Licensed to YMCA Indy SwimFit         Hy-Tek's Meet Manager 10/31/2006 03:28 PM
     2006 Grin Fall Classic SCM TYR GRAND PRIX - 10/21/2006 to 10/22/2006      
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKINNEY, Amber           24 DOC-IN              12:00.00   12:49.36  
      41.55   45.23   47.19   48.56   49.38   48.73   49.72   49.34
      49.64   49.48   48.98   49.25   48.95   48.77   48.10   46.49
 
Event 1  Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ganim, Laura E            29 O*H*I*O-LE          10:30.00   10:28.39  
      35.54   38.65   38.98   39.64   40.17   40.29   40.35   40.54
      40.01   40.10   40.11   39.73   39.46   39.01   38.31   37.50
  2 Schurger, Terese          27 UNAT                      NT   12:38.65  
      40.14   43.91   46.45   47.27   48.41   48.19   49.01   49.17
      49.34   48.76   49.89   48.92   48.65   48.45   47.14   44.95
 
Event 1  Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             36 IM-CE               11:02.53    9:47.68  
      33.47   36.06   36.64   37.17   37.05   37.05   36.99   37.45
      36.77   37.17   37.16   37.37   38.04   36.75   37.23   35.31
  2 Segnitz, Robin P          39 SKY-KY              12:00.00   11:44.26  
      39.47   44.24   44.25   44.02   44.21   44.14   44.13   43.97
      44.09   44.29   44.54   44.74   44.74   44.55   44.98   43.90
 
Event 1  Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Nancy           41 UNAT                      NT   12:17.41  
      41.17   45.82   46.47   46.43   46.53   46.06   45.63   46.24
      46.11   46.32   47.19   46.37   46.21   47.97   47.79   45.10
  2 Meinz, Marcy              41 NASTI-IN            14:00.00   13:36.20  
      45.65   50.27   51.46   51.22   52.41   51.97   51.57   51.98
      52.00   51.55   51.09   51.40   51.59   51.82   51.38   48.84
 
Event 1  Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hardy, Maureen L          45 IM-CE               14:09.76   12:58.80  
      42.95   47.96   48.86   49.45   49.47   49.63   49.71   49.85
      49.26   49.52   49.18   49.64   48.81   49.11   48.61   46.79
  2 Miller, Lisa J            47 NASTI-IN                  NT   13:07.28  
      43.71   47.75   49.48   50.56   49.23   50.24   49.77   50.47
      49.83   50.34   49.76   49.83   49.73   50.25   50.01   46.32
 
Event 1  Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         51 IM-CE               12:47.85   12:46.06  
      40.98   45.55   48.26   48.94   49.20   49.26   49.70   48.99
      49.37   48.77   48.81   49.15   48.88   48.33   47.55   44.32
 
Event 1  Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          61 IM-CE               13:05.21   12:44.98  
      43.42   48.06   48.31   48.23   48.69   48.84   48.22   48.00
      48.26   48.31   48.66   48.27   48.02   48.35   47.33   46.01
  2 Parks, Jennifer           63 MM-MI               14:15.96   13:36.81  
      46.01   50.47   51.37   51.54   51.87   52.25   51.93   51.80
      51.93   51.78   51.44   51.69   51.29   50.77   51.14   49.53
 
Event 2  Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halbert, Jeffrey B        32 ISF-16               9:00.00    9:05.84  
      30.13   33.56   34.43   34.50   34.26   34.46   34.31   34.48
      34.38   34.93   34.76   35.17   34.89   34.61   34.07   32.90
 
Event 2  Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houchens, Jeremy          36 ISF-16               9:41.58    9:36.93  
      31.67   34.65   35.53   35.77   35.91   36.16   36.50   36.31
      36.59   36.35   36.57   36.71   36.88   37.21   37.12   37.00
 
Event 2  Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harlos, Brent             43 SCM-IN              12:00.00   11:04.59  
      35.51   38.38   40.23   40.94   41.33   42.13   41.57   42.17
      42.75   43.22   43.31   44.68   42.78   42.47   42.30   40.82
  2 Park, Pat                 44 GRIN-IN                   NT   11:28.13  
      36.99   40.97   42.25   42.32   43.31   44.37   43.89   45.24
      43.86   44.46   44.08   44.88   44.41   45.51   41.66   39.93
  3 Finch, Holmes H           41 BSMS-IN                   NT   15:21.34  
      52.40   55.77   57.27   57.95   58.95   59.88   59.75 1:00.60
      59.42   59.16   58.46   58.07   58.56   56.97   56.00   52.13
 
Event 2  Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slight, Allen             51 SCM-IN              15:00.00   15:56.36  
      47.93   54.59   59.95   59.66 1:01.15 1:01.68 1:03.62 1:01.02
    1:02.09 1:00.56 1:03.77 1:00.77 1:01.84 1:00.15 1:00.91   56.67
 
Event 2  Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Skip L          55 MM-MI               10:30.00   10:20.48  
      34.48   38.84   39.18   39.03   38.82   39.04   39.27   39.42
      39.51   39.93   40.07   39.50   39.65   38.99   38.01   36.74
  2 Sidner, Dick A            57 NASTI-IN            14:00.00   12:02.68  
      37.72   41.16   44.42   44.60   45.48   45.00   45.20   47.18
      45.96   46.80   48.11   46.86   47.06   46.92   46.49   43.72
  3 Anderson, John H          56 IM-CE               13:30.00   12:34.20  
      42.29   45.92   47.75   48.07   48.35   47.96   48.72   48.37
      46.70   46.97   47.51   47.52   48.08   47.83   46.35   45.81
 
Event 2  Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          61 GRIN-IN             11:56.00   11:08.68  
      37.48   40.74   41.66   41.40   42.05   42.45   42.54   43.01
      42.67   43.01   43.29   42.34   42.50   42.98   41.61   38.95
  2 Heiny, Steve B            62 GRIN-IN             18:00.00   17:35.87  
    1:00.99 1:04.39 1:06.13 1:07.36 1:07.52 1:07.46 1:07.68 1:07.03
    1:06.02 1:06.51 1:06.72 1:06.33 1:06.13 1:05.91 1:05.83 1:03.86
 
Event 2  Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           68 NASTI-IN            20:50.00   20:15.26  
    1:02.54 1:10.69 1:12.48 1:12.95 1:17.54 1:15.53 1:21.00 1:19.74
    1:20.57 1:19.45 1:17.94 1:19.74 1:19.66 1:16.78 1:15.54 1:13.11
  2 Dresser, Charlie          68 SCM-IN              18:27.48   20:25.64  
                            1:17.67 1:19.77 1:18.86 1:20.95 1:18.53
    1:20.38 1:21.95 1:21.87 1:17.87 1:17.92 1:17.49 1:15.76 1:15.11
  3 Clapp, Richard            69 ISF-16              22:30.00   20:32.58  
    1:09.25 1:16.42 1:16.91 1:16.96 1:17.07 1:17.61 1:17.22 1:16.74
    1:18.14 1:18.50 1:18.64 1:18.57 1:19.17 1:17.67 1:18.71 1:15.00
 
Event 3  Women 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA INDY SWIMFIT-16  'A'                              NT    5:04.40  
     1) Schnieders, Ann W46             2) Gettelfinger, Cheryl W49       
     3) Garman-Weaver, Jennifer W26     4) Fernandez, Gerri W41           
       38.78  1:19.29    41.19  1:29.81  1:08.67                           
 
Event 4  Men 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA INDY SWIMFIT-16  'A'                              NT    4:06.72  
     1) Hartsock, Steve M33             2) Christoffel, Ben M30           
     3) Boyce, Andrew M29               4) Halbert, Jeffrey B M32         
       30.82  1:04.37    29.91  1:05.55    26.99    58.03    27.57    58.77
 
Event 4  Men 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 GREATER INDIANA-IN  'A'                                NT    6:21.80  
     1) Rodefeld, Gary H M53            2) Murphy, George M69             
     3) Smith, Richard K M61            4) Heiny, Steve B M62             
       38.33  1:19.15    48.96  1:46.69    16.65    37.80  1:40.32  2:38.16
 
Event 5  Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKINNEY, Amber           24 DOC-IN               2:45.00    2:57.07  
      39.52   44.72   46.16   46.67                                
 
Event 5  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garman-Weaver, Jennifer   26 ISF-16                    NT    2:23.15  
      33.16   36.95   37.14   35.90                                
  2 Ganim, Laura E            29 O*H*I*O-LE           2:26.00    2:24.45  
      33.86   36.12   37.65   36.82                                
  3 Nicolini, Stephanie       28 ISF-16               2:15.00    2:29.73  
      34.71   38.21   38.57   38.24                                
  4 Schurger, Terese          27 UNAT                 2:55.00    2:52.36  
      37.53   42.62   47.34   44.87                                
  5 Kennedy, Caroline         28 ISF-16                    NT    3:34.18  
      47.66   53.20   56.79   56.53                                
 
Event 5  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Shelby            33 SCM-IN               3:10.00    2:35.86  
      34.49   38.43   41.45   41.49                                
  2 Johnson, Fawn             33 SCM-IN               2:40.00    3:07.08  
      41.74   44.55   47.98   52.81                                
 
Event 5  Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer L         38 IM-CE                2:12.00    2:12.76  
      30.71   33.35   34.30   34.40                                
 
Event 5  Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri          41 ISF-16               2:23.30    2:22.49  
      32.96   36.44   37.11   35.98                                
 
Event 5  Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gassen, Carol             46 ISF-16               2:56.00    2:50.07  
      37.20   41.95   45.50   45.42                                
  2 Webb, Nancy J             49 NASTI-IN             2:50.50    2:52.65  
      37.98   42.29   46.22   46.16                                
  3 Miller, Lisa J            47 NASTI-IN                  NT    3:01.90  
      40.80   46.83   47.91   46.36                                
  4 Hardy, Maureen L          45 IM-CE                3:22.35    3:06.90  
      41.50   47.96   49.36   48.08                                
  5 Eime, Lindy               45 ISF-16               3:20.91    3:12.49  
      44.27   48.69   50.34   49.19                                
 
Event 5  Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          56 MM-MI                2:45.00    2:40.73  
      36.19   40.83   42.07   41.64                                
 
Event 5  Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Bayley, Dianne            68 NASTI-IN             4:14.96         DQ  
      59.92 1:10.48                                                
 
Event 5  Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crandall, Louise W        77 GRIN-IN              5:23.00    5:52.83  
    1:17.37 1:28.42 1:33.76 1:33.28                                
 
Event 6  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nieto, Jose M             26 SKY-KY               2:07.50    2:10.48  
      29.50   32.54   33.82   34.62                                
  2 Peters, Andrew            28 UNAT                      NT    2:37.58  
      34.52   39.60   41.85   41.61                                
 
Event 6  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houchens, Jeremy          36 ISF-16               2:12.93    2:11.26  
      29.84   32.87   34.20   34.35                                
  2 Chebotarev, Oleg          38 ISF-16               2:03.00    2:21.36  
      29.20   32.84   37.93   41.39                                
  3 Hauke, Keenan             35 ISF-16               2:30.00    2:23.07  
      30.40   34.32   38.54   39.81                                
  4 Gill, Mark A              38 SKY-KY               2:22.00    2:32.47  
      34.26   39.03   39.62   39.56                                
 
Event 6  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Pat                 44 GRIN-IN                   NT    2:31.62  
      32.39   37.76   40.19   41.28                                
  2 Mammo, Ken                43 MM-MI                2:55.45    2:59.36  
      38.71   45.74   47.27   47.64                                
 
Event 6  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roby, Brad L              45 ISF-16               2:03.75    2:04.98  
      29.08   32.54   31.38   31.98                                
  2 Voss, Peter M             45 MYMS-16              2:14.00    2:13.00  
      29.62   32.69   34.35   36.34                                
  3 Garwood, Brad S           47 INDY-IN              3:20.00    2:58.73  
      42.05   46.59   45.85   44.24                                
 
Event 6  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Love, Donald S            52 TPIT                 2:25.00    2:17.50  
      31.53   34.87   35.46   35.64                                
  2 Rodefeld, Gary H          53 GRIN-IN              2:30.00    2:23.47  
      34.04   35.84   36.53   37.06                                
  3 Moon, Tom R               51 UNAT                      NT    3:12.50  
      43.73   47.70   51.12   49.95                                
  4 Slight, Allen             51 SCM-IN               3:10.00    3:29.51  
      44.34   50.87   58.08   56.22                                
 
Event 6  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Skip L          55 MM-MI                2:24.00    2:24.45  
      32.74   36.71   38.10   36.90                                
  2 Sidner, Dick A            57 NASTI-IN             2:50.00    2:40.37  
      35.86   40.25   42.84   41.42                                
  3 Anderson, John H          56 IM-CE                2:50.00    2:45.63  
      36.74   41.57   43.42   43.90                                
 
Event 6  Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heiny, Steve B            62 GRIN-IN              4:00.00    3:58.06  
      55.20 1:00.38 1:02.01 1:00.47                                
 
Event 6  Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           68 NASTI-IN             4:32.00    4:28.23  
      58.85 1:09.38 1:10.66 1:09.34                                
  2 Dresser, Charlie          68 SCM-IN                    NT    4:40.84  
      57.50 1:10.77 1:17.79 1:14.78                                
  3 Clapp, Richard            69 ISF-16               5:09.00    4:41.34  
    1:04.04 1:12.25 1:14.45 1:10.60                                
 
Event 6  Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strong, Doug              81 DOC-IN               4:32.91    4:35.58  
    1:09.54 1:13.53 1:10.07 1:02.44                                
 
Event 7  Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schweitzer, Marifaith     22 IM-CE                  31.52      31.60  
  2 Strantz, Samantha         22 ISF-16                 42.60      38.90  
 
Event 7  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicolini, Stephanie       28 ISF-16                 34.00      38.70  
  2 Sarbacker, Sarah L        27 SWOM-17                42.99      40.46  
  3 Kennedy, Caroline         28 ISF-16                    NT      53.87  
 
Event 7  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Nicole F            34 NCMS-NC                39.26      43.03  
  2 Johnson, Fawn             33 SCM-IN                 50.00      50.41  
  3 Bechtle, Alicia           31 ISF-16                 52.79      52.16  
 
Event 7  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             36 IM-CE                  33.02      32.74  
 
Event 7  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Nancy           41 UNAT                   38.00      38.73  
 
Event 7  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schnieders, Ann           46 ISF-16                 35.33      34.95  
  2 Gassen, Carol             46 ISF-16                 47.00      45.76  
 
Event 7  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         51 IM-CE                  42.41      42.88  
 
Event 7  Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          61 IM-CE                  41.55      42.14  
  2 Parks, Jennifer           63 MM-MI                  49.65      46.99  
 
Event 7  Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kin-Pinney, Barbara M     67 ISF-16                 58.15    1:00.70  
  2 Bayley, Dianne            68 NASTI-IN                  NT    1:20.66  
 
Event 7  Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crandall, Louise W        77 GRIN-IN              1:34.00    1:57.45  
 
Event 8  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peters, Andrew            28 UNAT                   37.00      36.94  
 
Event 8  Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben          30 ISF-16                 31.39      29.99  
  2 Hartsock, Steve           33 ISF-16                 30.12      30.12  
  3 Maydak, Jeff M            33 NASTI-IN               31.28      30.93  
 
Event 8  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Matt H              36 NCMS-NC                29.92      32.58  
 
Event 8  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harlos, Brent             43 SCM-IN                 38.00      37.11  
 
Event 8  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           45 CUBU-10                   NT      30.58  
  2 Pogue, Jim H              46 MM-MI                  35.00      31.65  
  3 Counsell, Steven          47 ISF-16                 34.90      33.96  
  4 Holove, Victor R          46 NASTI-IN               38.50      40.89  
 
Event 8  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Craig M         51 UNAT                   33.00      33.27  
  2 Love, Donald S            52 TPIT                   40.00      35.39  
  3 Spaethe, David            53 GRIN-IN                47.06      46.27  
  4 Moon, Tom R               51 UNAT                   47.90      47.91  
 
Event 8  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Skip L          55 MM-MI                  35.00      34.26  
  2 Sloan, John T             55 IM-CE                  45.30      37.96  
 
Event 8  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          61 GRIN-IN                39.00      36.39  
  2 Desserich, Russ           63 ISF-16                 50.26      52.81  
 
Event 8  Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           68 NASTI-IN             1:10.00    1:13.49  
 
Event 8  Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Risley, Bob L             79 ISF-16               1:00.00      50.40  
 
Event 9  Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schweitzer, Marifaith     22 IM-CE                1:04.92    1:08.30  
      31.96   36.34                                                
 
Event 9  Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garman-Weaver, Jennifer   26 ISF-16               1:08.33    1:08.97  
      32.92   36.05                                                
  2 Nicolini, Stephanie       28 ISF-16               1:08.00    1:18.42  
      35.68   42.74                                                
 
Event 9  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Nicole F            34 NCMS-NC              1:21.50    1:37.15  
      43.65   53.50                                                
 
Event 9  Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             36 IM-CE                1:09.82    1:09.49  
      32.81   36.68                                                
 
Event 9  Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          56 MM-MI                1:35.00    1:31.31  
      41.05   50.26                                                
  2 Larsen, Babs H            59 ISF-16               2:00.00    1:51.46  
      52.44   59.02                                                
 
Event 10  Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyce, Andrew             29 ISF-16                 58.39      57.78  
      27.14   30.64                                                
  2 Nieto, Jose M             26 SKY-KY               1:04.50    1:07.12  
      31.38   35.74                                                
  3 Peters, Andrew            28 UNAT                 1:16.00    1:17.52  
      35.11   42.41                                                
 
Event 10  Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartsock, Steve           33 ISF-16               1:06.01    1:08.69  
      31.47   37.22                                                
 
Event 10  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Steed, Chad               35 MM-MI                1:05.93    1:07.58  
      31.78   35.80                                                
  2 Cook, Matt H              36 NCMS-NC                59.35    1:09.15  
      31.26   37.89                                                
  3 Gill, Mark A              38 SKY-KY               1:09.00    1:12.73  
      35.25   37.48                                                
 
Event 10  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Young, Bob A              42 IM-CE                1:09.99    1:06.13  
      30.12   36.01                                                
  2 Mammo, Ken                43 MM-MI                1:18.85    1:43.64  
      46.09   57.55                                                
 
Event 10  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           45 CUBU-10              1:05.00    1:05.92  
      30.76   35.16                                                
  2 Pogue, Jim H              46 MM-MI                1:10.00    1:09.66  
      32.14   37.52                                                
  3 Voss, Peter M             45 MYMS-16              1:08.00    1:10.37  
      31.94   38.43                                                
  4 Holove, Victor R          46 NASTI-IN             1:09.00    1:15.93  
      34.53   41.40                                                
  5 Weiss, John M             45 ISF-16               1:18.07    1:17.52  
      35.71   41.81                                                
  6 Garwood, Brad S           47 INDY-IN              1:18.00    1:18.79  
      36.96   41.83                                                
 
Event 10  Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Craig M         51 UNAT                 1:01.50    1:08.53  
      31.68   36.85                                                
 
Event 10  Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Doug              60 ISF-16               1:11.00    1:10.83  
      33.01   37.82                                                
 
Event 10  Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, George            69 GRIN-IN              1:44.47    1:43.83  
      47.66   56.17                                                
 
Event 10  Men 80-84 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strong, Doug              81 DOC-IN               4:38.68    4:37.27  
    2:17.08 2:20.19                                                
 
Event 11  Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westrick, Tori            28 SWOM-17                   NT    4:17.30  
      54.51 1:05.65 1:09.66 1:07.48                                
 
Event 11  Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dixon, Lou Ann            39 GRIN-IN              2:45.33    2:59.26  
      40.90   45.19   46.41   46.76                                
  2 Segnitz, Robin P          39 SKY-KY                    NT    3:35.27  
      49.25   55.48   55.51   55.03                                
 
Event 11  Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      49 ISF-16               3:17.00    3:17.23  
      44.04   50.35   51.81   51.03                                
 
Event 11  Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Melinda J           50 WISCONSIN MASTER-WI  3:15.00    3:01.22  
      40.98   46.38   46.54   47.32                                
 
Event 11  Women 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snyder, Hannelore         76 IM-CE                5:40.00    5:22.82  
    1:11.38 1:23.83 1:24.28 1:23.33                                
 
Event 12  Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houchens, Jeremy          36 ISF-16               2:31.00    2:48.24  
      38.40   42.37   43.79   43.68                                
 
Event 12  Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Counsell, Steven          47 ISF-16               3:05.20    2:51.55  
      37.92   43.68   45.16   44.79                                
 
Event 12  Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spaethe, David            53 GRIN-IN              3:46.22    3:41.81  
      49.53   55.14   58.55   58.59                                
 
Event 12  Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sloan, John T             55 IM-CE                3:45.20    3:13.03  
      42.09   48.28   51.15   51.51                                
 
Event 12  Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Doug              60 ISF-16               3:08.00    3:03.29  
      42.41   46.68   47.48   46.72                                
  2 Lee, Charles              62 NASTI-IN             3:11.51    3:16.28  
      40.99   48.40   52.55   54.34                                
  3 Pohlmann, John T          63 IM-CE                3:49.96    3:51.04  
      52.20   59.50 1:01.66   57.68                                
 
Event 12  Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, George            69 GRIN-IN              3:46.31    3:53.60  
      50.17 1:00.39 1:01.61 1:01.43                                
  2 Dresser, Charlie          68 SCM-IN               4:28.97    5:11.73  
    1:05.20 1:18.69 1:24.53 1:23.31                                
 
Event 14  Men 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA INDY SWIMFIT-16  'A'                              NT    8:05.87  
     1) Dawkins, Adam M31               2) Christoffel, Ben M30           
     3) Halbert, Jeffrey B M32          4) Simmons, Will M31              
       27.61    57.48  1:27.95  1:58.81    26.13    57.01  1:28.12  1:58.82
       29.34  1:01.96  1:34.69  2:06.91    26.67    57.34  1:29.34  2:01.33
 
Event 14  Men 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 NOBLESVILLE ADULT SWIM TEAM-IN  'A'                    NT   10:54.50  
     1) Lee, Charles M62                2) Sidner, Dick A M57             
     3) Holove, Victor R M46            4) Maydak, Jeff M M33             
       36.10  1:19.44  2:07.83  2:56.40    35.38  1:16.24  2:01.00  2:42.67
       38.74  1:24.47  2:12.53  2:57.27    32.23  1:07.65  1:43.10  2:18.16
 
Event 14  Men 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 GREATER INDIANA-IN  'A'                                NT   11:07.14  
     1) Heiny, Steve B M62              2) Murphy, George M69             
     3) Smith, Richard K M61            4) Rodefeld, Gary H M53           
       56.74  1:58.28  3:01.89  4:03.59    22.38    36.48  1:16.90  1:57.97
       40.11  1:22.73  2:03.66  2:45.08    40.11    55.44  1:27.39  2:20.50
 
Event 15  Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schweitzer, Marifaith     22 IM-CE                  28.64      28.69  
  2 Strantz, Samantha         22 ISF-16                 37.00      34.38  
  3 McKINNEY, Amber           24 DOC-IN                 33.00      34.88  
 
Event 15  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicolini, Stephanie       28 ISF-16                 28.00      31.32  
  2 Sarbacker, Sarah L        27 SWOM-17                34.99      33.94  
  3 Schurger, Terese          27 UNAT                   35.00      35.18  
  4 Kennedy, Caroline         28 ISF-16                    NT      43.50  
  5 Westrick, Tori            28 SWOM-17                   NT      49.63  
 
Event 15  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Nicole F            34 NCMS-NC                31.80      36.17  
  2 Bechtle, Alicia           31 ISF-16                 45.00      41.90  
 
Event 15  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             36 IM-CE                  27.49      28.17  
  2 Ridge, Jennifer L         38 IM-CE                  29.00      28.34  
  3 Segnitz, Robin P          39 SKY-KY                 35.00      35.07  
  4 Arnold, Karen             35 SCM-IN                 50.00      42.76  
 
Event 15  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri          41 ISF-16                 30.13      29.57  
 
Event 15  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schnieders, Ann           46 ISF-16                 28.22      30.59  
  2 Gassen, Carol             46 ISF-16                 35.23      33.83  
  3 Curtis, Ann F             46 MTSU-SE                44.92      34.61  
  4 Webb, Nancy J             49 NASTI-IN               32.50      34.82  
 
Event 15  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schenkel, Patricia        51 ISF-16                 33.29      34.13  
 
Event 15  Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          56 MM-MI                  34.50      33.70  
 
Event 15  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          61 IM-CE                  38.10      36.73  
 
Event 15  Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kin-Pinney, Barbara M     67 ISF-16                 45.24      47.68  
  2 Bayley, Dianne            68 NASTI-IN               52.45    1:00.41  
 
Event 16  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyce, Andrew             29 ISF-16                 24.03      24.63  
  2 Nieto, Jose M             26 SKY-KY                 26.80      27.52  
  3 Peters, Andrew            28 UNAT                   31.00      31.12  
 
Event 16  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben          30 ISF-16                 24.00      23.85  
 
Event 16  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Matt H              36 NCMS-NC                24.89      27.33  
  2 Gill, Mark A              38 SKY-KY                 27.30      27.37  
  3 Hauke, Keenan             35 ISF-16                 28.16      27.41  
  4 Steed, Chad               35 MM-MI                  26.50      27.86  
 
Event 16  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Young, Bob A              42 IM-CE                  26.22      27.32  
  2 Park, Pat                 44 GRIN-IN                   NT      29.54  
 
Event 16  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           45 CUBU-10                26.50      26.63  
  2 Voss, Peter M             45 MYMS-16                29.00      27.49  
  3 Counsell, Steven          47 ISF-16                 30.10      30.01  
  4 Garwood, Brad S           47 INDY-IN                32.00      30.75  
  5 Holove, Victor R          46 NASTI-IN               31.50      32.08  
 
Event 16  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodefeld, Gary H          53 GRIN-IN                29.00      27.94  
  2 Love, Donald S            52 TPIT                   35.00      30.90  
  3 Spaethe, David            53 GRIN-IN                36.65      38.82  
  4 Moon, Tom R               51 UNAT                      NT      39.64  
 
Event 16  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sidner, Dick A            57 NASTI-IN               31.50      32.48  
  2 O'Dowd, Mike              55 ISF-16                 53.12      52.80  
 
Event 16  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Charles              62 NASTI-IN               30.31      31.98  
  2 Pohlmann, John T          63 IM-CE                  35.03      35.81  
  3 Desserich, Russ           63 ISF-16                 37.65      39.22  
 
Event 16  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, George            69 GRIN-IN                35.37      37.72  
  2 Keefe, Edward K           68 NASTI-IN               57.00      52.95  
  3 Clapp, Richard            69 ISF-16               1:00.00    1:00.27  
 
Event 16  Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Risley, Bob L             79 ISF-16                 55.00      46.89  
 
Event 16  Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strong, Doug              81 DOC-IN                 55.50      54.10  
 
Event 17  Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larsen, Babs H            59 ISF-16               8:00.00    7:50.33  
      53.24   58.42 1:03.09 1:00.17 1:04.76 1:04.22   53.94   52.49
 
Event 18  Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halbert, Jeffrey B        32 ISF-16               4:59.00    4:59.70  
      30.51   34.62   39.95   39.80   42.56   42.83   36.07   33.36
  2 O'Malley, Mark            30 ISF-16               4:50.66    5:16.39  
      30.22   35.95   41.15   40.77   45.73   46.61   38.26   37.70
 
Event 18  Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Robert            44 SKY-KY               5:30.00    5:32.50  
      33.15   38.94   44.35   42.74   51.42   52.43   35.00   34.47
 -- Mammo, Ken                43 MM-MI                7:51.95         DQ  
      48.94 1:00.18 1:08.58 1:13.00 1:14.10 1:13.63   51.33   49.54
 
Event 18  Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weiss, John M             45 ISF-16               6:20.29    6:29.09  
      38.22   45.25   53.65   53.65   51.92   52.93   47.29   46.18
  2 Holove, Victor R          46 NASTI-IN             6:30.00    6:52.09  
      37.75   44.08   56.46   56.42   57.69   57.61   51.82   50.26
 
Event 18  Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Doug              60 ISF-16               5:39.00    5:40.51  
      35.98   39.63   46.51   45.46   48.23   47.95   39.01   37.74
  2 Smith, Richard K          61 GRIN-IN                   NT    6:21.84  
      39.25   46.88   50.54   50.26   57.48   55.65   41.21   40.57
 -- Desserich, Russ           63 ISF-16               8:22.00         DQ  
    1:00.06 1:21.22                                                
 
Event 19  Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schweitzer, Marifaith     22 IM-CE                     NT      30.90  
 
Event 19  Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garman-Weaver, Jennifer   26 ISF-16                 31.37      31.34  
  2 Ganim, Laura E            29 O*H*I*O-LE             34.50      33.92  
  3 Nicolini, Stephanie       28 ISF-16                 30.90      35.04  
 
Event 19  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Nicole F            34 NCMS-NC                35.09      37.97  
 
Event 19  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri          41 ISF-16                 32.50      32.08  
  2 Davidson, Nancy           41 UNAT                   41.00      40.18  
 
Event 19  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schnieders, Ann           46 ISF-16                 33.99      34.93  
  2 Eime, Lindy               45 ISF-16                 45.67      41.20  
  3 Webb, Nancy J             49 NASTI-IN               35.60      42.13  
 
Event 19  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Melinda J           50 WISCONSIN MASTER-WI    37.00      32.66  
  2 Schenkel, Patricia        51 ISF-16                 39.52      43.25  
 
Event 19  Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          56 MM-MI                  41.00      39.76  
 
Event 20  Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyce, Andrew             29 ISF-16                 25.62      26.28  
  2 Nieto, Jose M             26 SKY-KY                 28.90      29.40  
  3 Peters, Andrew            28 UNAT                   34.00      32.85  
 
Event 20  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben          30 ISF-16                 27.00      26.87  
  2 O'Malley, Mark            30 ISF-16                 28.22      31.85  
 
Event 20  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gill, Mark A              38 SKY-KY                 29.60      29.13  
  2 Steed, Chad               35 MM-MI                  28.64      29.24  
  3 Cook, Matt H              36 NCMS-NC                26.59      29.90  
  4 Hauke, Keenan             35 ISF-16                 31.00      32.58  
 
Event 20  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Young, Bob A              42 IM-CE                  28.33      28.84  
  2 Harlos, Brent             43 SCM-IN                 35.00      34.81  
  3 Park, Pat                 44 GRIN-IN                   NT      36.78  
 
Event 20  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pogue, Jim H              46 MM-MI                  29.00      28.57  
  2 Voss, Peter M             45 MYMS-16                31.00      29.98  
  3 Garwood, Brad S           47 INDY-IN                32.00      31.98  
  4 Counsell, Steven          47 ISF-16                 34.10      33.52  
  5 Holove, Victor R          46 NASTI-IN               32.50      33.86  
  6 Weiss, John M             45 ISF-16                 33.00      34.59  
 
Event 20  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidson, Craig M         51 UNAT                   29.00      29.85  
  2 Rodefeld, Gary H          53 GRIN-IN                35.00      33.07  
  3 Moon, Tom R               51 UNAT                      NT      44.70  
 
Event 20  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          61 GRIN-IN                36.00      35.56  
  2 Desserich, Russ           63 ISF-16                 50.31      48.19  
  3 Heiny, Steve B            62 GRIN-IN              1:00.00    1:04.02  
 
Event 20  Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, George            69 GRIN-IN                   NT      41.33  
 
Event 21  Women 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schweitzer, Marifaith     22 IM-CE                2:21.88    2:27.08  
      34.08   37.28   37.99   37.73                                
  2 McKINNEY, Amber           24 DOC-IN               2:55.00    3:17.67  
      45.41   48.93   51.88   51.45                                
 
Event 21  Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarbacker, Sarah L        27 SWOM-17              2:55.99    3:12.15  
      44.73   48.00   50.49   48.93                                
 
Event 21  Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Shelby            33 SCM-IN               3:45.00    2:51.59  
      39.88   42.17   44.11   45.43                                
 
Event 21  Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer L         38 IM-CE                2:38.00    2:28.75  
      36.01   37.61   37.66   37.47                                
  2 Day, Nadine K             36 IM-CE                2:29.91    2:30.08  
      35.42   37.76   38.41   38.49                                
  3 Houchens, Kris            39 ISF-16               3:10.00    2:58.58  
      42.42   44.57   45.58   46.01                                
  4 Segnitz, Robin P          39 SKY-KY                    NT    3:08.45  
      45.21   47.96   47.88   47.40                                
 
Event 21  Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Melinda J           50 WISCONSIN MASTER-WI  3:15.00    2:54.09  
      42.77   44.51   44.04   42.77                                
  2 Delanois, Barbara         51 IM-CE                3:17.63    3:17.80  
      45.89   49.46   51.67   50.78                                
 
Event 21  Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larsen, Babs H            59 ISF-16               4:00.00    3:42.86  
      54.22   58.25   57.33   53.06                                
 
Event 21  Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          61 IM-CE                3:10.83    3:12.21  
      45.79   48.60   49.10   48.72                                
  2 Parks, Jennifer           63 MM-MI                3:43.87    3:41.79  
      51.47   55.81   57.16   57.35                                
 
Event 22  Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartsock, Steve           33 ISF-16               2:25.93    2:24.63  
      34.17   36.41   36.51   37.54                                
  2 Maydak, Jeff M            33 NASTI-IN             2:30.11    2:27.39  
      34.52   37.47   38.26   37.14                                
 
Event 22  Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Robert            44 SKY-KY               2:45.00    2:41.78  
      38.06   40.89   41.93   40.90                                
 
Event 22  Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           45 CUBU-10              2:20.00    2:19.60  
      33.29   35.55   35.47   35.29                                
  2 Roby, Brad L              45 ISF-16               2:21.10    2:23.15  
      33.42   36.28   36.89   36.56                                
 
Event 22  Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Love, Donald S            52 TPIT                 2:50.00    2:38.92  
      37.64   39.81   40.30   41.17                                
  2 Rodefeld, Gary H          53 GRIN-IN              3:05.00    2:57.38  
      42.09   44.93   45.32   45.04                                
  3 Spaethe, David            53 GRIN-IN              3:50.61    3:23.93  
      49.86   51.01   52.59   50.47                                
  4 Moon, Tom R               51 UNAT                 3:37.02    3:41.89  
      54.12   54.10   57.36   56.31                                
 
Event 22  Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Skip L          55 MM-MI                2:40.00    2:41.67  
      38.31   41.13   42.22   40.01                                
  2 Sloan, John T             55 IM-CE                3:41.50    3:00.29  
      41.67   44.94   47.07   46.61                                
 
Event 22  Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          61 GRIN-IN              3:12.00    3:08.81  
      43.32   47.26   48.26   49.97                                
 
Event 23  Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA INDY SWIMFIT-16  'A'                              NT    2:40.66  
     1) Strantz, Samantha W22           2) Eime, Lindy W45                
     3) Bechtle, Alicia W31             4) Kennedy, Caroline W28          
       35.23    39.48    41.71    44.24                                    
 
Event 23  Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA INDY SWIMFIT-16  'B'                              NT    2:03.16  
     1) Fernandez, Gerri W41            2) Schnieders, Ann W46            
     3) Gettelfinger, Cheryl W49        4) Garman-Weaver, Jennifer W26    
       30.34    30.69    32.49    29.64                                    
 -- YMCA INDY SWIMFIT-16  'A'                              NT         DQ  
     1) Gassen, Carol W46               2) Houchens, Kris W39             
     3) Nicolini, Stephanie W28         4) Schenkel, Patricia W51         
       32.51    31.62    37.39    28.34                                    
 
Event 24  Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA INDY SWIMFIT-16  'A'                              NT    1:42.44  
     1) Boyce, Andrew M29               2) O'Malley, Mark M30             
     3) Halbert, Jeffrey B M32          4) Christoffel, Ben M30           
       26.52    24.54    27.20    24.18                                    
 
Event 24  Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
 -- YMCA INDY SWIMFIT-16  'A'                              NT         DQ  
     1) Weiss, John M M45               2) Counsell, Steven M47           
     3) Houchens, Jeremy M36            4) Hauke, Keenan M35              
       30.63    27.93    29.28    27.58                                    
 
Event 24  Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA INDY SWIMFIT-16  'A'                              NT    2:10.85  
     1) Miller, Doug M60                2) Roby, Brad L M45               
     3) Risley, Bob L M79               4) Desserich, Russ M63            
       31.34    39.08    28.50    31.93                                    
  2 GREATER INDIANA-IN  'A'                                NT    2:29.06  
     1) Heiny, Steve B M62              2) Murphy, George M69             
     3) Smith, Richard K M61            4) Rodefeld, Gary H M53           
       52.21    20.89    15.75  1:00.21                                    
 
Event 25  Mixed 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA INDY SWIMFIT-16  'A'                              NT    2:13.83  
     1) Nicolini, Stephanie W28         2) O'Malley, Mark M30             
     3) Halbert, Jeffrey B M32          4) Strantz, Samantha W22          
       40.81    34.08    28.70    30.24                                    
 
Event 25  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA INDY SWIMFIT-16  'A'                              NT    2:04.20  
     1) Hartsock, Steve M33             2) Christoffel, Ben M30           
     3) Garman-Weaver, Jennifer W26     4) Fernandez, Gerri W41           
       31.59    31.01    31.39    30.21                                    
 
Event 25  Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA INDY SWIMFIT-16  'A'                              NT    2:12.99  
     1) Schnieders, Ann W46             2) Roby, Brad L M45               
     3) Boyce, Andrew M29               4) Gettelfinger, Cheryl W49       
       37.08    34.77    28.13    33.01                                    
  2 SUGAR CREEK MASTERS-IN  'A'                            NT    2:48.60  
     1) Harlos, Brent M43               2) Wright, Shelby W33             
     3) Johnson, Fawn W33               4) Dresser, Charlie M68           
       37.37    58.13    35.72    37.38                                    
 
Event 27  Women 18-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKINNEY, Amber           24 DOC-IN              24:00.00   24:57.92  
      42.71   47.27   48.96   49.57   49.73   50.15   50.79   50.46
      50.76   50.49   50.18   50.13   50.85   50.98   50.51   50.57
      50.43   50.01   50.37   50.01   50.32   50.69   43.33   57.70
      51.24   51.01   50.48   51.10   49.65   47.47                
 
Event 27  Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bechtle, Alicia           31 ISF-16              29:00.00   29:44.74  
      50.96   56.45   58.26   58.05   59.07   58.97   59.22   59.72
    1:00.38   59.84 1:00.38 1:00.27 1:00.20 1:00.41 1:00.66 1:00.96
      59.91 1:01.21   59.98 1:00.18   59.97 1:00.95 1:01.15 1:00.76
    1:01.26 1:00.34 1:00.23 1:00.10   59.51   55.39                
 
Event 27  Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             36 IM-CE               21:03.15   18:48.19  
      34.62   37.24   37.66   38.16   38.18   37.74   37.53   37.65
      38.34   38.65   37.84   37.89   38.20   38.01   37.98   37.57
      37.70   37.51   37.38   38.01   37.68   37.92   37.76   37.55
      37.85   37.48   37.79   37.38   37.24   35.68                
 
Event 27  Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Lisa J            47 NASTI-IN                  NT   25:15.27  
      43.43   48.69   50.24   50.73   49.74   50.62   50.50   50.94
      49.89   51.46   50.84   51.39   50.58   51.29   51.57   50.94
      51.33   50.78   51.49   50.59   50.85   50.93   50.65   51.25
      52.04   51.94   51.09   51.62   50.78   47.08                
 
Event 27  Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          56 MM-MI               22:35.00   23:00.17  
      39.30   44.00   45.69   45.54   44.96   45.60   46.04   45.48
      45.57   46.21   45.89   46.21   45.53   45.41   46.30   45.78
      46.51   46.68   47.02   46.26   46.90   47.04   46.92   48.14
      46.97   47.79   48.23   47.65   46.50   44.05                
  2 Cosper, Sue               58 ISF-16              34:35.32   34:38.85  
    1:01.68 1:07.91 1:07.71 1:07.59 1:08.52 1:08.66 1:09.22 1:07.38
    1:08.38 1:09.65 1:09.88 1:10.46 1:10.32 1:09.78 1:10.54 1:09.35
    1:10.52 1:08.43 1:10.54 1:10.71 1:09.12 1:09.06 1:11.51 1:10.67
    1:09.04 1:09.76 1:12.42 1:11.51 1:10.45 1:08.08                
 
Event 27  Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parks, Jennifer           63 MM-MI               27:15.32   26:24.15  
      48.87   53.53   53.77   54.02   53.96   54.24   53.68   53.21
      53.25   52.91   52.80   53.10   52.99   52.78   52.72   52.98
      52.76   52.94   52.76   52.99   53.29   52.39   52.70   52.67
      52.42   52.77   52.35   52.45   52.21   50.64                
 
Event 28  Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff M            33 NASTI-IN                  NT   19:12.06  
      33.24   36.21   37.28   37.72   37.76   37.83   38.12   38.19
      38.45   38.71   38.70   39.46   39.23   39.22   39.37   38.98
      39.08   39.42   38.88   39.33   38.50   39.01   39.21   38.77
      38.85   38.59   39.09   39.26   38.59   37.01                
 
Event 28  Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Park, Pat                 44 GRIN-IN                   NT   21:50.64  
      35.54   39.40   42.07   42.36   43.36   43.97   43.54   44.21
      44.58   45.31   45.04   45.25   45.14   44.34   44.67   44.43
      44.13   44.08   44.42   45.72   44.16   43.44   45.13   45.13
      44.15   43.87   43.75   43.39   43.87   42.19                
  2 Finch, Holmes H           41 BSMS-IN                   NT   28:50.68  
      51.05   53.42   56.77   57.57   58.83   58.12   58.35   58.49
      58.68   58.68   58.75   59.51   59.27   58.96   59.56   59.73
      59.84   59.83   59.81   59.37   59.78   59.75   58.64   57.74
      57.65   57.38   56.64   55.65   54.59   48.27                
 
Event 28  Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voss, Peter M             45 MYMS-16             21:30.00   19:47.51  
      35.58   39.39   40.15   40.36   40.37   40.21   40.03   40.11
      40.05   40.24   40.07   40.12   40.28   40.31   40.35   40.24
      40.01   40.34   39.75   39.95   39.71   39.33   39.37   39.35
      39.20   39.06   39.28   39.03   38.43   36.84                
 
Event 28  Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Skip L          55 MM-MI               19:30.00   20:01.64  
      35.19   39.31   40.17   40.42   40.33   39.98   40.03   40.03
      40.47   40.30   40.40   40.30   40.30   40.51   40.11   40.35
      40.75   40.45   40.84   40.82   40.99   40.35   40.60   40.53
      40.44   40.03   39.80   39.92   40.35   37.57                
  2 Sidner, Dick A            57 NASTI-IN            24:30.00   23:45.38  
      39.76   44.29   45.94   47.00   47.56   47.30   47.95   48.86
      47.52   48.82   46.78   49.18   50.27   48.58   49.44   47.47
      47.65   49.31   48.71   50.05   47.81   49.23   49.01   48.98
      46.86   46.26   47.19   47.25   46.30   44.05                
 
Event 28  Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          61 GRIN-IN             22:20.00   20:51.09  
      36.65   40.75   41.00   42.03   41.66   41.97   41.82   42.72
      42.64   41.85   42.77   41.71   41.90   42.50   42.72   42.50
      42.04   41.75   42.08   42.34   42.27   42.00   41.92   42.37
      41.66   42.00   42.13   42.12   41.17   38.05                
 
Event 28  Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Householder, Howard L     66 NASTI-IN                  NT   29:28.38  
      48.15   53.91   57.40   58.70   58.17   58.60   58.54   59.40
      58.30   59.16   59.41   59.68   59.53   59.85   59.55   59.36
      59.82   58.85   59.18   59.36 1:00.21   59.47 1:00.99 1:00.18
    1:00.10 1:01.55 1:00.58 1:01.58 1:00.71   58.09                
  2 Keefe, Edward K           68 NASTI-IN            39:30.00   38:24.83  
    1:05.69 1:13.84 1:15.66 1:14.85 1:18.12 1:17.50 1:19.70 1:17.63
    1:18.09 1:21.01 1:18.54 1:19.58 1:21.10 1:20.73 1:18.70 1:21.02
    1:19.13 1:17.76 1:17.98 1:19.99 1:17.18 1:14.55 1:16.59 1:15.72
    1:14.92 1:17.24 1:14.66 1:16.04 1:13.28 1:08.03                
  3 Clapp, Richard            69 ISF-16              45:30.00   39:21.64  
    1:12.90 1:19.33 1:18.01 1:18.37 1:18.40 1:19.64 1:19.62 1:19.71
    1:17.83 1:19.33 1:20.28 1:17.86 1:19.14 1:19.85 1:20.68 1:19.75
    1:19.25 1:20.21 1:18.66 1:19.93 1:20.02 1:17.54 1:18.53 1:17.65
    1:18.57 1:18.59 1:18.94 1:19.26 1:18.31 1:15.48                
  4 Dresser, Charlie          68 SCM-IN              43:48.00   39:31.94  
    1:03.24 1:15.74 1:19.93 1:22.78 1:22.83 1:20.52 1:23.29 1:22.82
    1:23.58 1:24.79 1:21.52 1:22.64 1:23.55 1:20.33 1:21.35 1:20.47
    1:21.66 1:20.10 1:20.72 1:19.54 1:18.79 1:17.97 1:17.54 1:16.10
    1:16.22 1:16.02 1:13.92 1:17.22 1:14.46 1:12.30                
 
Event 28  Men 80-84 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strong, Doug              81 DOC-IN              45:00.00   38:52.34  
    1:16.80 1:26.44 1:23.31 1:21.13 1:19.56 1:19.50 1:18.47 1:19.35
    1:19.01 1:19.44 1:19.40 1:17.87 1:18.12 1:16.70 1:18.29 1:18.83
    1:16.71 1:18.46 1:17.76 1:17.42 1:20.24 1:18.40 1:18.18 1:17.09
    1:17.27 1:16.20 1:15.14 1:12.07 1:10.19 1:04.99                
 
Event 29  Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA INDY SWIMFIT-16  'B'                              NT    4:39.39  
     1) Houchens, Kris W39              2) Nicolini, Stephanie W28        
     3) Gettelfinger, Cheryl W49        4) Fernandez, Gerri W41           
       36.04  1:18.18    40.67  1:25.81    36.47  1:17.08    35.50    38.32
  2 YMCA INDY SWIMFIT-16  'A'                              NT    5:17.36  
     1) Gassen, Carol W46               2) Eime, Lindy W45                
     3) Strantz, Samantha W22           4) Zedonis, Lisa W45              
       34.52  1:12.07    18.63    32.21  1:10.01  1:49.29    31.16  1:43.79
 
Event 30  Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA INDY SWIMFIT-16  'A'                              NT    3:47.25  
     1) Boyce, Andrew M29               2) O'Malley, Mark M30             
     3) Christoffel, Ben M30            4) Hartsock, Steve M33            
       25.14    53.81           1:00.15    27.41    57.91    26.00    55.38
 
Event 30  Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA INDY SWIMFIT-16  'A'                              NT    4:29.15  
     1) Weiss, John M M45               2) Houchens, Jeremy M36           
     3) Roby, Brad L M45                4) Counsell, Steven M47           
       28.64  1:01.05    33.54  1:13.06    33.67  1:09.93    31.26  1:05.11
 
Event 30  Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 NOBLESVILLE ADULT SWIM TEAM-IN  'A'                    NT    5:07.84  
     1) Householder, Howard L M66       2) Lee, Charles M62               
     3) Sidner, Dick A M57              4) Maydak, Jeff M M33             
       32.69  1:09.71    47.25  1:41.24    35.15  1:14.28    29.71  1:02.61
  2 SUGAR CREEK MASTERS-IN  'A'                            NT    5:56.17  
       31.49  1:06.36    44.03  1:34.37    32.85  1:07.28    55.71  2:08.16
 
Event 31  Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schweitzer, Marifaith     22 IM-CE                2:23.47    2:26.70  
      31.78   36.83   43.86   34.23                                
 
Event 31  Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicolini, Stephanie       28 ISF-16               2:35.00    2:51.89  
      35.74   45.15   52.46   38.54                                
 
Event 31  Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Shelby            33 SCM-IN               4:00.00    2:56.04  
 
Event 31  Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dixon, Lou Ann            39 GRIN-IN              2:31.62    2:49.71  
      36.45   45.59   47.65   40.02                                
  2 Segnitz, Robin P          39 SKY-KY                    NT    3:11.77  
 
Event 31  Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Seyferth, Elizabeth L     48 IM-CE                3:58.17    3:47.43  
      52.81 1:02.25   59.25   53.12                                
 
Event 31  Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Melinda J           50 WISCONSIN MASTER-WI  2:55.00    2:43.19  
      34.24   45.45   45.83   37.67                                
 
Event 32  Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peters, Andrew            28 UNAT                 2:58.00    2:56.38  
      34.61   44.38   56.23   41.16                                
 
Event 32  Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houchens, Jeremy          36 ISF-16               2:20.00    2:26.60  
      31.10   37.34   43.62   34.54                                
  2 Gill, Mark A              38 SKY-KY               2:46.00    2:44.77  
      33.19   43.68   50.35   37.55                                
 
Event 32  Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holmes, Robert            44 SKY-KY               2:40.00    2:41.23  
      32.92   42.42   51.19   34.70                                
  2 Henwood, David            43 IM-CE                2:50.00    2:46.85  
      34.30   42.46   52.58   37.51                                
  3 Park, Pat                 44 GRIN-IN                   NT    2:49.53  
      36.35   42.48   52.75   37.95                                
 
Event 32  Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           45 CUBU-10              2:21.00    2:26.25  
      31.50   36.44   44.93   33.38                                
  2 Voss, Peter M             45 MYMS-16              2:30.00    2:36.50  
      31.84   41.01   47.63   36.02                                
  3 Weiss, John M             45 ISF-16               2:56.21    2:54.08  
      35.70   48.63   49.30   40.45                                
 
Event 32  Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            53 IM-CE                     NT    2:43.07  
      32.77   43.76   50.05   36.49                                
 
Event 32  Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Doug              60 ISF-16               2:42.00    2:40.32  
      33.76   43.10   46.46   37.00                                
  2 Smith, Richard K          61 GRIN-IN                   NT    2:56.65  
      36.06   46.06   53.29   41.24                                
  3 Desserich, Russ           63 ISF-16               4:15.30    4:11.64  
      52.25 1:06.61 1:11.88 1:00.90                                
 
Event 32  Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Householder, Howard L     66 NASTI-IN                  NT    4:22.70  
      57.47 1:13.71 1:16.45   55.07                                
 
Event 33  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sarbacker, Sarah L        27 SWOM-17              1:25.99    1:27.33  
      42.27   45.06                                                
 
Event 33  Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer L         38 IM-CE                1:09.00    1:09.49  
      33.86   35.63                                                
 
Event 33  Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meinz, Marcy              41 NASTI-IN             1:45.00    1:43.33  
      45.98   57.35                                                
 
Event 33  Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schnieders, Ann           46 ISF-16                    NT    1:19.29  
  2 Gassen, Carol             46 ISF-16               1:50.00    1:39.65  
      48.27   51.38                                                
 
Event 33  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         51 IM-CE                1:30.00    1:32.62  
      44.94   47.68                                                
 
Event 33  Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          61 IM-CE                1:30.63    1:28.88  
      43.40   45.48                                                
  2 Parks, Jennifer           63 MM-MI                1:47.55    1:43.57  
      50.61   52.96                                                
 
Event 34  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peters, Andrew            28 UNAT                 1:22.00    1:25.22  
      40.52   44.70                                                
 
Event 34  Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hartsock, Steve           33 ISF-16               1:05.21    1:05.47  
      31.45   34.02                                                
  2 Maydak, Jeff M            33 NASTI-IN             1:06.95    1:07.09  
      32.38   34.71                                                
 
Event 34  Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gill, Mark A              38 SKY-KY               1:16.00    1:19.90  
      37.62   42.28                                                
 
Event 34  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schippert, Norman         43 SKY-KY               1:10.00    1:17.11  
      38.06   39.05                                                
  2 Harlos, Brent             43 SCM-IN               1:20.00    1:20.59  
      39.55   41.04                                                
 
Event 34  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           45 CUBU-10              1:04.00    1:08.59  
      33.47   35.12                                                
  2 Pogue, Jim H              46 MM-MI                1:15.00    1:10.20  
      34.02   36.18                                                
 
Event 34  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Love, Donald S            52 TPIT                 1:18.00    1:16.24  
      37.34   38.90                                                
  2 Spaethe, David            53 GRIN-IN              1:42.44    1:35.05  
      46.84   48.21                                                
 
Event 34  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Skip L          55 MM-MI                1:15.00    1:15.49  
      37.72   37.77                                                
  2 Sloan, John T             55 IM-CE                1:41.00    1:21.46  
      39.32   42.14                                                
 
Event 34  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          61 GRIN-IN              1:30.00    1:23.59  
      40.11   43.48                                                
 
Event 34  Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            73 O*H*I*O-LE           1:25.00    1:21.99  
      40.90   41.09                                                
 
Event 35  Women 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schweitzer, Marifaith     22 IM-CE                2:21.94    2:26.33  
      32.19   36.89   38.29   38.96                                
 
Event 35  Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             36 IM-CE                2:26.91    2:31.66  
      34.32   37.24   39.58   40.52                                
  2 Houchens, Kris            39 ISF-16               3:10.00    3:16.77  
      40.77   50.78   53.63   51.59                                
 
Event 36  Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyce, Andrew             29 ISF-16               2:12.85    2:14.10  
      29.60   33.57   35.01   35.92                                
  2 Nieto, Jose M             26 SKY-KY               2:20.50    2:23.60  
      31.90   36.94   37.19   37.57                                
 
Event 36  Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Malley, Mark            30 ISF-16               2:15.33    2:25.48  
      31.59   36.27   37.92   39.70                                
 
Event 36  Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Doug              60 ISF-16               2:38.00    2:40.08  
      36.04   40.18   41.09   42.77                                
  2 Heuck, Ken                62 SWOM-17              4:20.00    4:31.35  
      57.82 1:08.20 1:12.74 1:12.59                                
 
Event 36  Men 80-84 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strong, Doug              81 DOC-IN               9:55.48   10:32.37  
    2:27.03 2:35.91 2:48.31 2:41.12                                
 
Event 37  Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schurger, Terese          27 UNAT                 1:55.00    1:34.51  
      44.30   50.21                                                
  2 Westrick, Tori            28 SWOM-17                   NT    2:01.01  
      54.79 1:06.22                                                
 
Event 37  Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Shelby            33 SCM-IN               2:00.00    1:33.56  
      43.81   49.75                                                
 
Event 37  Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dixon, Lou Ann            39 GRIN-IN              1:15.87    1:24.75  
      40.55   44.20                                                
  2 Segnitz, Robin P          39 SKY-KY               1:38.00    1:39.49  
      47.52   51.97                                                
 
Event 37  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      49 ISF-16               1:30.00    1:31.62  
      43.27   48.35                                                
  2 Seyferth, Elizabeth L     48 IM-CE                1:51.46    1:46.82  
      50.91   55.91                                                
 
Event 37  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          54 O*H*I*O-LE           1:40.00    1:41.53  
      47.85   53.68                                                
 
Event 37  Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               58 ISF-16                    NT    2:35.48  
    1:14.20 1:21.28                                                
 
Event 37  Women 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snyder, Hannelore         76 IM-CE                2:40.00    2:27.15  
    1:11.15 1:16.00                                                
 
Event 38  Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nieto, Jose M             26 SKY-KY               1:30.00    1:24.96  
      40.54   44.42                                                
 
Event 38  Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben          30 ISF-16               1:07.00    1:07.00  
      30.69   36.31                                                
 
Event 38  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houchens, Jeremy          36 ISF-16               1:17.56    1:17.45  
      36.19   41.26                                                
  2 Barton, Todd              38 SCM-IN               1:30.00    1:28.24  
      41.02   47.22                                                
 
Event 38  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Counsell, Steven          47 ISF-16               1:22.10    1:18.88  
      37.49   41.39                                                
  2 Weiss, John M             45 ISF-16               1:28.12    1:28.31  
      41.28   47.03                                                
 
Event 38  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            53 IM-CE                     NT    1:33.65  
      43.59   50.06                                                
  2 Spaethe, David            53 GRIN-IN              1:43.19    1:38.41  
      46.68   51.73                                                
  3 Slight, Allen             51 SCM-IN               1:50.00    1:41.62  
      47.28   54.34                                                
 
Event 38  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sloan, John T             55 IM-CE                1:46.00    1:27.80  
      42.86   44.94                                                
 
Event 38  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Charles              62 NASTI-IN             1:25.21    1:27.49  
      39.50   47.99                                                
  2 Desserich, Russ           63 ISF-16               1:51.95    1:45.29  
      47.96   57.33                                                
  3 Pohlmann, John T          63 IM-CE                1:40.97    1:49.12  
      48.48 1:00.64                                                
  4 Heiny, Steve B            62 GRIN-IN              2:00.00    2:18.95  
    1:07.02 1:11.93                                                
 
Event 38  Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, George            69 GRIN-IN              1:39.88    1:39.57  
      44.93   54.64                                                
 
Event 39  Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKINNEY, Amber           24 DOC-IN               6:00.00    6:26.46  
      40.50   46.40   49.15   50.30   50.91   50.62   50.10   48.48
 
Event 39  Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ganim, Laura E            29 O*H*I*O-LE           5:05.00    5:01.26  
      34.19   36.78   38.16   39.06   38.69   38.95   38.37   37.06
  2 Nicolini, Stephanie       28 ISF-16               5:00.00    5:20.31  
      36.59   40.49   40.18   41.11   41.04   41.25   41.49   38.16
  3 Schurger, Terese          27 UNAT                      NT    6:15.99  
      41.88   46.35   47.51   47.44   48.66   48.82   48.41   46.92
 
Event 39  Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer L         38 IM-CE                4:50.00    4:41.39  
      31.77   34.74   35.48   35.82   35.99   36.10   36.32   35.17
  2 Day, Nadine K             36 IM-CE                     NT    4:51.88  
 
Event 39  Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri          41 ISF-16               5:16.00    5:02.04  
      34.31   37.98   39.16   39.17   38.76   38.78   37.91   35.97
 
Event 39  Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zedonis, Lisa             45 ISF-16               6:00.00    5:50.31  
      37.69   42.49   44.06   44.75   45.22   45.68   45.68   44.74
  2 Hardy, Maureen L          45 IM-CE                     NT    6:16.10  
      42.00   46.95   48.07   48.46   47.93   47.71   48.44   46.54
  3 Miller, Lisa J            47 NASTI-IN                  NT    6:25.71  
      42.60   47.59   49.63   49.44   50.14   49.83   49.34   47.14
  4 Eime, Lindy               45 ISF-16                    NT    6:41.09  
      45.73   49.25   50.54   51.88   51.51   51.56   51.34   49.28
 
Event 39  Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         51 IM-CE                6:17.00    6:15.59  
      40.82   45.78   48.74   48.71   48.31   49.03   48.37   45.83
 
Event 39  Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               58 ISF-16               9:03.88    8:58.12  
    1:01.91 1:08.82 1:07.13 1:07.89 1:09.46 1:09.30 1:07.90 1:05.71
 
Event 39  Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          61 IM-CE                6:21.15    6:08.23  
      42.52   46.71   47.09   46.48   46.64   46.81   46.71   45.27
  2 Parks, Jennifer           63 MM-MI                7:03.56    6:58.32  
      47.32   52.33   53.19   53.12   53.30   54.02   53.61   51.43
 
Event 40  Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peters, Andrew            28 UNAT                 5:30.00    5:42.74  
      36.64   40.71   43.90   44.00   45.40   44.61   43.70   43.78
 
Event 40  Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chebotarev, Oleg          38 ISF-16               4:25.00    4:42.97  
      30.31   33.08   34.56   36.18   36.42   36.92   37.78   37.72
  2 Gill, Mark A              38 SKY-KY               5:31.00    6:05.74  
      31.88   36.24 1:07.10   49.53   44.67   45.88   45.44   45.00
 
Event 40  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Young, Bob A              42 IM-CE                5:00.00    4:58.47  
      33.30   37.37   38.28   37.62   39.40   36.70   39.80   36.00
  2 Schippert, Norman         43 SKY-KY               4:40.00    5:06.33  
      30.89   34.91   37.54   40.91   40.29   40.39   40.83   40.57
  3 Henwood, David            43 IM-CE                6:00.00    5:08.99  
      36.03   39.45   39.92   39.68   39.62   38.67   37.84   37.78
 
Event 40  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roby, Brad L              45 ISF-16               4:29.58    4:26.89  
      29.94   33.29   33.79   34.77   34.34   34.10   33.49   33.17
 
Event 40  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Love, Donald S            52 TPIT                 5:20.00    5:03.36  
      34.24   37.41   38.86   38.34   40.57   39.11   37.74   37.09
  2 Moon, Tom R               51 UNAT                      NT    6:59.60  
      46.70   51.09   52.69   52.90   53.62   55.36   54.88   52.36
 
Event 40  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Skip L          55 MM-MI                5:08.00    5:12.07  
      35.62   39.52   40.35   40.47   39.86   39.78   39.00   37.47
  2 Sidner, Dick A            57 NASTI-IN             6:30.00    5:53.49  
      37.76   42.55   46.35   46.19   45.96   46.78   45.47   42.43
 
Event 40  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Doug              60 ISF-16               5:08.00    5:01.41  
      35.40   37.31   38.14   38.80   38.79   38.68   38.31   35.98
  2 Smith, Richard K          61 GRIN-IN              5:36.00    5:20.14  
      36.76   39.39   39.85   41.02   40.77   41.36   41.19   39.80
  3 Heiny, Steve B            62 GRIN-IN              8:30.00    8:21.55  
      57.26 1:00.97 1:03.00 1:03.58 1:04.35 1:07.50 1:03.48 1:01.41
  4 Heuck, Ken                62 SWOM-17                   NT    8:45.09  
      54.52 1:05.80 1:07.17 1:09.13 1:07.11 1:09.22 1:07.55 1:04.59
 
Event 40  Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           68 NASTI-IN            10:10.00    9:44.77  
    1:01.93 1:10.79 1:14.70 1:13.96 1:13.61 1:17.15 1:17.11 1:15.52
  2 Clapp, Richard            69 ISF-16                 11.03   10:25.51  
    1:13.04 1:19.93 1:19.80 1:21.33 1:19.60 1:17.39 1:18.70 1:15.72
  3 Dresser, Charlie          68 SCM-IN               8:57.66   10:32.45  
    1:01.63 1:13.89 2:43.38 1:24.43 1:24.81 1:23.31 1:21.22        
 
Event 41  Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schweitzer, Marifaith     22 IM-CE                1:06.60    1:08.44  
      31.30   37.14                                                
 
Event 41  Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nicolini, Stephanie       28 ISF-16               1:09.00    1:19.29  
      36.87   42.42                                                
  2 Sarbacker, Sarah L        27 SWOM-17              1:30.99    1:29.20  
      41.46   47.74                                                
  3 Westrick, Tori            28 SWOM-17                   NT    2:10.69  
    1:06.70 1:03.99                                                
 
Event 41  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Shelby            33 SCM-IN               1:30.00    1:21.36  
      37.93   43.43                                                
  2 Bechtle, Alicia           31 ISF-16               1:54.00    1:55.13  
      51.46 1:03.67                                                
 
Event 41  Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dixon, Lou Ann            39 GRIN-IN              1:11.71    1:18.61  
      38.05   40.56                                                
 
Event 41  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meinz, Marcy              41 NASTI-IN             1:45.00    1:33.12  
      42.45   50.67                                                
 
Event 41  Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gassen, Carol             46 ISF-16               1:35.00    1:30.73  
      42.52   48.21                                                
  2 Seyferth, Elizabeth L     48 IM-CE                1:50.18    1:45.79  
      53.40   52.39                                                
  3 Hardy, Maureen L          45 IM-CE                2:15.00    2:00.89  
      58.14 1:02.75                                                
 
Event 41  Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Melinda J           50 WISCONSIN MASTER-WI  1:20.00    1:15.13  
      35.66   39.47                                                
 
Event 41  Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          56 MM-MI                1:31.00    1:30.54  
      41.54   49.00                                                
  2 Larsen, Babs H            59 ISF-16               2:00.00    1:45.59  
      50.14   55.45                                                
 
Event 42  Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nieto, Jose M             26 SKY-KY               1:08.50    1:11.76  
      32.22   39.54                                                
  2 Peters, Andrew            28 UNAT                 1:21.00    1:24.01  
      36.68   47.33                                                
 
Event 42  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben          30 ISF-16               1:01.00    1:02.14  
      28.59   33.55                                                
  2 Hartsock, Steve           33 ISF-16               1:05.88    1:07.61  
      31.24   36.37                                                
 
Event 42  Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houchens, Jeremy          36 ISF-16               1:08.30    1:08.82  
      32.13   36.69                                                
 
Event 42  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schippert, Norman         43 SKY-KY               1:05.00    1:11.68  
      31.73   39.95                                                
  2 Henwood, David            43 IM-CE                1:20.00    1:16.88  
      35.84   41.04                                                
  3 Harlos, Brent             43 SCM-IN               1:15.00    1:17.52  
      36.46   41.06                                                
  4 Park, Pat                 44 GRIN-IN                   NT    1:18.99  
      36.83   42.16                                                
 
Event 42  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           45 CUBU-10              1:05.00    1:07.13  
      31.00   36.13                                                
  2 Voss, Peter M             45 MYMS-16              1:10.00    1:08.82  
      31.06   37.76                                                
  3 Pogue, Jim H              46 MM-MI                1:25.00    1:10.20  
      30.96   39.24                                                
  4 Counsell, Steven          47 ISF-16               1:11.80    1:12.75  
      34.64   38.11                                                
  5 Weiss, John M             45 ISF-16               1:20.00    1:18.32  
      36.39   41.93                                                
 
Event 42  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Love, Donald S            52 TPIT                 1:19.00    1:16.72  
      34.31   42.41                                                
  2 Spaethe, David            53 GRIN-IN              1:27.02    1:34.74  
      46.36   48.38                                                
 
Event 42  Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          61 GRIN-IN              1:30.00    1:19.68  
      35.83   43.85                                                
  2 Desserich, Russ           63 ISF-16               1:43.54    1:46.22  
      49.24   56.98                                                
  3 Heuck, Ken                62 SWOM-17              2:10.00    2:00.19  
      53.90 1:06.29                                                
 
Event 42  Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Householder, Howard L     66 NASTI-IN                  NT    1:56.16  
      55.22 1:00.94                                                
 
Event 42  Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            73 O*H*I*O-LE           1:24.00    1:41.28  
 
Event 43  Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schweitzer, Marifaith     22 IM-CE                  38.50      36.63  
 
Event 43  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schurger, Terese          27 UNAT                   55.00      42.86  
 
Event 43  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dixon, Lou Ann            39 GRIN-IN                36.12      38.05  
  2 Segnitz, Robin P          39 SKY-KY                 45.00      45.25  
 
Event 43  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      49 ISF-16                 41.00      41.74  
  2 Seyferth, Elizabeth L     48 IM-CE                  50.26      48.23  
 
Event 43  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Melinda J          54 O*H*I*O-LE             45.00      46.34  
 
Event 43  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               58 ISF-16               1:16.32    1:11.21  
 
Event 43  Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snyder, Hannelore         76 IM-CE                1:10.00    1:05.98  
 
Event 44  Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nieto, Jose M             26 SKY-KY                 40.50      38.91  
 
Event 44  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben          30 ISF-16                 31.00      30.43  
  2 O'Malley, Mark            30 ISF-16                 31.22      33.76  
 
Event 44  Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barton, Todd              38 SCM-IN                 45.00      37.45  
 
Event 44  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Counsell, Steven          47 ISF-16                 35.00      36.13  
  2 Weiss, John M             45 ISF-16                 39.46      41.15  
 
Event 44  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Slight, Allen             51 SCM-IN                 48.00      43.75  
  2 Spaethe, David            53 GRIN-IN                42.90      45.70  
 
Event 44  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Dowd, Mike              55 ISF-16               1:09.67    1:08.87  
 
Event 44  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Charles              62 NASTI-IN               37.79      38.65  
  2 Pohlmann, John T          63 IM-CE                  40.40      41.93  
  3 Desserich, Russ           63 ISF-16                 45.50      45.28  
  4 Heuck, Ken                62 SWOM-17                45.00      55.07  
  5 Heiny, Steve B            62 GRIN-IN              1:00.00    1:02.85  
 
Event 44  Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, George            69 GRIN-IN                43.52      44.61  
  2 Keefe, Edward K           68 NASTI-IN             1:16.00    1:32.66  
 
Event 45  Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schweitzer, Marifaith     22 IM-CE                1:01.71    1:02.70  
      37.22   25.48                                                
  2 Strantz, Samantha         22 ISF-16               1:18.20    1:17.91  
      41.62   36.29                                                
  3 McKINNEY, Amber           24 DOC-IN               1:20.00    1:23.19  
      44.31   38.88                                                
 
Event 45  Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ganim, Laura E            29 O*H*I*O-LE           1:08.50    1:07.70  
      38.55   29.15                                                
  2 Sarbacker, Sarah L        27 SWOM-17              1:15.99    1:17.58  
      38.11   39.47                                                
  3 Schurger, Terese          27 UNAT                 1:30.00    1:21.60  
      38.11   43.49                                                
 
Event 45  Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Shelby            33 SCM-IN               1:13.00    1:10.53  
      40.25   30.28                                                
 
Event 45  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer L         38 IM-CE                1:01.00    1:00.54  
      32.83   27.71                                                
 
Event 45  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri          41 ISF-16               1:05.54    1:05.42  
      35.41   30.01                                                
 
Event 45  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gassen, Carol             46 ISF-16               1:25.00    1:16.65  
      36.70   39.95                                                
  2 Zedonis, Lisa             45 ISF-16               1:20.00    1:17.99  
  3 Eime, Lindy               45 ISF-16                    NT    1:27.43  
  4 Hardy, Maureen L          45 IM-CE                1:36.04    1:27.89  
      41.62   46.27                                                
 
Event 45  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Melinda J           50 WISCONSIN MASTER-WI  1:15.00    1:07.96  
      41.88   26.08                                                
  2 Smith, Melinda J          54 O*H*I*O-LE           1:23.00    1:25.59  
    1:02.54   23.05                                                
 
Event 45  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larsen, Babs H            59 ISF-16               1:40.00    1:33.86  
      44.31   49.55                                                
  2 Cosper, Sue               58 ISF-16               2:04.36    2:11.70  
    1:02.54 1:09.16                                                
 
Event 45  Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          61 IM-CE                1:25.00    1:20.69  
      36.70   43.99                                                
 
Event 46  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Peters, Andrew            28 UNAT                 1:10.00    1:12.69  
      33.27   39.42                                                
 
Event 46  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Malley, Mark            30 ISF-16                 56.25      58.29  
      27.27   31.02                                                
 
Event 46  Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gill, Mark A              38 SKY-KY               1:02.00    1:00.98  
      29.24   31.74                                                
  2 Barton, Todd              38 SCM-IN               1:15.00    1:07.80  
      32.75   35.05                                                
 
Event 46  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Young, Bob A              42 IM-CE                1:01.77    1:00.97  
      29.01   31.96                                                
  2 Schippert, Norman         43 SKY-KY               1:00.00    1:03.93  
      29.15   34.78                                                
  3 Henwood, David            43 IM-CE                1:15.00    1:04.88  
      31.10   33.78                                                
  4 Park, Pat                 44 GRIN-IN                   NT    1:05.53  
      30.78   34.75                                                
 
Event 46  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voss, Peter M             45 MYMS-16              1:02.00      59.96  
      28.99   30.97                                                
  2 Pogue, Jim H              46 MM-MI                1:05.00    1:01.33  
      29.55   31.78                                                
 
Event 46  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Love, Donald S            52 TPIT                 1:07.00    1:04.69  
      31.06   33.63                                                
  2 Moon, Tom R               51 UNAT                      NT    1:33.19  
      45.28   47.91                                                
 
Event 46  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sidner, Dick A            57 NASTI-IN             1:10.00    1:11.68  
      34.85   36.83                                                
 
Event 46  Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Charles              62 NASTI-IN             1:10.00    1:11.45  
      33.40   38.05                                                
  2 Desserich, Russ           63 ISF-16               1:19.00    1:37.31  
      42.75   54.56                                                
  3 Heiny, Steve B            62 GRIN-IN              1:50.00    1:50.96  
      53.30   57.66                                                
 
Event 46  Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Householder, Howard L     66 NASTI-IN                  NT    1:42.95  
      47.50   55.45                                                
  2 Murphy, George            69 GRIN-IN                   NT    1:47.46  
    1:28.13   19.33                                                
  3 Keefe, Edward K           68 NASTI-IN             2:05.00    2:05.00  
      57.47 1:07.53                                                
  4 Clapp, Richard            69 ISF-16               2:22.00    2:21.99  
    1:06.23 1:15.76                                                
 
Event 46  Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            73 O*H*I*O-LE           1:12.00    1:17.26  
      36.33   40.93                                                
 
Event 47  Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SOUTHWEST OHIO MASTERS-17  'A'                         NT    2:58.51  
       43.72    56.33    41.27    37.19                                    
 
Event 48  Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 SWIM KENTUCKY-KY  'A'                                  NT    2:27.86  
     1) Holmes, Robert M44              2) Nieto, Jose M M26              
     3) Schippert, Norman M43           4) Gill, Mark A M38               
       37.31    40.60    33.96    35.99                                    
 
Event 49  Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 YMCA INDY SWIMFIT-16  'A'                              NT    2:13.52  
     1) Weiss, John M M45               2) Eime, Lindy W45                
     3) Gassen, Carol W46               4) Chebotarev, Oleg M38           
       31.65    39.08    34.49    28.30