Licensed to YMCA Indy SwimFit         Hy-Tek's Meet Manager 10/23/2005 02:36 PM
             2005 Grin Fall Classic SCM - 10/22/2005 to 10/23/2005             
                2005 GRIN Fall Classic SCM, Sanction #: 165-S07                
                        IU Natatorium, Indianapolis, IN                        
                                    Results                                    
 
Women 18-24 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Longest, Lindsay R        24 Nasti-IN                         15.14    9  
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Frank, Jessica A          22 IM-CE                            29.41    9  
  2 Longest, Lindsay R        24 Nasti-IN                         31.77    7  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Frank, Jessica A          22 IM-CE                          1:06.05    9  
      31.08   34.97                                                
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Himes, Maegen R           23 UNAT                           2:20.24    9  
      31.57   35.35   36.78   36.54                                
 
Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Frank, Jessica A          22 IM-CE                            34.50    9  
 
Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Frank, Jessica A          22 IM-CE                          1:14.07    9  
      35.89   38.18                                                
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Longest, Lindsay R        24 Nasti-IN                         37.39    9  
 
Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Himes, Maegen R           23 UNAT                           1:08.35    9  
      32.23   36.12                                                
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Frank, Jessica A          22 IM-CE                          1:15.50    9  
      34.23   41.27                                                
 
Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Himes, Maegen R           23 UNAT                           2:32.06    9  
      32.59   37.98   45.69   35.80                                
 
Women 25-29 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Christie A      28 Nasti-IN                         15.63    9  
  2 O'Connell, Jennifer L     27 Nasti-IN                         17.11    7  
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Snow, Amy N               26 IM-CE                            32.61    9  
  2 Anderson, Christie A      28 Nasti-IN                         32.76    7  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Christie A      28 Nasti-IN                       1:17.85    9  
      35.87   41.98                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ganim, Laura E            28 Gost-OH                        2:25.83    9  
      34.17   37.00   37.94   36.72                                
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ganim, Laura E            28 Gost-OH                        5:03.33    9  
      34.80   37.71   38.34   39.06   39.13   39.09   38.32   36.88
 
Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ganim, Laura E            28 Gost-OH                       10:25.44    9  
      34.69   37.66   38.51   39.19   39.68   39.67   40.01   40.10
      40.14   40.14   40.16   39.96   39.75   39.56   38.76   37.46
  2 Anderson, Christie A      28 Nasti-IN                      12:39.97    7  
      37.89   42.47   46.46   47.80   48.69   48.94   48.29   48.80
      49.21   48.98   50.62   49.45   49.73   48.31   47.67   46.66
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Snow, Amy N               26 IM-CE                            34.47    9  
  2 Thompson, Stephanie A     25 Indy Swimfit-IN                  36.52    7  
  3 Anderson, Christie A      28 Nasti-IN                         38.28    6  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Snow, Amy N               26 IM-CE                          1:15.84    9  
      36.60   39.24                                                
  2 Anderson, Christie A      28 Nasti-IN                       1:25.37    7  
      40.89   44.48                                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Stephanie A     25 Indy Swimfit-IN                  40.67    9  
  2 Colvin, Lora M            27 Nasti-IN                         46.04    7  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Stephanie A     25 Indy Swimfit-IN                1:28.57    9  
      41.21   47.36                                                
  2 O'Connell, Jennifer L     27 Nasti-IN                       1:34.93    7  
      44.06   50.87                                                
  3 Colvin, Lora M            27 Nasti-IN                       1:40.94    6  
      47.08   53.86                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Stephanie A     25 Indy Swimfit-IN                3:14.51    9  
      42.90   49.15   50.51   51.95                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ganim, Laura E            28 Gost-OH                          34.54    9  
  2 Snow, Amy N               26 IM-CE                            35.11    7  
  3 Anderson, Christie A      28 Nasti-IN                         38.44    6  
  4 O'Connell, Jennifer L     27 Nasti-IN                         40.97    5  
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Connell, Jennifer L     27 Nasti-IN                       1:37.78    9  
      42.14   55.64                                                
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Snow, Amy N               26 IM-CE                          1:22.97    9  
      36.25   46.72                                                
  2 O'Connell, Jennifer L     27 Nasti-IN                       1:26.50    7  
      40.43   46.07                                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gileno, Jean              33 Nasti-IN                         40.49    9  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Latina, Raena A           34 Nasti-IN                       1:15.27    9  
      35.32   39.95                                                
  2 Gileno, Jean              33 Nasti-IN                       1:34.81    7  
      45.00   49.81                                                
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gileno, Jean              33 Nasti-IN                       3:30.21    9  
      43.39   54.51   57.51   54.80                                
 
Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Latina, Raena A           34 Nasti-IN                      11:54.00    9  
      36.18   40.54   43.53   44.25   45.15   45.73   46.61   46.36
      46.10   45.96   45.71   46.22   46.50   45.89   45.10   44.17
  2 Gileno, Jean              33 Nasti-IN                      14:46.20    7  
      43.47   50.26   54.63   55.96   56.67   56.03   55.22   56.39
      57.81   58.63   57.63   56.96   57.95   57.96   57.81   52.82
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gileno, Jean              33 Nasti-IN                         57.51    9  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Latina, Raena A           34 Nasti-IN                       1:27.39    9  
      40.56   46.83                                                
 
Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Latina, Raena A           34 Nasti-IN                       3:10.98    9  
      40.72   47.27   51.04   51.95                                
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Latina, Raena A           34 Nasti-IN                       1:25.98    9  
      40.15   45.83                                                
 
Women 35-39 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             35 IM-CE                            13.57    9  
  2 Thompson, Theresa         37 Nasti-IN                         17.65    7  
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             35 IM-CE                            28.18    9  
  2 Shinn, Michele D          37 Slam-OZ                          29.97    7  
  3 Hildebrand, Ilyse         38 Indy Swimfit-IN                  33.09    6  
  4 Segnitz, Robin P          38 Sky-KY                           34.44    5  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer L         37 IM-CE                          1:00.82    9  
      29.61   31.21                                                
  2 Rietz, Heather            37 EXCL-SE                        1:05.20    7  
      31.49   33.71                                                
  3 Rian, Victoria            39 Indy Swimfit-IN                1:08.16    6  
      32.96   35.20                                                
  4 Hildebrand, Ilyse         38 Indy Swimfit-IN                1:13.21    5  
      34.37   38.84                                                
  5 Segnitz, Robin P          38 Sky-KY                         1:16.29    4  
      36.27   40.02                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             35 IM-CE                          2:12.78    9  
      30.86   33.40   34.40   34.12                                
  2 Shinn, Michele D          37 Slam-OZ                        2:20.58    7  
      32.33   35.22   36.38   36.65                                
  3 Rian, Victoria            39 Indy Swimfit-IN                2:25.30    6  
      34.93   37.51   37.41   35.45                                
  4 Segnitz, Robin P          38 Sky-KY                         2:42.48    5  
      37.43   41.90   42.27   40.88                                
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             35 IM-CE                          4:42.84    9  
      31.66   34.41   35.71   36.39   36.46   36.89   36.66   34.66
  2 Rian, Victoria            39 Indy Swimfit-IN                5:05.99    7  
      34.80   38.45   38.51   38.66   38.74   38.48   38.92   39.43
  3 Segnitz, Robin P          38 Sky-KY                         5:41.53    6  
      37.93   42.78   43.30   44.40   43.82   43.64   43.32   42.34
  4 Bailie, Bridget A         36 Indy Swimfit-IN                5:45.97    5  
      37.73   40.96   43.50   44.34   44.89   45.23   45.51   43.81
 
Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shinn, Michele D          37 Slam-OZ                       10:03.72    9  
      35.09   36.50   37.38   37.41   37.47   38.13   38.33   38.02
      38.26   38.11   38.55   38.19   38.29   38.27   38.20   37.52
  2 Rietz, Heather            37 EXCL-SE                       10:46.12    7  
      35.03   39.56   40.20   40.10   40.76   41.16   41.40   41.41
      41.64   41.67   41.39   41.31   41.22   41.07   39.96   38.24
  3 Thompson, Theresa         37 Nasti-IN                      14:38.09    6  
      46.65   51.98   53.92   55.14   56.39   55.43   55.66   55.76
      56.83   55.97   56.09   56.71   56.12   55.71   55.49   54.24
 
Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             35 IM-CE                         18:18.50    9  
      32.10   34.63   35.37   36.32   36.49   36.11   37.08   36.85
      36.94   37.21   37.22   37.36   36.95   36.70   36.45   35.38
      39.62   36.88   36.82   36.70   37.37   36.79   36.83   37.34
      36.68   37.20   37.65   37.12   36.72   35.62                
  2 Rian, Victoria            39 Indy Swimfit-IN               19:50.67    7  
      35.98   39.45   40.38   40.33   40.50   39.99   39.88   39.80
      40.30   39.97   39.80   40.01   39.97   39.90   40.23   40.35
      40.30   39.37   40.45   39.61   39.50   40.13   40.18   40.15
      40.42   39.60   39.65   38.88   38.80   36.79                
  3 Obert, Jenny M            35 OEVT                          21:05.68    6  
      38.20   41.44   42.36   42.77   42.51   42.50   42.65   42.78
      42.76   42.74   42.78   42.40   42.08   43.06   42.75   42.77
      42.36   42.53   42.42   42.18   42.36   42.06   42.15   42.13
      42.91   42.50   42.33   41.69   42.02   39.49                
  4 Segnitz, Robin P          38 Sky-KY                        21:53.48    5  
      39.09   43.95   44.31   44.16   44.02   43.87   44.12   43.88
      43.89   43.53   43.82   43.80   43.95   44.00   43.86   43.93
      44.10   43.98   43.91   44.17   44.02   44.03   44.39   44.12
      44.10   44.06   43.94   44.18   43.77   42.53                
  5 Bailie, Bridget A         36 Indy Swimfit-IN               21:55.56    4  
      39.25   42.93   43.88   43.74   43.72   43.94   44.06   43.93
      43.41   43.18   44.31   43.93   43.72   44.90   44.34   44.85
      44.52   43.53   43.88   44.53   44.36   43.75   44.28   44.46
      44.30   44.24   45.03   44.58   44.90   41.11                
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             35 IM-CE                            33.02    9  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer L         37 IM-CE                          1:09.19    9  
      33.68   35.51                                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailie, Bridget A         36 Indy Swimfit-IN                  40.11    9  
  2 Segnitz, Robin P          38 Sky-KY                           44.68    7  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer L         37 IM-CE                          1:18.92    9  
      37.03   41.89                                                
  2 Bailie, Bridget A         36 Indy Swimfit-IN                1:29.48    7  
      42.70   46.78                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             35 IM-CE                          2:48.68    9  
      37.69   42.13   43.91   44.95                                
  2 Bailie, Bridget A         36 Indy Swimfit-IN                3:15.88    7  
      44.53   49.69   51.71   49.95                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rietz, Heather            37 EXCL-SE                          33.40    9  
  2 Hildebrand, Ilyse         38 Indy Swimfit-IN                  34.98    7  
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer L         37 IM-CE                          1:08.55    9  
      31.97   36.58                                                
  2 Hildebrand, Ilyse         38 Indy Swimfit-IN                1:21.67    7  
      38.15   43.52                                                
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rietz, Heather            37 EXCL-SE                        1:17.45    9  
      34.90   42.55                                                
  2 Hildebrand, Ilyse         38 Indy Swimfit-IN                1:24.94    7  
      38.73   46.21                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer L         37 IM-CE                          2:29.17    9  
      32.36   37.53   44.51   34.77                                
  2 Bailie, Bridget A         36 Indy Swimfit-IN                3:12.28    7  
      45.83   51.27   50.74   44.44                                
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             35 IM-CE                          5:14.47    9  
      32.26   36.88   41.98   41.29   44.55   44.59   37.24   35.68
  2 Bailie, Bridget A         36 Indy Swimfit-IN                6:42.52    7  
      46.80   56.88   55.37   52.86   51.06   52.69   44.57   42.29
  3 Thompson, Theresa         37 Nasti-IN                       7:42.78    6  
      49.78   59.88 1:01.22 1:00.18 1:04.89 1:04.23   50.52   52.08
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri M        40 Indy Swimfit-IN                  30.13    9  
  2 Comer, Kym A              44 Nasti-IN                         39.54    7  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri M        40 Indy Swimfit-IN                1:05.54    9  
      32.05   33.49                                                
  2 Comer, Kym A              44 Nasti-IN                       1:33.88    7  
      44.51   49.37                                                
  3 Hardy, Maureen L          44 IM-CE                          1:36.04    6  
      46.42   49.62                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri M        40 Indy Swimfit-IN                2:23.30    9  
      33.69   35.80   37.06   36.75                                
  2 Schickore, Jutta          41 Doc-IN                         2:36.11    7  
      36.04   39.95   40.98   39.14                                
  3 Hardy, Maureen L          44 IM-CE                          3:22.35    6  
      46.20   52.46   52.65   51.04                                
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          41 Doc-IN                         5:18.21    9  
      35.93   39.89   40.79   40.83   40.47   40.66   40.42   39.22
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardy, Maureen L          44 IM-CE                         14:09.76    9  
      47.79   53.97   55.40   53.56   53.97   54.21   54.47   54.16
      53.24   54.16   53.45   52.73   52.30   53.17   52.17   51.01
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Nancy           40 UNAT                             38.79    9  
  2 Petersen, Stephanie O     43 Slam-OZ                          39.08    7  
  3 Hardy, Maureen L          44 IM-CE                          1:01.40    6  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Nancy           40 UNAT                           1:23.72    9  
      40.37   43.35                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Nancy           40 UNAT                           3:01.45    9  
      41.24   45.72   48.06   46.43                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     43 Slam-OZ                          37.47    9  
  2 Comer, Kym A              44 Nasti-IN                         54.22    7  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     43 Slam-OZ                        1:24.24    9  
      40.34   43.90                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     43 Slam-OZ                        3:06.37    9  
      42.24   47.29   47.81   49.03                                
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          41 Doc-IN                         1:17.50    9  
      36.55   40.95                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          41 Doc-IN                         2:54.23    9  
      37.59   44.16   46.58   45.90                                
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Comer, Kym A              44 Nasti-IN                       1:47.65    9  
      50.76   56.89                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Stephanie O     43 Slam-OZ                        2:50.54    9  
      37.78   44.89   48.28   39.59                                
 
Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie M            40 Indy Swimfit-IN                6:03.47    9  
      38.35   44.20   46.44   46.61   51.15   52.91   42.40   41.41
 
Women 45-49 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    48 Indy Swimfit-IN                  16.07    9  
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Susan             45 Indy Swimfit-IN                  31.91    9  
  2 Webb, Nancy J             48 Nasti-IN                         34.75    7  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Susan             45 Indy Swimfit-IN                1:11.99    9  
      34.44   37.55                                                
  2 Webb, Nancy J             48 Nasti-IN                       1:20.43    7  
      38.14   42.29                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Susan             45 Indy Swimfit-IN                2:38.59    9  
      35.72   39.97   41.83   41.07                                
  2 Hall, Mary L              49 Doc-IN                         2:56.88    7  
      40.82   43.14   46.11   46.81                                
  3 Webb, Nancy J             48 Nasti-IN                       3:01.00    6  
      38.69   43.73   48.31   50.27                                
  4 Schuster, Cathy A         47 Nasti-IN                       3:04.36    5  
      42.00   46.11   49.10   47.15                                
  5 Traylor, Kate             46 Grin-IN                        3:48.28    4  
      48.35   58.01 1:00.50 1:01.42                                
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Mary L              49 Doc-IN                         6:33.29    9  
      44.57   47.54   48.63   49.60   49.99   51.59   50.86   50.51
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Cathy A         47 Nasti-IN                      25:29.57    9  
      45.45   48.37   49.01   50.27   50.58   51.09   50.86   51.98
      51.40   51.39   51.43   51.73   51.54   52.17   52.19   51.97
      52.12   51.90   51.75   53.08   49.23   49.46   50.83   50.27
      51.49   51.49   51.36   52.71   52.63   49.82                
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Susan             45 Indy Swimfit-IN                1:27.14    9  
      42.40   44.74                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Susan             45 Indy Swimfit-IN                3:09.42    9  
      44.06   47.86   49.07   48.43                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    48 Indy Swimfit-IN                  41.47    9  
  2 Yanson, Karen D           49 DLMA-IN                          44.95    7  
  3 Smath, Meg L              49 Sky-KY                           49.02    6  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    48 Indy Swimfit-IN                1:31.47    9  
      43.35   48.12                                                
  2 Yanson, Karen D           49 DLMA-IN                        1:41.92    7  
      47.86   54.06                                                
  3 Smath, Meg L              49 Sky-KY                         1:47.83    6  
      50.98   56.85                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    48 Indy Swimfit-IN                3:19.27    9  
      45.00   50.97   51.85   51.45                                
  2 Smath, Meg L              49 Sky-KY                         4:08.43    7  
      55.01 1:02.52 1:05.60 1:05.30                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Nancy J             48 Nasti-IN                         41.98    9  
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen D           49 DLMA-IN                        1:34.32    9  
      44.81   49.51                                                
  2 Smath, Meg L              49 Sky-KY                         1:50.09    7  
      55.08   55.01                                                
 -- Webb, Nancy J             48 Nasti-IN                            DQ  
      43.38   49.55                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schuster, Cathy A         47 Nasti-IN                       3:31.67    9  
      47.13   54.30   59.12   51.12                                
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    48 Indy Swimfit-IN                6:52.48    9  
      42.33   53.92   57.75   57.11   54.20   54.35   47.51   45.31
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Denby, Karlene            52 Indy Swimfit-IN                  30.83    9  
  2 Stager, Nan H             50 Doc-IN                           33.45    7  
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Denby, Karlene            52 Indy Swimfit-IN                2:33.40    9  
      35.98   39.15   39.68   38.59                                
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         50 IM-CE                         12:55.33    9  
      42.31   46.89   48.33   48.59   49.17   49.02   49.42   49.40
      49.83   49.62   49.69   49.73   49.74   49.27   48.54   45.78
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Maxbauer, Christine A     52 MM-MI                         29:21.16    9  
      50.73   57.56   58.07   58.47   58.34   59.35   59.45   59.40
      58.90   58.47   58.46   59.30   59.29   58.66   59.35   58.68
    1:00.68   59.85   59.59 1:01.34 1:00.25 1:00.22   59.61   59.33
      59.99   57.75   58.75   59.51   58.94   52.87                
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Denby, Karlene            52 Indy Swimfit-IN                  37.85    9  
  2 Brooks, JO Ann            51 Indy Swimfit-IN                  39.92    7  
  3 Stager, Nan H             50 Doc-IN                           39.94    6  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, JO Ann            51 Indy Swimfit-IN                1:25.79    9  
      40.82   44.97                                                
  2 Delanois, Barbara         50 IM-CE                          1:32.85    7  
      45.59   47.26                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, JO Ann            51 Indy Swimfit-IN                3:01.80    9  
      42.74   45.77   47.06   46.23                                
  2 Delanois, Barbara         50 IM-CE                          3:17.63    7  
      47.35   49.58   51.35   49.35                                
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Nan H             50 Doc-IN                           44.91    9  
  2 Maxbauer, Christine A     52 MM-MI                          1:00.79    7  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Maxbauer, Christine A     52 MM-MI                          2:20.70    9  
    1:05.46 1:15.24                                                
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Nan H             50 Doc-IN                           38.38    9  
  2 Brooks, JO Ann            51 Indy Swimfit-IN                  39.90    7  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Denby, Karlene            52 Indy Swimfit-IN                1:25.08    9  
      39.09   45.99                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         50 IM-CE                          4:26.53    9  
      55.64 1:06.54 1:12.50 1:11.85                                
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Nan H             50 Doc-IN                         1:26.94    9  
      40.15   46.79                                                
  2 Maxbauer, Christine A     52 MM-MI                          2:02.64    7  
      58.36 1:04.28                                                
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Denby, Karlene            52 Indy Swimfit-IN                6:31.37    9  
      38.71   45.61   49.20   48.65 1:00.99 1:03.20   43.63   41.38
 
Women 55-59 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Elton, Tracy M            56 Sky-KY                           22.68    9  
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          55 MM-MI                            33.39    9  
  2 Elton, Tracy M            56 Sky-KY                           49.31    7  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          55 MM-MI                          1:13.38    9  
      35.09   38.29                                                
  2 Elton, Tracy M            56 Sky-KY                         1:52.28    7  
      53.72   58.56                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Elton, Tracy M            56 Sky-KY                         4:17.38    9  
      58.23 1:04.70 1:07.94 1:06.51                                
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          55 IM-CE                         12:17.72    9  
      41.05   45.54   45.14   45.94   46.25   46.07   46.07   46.93
      47.26   47.05   47.29   46.89   47.16   47.22   46.43   45.43
  2 McDOWELL, Teresa W        55 Slam-OZ                       12:17.82    7  
      40.81   45.21   45.60   46.70   46.74   46.86   46.62 1:33.52
      47.18 1:34.30   46.79   47.33   46.69   43.47                
 
Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          55 MM-MI                         22:15.47    9  
      38.76   42.95   43.69   44.36   43.73   43.71   43.93   44.89
      44.41   44.07   44.07   44.07   44.35   44.96   44.90   45.13
      45.56   45.02   45.50   45.70   45.26   45.62   45.79   45.61
      45.15   44.97   45.83   46.67   45.06   41.75                
  2 Elton, Tracy M            56 Sky-KY                        34:06.89    7  
      59.13 1:05.89 1:07.39 1:06.99 1:08.92 1:09.81 1:07.53 1:09.64
    1:08.38 1:06.87 1:07.89 1:06.96 1:08.64 1:09.84 1:10.08 1:09.00
    1:09.41 1:08.21 2:17.53 1:10.45 1:09.72 1:08.95 1:09.37 1:09.03
    1:08.91                 1:09.05 1:09.92 1:04.85                
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDOWELL, Teresa W        55 Slam-OZ                          41.17    9  
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDOWELL, Teresa W        55 Slam-OZ                        1:28.52    9  
      43.42   45.10                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cathey, Sandra G          56 NCMS-NC                        3:37.31    9  
      51.87   54.66   55.98   54.80                                
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cathey, Sandra G          56 NCMS-NC                        1:48.01    9  
      50.93   57.08                                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          55 IM-CE                            39.74    9  
  2 McDOWELL, Teresa W        55 Slam-OZ                          40.07    7  
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          55 IM-CE                          3:24.59    9  
      45.56   53.22   53.92   51.89                                
  2 Cathey, Sandra G          56 NCMS-NC                        3:46.23    7  
      50.50   56.39   58.45 1:00.89                                
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          55 MM-MI                          1:29.92    9  
      42.42   47.50                                                
  2 Quill, Catherine          55 IM-CE                          1:31.43    7  
      41.73   49.70                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McDOWELL, Teresa W        55 Slam-OZ                        3:25.79    9  
      43.50   49.27 1:08.06   44.96                                
 
Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Quill, Catherine          55 IM-CE                          6:48.49    9  
      42.96   50.08   53.24   52.81   58.38 1:00.00   45.92   45.10
  2 Cathey, Sandra G          56 NCMS-NC                        7:21.55    7  
      48.95   55.88   56.86   56.35   59.98 1:01.43   52.09   50.01
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Ardeth           64 Slam-OZ                        2:42.41    9  
      37.60   41.70   42.47   40.64                                
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Tita              64 Sky-KY                         7:02.99    9  
      47.79   53.29   53.92   54.30   53.89   54.24   53.26   52.30
 
Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Ardeth           64 Slam-OZ                       11:26.51    9  
      38.09   42.10   42.78   43.55   43.65   43.74   43.35   43.60
      43.95   43.89   43.36   43.40   43.55   43.06   43.60   40.84
  2 Arnold, Tita              64 Sky-KY                        14:05.99    7  
      48.78   53.53   53.95   54.38   52.99   53.66   53.93   53.47
      53.46   52.63   53.41   53.05   53.05   52.67   52.84   50.19
 
Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Etnyre, Sandy S           64 Indy Swimfit-IN               31:51.59    9  
      53.18 1:00.98 1:02.76 1:04.47 1:04.33 1:03.45 1:04.50 1:04.29
    1:04.93 1:03.47 1:04.70 1:03.42 1:02.83 1:03.54 1:04.58 1:04.11
    1:05.00 1:05.39 1:05.75 1:04.51 1:04.81 1:04.72 1:04.32 1:04.12
    1:03.84 1:03.60 1:04.68 1:04.75 1:04.06 1:02.50                
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Etnyre, Sandy S           64 Indy Swimfit-IN                1:58.90    9  
      58.28 1:00.62                                                
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           63 Indy Swimfit-IN                  50.04    9  
  2 Arnold, Tita              64 Sky-KY                           53.26    7  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Tita              64 Sky-KY                         1:56.81    9  
      56.06 1:00.75                                                
  2 Etnyre, Sandy S           64 Indy Swimfit-IN                1:59.98    7  
      56.83 1:03.15                                                
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           63 Indy Swimfit-IN                3:46.15    9  
      52.56   56.87   58.52   58.20                                
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Ardeth           64 Slam-OZ                          37.64    9  
  2 Meyers, Susan L           63 Indy Swimfit-IN                  43.11    7  
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Arnold, Tita              64 Sky-KY                         1:52.86    9  
      55.67   57.19                                                
  2 Etnyre, Sandy S           64 Indy Swimfit-IN                1:52.98    7  
      52.79 1:00.19                                                
 
Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           63 Indy Swimfit-IN                3:28.14    9  
      46.88   53.13   59.40   48.73                                
  2 Etnyre, Sandy S           64 Indy Swimfit-IN                3:59.87    7  
      51.19 1:04.26 1:01.88 1:02.54                                
 
Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           63 Indy Swimfit-IN                7:18.97    9  
      48.02   56.87   56.34   56.16   59.40   59.97   52.65   49.56
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaremski, Barb            68 VMST-VA                          38.46    9  
  2 Kin-Pinney, Barbara M     66 Indy Swimfit-IN                  45.38    7  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaremski, Barb            68 VMST-VA                        1:29.18    9  
      41.99   47.19                                                
 
Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaremski, Barb            68 VMST-VA                       27:25.60    9  
      50.39   53.93   55.92   55.92   54.61   56.58   55.46   55.33
      55.06   54.63   53.93   53.51   54.72   55.27   54.47   54.61
      54.57   54.48   54.44   54.10   53.84   54.26   54.37   54.54
      55.02 1:01.82   54.33   59.65   53.68   52.16                
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kin-Pinney, Barbara M     66 Indy Swimfit-IN                  58.15    9  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaremski, Barb            68 VMST-VA                        1:50.88    9  
      52.79   58.09                                                
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Gogola, Laura J           69 MM-MI                               DQ  
    1:08.47 1:15.87                                                
 
Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           69 MM-MI                          1:00.24    9  
 
Women 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           69 MM-MI                          2:21.68    9  
    1:08.19 1:13.49                                                
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           69 MM-MI                          2:03.35    9  
    1:00.45 1:02.90                                                
 
Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaremski, Barb            68 VMST-VA                        4:04.76    9  
    1:00.15 1:01.95 1:13.88   48.78                                
 -- Gogola, Laura J           69 MM-MI                               DQ  
    1:05.20 1:21.06 1:24.76 1:04.25                                
 
Women 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Zaremski, Barb            68 VMST-VA                        8:32.47    9  
    1:00.47 1:16.19 1:04.39 1:04.62 1:12.41 1:14.47   50.70   49.22
 
Women 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Mary            74 MM-MI                          1:13.25    9  
 
Women 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Mary            74 MM-MI                          2:57.56    9  
    1:18.92 1:38.64                                                
 
Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Mary            74 MM-MI                          5:51.32    9  
    1:17.69 1:34.83 1:43.30 1:15.50                                
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crandall, Louise W        76 Grin-IN                        2:31.47    9  
    1:11.81 1:19.66                                                
 
Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crandall, Louise W        76 Grin-IN                        5:33.65    9  
    1:14.80 1:22.25 1:28.79 1:27.81                                
 
Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crandall, Louise W        76 Grin-IN                        1:47.74    9  
 
Women 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           81 MM-MI                            50.17    9  
 
Women 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           81 MM-MI                            57.65    9  
 
Women 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           81 MM-MI                          5:02.47    9  
    1:04.89 1:19.77 1:20.16 1:17.65                                
 
Women 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           81 MM-MI                          2:07.72    9  
    1:01.11 1:06.61                                                
 
Women 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Glusac, Edith S           87 MM-MI                          1:26.30    9  
 
Women 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Glusac, Edith S           87 MM-MI                          1:22.23    9  
 
Men 18-24 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fahey, Sean P             20 UNAT                             13.47    9  
  2 Reed, Brandon             23 OEVT                             14.58    7  
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldemeyer, Matt S        24 Indy Swimfit-IN                  28.06    9  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Merkle, Wes J             24 Indy Swimfit-IN                  59.04    9  
      27.85   31.19                                                
  2 Mergy, Matt R             24 Indy Swimfit-IN                1:02.22    7  
      29.68   32.54                                                
  3 Caldemeyer, Matt S        24 Indy Swimfit-IN                1:03.22    6  
      29.23   33.99                                                
  4 Fahey, Sean P             20 UNAT                           1:04.70    5  
      31.03   33.67                                                
 
Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mergy, Matt R             24 Indy Swimfit-IN                2:20.58    9  
      31.73   35.21   37.32   36.32                                
 
Men 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mergy, Matt R             24 Indy Swimfit-IN                4:58.51    9  
      33.04   36.80   38.39   38.91   37.94   38.00   38.03   37.40
 
Men 18-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fahey, Sean P             20 UNAT                          19:11.21    9  
      33.52   36.08   37.23   38.39   38.36   38.51   38.78   38.74
      39.56   39.24   39.13   38.35   38.73   38.90   38.54   38.88
      39.04   39.00   39.11   38.85   38.98   38.66   38.73   38.57
      38.88   38.86   38.75   38.94   38.78   35.12                
  2 Mergy, Matt R             24 Indy Swimfit-IN               19:36.64    7  
      33.96   37.01   38.07   38.15   38.78   38.80   38.68   39.21
      39.14   38.83   39.50   39.66   39.34   39.70   39.65   40.08
      40.31   40.19   39.90   39.96   39.69   40.13   40.06   40.31
      39.77   39.65   40.15   39.61   40.02   38.33                
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Brandon             23 OEVT                             41.88    9  
 
Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Reed, Brandon             23 OEVT                           1:34.48    9  
      44.42   50.06                                                
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Merkle, Wes J             24 Indy Swimfit-IN                1:09.23    9  
      30.87   38.36                                                
  2 Fahey, Sean P             20 UNAT                           1:15.07    7  
      34.74   40.33                                                
 
Men 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fahey, Sean P             20 UNAT                           2:50.11    9  
      35.99   42.78   45.02   46.32                                
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldemeyer, Matt S        24 Indy Swimfit-IN                1:10.19    9  
      32.17   38.02                                                
 
Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Merkle, Wes J             24 Indy Swimfit-IN                2:30.76    9  
      31.10   39.72   45.32   34.62                                
  2 Fahey, Sean P             20 UNAT                           2:41.07    7  
      33.56   44.02   48.53   34.96                                
 
Men 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fahey, Sean P             20 UNAT                           5:43.12    9  
      34.27   41.11   47.46   45.40   49.16   49.55   38.97   37.20
 
Men 25-29 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             26 IM-CE                            12.39    9  
  2 Claggett, Todd T          27 Sky-KY                           13.06    7  
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 krajewski, tom            27 Indy Swimfit-IN                  25.00    9  
  2 Helfers, Alex             26 IM-CE                            25.23    7  
  3 Claggett, Todd T          27 Sky-KY                           27.38    6  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 krajewski, tom            27 Indy Swimfit-IN                  54.61    9  
      25.53   29.08                                                
  2 Helfers, Alex             26 IM-CE                            55.25    7  
      26.78   28.47                                                
  3 Claggett, Todd T          27 Sky-KY                         1:00.39    6  
      29.70   30.69                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilman, Matthew B         29 Doc-IN                         2:02.66    9  
      28.53   31.45   31.83   30.85                                
 
Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Michael D          27 OEVT                          25:09.69    9  
      38.78   44.77   46.78   47.63   48.00   49.08   49.81   50.50
      50.04   50.35   50.76   50.57   50.83   50.78   51.46   52.99
      52.32   53.19   51.18                           52.43        
                              52.78   48.74                        
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 krajewski, tom            27 Indy Swimfit-IN                1:02.65    9  
      30.17   32.48                                                
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Helfers, Alex             26 IM-CE                          1:11.75    9  
      33.62   38.13                                                
  2 Claggett, Todd T          27 Sky-KY                         1:16.49    7  
      36.09   40.40                                                
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilman, Matthew B         29 Doc-IN                         1:03.30    9  
      29.52   33.78                                                
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Claggett, Todd T          27 Sky-KY                         1:08.66    9  
      31.75   36.91                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gilman, Matthew B         29 Doc-IN                         2:19.67    9  
      29.71   35.29   41.53   33.14                                
 
Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Michael D          27 OEVT                           7:24.46    9  
      35.79   44.51 1:03.05 1:01.96 1:08.59 1:10.21   51.22   49.13
 
Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Radel, Todd T             33 OHSP-OH                        9:29.86    9  
      32.60   35.54   35.84   36.05   35.76   35.97   35.96   35.92
      35.91   35.64   35.92   35.89   35.82   35.80   35.97   35.27
 
Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Radel, Todd T             33 OHSP-OH                        4:57.50    9  
      30.91   35.16   39.94   38.69   40.31   40.79   36.56   35.14
 
Men 35-39 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Finchum, Chris            35 OEVT                             13.60    9  
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Finchum, Chris            35 OEVT                             28.43    9  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           35 IM-CE                          1:03.25    9  
      30.23   33.02                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           35 IM-CE                          2:18.89    9  
      32.41   35.15   35.86   35.47                                
  2 Raver, Allen L            37 Nasti-IN                       2:26.48    7  
      33.67   37.99   37.81   37.01                                
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fero, John E              35 Indy Swimfit-IN                4:49.79    9  
      31.91   34.93   35.87   36.55   37.24   37.67   38.09   37.53
  2 Raver, Allen L            37 Nasti-IN                       5:16.27    7  
      35.30   38.85   41.15   40.66   41.89   40.65   40.48   37.29
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berridge, Jeffrey K       35 Indy Swimfit-IN               11:09.88    9  
      35.87   39.40   40.74   41.93   42.55   43.14   42.82   43.50
      42.17   42.84   42.72   42.28   42.94   42.32   42.70   41.96
 
Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fero, John E              35 Indy Swimfit-IN               19:24.95    9  
      33.30   35.99   37.10   37.79   38.63   39.32   39.14   39.69
      40.03   39.99   36.38   37.26   38.74   38.97   38.95   39.39
      39.40   39.98   39.61   39.58   38.90   39.41   39.43   39.46
      39.16   39.17   40.27   40.70   40.32   38.89                
  2 Mattson, Mark E           35 IM-CE                         20:08.52    7  
      34.90   38.53   39.83   39.96   40.29   39.76   40.54   40.34
      40.30   40.37   40.08   40.34   40.44   40.22   40.56   40.64
      40.54   40.60   41.09   40.83   40.33   40.51   40.72   41.03
      40.64   41.14   41.58   41.24   41.26   39.91                
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           35 IM-CE                          1:13.26    9  
      35.88   37.38                                                
  2 Berridge, Jeffrey K       35 Indy Swimfit-IN                1:17.68    7  
      37.76   39.92                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           35 IM-CE                          2:39.36    9  
      38.47   39.47   40.75   40.67                                
  2 Berridge, Jeffrey K       35 Indy Swimfit-IN                2:46.20    7  
      39.82   41.62   42.54   42.22                                
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Berridge, Jeffrey K       35 Indy Swimfit-IN                1:23.71    9  
      39.66   44.05                                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Raver, Allen L            37 Nasti-IN                         30.77    9  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fero, John E              35 Indy Swimfit-IN                1:08.71    9  
      31.42   37.29                                                
  2 Raver, Allen L            37 Nasti-IN                       1:12.61    7  
      33.02   39.59                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Raver, Allen L            37 Nasti-IN                       3:14.81    9  
      34.97   45.53   52.25 1:02.06                                
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fero, John E              35 Indy Swimfit-IN                1:10.52    9  
      32.12   38.40                                                
  2 Berridge, Jeffrey K       35 Indy Swimfit-IN                1:15.56    7  
      35.51   40.05                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           35 IM-CE                          2:37.53    9  
      34.12   40.30   46.38   36.73                                
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattson, Mark E           35 IM-CE                          5:50.73    9  
      35.45   44.55   46.63   44.72   48.77   50.26   39.53   40.82
  2 Finchum, Chris            35 OEVT                           6:04.66    7  
      34.54   43.46   48.35   47.46   52.16   53.57   43.38   41.74
 
Men 40-44 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pesut, Bernie B           41 Nasti-IN                         12.81    9  
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Bob A              41 IM-CE                            26.48    9  
  2 Pesut, Bernie B           41 Nasti-IN                         26.55    7  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pesut, Bernie B           41 Nasti-IN                         58.75    9  
      28.59   30.16                                                
  2 Samland, Patrick W        42 Nasti-IN                       1:22.96    7  
      37.72   45.24                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roby, Brad L              44 Indy Swimfit-IN                2:03.75    9  
      28.94   32.19   30.52   32.10                                
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roby, Brad L              44 Indy Swimfit-IN                4:29.58    9  
      30.23   33.37   35.03   35.00   34.43   34.24   33.99   33.29
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roby, Brad L              44 Indy Swimfit-IN                9:20.09    9  
      30.46   33.82   34.41   35.29   34.80   34.94   35.67   35.80
      35.61   35.67   35.97   35.97   35.68   35.49   35.80   34.71
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiss, John M             44 Indy Swimfit-IN                  37.23    9  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramos, Bill               41 Doc-IN                         1:23.37    9  
      41.30   42.07                                                
  2 Samland, Patrick W        42 Nasti-IN                       1:49.79    7  
      51.66   58.13                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roby, Brad L              44 Indy Swimfit-IN                2:21.10    9  
      33.06   35.67   36.24   36.13                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiss, John M             44 Indy Swimfit-IN                  39.79    9  
  2 Ramos, Bill               41 Doc-IN                           40.71    7  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pesut, Bernie B           41 Nasti-IN                       1:17.53    9  
      36.71   40.82                                                
  2 Weiss, John M             44 Indy Swimfit-IN                1:26.78    7  
      40.73   46.05                                                
  3 Ramos, Bill               41 Doc-IN                         1:31.42    6  
      42.77   48.65                                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Bob A              41 IM-CE                            28.52    9  
  2 Ramos, Bill               41 Doc-IN                           34.73    7  
  3 Samland, Patrick W        42 Nasti-IN                         42.14    6  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Bob A              41 IM-CE                          1:05.93    9  
      29.85   36.08                                                
  2 Weiss, John M             44 Indy Swimfit-IN                1:21.13    7  
      35.70   45.43                                                
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiss, John M             44 Indy Swimfit-IN                1:20.20    9  
      37.03   43.17                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Samland, Patrick W        42 Nasti-IN                       3:44.29    9  
      46.49 1:04.46 1:03.91   49.43                                
 
Men 45-49 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             49 FLA-FG                           13.30    9  
  2 Catelier, Ken P           45 Indy Swimfit-IN                  13.68    7  
  3 Hancock, Steven T         49 Slam-OZ                          14.03    6  
  4 Ferguson, David L         48 OEVT                             14.14    5  
  5 Marshall, John R          46 Nasti-IN                         15.17    4  
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             49 FLA-FG                           27.37    9  
  2 Miller, Robert K          46 Grin-IN                          28.07    7  
  3 Catelier, Ken P           45 Indy Swimfit-IN                  28.58    6  
  4 Hancock, Steven T         49 Slam-OZ                          29.34    5  
  5 Ferguson, David L         48 OEVT                             29.43    4  
  6 Madrick, David            48 OEVT                             34.14    3  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Robert K          46 Grin-IN                        1:01.93    9  
      29.63   32.30                                                
  2 Catelier, Ken P           45 Indy Swimfit-IN                1:02.78    7  
      30.12   32.66                                                
  3 Hancock, Steven T         49 Slam-OZ                        1:05.29    6  
      31.36   33.93                                                
  4 Ferguson, David L         48 OEVT                           1:07.79    5  
      32.37   35.42                                                
  5 Madrick, David            48 OEVT                           1:14.47    4  
      35.54   38.93                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             49 FLA-FG                         2:09.42    9  
      29.80   32.41   33.34   33.87                                
  2 Miller, Robert K          46 Grin-IN                        2:19.28    7  
      32.15   33.95   35.96   37.22                                
  3 Hancock, Steven T         49 Slam-OZ                        2:29.18    6  
      33.22   37.96   39.74   38.26                                
  4 Madrick, David            48 OEVT                           2:55.99    5  
      40.30   43.65   45.65   46.39                                
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             49 FLA-FG                         4:38.64    9  
      31.76   34.33   34.98   35.39   35.61   35.82   35.89   34.86
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Robert K          46 Grin-IN                       11:04.15    9  
      35.75   37.33   37.98   39.78   41.03   40.97   42.11   42.43
      42.92   43.29   43.32   43.84   44.15   43.23   43.63   42.39
  2 Hancock, Steven T         49 Slam-OZ                       11:15.84    7  
      36.66   39.83   41.16   42.33   42.92   44.29   44.58   44.49
      44.46   43.89   42.92   42.95   42.63   42.70   41.53   38.50
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             49 FLA-FG                        18:09.30    9  
      32.41   35.28   35.82   36.82   36.77   36.85   36.28   36.58
      36.45   36.72   36.53   36.58   36.13   35.86   35.78   35.86
      36.30   36.51   36.47   36.14   36.45   36.34   36.74   36.81
      36.78   37.05   36.55   36.82   37.34   36.28                
  2 Catelier, Ken P           45 Indy Swimfit-IN               20:34.94    7  
      34.62   38.97   40.42   41.36   41.55   41.66   41.84   41.43
      41.97   42.00   41.68   41.69   41.22   41.47   41.73   41.45
      41.11   41.14   41.45   41.33   41.69   41.71   41.00   41.58
      42.61   41.84   41.12   41.99   41.19   40.12                
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             49 FLA-FG                         1:12.46    9  
      34.75   37.71                                                
  2 Hancock, Steven T         49 Slam-OZ                        1:22.20    7  
      39.90   42.30                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hancock, Steven T         49 Slam-OZ                        2:59.01    9  
      42.11   45.39   46.70   44.81                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Risley, Jay A             45 UNAT                             36.63    9  
  2 Crutchfield, Randy L      47 Nasti-IN                         39.86    7  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Crutchfield, Randy L      47 Nasti-IN                       1:27.64    9  
      41.53   46.11                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Tim             49 FLA-FG                         3:04.66    9  
      41.87   46.71   47.64   48.44                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Risley, Jay A             45 UNAT                             29.26    9  
  2 Catelier, Ken P           45 Indy Swimfit-IN                  30.85    7  
  3 Ferguson, David L         48 OEVT                             31.76    6  
  4 Garwood, Brad S           46 INDY-IN                          32.44    5  
  5 Marshall, John R          46 Nasti-IN                         46.74    4  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Garwood, Brad S           46 INDY-IN                        1:21.23    9  
      39.70   41.53                                                
  2 Marshall, John R          46 Nasti-IN                       2:19.16    7  
      58.87 1:20.29                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Garwood, Brad S           46 INDY-IN                             DQ  
      40.25   47.86   52.57 5:29.62                                
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Risley, Jay A             45 UNAT                           1:11.80    9  
      33.43   38.37                                                
  2 Catelier, Ken P           45 Indy Swimfit-IN                1:15.68    7  
      34.41   41.27                                                
  3 Ferguson, David L         48 OEVT                           1:20.71    6  
      36.20   44.51                                                
  4 Garwood, Brad S           46 INDY-IN                        1:22.18    5  
      38.19   43.99                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marshall, John R          46 Nasti-IN                       3:43.33    9  
      49.90 1:03.30 1:01.92   48.21                                
 
Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Marshall, John R          46 Nasti-IN                       8:46.30    9  
      59.24 1:14.16 1:13.96 1:16.55 1:07.68 1:09.44   54.68   50.59
 
Men 50-54 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodefeld, Gary H          52 Grin-IN                          13.57    9  
  2 Malcolm, Bill H           52 UNAT                             17.91    7  
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Joel M            53 Doc-IN                           27.13    9  
  2 DeWitt, Peter F           54 DLMA-IN                          27.28    7  
  3 Rodefeld, Gary H          52 Grin-IN                          28.42    6  
  4 Mattingly, Dennis         51 Nasti-IN                         31.50    5  
  5 Malcolm, Bill H           52 UNAT                             37.22    4  
  6 O'Dowd, Mike J            54 Indy Swimfit-IN                  50.38    3  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            52 IM-CE                            59.67    9  
      29.19   30.48                                                
  2 Stager, Joel M            53 Doc-IN                         1:00.33    7  
      29.67   30.66                                                
  3 DeWitt, Peter F           54 DLMA-IN                        1:00.79    6  
      28.92   31.87                                                
  4 Mattingly, Dennis         51 Nasti-IN                       1:08.41    5  
      33.53   34.88                                                
  5 Malcolm, Bill H           52 UNAT                           1:27.40    4  
      40.28   47.12                                                
  6 O'Dowd, Mike J            54 Indy Swimfit-IN                1:55.19    3  
      52.71 1:02.48                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            52 IM-CE                          2:24.18    9  
      33.12   35.98   37.34   37.74                                
  2 Thompson, Skip L          54 MM-MI                          2:26.53    7  
      33.58   37.74   38.60   36.61                                
  3 Malcolm, Bill H           52 UNAT                           3:17.92    6  
      43.31   49.39   53.51   51.71                                
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            52 IM-CE                          4:59.84    9  
      36.06   37.00   36.97   36.62   37.64   36.88   35.69   42.98
  2 Rodefeld, Gary H          52 Grin-IN                        5:11.66    7  
      35.86   39.42   40.11   39.91   39.86   39.43   39.11   37.96
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            52 IM-CE                         10:27.09    9  
      36.43   39.44   40.27   40.14   40.40   40.34   38.74   39.13
      40.03   39.93   40.06   39.79   39.18   38.15   38.32   36.74
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Skip L          54 MM-MI                         19:39.58    9  
      34.73   38.01   38.99   39.42   39.13   38.86   39.34   39.18
      39.23   39.33   39.44   39.66   39.66   40.12   39.83   39.70
      40.03   39.52   40.47   40.27   39.79   40.48   39.78   39.95
      39.83   40.02   40.21   39.23   38.52   36.85                
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Craig M         50 UNAT                             35.32    9  
  2 Lewis, David W            54 Indy Swimfit-IN                  36.52    7  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Skip L          54 MM-MI                          1:13.63    9  
      36.05   37.58                                                
  2 DeWitt, Peter F           54 DLMA-IN                        1:16.46    7  
      37.73   38.73                                                
  3 Lewis, David W            54 Indy Swimfit-IN                1:19.58    6  
      38.47   41.11                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Skip L          54 MM-MI                          2:42.38    9  
      39.23   41.28   41.80   40.07                                
  2 DeWitt, Peter F           54 DLMA-IN                        2:50.23    7  
      39.45   42.16   44.01   44.61                                
  3 Lewis, David W            54 Indy Swimfit-IN                2:55.65    6  
      41.01   43.90   45.86   44.88                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattingly, Dennis         51 Nasti-IN                         39.55    9  
  2 Malcolm, Bill H           52 UNAT                             54.63    7  
  3 O'Dowd, Mike J            54 Indy Swimfit-IN                1:07.92    6  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mattingly, Dennis         51 Nasti-IN                       1:26.61    9  
      41.31   45.30                                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Craig M         50 UNAT                             30.39    9  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            52 IM-CE                          1:08.36    9  
      32.39   35.97                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            52 IM-CE                          2:35.02    9  
      35.20   39.56   40.72   39.54                                
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Craig M         50 UNAT                           1:13.01    9  
      33.66   39.35                                                
  2 DeWitt, Peter F           54 DLMA-IN                        1:14.17    7  
      34.50   39.67                                                
  3 Rodefeld, Gary H          52 Grin-IN                        1:17.29    6  
      35.82   41.47                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Craig M         50 UNAT                           2:41.23    9  
      32.11   42.76   49.33   37.03                                
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kin, John W               56 VMST-VA                          30.58    9  
  2 Caldemeyer, Allan C       59 MM-MI                            32.67    7  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kin, John W               56 VMST-VA                        1:10.41    9  
      32.66   37.75                                                
  2 Caldemeyer, Allan C       59 MM-MI                          1:15.25    7  
      34.66   40.59                                                
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Doug K            59 Indy Swimfit-IN                5:00.07    9  
      35.29   38.12   38.55   38.38   38.02   37.58   37.47   36.66
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wunsch, Gerald A          59 Doc-IN                        14:16.41    9  
      46.45   51.10   51.39   52.78   54.15   54.19   55.06   55.53
      55.21   55.20   53.21   56.76   54.99   55.08   54.83   50.48
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kin, Mike S               58 Indy Swimfit-IN                  43.04    9  
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wunsch, Gerald A          59 Doc-IN                           44.54    9  
  2 Kin, Mike S               58 Indy Swimfit-IN                  45.32    7  
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wunsch, Gerald A          59 Doc-IN                         3:37.22    9  
      49.27   55.51   57.30   55.14                                
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldemeyer, Allan C       59 MM-MI                            37.02    9  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Doug K            59 Indy Swimfit-IN                1:08.92    9  
      32.24   36.68                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Doug K            59 Indy Swimfit-IN                2:33.27    9  
      35.51   38.27   39.62   39.87                                
  2 Pash, Greg C              58 MM-MI                          3:02.93    7  
      39.89   45.49   48.57   48.98                                
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pash, Greg C              58 MM-MI                          1:20.60    9  
      37.70   42.90                                                
  2 Kin, John W               56 VMST-VA                        1:20.78    7  
      37.79   42.99                                                
  3 Kin, Mike S               58 Indy Swimfit-IN                1:30.44    6  
      41.47   48.97                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Doug K            59 Indy Swimfit-IN                2:39.27    9  
      34.30   43.17   46.75   35.05                                
  2 Wunsch, Gerald A          59 Doc-IN                         3:33.78    7  
      50.12   55.85   57.61   50.20                                
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Doug K            59 Indy Swimfit-IN                5:35.10    9  
      34.94   38.11   45.25   44.19   48.27   47.35   39.16   37.83
  2 Pash, Greg C              58 MM-MI                          6:21.12    7  
      37.29   41.61   50.96   52.08   56.85   57.04   43.99   41.30
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          60 Grin-IN                          30.33    9  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          60 Grin-IN                        1:06.23    9  
      32.33   33.90                                                
  2 Heiny, Steve B            61 Grin-IN                        1:51.58    7  
      54.32   57.26                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heiny, Steve B            61 Grin-IN                        3:53.46    9  
      54.09   59.15 1:00.77   59.45                                
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          60 Grin-IN                        5:16.62    9  
      36.87   39.88   40.40   40.78   40.27   40.56   39.54   38.32
  2 Heiny, Steve B            61 Grin-IN                        8:20.08    7  
      58.68 1:03.00 1:02.65 1:02.90 1:03.97 1:03.97 1:02.76 1:02.15
 
Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          60 Grin-IN                       10:47.35    9  
      36.33   39.15   39.69   40.37   40.39   40.57   40.69   40.83
      41.21   41.50   41.49   41.42   41.59   41.57   40.95   39.60
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Church, Doug D            61 Nasti-IN                      25:07.61    9  
      41.24   46.69   48.88   49.69   50.97   51.46   50.29   51.93
      51.52   50.70   50.85   49.87   50.38   51.97   50.59   50.54
      50.76   51.17   50.11   50.38   51.18   51.46   51.09   51.20
      50.69   50.79   50.47   51.26   50.66   48.82                
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Church, Doug D            61 Nasti-IN                         45.02    9  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Church, Doug D            61 Nasti-IN                       1:35.72    9  
      46.04   49.68                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          60 Grin-IN                        2:59.96    9  
      40.73   43.68   46.09   49.46                                
  2 Church, Doug D            61 Nasti-IN                       3:30.44    7  
      50.12   53.65   54.36   52.31                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Heiny, Steve B            61 Grin-IN                        1:00.36    9  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Durham, Richard S         64 Germantown Mast-PV             1:50.88    9  
      52.34   58.54                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Durham, Richard S         64 Germantown Mast-PV             4:15.11    9  
      58.13 1:04.01 1:06.93 1:06.04                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Church, Doug D            61 Nasti-IN                         40.08    9  
  2 Heiny, Steve B            61 Grin-IN                        1:03.58    7  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Church, Doug D            61 Nasti-IN                       1:47.17    9  
      48.73   58.44                                                
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          60 Grin-IN                        1:16.91    9  
      34.91   42.00                                                
 
Men 65-69 25 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Householder, Howard L     65 Nasti-IN                         19.07    9  
  2 Keefe, Edward K           67 Nasti-IN                         22.77    7  
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, George            68 Grin-IN                          35.37    9  
  2 Keefe, Edward K           67 Nasti-IN                         52.09    7  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Householder, Howard L     65 Nasti-IN                       1:39.01    9  
  2 Keefe, Edward K           67 Nasti-IN                       2:15.47    7  
    1:00.22 1:15.25                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           67 Nasti-IN                       4:49.87    9  
    1:03.78 1:14.71 1:17.13 1:14.25                                
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           67 Nasti-IN                      10:46.39    9  
    1:09.83 1:21.72 1:22.27 1:23.71 1:22.11 1:22.72 1:22.56 1:21.47
 
Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           67 Nasti-IN                      21:00.43    9  
    1:04.77 1:17.13 1:19.31 1:19.90 1:20.09 1:21.51 1:20.79 1:21.06
    1:21.84 1:21.14 1:20.30 1:20.87 1:20.23 1:18.24 1:16.43 1:16.82
 
Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Householder, Howard L     65 Nasti-IN                      30:25.63    9  
      44.28   51.02   55.55   57.39   57.82   58.03   58.80   59.39
    1:00.17 1:00.68   46.38 1:17.62   59.23 1:00.95   59.81   59.91
      58.83   59.48   59.72   59.42   58.97 1:00.18   59.46 1:00.78
    1:00.01 1:00.47 1:00.81 1:00.45 1:00.11 1:59.91                
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           67 Nasti-IN                       1:19.85    9  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, George            68 Grin-IN                        1:40.94    9  
      46.64   54.30                                                
 
Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, George            68 Grin-IN                        1:44.47    9  
      47.58   56.89                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Householder, Howard L     65 Nasti-IN                            DQ  
      52.38 1:11.79 1:22.02   58.23                                
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Risley, Bob L             78 Indy Swimfit-IN                  51.21    9  
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Risley, Bob L             78 Indy Swimfit-IN                4:19.78    9  
    1:00.49 1:07.28 1:09.66 1:02.35                                
 
Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Risley, Bob L             78 Indy Swimfit-IN                  57.75    9  
 
Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Risley, Bob L             78 Indy Swimfit-IN                4:36.25    9  
    1:01.34 1:08.38 1:27.71   58.82                                
 
Men 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Risley, Bob L             78 Indy Swimfit-IN               10:11.31    9  
    1:10.40 1:22.76 1:10.66 1:14.26 1:28.83 1:29.47 1:07.50 1:07.43
 
Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           81 Fmm-FL                           45.59    9  
 
Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           81 Fmm-FL                         1:27.89    9  
      40.48   47.41                                                
  2 Boone Jr., Vester V       80 NCMS-NC                        1:48.12    7  
      50.78   57.34                                                
 
Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           81 Fmm-FL                         3:19.45    9  
      44.06   48.05   52.32   55.02                                
  2 Boone Jr., Vester V       80 NCMS-NC                        3:58.63    7  
      52.41 1:00.04 1:03.16 1:03.02                                
  3 Strong, Doug              80 Doc-IN                         4:31.97    6  
    1:03.74 1:11.46 1:11.99 1:04.78                                
 
Men 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           81 Fmm-FL                         7:41.06    9  
      52.96   58.27   58.25   58.20   58.19   57.56   59.24   58.39
  2 Strong, Doug              80 Doc-IN                        14:46.71    7  
    2:08.03 2:35.68 1:41.92 1:35.10 2:23.99 2:12.09 1:05.84 1:04.06
 
Men 80-84 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           81 Fmm-FL                        15:51.87    9  
      53.20   58.76 1:00.77   59.79   59.64 1:00.67   59.76   58.81
    1:01.08 1:00.50 1:01.48 1:01.14   59.32   58.38   59.23   59.34
  2 Boone Jr., Vester V       80 NCMS-NC                       17:28.91    7  
      59.35 1:07.36 1:08.02 1:08.57 1:07.03 1:06.58 1:06.53 1:04.70
    1:06.08 1:07.11 1:05.94 1:06.02 1:04.03 1:05.45 1:05.60 1:00.54
 
Men 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              80 Doc-IN                         6:12.97    9  
    1:32.20 1:36.22 1:32.52 1:32.03                                
 
Men 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boone Jr., Vester V       80 NCMS-NC                        5:10.16    9  
    1:11.70 1:19.21 1:21.57 1:17.68                                
  2 Strong, Doug              80 Doc-IN                         9:12.24    7  
    2:23.16 2:26.01 2:16.42 2:06.65                                
 
Men 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Blake, Robert S           81 Fmm-FL                         1:02.82    9  
 
Men 80-84 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              80 Doc-IN                        10:03.31    9  
    1:58.75 2:30.53 2:39.36 2:54.67                                
 
Men 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Blake, Robert S           81 Fmm-FL                              DQ  
      58.74   57.43                                                
 
Women 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team-IN  'A'                         2:38.98   18  
     1) Anderson, Christie A 28         2) Longest, Lindsay R 24          
     3) O'Connell, Jennifer L 27        4) Latina, Raena A 34             
       40.97    44.52    39.58    33.91                                    
 
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Illinois Masters-CE  'A'                                    2:07.32   18  
     1) Day, Nadine K 35                2) Delanois, Barbara 50           
     3) Frank, Jessica A 22             4) Snow, Amy N 26                 
       28.21    35.74    28.90    34.47                                    
  2 Noblesville Adult Swim Team-IN  'A'                         2:21.18   14  
     1) Anderson, Christie A 28         2) Longest, Lindsay R 24          
     3) O'Connell, Jennifer L 27        4) Latina, Raena A 34             
       33.28    33.83    39.30    34.77                                    
 
Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-IN  'A'                                   2:31.43   18  
     1) Hildebrand, Ilyse 38            2) Bailie, Bridget A 36           
     3) Murphy, Susan 45                4) Thompson, Stephanie A 25       
       40.65    41.18    36.47    33.13                                    
 
Women 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team-IN  'A'                         5:36.75   18  
     1) Schuster, Cathy A 47            2) Webb, Nancy J 48               
     3) Comer, Kym A 44                 4) Thompson, Theresa 37           
                                  40.23    44.40    58.48  1:25.14  2:10.13
     1:22.35  1:35.41  2:46.39                                             
 
Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team-IN  'A'                         3:11.78   18  
     1) Schuster, Cathy A 47            2) Webb, Nancy J 48               
     3) Comer, Kym A 44                 4) Thompson, Theresa 37           
       53.25    54.33    42.36    41.84                                    
 
Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-IN  'A'                                   2:29.24   18  
     1) Denby, Karlene 52               2) Gettelfinger, Cheryl M 48      
     3) Fernandez, Gerri M 40           4) Meyers, Susan L 63             
       37.63    41.78    32.41    37.42                                    
 
Women 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-IN  'A'                                   2:49.54   18  
     1) Kin-Pinney, Barbara M 66        2) Etnyre, Sandy S 64             
     3) Meyers, Susan L 63              4) Gettelfinger, Cheryl M 48      
       44.85    51.04    41.08    32.57                                    
 
Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team-IN  'A'                         4:58.00   18  
     1) Pesut, Bernie B 41              2) Raver, Allen L 37              
     3) Crutchfield, Randy L 47         4) Samland, Patrick W 42          
       36.93  1:18.03    35.00  1:12.17    38.04  1:24.35    30.79  1:03.45
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team-IN  'A'                         2:21.37   18  
     1) Pesut, Bernie B 41              2) Raver, Allen L 37              
     3) Crutchfield, Randy L 47         4) Samland, Patrick W 42          
       36.01    37.74    31.59    36.03                                    
 
Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team-IN  'A'                         2:47.07   18  
     1) Church, Doug D 61               2) Householder, Howard L 65       
     3) Keefe, Edward K 67              4) Marshall, John R 46            
       40.28    37.58    51.91    37.30                                    
 
Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Adult Swim Team-IN  'A'                         6:48.84   18  
     1) Church, Doug D 61               2) Householder, Howard L 65       
     3) Keefe, Edward K 67              4) Marshall, John R 46            
       58.15  2:12.69    39.34  1:24.06    47.66  1:43.48    41.81  1:28.61
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-IN  'A'                                   2:18.79   18  
     1) Lewis, David W 54               2) Miller, Doug K 59              
     3) Weiss, John M 44                4) Catelier, Ken P 45             
       39.50    39.75    30.60    28.94                                    
  2 Noblesville Adult Swim Team-IN  'A'                         3:36.64   14  
     1) Church, Doug D 61               2) Householder, Howard L 65       
     3) Marshall, John R 46             4) Keefe, Edward K 67             
       43.88    58.14    59.04    55.58                                    
 
Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Greater Indiana-IN  'A'                                     2:25.73   18  
     1) Rodefeld, Gary H 52             2) Smith, Richard K 60            
     3) Murphy, George 68               4) Heiny, Steve B 61              
       29.21    30.07    36.86    49.59                                    
 
Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Greater Indiana-IN  'A'                                     2:48.33   18  
     1) Rodefeld, Gary H 52             2) Murphy, George 68              
     3) Smith, Richard K 60             4) Heiny, Steve B 61              
       37.96    44.83    34.48    51.06                                    
 
Mixed 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 Michigan Masters-MI  'A'                                    5:57.25   18  
     1) Thompson, Skip L 54             2) Guthrie, Sally K 55            
     3) Pash, Greg C 58                 4) Maxbauer, Christine A 52       
       36.21  1:13.84    11.47    49.49  1:33.09  2:16.16    47.46  1:37.76