Licensed to YMCA Indy SwimFit         Hy-Tek's Meet Manager 10/26/2004 09:27 AM
             2004 Grin Fall Classic SCM - 10/23/2004 to 10/24/2004             
                              Sanction #: 164-06                
                        IU Natatorium, Indianapolis, IN                        
                                    Results                                    
 
Women 19-24 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nurrenbern, Mandy K       21 GRIN                   17.18      13.92    9  
  2 Corbit, Anastacia R       19 BSMS                      NT      16.96    7  
 
Women 19-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nurrenbern, Mandy K       21 GRIN                   25.17      28.80    9  
  2 Corbit, Anastacia R       19 BSMS                      NT      35.15    7  
 
Women 19-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nurrenbern, Mandy K       21 GRIN                   55.00    1:03.91    9  
      30.39   33.52                                                
  2 Corbit, Anastacia R       19 BSMS                      NT    1:21.05    7  
      38.44   42.61                                                
 
Women 19-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramsey, Megan P           21 DLMA                 2:16.41    2:17.12    9  
      31.47   34.34   35.55   35.76                                
  2 Nurrenbern, Mandy K       21 GRIN                 2:20.27    2:25.84    7  
      31.48   35.77   38.77   39.82                                
  3 Corbit, Anastacia R       19 BSMS                      NT    2:55.49    6  
      41.12   44.35   45.40   44.62                                
 
Women 19-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramsey, Megan P           21 DLMA                 4:40.22    4:43.88    9  
      31.81   34.82   36.22   36.59   36.69   36.50   36.14   35.11
 
Women 19-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schrock, Naomi N          19 GRIN                      NT    1:23.66    9  
      39.53   44.13                                                
 
Women 19-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramsey, Megan P           21 DLMA                   31.05      31.68    9  
  2 Schrock, Naomi N          19 GRIN                      NT      34.20    7  
  3 Nurrenbern, Mandy K       21 GRIN                   30.28      35.38    6  
 
Women 19-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schrock, Naomi N          19 GRIN                      NT    1:18.68    9  
      36.59   42.09                                                
 
Women 19-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Corbit, Anastacia R       19 BSMS                      NT    1:28.69    9  
      42.30   46.39                                                
 
Women 19-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramsey, Megan P           21 DLMA                 2:38.24    2:38.05    9  
      32.70   40.59   48.65   36.11                                
  2 Schrock, Naomi N          19 GRIN                      NT    2:56.27    7  
      36.19   44.17   54.07   41.84                                
 
Women 19-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Sara               20 ISF                  5:35.00    5:59.23    9  
      36.62   44.41   45.69   46.13   52.88   51.78   41.37   40.35
 
Women 25-29 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leach, Amanda             27 NEM                    15.90      15.71    9  
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beltrame, Sarah           26 SKY                    26.50      28.81    9  
  2 O'Hara, Ashley D          27 SWOM                   31.64      30.94    7  
  3 Zimmer, Jennifer          27 ISF                    33.70      32.16    6  
  4 Bumps, Jennifer           26 ISF                    33.00      33.23    5  
  5 Rasmussen, Leigh A        25 NAST                      NT      33.49    4  
  6 Sanders, Sara C           28 IM                     39.00      34.27    3  
  7 McCoy, Wendy              25 ISF                       NT      35.33    2  
  8 Hoover, Jennifer          27 GRIN                   47.06      51.18    1  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beltrame, Sarah           26 SKY                    58.00    1:05.32    9  
      30.86   34.46                                                
  2 O'Brien, Katie            26 SKY                  1:10.01    1:09.31    7  
      32.89   36.42                                                
  3 O'Hara, Ashley D          27 SWOM                 1:10.32    1:09.59    6  
      33.37   36.22                                                
  4 Leach, Amanda             27 NEM                  1:10.03    1:10.08    5  
      33.63   36.45                                                
  5 Zimmer, Jennifer          27 ISF                  1:13.00    1:11.03    4  
      34.26   36.77                                                
  6 Bumps, Jennifer           26 ISF                  1:15.00    1:11.48    3  
      34.23   37.25                                                
  7 Rasmussen, Leigh A        25 NAST                      NT    1:14.74    2  
      35.48   39.26                                                
  8 Sanders, Sara C           28 IM                   1:25.00    1:18.57    1  
      38.32   40.25                                                
  9 McCoy, Wendy              25 ISF                       NT    1:20.25  
      37.52   42.73                                                
 10 Hoover, Jennifer          27 GRIN                 1:49.04    2:02.95  
      58.59 1:04.36                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beltrame, Sarah           26 SKY                  2:06.00    2:22.40    9  
      32.33   35.83   36.95   37.29                                
  2 O'Brien, Katie            26 SKY                  2:31.23    2:25.24    7  
      32.15   36.76   38.33   38.00                                
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Katie            26 SKY                  5:14.32    5:05.61    9  
      33.75   37.50   38.34   38.15   39.18   40.30   39.21   39.18
  2 Weeter, Leslie            27 SKY                  4:50.00    5:14.57    7  
      36.65   39.87   40.39   40.47   39.86   39.97   38.46   38.90
  3 Marchand, Krista G        28 SWOM                 5:40.00    5:49.13    6  
      40.70   44.86   42.45   42.90   46.95   44.15   43.06   44.06
 
Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leach, Amanda             27 NEM                 11:30.01   11:40.44    9  
      38.53   43.44   46.81   44.85   44.62   44.78   44.90   44.46
      43.53   44.67   44.14   44.27   44.30   43.27   42.87   41.00
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Katie            26 SKY                    37.34      37.08    9  
  2 Denniston, Danielle R     26 NAST                   34.53      37.27    7  
  3 Sanders, Sara C           28 IM                     42.00      38.14    6  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denniston, Danielle R     26 NAST                 1:22.32    1:19.15    9  
      38.20   40.95                                                
  2 Sanders, Sara C           28 IM                   1:40.00    1:24.22    7  
      42.02   42.20                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marchand, Krista G        28 SWOM                 3:20.00    2:57.52    9  
      42.47   44.97   45.61   44.47                                
  2 Denniston, Danielle R     26 NAST                 3:06.19    3:06.51    7  
      42.29   46.85   48.98   48.39                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Hara, Ashley D          27 SWOM                   39.86      39.10    9  
  2 Beltrame, Sarah           26 SKY                    34.00      39.44    7  
  3 Zimmer, Jennifer          27 ISF                    42.60      41.99    6  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Hara, Ashley D          27 SWOM                 1:27.28    1:30.15    9  
      41.33   48.82                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marchand, Krista G        28 SWOM                 3:10.00    3:04.71    9  
      42.28   48.35   47.09   46.99                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leach, Amanda             27 NEM                    34.02      34.60    9  
  2 O'Hara, Ashley D          27 SWOM                   35.18      36.84    7  
  3 Rasmussen, Leigh A        25 NAST                      NT      38.13    6  
  4 Hoover, Jennifer          27 GRIN                   59.61    1:03.27    5  
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leach, Amanda             27 NEM                  1:17.70    1:21.37    9  
      38.42   42.95                                                
  2 Weeter, Leslie            27 SKY                  1:12.00    1:21.42    7  
      38.30   43.12                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weeter, Leslie            27 SKY                  2:30.00    2:52.43    9  
      38.44   44.61   44.84   44.54                                
  2 Leach, Amanda             27 NEM                  2:53.40    3:01.73    7  
      39.72   46.84   48.49   46.68                                
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Katie            26 SKY                  1:34.06    1:18.04    9  
      35.90   42.14                                                
  2 Weeter, Leslie            27 SKY                  1:15.00    1:20.11    7  
      38.79   41.32                                                
  3 Leach, Amanda             27 NEM                  1:22.32    1:21.03    6  
      37.90   43.13                                                
  4 Denniston, Danielle R     26 NAST                 1:24.45    1:23.20    5  
      37.66   45.54                                                
  5 McCoy, Wendy              25 ISF                       NT    1:32.28    4  
      43.02   49.26                                                
  6 Hoover, Jennifer          27 GRIN                 1:59.63    2:01.85    3  
      59.11 1:02.74                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marchand, Krista G        28 SWOM                 2:45.00    2:48.44    9  
      37.31   46.26   45.19   39.68                                
 
Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leach, Amanda             27 NEM                  6:14.32    6:12.96    9  
      41.76   45.06   49.47   47.39   54.60   52.49   41.98   40.21
 
Women 30-34 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             34 IM                     13.00      13.56    9  
  2 Latina, Syd R             30 NAST                   15.90      15.26    7  
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Latina, Syd R             30 NAST                   33.20      31.77    9  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Latina, Syd R             30 NAST                 1:16.10    1:12.38    9  
      34.41   37.97                                                
  2 Geelhoed, Robyn J         33 BSMS                 1:30.00    1:17.69    7  
      36.39   41.30                                                
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trott, Sandra             32 SWOM                 4:15.00    3:54.79    9  
      44.77   56.81 1:06.94 1:06.27                                
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             34 IM                   4:34.74    4:43.74    9  
      30.93   34.25   35.68   36.59   37.01   37.06   37.09   35.13
  2 Buffington, Karen M       32 SWOM                10:30.00    9:41.83    7  
      53.07 1:02.76 1:05.79 1:05.58 1:05.30 1:05.89 3:23.44        
 
Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             34 IM                   9:25.05    9:53.48    9  
      31.91   34.73   36.26   37.11   37.38   37.54   37.82   38.02
      37.74   38.33   38.22   38.38   38.50   37.83   37.65   36.06
  2 Latina, Raena A           33 NAST                12:30.00   11:29.50    7  
      36.16   40.07   42.42   43.57   43.77   44.04   44.40   44.09
      44.22   44.64   43.91   43.98   44.40   44.12   43.36   42.35
  3 Latina, Syd R             30 NAST                13:12.00   12:48.32    6  
      37.66   43.06   46.86   48.44   49.22   49.61   50.77   50.44
      50.15   50.08   50.05   49.99   49.71   49.46   48.68   44.14
 
Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Trott, Sandra             32 SWOM                37:00.00   33:32.22    9  
      46.70   58.13 1:04.34 1:08.28 1:12.51 1:13.42 1:08.72 1:08.59
    1:07.93 1:08.96 1:07.85 1:07.96 1:07.43 1:09.27 1:09.49 1:08.35
    1:07.53 1:07.72 1:09.89 1:07.46 1:07.64 1:07.49 1:08.20 1:07.70
    1:07.70 1:05.92 1:07.07 1:09.84 1:08.91 1:01.22                
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             34 IM                     33.00      32.57    9  
  2 Nieto, Alexandra          32 SKY                    34.20      34.51    7  
  3 Latina, Raena A           33 NAST                   40.00      40.42    6  
  4 Buffington, Karen M       32 SWOM                 1:00.00      54.00    5  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             34 IM                   1:13.00    1:10.62    9  
      33.93   36.69                                                
  2 Geelhoed, Robyn J         33 BSMS                 1:40.00    1:26.60    7  
      41.31   45.29                                                
 
Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             34 IM                   2:28.00    2:32.18    9  
      35.15   38.06   39.49   39.48                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             34 IM                     34.00      35.84    9  
  2 Latina, Syd R             30 NAST                   45.10      43.14    7  
  3 Trott, Sandra             32 SWOM                   53.00      56.45    6  
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raschke, Hope             33 GOST                      NT    3:45.41    9  
      50.51   57.52   58.32   59.06                                
 -- Trott, Sandra             32 SWOM                      NT         DQ  
    1:02.84 1:12.78 1:15.89 1:15.97                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raschke, Hope             33 GOST                   35.00      35.65    9  
  2 Latina, Syd R             30 NAST                   38.20      37.00    7  
  3 Latina, Raena A           33 NAST                   38.00      38.04    6  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Latina, Raena A           33 NAST                 1:25.00    1:25.84    9  
      38.96   46.88                                                
 
Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raschke, Hope             33 GOST                 2:58.50    3:04.50    9  
      38.29   44.58   48.70   52.93                                
  2 Latina, Raena A           33 NAST                 3:10.00    3:05.00    7  
      39.76   45.83   49.15   50.26                                
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nieto, Alexandra          32 SKY                  1:14.00    1:14.93    9  
      34.77   40.16                                                
  2 Latina, Raena A           33 NAST                 1:25.00    1:23.32    7  
      39.06   44.26                                                
  3 Latina, Syd R             30 NAST                 1:27.90    1:24.12    6  
      39.18   44.94                                                
  4 Raschke, Hope             33 GOST                 1:23.00    1:24.65    5  
      38.02   46.63                                                
  5 Buffington, Karen M       32 SWOM                 2:00.00    1:56.58    4  
      56.20 1:00.38                                                
 
Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             34 IM                   5:07.39    5:17.13    9  
      32.28   36.04   41.42   41.21   45.50   45.64   37.72   37.32
  2 Latina, Raena A           33 NAST                 6:40.00    6:31.07    7  
      38.99   45.78   51.25   51.15   58.31   58.61   43.65   43.33
 
Women 35-39 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shinn, Michele D          36 SLAM                   14.00      15.25    9  
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shinn, Michele D          36 SLAM                   29.90      30.23    9  
  2 Janisse, Debbie K         39 O*H*                   32.02      31.29    7  
  3 Shuck, Susie              39 ISF                    32.89      31.85    6  
  4 Houchens, Kris            37 ISF                    33.00      31.97    5  
  5 Wilson, Marie E           38 GRIN                   34.75      33.28    4  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Houchens, Kris            37 ISF                  1:11.00    1:10.26    9  
      33.66   36.60                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shinn, Michele D          36 SLAM                 2:16.00    2:22.61    9  
      33.53   35.94   36.57   36.57                                
  2 Janisse, Debbie K         39 O*H*                      NT    2:39.79    7  
      37.90   40.76   40.75   40.38                                
  3 Bowling, Heather          37 SKY                  3:30.00    4:10.34    6  
      56.38 1:04.19 1:04.64 1:05.13                                
 
Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shinn, Michele D          36 SLAM                10:40.00   10:09.89    9  
      34.38   37.25   37.79   38.05   38.06   38.21   38.73   38.72
      38.75   38.50   38.59   38.49   38.50   38.84   38.73   38.30
  2 Rietz, Heather            36 EXCL                11:30.00   10:59.41    7  
      38.33   41.06   41.81   42.91   43.14   42.83   42.10   42.20
      41.58   41.61   41.41   40.93   40.66   40.24   39.22   39.38
 
Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailie, Bridget           35 ISF                 23:53.46   23:46.12    9  
      41.03   44.61   46.06   46.41   47.17   46.80   47.32   47.38
      47.74   48.85   48.09   48.39   46.80   47.71   48.04   48.77
      49.15   48.55   48.85   48.31   48.22   48.79   48.13   48.86
      48.00   46.51   48.75   47.86   47.75   47.22                
  2 Bowling, Heather          37 SKY                 28:34.00   31:47.48    7  
      56.19 1:01.08 1:01.81 1:02.46 1:03.37 1:03.60 1:03.06 1:02.89
    1:04.03 1:03.32 1:03.43 1:04.26 1:03.29 1:04.08 1:04.37 1:04.37
    1:03.40 1:04.52 1:04.41 1:04.09 1:03.91 1:04.40 1:03.92 1:04.28
    1:04.83 1:04.89 1:05.14 1:05.10 1:05.06 1:03.92                
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              39 ISF                    36.50      36.99    9  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Houchens, Kris            37 ISF                  1:25.00    1:25.78    9  
      42.04   43.74                                                
  2 Bailie, Bridget           35 ISF                       NT    1:42.48    7  
      49.42   53.06                                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Badger, Alison G          38 MICH                   40.00      41.31    9  
  2 Shuck, Susie              39 ISF                    41.80      41.47    7  
  3 Bailie, Bridget           35 ISF                    43.37      45.85    6  
  4 Wilson, Marie E           38 GRIN                      NT      46.73    5  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailie, Bridget           35 ISF                  1:33.13    1:38.33    9  
      46.70   51.63                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Janisse, Debbie K         39 O*H*                 3:35.20    3:17.18    9  
      44.79   50.38   50.93   51.08                                
  2 Bailie, Bridget           35 ISF                  3:20.81    3:31.32    7  
      47.71   53.52   54.63   55.46                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rietz, Heather            36 EXCL                   35.00      33.24    9  
  2 Janisse, Debbie K         39 O*H*                   34.35      34.79    7  
  3 Shuck, Susie              39 ISF                    36.00      34.85    6  
  4 Hildebrand, Ilyse         37 ISF                       NT      36.47    5  
  5 Houchens, Kris            37 ISF                    35.00      36.50    4  
  6 Wilson, Marie E           38 GRIN                      NT      39.52    3  
  7 Bailie, Bridget           35 ISF                       NT      45.56    2  
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hildebrand, Ilyse         37 ISF                       NT    1:19.08    9  
      37.03   42.05                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hildebrand, Ilyse         37 ISF                       NT    3:11.65    9  
      42.53   48.19   50.73   50.20                                
  2 Bowling, Heather          37 SKY                       NT    5:01.77    7  
    1:02.74 1:18.03 1:20.94 1:20.06                                
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rietz, Heather            36 EXCL                 1:25.00    1:17.20    9  
      35.31   41.89                                                
  2 Shuck, Susie              39 ISF                  1:20.00    1:18.75    7  
      36.54   42.21                                                
  3 Wilson, Marie E           38 GRIN                      NT    1:31.21    6  
      43.20   48.01                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rietz, Heather            36 EXCL                 3:00.00    2:48.95    9  
      33.93   44.46   52.86   37.70                                
  2 Bowling, Heather          37 SKY                       NT    4:51.23    7  
    1:02.93 1:20.87 1:22.14 1:05.29                                
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rietz, Heather            36 EXCL                 6:30.00    6:00.45    9  
      35.36   40.40   45.68   45.05   54.61   56.83   42.05   40.47
  2 Janisse, Debbie K         39 O*H*                 6:17.03    6:16.62    7  
      41.03   47.18   47.34   48.50   52.33   52.94   44.56   42.74
  3 Badger, Alison G          38 MICH                 6:15.00    6:31.50    6  
      41.43   53.01   52.77   50.93   53.43   53.82   44.25   41.86
  4 Bailie, Bridget           35 ISF                  7:38.29    7:10.54    5  
      50.52 1:01.25   59.17   56.68   54.49   54.91   47.35   46.17
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schubert, Beth            40 NAST                   30.00      32.26    9  
  2 Murphy, Susan             44 ISF                    28.21      32.47    7  
  3 Gorski, Lisa              43 GRIN                      NT      34.74    6  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gorski, Lisa              43 GRIN                      NT    1:17.55    9  
      36.85   40.70                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Susan             44 ISF                  2:30.00    2:41.02    9  
      35.33   40.39   42.76   42.54                                
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McAteer, Katherine        41 ISF                  5:45.00    5:38.29    9  
      37.64   40.28   41.80   42.61   43.52   44.45   44.58   43.41
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schubert, Beth            40 NAST                   34.00      37.56    9  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Susan             44 ISF                  1:25.00    1:29.45    9  
      43.17   46.28                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schubert, Beth            40 NAST                 2:41.00    2:54.48    9  
      41.13   44.79   45.06   43.50                                
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McAteer, Katherine        41 ISF                  1:32.60    1:33.10    9  
      43.71   49.39                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McAteer, Katherine        41 ISF                  3:20.19    3:21.78    9  
      45.15   50.25   52.76   53.62                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schubert, Beth            40 NAST                   30.00      34.66    9  
  2 Debolt, Dorothy R         43 IM                     41.95      42.88    7  
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Debolt, Dorothy R         43 IM                   1:50.00    1:41.90    9  
      46.91   54.99                                                
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Debolt, Dorothy R         43 IM                   1:34.11    1:38.51    9  
      45.71   52.80                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Debolt, Dorothy R         43 IM                   3:31.00    3:32.94    9  
      44.35   57.83 1:03.28   47.48                                
 
Women 45-49 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson-Wulff, Candace A   47 SMAC                      NT      16.96    9  
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson-Wulff, Candace A   47 SMAC                   38.37      39.13    9  
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      47 ISF                 12:12.15   12:11.79    9  
      41.07   45.21   46.10   46.03   45.56   45.86   46.00   45.78
      46.27   46.68   46.67   46.69   46.82   46.20   46.76   44.09
  2 Delanois, Barbara         49 IM                  12:50.00   12:47.85    7  
      40.17   44.93   47.87   48.73   49.11   49.25   49.36   49.23
      49.50   49.65   49.12   49.48   49.49   49.43   47.64   44.89
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seyferth, Elizabeth L     46 IM                  29:38.00   28:13.11    9  
      49.33   56.03 1:00.23   58.73   57.40   59.80   57.55   57.51
      57.86   58.72   58.26   57.57   57.60   58.04   57.05   57.14
      58.89   58.28   58.82   59.89   59.27   59.64   58.94   58.74
      56.49   57.59   58.02   57.73   54.75   17.24                
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         49 IM                   1:33.00    1:32.77    9  
      44.77   48.00                                                
  2 Nelson-Wulff, Candace A   47 SMAC                 1:40.58    1:43.04    7  
      50.73   52.31                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson-Wulff, Candace A   47 SMAC                 3:35.00    3:41.64    9  
      51.79   55.82   57.35   56.68                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      47 ISF                    41.19      41.88    9  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      47 ISF                  1:29.72    1:32.79    9  
      43.96   48.83                                                
  2 Seyferth, Elizabeth L     46 IM                   1:43.16    1:46.41    7  
      49.76   56.65                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      47 ISF                  3:16.06    3:17.36    9  
      44.31   49.93   52.16   50.96                                
  2 Seyferth, Elizabeth L     46 IM                   3:51.83    4:00.77    7  
      55.09 1:02.51 1:02.95 1:00.22                                
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nelson-Wulff, Candace A   47 SMAC                      NT    1:39.19    9  
      49.83   49.36                                                
  2 Seyferth, Elizabeth L     46 IM                   1:40.43    1:45.18    7  
      52.46   52.72                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seyferth, Elizabeth L     46 IM                   3:43.35    3:48.17    9  
      53.64 1:02.88   58.28   53.37                                
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seyferth, Elizabeth L     46 IM                   7:51.94    8:14.95    9  
      56.91 1:07.50 1:07.48 1:03.26 1:01.94 1:04.56   57.36   55.94
 
Women 50-54 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Susan            51 ISF                    16.00      15.00    9  
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Susan            51 ISF                    32.00      31.60    9  
  2 Maxbauer, Christine A     51 MICH                   55.00      43.92    7  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          54 MICH                 1:14.00    1:14.03    9  
      35.02   39.01                                                
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Susan            51 ISF                 12:35.00   11:57.63    9  
      37.33   42.64   44.86   46.25   45.13   45.69   46.13   45.61
      45.47   46.21   46.04   46.07   45.60   45.76   44.58   44.26
  2 Maxbauer, Christine A     51 MICH                15:30.00   15:22.23    7  
      51.39   56.99   58.38   59.38 1:00.45   57.30   58.26   58.70
      57.58   58.73   58.27   58.96   57.62   58.37   58.33   53.52
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          54 MICH                22:40.00   22:07.44    9  
      38.59   43.46   43.91   44.07   43.97   44.33   44.26   44.21
      43.88   44.38   44.48   44.47   44.73   44.85   44.82   43.89
      44.57   45.05   44.43   44.94   44.89   44.96   44.77   45.25
      46.16   44.34   45.21   44.78   44.37   41.42                
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          52 O*H*                   46.00      45.20    9  
  2 Maxbauer, Christine A     51 MICH                 1:10.00    1:04.11    7  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          52 O*H*                 1:38.00    1:38.03    9  
      46.65   51.38                                                
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          54 MICH                 1:33.00    1:28.73    9  
      41.67   47.06                                                
  2 Francis, Susan            51 ISF                  1:25.00    1:31.90    7  
      42.19   49.71                                                
  3 Maxbauer, Christine A     51 MICH                 2:10.00    2:08.85    6  
    1:02.84 1:06.01                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          54 MICH                 3:18.00    3:18.63    9  
      41.72   53.91   59.03   43.97                                
 
Women 55-59 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               56 ISF                       NT      24.21    9  
  2 Hall, Carol A             57 ISF                       NT      29.68    7  
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               56 ISF                    56.98      56.53    9  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               56 ISF                  2:07.57    2:09.88    9  
    1:00.66 1:09.22                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Barbara           57 ISF                  2:42.86    3:07.36    9  
      42.05   47.24   49.70   48.37                                
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          59 IM                   6:12.34    6:21.15    9  
      43.89   48.18   48.91   48.77   48.68   47.91   47.86   46.95
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          59 IM                  12:27.40   12:53.78    9  
      42.64   47.86   49.76   49.58   48.95   49.38   49.69   49.30
      48.80   48.61   48.84   48.56   48.71   48.35   47.87   46.88
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          59 IM                     40.80      42.32    9  
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          59 IM                   1:28.80    1:29.57    9  
      43.24   46.33                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          59 IM                   3:07.70    3:11.42    9  
      44.96   47.77   49.41   49.28                                
  2 Larsen, Barbara           57 ISF                  3:34.71    3:31.55    7  
      49.80   53.03   55.86   52.86                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               56 ISF                  1:04.56    1:06.83    9  
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Barbara           57 ISF                  3:45.92    3:37.76    9  
      48.99   55.38   56.99   56.40                                
  2 Hall, Carol A             57 ISF                  5:11.18    5:03.04    7  
    1:13.62 1:18.89 1:18.69 1:11.84                                
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          59 IM                   3:18.50    3:27.68    9  
      47.74   48.86 1:04.54   46.54                                
  2 Hall, Carol A             57 ISF                  5:03.36    5:06.39    7  
    1:08.66 1:25.48 1:18.65 1:13.60                                
 
Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          59 IM                   6:56.20    7:17.23    9  
      48.77   56.79   51.69   49.82 1:06.39 1:06.02   49.41   48.34
  2 Larsen, Barbara           57 ISF                  7:51.38    7:19.88    7  
      49.45   55.03   58.31   56.63 1:01.02 1:01.63   49.78   48.03
  3 Hall, Carol A             57 ISF                 10:35.19   10:32.64    6  
    1:10.81 1:16.12 1:23.69 1:26.97 1:23.00 1:21.67 1:17.52 1:12.86
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faith, Julie P            61 IM                     43.29      40.48    9  
  2 Scott, Ann M              60 GRIN                   40.00      41.41    7  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Ann M              60 GRIN                 1:25.00    1:38.41    9  
      45.58   52.83                                                
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           62 ISF                  3:11.00    3:08.48    9  
      41.48   47.20   50.61   49.19                                
 
Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Ardeth           63 SLAM                12:30.00   11:24.87    9  
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Ann M              60 GRIN                   43.00      44.78    9  
  2 Faith, Julie P            61 IM                     57.89      56.22    7  
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Ann M              60 GRIN                 1:33.00    1:40.97    9  
      48.74   52.23                                                
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           62 ISF                    50.00      49.92    9  
  2 Faith, Julie P            61 IM                     55.64      55.75    7  
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Ardeth           63 SLAM                   40.00      36.72    9  
  2 Faith, Julie P            61 IM                     53.10      51.54    7  
 
Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Ardeth           63 SLAM                 3:40.00    3:13.71    9  
      41.85   47.40   51.94   52.52                                
 
Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           62 ISF                  7:23.00    7:28.44    9  
      47.14   57.49   58.69   58.77 1:01.36 1:01.14   51.89   51.96
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           68 MICH                 3:45.00    3:47.75    9  
      52.43   58.73   59.39   57.20                                
 
Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           68 MICH                16:00.00   16:04.30    9  
      54.30   59.78 1:01.05 1:01.32   59.64 1:00.54 1:00.63 1:01.13
    1:00.50 1:01.02 1:01.69 1:01.80 1:00.98 1:00.61 1:01.92   57.39
 
Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           68 MICH                 4:50.00    4:37.03    9  
    1:03.44 1:09.97 1:14.78 1:08.84                                
 
Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           68 MICH                 5:00.00    4:34.72    9  
    1:02.99 1:14.15 1:17.74   59.84                                
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly               73 O*H*                   53.00      52.51    9  
 
Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly               73 O*H*                 1:58.00    1:55.82    9  
      53.83 1:01.99                                                
 
Women 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly               73 O*H*                 4:08.00    4:02.74    9  
      55.14 1:02.98 1:02.98 1:01.64                                
 
Women 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Mary F          73 MICH                 1:10.00    1:15.02    9  
 
Women 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Mary F          73 MICH                 2:59.00    3:13.22    9  
    1:25.95 1:47.27                                                
 
Women 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Mary F          73 MICH                 6:14.00    6:36.97    9  
    1:22.94 1:51.88 1:44.01 1:38.14                                
 -- Kron, Lilly               73 O*H*                 4:52.00         DQ  
      59.37 1:09.83 1:13.21 1:11.21                                
 
Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Mary F          73 MICH                 2:20.00    2:45.02    9  
    1:21.47 1:23.55                                                
 
Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Mary F          73 MICH                 5:38.00    5:39.86    9  
    1:20.09 1:29.72 1:38.74 1:11.31                                
 
Women 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly               73 O*H*                 8:49.00    8:43.95    9  
    1:00.05 1:11.72 1:08.86 1:08.24 1:05.23 1:03.79 1:04.28 1:01.78
  2 Williams, Mary F          73 MICH                11:49.00   11:44.39    7  
    1:23.41 1:37.61 1:37.13 1:29.94 1:35.04 1:36.51 1:14.04 1:10.71
 
Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             77 O*H*                   41.00      39.89    9  
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             77 O*H*                 1:36.00    1:37.59    9  
      45.45   52.14                                                
  2 Crandall, Louise W        75 GRIN                      NT    2:22.25    7  
    1:06.95 1:15.30                                                
 
Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             77 O*H*                 3:33.00    3:31.08    9  
      45.55   55.12   56.80   53.61                                
  2 Crandall, Louise W        75 GRIN                      NT    5:12.28    7  
    1:10.48 1:20.42 1:21.76 1:19.62                                
 
Women 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crandall, Louise W        75 GRIN                      NT   11:30.37    9  
    1:15.18 1:24.65 1:26.23 1:28.69 1:30.48 1:29.81 1:28.50 1:26.83
 
Women 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             77 O*H*                32:00.00   30:02.00    9  
      51.07   58.30   59.99 1:00.03   58.85   59.78 1:00.66 1:00.83
      59.46 1:00.53 1:00.44   59.89   59.75 1:00.13 1:01.81 1:01.06
    1:00.77 1:01.86 1:02.99 1:00.32 1:01.09 1:01.35 1:00.84 1:00.99
    1:00.87 1:00.54 1:00.24   59.66 1:01.05   56.85                
 
Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crandall, Louise W        75 GRIN                      NT    1:40.45    9  
 
Women 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             77 O*H*                   57.00      56.41    9  
 
Women 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             77 O*H*                 2:20.00    2:11.80    9  
    1:00.38 1:11.42                                                
 
Women 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russ, Betty J             77 O*H*                 8:50.00    9:20.41    9  
    1:08.50 1:16.98 1:11.79 1:08.70 1:23.65 1:18.34   56.87   55.58
 
Women 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Servaas, Corey            80 ISF                       NT    1:24.14    9  
 
Women 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           80 MICH                 4:08.93    4:01.27    9  
      54.82 1:01.72 1:02.94 1:01.79                                
 
Women 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           80 MICH                 1:02.69    1:00.94    9  
  2 Servaas, Corey            80 ISF                       NT    1:44.78    7  
 
Women 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Servaas, Corey            80 ISF                       NT    1:43.08    9  
 
Women 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           80 MICH                   55.65      58.18    9  
  2 Servaas, Corey            80 ISF                       NT    2:09.25    7  
 
Women 80-84 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           80 MICH                 2:02.63    2:11.63    9  
    1:01.66 1:09.97                                                
 
Women 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           80 MICH                 2:02.67    2:05.05    9  
      57.00 1:08.05                                                
 
Women 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glusac, Edith S           86 MICH                 1:10.00    1:11.75    9  
 
Women 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glusac, Edith S           86 MICH                 1:11.02    1:11.47    9  
  2 Brown, Mary J             86 GRIN                      NT    1:27.98    7  
 
Women 85-89 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Mary J             86 GRIN                      NT    3:15.85    9  
    1:26.09 1:49.76                                                
 
Women 85-89 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glusac, Edith S           86 MICH                 1:14.00    1:22.85    9  
 
Women 85-89 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glusac, Edith S           86 MICH                 1:31.71    1:36.76    9  
 
Women 85-89 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glusac, Edith S           86 MICH                 3:02.17    3:09.49    9  
    1:34.33 1:35.16                                                
 
Men 19-24 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finnegan, Matthew         23 ISF                    13.00      13.87    9  
  2 Wills, Jimmy R            22 GRIN                   17.00      13.88    7  
 
Men 19-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Matthew R          24 BSMS                   27.00      25.72    9  
  2 Smith, Marc               24 OEVT                   28.00      25.87    7  
  3 Finnegan, Matthew         23 ISF                    25.90      25.90    6  
  4 Cuticchia, Tommie A       21 BSMS                   26.79      26.87    5  
 
Men 19-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Truex, Adam L             21 GRIN                   59.00      55.94    9  
      26.64   29.30                                                
  2 Smith, Marc               24 OEVT                   56.00      57.15    7  
      27.24   29.91                                                
  3 Reynolds, Tom B           21 GRIN                 1:05.00    1:12.62    6  
      33.57   39.05                                                
 
Men 19-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Truex, Adam L             21 GRIN                 2:15.00    2:04.77    9  
      28.64   32.14   32.62   31.37                                
  2 Smith, Marc               24 OEVT                 2:03.00    2:09.91    7  
      29.91   31.95   33.06   34.99                                
  3 Smith, Matthew R          24 BSMS                 2:12.00    2:11.51    6  
      28.89   32.21   33.24   37.17                                
 
Men 19-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Truex, Adam L             21 GRIN                 4:40.00    4:34.88    9  
      30.87   34.01   35.10   35.89   36.60   35.47   34.49   32.45
  2 Cover, Ross D             22 GRIN                 5:40.00    5:09.19    7  
      33.31   36.43   38.09   39.45   40.43   40.97   40.95   39.56
  3 Wills, Jimmy R            22 GRIN                 5:20.00    5:13.09    6  
      35.56   38.75   40.03   40.62   39.68   39.43   39.85   39.17
 
Men 19-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Truex, Adam L             21 GRIN                18:00.00   18:22.40    9  
      31.70   35.12   35.79   36.44   36.66   36.70   36.87   37.16
      36.54   37.05   36.78   36.91   37.08   37.16   37.07   37.07
      37.09   37.14   37.74   37.31   37.03   37.47   37.31   36.74
      37.44   37.18   37.36   37.85   36.48   36.16                
 
Men 19-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nieto, Jose M             24 SKY                    33.01      34.39    9  
 
Men 19-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie A       21 BSMS                 1:07.00    1:08.13    9  
      32.24   35.89                                                
 
Men 19-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cover, Ross D             22 GRIN                 2:50.00    2:41.29    9  
      38.80   40.97   41.83   39.69                                
 
Men 19-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reynolds, Tom B           21 GRIN                   40.00      39.91    9  
 
Men 19-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wills, Jimmy R            22 GRIN                 1:35.00    1:25.60    9  
      40.80   44.80                                                
 
Men 19-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wills, Jimmy R            22 GRIN                 3:20.00    3:02.74    9  
      41.15   46.46   46.94   48.19                                
  2 Reynolds, Tom B           21 GRIN                 3:10.00    3:15.79    7  
      43.26   48.79   52.17   51.57                                
 
Men 19-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie A       21 BSMS                   28.00      27.78    9  
  2 Finnegan, Matthew         23 ISF                    29.36      29.05    7  
 
Men 19-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie A       21 BSMS                 1:04.78    1:03.73    9  
      29.55   34.18                                                
  2 Truex, Adam L             21 GRIN                 1:10.00    1:04.12    7  
      29.82   34.30                                                
  3 Finnegan, Matthew         23 ISF                  1:08.00    1:04.86    6  
      30.11   34.75                                                
 
Men 19-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Matthew R          24 BSMS                 1:10.00    1:05.13    9  
      29.98   35.15                                                
  2 Finnegan, Matthew         23 ISF                  1:10.00    1:07.01    7  
      31.52   35.49                                                
  3 Nieto, Jose M             24 SKY                       NT    1:13.40    6  
      33.09   40.31                                                
  4 Cover, Ross D             22 GRIN                 1:30.00    1:17.92    5  
      35.49   42.43                                                
  5 Reynolds, Tom B           21 GRIN                 1:30.00    1:24.61    4  
      41.88   42.73                                                
 
Men 19-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Truex, Adam L             21 GRIN                 2:40.00    2:23.18    9  
      29.40   38.97   43.00   31.81                                
  2 Cuticchia, Tommie A       21 BSMS                 2:32.00    2:32.92    7  
      30.84   37.23   48.65   36.20                                
  3 Nieto, Jose M             24 SKY                  2:35.00    2:35.29    6  
      32.21   40.54   47.88   34.66                                
  4 Cover, Ross D             22 GRIN                 2:55.00    2:46.97    5  
      35.21   41.72   52.60   37.44                                
  5 Wills, Jimmy R            22 GRIN                 3:00.00    2:47.67    4  
      38.35   45.63   46.97   36.72                                
  6 Reynolds, Tom B           21 GRIN                 3:30.00    3:17.07    3  
      41.86   53.66   56.01   45.54                                
 
Men 19-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie A       21 BSMS                 5:35.00    5:32.15    9  
      32.22   39.48   41.61   41.30   49.14   49.20   41.01   38.19
 
Men 25-29 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simmons, Will             29 ISF                    13.00      12.79    9  
  2 Sikich, Christopher P     26 NAST                   13.37      13.29    7  
  3 Clark, Joshua L           29 NAST                   16.00      13.81    6  
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben          28 ISF                    23.72      24.28    9  
  2 Bumps, Corrie             28 ISF                    26.00      25.86    7  
  3 O'Malley, Mark            28 ISF                    26.78      26.46    6  
  4 Sikich, Christopher P     26 NAST                   27.39      27.80    5  
  5 Dean, Nathaniel           27 OEVT                   32.00      27.88    4  
  6 Sutton, Robert            29 ISF                    25.50      29.11    3  
  7 Clark, Joshua L           29 NAST                   32.00      29.49    2  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bumps, Corrie             28 ISF                    58.00      58.13    9  
      27.10   31.03                                                
  2 Simmons, Will             29 ISF                    59.50      58.86    7  
      28.19   30.67                                                
  3 Dean, Nathaniel           27 OEVT                 1:10.00    1:02.43    6  
      29.17   33.26                                                
  4 Clark, Joshua L           29 NAST                 1:09.00    1:08.42    5  
      33.41   35.01                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simmons, Will             29 ISF                  2:09.50    2:12.69    9  
      29.47   34.01   35.04   34.17                                
  2 Sutton, Robert            29 ISF                  1:58.01    2:14.66    7  
      31.50   33.76   34.58   34.82                                
  3 Dean, Nathaniel           27 OEVT                 2:29.00    2:19.57    6  
      31.76   35.28   36.38   36.15                                
  4 Zingarelli, John C        28 SWOM                 2:15.00    2:25.01    5  
      32.38   35.61   38.09   38.93                                
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sutton, Robert            29 ISF                  4:44.43    4:57.16    9  
      33.35   35.93   36.78   37.83   37.98   38.94   38.73   37.62
  2 Zingarelli, John C        28 SWOM                 5:10.00    5:16.56    7  
      35.46   39.07   39.95   40.76   41.00   40.23   39.96   40.13
 
Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zingarelli, John C        28 SWOM                20:30.00   21:12.50    9  
      35.65   39.13   40.54   40.60   40.89   42.01   42.42   42.64
      42.27   42.16   41.83   41.69   41.99   42.27   42.96   42.79
      42.70   43.10   44.22   43.74   43.31   44.00   43.67   44.18
      44.40   44.52   43.91   43.18   42.94   42.79                
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sikich, Christopher P     26 NAST                   33.99      35.07    9  
  2 Clark, Joshua L           29 NAST                   37.52      36.46    7  
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sikich, Christopher P     26 NAST                   40.00      37.64    9  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- O'Malley, Mark            28 ISF                  1:12.00         DQ  
      33.76   39.99                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zingarelli, John C        28 SWOM                 3:10.00    3:20.20    9  
      45.48   50.46   51.70   52.56                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben          28 ISF                    28.50      26.94    9  
  2 Sikich, Christopher P     26 NAST                   30.47      30.29    7  
  3 Dean, Nathaniel           27 OEVT                   40.00      33.22    6  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sutton, Robert            29 ISF                    59.50    1:12.25    9  
      33.55   38.70                                                
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Joshua L           29 NAST                 1:35.50    1:22.97    9  
      39.06   43.91                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simmons, Will             29 ISF                  2:28.00    2:35.84    9  
      31.22   42.36   49.10   33.16                                
  2 Zingarelli, John C        28 SWOM                 2:25.00    2:48.53    7  
      33.89   42.14   52.77   39.73                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geiss, Anthony J          31 GRIN                   30.00      27.99    9  
  2 Zimmer, Tim               34 ISF                    28.79      28.58    7  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geiss, Anthony J          31 GRIN                 1:05.00    1:02.31    9  
      28.83   33.48                                                
  2 Zimmer, Tim               34 ISF                  1:03.50    1:03.07    7  
      30.16   32.91                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dick, Scott               33 SKY                  2:15.00    2:07.28    9  
      30.00   32.44   32.14   32.70                                
  2 Houchens, Jeremy          34 ISF                  2:17.00    2:11.17    7  
      29.96   32.65   34.05   34.51                                
  3 Mattson, Mark E           34 IM                   2:17.80    2:15.23    6  
      31.61   34.15   35.15   34.32                                
  4 Geiss, Anthony J          31 GRIN                      NT    2:23.35    5  
      32.77   37.53   36.46   36.59                                
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           34 IM                   4:55.00    4:59.70    9  
      33.35   36.90   37.73   38.67   38.36   37.99   38.53   38.17
  2 Geiss, Anthony J          31 GRIN                      NT    5:22.04    7  
      32.26   37.48   40.24   41.54   42.50   43.04   43.53   41.45
 
Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Halbert, Jeffrey B        30 GRIN                 9:15.00    9:12.21    9  
      30.29   33.13   34.14   34.59   34.76   34.73   34.82   34.96
      34.98   35.57   35.36   35.65   35.15   35.33   35.02   33.73
  2 Mattson, Mark E           34 IM                  10:30.00   10:27.21    7  
      34.91   37.75   38.58   38.35   38.09   38.53   38.65   39.08
      40.06   40.24   40.86   40.67   40.67   41.12   40.32   39.33
 
Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zimmer, Tim               34 ISF                 22:00.00   20:09.57    9  
      35.62   38.69   39.95   39.52   39.82   40.09   40.33   40.71
      40.99   41.10   40.85   41.11   40.45   40.56   40.66   40.49
      41.16   40.96   40.63   40.69   40.49   40.58   40.39   40.66
      40.76   40.81   41.12   40.83   40.29   39.26                
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dick, Scott               33 SKY                    33.00      31.28    9  
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Houchens, Jeremy          34 ISF                  1:11.11    1:11.33    9  
      33.84   37.49                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           34 IM                   2:45.11    2:40.11    9  
      38.03   40.33   40.61   41.14                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGuire, Kenneth R        34 MICH                   38.00      39.09    9  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGuire, Kenneth R        34 MICH                 1:24.36    1:29.15    9  
      41.90   47.25                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           34 IM                   2:56.89    2:57.39    9  
      40.44   44.64   46.28   46.03                                
  2 McGuire, Kenneth R        34 MICH                 3:06.35    3:08.03    7  
      43.01   48.46   48.57   47.99                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zimmer, Tim               34 ISF                    32.00      32.04    9  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dick, Scott               33 SKY                  1:04.00    1:03.01    9  
      29.81   33.20                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dick, Scott               33 SKY                  2:35.00    2:28.72    9  
      33.76   38.60   39.15   37.21                                
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dick, Scott               33 SKY                  2:30.00    2:27.76    9  
      31.94   38.67   43.87   33.28                                
  2 Mattson, Mark E           34 IM                   2:42.00    2:37.55    7  
      34.72   40.74   45.54   36.55                                
 
Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Halbert, Jeffrey B        30 GRIN                 5:00.23    5:05.16    9  
      29.88   34.57   40.27   39.85   43.61   44.27   37.02   35.69
  2 Mattson, Mark E           34 IM                   6:05.60    5:43.89    7  
      36.27   43.88   44.06   43.42   47.95   49.11   38.88   40.32
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gill, Mark A              36 VMST                   59.00      58.42    9  
      28.72   29.70                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gill, Mark A              36 VMST                 2:18.00    2:16.36    9  
      31.88   34.90   34.93   34.65                                
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gill, Mark A              36 VMST                 5:12.00    5:11.91    9  
      35.13   39.60   40.32   39.73   40.67   39.71   39.85   36.90
  2 Raver, Allen L            36 NAST                 6:53.00    5:15.53    7  
      34.60   40.01   40.66   40.31   40.94   40.31   39.63   39.07
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raver, Allen L            36 NAST                12:10.01   10:40.96    9  
      35.28   37.34   39.02   39.43   40.95   40.10   42.81   41.54
      41.19   40.51   40.31   41.30   40.99   40.55   40.57   39.07
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ordinartsev, Igor         37 ISF                    31.00      31.77    9  
  2 Reed, Ben C               39 NAST                   29.70      35.13    7  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gill, Mark A              36 VMST                 1:16.00    1:12.24    9  
      34.42   37.82                                                
  2 Reed, Ben C               39 NAST                 1:19.00    1:18.56    7  
      39.07   39.49                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Ben C               39 NAST                 2:43.00    2:41.73    9  
      37.51   40.66   42.13   41.43                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ordinartsev, Igor         37 ISF                    35.00      33.27    9  
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ordinartsev, Igor         37 ISF                    29.00      28.26    9  
  2 Gill, Mark A              36 VMST                   28.00      28.52    7  
  3 Raver, Allen L            36 NAST                   35.00      30.79    6  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raver, Allen L            36 NAST                 1:45.00    1:13.98    9  
      32.82   41.16                                                
 
Men 40-44 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Jack D           44 NAST                   16.00      14.85    9  
  2 Holove, Victor R          44 NAST                      NT      15.21    7  
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Eric B           44 UNAT                   30.00      28.08    9  
  2 Johnson, Jack D           44 NAST                   33.25      31.98    7  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Jack D           44 NAST                 1:13.00    1:10.66    9  
      33.22   37.44                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmes, Robert            42 SKY                  2:16.50    2:10.74    9  
      29.63   32.60   34.07   34.44                                
  2 Schubert, Peter           44 NAST                 2:22.50    2:27.06    7  
      34.68   36.58   37.74   38.06                                
  3 Johnson, Jack D           44 NAST                 2:45.00    2:42.85    6  
      34.88   39.12   44.51   44.34                                
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmes, Robert            42 SKY                  4:49.00    4:35.87    9  
      30.50   33.54   35.22   35.87   35.95   35.86   34.94   33.99
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holmes, Robert            42 SKY                 10:00.00    9:41.63    9  
      30.49   33.83   35.07   35.99   36.58   36.42   36.70   37.15
      36.74   36.70   37.16   37.80   38.12   37.68   38.23   36.97
  2 Schubert, Peter           44 NAST                10:00.00   10:43.03    7  
      37.00   39.91   40.49   40.26   39.64   40.32   40.72   40.93
      40.82   40.93   40.52   40.37   40.29   40.33   40.43   40.07
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           43 O*H*                   31.00      30.42    9  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           43 O*H*                 1:05.00    1:05.11    9  
      31.99   33.12                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           43 O*H*                 2:20.00    2:20.08    9  
      33.58   35.38   35.69   35.43                                
  2 Schubert, Peter           44 NAST                 2:41.00    2:57.85    7  
      42.18   44.22   46.17   45.28                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andrews, Eric B           44 UNAT                   32.00      31.21    9  
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           43 O*H*                 1:07.00    1:04.71    9  
      30.19   34.52                                                
  2 Andrews, Eric B           44 UNAT                 1:20.00    1:13.47    7  
      33.88   39.59                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           43 O*H*                 2:23.00    2:23.22    9  
      31.85   36.64   43.12   31.61                                
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holove, Victor R          44 NAST                      NT    6:47.76    9  
      36.58   45.40   57.59   55.91   55.71   54.94   50.89   50.74
 
Men 45-49 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moore, Ronald D           45 INDY                   12.50      13.94  
  2 Vernasco, Ronald E        45 UNAT                      NT      13.59    7  
  3 Moore, Ronald D           45 INDY                   12.50      13.51    6  
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frankliln, Steve E        47 O*H*                   27.00      26.57    9  
  2 Busche, David A           47 NAST                      NT      28.42    7  
  3 Vernasco, Ronald E        45 UNAT                      NT      29.23    6  
  4 Moore, Ronald D           45 INDY                   26.00      30.30    5  
  5 Schleifman, William I     45 NAST                   33.22      32.00    4  
  6 Gaughan, Brian            47 SWOM                   36.00      36.09    3  
  7 Jones, Stephan S          48 BSMS                      NT      37.37    2  
  8 Imhoff, Vern              45 ISF                    58.00      41.28    1  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Busche, David A           47 NAST                      NT    1:04.08    9  
      29.74   34.34                                                
  2 Biegel, Dan               46 GRIN                 1:07.01    1:07.16    7  
      32.08   35.08                                                
  3 Jones, Stephan S          48 BSMS                      NT    1:23.22    6  
      40.06   43.16                                                
  4 Gaughan, Brian            47 SWOM                 1:24.00    1:24.92    5  
      38.87   46.05                                                
  5 Imhoff, Vern              45 ISF                  1:58.00    1:34.69    4  
      43.90   50.79                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biegel, Dan               46 GRIN                 2:32.16    2:25.62    9  
      33.58   36.11   37.98   37.95                                
  2 Gaughan, Brian            47 SWOM                 3:24.00    3:19.89    7  
      42.09   49.40   55.14   53.26                                
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biegel, Dan               46 GRIN                 5:25.77    5:10.15    9  
      35.81   38.19   39.45   40.43   39.70   39.57   39.18   37.82
  2 Gaughan, Brian            47 SWOM                      NT    7:30.82    7  
      44.55   55.58   58.64   58.72   59.38   58.62   58.69   56.64
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaughan, Brian            47 SWOM                      NT   15:11.79    9  
      43.01   51.33   55.86   57.04   57.50   57.41   58.99   59.81
      59.71   59.35   59.16   59.60   59.73   58.93   58.52   55.84
  2 Marshall, John            45 OEVT                20:00.00   17:09.04    7  
      42.34   54.54 1:02.07 2:16.69 1:08.79                        
            1:09.20                         1:07.47 1:06.10   51.26
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schleifman, William I     45 NAST                      NT   24:51.91    9  
      42.36   47.39   50.31   51.56   51.13   51.38   51.71   50.84
      51.35   50.82   50.70   50.95   50.67   51.94   49.81 5:50.37
                                                              49.67
      49.84   50.07   49.62   49.21   48.29   42.50                
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frankliln, Steve E        47 O*H*                   33.50      32.78    9  
  2 Crutchfield, Randy L      46 NAST                   32.00      33.63    7  
  3 Vernasco, Ronald E        45 UNAT                      NT      38.21    6  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biegel, Dan               46 GRIN                 1:19.63    1:21.75    9  
      40.51   41.24                                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vernasco, Ronald E        45 UNAT                      NT      40.66    9  
  2 Schleifman, William I     45 NAST                   41.15      42.66    7  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schleifman, William I     45 NAST                 2:00.00    1:34.97    9  
      45.13   49.84                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sealey, Don               45 ISF                  3:00.00    2:59.47    9  
      41.72   45.81   45.59   46.35                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crutchfield, Randy L      46 NAST                   30.00      30.90    9  
  2 Sealey, Don               45 ISF                    35.00      32.56    7  
  3 Busche, David A           47 NAST                      NT      32.96    6  
  4 Vernasco, Ronald E        45 UNAT                      NT      34.14    5  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frankliln, Steve E        47 O*H*                 1:08.00    1:09.21    9  
      31.69   37.52                                                
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frankliln, Steve E        47 O*H*                 1:07.50    1:08.10    9  
      31.76   36.34                                                
  2 Busche, David A           47 NAST                      NT    1:16.40    7  
      36.28   40.12                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crutchfield, Randy L      46 NAST                 2:41.00    2:42.07    9  
      33.64   41.67   47.45   39.31                                
  2 Sealey, Don               45 ISF                  2:45.00    2:42.96    7  
      35.52   43.64   46.99   36.81                                
  3 Biegel, Dan               46 GRIN                 2:59.68    2:53.85    6  
      36.67   44.49   54.39   38.30                                
 
Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sealey, Don               45 ISF                  6:00.00    5:56.71    9  
      37.10   45.81   47.61   46.30   49.88   50.20   40.09   39.72
 
Men 50-54 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeWitt, Peter F           53 GRIN                   13.00      12.94    9  
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Purdie, James L           52 GCMT                   29.00      28.95    9  
  2 Sager, Don A              54 GRIN                   32.00      29.90    7  
  3 Kraemer, Mark             50 SKY                    30.40      29.93    6  
  4 Carr, Steve C             51 COPS                   31.00      30.86    5  
  5 Nagel, Thomas H           51 GRIN                   36.00      33.70    4  
  6 O'Kane, James K           50 NAST                   40.00      38.33    3  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Purdie, James L           52 GCMT                 1:04.00    1:02.81    9  
      30.78   32.03                                                
  2 Nagel, Thomas H           51 GRIN                 1:16.00    1:16.35    7  
      36.43   39.92                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Love, Donald S            50 TPIT                 2:17.00    2:14.68    9  
      31.47   33.82   34.78   34.61                                
  2 Purdie, James L           52 GCMT                 2:20.00    2:20.16    7  
      32.28   34.92   36.32   36.64                                
  3 Thompson, Frank L         53 MICH                 2:22.00    2:21.48    6  
      32.48   36.15   36.50   36.35                                
  4 Carr, Steve C             51 COPS                 2:30.00    2:27.94    5  
      33.60   37.58   38.44   38.32                                
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Purdie, James L           52 GCMT                 5:10.00    5:03.87    9  
      35.52   36.02   37.37   38.32   39.14   39.30   39.49   38.71
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Purdie, James L           52 GCMT                10:45.00   10:19.95    9  
      35.58   36.45   38.19   38.90   39.28   39.62   39.95   39.65
      39.70   39.24   39.22   39.14   39.26   39.97   39.28   36.52
  2 O'Kane, James K           50 NAST                14:00.00   12:39.72    7  
      39.61   43.07   45.55   45.57   47.82   47.97   48.48   48.88
      49.74   50.78   49.69   50.15   49.85   49.73   49.04   43.79
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         53 MICH                19:10.00   19:17.68    9  
      34.76   38.43   40.09   39.76   39.09   39.24   39.25   38.73
      38.89   38.95   38.64   38.71   38.79   38.62   38.88   39.17
      39.43   38.85   38.94   38.90   38.93   38.61   38.63   38.37
      38.43   38.19   38.70   38.67   37.36   35.67                
  2 Sager, Don A              54 GRIN                22:00.00   21:21.47    7  
      40.42   41.60   42.64   42.84   42.61   42.96   42.65   42.63
      42.99   42.81   42.92   42.86   42.62   42.90   43.35   43.23
      43.39   43.35   43.11   42.74   42.37   42.68   43.03   43.30
      43.12   42.73   43.20   43.13   42.65   40.64                
  3 Carr, Steve C             51 COPS                22:30.00   22:09.08    6  
      35.98   40.54   41.68   42.18   41.99   43.02   43.46   44.37
      43.37   44.46   43.85   44.59   44.43   44.54   44.92   45.84
      44.17   46.14   45.95   45.15   46.35   45.75   45.97   46.20
      45.69   45.79   45.73   45.75   45.82   45.40                
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeWitt, Peter F           53 GRIN                   32.00      35.31    9  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         53 MICH                 1:11.90    1:12.12    9  
      35.80   36.32                                                
  2 Love, Donald S            50 TPIT                 1:18.00    1:12.47    7  
      35.33   37.14                                                
  3 DeWitt, Peter F           53 GRIN                 1:18.00    1:19.01    6  
      38.43   40.58                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Love, Donald S            50 TPIT                 2:43.00    2:35.04    9  
      36.53   38.57   40.09   39.85                                
  2 Thompson, Frank L         53 MICH                 2:36.82    2:43.91    7  
      38.40   40.69   42.37   42.45                                
  3 DeWitt, Peter F           53 GRIN                 3:00.00    2:51.30    6  
      40.07   43.04   44.37   43.82                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kraemer, Mark             50 SKY                    40.00      37.57    9  
  2 Purdie, James L           52 GCMT                   39.00      38.11    7  
  3 Nagel, Thomas H           51 GRIN                   45.00      45.79    6  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kraemer, Mark             50 SKY                  1:28.00    1:23.61    9  
      39.02   44.59                                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeWitt, Peter F           53 GRIN                   30.00      29.74    9  
  2 Carr, Steve C             51 COPS                   33.00      33.51    7  
  3 Sager, Don A              54 GRIN                   35.00      34.66    6  
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kraemer, Mark             50 SKY                  1:25.00    1:15.72    9  
      34.69   41.03                                                
  2 Sager, Don A              54 GRIN                 1:20.00    1:20.14    7  
      38.42   41.72                                                
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanders, Corby J          56 GRIN                   36.10      33.24    9  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pash, Gregory C           57 MICH                 1:06.00    1:05.82    9  
      31.71   34.11                                                
  2 Sanders, Corby J          56 GRIN                 1:35.20    1:20.47    7  
      39.96   40.51                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pash, Gregory C           57 MICH                 2:27.00    2:25.66    9  
      33.71   36.95   38.66   36.34                                
  2 Sidner, Dick A            55 NAST                 2:45.00    2:41.94    7  
      36.20   41.01   42.69   42.04                                
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pash, Gregory C           57 MICH                 5:20.00    5:17.78    9  
      36.40   39.93   40.26   41.33   40.68   41.42   41.17   36.59
  2 Sidner, Dick A            55 NAST                      NT    5:42.85    7  
      36.91   40.88   42.97   45.28   44.13   44.81   44.51   43.36
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pash, Gregory C           57 MICH                21:10.00   21:08.45    9  
      38.09   40.98   42.55   42.47   42.24   42.23   43.06   42.57
      42.41   42.95   42.72   42.86   42.85   43.47   43.14   43.20
      42.83   42.59   42.46   43.20   42.73   42.37   42.85   42.85
      42.72   42.35   42.50   42.88   41.03   37.30                
  2 Sidner, Dick A            55 NAST                22:30.00   22:25.33    7  
      38.94   42.12   43.28   43.56   44.37   43.06   44.84   44.77
      45.83   45.04   45.06   46.17   44.19   46.12   44.80   45.30
      45.56   46.24   46.46   46.07   45.30   46.56   44.63   45.61
      45.44   46.52   45.84   45.52   45.03   43.10                
  3 Olds, William             55 ISF                 27:15.00   22:28.02    6  
      40.36   43.93   44.57   45.06   45.26   45.07   45.38   45.59
      44.46   44.68   44.63   44.87   44.98   44.93   45.37   45.06
      45.19   45.27   45.51   45.89   45.28   45.54   45.76   45.67
      45.76   45.61   45.66   45.83   44.61   42.24                
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanders, Corby J          56 GRIN                   45.30      43.69    9  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanders, Corby J          56 GRIN                 2:00.50    1:36.30    9  
      46.49   49.81                                                
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Doug              58 ISF                  5:35.00    5:50.13    9  
      38.44   39.84   45.69   44.67   50.37   49.75   41.11   40.26
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Charles              60 ISF                    31.05      30.31    9  
  2 Pohlmann, John T          60 IM                     36.40      36.25    7  
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Church, Doug D            60 NAST                25:00.00   24:54.56    9  
      41.73   46.21   47.79   49.09   49.78   50.40   50.22   51.06
      50.62   50.75   49.97   51.03   50.18   50.42   50.67   50.82
      50.36   49.81   49.81   50.61   51.40   51.51   51.50   50.42
      50.40   50.50   49.91   50.80   49.44   47.35                
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Church, Doug D            60 NAST                   40.00      43.75    9  
  2 Alford, Joseph S          61 GRIN                   45.00      50.34    7  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Church, Doug D            60 NAST                 1:40.00    1:32.12    9  
      44.27   47.85                                                
  2 Alford, Joseph S          61 GRIN                 1:45.00    1:51.84    7  
      51.06 1:00.78                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Church, Doug D            60 NAST                 3:30.00    3:30.42    9  
      49.13   52.81   55.40   53.08                                
  2 Heuck, Ken                60 SWOM                 4:20.00    4:19.92    7  
    1:01.20 1:05.47 1:08.86 1:04.39                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Charles              60 ISF                    37.58      37.79    9  
  2 Pohlmann, John T          60 IM                     42.50      41.29    7  
  3 Alford, Joseph S          61 GRIN                   49.00      47.94    6  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Charles              60 ISF                  1:24.34    1:25.21    9  
      39.43   45.78                                                
  2 Pohlmann, John T          60 IM                   1:38.70    1:38.87    7  
      45.70   53.17                                                
  3 Alford, Joseph S          61 GRIN                 1:51.00    1:50.51    6  
      49.69 1:00.82                                                
  4 Heuck, Ken                60 SWOM                      NT    2:02.79    5  
      57.46 1:05.33                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Charles              60 ISF                  3:07.99    3:11.51    9  
      43.68   49.64   49.40   48.79                                
  2 Pohlmann, John T          60 IM                   3:44.40    3:42.81    7  
      48.72   57.20   59.62   57.27                                
  3 Heuck, Ken                60 SWOM                 4:20.00    4:28.93    6  
      58.96 1:09.04 1:12.79 1:08.14                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Church, Doug D            60 NAST                   36.00      40.40    9  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heuck, Ken                60 SWOM                 2:10.00    1:58.43    9  
      55.00 1:03.43                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heuck, Ken                60 SWOM                 4:20.00    4:28.91    9  
      59.14 1:09.99 1:14.12 1:05.66                                
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Charles              60 ISF                  1:21.04    1:19.97    9  
      38.43   41.54                                                
  2 Alford, Joseph S          61 GRIN                 1:43.00    1:48.70    7  
      50.21   58.49                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heuck, Ken                60 SWOM                 4:20.00    4:17.01    9  
      56.86 1:04.47 1:14.45 1:01.23                                
 
Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Church, Doug D            60 NAST                 8:30.00    7:46.93    9  
      49.26 1:02.47   56.19   55.05 1:12.45 1:10.57   49.66   51.28
 
Men 65-69 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           66 NAST                   23.00      23.33    9  
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           66 NAST                   51.00      52.08    9  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           66 NAST                 1:51.00    2:03.75    9  
      54.23 1:09.52                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           66 NAST                 4:30.00    4:31.29    9  
      59.41 1:11.32 1:11.57 1:08.99                                
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           66 NAST                11:15.00    9:20.33    9  
    1:04.24 1:11.26 1:12.10 1:10.55 1:10.34 1:10.32 1:11.56 1:09.96
 
Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           66 NAST                22:30.00   19:39.09    9  
    1:01.55 1:13.61 1:15.37 1:14.72 1:14.00 1:12.17 1:15.34 1:15.24
    1:14.96 1:16.82 1:15.11 1:14.21 1:15.27 1:14.61 1:13.73 1:12.38
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mulliken, Bill            65 IM                     41.50      44.47    9  
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holthaus, Roger R         65 RMM                    43.52      45.99    9  
 
Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holthaus, Roger R         65 RMM                  1:50.31    2:01.03    9  
      53.71 1:07.32                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holthaus, Roger R         65 RMM                  4:47.93    4:49.63    9  
    1:04.31 1:14.08 1:17.90 1:13.34                                
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holthaus, Roger R         65 RMM                  1:59.57    1:57.49    9  
      52.80 1:04.69                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holthaus, Roger R         65 RMM                  4:26.76    4:37.97    9  
      54.32 1:18.63 1:19.33 1:05.69                                
 
Men 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldstein, Mel            66 ISF                  7:30.00    6:43.99    9  
      42.77   50.43   54.97   52.81   57.81   57.00   44.85   43.35
 -- Holthaus, Roger R         65 RMM                  9:33.13         DQ  
      56.12 1:08.53 1:16.59 1:16.01 1:18.73 1:22.90 1:05.65   54.93
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salmon, Russell O         71 DOC                       NT      41.75    9  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             70 IM                   1:18.87    1:13.46    9  
      35.03   38.43                                                
  2 Chisholm, Dick            70 SWOM                 1:23.00    1:22.22    7  
      39.20   43.02                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chisholm, Dick            70 SWOM                 3:05.00    3:00.05    9  
      40.87   45.77   47.69   45.72                                
  2 Salmon, Russell O         71 DOC                       NT    3:35.12    7  
      49.93   54.73   56.73   53.73                                
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             70 IM                   6:07.73    6:01.95    9  
      40.04   44.93   46.18   46.43   47.02   47.07   45.60   44.68
  2 Chisholm, Dick            70 SWOM                 6:30.00    6:27.18    7  
      42.76   47.44   49.68   50.22   50.30   49.96   50.27   46.55
 
Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chisholm, Dick            70 SWOM                25:30.00   25:43.12    9  
      44.48   48.21   50.11   51.33   51.71   51.70   50.99   51.77
      51.87   51.32   51.11   51.47   52.24   53.23   52.73   51.82
      51.86   53.43   52.80   52.48   52.18   52.45   53.93   51.40
      52.41   51.74   52.43   50.95   52.04   46.93                
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salmon, Russell O         71 DOC                       NT      48.07    9  
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salmon, Russell O         71 DOC                       NT    1:47.21    9  
      52.77   54.44                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salmon, Russell O         71 DOC                       NT    3:56.35    9  
      56.74 1:00.47 1:01.67   57.47                                
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Badger, Robert W          73 GRIN                   43.50      50.57    9  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             70 IM                   1:44.28    1:35.81    9  
      45.38   50.43                                                
  2 Badger, Robert W          73 GRIN                 1:41.00    2:03.95    7  
      57.25 1:06.70                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             70 IM                   3:40.35    3:26.78    9  
      46.43   52.67   54.47   53.21                                
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Badger, Robert W          73 GRIN                 1:35.00         DQ  
      56.29   59.60                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             70 IM                   3:17.87    3:08.78    9  
      42.85   48.16   54.38   43.39                                
 
Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             70 IM                   6:56.67    6:46.14    9  
      45.73   57.62   50.20   49.43   55.98   55.90   45.85   45.43
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              79 DOC                  4:16.37    4:12.76    9  
      58.54 1:06.67 1:06.07 1:01.48                                
 
Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              79 DOC                 12:58.27   13:04.48    9  
    1:34.33 1:51.45 1:37.92 1:34.58 2:15.99 2:06.31 1:02.99 1:00.91
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              79 DOC                  5:58.41    5:54.61    9  
    1:28.48 1:29.59 1:30.37 1:26.17                                
 
Men 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              79 DOC                  6:18.55    8:26.86    9  
    2:01.11 2:16.27 2:08.02 2:01.46                                
 
Men 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              79 DOC                  8:03.89    7:51.97    9  
    1:40.60 1:55.42 1:57.22 2:18.73                                
 
Men 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              79 DOC                 12:58.27   13:04.24    9  
    1:24.98 1:40.87 1:38.89 1:36.16 2:30.55 2:07.26 1:05.63   59.90
 
Women 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Kentucky  'A'                                2:05.95    2:03.61   18  
     1) O'Brien, Katie 26               2) Nieto, Alexandra 32            
     3) Weeter, Leslie 27               4) Beltrame, Sarah 26             
       30.89    29.97    33.21    29.54                                    
 
Women 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southwest Ohio Master  'A'                        6:00.00    6:04.39   18  
     1) Marchand, Krista G 28           2) Trott, Sandra 32               
     3) Buffington, Karen M 32          4) O'Hara, Ashley D 27            
   :50:00.00:36:40.00             36.55    39.53  1:26.61  2:23.53  3:13.63
       56.83  1:32.36  2:14.21                                             
 
Women 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Kentucky  'A'                                2:26.68    2:24.21   18  
     1) O'Brien, Katie 26               2) Weeter, Leslie 27              
     3) Nieto, Alexandra 32             4) Beltrame, Sarah 26             
       38.12    42.44    33.50    30.15                                    
  2 Southwest Ohio Master  'A'                        3:00.00    3:06.95   14  
     1) Buffington, Karen M 32          2) Trott, Sandra 32               
     3) Marchand, Krista G 28           4) O'Hara, Ashley D 27            
       55.60                      33.26                                    
 
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'A'                  2:30.00    2:09.18   18  
     1) Denniston, Danielle R 26        2) Latina, Raena A 33             
     3) Latina, Syd R 30                4) Schubert, Beth 40              
       32.22    31.19    32.33    33.44                                    
  2 YMCA Indy SwimFit  'A'                                 NT    2:13.28   14  
     1) Bumps, Jennifer 26              2) Houchens, Kris 37              
     3) Shuck, Susie 39                 4) Zimmer, Jennifer 27            
       32.71    33.10    34.83    32.64                                    
 
Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'A'                  5:00.00    5:19.00   18  
     1) Denniston, Danielle R 26        2) Latina, Raena A 33             
     3) Latina, Syd R 30                4) Schubert, Beth 40              
    31:40.00 25:00.00             38.78    43.78  1:21.99  2:03.75  2:42.05
       40.44  1:17.60  1:58.17                                             
 
Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'A'                  2:30.00    2:45.62   18  
     1) Denniston, Danielle R 26        2) Latina, Raena A 33             
     3) Latina, Syd R 30                4) Schubert, Beth 40              
       44.14    48.97    35.62    36.89                                    
 
Women 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'A'                  6:00.00    5:15.31   18  
     1) Denniston, Danielle R 26        2) Latina, Raena A 33             
     3) Latina, Syd R 30                4) Schubert, Beth 40              
       44.30  1:30.95    47.19  1:40.88    39.59  1:29.08    12.41    34.40
 
Women 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit  'A'                                 NT    5:46.70   18  
     1) Houchens, Kris 37               2) Gettelfinger, Cheryl 47        
     3) Shuck, Susie 39                 4) Meyers, Susan L 62             
       43.75  1:30.19    41.97  1:30.04    36.66  1:19.51    41.25  1:26.96
 
Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit  'A'                                 NT    2:18.34   18  
     1) Gettelfinger, Cheryl 47         2) Murphy, Susan 44               
     3) Meyers, Susan L 62              4) Francis, Susan 51              
       33.24    31.81    37.73    35.56                                    
 
Women 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Michigan Masters  'A'                             2:36.00    2:43.46   18  
     1) Guthrie, Sally K 54             2) Gogola, Laura J 68             
     3) Nochman, Lois K 80              4) Badger, Alison G 38            
       32.55    51.46    46.10    33.35                                    
 
Women 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Michigan Masters  'A'                                  NT    4:14.72   18  
     1) Gogola, Laura J 68              2) Glusac, Edith S 86             
     3) Nochman, Lois K 80              4) Williams, Mary F 73            
       55.77  1:19.84    59.38    59.73                                    
 
Women 280-319 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Michigan Masters  'A'                             8:44.00    9:04.15   18  
     1) Gogola, Laura J 68              2) Glusac, Edith S 86             
     3) Guthrie, Sally K 54             4) Williams, Mary F 73            
       59.86  2:07.89  1:27.29  3:08.34    41.33  1:33.67  1:05.02  2:14.25
 
Men 76-99 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greater Indiana  'A'                                   NT    4:59.53   18  
     1) Cover, Ross D 22                2) Reynolds, Tom B 21             
     3) Truex, Adam L 21                4) Wills, Jimmy R 22              
       37.52  1:16.39    40.18  1:26.79    31.73  1:08.77    31.50  1:07.58
 
Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit  'A'                                 NT    1:41.44   18  
     1) Christoffel, Ben 28             2) Krajeuski, Thomas 26           
     3) O'Malley, Mark 28               4) Simmons, Will 29               
       26.00    23.99    25.23    26.22                                    
 
Men 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit  'A'                                 NT    4:20.22   18  
     1) Krajeuski, Thomas 26            2) Christoffel, Ben 28            
     3) O'Malley, Mark 28               4) Simmons, Will 29               
       31.70  1:05.71    15.04    31.24    37.03  1:07.06    35.21  1:36.21
 
Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  2 YMCA Indy SwimFit  'B'                                 NT    1:49.55   14  
     1) Bumps, Corrie 28                2) Finnegan, Matthew 23           
     3) Sealey, Don 45                  4) Sutton, Robert 29              
       26.06    25.78    29.29    28.42                                    
 
Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'A'                       NT    4:42.27   18  
     1) Busche, David A 47              2) Clark, Joshua L 29             
     3) Sikich, Christopher P 26        4) Raver, Allen L 36              
       36.67  1:14.54    36.06  1:15.94    32.50  1:07.00    30.77  1:04.79
 
Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'A'                       NT    2:21.23   18  
     1) Busche, David A 47              2) Clark, Joshua L 29             
     3) Sikich, Christopher P 26        4) Raver, Allen L 36              
       35.62    39.79    33.95    31.87                                    
 
Men 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'A'                       NT    5:09.80   18  
     1) Busche, David A 47              2) Clark, Joshua L 29             
     3) Sikich, Christopher P 26        4) Raver, Allen L 36              
       40.13  1:23.61    41.57  1:28.01    13.22    33.14  1:09.15  1:45.04
 
Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'B'                       NT    2:09.92   18  
     1) O'Kane, James K 50              2) Schleifman, William I 45       
     3) Holove, Victor R 44             4) Schubert, Peter 44             
       31.34    32.12    33.77    32.69                                    
 
Men 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'B'                       NT    5:40.17   18  
     1) O'Kane, James K 50              2) Schleifman, William I 45       
     3) Holove, Victor R 44             4) Schubert, Peter 44             
       39.00  1:18.40    44.10  1:34.80    42.14  1:36.96    33.76  1:10.01
 
Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'C'                       NT    2:31.24   18  
     1) Crutchfield, Randy L 46         2) Sidner, Dick A 55              
     3) Church, Doug D 60               4) Keefe, Edward K 66             
       35.62    51.09    33.35    31.18                                    
 
Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'C'                       NT    6:00.46   18  
     1) Crutchfield, Randy L 46         2) Sidner, Dick A 55              
     3) Church, Doug D 60               4) Keefe, Edward K 66             
       59.07  2:07.50    36.97  1:17.20    33.47  1:09.01    41.98  1:26.75
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'C'                       NT    3:08.40   18  
     1) Crutchfield, Randy L 46         2) Sidner, Dick A 55              
     3) Church, Doug D 60               4) Keefe, Edward K 66             
     1:12.03    39.21    41.17    35.99                                    
 
Men 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team  'C'                       NT    7:12.14   18  
     1) Crutchfield, Randy L 46         2) Sidner, Dick A 55              
     3) Church, Doug D 60               4) Keefe, Edward K 66             
     1:15.81  2:44.98    26.62    40.50    44.75  2:30.74    36.09  1:15.92
 
Mixed 76-99 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit  'A'                                 NT    2:00.72   18  
     1) Finnegan, Matthew 23            2) Zimmer, Jennifer 27            
     3) Bumps, Corrie 28                4) Bumps, Jennifer 26             
       33.03    27.63    33.57    26.49                                    
  2 Greater Indiana  'A'                                   NT    2:01.31   14  
     1) Wills, Jimmy R 22               2) Reynolds, Tom B 21             
     3) Nurrenbern, Mandy K 21          4) Schrock, Naomi N 19            
       29.75    31.32    28.69    31.55                                    
 
Mixed 76-99 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greater Indiana  'A'                                   NT    4:19.77   18  
     1) Truex, Adam L 21                2) Cover, Ross D 22               
     3) Schrock, Naomi N 19             4) Nurrenbern, Mandy K 21         
       28.81  1:02.38    31.19  1:03.60    32.33  1:08.49    30.42  1:05.30
 
Mixed 76-99 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greater Indiana  'A'                                   NT    2:24.59   18  
     1) Schrock, Naomi N 19             2) Wills, Jimmy R 22              
     3) Nurrenbern, Mandy K 21          4) Reynolds, Tom B 21             
       38.63    38.66    36.05    31.25                                    
 
Mixed 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Kentucky  'A'                                     NT    4:09.25   18  
     1) Nieto, Alexandra 32             2) Nieto, Jose M 24               
     3) Beltrame, Sarah 26              4) Dick, Scott 33                 
       31.62  1:05.74    29.62  1:01.54    30.45  1:05.39    26.91    56.58
 
Mixed 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swim Kentucky  'A'                                5:18.95    4:48.15   18  
     1) Nieto, Alexandra 32             2) Weeter, Leslie 27              
     3) Nieto, Jose M 24                4) Dick, Scott 33                 
       36.89  1:16.10    42.12  1:28.15    31.24  1:07.25    26.75    56.65
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southwest Ohio Master  'A'                        2:45.00    2:06.40   18  
     1) Zingarelli, John C 28           2) Marchand, Krista G 28          
     3) Gaughan, Brian 47               4) O'Hara, Ashley D 27            
       28.61    31.77    35.81    30.21                                    
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Southwest Ohio Master  'A'                        7:00.00    5:36.54   18  
     1) Marchand, Krista G 28           2) O'Hara, Ashley D 27            
     3) Zingarelli, John C 28           4) Gaughan, Brian 47              
       40.00  1:23.13    40.55  1:29.35    35.27  1:19.22    39.36  1:24.84
 
Mixed 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Michigan Masters  'A'                                  NT    4:52.40   18  
     1) Thompson, Frank L 53            2) Badger, Alison G 38            
     3) McGuire, Kenneth R 34           4) Guthrie, Sally K 54            
       36.40  1:16.63    36.28  1:14.13    32.40  1:07.08    35.13  1:14.56
 
Mixed 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Michigan Masters  'A'                             6:00.00    5:45.10   18  
     1) Thompson, Frank L 53            2) Badger, Alison G 38            
     3) McGuire, Kenneth R 34           4) Maxbauer, Christine A 51       
       36.08  1:13.29    41.60  1:28.31    39.60  1:25.74    45.36  1:37.76
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Michigan Masters  'A'                             2:36.00    2:04.66   18  
     1) Pash, Gregory C 57              2) Badger, Alison G 38            
     3) Guthrie, Sally K 54             4) Thompson, Frank L 53           
       29.86    32.72    33.19    28.89                                    
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Michigan Masters  'A'                                  NT    2:21.23   18  
     1) Thompson, Frank L 53            2) Badger, Alison G 38            
     3) Pash, Gregory C 57              4) Guthrie, Sally K 54            
       34.58    41.01    32.60    33.04                                    
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit  'A'                                 NT    2:19.70   18  
     1) Goldstein, Mel 66               2) Francis, Susan 51              
     3) Quigley, George 64              4) Meyers, Susan L 62             
       33.94    35.87    37.60    32.29