Licensed to YMCA Indy SwimFit           Hy-Tek's Meet Manager 7/1/2007 02:23 PM
                   2007 Firecracker Invitational - 6/30/2007                   
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Kristen             21 WMAC                   32.50      30.84  
  2 Jomantas, Geneviere       23 DRM                    33.50      32.88  
  3 Strantz, Smantha          23 ISF                    37.54      33.34  
 
Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mead, Mallory             21 ISF                  1:10.00    1:05.52  
      31.29   34.23                                                
  2 Mann, Kristen             21 WMAC                 1:12.00    1:06.78  
      32.80   33.98                                                
  3 Strantz, Smantha          23 ISF                  1:20.95    1:17.97  
      36.53   41.44                                                
 
Women 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mead, Mallory             21 ISF                  2:30.00    2:21.70  
      32.80   35.65   36.74   36.51                                
  2 Beeskow, Meliss           24 IM                   2:38.00    2:41.28  
      37.30   40.52   42.64   40.82                                
 
Women 18-24 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mead, Mallory             21 ISF                  5:50.00    4:58.78  
      34.02   37.48   38.04   37.85   38.33   38.31   38.00   36.75
  2 Mann, Kristen             21 WMAC                 5:40.00    5:19.23  
      36.63   40.76   41.29   41.12   41.14   40.82   39.50   37.97
  3 Beeskow, Meliss           24 IM                   6:30.00    5:49.50  
      39.81   43.65   44.98   44.93   45.34   45.39   43.57   41.83
 
Women 18-24 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strantz, Smantha          23 ISF                    40.02      39.99  
  2 Beeskow, Meliss           24 IM                     45.00      42.97  
 
Women 18-24 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strantz, Smantha          23 ISF                    44.40      43.83  
  2 Beeskow, Meliss           24 IM                     52.00      51.33  
 
Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Kristen             21 WMAC                   34.00      32.18  
 
Women 18-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mead, Mallory             21 ISF                  6:00.00    5:49.00  
      35.44   42.06   45.74   44.52   52.02   52.85   38.98   37.39
  2 Beeskow, Meliss           24 IM                   6:40.00    6:56.08  
      43.50   54.56   54.10   54.68   59.47   59.56   44.52   45.69
 
Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerley, April             29 SWOM                   30.14      31.50  
  2 Howland, Heather          27 IM                     34.78      32.88  
  3 Phillips, Stephanie       27 ISF                    40.00      33.76  
  4 Schurger, Terese          27 Unattached             42.00      35.07  
  5 Hicks, Kathryn            27 ISF                       NT      35.43  
 
Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huehls, Tammy             28 ISF                  1:14.00    1:09.26  
      33.08   36.18                                                
  2 Kerley, April             29 SWOM                 1:07.00    1:13.32  
      35.29   38.03                                                
  3 Howland, Heather          27 IM                   1:19.64    1:13.88  
      36.10   37.78                                                
 
Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asmus, Glenna             28 ISF                  2:43.00    2:33.00  
      36.38   38.68   39.59   38.35                                
  2 Huehls, Tammy             28 ISF                  2:35.00    2:33.39  
      33.13   37.54   40.87   41.85                                
  3 Kerley, April             29 SWOM                 2:44.00    2:39.94  
      37.17   41.05   41.23   40.49                                
  4 Howland, Heather          27 IM                   2:50.11    2:50.90  
      40.43   44.21   45.58   40.68                                
  5 Schurger, Terese          27 Unattached           3:05.00    2:54.54  
      38.08   44.58   46.37   45.51                                
 
Women 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hicks, Kathryn            27 ISF                       NT    6:09.11  
      42.26   46.67   46.93   47.61   46.79   47.29   46.26   45.30
  2 Schurger, Terese          27 Unattached           6:15.00    6:16.32  
      41.73   46.00   48.09   48.39   48.62   48.90   48.53   46.06
 
Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Stephanie       27 ISF                    45.00      37.70  
  2 Ellis, Nichole            28 ISF                    39.00      38.91  
 
Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huehls, Tammy             28 ISF                  1:20.00    1:18.13  
      38.44   39.69                                                
 
Women 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huehls, Tammy             28 ISF                  2:50.00    2:47.56  
      39.87   42.14   43.17   42.38                                
 
Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Stephanie       27 ISF                    48.00      42.95  
  2 Schurger, Terese          27 Unattached             55.00      43.88  
 
Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Nichole            28 ISF                  1:27.00    1:29.78  
      42.86   46.92                                                
  2 Phillips, Stephanie       27 ISF                  1:40.00    1:32.76  
      43.39   49.37                                                
  3 Schurger, Terese          27 Unattached           1:43.00    1:39.07  
      45.31   53.76                                                
  4 Hicks, Kathryn            27 ISF                       NT    1:47.66  
 
Women 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phillips, Stephanie       27 ISF                  3:35.00    3:17.66  
      44.41   50.03   52.60   50.62                                
  2 Hicks, Kathryn            27 ISF                       NT    3:53.12  
      54.76   58.60   59.90   59.86                                
 
Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Nichole            28 ISF                    36.00      33.65  
  2 Howland, Heather          27 IM                     40.38      34.45  
  3 Asmus, Glenna             28 ISF                    37.00      34.84  
 
Women 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kerley, April             29 SWOM                 1:17.00    1:20.58  
      37.61   42.97                                                
  2 Howland, Heather          27 IM                   1:35.92    1:26.40  
      37.72   48.68                                                
 
Women 25-29 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Asmus, Glenna             28 ISF                  2:57.00    3:05.86  
 
Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Nichole            28 ISF                  2:52.00    2:52.67  
      35.40   47.62   50.53   39.12                                
  2 Kerley, April             29 SWOM                 2:59.00    3:02.36  
      36.09   48.99   58.29   38.99                                
 
Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wheat, Chrissy            31 ISF                    30.00      30.10  
  2 Colburn, Carrie           33 IM                     32.70      32.49  
  3 Richter, Atlantis         30 ISF                    40.00      32.52  
  4 Westoff, Sarah            31 IM                     32.99      32.60  
  5 Marvin, Linda             34 CSI                    32.17      33.12  
  6 Hoover, Jennifer          30 GRIN                   51.18      54.30  
 
Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wheat, Chrissy            31 ISF                  1:12.00    1:08.68  
      33.16   35.52                                                
  2 Westoff, Sarah            31 IM                   1:12.45    1:12.39  
      35.05   37.34                                                
 
Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westoff, Sarah            31 IM                   2:35.00    2:42.09  
      36.62   39.58   42.69   43.20                                
  2 Colburn, Carrie           33 IM                   2:45.00    2:47.24  
      38.84   42.28   43.71   42.41                                
  3 Marvin, Linda             34 CSI                  2:45.33    2:48.99  
      37.82   42.77   44.81   43.59                                
 
Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richter, Atlantis         30 ISF                    55.00      39.58  
  2 Hoover, Jennifer          30 GRIN                 1:05.44    1:12.37  
 
Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richter, Atlantis         30 ISF                  1:40.00    1:23.86  
      41.57   42.29                                                
 
Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richter, Atlantis         30 ISF                  1:00.00      42.95  
  2 Westoff, Sarah            31 IM                     45.18      43.21  
  3 Colburn, Carrie           33 IM                     42.50      43.57  
  4 Hoover, Jennifer          30 GRIN                 1:02.69    1:04.11  
 
Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wheat, Chrissy            31 ISF                    34.00      32.31  
  2 Colburn, Carrie           33 IM                     38.50      39.95  
  3 Marvin, Linda             34 CSI                       NT      48.98  
 
Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wheat, Chrissy            31 ISF                  1:17.00    1:15.14  
      34.93   40.21                                                
 
Women 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wheat, Chrissy            31 ISF                  2:55.00    2:50.07  
      35.84   45.83   50.47   37.93                                
  2 Colburn, Carrie           33 IM                   3:21.00    3:18.32  
      44.60   55.64   54.95   43.13                                
  3 Marvin, Linda             34 CSI                       NT    3:22.59  
      44.64   54.43   58.79   44.73                                
  4 Hoover, Jennifer          30 GRIN                 4:01.85    4:54.64  
    1:08.44 1:24.06 1:11.89 1:10.25                                
 
Women 30-34 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marvin, Linda             34 CSI                       NT    7:08.72  
      44.52   55.87   58.41   55.49   59.91 1:01.93   48.21   44.38
 
Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harter, Michelle          37 GRIN                   31.00      31.08  
  2 Ahlborn, Jacqueline       39 ISF                    50.00      35.42  
 
Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine               37 IM                   1:08.00    1:03.24  
      30.61   32.63                                                
  2 Ahlborn, Jacqueline       39 ISF                  1:40.00    1:23.02  
      39.75   43.27                                                
  3 Watkins, Kirsten          39 NAST                 1:20.00    1:30.76  
      42.92   47.84                                                
 
Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harter, Michelle          37 GRIN                 2:42.00    2:35.40  
      36.40   38.77   40.21   40.02                                
  2 Watkins, Kirsten          39 NAST                 3:07.00    3:26.63  
      42.53   51.36   57.38   55.36                                
 
Women 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ott, Mary                 39 ISF                       NT    7:18.95  
      49.83   54.89   56.40   57.05   57.60   54.71   55.53   52.94
 
Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine               37 IM                     38.00      34.27  
 
Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine               37 IM                     38.00      37.01  
  2 Watkins, Kirsten          39 NAST                   45.00      49.59  
 
Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watkins, Kirsten          39 NAST                 1:41.00    1:53.86  
      52.66 1:01.20                                                
 
Women 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine               37 IM                   3:00.00    2:56.53  
      40.50   44.30   46.01   45.72                                
 
Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ahlborn, Jacqueline       39 ISF                  1:10.00      49.55  
 
Women 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine               37 IM                   1:14.00    1:08.58  
      32.84   35.74                                                
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri          42 ISF                    31.00      30.08  
  2 Houchens, Kris            40 ISF                    31.00      32.84  
  3 Hildebrand, Ilyse         40 ISF                    35.00      33.00  
  4 Kazahaya, Toshie          43 SCMI                   44.92      48.43  
 
Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri          42 ISF                  1:07.50    1:06.86  
      32.32   34.54                                                
  2 Hildebrand, Ilyse         40 ISF                  1:16.00    1:14.60  
      35.23   39.37                                                
  3 Kazahaya, Toshie          43 SCMI                      NT    1:50.85  
      52.53   58.32                                                
 
Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rian, Victoria            41 ISF                  2:30.70    2:25.38  
      34.01   36.88   37.88   36.61                                
  2 Houchens, Kris            40 ISF                  2:38.00    2:48.09  
      36.52   41.98   46.93   42.66                                
  3 Smar, Susan               43 IM                   3:15.00    3:03.67  
      42.12   46.42   48.51   46.62                                
 
Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rian, Victoria            41 ISF                  5:20.30    5:08.05  
      35.85   38.50   39.83   39.77   38.90   38.86   38.36   37.98
  2 McAteer, Katherine        44 ISF                  6:00.00    5:53.02  
      40.29   43.36   44.64   44.45   45.34   45.19   45.93   43.82
  3 Smar, Susan               43 IM                   6:38.00    6:32.48  
      43.40   40.46   57.88   50.14   51.22   51.08   50.10   48.20
 
Women 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hildebrand, Ilyse         40 ISF                    46.00      41.09  
 
Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rian, Victoria            41 ISF                  1:35.30    1:23.27  
      41.12   42.15                                                
 
Women 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rian, Victoria            41 ISF                  3:10.60    2:57.75  
      42.37   45.85   45.72   43.81                                
  2 Smar, Susan               43 IM                   3:25.00    3:26.08  
      47.35   51.31   54.43   52.99                                
 
Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hildebrand, Ilyse         40 ISF                    52.00      48.15  
  2 Kazahaya, Toshie          43 SCMI                   49.67      58.77  
 
Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kazahaya, Toshie          43 SCMI                 1:52.01    2:04.09  
      57.32 1:06.77                                                
 
Women 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McAteer, Katherine        44 ISF                  3:40.00    3:38.19  
      48.51   54.71   58.22   56.75                                
  2 Kazahaya, Toshie          43 SCMI                 4:03.43    4:19.96  
    1:00.17 1:05.37 1:08.23 1:06.19                                
 
Women 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri          42 ISF                    34.00      31.60  
  2 Hildebrand, Ilyse         40 ISF                    37.00      36.53  
  3 Smar, Susan               43 IM                     40.50      37.63  
 
Women 40-44 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rian, Victoria            41 ISF                  1:35.30    1:21.89  
      37.17   44.72                                                
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staursky, Karen           49 CSMT                   32.00      31.05  
  2 Fitzgerald, Kimberly      47 WMAC                   33.00      33.47  
  3 Scruggs, Dana             48 ISF                    30.60      36.88  
  4 Ruemmele, Jane            48 GRIN                   34.60      38.49  
  5 Oakes, Tina               46 ISF                    41.33      40.90  
 
Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fitzgerald, Kimberly      47 WMAC                 1:20.00    1:14.52  
      35.49   39.03                                                
  2 Ruemmele, Jane            48 GRIN                 1:19.00    1:27.59  
      42.75   44.84                                                
  3 Scruggs, Dana             48 ISF                  1:09.00    1:29.65  
      42.03   47.62                                                
  4 Eime, Lindy               46 ISF                  1:27.50    1:30.88  
      43.53   47.35                                                
 
Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staursky, Karen           49 CSMT                 2:38.00    2:37.19  
      36.60   40.01   40.41   40.17                                
  2 Murakowski, Courtney      45 SMS                  2:38.55    2:38.64  
      35.81   39.31   41.47   42.05                                
  3 Oakes, Tina               46 ISF                  3:08.00    3:10.90  
      43.53   47.34   48.67   51.36                                
  4 Eime, Lindy               46 ISF                  3:13.00    3:19.95  
      46.56   50.73   52.10   50.56                                
  5 Scruggs, Dana             48 ISF                       NT    3:31.22  
      45.83   54.10   57.99   53.30                                
 
Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fitzgerald, Kimberly      47 WMAC                 5:55.50    5:42.46  
      38.75   43.06   44.34   44.24   44.21   43.97   43.94   39.95
  2 Pedersen, Christine       49 ISF                  6:00.00    5:51.20  
      41.23   43.99   45.08   45.49   45.56   45.37   44.25   40.23
  3 Eime, Lindy               46 ISF                  6:51.00    6:56.96  
      47.18   52.44   53.40   53.41   53.67   53.01   52.41   51.44
 
Women 45-49 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fitzgerald, Kimberly      47 WMAC                   39.90      40.50  
  2 Oakes, Tina               46 ISF                    50.30      53.04  
 
Women 45-49 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oakes, Tina               46 ISF                  1:50.10    1:50.32  
      53.86   56.46                                                
 
Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oakes, Tina               46 ISF                  3:49.60    3:53.84  
      55.94   58.84   59.55   59.51                                
 
Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staursky, Karen           49 CSMT                   38.00      32.71  
  2 Fitzgerald, Kimberly      47 WMAC                   38.20      37.92  
  3 Pedersen, Christine       49 ISF                    43.00      41.72  
  4 Eime, Lindy               46 ISF                    41.50      43.41  
 
Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murakowski, Courtney      45 SMS                  1:24.35    1:28.53  
      39.87   48.66                                                
 
Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Staursky, Karen           49 CSMT                 3:00.00    3:04.31  
      36.79   49.62   56.53   41.37                                
 
Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Early, Marilyn            50 MM                     30.50      30.76  
  2 Gettelfinger, Cheryl      50 ISF                    34.00      34.63  
  3 Heidel, Susan             50 SWOM                   36.63      37.97  
  4 Dutton, Liz               53 ISF                    58.00      49.77  
 
Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Early, Marilyn            50 MM                   1:06.50    1:07.86  
      32.73   35.13                                                
  2 Gettelfinger, Cheryl      50 ISF                  1:15.00    1:16.03  
      36.87   39.16                                                
  3 Covard, Kathie            51 Unattached           1:30.00    1:19.15  
      39.16   39.99                                                
  4 Heidel, Susan             50 SWOM                 1:18.33    1:29.25  
      42.33   46.92                                                
  5 Johnson, Jan              53 ISF                  1:45.00    1:36.40  
      46.65   49.75                                                
 
Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Early, Marilyn            50 MM                   2:28.00    2:27.46  
      34.16   36.53   38.43   38.34                                
  2 Stevens, Mary Ann         54 ISF                  2:50.00    2:47.68  
      39.52   42.91   43.79   41.46                                
  3 Covard, Kathie            51 Unattached           3:05.00    2:50.90  
      40.25   43.80   44.31   42.54                                
  4 Johnson, Jan              53 ISF                  3:30.00    3:17.94  
      46.85   49.32   51.18   50.59                                
 
Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Early, Marilyn            50 MM                   5:15.00    5:20.93  
      36.50   40.14   41.02   41.18   41.21   41.45   40.95   38.48
  2 Covard, Kathie            51 Unattached           6:15.00    5:51.17  
      41.79   43.93   45.01   45.07   44.85   44.70   44.54   41.28
  3 Johnson, Jan              53 ISF                  7:15.00    6:58.86  
      49.74   53.52   53.10   53.82   53.57   52.88   52.08   50.15
 
Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heidel, Susan             50 SWOM                   46.16      51.16  
 
Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Early, Marilyn            50 MM                   1:22.00    1:24.50  
      41.86   42.64                                                
  2 Delanois, Barbara         52 IM                   1:38.00    1:36.04  
      47.43   48.61                                                
 
Women 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         52 IM                        NT    3:25.12  
      49.50   41.28 1:03.65   50.69                                
 
Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Melinda             51 WMAC                   39.50      38.41  
  2 Gettelfinger, Cheryl      50 ISF                    42.00      42.11  
  3 Delanois, Barbara         52 IM                     50.00      49.63  
  4 Heidel, Susan             50 SWOM                   47.86      52.60  
 
Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Melinda             51 WMAC                 1:28.00    1:24.99  
      39.39   45.60                                                
  2 Gettelfinger, Cheryl      50 ISF                  1:34.00    1:35.67  
      45.56   50.11                                                
  3 Johnson, Jan              53 ISF                  2:00.00    2:02.76  
      59.39 1:03.37                                                
 
Women 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      50 ISF                  3:22.00    3:24.61  
      44.90   52.45   54.18   53.08                                
 
Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Melinda             51 WMAC                   35.00      33.13  
  2 Stevens, Mary Ann         54 ISF                    39.50      35.93  
  3 Covard, Kathie            51 Unattached             45.00      41.30  
  4 Heidel, Susan             50 SWOM                   42.85      45.72  
 
Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Melinda             51 WMAC                 1:17.00    1:14.21  
      33.13   41.08                                                
  2 Stevens, Mary Ann         54 ISF                  1:28.00    1:22.62  
      39.20   43.42                                                
 
Women 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevens, Mary Ann         54 ISF                  3:10.00    3:02.46  
 
Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Melinda             51 WMAC                 2:58.00    2:48.37  
      34.49   48.09   48.58   37.21                                
  2 Stevens, Mary Ann         54 ISF                  3:10.00    3:02.60  
      38.57   48.75   55.28   40.00                                
  3 Delanois, Barbara         52 IM                   3:33.00    3:38.05  
      53.69   54.13 1:02.42   47.81                                
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Anne            55 ISF                       NT      42.22  
  2 Winters, Kathy            55 SWOM                   42.00      45.88  
 
Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Anne            55 ISF                       NT    1:35.04  
      45.74   49.30                                                
 
Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Anne            55 ISF                       NT    3:20.74  
      45.71   51.08   52.68   51.27                                
  2 Cosper, Sue               59 ISF                       NT    4:36.85  
    1:02.41 1:12.51 1:12.07 1:09.86                                
 
Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Anne            55 ISF                       NT    8:00.03  
      48.23   52.22   52.73   52.67   53.89   55.34   53.55 1:51.40
  2 Cosper, Sue               59 ISF                       NT    9:43.99  
    1:05.81 1:13.41 1:14.89 1:14.14 1:15.61 1:15.37 1:14.78 1:09.98
 
Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winters, Kathy            55 SWOM                   51.00      55.59  
  2 Cosper, Sue               59 ISF                       NT    1:23.61  
 
Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               59 ISF                       NT    2:57.56  
    1:27.46 1:30.10                                                
 
Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               59 ISF                       NT    6:14.44  
    1:27.29 1:36.06 1:37.34 1:33.75                                
 
Women 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Anne            55 ISF                       NT      46.72  
 
Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Winters, Kathy            55 SWOM                 4:20.19    4:33.43  
    1:04.34 1:19.70 1:07.22 1:02.17                                
 
Women 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pollard, Susan            63 ISF                  1:00.00      54.16  
 
Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pollard, Susan            63 ISF                  1:59.00    2:03.78  
      57.78 1:06.00                                                
 
Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parks, Jennifer           64 MM                   7:15.00    6:54.03  
      49.55   52.29   52.18   52.59   52.62   52.05   52.82   49.93
 
Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parks, Jennifer           64 MM                     50.00      49.13  
  2 Pollard, Susan            63 ISF                  1:15.00    1:10.15  
 
Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parks, Jennifer           64 MM                   1:50.00    1:45.23  
      52.35   52.88                                                
 
Women 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parks, Jennifer           64 MM                   3:45.00    3:43.56  
      55.29   56.03   57.32   54.92                                
 
Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kin-Pinney, Barbara       68 ISF                    42.00      46.10  
  2 Dumas-Coleman, Connie     65 ISF                       NT    1:48.21  
 
Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kin-Pinney, Barbara       68 ISF                    52.00      58.78  
 
Women 70-74 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura             71 MM                   8:18.09    8:32.69  
      57.66 1:05.25 1:06.81 1:07.50 1:06.66 1:06.34 1:04.26   58.21
 
Women 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura             71 MM                   4:36.68    4:48.76  
    1:04.71 1:12.86 1:17.81 1:13.38                                
 
Women 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura             71 MM                   1:08.20    1:08.61  
 
Women 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura             71 MM                   1:04.89    1:03.21  
 
Women 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois             83 MM                     59.94    1:01.23  
 
Women 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois             83 MM                   1:04.20    1:11.08  
 
Women 80-84 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois             83 MM                   2:24.91    2:32.51  
    1:13.77 1:18.74                                                
 
Women 80-84 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois             83 MM                   5:18.20    5:25.42  
    1:12.98 1:22.54 1:28.49 1:21.41                                
 
Women 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois             83 MM                   4:33.29    4:53.30  
    1:06.02 1:13.99 1:25.38 1:07.91                                
 
Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         24 CSI                    28.00      27.06  
  2 Treadway, Joshua          21 DRM                    31.20      30.95  
 
Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Treadway, Joshua          21 DRM                       NT    1:10.52  
      33.05   37.47                                                
 
Men 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         24 CSI                  2:17.00    2:17.29  
      30.97   35.08   36.05   35.19                                
 
Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Nick             21 ISF                  1:08.00    1:12.53  
      35.01   37.52                                                
 
Men 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Nick             21 ISF                  1:18.00    1:23.34  
      38.78   44.56                                                
 
Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         24 CSI                    29.00      28.84  
 
Men 18-24 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         24 CSI                  2:52.00    2:40.08  
 
Men 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         24 CSI                  2:45.00    2:36.58  
  2 Pierson, Nick             21 ISF                  2:34.00    2:38.35  
 
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merkle, Wes               26 ISF                    29.19      27.55  
  2 Hubbard, John             27 ISF                    27.00      28.44  
 
Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubbard, John             27 ISF                  2:18.00    2:17.18  
      31.14   34.42   36.37   35.25                                
  2 Merkle, Wes               26 ISF                  2:12.99    2:18.55  
      31.32   34.54   35.79   36.90                                
  3 VanEtten, Erik            29 IM                   2:20.00    2:21.69  
      32.55   36.02   36.99   36.13                                
 
Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubbard, John             27 ISF                  4:51.00    4:59.17  
      33.77   36.97   37.95   37.88   37.38   38.06   38.68   38.48
  2 VanEtten, Erik            29 IM                   4:50.00    5:04.06  
      34.60   37.37   38.39   39.31   38.69   39.07   39.01   37.62
 
Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanEtten, Erik            29 IM                   1:25.00    1:20.51  
      39.95   40.56                                                
 
Men 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanEtten, Erik            29 IM                   3:00.00    2:51.47  
      42.01   43.60   43.16   42.70                                
 
Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Merkle, Wes               26 ISF                    30.09      30.42  
  2 Hubbard, John             27 ISF                    32.00      31.00  
 
Men 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hubbard, John             27 ISF                  2:30.10    2:36.57  
  2 Merkle, Wes               26 ISF                  2:46.79    2:40.18  
 
Men 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 VanEtten, Erik            29 IM                   5:45.00    5:39.29  
      36.36   41.52   47.92   45.20   47.03   47.20   37.94   36.12
 
Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sennett, Marc             34 SWOM                   29.83      31.24  
 
Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              34 NAST                 1:03.73    1:02.44  
      30.25   32.19                                                
 
Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              34 NAST                   31.77      32.12  
 
Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              34 NAST                 1:10.00    1:11.80  
      36.16   35.64                                                
 
Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              34 NAST                 2:37.77    2:34.55  
      37.06   39.21   40.31   37.97                                
 
Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sennett, Marc             34 SWOM                   32.08      31.95  
 
Men 30-34 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sennett, Marc             34 SWOM                      NT    3:08.05  
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pardieck, Andrew          39 DOC                    28.00      27.43  
  2 Publow, Eric              37 DOC                    27.20      27.96  
  3 Colburn, Chris            35 IM                     28.00      28.10  
  4 Domal, Michael            39 IAMP                   29.00      29.89  
 
Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houchens, Jeremy          37 ISF                  1:02.00    1:01.34  
      29.72   31.62                                                
  2 Pardieck, Andrew          39 DOC                  1:03.00    1:01.59  
      29.67   31.92                                                
  3 Colburn, Chris            35 IM                   1:01.18    1:02.78  
      30.54   32.24                                                
  4 Fero, John                37 ISF                  1:05.00    1:03.40  
      30.40   33.00                                                
 
Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houchens, Jeremy          37 ISF                  2:20.00    2:15.00  
      31.55   33.76   34.98   34.71                                
  2 Fero, John                37 ISF                  2:20.00    2:20.11  
      31.49   34.82   36.92   36.88                                
  3 Publow, Eric              37 DOC                  2:16.00    2:22.07  
      32.57   35.01   36.68   37.81                                
 
Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houchens, Jeremy          37 ISF                  5:00.00    4:46.71  
      32.72   35.19   35.88   36.57   36.75   37.06   36.66   35.88
 
Men 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pardieck, Andrew          39 DOC                    35.00      30.66  
 
Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pardieck, Andrew          39 DOC                  1:12.00    1:06.14  
      32.28   33.86                                                
 
Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colburn, Chris            35 IM                     34.51      35.01  
 
Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houchens, Jeremy          37 ISF                  1:20.00    1:20.83  
      38.24   42.59                                                
  2 Domal, Michael            39 IAMP                 1:18.00    1:21.87  
      39.33   42.54                                                
 
Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colburn, Chris            35 IM                   2:50.04    2:57.24  
      39.12   45.05   46.19   46.88                                
 
Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fero, John                37 ISF                    32.00      30.81  
  2 Domal, Michael            39 IAMP                   33.00      34.82  
 
Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fero, John                37 ISF                  1:10.00    1:10.45  
      32.22   38.23                                                
 
Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Colburn, Chris            35 IM                   2:39.96    2:48.05  
  2 Domal, Michael            39 IAMP                 2:35.00    2:57.67  
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ordway, Gary              40 ISF                    27.00      27.26  
  2 Scgardt, Thomas           40 MM                     27.68      27.93  
  3 Webb, Greg                42 ISF                       NT      29.05  
  4 Dilger, Nikolaus          40 SKY                    32.95      31.14  
  5 Paquin, Adrien            40 Unattached             43.00      35.53  
  6 Haagen, Klaus             43 GRIN                   38.00      38.28  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scgardt, Thomas           40 MM                   1:03.67    1:01.31  
      29.37   31.94                                                
  2 Webb, Greg                42 ISF                       NT    1:06.95  
      30.75   36.20                                                
  3 Dilger, Nikolaus          40 SKY                  1:15.40    1:12.76  
      35.09   37.67                                                
  4 Paquin, Adrien            40 Unattached           1:30.00    1:23.95  
      38.12   45.83                                                
  5 Haagen, Klaus             43 GRIN                 1:25.00    1:30.74  
      44.21   46.53                                                
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scgardt, Thomas           40 MM                   2:28.93    2:26.84  
      31.76   37.24   40.05   37.79                                
  2 Paquin, Adrien            40 Unattached           3:20.00    3:11.99  
      41.84   47.55   51.38   51.22                                
 
Men 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scgardt, Thomas           40 MM                   5:11.63    5:18.77  
      32.36   37.56   41.39   41.20   41.60   41.42   42.46   40.78
 
Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ordway, Gary              40 ISF                    32.50      32.95  
  2 Webb, Greg                42 ISF                       NT      37.32  
  3 Finch, William            42 CSI                       NT      44.22  
 
Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scgardt, Thomas           40 MM                   1:19.21    1:28.20  
      40.09   48.11                                                
  2 Finch, William            42 CSI                       NT    1:37.66  
      49.04   48.62                                                
 
Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finch, William            42 CSI                       NT    3:36.47  
                    1:49.93                                        
 
Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Webb, Greg                42 ISF                       NT      40.57  
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ordway, Gary              40 ISF                    29.50      29.55  
  2 Dilger, Nikolaus          40 SKY                    37.97      35.37  
 
Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ordway, Gary              40 ISF                  2:30.00    2:33.63  
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, John               46 ISF                    33.00      32.75  
  2 Traynor, John             48 AMS                    33.00      34.90  
  3 Roob, Miitch              46 ISF                    40.00      36.92  
  4 Cook, Kip                 48 IAMP                   38.00      41.09  
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Traynor, John             48 AMS                  1:13.00    1:18.49  
      36.88   41.61                                                
  2 Roob, Miitch              46 ISF                  1:25.00    1:26.20  
      41.73   44.47                                                
  3 Cook, Kip                 48 IAMP                 1:30.45    1:36.60  
      46.13   50.47                                                
 
Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Traynor, John             48 AMS                  2:40.00    2:52.08  
      38.90   42.78   44.94   45.46                                
  2 Roob, Miitch              46 ISF                  3:05.00    3:08.13  
      42.90   47.85   48.44   48.94                                
  3 Nunan, Patrick            49 SWOM                      NT    3:20.99  
      44.83   51.96 1:44.20                                        
  4 Cook, Kip                 48 IAMP                 3:30.68    4:22.74  
      46.06   57.07 1:14.26 1:25.35                                
 
Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Traynor, John             48 AMS                  5:45.00    6:00.39  
      40.89   45.23   45.70   45.94   45.64   46.64   45.92   44.43
  2 Roob, Miitch              46 ISF                  6:50.00    6:48.22  
      46.73   52.20   52.11   52.37   51.76   51.49   51.58   49.98
  3 Nunan, Patrick            49 SWOM                      NT    6:58.92  
      47.79   52.87   53.86   53.41   53.73   53.56   53.03   50.67
  4 Cook, Kip                 48 IAMP                 7:47.98    8:13.03  
      54.24 1:08.49 1:04.87 1:04.54 1:03.68 1:02.06 1:00.83   54.32
 
Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, John               46 ISF                    41.67      41.58  
  2 Nunan, Patrick            49 SWOM                      NT      46.75  
 
Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, John               46 ISF                  1:33.86    1:35.27  
      44.88   50.39                                                
  2 Nunan, Patrick            49 SWOM                      NT    1:48.12  
      51.23   56.89                                                
 
Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, John               46 ISF                  3:31.05    3:25.71  
      45.42   51.93   54.30   54.06                                
  2 Nunan, Patrick            49 SWOM                      NT    3:57.95  
      54.45   59.49 1:02.08 1:01.93                                
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Traynor, John             48 AMS                    34.50      36.95  
 
Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, John               46 ISF                  3:10.37    3:09.39  
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Mark            54 IM                     31.00      30.96  
  2 Trace, Steve              53 SWOM                   32.50      33.68  
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Mark            54 IM                   1:10.00    1:11.01  
      35.27   35.74                                                
  2 Spaethe, David            54 GRIN                 1:21.00    1:29.71  
      41.28   48.43                                                
  3 Smith, Jr, Don            50 WMAC                 1:24.00    1:32.84  
      42.63   50.21                                                
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hatch, Jordan             50 SCMI                      NT    2:14.56  
      29.91   33.07   35.57   36.01                                
  2 Anderson, Mark            54 IM                   2:34.00    2:38.93  
      36.54   40.68   41.65   40.06                                
  3 Trace, Steve              53 SWOM                 2:46.00    2:48.66  
      37.62   42.87   44.70   43.47                                
  4 Jones, Stephan            51 CSI                  3:18.30    3:14.42  
  5 Smith, Jr, Don            50 WMAC                 3:20.00    3:22.86  
      44.12   51.76   52.52   54.46                                
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hatch, Jordan             50 SCMI                      NT    4:52.35  
      32.90   36.25   37.16   37.08   37.25   37.66   37.77   36.28
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spaethe, David            54 GRIN                   45.00      46.86  
 
Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Mark            54 IM                   1:23.00    1:24.76  
      41.92   42.84                                                
  2 Spaethe, David            54 GRIN                 1:41.00    1:39.08  
      48.67   50.41                                                
  3 Swiger, Ralph             51 VMST                 1:45.00    1:48.21  
      51.89   56.32                                                
 
Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hatch, Jordan             50 SCMI                      NT    2:41.08  
      38.39   40.30   41.53   40.86                                
  2 Swiger, Ralph             51 VMST                 3:45.00    3:51.20  
      54.81   59.03 1:00.00   57.36                                
 
Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spaethe, David            54 GRIN                   38.00      44.86  
 
Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spaethe, David            54 GRIN                 1:35.00    1:46.17  
      50.32   55.85                                                
  2 Smith, Jr, Don            50 WMAC                 1:55.00    2:02.28  
      56.46 1:05.82                                                
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trace, Steve              53 SWOM                   36.50      38.42  
  2 Jones, Stephan            51 CSI                       NT      46.84  
 
Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Jr, Don            50 WMAC                 1:45.00    2:05.21  
      53.86 1:11.35                                                
 
Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph             51 VMST                 3:48.00    3:58.47  
 
Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph             51 VMST                 3:26.00    3:30.95  
 
Men 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wasserman, Neil           52 SWOM                 5:33.00    5:34.33  
      34.12   39.74   45.16   43.40   48.55   49.46   38.79   35.11
  2 Swiger, Ralph             51 VMST                 7:20.00    7:30.90  
      51.73 1:01.08 1:00.19   59.29 1:02.17 1:02.50   48.19   45.75
 
Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braswell, Stewart         58 Unattached                NT      33.77  
  2 Anderson, John            57 IM                     36.00      35.99  
  3 Eberhard, Gregory         58 GRIN                   40.79      45.20  
  4 O'Dowd, Michael           56 ISF                    52.00    1:01.23  
 
Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Braswell, Stewart         58 Unattached                NT    1:20.26  
      37.45   42.81                                                
  2 Anderson, John            57 IM                   1:18.00    1:22.30  
      38.91   43.39                                                
  3 Larrabee, Cliff           57 SWOM                 1:27.00    1:24.72  
      40.79   43.93                                                
 
Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Frank           56 MM                   2:27.00    2:36.61  
      35.47   40.62   41.75   38.77                                
  2 Anderson, John            57 IM                   2:52.00    3:07.70  
      42.50   47.97   48.50   48.73                                
 
Men 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewis, David              56 ISF                  5:45.00    5:59.84  
      38.82   43.66   46.21   47.01                 1:29.60        
  2 Anderson, John            57 IM                   6:35.00    6:54.27  
      47.43   53.33   54.81   53.49   54.70   52.21   49.56   48.74
 
Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Frank           56 MM                     36.00      36.18  
  2 Thompson, Jim             56 GRIN                   38.00      37.49  
  3 Lewis, David              56 ISF                    38.00      37.79  
  4 O'Dowd, Michael           56 ISF                  1:15.00    1:20.44  
 
Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Jim             56 GRIN                 1:24.00    1:21.52  
      40.13   41.39                                                
  2 Lewis, David              56 ISF                  1:22.00    1:22.14  
      39.94   42.20                                                
 
Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Frank           56 MM                   2:50.00    2:55.77  
      42.87   45.31   45.60   41.99                                
  2 Thompson, Jim             56 GRIN                 2:59.00    2:57.96  
      42.26   44.76   46.20   44.74                                
  3 Lewis, David              56 ISF                  3:00.00    2:59.80  
      42.88   45.26   47.17   44.49                                
 
Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sloan, John               56 IM                     52.00      40.48  
  2 Eberhard, Gregory         58 GRIN                 1:03.09    1:13.45  
  3 O'Dowd, Michael           56 ISF                  1:05.00    1:17.20  
 
Men 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sloan, John               56 IM                   1:54.00    1:33.51  
      46.21   47.30                                                
 
Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sloan, John               56 IM                   3:59.00    3:23.96  
      48.76   52.81   53.39   49.00                                
 
Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Frank           56 MM                   2:52.00    2:56.35  
  2 Thompson, Jim             56 GRIN                 3:05.00    3:10.48  
 
Men 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Frank           56 MM                   6:20.00    6:30.76  
      37.81   48.52   52.64   48.74   58.82   58.87   44.50   40.86
 
Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mick, Kent                60 GRIN                   36.00      34.12  
 
Men 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mick, Kent                60 GRIN                   40.00      38.73  
 
Men 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Doug              61 ISF                  2:50.00    2:47.94  
 
Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Doug              61 ISF                  2:45.00    2:48.46  
  2 Mick, Kent                60 GRIN                 4:00.60    3:41.18  
 
Men 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Doug              61 ISF                  6:05.00    5:57.67  
      36.25   41.11   47.84   47.98   52.26   51.82   40.50   39.91
 
Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefe, Edward             69 NAST                   55.00      52.20  
  2 Pinney, Lowell            66 ISF                       NT      55.59  
 
Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefe, Edward             69 NAST                 2:05.00    2:07.01  
      57.27 1:09.74                                                
 
Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefe, Edward             69 NAST                 4:30.00    4:32.29  
    1:01.04 1:09.61 1:10.97 1:10.67                                
 
Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefe, Edward             69 NAST                 9:30.00    9:49.11  
    1:06.07 1:15.72 1:15.28 1:14.03 1:13.96 1:15.55 1:15.78 1:12.72
 
Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pinney, Lowell            66 ISF                       NT    1:06.64  
  2 Keefe, Edward             69 NAST                 1:07.00    1:14.58  
 
Men 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pinney, Lowell            66 ISF                       NT    1:19.70  
 
Men 65-69 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldstein, Mel            69 ISF                    41.00      36.46  
 
Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Costill, David            71 ISF                    31.50      30.93  
 
Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Costill, David            71 ISF                  1:11.50    1:12.07  
      35.63   36.44                                                
 
Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Costill, David            71 ISF                    45.50      41.85  
 
Men 70-74 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Costill, David            71 ISF                    36.40      34.19  
 
Men 75-79 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger, Robert            76 ISF                    41.80      43.94  
 
Men 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          75 NCMS                 1:15.00    1:17.52  
      37.73   39.79                                                
  2 Badger, Robert            76 ISF                  1:43.00    1:53.86  
      51.29 1:02.57                                                
 
Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          75 NCMS                   41.00      38.78  
  2 Badger, Robert            76 ISF                    49.60      56.09  
 
Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          75 NCMS                 1:28.00    1:30.30  
      44.31   45.99                                                
 
Men 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger, Robert            76 ISF                    56.50    1:01.74  
 
Men 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Badger, Robert            76 ISF                  1:52.00    2:31.26  
    1:08.99 1:22.27                                                
 
Men 75-79 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mitchell, Clarke          75 NCMS                 1:40.00    1:37.59  
      42.29   55.30                                                
 
Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Risley, Bob               80 ISF                    55.00      48.99  
  2 Strong, Doug              82 DOC                       NT    1:06.47  
 
Men 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Risley, Bob               80 ISF                  1:00.00      52.31  
  2 Strong, Doug              82 DOC                  1:33.54    1:37.90  
 
Men 80-84 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Risley, Bob               80 ISF                  2:15.00    2:08.89  
    1:02.72 1:06.17                                                
 
Men 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Risley, Bob               80 ISF                  5:00.00    4:36.59  
                    1:12.36 1:06.90                                
 
Men 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strong, Doug              82 DOC                       NT    2:42.32  
 
Men 80-84 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Risley, Bob               80 ISF                  1:00.00    1:07.17  
  2 Strong, Doug              82 DOC                  2:21.92    3:38.35