Licensed to YMCA Indy SwimFit      HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 11/1/2009 05:33 PM
      2009 Grin Fall Classic SCM TYR GRAND PRIX - 10/31/2009 to 11/1/2009      
                        IU Natatorium, Indianapolis, IN                        
                                    Results                                    
 
Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sobecki, Megan E          24 Indy Swimfit-IN      5:35.22    5:02.13    9  
      33.41   36.31   38.22   39.17   39.21   21.13   18.38 1:16.30
 
Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sobecki, Megan E          24 Indy Swimfit-IN      1:05.46    1:13.14    9  
      33.36   39.78                                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Houin, Mary Jane          25 HPX-IN                 45.00      36.20    9  
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Houin, Mary Jane          25 HPX-IN               3:00.00    3:05.77    9  
      37.84   44.67   50.23   53.03                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Houin, Mary Jane          25 HPX-IN                    NT      47.47    9  
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-CE                  29.41      28.24    9  
  2 Harter, Michelle C        39 Indy Swimfit-IN        30.10      28.68    7  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harter, Michelle C        39 Indy Swimfit-IN      1:05.30    1:03.38    9  
      29.99   33.39                                                
  2 Chan-O'Connell, Fontaine  35 IM-CE                1:11.17    1:11.67    7  
      34.70   36.97                                                
  3 Mazdai, Anita K           37 UNAT                 1:15.00    1:16.76    6  
      35.16   41.60                                                
  4 Day, Nadine K             39 IM-CE                1:02.53    1:19.69    5  
      37.30   42.39                                                
  5 Mazdai, Mina              39 UNAT                 1:30.00    1:22.68    4  
      38.06   44.62                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-CE                2:14.12    2:11.27    9  
      30.79   33.34   33.90   33.24                                
  2 Harter, Michelle C        39 Indy Swimfit-IN      2:24.00    2:21.88    7  
      32.55   35.52   37.08   36.73                                
  3 Chan-O'Connell, Fontaine  35 IM-CE                2:34.33    2:36.77    6  
      36.07   39.09   40.54   41.07                                
 
Women 35-39 400 SC Meter free split
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-CE                     NT    4:58.82    9  
 
Women 35-39 800 SC Meter free split
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-CE                     NT    9:58.28    9  
 
Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-CE               39:59.99   18:45.93    9  
 
Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-CE                2:40.33    2:35.93    9  
      37.94   39.23   39.47   39.29                                
  2 Harter, Michelle C        39 Indy Swimfit-IN      2:51.00    2:43.71    7  
      38.91   41.92   41.43   41.45                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-CE                  38.13      35.89    9  
  2 Mazdai, Anita K           37 UNAT                   45.00      42.23    7  
  3 Mazdai, Mina              39 UNAT                   52.00      47.77    6  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mazdai, Anita K           37 UNAT                 1:30.00    1:30.51    9  
      42.55   47.96                                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chan-O'Connell, Fontaine  35 IM-CE                  38.59      37.10    9  
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-CE                1:09.23    1:07.27    9  
      32.26   35.01                                                
  2 Chan-O'Connell, Fontaine  35 IM-CE                1:29.00    1:28.02    7  
      41.26   46.76                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-CE                2:35.35    2:33.91    9  
      33.81   38.01   40.33   41.76                                
  2 Chan-O'Connell, Fontaine  35 IM-CE                3:24.71    3:21.33    7  
      43.21   51.66   53.67   52.79                                
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-CE                1:10.00    1:11.54    9  
      33.41   38.13                                                
  2 Chan-O'Connell, Fontaine  35 IM-CE                1:27.00    1:29.22    7  
      41.56   47.66                                                
  3 Mazdai, Mina              39 UNAT                 1:48.00    1:34.28    6  
      43.93   50.35                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chan-O'Connell, Fontaine  35 IM-CE                3:06.00    3:12.09    9  
      42.66   50.23   57.26   41.94                                
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             39 IM-CE                5:26.50    5:21.25    9  
      34.08   36.98   42.80   41.82   46.89   46.31   37.13   35.24
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           41 IM-CE                  29.00      28.00    9  
  2 Ehringer, Susan M         41 SKY-KY                 39.93      39.97    7  
  3 McNamee, Mary A           43 SLAM-OZ                   NT      46.25    6  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           41 IM-CE                1:01.00    1:00.41    9  
      28.91   31.50                                                
  2 Ehringer, Susan M         41 SKY-KY               1:26.00    1:24.61    7  
      41.08   43.53                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           41 IM-CE                2:14.00    2:10.64    9  
      30.23   32.94   33.61   33.86                                
  2 Rian, Victoria L          43 Indy Swimfit-IN      2:24.83    2:22.64    7  
      34.58   37.29   36.13   34.64                                
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           41 IM-CE                4:40.00    4:37.16    9  
      31.02   33.96   35.17   35.40   35.59   35.65   35.94   34.43
  2 Rian, Victoria L          43 Indy Swimfit-IN      5:01.44    4:58.97    7  
      34.23   38.46   38.71   38.58   38.17   19.30   18.51 1:13.01
  3 Shuck, Susie              44 Indy Swimfit-IN      5:15.50    5:05.32    6  
      35.05   37.88   39.07   38.95   39.02   17.48   21.03 1:16.84
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          43 Indy Swimfit-IN     10:25.43   10:14.85    9  
      34.94   38.83   39.56   38.94   39.13   39.03   38.97   38.74
      38.73   38.77   38.59   38.90   38.67   38.54   37.86   36.65
  2 Ehringer, Susan M         41 SKY-KY              13:51.00   13:11.79    7  
      43.29   48.47   48.93   48.80   49.59   50.33   49.58   49.39
      49.85   50.00   49.69   50.59   51.47   51.43   50.79   49.59
 
Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          43 Indy Swimfit-IN     19:33.28   19:24.83    9  
      35.46   39.56   40.02   39.50   39.33   39.51   39.21   39.21
      39.00   38.92   39.26   39.26   39.45   39.10   38.76   39.35
      38.96   39.22   39.20   39.19   39.21   38.92   39.53   39.15
      39.13   38.73   38.72   37.74   37.91   34.32                
  2 Ehringer, Susan M         41 SKY-KY              25:45.00   24:55.99    7  
      42.67   46.49   48.23   49.43   50.33   48.83   49.22   49.68
      48.56   49.92   49.31   50.20   49.72   50.48   50.27   50.69
      50.09   49.93   50.86   51.28   51.84   51.45   51.61   50.82
      50.62   50.19   50.75   51.56   49.75   51.21                
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehringer, Susan M         41 SKY-KY                 42.16      40.45    9  
  2 McNamee, Mary A           43 SLAM-OZ                   NT      56.91    7  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           41 IM-CE                1:12.00    1:08.48    9  
      33.28   35.20                                                
  2 Rian, Victoria L          43 Indy Swimfit-IN      1:20.48    1:19.70    7  
      38.97   40.73                                                
  3 Ehringer, Susan M         41 SKY-KY               1:26.00    1:29.34    6  
      43.22   46.12                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           41 IM-CE                2:40.00    2:30.05    9  
      35.78   37.54   38.76   37.97                                
  2 Shuck, Susie              44 Indy Swimfit-IN      3:00.00    2:48.26    7  
      39.25   43.83   42.87   42.31                                
  3 Ehringer, Susan M         41 SKY-KY               3:05.00    3:08.73    6  
      44.77   47.87   48.47   47.62                                
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehringer, Susan M         41 SKY-KY               1:55.00    1:54.46    9  
      53.85 1:00.61                                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           41 IM-CE                  31.00      29.93    9  
  2 Ehringer, Susan M         41 SKY-KY                 47.41      47.85    7  
  3 McNamee, Mary A           43 SLAM-OZ                   NT    1:07.35    6  
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           41 IM-CE                1:08.00    1:07.47    9  
      31.56   35.91                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              44 Indy Swimfit-IN      2:50.00    2:46.46    9  
      37.00   42.69   43.06   43.71                                
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ehringer, Susan M         41 SKY-KY               1:35.00    1:39.25    9  
      45.35   53.90                                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gregory, Ellen D          45 Indy Swimfit-IN        31.00      31.72    9  
  2 Jerden, Rita M            47 DOC-IN                 30.00      31.97    7  
  3 Hardy, Maureen            48 IM-CE                  40.10      38.14    6  
  4 Skinner, Linda E          49 SKY-KY                 42.00      38.94    5  
  5 Vollmer, Patti L          48 CSC-16                 42.00      39.57    4  
  6 McKay, Beth               47 CSI-IN                 45.89      46.55    3  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gregory, Ellen D          45 Indy Swimfit-IN      1:10.00    1:09.84    9  
      33.12   36.72                                                
  2 Zedonis, Lisa L           48 Indy Swimfit-IN      1:14.00    1:11.61    7  
      33.98   37.63                                                
  3 Vollmer, Patti L          48 CSC-16               1:35.00    1:28.35    6  
      40.67   47.68                                                
  4 Skinner, Linda E          49 SKY-KY               1:35.00    1:32.91    5  
      44.45   48.46                                                
  5 McKay, Beth               47 CSI-IN               1:56.96    1:55.33    4  
      52.02 1:03.31                                                
 
Women 45-49 100 SC Meter free split
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kessler, Laura L          49 O*H*I*O-LE                NT    1:05.04    9  
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kessler, Laura L          49 O*H*I*O-LE           2:30.00    2:23.93    9  
      33.53   35.95   36.72   37.73                                
  2 Gregory, Ellen D          45 Indy Swimfit-IN      2:36.00    2:32.09    7  
      35.61   38.17   39.16   39.15                                
  3 Zedonis, Lisa L           48 Indy Swimfit-IN      2:43.00    2:33.07    6  
      35.59   39.32   39.86   38.30                                
  4 Jerden, Rita M            47 DOC-IN               2:25.90    2:42.16    5  
      34.05   39.26   43.51   45.34                                
  5 Eime, Lindy E             48 Indy Swimfit-IN      3:14.00    3:16.12    4  
      45.32   51.11   50.76   48.93                                
  6 Skinner, Linda E          49 SKY-KY                    NT    3:24.75    3  
      47.62   52.84   53.49   50.80                                
  7 McKay, Beth               47 CSI-IN               4:04.76    4:09.17    2  
      53.28 1:06.40 1:09.01 1:00.48                                
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          45 DOC-IN               5:21.15    5:04.77    9  
      34.45   38.52   38.96   39.14   39.09   39.11   39.19   36.31
  2 Gregory, Ellen D          45 Indy Swimfit-IN      5:26.70    5:20.57    7  
      35.81   38.91   40.05   40.75   41.26   41.65   41.56   40.58
  3 Zedonis, Lisa L           48 Indy Swimfit-IN      5:38.00    5:28.19    6  
      34.95   40.48   41.57   42.08   42.35   42.81   42.84   41.11
  4 McKay, Beth               47 CSI-IN               8:48.62    8:51.79    5  
      56.30 1:08.73 1:10.79 1:10.71 1:09.83 1:08.12 1:07.94   59.37
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zedonis, Lisa L           48 Indy Swimfit-IN     11:30.00   11:08.86    9  
  2 Hardy, Maureen            48 IM-CE               13:00.00   12:43.49    7  
      41.36   47.60   48.17   47.80   48.20   48.15   48.54   49.26
      49.25   47.80   48.72   49.26   48.00   47.90   48.43   45.05
  3 Eime, Lindy E             48 Indy Swimfit-IN     13:15.00   14:00.63    6  
      47.76   52.68   53.22   53.50   53.22   53.16   53.35   52.67
      52.69   53.58   53.02   53.15   52.72   52.38   53.35   50.18
  4 McKay, Beth               47 CSI-IN              17:20.68   18:02.34    5  
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          45 DOC-IN              20:05.18   19:25.24    9  
      34.98   38.99   39.59   39.51   39.61   39.58   39.57   39.01
      39.08   39.41   39.19   39.31   39.24   39.16   39.27   39.38
      38.94   39.53   38.70   39.17   38.89   39.39   39.03   39.27
      39.28   38.79   38.10   38.21   38.08   34.98                
  2 Zedonis, Lisa L           48 Indy Swimfit-IN     21:56.00   21:28.78    7  
      36.23   40.16   41.38   41.93   42.53   42.68   43.08   43.30
      43.50   44.27   43.59   43.56   43.86   43.76   43.62   43.35
      43.35   43.33   43.65   43.70   43.32   43.69   43.59   43.91
      43.61   43.34   43.52   43.50   43.98   41.49                
  3 Hardy, Maureen            48 IM-CE               25:45.00   24:00.56    6  
  4 McKay, Beth               47 CSI-IN              32:47.13   33:05.33    5  
      54.15 1:05.84 1:10.27 1:10.59 1:07.23 1:07.81 1:07.29 1:07.65
    1:06.75 1:07.81 1:06.08 1:06.35 1:05.37 1:05.75 1:06.15 1:05.50
    1:06.58 1:07.41 1:06.35 1:07.47 1:06.30 1:06.55 1:07.05 1:06.90
    1:06.64 1:06.55 1:05.34 1:06.54 1:05.75   59.31                
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vollmer, Patti L          48 CSC-16                 55.00      47.10    9  
  2 Skinner, Linda E          49 SKY-KY                    NT      54.61    7  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Skinner, Linda E          49 SKY-KY                    NT    1:54.69    9  
      56.09   58.60                                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kessler, Laura L          49 O*H*I*O-LE             39.50      37.98    9  
  2 Gregory, Ellen D          45 Indy Swimfit-IN        42.00      42.51    7  
  3 Skinner, Linda E          49 SKY-KY                 54.00      49.81    6  
  4 McKay, Beth               47 CSI-IN                 59.55      54.53    5  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kessler, Laura L          49 O*H*I*O-LE           1:28.00    1:23.14    9  
      39.51   43.63                                                
  2 Gregory, Ellen D          45 Indy Swimfit-IN      1:28.90    1:32.20    7  
      43.51   48.69                                                
  3 Skinner, Linda E          49 SKY-KY               2:00.00    1:50.18    6  
      52.23   57.95                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kessler, Laura L          49 O*H*I*O-LE           3:15.00    3:06.60    9  
      43.27   48.63   47.28   47.42                                
  2 Skinner, Linda E          49 SKY-KY                    NT    4:04.45    7  
      57.63 1:03.05 1:04.17   59.60                                
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kessler, Laura L          49 O*H*I*O-LE             36.00      34.84    9  
  2 Gregory, Ellen D          45 Indy Swimfit-IN        34.90      36.34    7  
  3 Vollmer, Patti L          48 CSC-16                 55.00      46.73    6  
  4 Skinner, Linda E          49 SKY-KY               1:35.00      56.33    5  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          45 DOC-IN               1:16.58    1:14.23    9  
      34.92   39.31                                                
  2 Gregory, Ellen D          45 Indy Swimfit-IN      1:14.30    1:22.18    7  
      37.48   44.70                                                
  3 Vollmer, Patti L          48 CSC-16               1:57.00    1:50.38    6  
      49.16 1:01.22                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          45 DOC-IN               2:51.17    2:40.64    9  
      36.00   41.20   42.34   41.10                                
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vollmer, Patti L          48 CSC-16               1:57.00    1:40.68    9  
      45.79   54.89                                                
  2 Skinner, Linda E          49 SKY-KY               1:50.00    1:45.67    7  
      52.49   53.18                                                
  3 Hardy, Maureen            48 IM-CE                2:00.89    1:50.03    6  
      52.88   57.15                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kessler, Laura L          49 O*H*I*O-LE           2:50.00    2:45.27    9  
      36.43   44.41   47.50   36.93                                
  2 Gregory, Ellen D          45 Indy Swimfit-IN      2:54.50    2:58.78    7  
      36.92   49.76   51.89   40.21                                
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          45 DOC-IN               6:09.23    5:49.80    9  
      35.11   40.25   44.95   45.17   52.35   53.55   40.80   37.62
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruemmele, Jane H          50 HPX-IN                 37.00      37.52    9  
  2 Delanois, Barbara         54 IM-CE                  38.91      38.15    7  
  3 Walker, Robin             54 Nasti-IN               40.00      39.05    6  
  4 Traylor, Kate A           50 GRIN-IN                   NT      49.85    5  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         54 IM-CE                1:25.00    1:23.86    9  
      38.83   45.03                                                
  2 Walker, Robin             54 Nasti-IN             1:25.00    1:25.96    7  
      40.99   44.97                                                
  3 Ruemmele, Jane H          50 HPX-IN               1:26.00    1:26.70    6  
      40.92   45.78                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Denise H           50 MM-MI                2:26.92    2:22.30    9  
      34.29   35.97   36.19   35.85                                
  2 Beck, Pam M               52 O*H*I*O-LE           3:00.00    2:41.53    7  
      36.26   40.98   42.05   42.24                                
  3 Walker, Robin             54 Nasti-IN             3:07.00    3:02.28    6  
      41.31   46.21   47.66   47.10                                
  4 Traylor, Kate A           50 GRIN-IN                   NT    3:53.40    5  
      54.52   58.73   59.75 1:00.40                                
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beck, Pam M               52 O*H*I*O-LE           6:30.00    5:46.41    9  
      38.87   43.15   43.68   44.09   44.18   44.80   44.61   43.03
  2 Walker, Robin             54 Nasti-IN             7:00.00    6:25.22    7  
      42.80   47.28   49.26   49.76   49.73   49.59   49.39   47.41
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Denise H           50 MM-MI               10:24.89   10:07.94    9  
      35.31   37.34   38.08   38.41   38.54   38.33   38.48   38.55
      38.29   38.21   38.59   38.30   38.34   38.62   38.15   36.40
  2 Beck, Pam M               52 O*H*I*O-LE          13:00.00   11:27.98    7  
  3 Delanois, Barbara         54 IM-CE               13:21.83   13:20.58    6  
      42.97   48.34   50.30   51.25   51.90   51.38   50.91   51.13
      51.19   50.38   50.10   51.39   51.05   50.61   49.93   47.75
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beck, Pam M               52 O*H*I*O-LE          24:00.00   22:09.56    9  
  2 Walker, Robin             54 Nasti-IN            24:30.00   24:11.07    7  
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         54 IM-CE                  45.28      44.36    9  
  2 Traylor, Kate A           50 GRIN-IN                   NT    1:00.20    7  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         54 IM-CE                1:34.99    1:32.35    9  
      45.02   47.33                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Denise H           50 MM-MI                3:11.67    2:48.06    9  
      40.41   43.12   42.86   41.67                                
  2 Beck, Pam M               52 O*H*I*O-LE           3:40.00    3:11.26    7  
      45.15   48.70   49.06   48.35                                
  3 Delanois, Barbara         54 IM-CE                3:23.83    3:25.35    6  
      48.47   53.06   52.90   50.92                                
  4 Walker, Robin             54 Nasti-IN             4:10.00    3:33.01    5  
      50.57   54.70   54.74   53.00                                
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    52 Indy Swimfit-IN        41.50      41.71    9  
  2 Beck, Pam M               52 O*H*I*O-LE             45.00      43.68    7  
  3 Delanois, Barbara         54 IM-CE                1:00.00      50.01    6  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    52 Indy Swimfit-IN      1:31.00    1:32.59    9  
      43.70   48.89                                                
  2 Delanois, Barbara         54 IM-CE                2:00.00    1:56.51    7  
      56.85   59.66                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    52 Indy Swimfit-IN      3:18.00    3:20.54    9  
      44.70   51.55   51.92   52.37                                
 -- Traylor, Kate A           50 GRIN-IN                   NT         DQ  
    1:04.23 1:10.00 1:11.16 1:09.14                                
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    52 Indy Swimfit-IN        39.00      38.67    9  
  2 Ruemmele, Jane H          50 HPX-IN                 46.21      45.28    7  
  3 Walker, Robin             54 Nasti-IN               47.00      47.02    6  
  4 Delanois, Barbara         54 IM-CE                  54.00      47.48    5  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Denise H           50 MM-MI                1:23.45    1:17.56    9  
      36.59   40.97                                                
  2 Beck, Pam M               52 O*H*I*O-LE           1:35.00    1:27.29    7  
      39.53   47.76                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beck, Pam M               52 O*H*I*O-LE           4:00.00    3:20.43    9  
      40.87   49.94   55.46   54.16                                
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         54 IM-CE                1:39.72    1:39.16    9  
      45.64   53.52                                                
  2 Walker, Robin             54 Nasti-IN             1:42.00    1:44.16    7  
      48.02   56.14                                                
  3 Ruemmele, Jane H          50 HPX-IN               1:43.00    1:44.82    6  
      51.02   53.80                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beck, Pam M               52 O*H*I*O-LE           3:15.00    3:08.26    9  
      39.38   50.14   54.95   43.79                                
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Denise H           50 MM-MI                6:08.39    5:55.16    9  
      37.04   41.45   45.93   45.92   53.12   54.41   39.55   37.74
  2 Beck, Pam M               52 O*H*I*O-LE           7:00.00    6:34.66    7  
      41.57   49.57   52.89   51.44   57.15   55.79   44.64   41.61
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laurie G           57 SLAM-OZ                32.17      30.23    9  
  2 Guins, Ann H              56 O*H*I*O-LE             34.00      33.97    7  
  3 Smith, Melinda J          57 O*H*I*O-LE             40.00      39.93    6  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laurie G           57 SLAM-OZ              1:12.44    1:09.38    9  
      33.91   35.47                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laurie G           57 SLAM-OZ              2:34.23    2:32.15    9  
      35.40   39.19   38.01   39.55                                
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laurie G           57 SLAM-OZ              5:50.56    5:35.61    9  
      40.11   42.58   42.98   42.29   42.20   42.08   42.22   41.15
  2 McDowell, Teresa W        59 SLAM-OZ              6:20.00    5:48.20    7  
      38.58   43.04   43.98   44.99   44.90   45.21   44.56   42.94
  3 Guins, Ann H              56 O*H*I*O-LE           6:15.00    6:57.66    6  
      46.94   51.90   53.27   53.98   54.18   53.80   52.81   50.78
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          59 MM-MI               12:12.00   11:58.40    9  
  2 McDowell, Teresa W        59 SLAM-OZ             12:30.00   12:09.47    7  
  3 Smith, Melinda J          57 O*H*I*O-LE          14:43.00   14:00.36    6  
 
Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDowell, Teresa W        59 SLAM-OZ             24:10.00   23:27.27    9  
  2 Smith, Melinda J          57 O*H*I*O-LE          27:45.00   26:41.02    7  
      44.51   51.49   51.76   52.34   52.55   53.18   53.50   53.85
      54.43   54.15   53.24   54.66   53.68   53.49   54.19   54.00
      55.11   54.18   54.26   54.89   53.91   54.58   55.17   53.97
      54.68   54.27   53.54   53.20   53.17   51.07                
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guins, Ann H              56 O*H*I*O-LE             36.99      36.85    9  
  2 McDowell, Teresa W        59 SLAM-OZ                42.00      39.83    7  
  3 Smith, Melinda J          57 O*H*I*O-LE             50.00      50.85    6  
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDowell, Teresa W        59 SLAM-OZ              1:35.00    1:25.52    9  
      41.93   43.59                                                
  2 Guins, Ann H              56 O*H*I*O-LE           1:30.00    1:27.98    7  
      44.56   43.42                                                
  3 Smith, Melinda J          57 O*H*I*O-LE           1:51.00    1:55.70    6  
      56.72   58.98                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laurie G           57 SLAM-OZ              3:12.78    2:55.87    9  
      42.47   44.25   45.31   43.84                                
  2 Kohn, Catherine K         56 SLAM-OZ              3:00.00    3:00.27    7  
      43.68   46.68   45.37   44.54                                
  3 McDowell, Teresa W        59 SLAM-OZ              3:20.00    3:06.35    6  
      43.73   47.52   48.88   46.22                                
  4 Smith, Melinda J          57 O*H*I*O-LE           3:54.00    4:11.44    5  
    1:00.33 1:04.19 1:05.49 1:01.43                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         56 SLAM-OZ                43.00      40.39    9  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         56 SLAM-OZ              1:30.00    1:26.71    9  
      41.93   44.78                                                
  2 Smith, Melinda J          57 O*H*I*O-LE           1:43.00    1:48.43    7  
      50.59   57.84                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         56 SLAM-OZ              3:10.00    3:02.37    9  
      42.52   46.36   46.43   47.06                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          59 MM-MI                  40.50      39.76    9  
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laurie G           57 SLAM-OZ              1:31.56    1:28.62    9  
      41.47   47.15                                                
  2 Guthrie, Sally K          59 MM-MI                1:36.00    1:34.08    7  
      43.76   50.32                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laurie G           57 SLAM-OZ              3:18.89    3:21.76    9  
      45.40   50.94   52.61   52.81                                
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laurie G           57 SLAM-OZ              1:21.14    1:21.60    9  
  2 Guthrie, Sally K          59 MM-MI                1:32.00    1:30.91    7  
      41.74   49.17                                                
  3 Smith, Melinda J          57 O*H*I*O-LE           1:40.00    1:44.13    6  
      51.12   53.01                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         56 SLAM-OZ              2:50.00    2:53.61    9  
      41.47   45.12   47.28   39.74                                
  2 Smith, Laurie G           57 SLAM-OZ              3:11.67    2:59.55    7  
      40.63   44.68   53.88   40.36                                
  3 Guthrie, Sally K          59 MM-MI                3:30.00    3:19.65    6  
      44.40   50.65 1:01.01   43.59                                
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          64 SLAM-OZ                36.67      37.04    9  
  2 Cosper, Sue               61 Indy Swimfit-IN      1:00.00      59.51    7  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               61 Indy Swimfit-IN      3:00.00    2:19.86    9  
    1:09.78 1:10.08                                                
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               61 Indy Swimfit-IN      4:00.00    4:37.94    9  
    1:04.28 1:12.71 1:12.36 1:08.59                                
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          64 SLAM-OZ              6:12.19    6:22.72    9  
      43.19   48.36   48.94   49.07   48.72   48.80   48.63   47.01
  2 Cosper, Sue               61 Indy Swimfit-IN      8:00.00    9:17.21    7  
    1:01.41 1:11.43 1:10.49 1:12.51 1:10.96 1:11.89 1:11.04 1:07.48
 
Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          64 SLAM-OZ             12:43.95   13:01.50    9  
  2 Cosper, Sue               61 Indy Swimfit-IN     16:00.00   18:45.79    7  
  3 Hall, Carol A             62 Indy Swimfit-IN     24:00.00   20:00.93    6  
 
Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          64 SLAM-OZ             25:15.68   26:05.80    9  
  2 Cosper, Sue               61 Indy Swimfit-IN     38:00.00   35:22.79    7  
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          64 SLAM-OZ                42.85      43.05    9  
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          64 SLAM-OZ              1:35.40    1:32.87    9  
      45.37   47.50                                                
 
Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          64 SLAM-OZ              3:18.53    3:20.99    9  
      46.72   51.07   51.85   51.35                                
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          64 SLAM-OZ                53.13      53.77    9  
  2 Cosper, Sue               61 Indy Swimfit-IN      1:30.00    1:23.88    7  
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               61 Indy Swimfit-IN      4:15.00    5:55.89    9  
    1:24.52 1:31.60 1:30.90 1:28.87                                
 
Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Carol A             62 Indy Swimfit-IN      2:50.00    2:29.33    9  
    1:12.90 1:16.43                                                
 
Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Carol A             62 Indy Swimfit-IN     11:00.00   11:07.12    9  
    1:13.15 1:21.55 1:34.10 1:38.07 1:25.80 1:23.28 1:15.59 1:15.58
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           67 Indy Swimfit-IN      3:15.00    3:15.48    9  
      46.09   49.58   50.72   49.09                                
 
Women 65-69 800 SC Meter free split
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           67 Indy Swimfit-IN           NT   15:56.20    9  
 
Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           67 Indy Swimfit-IN     29:00.00   27:15.64    9  
      47.63   49.58   51.88   52.20   52.44   52.82   53.87   53.91
      53.99   54.24   53.75   53.60   53.78   53.84   54.03   54.53
      54.65   55.46   53.71   54.14   54.80   54.86   54.96   54.35
      54.13   54.46   54.72   55.26 2:14.05                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           67 Indy Swimfit-IN      3:45.00    3:56.37    9  
      57.16 1:00.41 1:00.18   58.62                                
 
Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           67 Indy Swimfit-IN      4:01.00    4:04.54    9  
      56.40 1:01.45 1:03.36 1:03.33                                
 
Women 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           67 Indy Swimfit-IN      7:50.00    7:53.44    9  
      52.25 1:02.37 1:04.46 1:03.14 1:03.38 1:02.89   53.39   51.56
 
Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           73 MM-MI                3:58.93    4:02.88    9  
      56.19 1:01.07 1:03.24 1:02.38                                
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           73 MM-MI                  58.36      56.11    9  
 
Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           73 MM-MI                2:07.17    2:06.87    9  
    1:01.69 1:05.18                                                
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           73 MM-MI                1:11.30    1:12.37    9  
 
Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           73 MM-MI                2:11.34    2:10.60    9  
    1:03.71 1:06.89                                                
 
Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           73 MM-MI                4:48.49    4:41.63    9  
    1:07.96 1:13.75 1:22.23   57.69                                
 
Women 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           73 MM-MI               10:01.66   10:07.54    9  
    1:09.99 1:19.67 1:24.04 1:23.03 1:22.41 1:23.57 1:03.70 1:01.13
 
Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly               78 O*H*I*O-LE           4:35.20    4:30.31    9  
    1:03.92 1:08.95 1:08.94 1:08.50                                
 
Women 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly               78 O*H*I*O-LE           5:25.13    4:46.54    9  
    1:07.18 2:27.50 1:19.04                                        
 
Women 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly               78 O*H*I*O-LE           2:25.66    2:21.49    9  
    1:06.59 1:14.90                                                
 
Women 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly               78 O*H*I*O-LE           5:12.23    4:53.26    9  
    1:06.88 1:13.76 1:17.11 1:15.51                                
 
Women 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly               78 O*H*I*O-LE           2:12.90    2:09.22    9  
    1:04.50 1:04.72                                                
 
Women 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kron, Lilly               78 O*H*I*O-LE           4:34.84    4:29.42    9  
    1:06.23 1:13.37 1:05.35 1:04.47                                
 
Women 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crandall, Louise W        80 GRIN-IN              2:44.20    2:55.15    9  
    1:22.90 1:32.25                                                
 
Women 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crandall, Louise W        80 GRIN-IN             12:19.88   13:00.82    9  
    1:25.25 1:35.29 1:38.34 1:38.12 1:42.06 1:41.35 1:42.34 1:38.07
 
Women 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crandall, Louise W        80 GRIN-IN              4:01.00    3:57.08    9  
    1:55.59 2:01.49                                                
 
Women 80-84 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail P             80 ARIZ-48              9:35.20    8:39.68    9  
    1:01.61 1:07.86 1:10.89 1:13.12 1:08.35 1:10.53   53.84   53.48
 
Women 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           85 MM-MI                  54.01      56.65    9  
 
Women 85-89 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           85 MM-MI                1:57.96    2:02.98    9  
      57.15 1:05.83                                                
 
Women 85-89 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           85 MM-MI                4:15.93    4:27.19    9  
      57.44 1:07.82 1:11.25 1:10.68                                
 
Women 85-89 800 SC Meter free split
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           85 MM-MI                     NT   19:13.43    9  
 
Women 85-89 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           85 MM-MI               34:53.17   36:38.30    9  
    1:02.87 1:10.32 1:10.62 1:10.87 1:12.11 1:12.76 1:12.25 1:12.74
    1:13.41 1:13.75 1:14.21 1:13.29 1:13.47 1:13.47 1:14.32 1:12.97
    1:13.36 1:14.27 1:14.97 1:14.26 1:14.40 1:15.07 1:15.30 1:14.73
    1:15.03 1:14.72 1:14.40 1:15.45 1:15.37 1:13.54                
 
Women 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           85 MM-MI                1:01.08    1:03.02    9  
 
Women 85-89 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           85 MM-MI                2:10.85    2:13.85    9  
    1:03.34 1:10.51                                                
 
Women 85-89 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois K           85 MM-MI                4:52.40    4:50.07    9  
    1:07.31 1:14.53 1:14.59 1:13.64                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fadeev, Aleksey S         28 SKY-KY                 25.00      24.17    9  
  2 Ashmore, Chad B           27 SWOM-OH                31.15      30.33    7  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fadeev, Aleksey S         28 SKY-KY                 55.50      54.43    9  
      26.15   28.28                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ashmore, Chad B           27 SWOM-OH                   NT    2:35.59    9  
      35.72   39.61   40.59   39.67                                
 
Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ashmore, Chad B           27 SWOM-OH                   NT   11:58.36    9  
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fadeev, Aleksey S         28 SKY-KY                 31.00      29.69    9  
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ashmore, Chad B           27 SWOM-OH                   NT      40.66    9  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fadeev, Aleksey S         28 SKY-KY               1:04.00    1:02.39    9  
      28.34   34.05                                                
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fadeev, Aleksey S         28 SKY-KY               1:03.00    1:00.25    9  
      28.90   31.35                                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Malley, Mark V          33 Indy Swimfit-IN        27.55      26.29    9  
  2 McCluskey, Kevin          31 HPX-IN                 27.40      26.57    7  
  3 Sikich, Christopher P     31 Nasti-IN               27.39      26.85    6  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sikich, Christopher P     31 Nasti-IN               59.75      58.19    9  
      28.22   29.97                                                
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sikich, Christopher P     31 Nasti-IN             4:43.00    4:37.09    9  
      31.57   34.61   34.59   35.90   36.12   35.86   34.73   33.71
 
Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Malley, Mark V          33 Indy Swimfit-IN     10:24.00    9:44.42    9  
      31.23   34.86   35.55   35.47   35.73   36.24   36.30   37.28
      37.41   37.92   37.90   38.52   38.37   38.18   37.55   35.91
 
Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Malley, Mark V          33 Indy Swimfit-IN     22:00.00   19:14.12    9  
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morgan, Patrick A         30 Indy Swimfit-IN        33.00      33.07    9  
  2 McCluskey, Kevin          31 HPX-IN                 36.60      35.06    7  
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        33 Indy Swimfit-IN        30.50      32.42    9  
  2 McCluskey, Kevin          31 HPX-IN                 34.67      33.55    7  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCluskey, Kevin          31 HPX-IN               1:14.19    1:13.22    9  
      34.00   39.22                                                
  2 O'Malley, Mark V          33 Indy Swimfit-IN      1:12.54    1:14.19    7  
      33.75   40.44                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCluskey, Kevin          31 HPX-IN               2:51.55    2:43.55    9  
      35.79   41.31   42.75   43.70                                
  2 O'Malley, Mark V          33 Indy Swimfit-IN      2:40.00    2:45.98    7  
      35.23   40.26   43.01   47.48                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Malley, Mark V          33 Indy Swimfit-IN        28.17      28.71    9  
  2 Sikich, Christopher P     31 Nasti-IN               30.29      29.78    7  
  3 Morgan, Patrick A         30 Indy Swimfit-IN        31.00      30.31    6  
  4 McCluskey, Kevin          31 HPX-IN                 31.70      32.05    5  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sikich, Christopher P     31 Nasti-IN             1:07.20    1:06.43    9  
      30.56   35.87                                                
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        33 Indy Swimfit-IN      1:03.00      59.87    9  
      27.81   32.06                                                
  2 McCluskey, Kevin          31 HPX-IN               1:09.75    1:08.86    7  
      33.15   35.71                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCluskey, Kevin          31 HPX-IN               2:39.60    2:35.68    9  
      32.38   42.58   42.96   37.76                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Ryan K          38 Indy Swimfit-IN        27.41      26.48    8  
  1 Simon, Robert D           39 Indy Swimfit-IN           NT      26.48    8  
  3 Geiss, A.J. J             36 GRIN-IN                34.00      27.99    6  
  4 Holland, Bill             36 GRIN-IN                28.56      28.56    5  
  5 Lighty, Joel A            35 Nasti-IN               29.54      30.78    4  
  6 Hutton, Matt              37 HPX-IN                 40.00      32.44    3  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simon, Robert D           39 Indy Swimfit-IN           NT      58.09    9  
      27.59   30.50                                                
  2 Maydak, Jeffrey M         36 Nasti-IN               58.87      58.62    7  
      28.34   30.28                                                
  3 Stephens, Ryan K          38 Indy Swimfit-IN      1:01.50    1:01.53    6  
      29.58   31.95                                                
  4 Brigance, Steve           35 Indy Swimfit-IN      1:02.00    1:02.05    5  
      29.17   32.88                                                
  5 Williams, Grant D         35 Indy Swimfit-IN      1:10.00    1:14.18    4  
      35.70   38.48                                                
  6 Hutton, Matt              37 HPX-IN               1:20.00    1:17.35    3  
      36.30   41.05                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tansinsin, Rosendo (Sext  37 Indy Swimfit-IN      2:10.51    2:12.69    9  
      31.12   33.92   33.64   34.01                                
  2 Houchens, Jeremy          39 Indy Swimfit-IN           NT    2:14.25    7  
      30.25   33.76   34.99   35.25                                
  3 Lighty, Joel A            35 Nasti-IN             2:18.00    2:31.54    6  
      34.26   36.64   38.74   41.90                                
  4 Berridge, Jeffrey K       39 Indy Swimfit-IN      2:35.70    2:37.38    5  
      35.07   39.29   41.49   41.53                                
  5 Hutton, Matt              37 HPX-IN               3:00.00    2:49.87    4  
      36.20   41.72   44.82   47.13                                
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeffrey M         36 Nasti-IN             4:41.88    4:35.03    9  
      31.00   34.11   35.04   36.01   35.95   35.76   34.36   32.80
  2 Tansinsin, Rosendo (Sext  37 Indy Swimfit-IN      5:15.15    5:06.06    7  
      34.92   37.73   38.85   38.82   39.40   40.15   38.58   37.61
  3 Brigance, Steve           35 Indy Swimfit-IN      5:08.00    5:06.70    6  
      23.24   50.73   39.70   39.77   40.19   39.51   37.41   36.15
  4 Geiss, A.J. J             36 GRIN-IN              6:00.00    5:19.60    5  
      32.86   36.69   39.42   40.28   42.19   42.71   43.78   41.67
  5 Hutton, Matt              37 HPX-IN               6:40.00    6:11.71    4  
      23.24 1:03.36   47.19   48.01   48.79   48.66   47.13   45.33
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeffrey M         36 Nasti-IN             9:45.11    9:34.46    9  
      31.69   34.31   35.38   35.33   35.77   35.82   36.36   36.80
      36.74   36.70   37.01   36.80   37.04   36.47   35.99   36.25
  2 Houchens, Jeremy          39 Indy Swimfit-IN           NT    9:54.26    7  
      32.79   35.48   36.20   36.48   36.65   36.92   37.36   37.26
      37.50   37.61   38.25   38.71   38.44   38.48   38.23   37.90
  3 Berridge, Jeffrey K       39 Indy Swimfit-IN     12:01.99   11:32.21    6  
  4 Hutton, Matt              37 HPX-IN              13:20.00   12:24.32    5  
      39.17   42.65   45.46   45.93   47.30   47.58   47.23   47.91
      48.35   48.56   47.88   49.04   47.42   48.00   47.26   44.58
 
Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berridge, Jeffrey K       39 Indy Swimfit-IN     21:03.36   21:57.58    9  
      37.71   42.04   43.77   44.01   44.00   44.37   45.05   43.81
      45.10   44.35   44.44   45.14   43.93   44.40   44.95   44.11
      44.85   44.62   43.98   43.70   43.99   44.34   44.84   43.84
      44.72   43.50   43.37   44.64   42.98   43.03                
  2 Hutton, Matt              37 HPX-IN              25:00.00   23:58.60    7  
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeffrey M         36 Nasti-IN                  NT      29.56    9  
  2 Holland, Bill             36 GRIN-IN                31.72      31.31    7  
  3 Stephens, Ryan K          38 Indy Swimfit-IN        33.48      32.82    6  
  4 Berridge, Jeffrey K       39 Indy Swimfit-IN        45.30      38.07    5  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeffrey M         36 Nasti-IN             1:05.99    1:03.01    9  
      30.19   32.82                                                
  2 Simon, Robert D           39 Indy Swimfit-IN           NT    1:07.81    7  
      33.01   34.80                                                
  3 Berridge, Jeffrey K       39 Indy Swimfit-IN      1:27.30    1:26.85    6  
      25.55 1:01.30                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeffrey M         36 Nasti-IN             2:25.55    2:19.94    9  
      32.61   35.58   36.54   35.21                                
  2 Stephens, Ryan K          38 Indy Swimfit-IN      2:45.00    2:39.15    7  
      37.92   39.68   41.48   40.07                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Ryan K          38 Indy Swimfit-IN        30.50      32.22    9  
  2 Williams, Grant D         35 Indy Swimfit-IN        40.00      38.81    7  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Ryan K          38 Indy Swimfit-IN      1:09.57    1:09.66    9  
      32.82   36.84                                                
  2 Tansinsin, Rosendo (Sext  37 Indy Swimfit-IN      1:20.00    1:19.82    7  
      37.45   42.37                                                
  3 Berridge, Jeffrey K       39 Indy Swimfit-IN      1:28.33    1:27.40    6  
      41.06   46.34                                                
  4 Williams, Grant D         35 Indy Swimfit-IN      1:30.00    1:28.90    5  
      41.54   47.36                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Ryan K          38 Indy Swimfit-IN      2:35.37    2:37.75    9  
      34.80   40.27   41.93   40.75                                
  2 Tansinsin, Rosendo (Sext  37 Indy Swimfit-IN      2:40.44    2:55.21    7  
      39.19   44.01   46.00   46.01                                
  3 Berridge, Jeffrey K       39 Indy Swimfit-IN      2:56.30    3:08.22    6  
      42.09   47.85   49.19   49.09                                
  4 Lighty, Joel A            35 Nasti-IN             3:11.36    3:17.54    5  
      44.37   48.49   51.67   53.01                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Ryan K          38 Indy Swimfit-IN        28.14      27.94    9  
  2 Holland, Bill             36 GRIN-IN                29.74      29.02    7  
  3 Hutton, Matt              37 HPX-IN                 45.00      36.44    6  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simon, Robert D           39 Indy Swimfit-IN           NT    1:04.67    9  
      30.98   33.69                                                
  2 Maydak, Jeffrey M         36 Nasti-IN             1:07.20    1:05.91    7  
      30.57   35.34                                                
  3 Tansinsin, Rosendo (Sext  37 Indy Swimfit-IN      1:01.40    1:06.73    6  
      30.72   36.01                                                
  4 Geiss, A.J. J             36 GRIN-IN              1:30.00    1:13.03    5  
      31.09   41.94                                                
  5 Berridge, Jeffrey K       39 Indy Swimfit-IN      1:22.80    1:20.94    4  
      37.22   43.72                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tansinsin, Rosendo (Sext  37 Indy Swimfit-IN      2:26.86    2:32.21    9  
      33.30   38.97   40.63   39.31                                
  2 Brigance, Steve           35 Indy Swimfit-IN      2:45.00    2:51.30    7  
      37.05   43.12   45.57   45.56                                
  3 Berridge, Jeffrey K       39 Indy Swimfit-IN      3:03.17    3:03.29    6  
      38.30   44.63   48.69   51.67                                
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Ryan K          38 Indy Swimfit-IN      1:06.90    1:05.99    9  
      30.03   35.96                                                
  2 Maydak, Jeffrey M         36 Nasti-IN             1:06.95    1:07.91    7  
      31.00   36.91                                                
  3 Tansinsin, Rosendo (Sext  37 Indy Swimfit-IN      1:07.18    1:09.20    6  
      32.15   37.05                                                
  4 Williams, Grant D         35 Indy Swimfit-IN      1:25.00    1:23.32    5  
      41.65   41.67                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Ryan K          38 Indy Swimfit-IN      2:35.00    2:30.43    9  
      29.75   19.30 1:02.76   38.62                                
  2 Tansinsin, Rosendo (Sext  37 Indy Swimfit-IN      2:26.42    2:32.50    7  
      31.70   40.54   43.51   36.75                                
  3 Brigance, Steve           35 Indy Swimfit-IN      2:22.00    2:42.25    6  
      31.65   39.46   53.02   38.12                                
  4 Berridge, Jeffrey K       39 Indy Swimfit-IN      2:52.25    2:53.15    5  
      38.08   45.60   49.38   40.09                                
  5 Geiss, A.J. J             36 GRIN-IN                   NT    2:56.44    4  
      33.70   47.66   54.18   40.90                                
  6 Williams, Grant D         35 Indy Swimfit-IN      3:00.00    3:09.12    3  
      38.61   53.23   51.81   45.47                                
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tansinsin, Rosendo (Sext  37 Indy Swimfit-IN      5:17.66    5:33.72    9  
      33.70   38.58   45.21   45.15   47.14   45.96   39.39   38.59
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Michael D          41 HPX-IN                 30.00      29.19    9  
  2 Montgomery, Scott J       40 HPX-IN                 32.00      29.50    7  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Chris A           41 Indy Swimfit-IN        59.00      56.69    9  
      26.33   30.36                                                
  2 Young, Michael D          41 HPX-IN               1:05.00    1:03.30    7  
      29.81   33.49                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mustard, Kirk T           43 Indy Swimfit-IN      2:19.50    2:22.15    9  
      32.05   36.44   36.86   36.80                                
  2 Young, Michael D          41 HPX-IN               2:20.00    2:23.08    7  
      32.30   35.49   38.27   37.02                                
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Chris A           41 Indy Swimfit-IN      4:35.00    4:27.51    9  
      30.87   33.92   34.09   33.99   34.15   33.73   33.82   32.94
  2 Mustard, Kirk T           43 Indy Swimfit-IN      4:58.75    5:01.27    7  
      34.18   37.44   38.28   38.61   38.78   38.68   38.27   37.03
  3 Young, Michael D          41 HPX-IN               5:30.00    5:04.19    6  
      32.74   36.60   38.09   39.20   40.02   40.49   39.49   37.56
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Michael D          41 HPX-IN              11:00.00   10:44.62    9  
 
Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Michael D          41 HPX-IN              22:00.00   20:22.72    9  
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Chris A           41 Indy Swimfit-IN        31.50      29.51    9  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Chris A           41 Indy Swimfit-IN      1:09.00    1:05.91    9  
      31.21   34.70                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Chris A           41 Indy Swimfit-IN      2:25.00    2:18.28    9  
      33.01   35.05   34.90   35.32                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery, Scott J       40 HPX-IN                 37.00      35.76    9  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery, Scott J       40 HPX-IN               1:29.00    1:17.38    9  
      36.39   40.99                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Montgomery, Scott J       40 HPX-IN               3:20.00         DQ  
      40.38   47.54   49.90   47.94                                
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Chris A           41 Indy Swimfit-IN        29.31      28.16    9  
  2 Mustard, Kirk T           43 Indy Swimfit-IN        29.25      28.91    7  
  3 Montgomery, Scott J       40 HPX-IN                 35.00      31.78    6  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Chris A           41 Indy Swimfit-IN      1:05.10    1:02.62    9  
      29.15   33.47                                                
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mustard, Kirk T           43 Indy Swimfit-IN      1:11.20    1:12.11    9  
      32.54   39.57                                                
  2 Montgomery, Scott J       40 HPX-IN               1:29.00    1:14.07    7  
      34.61   39.46                                                
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clarke, Chris A           41 Indy Swimfit-IN      2:26.00    2:20.34    9  
      29.32   19.73   56.72   34.57                                
  2 Mustard, Kirk T           43 Indy Swimfit-IN      2:40.75    2:37.50    7  
      32.09   40.86   47.28   37.27                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Bob                45 IM-CE                  26.55      25.75    9  
  2 Jolliffe, William         45 HPX-IN                 27.44      30.10    7  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Bob                45 IM-CE                1:01.99      58.36    9  
      27.65   30.71                                                
  2 Jolliffe, William         45 HPX-IN               1:00.72    1:07.12    7  
      31.69   35.43                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gatton, Nicholas G        46 GRIN-IN              3:30.00    2:39.32    9  
      39.08   45.30   48.27   26.67                                
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gatton, Nicholas G        46 GRIN-IN             14:00.00   13:07.92    9  
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jolliffe, William         45 HPX-IN                 45.00      39.82    9  
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Bob                45 IM-CE                  27.99      27.92    9  
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jolliffe, William         45 HPX-IN               1:13.31    1:20.61    9  
      36.93   43.68                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jolliffe, William         45 HPX-IN               2:27.00    2:59.11    9  
      37.70   46.83   53.87   40.71                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferguson, David L         52 UNAT                   29.20      29.23    9  
  2 Weiss, Patrick J          50 MM-MI                     NT      41.03    7  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferguson, David L         52 UNAT                 1:04.90    1:05.80    9  
      31.22   34.58                                                
  2 Weiss, Patrick J          50 MM-MI                     NT    1:37.77    7  
      45.95   51.82                                                
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Bob J            54 Indy Swimfit-IN     10:30.00   11:27.84    9  
      38.53   43.27   43.94   43.74   43.76   43.81   43.61   43.32
      43.54   42.93   43.55   43.32   43.32   43.57   42.53   41.10
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Bob J            54 Indy Swimfit-IN     21:58.00   22:02.76    9  
      39.55   44.27   45.56   45.66   45.34   30.51   59.49   44.52
      45.02   44.97   44.86   44.29   44.65   44.59   44.27   45.14
      45.10   44.37   44.09   43.68   43.89   43.87   43.86   44.16
      43.69   43.53   43.22   42.84   42.80   40.97                
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferguson, David L         52 UNAT                   31.30      31.53    9  
  2 Dickson, Bob J            54 Indy Swimfit-IN        31.50      33.12    7  
 
Men 55-59 50 SC Meter free split
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            56 IM-CE                     NT      26.73    9  
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          55 O*H*I*O-LE             25.50      24.91    9  
  2 Stager, Joel M            57 DOC-IN                 27.30      26.45    7  
  3 Dodson, Phil L            56 IM-CE                  27.50      27.01    6  
  4 Finn, Peter R             55 DOC-IN                 28.50      28.83    5  
  5 Tanner, David A           59 DOC-IN                 28.60      29.27    4  
  6 Rosselle, Steve           59 Indy Swimfit-IN        34.79      35.46    3  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          55 O*H*I*O-LE             55.00      55.36    9  
      26.73   28.63                                                
  2 Tanner, David A           59 DOC-IN               1:02.27    1:01.07    7  
      29.72   31.35                                                
  3 Dodson, Phil L            56 IM-CE                1:02.00    1:03.65    6  
      26.73   36.92                                                
  4 Bauer, Craig J            57 Indy Swimfit-IN      1:04.56    1:03.70    5  
      29.95   33.75                                                
  5 Lewis, David W            58 Indy Swimfit-IN      1:15.00    1:13.72    4  
      35.67   38.05                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          55 O*H*I*O-LE           2:08.00    2:03.56    9  
      28.98   31.61   31.62   31.35                                
  2 Dodson, Phil L            56 IM-CE                2:10.00    2:12.69    7  
      30.86   34.98   34.78   32.07                                
  3 Stager, Joel M            57 DOC-IN               2:20.50    2:18.02    6  
      33.25   35.88   35.50   33.39                                
  4 Tanner, David A           59 DOC-IN               2:19.20    2:20.05    5  
      33.27   35.80   35.97   35.01                                
  5 Thompson, Frank L         58 MM-MI                2:23.71    2:23.33    4  
      33.48   36.84   37.43   35.58                                
  6 Davidson, Wallace N       57 SLAM-OZ              3:30.00    3:06.13    3  
      42.29   46.54   49.00   48.30                                
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            56 IM-CE                4:50.00    4:43.89    9  
      33.42   36.48   36.71   36.68   36.71   36.36   35.18   32.35
  2 Tanner, David A           59 DOC-IN               5:13.10    4:45.48    7  
      32.48   35.46   35.53   36.41   36.31   36.67   36.61   36.01
  3 Davidson, Wallace N       57 SLAM-OZ              6:50.00    6:39.33    6  
      44.54   48.22   50.83   51.45   52.09                   49.38
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            56 IM-CE               10:01.00    9:46.44    9  
      33.80   35.99   37.30   37.52   37.72   37.53   37.98   37.19
      37.25   37.30   37.64   36.98   36.34   36.62   35.72   33.56
  2 Thompson, Frank L         58 MM-MI               10:09.90   10:16.35    7  
  3 Davidson, Wallace N       57 SLAM-OZ             14:00.00   13:47.18    6  
      45.55   48.52   51.16   51.17   53.29   52.57   53.55   53.33
      54.07   51.94   54.19   51.94   51.23   52.45   51.94   50.28
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            56 IM-CE               21:00.00   18:58.83    9  
      34.67   38.64   39.48   39.13   39.07   39.33   38.73   39.07
      38.69   38.30   38.91   38.87   38.22   38.97   38.92   38.23
      38.66   37.94   38.28   38.14   37.89   38.60   38.39   37.72
      37.39   37.34   36.65   36.26   35.40   32.94                
  2 Thompson, Frank L         58 MM-MI               19:51.85   19:43.76    7  
      34.95   39.01   39.79   39.42   39.63   39.78   39.31   40.00
      39.71   39.90   39.56   39.16   39.75   39.56   40.10   39.89
      39.73   39.94   40.20   39.87   39.94   39.94   39.67   40.09
      40.03   39.74   39.57   39.62   38.94   36.96                
  3 Davidson, Wallace N       57 SLAM-OZ             28:00.00   26:32.02    6  
      48.56   52.62   52.77   53.28   53.65   52.94   54.21   53.91
      53.44   52.87   52.56   52.80   53.50   52.91   52.82   53.33
      52.19   52.77   53.31   53.60   52.76   54.19   54.61   54.06
      53.99   53.60   52.62   53.41   53.26   51.48                
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         58 MM-MI                  34.34      35.11    9  
  2 Lewis, David W            58 Indy Swimfit-IN        37.00      36.01    7  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         58 MM-MI                1:14.86    1:15.96    9  
      37.16   38.80                                                
  2 Lewis, David W            58 Indy Swimfit-IN      1:20.00    1:20.43    7  
      38.89   41.54                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         58 MM-MI                2:36.77    2:39.57    9  
      38.26   41.24   40.88   39.19                                
  2 Lewis, David W            58 Indy Swimfit-IN      2:55.00    2:55.33    7  
      41.13   44.81   45.57   43.82                                
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          55 O*H*I*O-LE             34.00      33.55    9  
  2 Finn, Peter R             55 DOC-IN                 34.50      34.45    7  
  3 Bauer, Craig J            57 Indy Swimfit-IN        42.68      38.00    6  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          55 O*H*I*O-LE           1:15.00    1:14.14    9  
      34.58   39.56                                                
  2 Finn, Peter R             55 DOC-IN               1:17.30    1:16.96    7  
      35.06   41.90                                                
  3 Bauer, Craig J            57 Indy Swimfit-IN      1:22.50    1:22.51    6  
      38.78   43.73                                                
 
Men 55-59 50 SC Meter fly split
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tanner, David A           59 DOC-IN                    NT      30.54    9  
 
Men 55-59 50 SC Meter Breast Split
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, Peter R             55 DOC-IN                    NT      35.06    9  
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          55 O*H*I*O-LE             28.50      28.40    9  
  2 Dodson, Phil L            56 IM-CE                  30.50      29.70    7  
  3 Tanner, David A           59 DOC-IN                 30.70      31.51    6  
 
Men 55-59 100 SC Meter fly split
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tanner, David A           59 DOC-IN                    NT    1:05.20    9  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            56 IM-CE                1:09.00    1:07.18    9  
      32.26   34.92                                                
  2 Tanner, David A           59 DOC-IN               1:08.49    1:09.57    7  
      33.35   36.22                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            56 IM-CE                2:38.00    2:30.57    9  
      32.74   38.04   41.10   38.69                                
  2 Tanner, David A           59 DOC-IN               2:37.52    2:49.76    7  
      30.54   34.66   53.02   51.54                                
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groselle, Jack R          55 O*H*I*O-LE           1:08.00    1:06.62    9  
      31.58   35.04                                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braswell, Stewart E       60 UNAT                   35.00      35.23    9  
  2 Eberhard, Greg            60 GRIN-IN                43.80      50.40    7  
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eberhard, Greg            60 GRIN-IN                   NT    4:43.75    9  
      56.86 1:11.29 1:20.90 1:14.70                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Braswell, Stewart E       60 UNAT                   43.00      42.13    9  
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eberhard, Greg            60 GRIN-IN                58.96    1:07.29    9  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eberhard, Greg            60 GRIN-IN                   NT    2:46.79    9  
    1:17.24 1:29.55                                                
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, John T          66 SLAM-OZ                36.00      34.99    9  
  2 McNamee, Michael B        68 SLAM-OZ              1:00.00      48.36    7  
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Michael B        68 SLAM-OZ              1:00.00      57.33    9  
 
Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Michael B        68 SLAM-OZ              5:00.00    4:40.93    9  
    1:03.71 1:12.08 1:12.44 1:12.70                                
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, John T          66 SLAM-OZ                41.00      40.83    9  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, John T          66 SLAM-OZ              1:40.00    1:39.76    9  
      42.91   56.85                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, John T          66 SLAM-OZ              3:40.00    3:38.14    9  
      47.96   56.34   56.55   57.29                                
  2 McNamee, Michael B        68 SLAM-OZ              5:00.00    5:20.07    7  
    1:12.22 1:24.20 1:25.42 1:18.23                                
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Michael B        68 SLAM-OZ              1:00.00      56.84    9  
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           71 Nasti-IN               56.00    1:00.35    9  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           71 Nasti-IN             2:05.00    2:24.49    9  
    1:05.25 1:19.24                                                
  2 Clapp, Richard L          72 Indy Swimfit-IN      2:45.00    3:02.30    7  
    1:27.19 1:35.11                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           71 Nasti-IN             4:30.00    5:02.47    9  
    1:07.95 1:19.90 1:19.91 1:14.71                                
  2 Clapp, Richard L          72 Indy Swimfit-IN      6:30.00    6:24.14    7  
    1:34.40 1:36.95 1:38.61 1:34.18                                
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           71 Nasti-IN            10:38.00   10:36.62    9  
    1:10.85 1:21.28 1:21.40 1:20.19 1:20.90 1:24.75 1:20.26 1:16.99
  2 Clapp, Richard L          72 Indy Swimfit-IN     13:30.00   13:14.90    7  
                    1:47.49 3:27.36 1:39.94 1:37.28 1:34.45 1:29.78
 
Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           71 Nasti-IN            22:20.00   22:22.09    9  
  2 Clapp, Richard L          72 Indy Swimfit-IN     28:30.00   26:43.33    7  
 
Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           71 Nasti-IN            41:30.00   43:19.32    9  
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mennen, Marty A           73 Indy Swimfit-IN        40.36      37.50    9  
  2 Keefe, Edward K           71 Nasti-IN             1:12.00    1:32.21    7  
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           71 Nasti-IN             2:56.00    3:11.82    9  
    1:29.06 1:42.76                                                
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           71 Nasti-IN             1:22.00    1:41.27    9  
 -- Clapp, Richard L          72 Indy Swimfit-IN      2:15.00         DQ  
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             75 SLAM-OZ                36.36      34.30    9  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             75 SLAM-OZ              1:18.43    1:19.07    9  
      37.57   41.50                                                
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             75 SLAM-OZ              3:10.43    2:55.85    9  
      38.68   45.26   47.66   44.25                                
 
Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             75 SLAM-OZ             13:31.31   12:57.29    9  
      41.72   47.74   48.21   49.62   49.60   49.74   48.88   49.97
      50.05   49.22   49.40   49.33   49.07   49.11   48.79   46.84
 
Men 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             75 SLAM-OZ             27:27.27   25:04.92    9  
      46.09   49.64   49.74   51.29   50.62   50.03   50.57   50.93
      50.81   51.06   50.74   50.33   50.61   49.78   50.51   50.25
      51.51   50.79   50.54   50.38   50.41   50.31   50.33   50.02
      50.26   50.01   50.40   49.64   50.12   47.20                
 
Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             75 SLAM-OZ              1:45.45    1:45.09    9  
      48.82   56.27                                                
 
Men 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             75 SLAM-OZ              2:01.10    1:46.68    9  
      49.65   57.03                                                
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             75 SLAM-OZ              1:36.38    1:35.21    9  
      45.35   49.86                                                
 
Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             75 SLAM-OZ              3:30.30    3:33.53    9  
      49.41   54.82 1:00.91   48.39                                
 
Women 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-IN  'A'                              NT   11:16.51   18  
     1) Zedonis, Lisa L W48             2) Eime, Lindy E W48              
     3) Gregory, Ellen D W45            4) Gettelfinger, Cheryl M W52     
       34.91  1:14.30  1:55.58  2:36.13    18.26    45.87  1:36.76  2:27.64
       49.59  1:25.81  2:05.07  2:45.70    40.30  1:16.38  1:59.06  3:27.04
  2 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT   13:00.46   14  
     1) Guins, Ann H W56                2) Smith, Melinda J W57           
     3) Kron, Lilly W78                 4) Kessler, Laura L W49           
       41.61  1:27.93  2:16.61  2:54.39             51.82  1:39.80  2:31.23
       50.25  1:49.17  2:56.15  4:03.39  1:04.27  1:38.56  2:15.81  3:31.45
 
Women 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-IN  'A'                              NT    5:15.46   18  
     1) Harter, Michelle C W39          2) Rian, Victoria L W43           
     3) Sobecki, Megan E W24            4) Zedonis, Lisa L W48            
       36.85  1:16.97    42.87  1:31.51    34.43  1:15.05    34.07  1:11.93
  2 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT    6:19.83   14  
     1) Guins, Ann H W56                2) Kron, Lilly W78                
     3) Beck, Pam M W52                 4) Smith, Melinda J W57           
       43.38  1:28.41    55.35  2:00.65    19.30    38.01  1:27.37  2:12.76
 
Women 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O*H*I*O Masters Swim Club-LE  'A'                      NT    5:50.49   18  
     1) Kessler, Laura L W49            2) Kron, Lilly W78                
     3) Guins, Ann H W56                4) Smith, Melinda J W57           
       31.58  1:05.04    56.13  1:59.12    36.81  1:19.27    40.40  1:27.06
 
Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westview Healthplex-IN  'A'                            NT    1:58.16   18  
     1) Montgomery, Scott J M40         2) Jolliffe, William M45          
     3) Young, Michael D M41            4) McCluskey, Kevin M31           
       30.01    30.62    30.15    27.38                                    
 
Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westview Healthplex-IN  'A'                            NT    4:39.92   18  
     1) Young, Michael D M41            2) Hutton, Matt M37               
     3) Montgomery, Scott J M40         4) McCluskey, Kevin M31           
       31.92  1:05.29    36.76  1:18.69    34.20  1:11.18    30.22  1:04.76
 
Men 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-IN  'A'                              NT    9:40.93   18  
     1) Houchens, Jeremy M39            2) Mustard, Kirk T M43            
     3) Berridge, Jeffrey K M39         4) Tansinsin, Rosendo (Sextus M37 
       30.27  1:04.37  1:39.84  2:15.75    34.73  1:15.29  1:56.97  2:39.42
       32.90  1:09.32  1:46.59  2:22.91    32.07  1:08.15  1:45.25  2:22.85
 
Men 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-IN  'A'                              NT    4:33.20   18  
     1) Morgan, Patrick A M30           2) Stephens, Ryan K M38           
     3) Tansinsin, Rosendo (Sextus M37  4) Simon, Robert D M39            
       35.37  1:13.78    33.05  1:11.32    32.56  1:09.89    27.67    58.21
  2 Westview Healthplex-IN  'A'                            NT    5:19.90   14  
     1) Jolliffe, William M45           2) McCluskey, Kevin M31           
     3) Montgomery, Scott J M40         4) Hutton, Matt M37               
       42.72  1:29.28    35.42  1:15.56    35.17  1:20.93    35.28  1:14.13
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doc IU Masters Swimming-IN  'A'                        NT    2:05.76   18  
     1) Tanner, David A M59             2) Jerden, Rita M W47             
     3) Schickore, Jutta W45            4) Finn, Peter R M55              
       31.65    35.00    31.46    27.65                                    
 
Mixed 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-IN  'A'                              NT    9:06.89   18  
     1) Clarke, Chris A M41             2) Rian, Victoria L W43           
     3) Sobecki, Megan E W24            4) O'Malley, Mark V M33           
       29.18  1:01.50  1:33.89  2:06.17    33.26  1:10.27  1:47.79  2:23.88
       32.85  1:09.19  1:45.89  2:21.80    30.34  1:04.34  1:39.84  2:15.04
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doc IU Masters Swimming-IN  'A'                        NT    2:15.55   18  
     1) Stager, Joel M M57              2) Finn, Peter R M55              
     3) Schickore, Jutta W45            4) Jerden, Rita M W47             
       34.89    33.92    34.82    31.92                                    
  2 YMCA Indy SwimFit-IN  'A'                              NT    2:21.62   14  
     1) Harter, Michelle C W39          2) Gregory, Ellen D W45           
     3) Morgan, Patrick A M30           4) Rosselle, Steve M59            
       35.42    33.39    38.75    34.06                                    
  3 Westview Healthplex-IN  'A'                            NT    2:37.40   12  
     1) Jolliffe, William M45           2) McCluskey, Kevin M31           
     3) Ruemmele, Jane H W50            4) Houin, Mary Jane W25           
       41.97    26.84    18.91  1:09.68