFi-16    44.50      41.04    9  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sobecki, Megan E          25 YMCA Indy SwimFi-16    29.23      29.06   11  
  2 Graham, Katherine         28 YMCA Indy SwimFi-16    33.60      34.59    9  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sobecki, Megan E          25 YMCA Indy SwimFi-16  1:07.17    1:04.65   11  
      30.84   33.81                                                
  2 Davies, Patti             28 YMCA Indy SwimFi-16  2:00.00    1:27.99    9  
      39.78   48.21                                                
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sobecki, Megan E          25 YMCA Indy SwimFi-16  2:25.13    2:28.69   11  
      31.68   35.19   38.46   43.36                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sobecki, Megan E          25 YMCA Indy SwimFi-16  1:07.21    1:05.83   11  
      30.89   34.94                                                
  2 Trumbo, Kristy B          26 Cardinal Swimmin-16  1:05.00    1:06.20    9  
      31.35   34.85                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ripley, Rachel M          26 YMCA Indy SwimFi-16  2:22.00    2:21.94   11  
      29.97   35.29   43.59   33.09                                
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, Katherine         28 YMCA Indy SwimFi-16  6:00.00    5:48.38   11  
      36.80   44.84   45.71   44.55   48.48   50.04   39.43   38.53
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stejskal, Taryn M         32 YMCA Indy SwimFi-16    28.44      29.91   11  
  2 Jones, Rose               32 YMCA Indy SwimFi-16    31.21      31.92    9  
  3 Jouppi, Jessica M         31 YMCA Indy SwimFi-16    45.00      42.50    8  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stejskal, Taryn M         32 YMCA Indy SwimFi-16  1:05.19    1:07.03   11  
      39.38   27.65                                                
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Towe, Maggie L            33 Noblesville Adul-16  2:26.00    2:30.67   11  
      34.10   38.26   39.86   38.45                                
  2 McAninch, Terese M        31 YMCA Indy SwimFi-16  2:40.00    2:41.16    9  
      37.29   39.70   42.03   42.14                                
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denniston, Danielle R     32 Noblesville Adul-16  6:57.08    6:22.47   11  
      32.06   36.08   37.81   38.82   39.72   40.04   39.69   39.94
      39.85   38.46                                                
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denniston, Danielle R     32 Noblesville Adul-16 13:10.00   12:56.30   11  
      32.21   36.44   38.50   39.71   39.05   39.46   39.62   39.64
      39.94   39.77   39.82   39.93   39.50   39.44   39.68   39.50
      39.64   39.10   38.22   37.13                                
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denniston, Danielle R     32 Noblesville Adul-16 23:57.48   21:35.17   11  
  2 Towe, Maggie L            33 Noblesville Adul-16 22:30.00   22:40.97    9  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denniston, Danielle R     32 Noblesville Adul-16    34.41      35.17   11  
  2 Jones, Rose               32 YMCA Indy SwimFi-16    35.45      36.64    9  
  3 Jouppi, Jessica M         31 YMCA Indy SwimFi-16  1:10.15    1:01.44    8  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denniston, Danielle R     32 Noblesville Adul-16  1:16.77    1:14.34   11  
      35.77   38.57                                                
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denniston, Danielle R     32 Noblesville Adul-16  2:53.16    2:48.64   11  
      38.90   42.50   43.95   43.29                                
  2 Jones, Rose               32 YMCA Indy SwimFi-16  2:40.45    2:53.45    9  
      41.53   43.68   45.05   43.19                                
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McAninch, Terese M        31 YMCA Indy SwimFi-16    40.00      41.09   11  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McAninch, Terese M        31 YMCA Indy SwimFi-16  1:30.00    1:30.99   11  
      42.59   48.40                                                
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Rose               32 YMCA Indy SwimFi-16    33.45      33.70   11  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denniston, Danielle R     32 Noblesville Adul-16  1:19.05    1:14.64   11  
      33.99   40.65                                                
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Latina, Syd R             36 Noblesville Adul-16    28.50      28.81   11  
  2 Murray, Becky             38 YMCA Indy SwimFi-16    31.00      29.85    9  
  3 Palilonis, Jennifer A     37 Cardinal Swimmin-16    30.00      30.88    8  
  4 Kight, Megan J            37 Carmel Swim Club-16    31.00      31.06    7  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palilonis, Jennifer A     37 Cardinal Swimmin-16  1:06.00    1:05.76   11  
      35.80   29.96                                                
  2 Murray, Becky             38 YMCA Indy SwimFi-16  1:13.00    1:08.18    9  
      33.21   34.97                                                
  3 Kight, Megan J            37 Carmel Swim Club-16  1:10.00    1:09.96    8  
      33.06   36.90                                                
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raue, Ulli                35 Cardinal Swimmin-16  2:10.69    2:08.79   11  
      30.74   32.36   32.76   32.93                                
  2 Latina, Syd R             36 Noblesville Adul-16  2:36.00    2:24.59    9  
      34.22   36.90   37.79   35.68                                
  3 Hellman, Sarah L          36 Westview Healthp-16  3:00.00    2:45.99    8  
      37.60   42.03   43.42   42.94                                
  4 Phillips, Genevieve E     37 Noblesville Adul-16  3:45.00    3:21.02    7  
      43.34   49.29   54.79   53.60                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raue, Ulli                35 Cardinal Swimmin-16  6:10.00    5:55.84   11  
      33.20   35.24   35.56   35.89   36.13   35.97   36.02   36.22
      36.53   35.08                                                
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Latina, Syd R             36 Noblesville Adul-16 14:02.00   13:19.00   11  
      34.44   37.36   39.70   40.37   40.89   41.18   40.81   41.29
      41.27   41.25   40.98   40.33   40.85   41.02   40.62   40.05
      39.94   39.77   39.58   37.30                                
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hellman, Sarah L          36 Westview Healthp-16 26:30.00   24:53.12   11  
      41.71   45.30   46.19   46.17   46.12   46.49   46.53   46.47
      45.88   46.11   45.58   46.02   46.14   45.83   45.27   45.77
      45.48   45.30   45.31   44.91   45.51   44.90   44.81   44.95
      45.09   44.99   45.09   45.04   44.71   44.63   43.95   44.13
      42.74
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kight, Megan J            37 Carmel Swim Club-16    38.00      37.99   11  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hellman, Sarah L          36 Westview Healthp-16  2:00.00    1:35.89   11  
      46.94   48.95                                                
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyner, Trish A            37 Carmel Swim Club-16    34.05      34.06   11  
  2 Latina, Syd R             36 Noblesville Adul-16    38.00      38.05    9  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Latina, Syd R             36 Noblesville Adul-16  1:28.00    1:25.44   11  
      40.13   45.31                                                
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tyner, Trish A            37 Carmel Swim Club-16    30.20      30.19   11  
  2 Hellman, Sarah L          36 Westview Healthp-16    50.00      42.29    9  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raue, Ulli                35 Cardinal Swimmin-16  1:10.61    1:09.95   11  
      32.44   37.51                                                
  2 Latina, Syd R             36 Noblesville Adul-16  1:14.50    1:15.01    9  
      36.69   38.32                                                
  3 Kight, Megan J            37 Carmel Swim Club-16  1:20.00    1:24.70    8  
      40.17   44.53                                                
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raue, Ulli                35 Cardinal Swimmin-16  2:28.55    2:27.96   11  
      31.75   38.85   43.76   33.60                                
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raue, Ulli                35 Cardinal Swimmin-16  5:15.00    5:15.47   11  
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harter, Michelle C        41 YMCA Indy SwimFi-16    25.60      25.60   11  
  2 Day, Nadine K             40 Danville Y Silve-21    27.50      26.26    9  
  3 Rian, Victoria L          44 YMCA Indy SwimFi-16    26.68      28.53    8  
  4 Houchens, Kris            43 YMCA Indy SwimFi-16    28.00      28.62    7  
  5 Latina, Raena A           40 Noblesville Adul-16    30.00      30.28    6  
  6 Gernert, Karen J          40 YMCA Indy SwimFi-16    30.40      30.54    5  
  7 Ray, Catherine L          42 Greater Indiana-16     34.34      32.62    4  
  8 Dempsey, Jill M           42 YMCA Indy SwimFi-16    35.65      32.69    3  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harter, Michelle C        41 YMCA Indy SwimFi-16    55.60      55.62   11  
      32.27   23.35                                                
  2 Day, Nadine K             40 Danville Y Silve-21  1:01.76      56.53    9  
      34.59   21.94                                                
  3 Rian, Victoria L          44 YMCA Indy SwimFi-16    58.60      58.60    8  
      33.83   24.77                                                
  4 Gernert, Karen J          40 YMCA Indy SwimFi-16  1:07.99    1:07.19    7  
  5 Ray, Catherine L          42 Greater Indiana-16   1:17.63    1:16.12    6  
      36.31   39.81                                                
  6 Dempsey, Jill M           42 YMCA Indy SwimFi-16  1:23.00    1:16.26    5  
      35.80   40.46                                                
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harter, Michelle C        41 YMCA Indy SwimFi-16  2:04.00    2:01.77   11  
      28.66   31.26   30.88   30.97                                
  2 Day, Nadine K             40 Danville Y Silve-21  2:07.70    2:01.79    9  
      29.34   31.30   31.36   29.79                                
  3 Rian, Victoria L          44 YMCA Indy SwimFi-16  2:04.43    2:07.53    8  
      31.00   32.67   32.06   31.80                                
  4 Gernert, Karen J          40 YMCA Indy SwimFi-16  2:30.63    2:30.38    7  
      34.43   38.53   39.61   37.81                                
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             40 Danville Y Silve-21       NT    5:49.94  
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          44 YMCA Indy SwimFi-16  5:31.97    5:46.02   11  
      31.97   35.39   35.72   35.90   35.54   35.15   35.15   34.96
      33.84   32.40                                                
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          44 YMCA Indy SwimFi-16 11:38.94   11:42.71   11  
      31.31   34.86   35.13   35.56   35.37   35.41   35.50   35.48
      35.73   35.77   36.38   36.02   35.61   35.78   35.99   35.63
      35.33   35.16   34.16   32.53                                
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             40 Danville Y Silve-21       NT   11:40.99  
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             40 Danville Y Silve-21 21:05.00   19:18.88   11  
  2 Rian, Victoria L          44 YMCA Indy SwimFi-16 19:12.41   19:20.16    9  
      31.61   34.68   35.70   35.60   35.24   35.06   35.19   35.23
      35.19   35.04   35.15   35.52   35.14   35.20   35.41   35.54
      35.42   35.71   35.05   35.26   35.26   35.19   35.46   35.35
      35.37   35.73   35.77   35.61   35.66   35.23   34.31   34.33
      34.95
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             40 Danville Y Silve-21    30.50      30.66   11  
  2 Houchens, Kris            43 YMCA Indy SwimFi-16    38.00      36.97    9  
  3 Latina, Raena A           40 Noblesville Adul-16    36.00      37.61    8  
  4 Gernert, Karen J          40 YMCA Indy SwimFi-16    38.13      38.72    7  
  5 Ray, Catherine L          42 Greater Indiana-16     41.57      39.34    6  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             40 Danville Y Silve-21  1:10.65    1:05.65   11  
      32.53   33.12                                                
  2 Harter, Michelle C        41 YMCA Indy SwimFi-16  1:07.30    1:06.64    9  
      32.52   34.12                                                
  3 Latina, Raena A           40 Noblesville Adul-16  1:20.00    1:20.80    8  
      48.34   32.46                                                
  4 Ray, Catherine L          42 Greater Indiana-16   1:30.11    1:25.57    7  
    1:49.89                                                        
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             40 Danville Y Silve-21  2:25.32    2:21.97   11  
      34.28   35.52   36.50   35.67                                
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Houchens, Kris            43 YMCA Indy SwimFi-16    41.00      40.76   11  
  2 Dempsey, Jill M           42 YMCA Indy SwimFi-16    45.00      44.85    9  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             40 Danville Y Silve-21       NT      33.94  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             40 Danville Y Silve-21  1:17.09    1:11.88   11  
      33.94   37.94                                                
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          44 YMCA Indy SwimFi-16    29.11      30.37   11  
  2 Houchens, Kris            43 YMCA Indy SwimFi-16    34.00      33.40    9  
  3 Gernert, Karen J          40 YMCA Indy SwimFi-16    34.27      34.48    8  
  4 Latina, Raena A           40 Noblesville Adul-16    36.00      34.80    7  
  5 Dempsey, Jill M           42 YMCA Indy SwimFi-16    41.32      38.46    6  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gernert, Karen J          40 YMCA Indy SwimFi-16  1:19.40    1:21.01   11  
      37.20   43.81                                                
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Latina, Raena A           40 Noblesville Adul-16  1:17.00    1:17.83   11  
      35.96   41.87                                                
  2 Dempsey, Jill M           42 YMCA Indy SwimFi-16  1:27.60    1:26.91    9  
      40.82   46.09                                                
  3 Ray, Catherine L          42 Greater Indiana-16   1:30.84    1:28.79    8  
      40.78   48.01                                                
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          44 YMCA Indy SwimFi-16  5:07.22    5:14.04   11  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri          45 YMCA Indy SwimFi-16    26.22      26.50   11  
  2 Zedonis, Lisa L           49 YMCA Indy SwimFi-16    30.00      29.93    9  
  3 Smar, Susan               47 Illinois Masters-21    31.89      30.70    8  
  4 Joyce, Jennifer R         47 Carmel Swim Club-16    30.00      30.98    7  
  5 Bayless, Jerrilynn        49 Terre Haute Torp-16    36.56      36.85    6  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri          45 YMCA Indy SwimFi-16    57.98      58.85   11  
      33.06   25.79                                                
  2 Zedonis, Lisa L           49 YMCA Indy SwimFi-16  1:05.00    1:05.18    9  
      36.31   28.87                                                
  3 Smar, Susan               47 Illinois Masters-21  1:09.49    1:07.18    8  
      32.27   34.91                                                
  4 Davis, Joyce A            49 YMCA Indy SwimFi-16  1:27.00    1:19.65    7  
      38.69   40.96                                                
  5 Bayless, Jerrilynn        49 Terre Haute Torp-16  1:25.00    1:23.67    6  
      40.95   42.72                                                
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri          45 YMCA Indy SwimFi-16  2:08.50    2:09.59   11  
      30.48   33.09   33.56   32.46                                
  2 Zedonis, Lisa L           49 YMCA Indy SwimFi-16  2:22.00    2:19.67    9  
      32.13   35.32   36.78   35.44                                
  3 Knowling, Ellen D         47 YMCA Indy SwimFi-16  2:50.00    2:41.07    8  
      35.96   40.68   42.52   41.91                                
  4 Davis, Joyce A            49 YMCA Indy SwimFi-16  3:55.00    2:59.38    7  
      40.12   45.63   48.48   45.15                                
  5 Bayless, Jerrilynn        49 Terre Haute Torp-16  3:11.54    3:03.77    6  
      42.23   46.69   48.35   46.50                                
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              45 YMCA Indy SwimFi-16  6:00.00    5:46.55   11  
      31.33   33.99   34.99   35.10   35.26   35.01   35.18   35.35
      35.45   34.89                                                
  2 Schickore, Jutta          46 Doc IU Masters S-16  5:52.69    5:49.93    9  
      32.29   34.31   35.19   35.46   35.66   35.61   35.64   36.11
      35.84   33.82                                                
  3 Zedonis, Lisa L           49 YMCA Indy SwimFi-16  6:22.00    6:10.69    8  
      33.16   36.58   37.72   37.86   37.96   38.06   37.98   38.24
      37.66   35.47                                                
  4 Harbison, Audrey L        47 Terre Haute Torp-16  7:40.00    7:02.72    7  
      37.65   41.81   43.06   43.97   43.46   43.39   43.45   43.42
      43.19   39.32                                                
  5 Patterson, Darlene        48 Noblesville Adul-16       NT   11:08.62    6  
      50.59   52.51 1:57.29 1:01.30 1:15.08 1:08.30 1:08.43 1:08.96
      59.26   46.90                                                
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zedonis, Lisa L           49 YMCA Indy SwimFi-16 13:00.00   12:46.10   11  
      32.77   36.53   37.92   38.08   38.56   38.56   38.55   38.67
      39.06   39.16   39.43   39.22   39.13   39.04   38.66   38.70
      38.80   39.28   38.56   37.42                                
  2 Harbison, Audrey L        47 Terre Haute Torp-16 15:05.00   14:35.64    9  
      36.88   42.40   44.27   44.89   45.84   44.97   45.02   45.54
      45.17   45.37   44.58   44.33   44.64   43.45   44.03   43.21
      44.13   43.18   43.16   40.58                                
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zedonis, Lisa L           49 YMCA Indy SwimFi-16 21:30.00   21:15.06   11  
  2 Harbison, Audrey L        47 Terre Haute Torp-16 25:35.00   24:11.35    9  
      38.55   43.74   44.78   44.77   45.21   44.87   45.33   45.28
      45.44   45.07   44.79   44.67   44.21   44.54   44.62   44.24
      44.06   44.03   44.32   43.80   43.69   44.08   44.00   43.72
      43.35   43.56   43.21   43.65   44.05   44.44   43.65   43.81
      39.82
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bowen, Kris               48 YMCA Indy SwimFi-16    40.00      35.64   11  
  2 Smar, Susan               47 Illinois Masters-21    38.79      35.82    9  
  3 Harbison, Audrey L        47 Terre Haute Torp-16    44.00      41.56    8  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              45 YMCA Indy SwimFi-16  1:10.00    1:09.10   11  
      33.56   35.54                                                
  2 Smar, Susan               47 Illinois Masters-21  1:19.23    1:18.63    9  
      38.54   40.09                                                
  3 Bowen, Kris               48 YMCA Indy SwimFi-16  1:30.00    1:18.76    8  
    1:55.20                                                        
  4 Harbison, Audrey L        47 Terre Haute Torp-16  1:29.00    1:28.12    7  
      46.94   41.18                                                
  5 Bayless, Jerrilynn        49 Terre Haute Torp-16  1:45.79    1:39.03    6  
      48.34   50.69                                                
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harbison, Audrey L        47 Terre Haute Torp-16  3:10.00    3:13.75   11  
      45.37   49.58   50.45   48.35                                
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joyce, Jennifer R         47 Carmel Swim Club-16    35.00      37.44   11  
  2 Bowen, Kris               48 YMCA Indy SwimFi-16    40.00      39.96    9  
  3 Davis, Joyce A            49 YMCA Indy SwimFi-16  1:10.00      47.03    8  
  4 Bayless, Jerrilynn        49 Terre Haute Torp-16    51.03      48.06    7  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Joyce, Jennifer R         47 Carmel Swim Club-16  1:20.00    1:24.40   11  
      39.14   45.26                                                
  2 Bowen, Kris               48 YMCA Indy SwimFi-16  1:30.00    1:24.90    9  
      40.81   44.09                                                
  3 Bayless, Jerrilynn        49 Terre Haute Torp-16  1:50.00    1:41.85    8  
      48.88   52.97                                                
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              45 YMCA Indy SwimFi-16  2:47.50    2:53.79   11  
      39.04   43.98   45.25   45.52                                
  2 Bowen, Kris               48 YMCA Indy SwimFi-16  4:00.00    3:04.95    9  
      41.69   45.96   48.82   48.48                                
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri          45 YMCA Indy SwimFi-16    28.48      28.36   11  
  2 Schickore, Jutta          46 Doc IU Masters S-16    31.83      31.40    9  
  3 Joyce, Jennifer R         47 Carmel Swim Club-16    40.00      33.96    8  
  4 Bowen, Kris               48 YMCA Indy SwimFi-16    36.00      34.30    7  
  5 Zedonis, Lisa L           49 YMCA Indy SwimFi-16    40.00      35.17    6  
  6 Bayless, Jerrilynn        49 Terre Haute Torp-16    47.95      49.11    5  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          46 Doc IU Masters S-16  1:06.95    1:07.34   11  
      31.81   35.53                                                
  2 Fernandez, Gerri          45 YMCA Indy SwimFi-16  1:06.80    1:07.48    9  
      29.98   37.50                                                
  3 Smar, Susan               47 Illinois Masters-21  1:23.99    1:20.02    8  
      38.41   41.61                                                
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              45 YMCA Indy SwimFi-16  2:27.50    2:23.49   11  
      31.86   35.45   36.91   39.27                                
  2 Schickore, Jutta          46 Doc IU Masters S-16  2:29.63    2:27.52    9  
      32.58   37.91   38.87   38.16                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri          45 YMCA Indy SwimFi-16  1:09.90    1:08.62   11  
      30.99   37.63                                                
  2 Bowen, Kris               48 YMCA Indy SwimFi-16  1:35.00    1:15.75    9  
      34.84   40.91                                                
  3 Smar, Susan               47 Illinois Masters-21  1:18.12    1:17.05    8  
      36.02   41.03                                                
  4 Joyce, Jennifer R         47 Carmel Swim Club-16  1:20.00    1:20.83    7  
      39.82   41.01                                                
  5 Bayless, Jerrilynn        49 Terre Haute Torp-16  1:40.15    1:36.61    6  
      47.70   48.91                                                
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              45 YMCA Indy SwimFi-16  2:27.00    2:24.94   11  
      30.41   36.95   43.95   33.63                                
  2 Bowen, Kris               48 YMCA Indy SwimFi-16  3:00.00    2:47.11    9  
      35.00   42.82   49.13   40.16                                
  3 Smar, Susan               47 Illinois Masters-21  2:52.39    2:52.00    8  
      36.83   45.81   50.06   39.30                                
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              45 YMCA Indy SwimFi-16  5:15.00    5:06.41   11  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    53 YMCA Indy SwimFi-16    30.00      30.07   11  
  2 Sill, Sherry J            50 Irish Masters-16       32.13      31.77    9  
  3 Davids, Peggy S           50 Duneland Masters-16    33.07      32.34    8  
  4 Ruemmele, Jane H          52 Westview Healthp-16    31.97      33.01    7  
  5 Eime, Lindy               50 YMCA Indy SwimFi-16    35.54      36.68    6  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sill, Sherry J            50 Irish Masters-16     1:12.84    1:11.03   11  
      33.83   37.20                                                
  2 Ruemmele, Jane H          52 Westview Healthp-16  1:12.97    1:13.32    9  
      34.59   38.73                                                
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitacre, Martha L        54 Terre Haute Torp-16  2:26.38    2:33.16   11  
      33.93   39.32   40.51   39.40                                
  2 Sill, Sherry J            50 Irish Masters-16     2:41.34    2:39.20    9  
      34.96   39.22   42.84   42.18                                
  3 Hingst, Ginny             52 Greater Indiana-16   2:45.00    2:44.31    8  
      39.00   41.84   42.51   40.96                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitacre, Martha L        54 Terre Haute Torp-16  6:51.93    6:52.30   11  
      35.54   40.50   42.14   42.97   42.78   42.48   42.25   42.28
      42.27   39.09                                                
  2 Eime, Lindy               50 YMCA Indy SwimFi-16  7:55.00    7:38.16    9  
      43.08   46.85   47.13   46.93   46.88   46.43   46.24   46.01
      45.32   43.29                                                
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitacre, Martha L        54 Terre Haute Torp-16 13:48.79   14:14.15   11  
      37.65   41.89   43.23   43.80   43.62   43.93   43.82   44.09
      43.75   43.36   43.58   43.93   43.05   42.94   42.97   42.67
      42.76   42.62   41.82   38.67                                
  2 Eime, Lindy               50 YMCA Indy SwimFi-16 16:30.00   15:47.41    9  
    3:54.89   48.75   49.17   49.32                                
                      47.52   47.39   47.07   46.96   47.26   47.18
      46.99   46.94   46.97   45.05                                
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitacre, Martha L        54 Terre Haute Torp-16 24:21.02   23:42.18   11  
  2 Eime, Lindy               50 YMCA Indy SwimFi-16 27:40.00   26:20.66    9  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sill, Sherry J            50 Irish Masters-16       38.45      38.30   11  
  2 Davids, Peggy S           50 Duneland Masters-16    40.16      39.15    9  
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hingst, Ginny             52 Greater Indiana-16   3:10.00    3:01.38   11  
      44.93   46.01   45.87   44.57                                
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    53 YMCA Indy SwimFi-16    37.00      38.41   11  
  2 Whitacre, Martha L        54 Terre Haute Torp-16    41.37      40.59    9  
  3 Ruemmele, Jane H          52 Westview Healthp-16    49.00      44.49    8  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    53 YMCA Indy SwimFi-16  1:25.00    1:24.07   11  
      40.19   43.88                                                
  2 Whitacre, Martha L        54 Terre Haute Torp-16  1:30.92    1:31.40    9  
      44.39   47.01                                                
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitacre, Martha L        54 Terre Haute Torp-16  3:13.70    3:18.67   11  
      44.49   52.10   51.40   50.68                                
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    53 YMCA Indy SwimFi-16    34.97      34.20   11  
  2 Sill, Sherry J            50 Irish Masters-16       36.89      37.32    9  
  3 Ruemmele, Jane H          52 Westview Healthp-16    38.26      38.74    8  
  4 Eime, Lindy               50 YMCA Indy SwimFi-16    40.94      41.48    7  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sill, Sherry J            50 Irish Masters-16     1:26.00    1:33.02   11  
      42.04   50.98                                                
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sill, Sherry J            50 Irish Masters-16     1:24.62    1:22.44   11  
      38.59   43.85                                                
  2 Ruemmele, Jane H          52 Westview Healthp-16  1:29.00    1:30.07    9  
      42.60   47.47                                                
  3 Davids, Peggy S           50 Duneland Masters-16  1:30.97    1:30.15    8  
      40.41   49.74                                                
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Whitacre, Martha L        54 Terre Haute Torp-16  2:57.78    3:10.38   11  
      44.28   51.11   56.33   38.66                                
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    53 YMCA Indy SwimFi-16  6:30.00    6:18.82   11  
      39.25   48.85   55.11   55.66   49.20   49.21   41.85   39.69
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Nan H             55 Doc IU Masters S-16    31.35      31.19   11  
  2 Yanson, Karen D           55 Duneland Masters-16    33.40      32.61    9  
  3 Brinson, Wendy A          58 Greater Indiana-16     33.80      33.15    8  
  4 Fisher Campbell, Anne E   58 YMCA Indy SwimFi-16    36.00      36.75    7  
  5 Delanois, Barbara         55 Illinois Masters-21    35.00      37.63    6  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher Campbell, Anne E   58 YMCA Indy SwimFi-16  1:19.59    1:23.24   11  
      39.38   43.86                                                
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Robin             55 Noblesville Adul-16  2:44.94    2:48.72   11  
      38.09   42.34   44.55   43.74                                
  2 Fisher Campbell, Anne E   58 YMCA Indy SwimFi-16  2:50.20    2:56.39    9  
      40.54   44.23   45.77   45.85                                
  3 Johnson, Jan C            56 YMCA Indy SwimFi-16  2:59.00    3:01.54    8  
      43.27   45.48   46.91   45.88                                
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne E          57 Illinois Masters-21  6:40.00    6:36.97   11  
      33.90   38.97   40.50   40.74   40.49   41.04   40.56   40.64
      40.38   39.75                                                
  2 Roach, Peggy              55 Noblesville Adul-16  9:30.00    8:46.98    9  
      45.40   51.43   54.30   54.65   54.35   55.65   54.30   54.07
      52.65   50.18                                                
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne E          57 Illinois Masters-21 14:00.00   13:51.54   11  
      34.50   39.64   40.49   40.89   41.02   40.72   41.21   40.61
      40.74   40.92   40.74   40.85   41.17   41.13   40.99   41.11
      41.23   41.36   41.02 1:01.20                                
  2 Fisher Campbell, Anne E   58 YMCA Indy SwimFi-16 15:00.00   15:26.11    9  
    2:59.22   46.29   46.77   46.17   46.24   46.26   46.63        
                              46.49   46.91   47.08   47.12   47.78
      47.47   47.81   45.21                                        
  3 Johnson, Jan C            56 YMCA Indy SwimFi-16 17:10.00   15:31.08    8  
      43.54   45.47   46.58   47.36   47.46   47.35   46.98   46.98
      47.02   47.05   46.99   46.51   46.71   46.53   47.21   46.78
      46.22   46.64   46.50   45.20                                
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne E          57 Illinois Masters-21 23:00.00   22:20.22   11  
  2 Johnson, Jan C            56 YMCA Indy SwimFi-16 25:53.80   25:51.51    9  
      44.62   46.56   47.49   47.24   47.68   47.76   47.56   47.30
      47.48   47.14   46.97   47.00   46.71   46.91   47.17   46.82
      46.79   47.12   47.16   47.10   47.01   47.06   46.87   47.23
      47.02   47.25   47.27   46.92   46.76   46.89   47.34   47.31
      46.00
  3 Delanois, Barbara         55 Illinois Masters-21 25:30.00   28:40.63    8  
      46.98   50.32   52.71   53.34   53.42   52.56   51.34   52.10
      52.39   52.13   51.58   52.64   51.79   53.34   54.52   55.58
      50.88   51.36   51.50   52.97   52.23   53.18   55.38   52.79
      51.27   52.16   53.54   52.23   52.68   50.68   51.34   50.73
      48.97
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne E          57 Illinois Masters-21    38.00      35.55   11  
  2 Stager, Nan H             55 Doc IU Masters S-16    37.21      37.65    9  
  3 Fisher Campbell, Anne E   58 YMCA Indy SwimFi-16    44.66      42.71    8  
  4 Delanois, Barbara         55 Illinois Masters-21    45.00      43.81    7  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne E          57 Illinois Masters-21  1:21.00    1:16.27   11  
      54.97   21.30                                                
  2 Delanois, Barbara         55 Illinois Masters-21  1:30.00    1:34.38    9  
      39.13   55.25                                                
  3 Fisher Campbell, Anne E   58 YMCA Indy SwimFi-16  1:35.00    1:36.46    8  
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne E          57 Illinois Masters-21  3:00.00    2:44.15   11  
      39.37   41.99   42.00   40.79                                
  2 Delanois, Barbara         55 Illinois Masters-21  3:15.00    3:28.87    9  
      50.00   53.64 1:45.23                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen D           55 Duneland Masters-16    40.78      40.15   11  
  2 Davis, Eileen             57 Westview Healthp-16    47.00      43.92    9  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen D           55 Duneland Masters-16  1:28.88    1:28.00   11  
      41.55   46.45                                                
  2 Brinson, Wendy A          58 Greater Indiana-16   1:35.00    1:33.64    9  
      45.06   48.58                                                
  3 Roach, Peggy              55 Noblesville Adul-16  1:45.00    1:36.15    8  
      45.08   51.07                                                
  4 Johnson, Jan C            56 YMCA Indy SwimFi-16  1:55.30    1:47.89    7  
      52.21   55.68                                                
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brinson, Wendy A          58 Greater Indiana-16   3:20.00    3:24.88   11  
      47.21   52.27   53.15   52.25                                
  2 Roach, Peggy              55 Noblesville Adul-16  3:35.00    3:34.53    9  
      47.86   54.45   56.35   55.87                                
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen D           55 Duneland Masters-16    35.89      35.86   11  
  2 Fisher Campbell, Anne E   58 YMCA Indy SwimFi-16    42.00      41.76    9  
  3 Walker, Robin             55 Noblesville Adul-16    42.11      42.11    8  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen D           55 Duneland Masters-16  1:28.70    1:28.19   11  
      39.05   49.14                                                
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen D           55 Duneland Masters-16  1:23.77    1:19.49   11  
      38.34   41.15                                                
  2 Beinke, Luanne E          57 Illinois Masters-21  1:23.00    1:20.41    9  
      36.77   43.64                                                
  3 Stager, Nan H             55 Doc IU Masters S-16  1:21.65    1:20.75    8  
      38.00   42.75                                                
  4 Brinson, Wendy A          58 Greater Indiana-16   1:28.00    1:26.03    7  
      41.07   44.96                                                
  5 Delanois, Barbara         55 Illinois Masters-21  1:40.00    1:38.88    6  
      46.25   52.63                                                
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         55 Illinois Masters-21  3:35.00    3:42.39   11  
      53.20   52.70 1:10.33   46.16                                
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne E          57 Illinois Masters-21  7:00.00    6:15.83   11  
      43.03   50.56   43.83   45.92   53.61   56.92   40.35   41.61
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Helen H           60 Noblesville Adul-16    42.30      39.11   11  
  2 Wright, Mary K            60 Noblesville Adul-16       NT      44.31    9  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Helen H           60 Noblesville Adul-16  1:40.25    1:31.55   11  
      45.42   46.13                                                
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koen, Martha S            63 Westview Healthp-16  4:40.00    3:55.00   11  
      53.53   59.03 2:02.44                                        
  2 Wright, Mary K            60 Noblesville Adul-16  4:20.00    4:01.28    9  
  3 Cosper, Sue               62 YMCA Indy SwimFi-16  5:08.44    4:35.84    8  
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rockafellow, Susan S      62 Westview Healthp-16 21:00.00   21:17.29   11  
      54.85 1:04.90 1:05.21 1:04.99 1:03.29 1:05.71 1:05.61 1:05.40
    1:03.92 1:05.94 1:05.17 1:04.87 1:04.98 1:03.58 1:03.75 1:04.16
    1:04.61 1:03.22 1:03.73   59.40                                
 
Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               62 YMCA Indy SwimFi-16 36:30.53   39:54.22   11  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Helen H           60 Noblesville Adul-16    50.30      54.37   11  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Helen H           60 Noblesville Adul-16  1:47.00    1:51.16   11  
      54.97   56.19                                                
  2 Koen, Martha S            63 Westview Healthp-16  1:51.84    1:51.21    9  
      55.25   55.96                                                
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Koen, Martha S            63 Westview Healthp-16  4:40.00    3:57.41   11  
      56.04   59.03 1:01.87 1:00.47                                
  2 Hall, Carol A             63 YMCA Indy SwimFi-16  5:10.00    4:09.46    9  
    1:17.06 1:25.96 1:26.44                                        
  3 Wright, Mary K            60 Noblesville Adul-16  4:10.30    4:20.80    8  
      56.68 1:05.45 1:07.96 1:10.71                                
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Mary K            60 Noblesville Adul-16    47.77      49.20   11  
  2 Wilson, Helen H           60 Noblesville Adul-16    52.50      50.19    9  
  3 Cosper, Sue               62 YMCA Indy SwimFi-16  1:30.00    1:15.21    8  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Mary K            60 Noblesville Adul-16       NT    1:51.78   11  
      52.22   59.56                                                
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Mary K            60 Noblesville Adul-16       NT    4:15.37   11  
      55.10 1:02.84 1:10.18 1:07.25                                
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Mary K            60 Noblesville Adul-16       NT    1:47.67   11  
      50.44   57.23                                                
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Carol A             63 YMCA Indy SwimFi-16  4:58.00    4:47.77   11  
    1:03.70 1:20.95 2:23.12                                        
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dumas-Coleman, Constance  68 YMCA Indy SwimFi-16  1:23.00    1:35.20   11  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dumas-Coleman, Constance  68 YMCA Indy SwimFi-16  3:00.00    3:37.56   11  
    1:34.36 2:03.20                                                
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strode, Mary H            70 YMCA Indy SwimFi-16  1:12.00    1:04.71   11  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strode, Mary H            70 YMCA Indy SwimFi-16  4:05.00    2:39.14   11  
    1:16.19 1:22.95                                                
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coles, Alma L             72 YMCA Indy SwimFi-16  3:01.00    1:44.41   11  
 
Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crandall, Louise W        81 Greater Indiana-16   5:34.00    5:37.54   11  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crandall, Louise W        81 Greater Indiana-16   3:39.00    3:41.14   11  
    1:49.89 1:51.25                                                
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Darik A             22 Cardinal Swimmin-16    22.40      22.70   11  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Darik A             22 Cardinal Swimmin-16    50.16      50.13   11  
      23.98   26.15                                                
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerrigan, Kyle            23 YMCA Indy SwimFi-16  1:49.10    1:53.59   11  
      25.13   28.42   29.64   30.40                                
  2 Jay, Will                 22 Cardinal Swimmin-16  2:05.36    2:01.40    9  
      27.68   30.38   31.37   31.97                                
  3 Brogan, Ryan              22 YMCA Indy SwimFi-16  2:00.00    2:09.03    8  
      27.77   30.75   34.41   36.10                                
 
Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerrigan, Kyle            23 YMCA Indy SwimFi-16 18:03.69   19:37.58   11  
      27.70   31.28   32.51   33.42   34.19   34.52   35.26   35.02
      35.39   35.26   35.39   36.00   36.69   36.51   37.05   36.56
      36.30   36.84   36.72   36.58   36.54   36.37   36.13   37.89
      36.78   36.85   37.65   37.54   37.03   37.20   37.05   36.25
      35.11
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dean, Brian               23 Carmel Swim Club-16    30.00      29.63   11  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jay, Will                 22 Cardinal Swimmin-16  1:05.50    1:06.22   11  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Darik A             22 Cardinal Swimmin-16    29.01      28.90   11  
  2 Dean, Brian               23 Carmel Swim Club-16    34.00      29.30    9  
  3 Jay, Will                 22 Cardinal Swimmin-16    31.00      31.97    8  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Darik A             22 Cardinal Swimmin-16  1:02.81    1:03.10   11  
      30.01   33.09                                                
  2 Dean, Brian               23 Carmel Swim Club-16  1:04.00    1:04.32    9  
      30.62   33.70                                                
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kerrigan, Kyle            23 YMCA Indy SwimFi-16    24.50      26.03   11  
  2 Brogan, Ryan              22 YMCA Indy SwimFi-16    31.00      29.22    9  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Darik A             22 Cardinal Swimmin-16    57.37      58.60   11  
      27.42   31.18                                                
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dean, Brian               23 Carmel Swim Club-16  1:00.00      59.17   11  
      28.33   30.84                                                
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dean, Brian               23 Carmel Swim Club-16  2:10.00    2:13.65   11  
      26.90   35.69   37.80   33.26                                
 
Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brogan, Ryan              22 YMCA Indy SwimFi-16  4:45.00    5:25.28   11  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Luke J           26 YMCA Indy SwimFi-16    22.52      23.54   11  
  2 Kurdys, Dan               25 Noblesville Adul-16    24.00      25.33    9  
  3 Breiding, David L         29 Terre Haute Torp-16    27.00      26.29    8  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurdys, Dan               25 Noblesville Adul-16    55.00      56.10   11  
      26.79   29.31                                                
  2 Breiding, David L         29 Terre Haute Torp-16    56.00      57.49    9  
      28.52   28.97                                                
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Luke J           26 YMCA Indy SwimFi-16    24.10      25.32   11  
  2 Wetli, Derek M            29 Carroll Aquatic-16     29.82      28.79    9  
  3 Breiding, David L         29 Terre Haute Torp-16    29.00      29.23    8  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wetli, Derek M            29 Carroll Aquatic-16   1:03.63    1:02.91   11  
  2 Breiding, David L         29 Terre Haute Torp-16  1:01.50    1:06.91    9  
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Luke J           26 YMCA Indy SwimFi-16  1:56.79    2:00.94   11  
      29.40   32.33   29.47   29.74                                
  2 Breiding, David L         29 Terre Haute Torp-16  2:18.00    2:29.43    9  
      35.06   36.27   37.86   40.24                                
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurdys, Dan               25 Noblesville Adul-16    34.00      31.52   11  
  2 Wetli, Derek M            29 Carroll Aquatic-16     33.09      32.92    9  
  3 Breiding, David L         29 Terre Haute Torp-16    34.00      35.03    8  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurdys, Dan               25 Noblesville Adul-16  1:10.00    1:08.40   11  
      32.43   35.97                                                
  2 Wetli, Derek M            29 Carroll Aquatic-16   1:12.00    1:10.11    9  
      33.05   37.06                                                
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Luke J           26 YMCA Indy SwimFi-16    23.33      24.77   11  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wetli, Derek M            29 Carroll Aquatic-16   1:00.00    1:04.08   11  
      28.45   35.63                                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Luke J           26 YMCA Indy SwimFi-16    54.94      56.86   11  
      57.00   16.21                                                
  2 Wetli, Derek M            29 Carroll Aquatic-16   1:09.41    1:00.87    9  
      27.36   33.51                                                
  3 Kurdys, Dan               25 Noblesville Adul-16  1:07.00    1:04.01    8  
      30.80   33.21                                                
  4 Breiding, David L         29 Terre Haute Torp-16  1:03.00    1:05.78    7  
      30.23   35.55                                                
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Luke J           26 YMCA Indy SwimFi-16  2:05.00    2:02.12   11  
      25.08   29.76   37.69   29.59                                
  2 Wetli, Derek M            29 Carroll Aquatic-16   2:18.41    2:17.70    9  
      27.02   35.58   42.34   32.76                                
  3 Kurdys, Dan               25 Noblesville Adul-16  2:20.00    2:19.18    8  
      29.43   38.58   38.04   33.13                                
  4 Breiding, David L         29 Terre Haute Torp-16  2:15.00    2:24.49    7  
      29.06   36.35   43.21   35.87                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merkle, Wes J             30 YMCA Indy SwimFi-16    22.96      24.16   11  
  2 McCluskey, Kevin          32 Westview Healthp-16    23.69      24.17    9  
  3 Frey, Andy                32 Noblesville Adul-16    24.38      24.46    8  
  4 Hubbard, Hubs W           30 YMCA Indy SwimFi-16    26.07      24.57    7  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merkle, Wes J             30 YMCA Indy SwimFi-16    50.78      53.53   11  
      25.53   28.00                                                
  2 Frey, Andy                32 Noblesville Adul-16    53.99      54.29    9  
      25.24   29.05                                                
  3 Hubbard, Hubs W           30 YMCA Indy SwimFi-16    58.21      54.55    8  
      26.11   28.44                                                
  4 McCluskey, Kevin          32 Westview Healthp-16    56.34      55.35    7  
      26.83   28.52                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hubbard, Hubs W           30 YMCA Indy SwimFi-16  2:10.54    1:59.38   11  
      27.10   29.80   31.23   31.25                                
  2 Merkle, Wes J             30 YMCA Indy SwimFi-16  1:53.21    2:00.23    9  
      27.52   30.35   31.44   30.92                                
  3 Frey, Andy                32 Noblesville Adul-16  2:03.00    2:00.71    8  
      27.48   29.49   31.37   32.37                                
  4 McCluskey, Kevin          32 Westview Healthp-16  1:59.12    2:04.75    7  
      27.31   30.94   32.66   33.84                                
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Towe, Jim D               32 Noblesville Adul-16 24:30.00   25:20.22   11  
      36.92   39.88   43.13   45.02   45.50   45.58   46.20   46.05
      46.34   45.89   46.62   47.21   47.28   46.74   47.52   47.73
      48.37   47.87   47.69   47.62   47.12   46.89   47.28   47.02
      47.11   47.80   46.95   46.70   46.59   47.76   46.68   46.16
      41.00
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frey, Andy                32 Noblesville Adul-16    29.75      29.08   11  
  2 Merkle, Wes J             30 YMCA Indy SwimFi-16    28.89      30.03    9  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCluskey, Kevin          32 Westview Healthp-16    29.48      30.80   11  
  2 Hubbard, Hubs W           30 YMCA Indy SwimFi-16    33.38      31.63    9  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCluskey, Kevin          32 Westview Healthp-16  1:04.20    1:05.33   11  
      30.34   34.99                                                
  2 Hubbard, Hubs W           30 YMCA Indy SwimFi-16  1:13.30    1:11.25    9  
      33.94   37.31                                                
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCluskey, Kevin          32 Westview Healthp-16  2:24.75    2:26.49   11  
      33.64   37.81   38.01   37.03                                
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merkle, Wes J             30 YMCA Indy SwimFi-16    25.58      26.75   11  
  2 Hubbard, Hubs W           30 YMCA Indy SwimFi-16    28.38      28.16    9  
  3 McCluskey, Kevin          32 Westview Healthp-16    28.17      28.21    8  
  4 Frey, Andy                32 Noblesville Adul-16    28.00      28.35    7  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merkle, Wes J             30 YMCA Indy SwimFi-16    56.74    1:01.11   11  
      28.57   32.54                                                
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ostermann, Jeff P         32 Carroll Aquatic-16   1:59.00    2:02.67   11  
      27.57   31.19   31.55   32.36                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hubbard, Hubs W           30 YMCA Indy SwimFi-16  1:06.96    1:04.06   11  
      30.21   33.85                                                
  2 Merkle, Wes J             30 YMCA Indy SwimFi-16    59.95    1:05.25    9  
      30.01   35.24                                                
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hubbard, Hubs W           30 YMCA Indy SwimFi-16  2:21.15    2:18.00   11  
      30.37   36.94   40.74   29.95                                
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merkle, Wes J             30 YMCA Indy SwimFi-16  4:43.92    4:53.84   11  
  2 McCluskey, Kevin          32 Westview Healthp-16  5:25.00    5:05.59    9  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        35 YMCA Indy SwimFi-16    21.38      21.59   11  
  2 Mickel, Chris             38 YMCA Indy SwimFi-16    30.00      24.79    9  
  3 Berebitsky, Jeff N        35 YMCA Indy SwimFi-16    26.00      25.87    8  
  4 Hoover, Jack M            36 Noblesville Adul-16    26.63      26.44    7  
  5 Kean, Patrick R           35 YMCA Indy SwimFi-16    34.00      30.45    6  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        35 YMCA Indy SwimFi-16    48.50      48.07   11  
      23.09   24.98                                                
  2 Mickel, Chris             38 YMCA Indy SwimFi-16  1:00.00      54.19    9  
      26.14   28.05                                                
  3 Berebitsky, Jeff N        35 YMCA Indy SwimFi-16    57.50      56.43    8  
      27.59   28.84                                                
  4 Hoover, Jack M            36 Noblesville Adul-16  1:00.80      59.35    7  
      29.39   29.96                                                
  5 Kean, Patrick R           35 YMCA Indy SwimFi-16  1:30.00    1:14.12    6  
      55.51   18.61                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        35 YMCA Indy SwimFi-16  1:48.00    1:49.84   11  
      24.82   27.51   28.52   28.99                                
  2 Maydak, Jeffrey M         37 Noblesville Adul-16  1:59.99    2:00.36    9  
      28.65   30.84   30.83   30.04                                
  3 Mickel, Chris             38 YMCA Indy SwimFi-16  2:10.00    2:06.21    8  
      28.92   30.81   32.53   33.95                                
  4 Parker, Elliott R         36 Carmel Swim Club-16  2:09.00    2:08.61    7  
      28.73   31.08   33.28   35.52                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Halbert, Jeff B           36 YMCA Indy SwimFi-16  5:02.13    5:03.91   11  
      26.93   29.64   30.64   31.22   31.02   31.23   31.14   31.13
      31.13   29.83                                                
  2 Maydak, Jeffrey M         37 Noblesville Adul-16  5:29.99    5:30.26    9  
      29.40   32.43   33.19   33.71   33.90   34.09   34.40   34.43
      33.27   31.44                                                
  3 Geiss, A.J. J             37 Greater Indiana-16   6:10.14    6:00.64    8  
      31.49   35.33   35.61   36.58   37.16   37.60   37.60   36.86
      36.66   35.75                                                
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Halbert, Jeff B           36 YMCA Indy SwimFi-16 10:15.13   10:27.96   11  
      27.38   30.29   31.07   31.69   31.61   31.60   31.52   31.92
      31.93   31.97   31.78   31.82   32.10   32.15   32.02   31.91
      31.86   31.77   31.69   29.88                                
  2 Maydak, Jeffrey M         37 Noblesville Adul-16 11:29.99   11:16.21    9  
      29.83   32.73   33.88   33.95   34.22   34.17   34.43   34.49
      34.45   34.60   34.91   34.55   34.35   34.39   34.32   33.81
      34.35   33.75   33.27   31.76                                
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Halbert, Jeff B           36 YMCA Indy SwimFi-16 17:18.42   17:34.10   11  
      27.59   30.96   31.77   31.59   31.92   32.05   31.95   31.86
      32.03   31.90   31.59   31.59   31.53   31.71   31.95   32.24
      32.20   32.32   32.17   32.23   32.34   32.47   32.51   32.57
      32.22   32.49   32.41   32.43   32.73   32.71   32.80   32.03
      31.24
  2 Maydak, Jeffrey M         37 Noblesville Adul-16 19:59.99   19:12.61    9  
      31.14   33.57   34.13   34.87   34.96   35.37   35.51   35.33
      35.44   35.47   35.41   35.60   35.89   36.06   35.53   35.79
      35.93   35.53   35.56   35.30   35.27   35.09   35.34   35.49
      35.50   35.19   35.04   34.97   35.05   35.12   33.54   32.91
      31.71
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeffrey M         37 Noblesville Adul-16    28.49      27.86   11  
  2 Hoover, Jack M            36 Noblesville Adul-16    34.32      32.50    9  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeffrey M         37 Noblesville Adul-16    59.66      59.31   11  
  2 Hoover, Jack M            36 Noblesville Adul-16  1:15.88    1:13.43    9  
      37.49   35.94                                                
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeffrey M         37 Noblesville Adul-16  2:09.99    2:18.67   11  
      32.20   33.71   35.24   37.52                                
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        35 YMCA Indy SwimFi-16    26.73      27.44   11  
  2 Mickel, Chris             38 YMCA Indy SwimFi-16    40.00      33.08    9  
  3 Kean, Patrick R           35 YMCA Indy SwimFi-16    50.00      36.98    8  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wisener, Rhett            35 UNAT                 1:13.50    1:17.67   11  
      35.65   42.02                                                
  2 Kean, Patrick R           35 YMCA Indy SwimFi-16  1:45.00    1:22.61    9  
      37.57   45.04                                                
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wisener, Rhett            35 UNAT                 2:47.35    2:54.88   11  
      37.55   44.00   46.49   46.84                                
  2 Geiss, A.J. J             37 Greater Indiana-16   3:30.00    3:11.68    9  
      44.34   48.43   49.83   49.08                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mickel, Chris             38 YMCA Indy SwimFi-16    35.00      28.87   11  
  2 Hoover, Jack M            36 Noblesville Adul-16    32.00      31.15    9  
  3 Kean, Patrick R           35 YMCA Indy SwimFi-16    40.00      34.25    8  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoover, Jack M            36 Noblesville Adul-16  1:20.00    1:11.34   11  
      34.09   37.25                                                
  2 Kean, Patrick R           35 YMCA Indy SwimFi-16  1:45.00    1:27.56    9  
      37.76   49.80                                                
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Halbert, Jeff B           36 YMCA Indy SwimFi-16  2:03.15    2:04.11   11  
      27.90   31.58   32.58   32.05                                
  2 Geiss, A.J. J             37 Greater Indiana-16   3:00.00    2:46.76    9  
      38.98   42.78   45.14   39.86                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        35 YMCA Indy SwimFi-16    54.74      55.20   11  
      26.01   29.19                                                
  2 Maydak, Jeffrey M         37 Noblesville Adul-16  1:00.99    1:01.88    9  
      28.54   33.34                                                
  3 Mickel, Chris             38 YMCA Indy SwimFi-16  1:10.00    1:04.69    8  
      30.09   34.60                                                
  4 Wisener, Rhett            35 UNAT                 1:06.68    1:09.15    7  
      31.67   37.48                                                
  5 Hoover, Jack M            36 Noblesville Adul-16  1:11.76    1:11.06    6  
      33.34   37.72                                                
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoover, Jack M            36 Noblesville Adul-16  2:42.08    2:35.13   11  
      32.79   39.21   48.51   34.62                                
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Halbert, Jeff B           36 YMCA Indy SwimFi-16  4:27.42    4:30.10   11  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Michael D          43 Westview Healthp-16    26.30      26.15   11  
  2 Fetes, Chris              42 Carmel Swim Club-16  1:00.00      34.35    9  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Michael D          43 Westview Healthp-16    58.00      57.89   11  
      28.31   29.58                                                
  2 Fetes, Chris              42 Carmel Swim Club-16  2:00.00    1:02.82    9  
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Chris A           42 YMCA Indy SwimFi-16  1:58.00    1:58.38   11  
      25.68   29.00   31.45   32.25                                
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Michael D          43 Westview Healthp-16  6:00.00    6:16.33   11  
      31.97   35.27   36.31   37.66   38.60   39.34   40.06   39.52
      39.62   37.98                                                
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mustard, Kirk T           44 YMCA Indy SwimFi-16 13:10.00   12:34.40   11  
      34.74   36.41   38.07   38.38   38.84   38.00   38.59   38.28
      38.39   38.39   38.08   37.96   37.77   38.10   37.78   37.54
      37.69   37.73   37.74   35.92                                
  2 Young, Michael D          43 Westview Healthp-16 13:30.00   12:52.17    9  
      31.62   35.41   37.62   39.08   39.23   39.33   39.40   39.44
      39.58   39.92   39.75   39.51   39.61   39.60   39.31   40.00
      39.69   39.24   38.76   36.07                                
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Michael D          43 Westview Healthp-16 21:00.00   21:32.92   11  
  2 Benedict, Bart            43 UNAT                22:00.00   21:33.21    9  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mustard, Kirk T           44 YMCA Indy SwimFi-16    29.80      30.34   11  
  2 Camosy, Michael W         40 Westview Healthp-16    32.00      34.27    9  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Chris A           42 YMCA Indy SwimFi-16    59.00      59.35   11  
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mustard, Kirk T           44 YMCA Indy SwimFi-16  2:21.50    2:25.28   11  
      34.86   37.05   36.81   36.56                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Michael D          43 Westview Healthp-16    36.00      33.60   11  
  2 Benedict, Bart            43 UNAT                   38.00      34.73    9  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fetes, Chris              42 Carmel Swim Club-16  2:00.00    1:29.72   11  
      40.99   48.73                                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mustard, Kirk T           44 YMCA Indy SwimFi-16    26.65      27.42   11  
  2 Benedict, Bart            43 UNAT                   29.00      28.48    9  
  3 Young, Michael D          43 Westview Healthp-16    30.00      30.56    8  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Michael D          43 Westview Healthp-16  1:10.00    1:16.21   11  
      33.30   42.91                                                
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, David              45 YMCA Indy SwimFi-16    31.00      28.24   11  
  2 Beeler, Rob               45 Carmel Swim Club-16    32.28      32.65    9  
  3 Arrivillaga, Herman       46 UNAT                   39.99      35.41    8  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Michael R         48 YMCA Indy SwimFi-16    59.00      57.81   11  
      27.59   30.22                                                
  2 Craig, David              45 YMCA Indy SwimFi-16  1:08.00    1:05.22    9  
      30.88   34.34                                                
  3 Reeves, Brian J           48 Noblesville Adul-16  1:04.00    1:07.66    8  
      32.01   35.65                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Michael R         48 YMCA Indy SwimFi-16  2:14.00    2:08.71   11  
      28.96   31.97   33.73   34.05                                
  2 Beheler, David W          47 Franklin Masters-16  1:59.00    2:18.01    9  
      29.56   33.60   36.73   38.12                                
  3 Brown, Tim D              45 Noblesville Adul-16  2:26.83    2:24.49    8  
      31.64   35.23   38.29   39.33                                
  4 Reeves, Brian J           48 Noblesville Adul-16  2:35.00    2:26.87    7  
      31.57   36.77   39.94   38.59                                
  5 Finch, Holmes H           45 Cardinal Swimmin-16  2:45.00    2:36.06    6  
      35.75   40.10   40.40   39.81                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huggins, Thomas E         47 YMCA Indy SwimFi-16  5:25.00    5:29.79   11  
      30.38   33.27   33.73   33.97   33.59   33.55   33.27   33.52
      32.97   31.54                                                
  2 Ellingson, Eric P         48 Carroll Aquatic-16   5:35.49    5:40.58    9  
      30.65   32.54   33.79   34.65   33.87   34.48   35.50   35.82
      35.32   33.96                                                
  3 Reeves, Brian J           48 Noblesville Adul-16  6:44.00    6:43.62    8  
      33.08   37.68   40.55   41.62   42.16   41.80   41.97   43.52
      41.93   39.31                                                
  4 Finch, Holmes H           45 Cardinal Swimmin-16  7:30.00    7:10.60    7  
      36.69   40.05   42.76   43.45   44.24   44.09   44.34   44.97
      45.61   44.40                                                
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huggins, Thomas E         47 YMCA Indy SwimFi-16 11:15.00   11:15.39   11  
      30.56   34.07   34.71   34.25   34.48   34.15   34.25   33.82
      33.79   33.42   34.13   33.85   34.27   33.86   34.11   33.88
      33.88   33.67   33.46   32.78                                
  2 Craig, David              45 YMCA Indy SwimFi-16 15:00.00   14:24.91    9  
      41.00   43.52   43.64   44.40   44.83   44.37   44.65   44.20
      44.10   44.24   43.70   43.63   43.57   43.39   43.27   42.93
      42.61   42.09   41.42   39.35                                
  3 Finch, Holmes H           45 Cardinal Swimmin-16 15:20.00   14:55.48    8  
      37.81   40.53   42.88   44.29   45.28   45.87   45.94   45.62
      45.68   45.08   45.47   46.11   46.05   45.55   45.92   46.74
      46.38   45.48   45.47   43.33                                
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huggins, Thomas E         47 YMCA Indy SwimFi-16 18:45.00   18:41.21   11  
      30.31   33.59   34.37   34.50   34.45   34.88   34.18   34.36
      34.20   34.04   33.73   34.00   33.95   34.06   33.97   34.21
      33.97   33.85   34.13   33.79   33.98   34.08   33.95   34.25
      34.15   34.34   34.49   33.90   33.99   34.19   34.29   33.90
      33.16
  2 Reeves, Brian J           48 Noblesville Adul-16 28:30.00   23:27.86    9  
  3 Finch, Holmes H           45 Cardinal Swimmin-16 25:15.00   24:44.59    8  
      38.97   41.14   43.05   43.57   44.50   45.08   45.07   45.29
      46.03   46.14   45.71   46.07   45.78   45.66   45.66   45.09
      46.06   46.53   46.45   45.57   45.82   45.37   45.04   45.11
      44.70   45.32   44.63   48.14   44.60   44.43   45.17   44.32
      44.52
  4 Roob, Mitch               49 YMCA Indy SwimFi-16 25:27.58   26:03.61    7  
      42.13   44.07   46.65   46.55   47.40   46.29   47.48   47.46
      46.64   47.70   46.88   46.99   47.48   47.95   48.10   47.00
      47.63   47.59   46.94   48.89   48.05   47.50   48.52   49.07
      48.40   47.87   48.38   48.08   46.81   47.60   49.13   48.17
      48.21
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craig, David              45 YMCA Indy SwimFi-16    38.00      35.72   11  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Kevin S          46 YMCA Indy SwimFi-16    32.50      32.05   11  
  2 Wright, Michael R         48 YMCA Indy SwimFi-16    32.00      32.11    9  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Kevin S          46 YMCA Indy SwimFi-16  1:12.00    1:09.02   11  
      33.05   35.97                                                
  2 Ellingson, Eric P         48 Carroll Aquatic-16   1:10.24    1:09.61    9  
      33.45   36.16                                                
  3 Wright, Michael R         48 YMCA Indy SwimFi-16  1:11.00    1:10.33    8  
      33.50   36.83                                                
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellingson, Eric P         48 Carroll Aquatic-16   2:28.50    2:31.13   11  
      34.45   38.28   39.30   39.10                                
  2 Wright, Michael R         48 YMCA Indy SwimFi-16  2:38.00    2:35.06    9  
      35.64   39.14   40.47   39.81                                
  3 Sherman, Kevin S          46 YMCA Indy SwimFi-16  2:42.00    2:35.36    8  
      35.88   38.53   40.47   40.48                                
  4 Reeves, Brian J           48 Noblesville Adul-16  3:10.00    3:46.18    7  
      47.80   57.41 1:01.10   59.87                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Kevin S          46 YMCA Indy SwimFi-16    26.95      28.78   11  
  2 Reeves, Brian J           48 Noblesville Adul-16    35.00      42.88    9  
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huggins, Thomas E         47 YMCA Indy SwimFi-16  2:25.00    2:27.70   11  
      32.26   37.23   39.05   39.16                                
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Kevin S          46 YMCA Indy SwimFi-16  1:01.50    1:02.68   11  
      29.80   32.88                                                
  2 Beeler, Rob               45 Carmel Swim Club-16  1:24.00    1:22.47    9  
      37.42   45.05                                                
  3 Reeves, Brian J           48 Noblesville Adul-16  1:31.00    1:22.51    8  
      38.93   43.58                                                
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sherman, Kevin S          46 YMCA Indy SwimFi-16  2:18.90    2:18.75   11  
      28.90   37.01   39.72   33.12                                
  2 Reeves, Brian J           48 Noblesville Adul-16  3:18.00    3:24.99    9  
      49.41   59.13   59.01   37.44                                
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huggins, Thomas E         47 YMCA Indy SwimFi-16  5:05.00    5:03.43   11  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoyne, Ron                54 Illinois Masters-21       NT      30.65  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Robert K          51 Noblesville Adul-16    25.20      25.79   11  
  2 Catellier, Kenneth P      50 YMCA Indy SwimFi-16    25.00      25.93    9  
  3 Crutchfield, Randy L      52 Noblesville Adul-16    25.70      26.57    8  
  4 Shirey, Mark A            53 Noblesville Adul-16    26.45      27.86    7  
  5 Long, Christopher D       52 Greater Indiana-16     27.50      29.07    6  
  6 Newkirk, Craig A          53 Noblesville Adul-16    29.99      30.66    5  
  7 Joyce, Rob                50 Carmel Swim Club-16    33.00      31.14    4  
  8 Jones, Steve S            54 Cardinal Swimmin-16    33.64      34.59    3  
  9 Menke, Karl C             52 YMCA Indy SwimFi-16    33.37      34.81    2  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Robert K          51 Noblesville Adul-16    55.30      56.49   11  
      26.98   29.51                                                
  2 Catellier, Kenneth P      50 YMCA Indy SwimFi-16    58.00      57.24    9  
      27.27   29.97                                                
  3 Long, Christopher D       52 Greater Indiana-16   1:01.00    1:04.00    8  
      31.15   32.85                                                
  4 Newkirk, Craig A          53 Noblesville Adul-16  1:07.29    1:09.12    7  
      33.04   36.08                                                
  5 Joyce, Rob                50 Carmel Swim Club-16  1:25.00    1:11.36    6  
      35.51   35.85                                                
  6 Menke, Karl C             52 YMCA Indy SwimFi-16  1:16.00    1:21.02    5  
      37.59   43.43                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Robert K          51 Noblesville Adul-16  2:04.00    2:02.16   11  
      28.09   30.14   31.81   32.12                                
  2 Catellier, Kenneth P      50 YMCA Indy SwimFi-16  2:12.00    2:12.06    9  
      29.00   32.63   35.02   35.41                                
  3 Newkirk, Craig A          53 Noblesville Adul-16  2:40.27    2:37.27    8  
      34.76   39.83   41.66   41.02                                
  4 Joyce, Rob                50 Carmel Swim Club-16  2:55.00    2:40.83    7  
      36.96   40.10   42.91   40.86                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Robert K          51 Noblesville Adul-16  5:37.70    5:41.69   11  
      30.86   33.72   34.24   34.22   34.36   34.77   34.79   35.14
      35.38   34.21                                                
  2 Hoyne, Ron                54 Illinois Masters-21  5:50.00    5:54.95    9  
      32.23   35.08   35.45   36.47   36.46   36.52   36.22   35.85
      35.97   34.70                                                
  3 Newkirk, Craig A          53 Noblesville Adul-16  7:24.88    7:13.90    8  
      36.55   41.31   43.39   44.33   44.48   44.36   45.38   45.30
      45.12   43.68                                                
  4 Wiley, Jon R              52 Cardinal Swimmin-16  8:05.00    7:35.30    7  
      43.94   46.61   46.61   46.79   46.83   46.23   46.26   46.24
      45.20   40.59                                                
  5 Eastes, Jeffrey J         50 Noblesville Adul-16  8:45.45    7:54.64    6  
      39.50   44.72   48.01   48.50   49.60   49.54   50.13   50.04
      49.93   44.67                                                
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Robert K          51 Noblesville Adul-16 12:20.00   12:07.36   11  
      31.65   34.26   35.44   35.73   35.37   35.70   35.88   36.85
      36.92   36.90   37.13   36.99   37.38   37.48   37.64   37.47
      37.48   37.28   37.52   36.29                                
  2 Catellier, Kenneth P      50 YMCA Indy SwimFi-16 12:00.00   12:17.61    9  
      30.86   34.68   36.38   37.08   37.14   37.35   37.77   37.79
      37.84   37.92   38.15   37.87   37.44   37.47   37.72   37.74
      36.52   37.19   37.27   35.43                                
  3 Newkirk, Craig A          53 Noblesville Adul-16 15:48.14   14:48.97    8  
      37.70   41.15   42.92   43.96   45.01   45.03   45.19   46.38
      46.22   45.02   45.07   45.52   44.99   45.43   45.32   45.20
      44.58   45.00   45.08   44.20                                
  4 Eastes, Jeffrey J         50 Noblesville Adul-16 17:37.10   16:09.35    7  
    5:32.59                                                        
                      50.28   49.39   49.66   50.34   48.81   49.84
      47.99   47.32   47.65   44.67                                
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Catellier, Kenneth P      50 YMCA Indy SwimFi-16 21:00.00   20:43.88   11  
      31.52   34.79   36.71   37.63   37.20   37.48   37.83   37.58
      38.09   38.20   37.94   38.55   38.49   38.75   38.18   38.38
      38.23   38.43   38.07   38.22   38.32   38.47   38.36   37.73
      37.82   38.30   38.13   38.12   38.13   38.49   38.21   37.18
      36.35
  2 Newkirk, Craig A          53 Noblesville Adul-16 27:01.00   25:10.56    9  
  3 Eastes, Jeffrey J         50 Noblesville Adul-16 28:19.53   28:13.68    8  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crutchfield, Randy L      52 Noblesville Adul-16    30.00      30.48   11  
  2 Shirey, Mark A            53 Noblesville Adul-16    30.76      31.07    9  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crutchfield, Randy L      52 Noblesville Adul-16  1:06.70    1:10.25   11  
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crutchfield, Randy L      52 Noblesville Adul-16  2:30.00    2:42.80   11  
      38.20   41.00   42.22   41.38                                
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Kirk E             52 Noblesville Adul-16    32.00      32.45   11  
  2 Powell, Steve             52 Greater Indiana-16     38.00      38.04    9  
  3 Jones, Steve S            54 Cardinal Swimmin-16    44.64      45.03    8  
  4 Joyce, Rob                50 Carmel Swim Club-16    50.00      46.90    7  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oplinger, Dave            52 Noblesville Adul-16  1:18.00    1:17.29   11  
      36.82   40.47                                                
  2 Eastes, Jeffrey J         50 Noblesville Adul-16  1:50.89    1:41.29    9  
      49.48   51.81                                                
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eastes, Jeffrey J         50 Noblesville Adul-16  3:53.88    3:39.12   11  
      48.23   54.19   59.16   57.54                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Catellier, Kenneth P      50 YMCA Indy SwimFi-16    28.50      29.20   11  
  2 Holove, Vic R             50 Noblesville Adul-16    28.57      29.95    9  
  3 Jones, Steve S            54 Cardinal Swimmin-16    39.14      36.11    8  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoyne, Ron                54 Illinois Masters-21       NT      33.55  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holove, Vic R             50 Noblesville Adul-16  1:05.00    1:08.78   11  
      31.84   36.94                                                
  2 Miller, Robert K          51 Noblesville Adul-16  1:08.07    1:11.49    9  
      31.85   39.64                                                
  3 Eastes, Jeffrey J         50 Noblesville Adul-16  1:53.43    1:46.51    8  
      48.65   57.86                                                
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hoyne, Ron                54 Illinois Masters-21  2:34.00    2:38.23   11  
      33.55   38.63   41.50   44.55                                
  2 Wiley, Jon R              52 Cardinal Swimmin-16  3:30.00    3:15.35    9  
      42.95   48.17   52.45   51.78                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crutchfield, Randy L      52 Noblesville Adul-16  1:06.70    1:08.12   11  
      31.40   36.72                                                
  2 Shirey, Mark A            53 Noblesville Adul-16  1:10.67    1:09.15    9  
      31.72   37.43                                                
  3 Catellier, Kenneth P      50 YMCA Indy SwimFi-16  1:10.00    1:09.78    8  
      32.56   37.22                                                
  4 Oplinger, Dave            52 Noblesville Adul-16  1:09.00    1:11.13    7  
      33.74   37.39                                                
  5 Long, Christopher D       52 Greater Indiana-16   1:16.00    1:15.69    6  
      36.95   38.74                                                
  6 Jones, Steve S            54 Cardinal Swimmin-16  1:27.28    1:28.45    5  
      40.83   47.62                                                
  7 Joyce, Rob                50 Carmel Swim Club-16  1:45.00    1:35.18    4  
      49.72   45.46                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Robert K          51 Noblesville Adul-16  2:27.02    2:32.42   11  
      31.88   40.62   46.01   33.91                                
  2 Oplinger, Dave            52 Noblesville Adul-16  2:35.00    2:35.27    9  
      32.75   42.10   44.28   36.14                                
  3 Holove, Vic R             50 Noblesville Adul-16  2:34.70    2:46.35    8  
      31.41   45.36   49.73   39.85                                
  4 Eastes, Jeffrey J         50 Noblesville Adul-16  3:45.27    3:25.12    7  
      49.24   52.58   59.34   43.96                                
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Robert K          51 Noblesville Adul-16  5:30.21    5:33.74   11  
      33.64   41.53   44.14   43.20   49.17   50.09   37.11   34.86
  2 Holove, Vic R             50 Noblesville Adul-16  5:45.00    6:05.29    9  
      33.07   39.30   50.26   51.75   52.09   51.44   44.16   43.22
  3 Jones, Steve S            54 Cardinal Swimmin-16  7:03.00    6:56.62    8  
      42.62   48.39 1:44.57 1:03.40 1:06.06   47.97   43.63        
  4 Eastes, Jeffrey J         50 Noblesville Adul-16  7:45.53    7:34.56    7  
      52.29   58.30   59.45 1:04.34 1:00.67 1:03.42   47.50   48.59
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Joel M            58 Doc IU Masters S-16    24.54      24.46   11  
  2 DeWitt, Peter             59 Duneland Masters-16    24.76      24.77    9  
  3 Rodefeld, Gary H          57 Greater Indiana-16     25.80      25.94    8  
  4 Dodson, Phil L            58 Illinois Masters-21    26.01      26.05    7  
  5 O'Kane, James K           56 Noblesville Adul-16    28.00      28.16    6  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Joel M            58 Doc IU Masters S-16    53.82      54.45   11  
      26.49   27.96                                                
  2 DeWitt, Peter             59 Duneland Masters-16    55.37      54.77    9  
      25.81   28.96                                                
  3 Dodson, Phil L            58 Illinois Masters-21    56.89      54.96    8  
      27.02   27.94                                                
  4 Rodefeld, Gary H          57 Greater Indiana-16     59.60      58.36    7  
      27.55   30.81                                                
  5 Scanlan, Kevin            56 Illinois Masters-21    58.00      58.87    6  
      28.66   30.21                                                
  6 O'Kane, James K           56 Noblesville Adul-16  1:02.00    1:03.78    5  
      30.63   33.15                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            56 Illinois Masters-21  2:08.00    2:08.09   11  
      28.59   31.57   33.79   34.14                                
  2 O'Kane, James K           56 Noblesville Adul-16  2:25.00    2:33.58    9  
      38.08   37.40   38.64   39.46                                
  3 Spaethe, David R          57 Greater Indiana-16   2:24.00    3:00.23    8  
      38.79   43.61   48.91   48.92                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodefeld, Gary H          57 Greater Indiana-16   6:13.82    6:01.52   11  
      32.91   36.02   36.66   36.53   36.45   36.70   37.49   37.06
      36.57   35.13                                                
  2 Lewis, David W            59 YMCA Indy SwimFi-16  6:35.00    6:35.18    9  
      34.57   38.88   40.30   40.97   40.87   40.97   40.36   40.32
      40.02   37.92                                                
  3 Welklin, Dan J            56 Noblesville Adul-16  8:01.00    8:05.57    8  
      39.97   46.07   47.34   48.43   49.06   49.33   51.29   50.98
      51.68   51.42                                                
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            56 Illinois Masters-21 12:20.00   12:14.24   11  
      32.12   35.38   36.72   37.40   37.59   37.46   37.05   37.40
      38.00   38.21   37.72   37.51   36.77   37.15   37.06   36.81
      36.66   37.19   35.28   34.76                                
  2 Baker, Greg S             58 Noblesville Adul-16 13:01.40   13:41.53    9  
      36.36   39.00   40.47   41.20   41.35   42.08   41.88   42.25
      41.91   41.91   41.69   41.91   41.69   41.74   41.66   41.84
      41.81   41.31   41.14   38.33                                
  3 Welklin, Dan J            56 Noblesville Adul-16 14:10.00   13:50.62    8  
      34.97   38.70   40.32   41.44   41.12   40.85   41.27   42.16
      41.34   42.07   42.45   42.91   42.07   42.31   42.93   43.36
      42.80   42.21   42.79   42.55                                
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            58 Illinois Masters-21 19:47.75   20:07.85   11  
      32.39   36.07   36.84   37.57   37.18   37.76   37.41   36.28
      36.48   37.43   37.41   37.37   37.63   37.67   36.49   35.28
      34.99   35.31   35.89   37.36   37.76   37.94   37.85   37.62
      37.85   37.15   37.10   37.25   36.26   36.23   36.11   36.15
      31.77
  2 Scanlan, Kevin            56 Illinois Masters-21 20:00.00   20:45.75    9  
      33.55   36.75   37.32   37.50   37.39   37.34   37.13   37.10
      37.81   37.99   37.80   38.03   38.47   37.98   37.91   38.30
      38.53   38.64   38.73   38.11   38.21   38.68   38.42   38.43
      37.90   37.90   38.00   38.45   38.69   38.26   37.00   36.03
      37.40
  3 Lewis, David W            59 YMCA Indy SwimFi-16 22:42.00   22:38.85    8  
  4 Hewlett, Donald L         55 YMCA Indy SwimFi-16 33:00.00   29:41.87    7  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, David W            59 YMCA Indy SwimFi-16    33.00      33.03   11  
  2 O'Kane, James K           56 Noblesville Adul-16    33.00      35.48    9  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, David W            59 YMCA Indy SwimFi-16  1:12.00    1:12.06   11  
      35.32   36.74                                                
  2 Dodson, Phil L            58 Illinois Masters-21  1:10.00    1:14.91    9  
  3 Spaethe, David R          57 Greater Indiana-16   1:24.00    1:30.18    8  
      44.74   45.44                                                
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            58 Illinois Masters-21  2:23.00    2:30.56   11  
      36.17   38.06   38.73   37.60                                
  2 Lewis, David W            59 YMCA Indy SwimFi-16  2:42.00    2:41.15    9  
      37.59   40.54   42.38   40.64                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, Peter R             56 Doc IU Masters S-16    30.43      30.46   11  
  2 Spaethe, David R          57 Greater Indiana-16     38.24      38.80    9  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, Peter R             56 Doc IU Masters S-16  1:07.90    1:08.93   11  
      31.81   37.12                                                
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            58 Illinois Masters-21  3:05.10    2:58.55   11  
      40.21   45.02   47.40   45.92                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welklin, Dan J            56 Noblesville Adul-16    30.93      32.34   11  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            56 Illinois Masters-21  1:08.00    1:08.17   11  
      31.65   36.52                                                
  2 Welklin, Dan J            56 Noblesville Adul-16  1:15.00    1:12.66    9  
      33.64   39.02                                                
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            56 Illinois Masters-21  2:50.00    2:48.66   11  
      35.76   43.46   44.51   44.93                                
  2 Welklin, Dan J            56 Noblesville Adul-16  2:55.00    2:49.28    9  
      36.82   42.33   45.38   44.75                                
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, Peter R             56 Doc IU Masters S-16  1:05.10    1:05.21   11  
      31.54   33.67                                                
  2 Scanlan, Kevin            56 Illinois Masters-21  1:10.00    1:10.40    9  
      33.03   37.37                                                
  3 Welklin, Dan J            56 Noblesville Adul-16  1:15.00    1:15.81    8  
      35.84   39.97                                                
  4 Lewis, David W            59 YMCA Indy SwimFi-16  1:20.00    1:20.04    7  
      35.54   44.50                                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            58 Illinois Masters-21  2:22.00    2:29.82   11  
      30.47   40.42   46.06   32.87                                
  2 Welklin, Dan J            56 Noblesville Adul-16  2:51.00    2:39.04    9  
      32.51   42.18   45.67   38.68                                
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scanlan, Kevin            56 Illinois Masters-21  5:40.00    5:39.19   11  
      35.50 1:30.19   44.94   48.04   49.06   37.02   34.53        
  2 Welklin, Dan J            56 Noblesville Adul-16  5:58.00    5:44.26    9  
      35.21   42.33   45.91   44.62   46.94   48.89   40.55   39.81
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blume, Peter F            64 Cardinal Swimmin-16    40.00      37.53   11  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conover, Steve M          61 Greater Indiana-16   1:12.50    1:14.89   11  
      35.44   39.45                                                
  2 Blume, Peter F            64 Cardinal Swimmin-16  1:25.00    1:23.85    9  
    1:24.21                                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conover, Steve M          61 Greater Indiana-16   2:45.50    2:43.57   11  
      36.86   41.75   43.04   41.92                                
  2 Roach, Bill               61 Noblesville Adul-16  3:20.00    3:09.70    9  
      41.53   47.58   51.01   49.58                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Douglas K         64 YMCA Indy SwimFi-16  6:10.00    6:05.83   11  
      33.28   35.88   35.98   36.41   37.63   37.89   37.92   37.48
      37.06   36.30                                                
  2 Roach, Bill               61 Noblesville Adul-16  9:05.00    8:45.10    9  
      44.15   51.01   53.59   53.64   53.50   54.66   54.23   54.51
      54.65   51.16                                                
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roach, Bill               61 Noblesville Adul-16 18:30.00   17:10.83   11  
      45.82   48.39   50.78   50.69   51.23   52.27   53.22   51.70
      53.35   52.92   52.14   52.07   52.37   52.70   53.17   51.20
      52.64   53.55   51.22   49.40                                
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roach, Bill               61 Noblesville Adul-16 30:45.00   28:54.78   11  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conover, Steve M          61 Greater Indiana-16     50.50      47.97   11  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conover, Steve M          61 Greater Indiana-16   1:35.50    1:38.77   11  
      48.56   50.21                                                
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roach, Bill               61 Noblesville Adul-16  3:30.00    3:50.63   11  
      53.32   58.53 1:01.31   57.47                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roach, Bill               61 Noblesville Adul-16    41.00      40.73   11  
  2 Blume, Peter F            64 Cardinal Swimmin-16    55.00      47.55    9  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roach, Bill               61 Noblesville Adul-16  1:35.00    1:34.49   11  
      43.50   50.99                                                
  2 Conover, Steve M          61 Greater Indiana-16   1:50.50    1:49.53    9  
      52.32   57.21                                                
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Douglas K         64 YMCA Indy SwimFi-16  2:50.00    2:55.56   11  
      39.41   44.08   44.74   47.33                                
  2 Roach, Bill               61 Noblesville Adul-16  3:30.00    3:41.06    9  
      46.67   57.31 1:00.08   57.00                                
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Douglas K         64 YMCA Indy SwimFi-16  1:08.00    1:09.34   11  
      32.57   36.77                                                
  2 Conover, Steve M          61 Greater Indiana-16   1:32.50    1:38.75    9  
      45.11   53.64                                                
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Douglas K         64 YMCA Indy SwimFi-16  2:28.00    2:29.44   11  
      33.92   37.74   38.91   38.87                                
  2 Conover, Steve M          61 Greater Indiana-16   3:25.50    3:32.54    9  
      46.30   55.24   54.15   56.85                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Douglas K         64 YMCA Indy SwimFi-16  2:28.00    2:30.61   11  
      32.71   38.19   44.64   35.07                                
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Douglas K         64 YMCA Indy SwimFi-16  5:20.00    5:29.72   11  
  2 Conover, Steve M          61 Greater Indiana-16   7:02.50    6:59.55    9  
      44.96   54.24   53.81   54.51 1:00.76 1:03.25   44.91   43.11
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          65 Greater Indiana-16     27.85      27.47   11  
  2 Lee, Charles B            66 Terre Haute Torp-16    28.90      28.75    9  
  3 Schein, Howard K          66 Naperville Waves-21    34.76      33.29    8  
  4 Oberwetter, John          66 Greater Indiana-16     33.00      35.13    7  
  5 Kalchev, Dimitar          67 Noblesville Adul-16    36.50      38.35    6  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Howard K          66 Naperville Waves-21  1:15.35    1:15.85   11  
      35.09   40.76                                                
  2 Oberwetter, John          66 Greater Indiana-16   1:14.14    1:19.40    9  
      38.75   40.65                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Charles B            66 Terre Haute Torp-16  2:25.00    2:27.06   11  
      32.49   37.41   39.98   37.18                                
  2 Oberwetter, John          66 Greater Indiana-16   2:40.00    2:55.78    9  
      38.28   44.77   47.22   45.51                                
  3 Schein, Howard K          66 Naperville Waves-21  2:48.99    2:58.88    8  
      39.11   44.47   46.95   48.35                                
  4 Kalchev, Dimitar          67 Noblesville Adul-16  3:10.00    3:21.50    7  
      42.61   51.20   53.76   53.93                                
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          65 Greater Indiana-16   6:12.00    6:10.51   11  
      33.74   36.26   37.15   38.05   38.65   38.52   38.04   38.11
      37.22   34.77                                                
  2 Hart, Bob                 67 Noblesville Adul-16 14:30.00   12:27.47    9  
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          65 Greater Indiana-16  13:02.51   12:53.62   11  
      34.61   36.79   38.22   38.69   38.85   39.37   39.82   39.77
      39.79   39.58   39.28   40.00   39.85   39.71   39.04   39.24
      39.53   38.90   37.21   35.37                                
  2 Oberwetter, John          66 Greater Indiana-16  15:50.52   15:57.72    9  
      39.77   44.57   47.46   48.28   49.83   51.32   49.55   49.17
      48.84   48.66   48.87   48.81   48.27   48.20   48.70   48.19
      48.18   48.41   48.09   44.55                                
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          65 Greater Indiana-16  21:48.00   21:43.46   11  
  2 Oberwetter, John          66 Greater Indiana-16  26:28.89   27:03.38    9  
      40.75   45.47   47.65   48.29   48.80   50.27   49.26   49.89
      50.20   50.28 1:40.21   48.95   48.48   48.97   48.80   49.08
      48.31   48.23   49.22   48.81   49.22   48.86   48.28   49.10
      49.86   49.71   48.91   49.67   49.36   49.01   48.73   46.65
      16.10
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          65 Greater Indiana-16     33.11      33.56   11  
  2 Oberwetter, John          66 Greater Indiana-16     35.56      37.45    9  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberwetter, John          66 Greater Indiana-16   1:18.25    1:22.63   11  
      41.00   41.63                                                
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oberwetter, John          66 Greater Indiana-16   2:51.52    2:56.65   11  
      42.27   44.70   47.42   42.26                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Charles B            66 Terre Haute Torp-16    33.97      35.76   11  
  2 Kalchev, Dimitar          67 Noblesville Adul-16    45.00      48.41    9  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Charles B            66 Terre Haute Torp-16  1:16.84    1:19.68   11  
      36.60   43.08                                                
 -- Kalchev, Dimitar          67 Noblesville Adul-16  1:45.00         DQ  
      46.91   57.38                                                
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Charles B            66 Terre Haute Torp-16  2:51.11    2:59.11   11  
      40.14   24.06   21.27 1:33.64                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Charles B            66 Terre Haute Torp-16    30.92      35.66   11  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Howard K          66 Naperville Waves-21  1:34.78    1:41.72   11  
      45.95   55.77                                                
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Charles B            66 Terre Haute Torp-16  1:15.00    1:15.82   11  
      37.65   38.17                                                
  2 Schein, Howard K          66 Naperville Waves-21  1:28.70    1:35.16    9  
      47.71   47.45                                                
  3 Kalchev, Dimitar          67 Noblesville Adul-16  1:42.00    1:49.59    8  
      55.68   53.91                                                
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          65 Greater Indiana-16   2:42.13    2:40.73   11  
      33.32   41.96   49.61   35.84                                
  2 Schein, Howard K          66 Naperville Waves-21  3:21.56    3:29.07    9  
      43.57   58.05   59.98   47.47                                
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Howard K          66 Naperville Waves-21  7:22.87    7:27.43   11  
      46.81 1:00.46   58.94   59.98 1:01.78 1:02.76   48.73   47.97
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mennen, Marty A           74 YMCA Indy SwimFi-16    29.00      30.98   11  
  2 Murphy, George            74 Greater Indiana-16     33.64      34.24    9  
  3 McGinty, John             73 YMCA Indy SwimFi-16       NT      54.04    8  
  4 Keefe, Edward K           72 Noblesville Adul-16    59.00      57.29    7  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           72 Noblesville Adul-16  2:05.00    1:16.56   11  
      56.65   19.91                                                
  2 McGinty, John             73 YMCA Indy SwimFi-16       NT    1:21.74    9  
    1:05.38   16.36                                                
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mennen, Marty A           74 YMCA Indy SwimFi-16  2:40.00    2:42.94   11  
      38.64   42.31   42.00   39.99                                
  2 Keefe, Edward K           72 Noblesville Adul-16  5:10.00    4:55.99    9  
    1:06.21 1:18.65 1:17.63 1:13.50                                
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           72 Noblesville Adul-16 13:02.00   12:51.03   11  
    1:09.77 1:17.70 1:15.96 1:17.74 1:18.67 1:17.76 1:19.99 1:17.77
    1:20.47 1:15.20                                                
  2 McGinty, John             73 YMCA Indy SwimFi-16       NT   15:46.49    9  
    1:31.36 3:05.29 1:34.51 1:36.12 1:36.55 1:33.58 1:34.79 1:37.03
    1:37.26                                                        
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           72 Noblesville Adul-16 24:30.00   26:43.29   11  
    1:10.89 1:19.65 1:21.61 1:19.39 1:17.90 1:19.88 1:22.32 1:22.19
    1:21.27 1:22.52 1:21.89 1:22.13 1:21.93 1:21.69 1:21.25 1:21.78
    1:19.68 1:19.43 1:20.17 1:15.72                                
 
Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           72 Noblesville Adul-16 42:20.00   43:23.40   11  
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mennen, Marty A           74 YMCA Indy SwimFi-16    35.00      37.41   11  
  2 McGinty, John             73 YMCA Indy SwimFi-16       NT    1:13.63    9  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinty, John             73 YMCA Indy SwimFi-16       NT    2:39.48   11  
  2 Keefe, Edward K           72 Noblesville Adul-16  3:05.00    3:07.96    9  
    1:29.68 1:38.28                                                
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mennen, Marty A           74 YMCA Indy SwimFi-16  2:45.00    2:58.74   11  
      43.27   45.97   45.87   43.63                                
  2 McGinty, John             73 YMCA Indy SwimFi-16       NT    6:01.50    9  
    1:24.85 1:33.67 1:32.41 1:30.57                                
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinty, John             73 YMCA Indy SwimFi-16       NT    1:26.64   11  
  2 Keefe, Edward K           72 Noblesville Adul-16  1:25.00    1:49.24    9  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, George            74 Greater Indiana-16   1:40.46    1:33.83   11  
      43.16   50.67                                                
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, George            74 Greater Indiana-16   3:36.34    3:40.91   11  
      47.26   56.03   59.15   58.47                                
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldstein, Mel E          72 YMCA Indy SwimFi-16    37.00      35.64   11  
  2 McGinty, John             73 YMCA Indy SwimFi-16       NT    1:17.61    9  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, George            74 Greater Indiana-16   1:42.88    1:35.36   11  
      46.67   48.69                                                
  2 McGinty, John             73 YMCA Indy SwimFi-16       NT    2:49.74    9  
    1:22.01 1:27.73                                                
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reiman, Timothy A         78 YMCA Indy SwimFi-16    42.00      41.81   11  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reiman, Timothy A         78 YMCA Indy SwimFi-16  1:38.00    1:34.59   11  
      55.85   38.74                                                
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reiman, Timothy A         78 YMCA Indy SwimFi-16  3:27.00    3:35.90   11  
      44.59   53.28   59.46   58.57                                
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reiman, Timothy A         78 YMCA Indy SwimFi-16    56.00      52.40   11  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reiman, Timothy A         78 YMCA Indy SwimFi-16  1:58.00    1:53.85   11  
      52.88 1:00.97                                                
 
Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reiman, Timothy A         78 YMCA Indy SwimFi-16  4:15.00    4:05.50   11  
      55.27 1:03.86 1:06.30 1:00.07                                
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Costill, David            75 YMCA Indy SwimFi-16  1:19.41    1:19.21   11  
      38.21   41.00                                                
  2 Reiman, Timothy A         78 YMCA Indy SwimFi-16  2:03.00    1:59.06    9  
      56.96 1:02.10                                                
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Costill, David            75 YMCA Indy SwimFi-16  1:10.50    1:09.69   11  
      33.69   36.00                                                
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Costill, David            75 YMCA Indy SwimFi-16  2:40.90    2:39.07   11  
      34.51   41.06   47.23   36.27                                
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    2:12.29   22  
     1) Brunett, Elizabeth C W24        2) Jouppi, Jessica M W31          
     3) Graham, Katherine W28           4) Stejskal, Taryn M W32          
       30.13    42.92    29.72    29.52                                    
 
Women 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    4:27.52   22  
     1) Brunett, Elizabeth C W24        2) Graham, Katherine W28          
     3) Stejskal, Taryn M W32           4) Murray, Becky W38              
       31.13  1:07.26    31.96  1:06.78    31.50  1:08.00    18.07  1:05.48
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    2:44.56   22  
     1) Fisher Campbell, Anne E W58     2) Brunett, Elizabeth C W24       
     3) Eime, Lindy W50                 4) Johnson, Jan C W56             
       43.10    40.94    39.45    41.07                                    
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    2:07.07   22  
     1) Davies, Patti W28               2) Gettelfinger, Cheryl M W53     
     3) McAninch, Terese M W31          4) Jones, Rose W32                
       31.30    20.22    47.74    27.81                                    
  2 Noblesville Adult Swim Team-16  'A'                    NT    2:16.00   18  
     1) Latina, Raena A W40             2) Latina, Syd R W36              
     3) Thompson, Theresa A W42         4) Denniston, Danielle R W32      
       32.20    41.67    28.95    33.18                                    
 
Women 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team-16  'A'                    NT    4:52.64   22  
     1) Latina, Raena A W40             2) Latina, Syd R W36              
     3) Thompson, Theresa A W42         4) Denniston, Danielle R W32      
       33.77  1:10.61    34.86  1:14.08    34.59  1:13.35    35.10  1:14.60
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    2:14.59   22  
     1) Graham, Katherine W28           2) Sobecki, Megan E W25           
     3) Bowen, Kris W48                 4) Stejskal, Taryn M W32          
       36.71    39.75    28.79    29.34                                    
  2 Noblesville Adult Swim Team-16  'A'                    NT    2:25.44   18  
     1) Denniston, Danielle R W32       2) Latina, Syd R W36              
     3) Latina, Raena A W40             4) Towe, Maggie L W33             
       39.64    39.23    40.64    25.93                                    
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    1:52.33   22  
     1) Gernert, Karen J W40            2) Rian, Victoria L W44           
     3) Houchens, Kris W43              4) Harter, Michelle C W41         
       26.60    29.43    28.22    28.08                                    
  2 YMCA Indy SwimFit-16  'B'                              NT    2:28.58   18  
     1) Dempsey, Jill M W42             2) Eime, Lindy W50                
     3) Fisher Campbell, Anne E W58     4) Johnson, Jan C W56             
       33.41    36.89    16.16  1:02.12                                    
 
Women 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    4:15.87   22  
     1) Harter, Michelle C W41          2) Rian, Victoria L W44           
     3) Bowen, Kris W48                 4) Gernert, Karen J W40           
       27.05    57.35    29.72  1:02.99    32.25  1:07.97    32.22  1:07.56
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westview Healthplex-16  'A'                       3:50.00    2:50.71   22  
     1) Koen, Martha S W63              2) Davis, Eileen W57              
     3) Ruemmele, Jane H W52            4) Hellman, Sarah L W36           
       52.33    17.48    27.52  1:13.38                                    
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    1:55.32   22  
     1) Bowen, Kris W48                 2) Shuck, Susie W45               
     3) Zedonis, Lisa L W49             4) Fernandez, Gerri W45           
       30.89    27.81    29.99    26.63                                    
 
Women 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    4:16.61   22  
     1) Fernandez, Gerri W45            2) Zedonis, Lisa L W49            
     3) Gettelfinger, Cheryl M W53      4) Shuck, Susie W45               
       29.34  1:00.91    31.65  1:06.37    32.42  1:08.04    29.38  1:01.29
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    2:09.46   22  
     1) Shuck, Susie W45                2) Gettelfinger, Cheryl M W53     
     3) Fernandez, Gerri W45            4) Zedonis, Lisa L W49            
       32.56    37.86    29.04    30.00                                    
 
Women 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT         DQ  
     1) Coles, Alma L W72               2) Dumas-Coleman, Constance A W68 
     3) Strode, Mary H W70              4) Cosper, Sue W62                
     1:43.43  1:14.22  2:10.56    16.62                                    
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carmel Swim Club Masters-16  'A'                       NT    1:59.66   22  
     1) Beeler, Rob M45                 2) Joyce, Rob M50                 
     3) Dean, Brian M23                 4) Fetes, Chris M42               
       33.56    31.59    31.83    22.68                                    
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    1:44.95   22  
     1) Dickson, Luke J M26             2) Kerrigan, Kyle M23             
     3) Merkle, Wes J M30               4) Hubbard, Hubs W M30            
       24.40    31.54    26.81    22.20                                    
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    1:36.32   22  
     1) Dickson, Luke J M26             2) Berebitsky, Jeff N M35         
     3) Hubbard, Hubs W M30             4) Merkle, Wes J M30              
       24.38    25.27    24.39    22.28                                    
  2 Noblesville Adult Swim Team-16  'A'                    NT    1:40.09   18  
     1) Kurdys, Dan M25                 2) Frey, Andy M32                 
     3) Maydak, Jeffrey M M37           4) Hoover, Jack M M36             
       24.66    24.70    25.99    24.74                                    
 
Men 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    3:40.96   22  
     1) Dickson, Luke J M26             2) Merkle, Wes J M30              
     3) Mickel, Chris M38               4) Christoffel, Ben J M35         
       24.78    52.20    27.71    58.43    27.55    57.78    25.10    52.55
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team-16  'A'                    NT    1:58.87   22  
     1) Kurdys, Dan M25                 2) Frey, Andy M32                 
     3) Towe, Jim D M32                 4) Sikich, Christopher P M32      
       29.03    31.25    30.19    28.40                                    
  2 Westview Healthplex-16  'A'                       2:50.00    2:00.80   18  
     1) Camosy, Michael W M40           2) McCluskey, Kevin M32           
     3) Montgomery, Scott J M41         4) Young, Michael D M43           
       34.88    31.08    27.82    27.02                                    
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    1:35.84   22  
     1) Clarke, Chris A M42             2) Mickel, Chris M38              
     3) Halbert, Jeff B M36             4) Christoffel, Ben J M35         
       25.85    24.67    24.48    20.84                                    
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    1:45.17   22  
     1) Clarke, Chris A M42             2) Christoffel, Ben J M35         
     3) Halbert, Jeff B M36             4) Mickel, Chris M38              
       27.96    26.47    25.68    25.06                                    
  2 Noblesville Adult Swim Team-16  'A'                    NT    2:09.60   18  
     1) Maydak, Jeffrey M M37           2) Hoover, Jack M M36             
     3) Brown, Tim D M45                4) Reeves, Brian J M48            
       28.69    42.97    31.00    26.94                                    
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    1:45.50   22  
     1) Catellier, Kenneth P M50        2) Sherman, Kevin S M46           
     3) Huggins, Thomas E M47           4) Wright, Michael R M48          
       25.42    27.77    26.59    25.72                                    
  2 Noblesville Adult Swim Team-16  'A'                    NT    1:52.17   18  
     1) Crutchfield, Randy L M52        2) Dixon, Kirk E M52              
     3) Oplinger, Dave M52              4) Miller, Robert K M51           
       25.88    29.82    28.72    27.75                                    
 
Men 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    3:53.44   22  
     1) Catellier, Kenneth P M50        2) Huggins, Thomas E M47          
     3) Wright, Michael R M48           4) Sherman, Kevin S M46           
       28.25    58.86    28.80    59.81    27.72    57.57    27.52    57.20
  2 Noblesville Adult Swim Team-16  'A'                    NT    4:33.32   18  
     1) Crutchfield, Randy L M52        2) Dixon, Kirk E M52              
     3) Oplinger, Dave M52              4) Miller, Robert K M51           
       29.89  1:01.67    36.65  1:16.31    32.07  1:05.55    33.35  1:09.79
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    1:59.84   22  
     1) Sherman, Kevin S M46            2) Wright, Michael R M48          
     3) Huggins, Thomas E M47           4) Catellier, Kenneth P M50       
       32.18    32.19    29.22    26.25                                    
  2 Noblesville Adult Swim Team-16  'A'                    NT    2:04.81   18  
     1) Crutchfield, Randy L M52        2) Dixon, Kirk E M52              
     3) Oplinger, Dave M52              4) Shirey, Mark A M53             
       31.38    32.84    30.43    30.16                                    
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team-16  'A'                    NT    1:48.76   22  
     1) Baker, Greg S M58               2) Welklin, Dan J M56             
     3) O'Kane, James K M56             4) Roach, Bill M61                
       31.48    16.18    30.95    30.15                                    
 
Men 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team-16  'A'                    NT    5:38.31   22  
     1) Baker, Greg S M58               2) Welklin, Dan J M56             
     3) O'Kane, James K M56             4) Roach, Bill M61                
       44.59  1:35.45    37.71  1:24.74    42.25  1:30.38    32.78  1:07.74
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team-16  'A'                    NT    2:35.39   22  
     1) Baker, Greg S M58               2) Welklin, Dan J M56             
     3) O'Kane, James K M56             4) Roach, Bill M61                
       42.50    32.19  1:20.70                                             
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'B'                              NT    1:50.68   22  
     1) Brogan, Ryan M22                2) Houchens, Kris W43             
     3) Stejskal, Taryn M W32           4) Hubbard, Hubs W M30            
       26.88    29.14    30.05    24.61                                    
  2 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    1:51.72   18  
     1) Brunett, Elizabeth C W24        2) Graham, Katherine W28          
     3) Mustard, Kirk T M44             4) Merkle, Wes J M30              
  3 Carmel Swim Club Masters-16  'A'                       NT    1:52.46   16  
     1) Joyce, Chelsey W23              2) Tyner, Trish A W37             
     3) Dean, Brian M23                 4) Joyce, Jennifer R W47          
       30.70    29.78    28.39    23.59                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    1:37.99   22  
     1) Christoffel, Ben J M35          2) Ripley, Rachel M W26           
     3) Sobecki, Megan E W25            4) Dickson, Luke J M26            
       26.77    26.79    23.29    21.14                                    
  2 Noblesville Adult Swim Team-16  'A'                    NT    1:48.91   18  
     1) Kurdys, Dan M25                 2) Frey, Andy M32                 
     3) Towe, Maggie L W33              4) Denniston, Danielle R W32      
       29.58    29.36    24.49    25.48                                    
  3 Noblesville Adult Swim Team-16  'B'                    NT    2:19.89   16  
     1) Towe, Jim D M32                 2) Sikich, Christopher P M32      
     3) Latina, Syd R W36               4) Latina, Raena A W40            
       33.69    35.45    28.67    42.08                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    1:58.39   22  
     1) Dempsey, Jill M W42             2) Gernert, Karen J W40           
     3) Mickel, Chris M38               4) Kean, Patrick R M35            
       33.73    30.63    29.54    24.49                                    
  2 Westview Healthplex-16  'A'                            NT    2:13.24   18  
     1) Young, Michael D M43            2) Davis, Eileen W57              
     3) Ruemmele, Jane H W52            4) Hellman, Sarah L W36           
       15.09    57.02    33.32    27.81                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    1:51.25   22  
     1) Fernandez, Gerri W45            2) Bowen, Kris W48                
     3) Catellier, Kenneth P M50        4) Sherman, Kevin S M46           
       26.91    27.19    31.17    25.98                                    
  2 YMCA Indy SwimFit-16  'B'                              NT    2:05.58   18  
     1) Davis, Joyce A W49              2) Eime, Lindy W50                
     3) Huggins, Thomas E M47           4) Wright, Michael R M48          
       34.48    37.91    27.49    25.70                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    3:48.35   22  
     1) Cosper, Sue W62                 2) Miller, Douglas K M64          
     3) Lewis, David W M59              4) Breitwieser, Maren R W56       
       39.73  1:05.96    33.08  1:29.58                                    
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    3:48.35   22  
     1) Goldstein, Mel E M72            2) Strode, Mary H W70             
     3) Dumas-Coleman, Constance A W68  4) Mennen, Marty A M74            
       30.19    29.69    27.62  2:20.85