Licensed to YMCA Indy SwimFit          Hy-Tek's Meet Manager 3/20/2005 03:12 PM
               2005 State Masters Meet - 3/18/2005 to 3/19/2005                
                                    Results                                    
 
Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Longest, Lindsay R        23 NASTI                  29.70      28.50   20  
  2 Hakes, Marianne R         22 BSMSC                  37.92      32.22   17  
  3 Schenkel, Katie           19 ISF                    29.20      33.76   16  
 
Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hakes, Marianne R         22 BSMSC                1:15.45    1:09.77   20  
      33.61   36.16                                                
 
Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Pam                24 ISF                  2:20.00    2:22.10   20  
      33.71   36.51   36.32   35.56                                
 
Women 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McPeak, Erin              24 ISF                  5:50.00    6:06.08   20  
      34.14   36.13   37.27   37.36   37.58   37.45   37.32   36.39
      36.99   35.45                                                
 
Women 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Longest, Lindsay R        23 NASTI                  36.89      36.29   20  
 
Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schenkel, Katie           19 ISF                    39.40      40.94   20  
 
Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McPeak, Erin              24 ISF                    29.50      30.40   20  
  1 Schenkel, Katie           19 ISF                    36.20      34.78   20  
  2 Young, Pam                24 ISF                    33.00      31.70   17  
  3 Longest, Lindsay R        23 NASTI                  34.55      32.58   16  
 
Women 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Heather           24 ISF                  1:04.40    1:02.98   20  
      29.84   33.14                                                
  2 McPeak, Erin              24 ISF                  1:04.00    1:07.09   17  
      32.00   35.09                                                
  3 Young, Pam                24 ISF                  1:10.00    1:10.18   16  
      33.02   37.16                                                
  4 Longest, Lindsay R        23 NASTI                1:21.30    1:17.78   15  
      33.58   44.20                                                
 
Women 19-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Pam                24 ISF                  2:55.00    2:40.23   20  
      38.04   42.01   41.33   38.85                                
 
Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Longest, Lindsay R        23 NASTI                1:27.00    1:19.71   20  
      35.13   44.58                                                
 
Women 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Heather           24 ISF                  2:20.40    2:23.54   20  
      30.99   36.82   41.70   34.03                                
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cravotta, Karen           25 AVON                   32.00      26.91   20  
  2 Nicolini, Stephanie       26 ISF                    28.78      28.16   17  
  3 Kiefer, Beth              28 NASTI                  26.00      28.66   16  
  4 Zimmer, Jennifer          27 ISF                    28.60      28.93   15  
  5 Rasmussen, Leigh A        25 NASTI                  31.00      30.16   14  
  6 Andersen, Christie A      27 NASTI                  30.50      30.45   13  
  7 Colvin, Lora              26 NASTI                  32.72      32.62   12  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cravotta, Karen           25 AVON                 1:05.00      59.39   20  
      29.21   30.18                                                
  2 Zimmer, Jennifer          27 ISF                  1:03.60    1:03.52   17  
      30.69   32.83                                                
  3 Kiefer, Beth              28 NASTI                1:05.00    1:06.01   16  
      31.25   34.76                                                
  4 Andersen, Christie A      27 NASTI                1:10.00    1:08.09   15  
      32.69   35.40                                                
 -- Rasmussen, Leigh A        25 NASTI                1:05.50         DQ  
      15.27                                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cravotta, Karen           25 AVON                 2:25.00    2:07.37   20  
      28.87   31.79   33.51   33.20                                
  2 Rasmussen, Leigh A        25 NASTI                2:25.00    2:26.72   17  
      32.31   36.49   39.09   38.83                                
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denniston, Danielle       26 NASTI                6:30.00    6:24.29   20  
      33.05   36.09   37.52   38.81   39.59   39.97   40.10   40.68
      40.64   37.84                                                
  2 Kiefer, Beth              28 NASTI                7:35.00    6:43.73   17  
      35.28   38.92   40.43   40.97   40.63   41.78   41.73   41.71
      41.66   40.62                                                
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Awe, Sarah                25 AVON                      NT   22:15.70   20  
      34.24   38.29   39.68   40.00   39.86   40.60   40.38   40.40
      40.34   40.73   40.57   41.09   41.32   40.92   40.92   41.10
      41.36   40.91   41.12   41.29   40.93   40.91   41.32   40.64
      41.78   41.10   40.99   41.11   40.62   40.60   40.46   40.24
      39.88
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denniston, Danielle       26 NASTI                  33.00      32.65   20  
  2 Andersen, Christie A      27 NASTI                  36.00      36.01   17  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denniston, Danielle       26 NASTI                1:13.00    1:11.90   20  
      34.63   37.27                                                
  2 Andersen, Christie A      27 NASTI                1:20.00    1:21.90   17  
      39.58   42.32                                                
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denniston, Danielle       26 NASTI                2:50.00    2:43.15   20  
      37.19   40.36   42.80   42.80                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melanie J       26 ISF                    33.20      33.86   20  
  2 O'Connell, Jennifer       26 NASTI                  36.50      38.71   17  
  3 Dwiggins, Lori L          29 NASTI                  40.30      40.15   16  
  4 Colvin, Lora              26 NASTI                  45.12      41.24   15  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melanie J       26 ISF                  1:11.20    1:12.87   20  
      35.08   37.79                                                
  2 O'Connell, Jennifer       26 NASTI                1:24.05    1:22.69   17  
      39.39   43.30                                                
  3 Dwiggins, Lori L          29 NASTI                1:28.77    1:27.63   16  
      42.07   45.56                                                
  4 Colvin, Lora              26 NASTI                1:34.69    1:30.76   15  
      43.55   47.21                                                
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melanie J       26 ISF                  2:34.22    2:36.44   20  
      36.84   39.65   39.65   40.30                                
  2 Port, Juliete             29 ISF                  2:51.87    2:58.83   17  
      41.80   45.17   46.28   45.58                                
  3 O'Connell, Jennifer       26 NASTI                3:00.01    3:00.65   16  
      41.14   44.95   48.53   46.03                                
  4 Colvin, Lora              26 NASTI                3:19.17    3:16.96   15  
      44.92   48.93   51.34   51.77                                
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nicolini, Stephanie       26 ISF                    31.50      31.49   20  
  2 Rasmussen, Leigh A        25 NASTI                  34.50      34.09   17  
  3 Andersen, Christie A      27 NASTI                  35.00      35.02   16  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nicolini, Stephanie       26 ISF                  1:09.00    1:10.80   20  
      32.56   38.24                                                
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Port, Juliete             29 ISF                  2:38.13    2:48.85   20  
      36.26   42.10   44.36   46.13                                
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Denniston, Danielle       26 NASTI                1:26.00    1:14.12   20  
      33.88   40.24                                                
  2 Zimmer, Jennifer          27 ISF                  1:25.00    1:14.89   17  
      36.65   38.24                                                
  3 Kiefer, Beth              28 NASTI                1:10.00    1:18.17   16  
      36.04   42.13                                                
  4 O'Connell, Jennifer       26 NASTI                1:16.00    1:19.06   15  
      38.47   40.59                                                
  5 Dwiggins, Lori L          29 NASTI                1:28.00    1:22.18   14  
      39.64   42.54                                                
  6 Colvin, Lora              26 NASTI                1:24.29    1:25.12   13  
      41.50   43.62                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Connell, Jennifer       26 NASTI                2:50.26    2:48.70   20  
      36.54   44.29   48.04   39.83                                
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Melanie J       26 ISF                  4:59.50    4:54.93   20  
      32.07   37.36   40.46   38.27   39.53   40.57   34.17   32.50
  2 Port, Juliete             29 ISF                  5:42.06    5:40.13   17  
      35.78   42.53   46.56   45.41   47.25   46.97   38.46   37.17
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunley, Jen               32 ISF                    32.00      27.50   20  
  2 Hellman, Sarah L          30 ISF                    32.00      32.34   17  
  3 Nelson, Julie             32 NASTI                  38.00      33.37   16  
  4 Zachwieja, Meg            31 ISF                       NT      34.94   15  
  5 Gileno, Jean              32 NASTI                  37.98      37.44   14  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunley, Jen               32 ISF                  1:08.00    1:01.13   20  
      29.45   31.68                                                
  2 Hellman, Sarah L          30 ISF                  1:15.00    1:11.91   17  
      34.20   37.71                                                
  3 Zachwieja, Meg            31 ISF                       NT    1:15.20   16  
      37.04   38.16                                                
  4 Nelson, Julie             32 NASTI                1:30.00    1:15.53   15  
      36.25   39.28                                                
  5 Gileno, Jean              32 NASTI                1:25.26    1:27.61   14  
      41.43   46.18                                                
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holzhausen, Amanda        31 ISF                  2:35.00    2:34.53   20  
      35.30   38.70   39.98   40.55                                
  2 Hellman, Sarah L          30 ISF                  2:40.00    2:39.12   17  
      36.47   39.86   41.87   40.92                                
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               34 ILM                 11:00.00   11:00.34   20  
      28.74   30.86   32.04   32.51   32.64   32.81   32.79   33.25
      33.54   33.57   33.81   33.71   33.69   33.94   34.29   34.07
      33.86   33.66   33.46   33.10                                
  2 Latina, Raena A           34 NASTI               14:00.00   13:36.64   17  
      34.37   38.68   40.65   41.01   40.91   41.55   41.32   41.32
      41.74   41.62   41.84   41.47   42.32   41.99   41.68   41.54
      40.97   41.26   41.39   39.01                                
  3 Holzhausen, Amanda        31 ISF                       NT   14:26.78   16  
      39.31   41.39   43.07   43.31   43.87   44.30   44.81   44.82
      44.43   43.96   44.13   44.77   44.45   44.15   44.04   44.08
      43.41   42.50   42.44   39.54                                
  4 Nelson, Julie             32 NASTI                     NT   16:44.44   15  
      42.41   47.37   48.73   50.26   51.33   52.83   51.87   52.15
      52.19   50.74   51.15   51.11   50.86   51.88   51.18   50.83
      50.46   50.72   49.80   46.57                                
  5 Chappell, Jill            33 NASTI               18:00.00   17:44.65   14  
      43.10   48.31   52.28   53.10   53.91   53.59   54.01   54.10
      54.35   54.31   54.37   53.85   53.79   55.24   56.04   54.81
      55.09   54.75   55.22   50.43                                
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holzhausen, Amanda        31 ISF                    38.00      36.84   20  
  2 Zachwieja, Meg            31 ISF                       NT      42.67   17  
  3 Gileno, Jean              32 NASTI                  45.39      42.83   16  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               34 ILM                  1:06.50    1:03.08   20  
      30.81   32.27                                                
  2 Wilson, Kirstin           30 ISF                  1:09.73    1:09.83   17  
      33.90   35.93                                                
  3 Gileno, Jean              32 NASTI                     NT    1:40.46   16  
      44.77   55.69                                                
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kirstin           30 ISF                  2:25.45    2:26.47   20  
      33.95   36.89   37.89   37.74                                
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gileno, Jean              32 NASTI                  59.41      59.83   20  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               34 ILM                  1:10.00    1:09.08   20  
      32.88   36.20                                                
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               34 ILM                  2:30.00    2:27.46   20  
      34.02   37.29   37.85   38.30                                
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hunley, Jen               32 ISF                    36.00      30.40   20  
  2 Latina, Raena A           34 NASTI                  34.40      33.25   17  
  3 Hellman, Sarah L          30 ISF                    39.00      38.32   16  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               34 ILM                  1:00.00      59.77   20  
      28.45   31.32                                                
  2 Latina, Raena A           34 NASTI                1:19.00    1:15.23   17  
      35.90   39.33                                                
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kirstin           30 ISF                  2:33.78    2:35.96   20  
      34.33   39.20   41.01   41.42                                
  2 Latina, Raena A           34 NASTI                2:48.00    2:47.75   17  
      37.16   42.84   43.85   43.90                                
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Latina, Raena A           34 NASTI                1:16.20    1:15.79   20  
      35.78   40.01                                                
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilson, Kirstin           30 ISF                  2:25.65    2:27.99   20  
      33.10   36.33   43.84   34.72                                
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine               34 ILM                  4:41.50    4:45.87   20  
      29.21   32.51   37.67   38.50   40.68   41.03   33.25   33.02
  2 Latina, Raena A           34 NASTI                5:55.00    5:53.46   17  
      35.50   42.41   45.61   45.70   54.21   52.58   38.78   38.67
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Theresa         36 NASTI                     NT      34.35   20  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Gerri          39 ISF                    59.30      59.12   20  
      28.33   30.79                                                
  2 Shuck, Susie              39 ISF                  1:03.00    1:02.46   17  
      29.71   32.75                                                
  3 Derzhavets, Melanie       39 NASTI                1:32.74    1:34.42   16  
      45.88   48.54                                                
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              39 ISF                  2:20.90    2:17.36   20  
      31.39   34.17   35.65   36.15                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria            38 ISF                  5:55.00    5:48.41   20  
      31.63   35.21   36.09   36.42   36.12   35.60   35.00   34.79
      34.58   32.97                                                
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria            38 ISF                       NT   12:32.81   20  
      34.31   37.63   37.95   38.59   38.05   38.44   38.33   38.57
      38.53   38.30   38.43   37.65   37.93   38.05   38.03   38.01
      38.34   37.06   36.39   34.22                                
  2 Bailie, Bridget           35 ISF                 13:42.00   14:07.31   17  
      37.93   39.95   41.68   42.86   43.24   42.98   42.71   43.32
      42.84   42.73   42.75   43.09   42.62   42.81   43.61   43.14
      42.23   43.36   42.20   41.26                                
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria            38 ISF                 20:08.00   20:27.44   20  
      32.33   36.71   37.88   37.50   37.64   37.81   37.74   37.64
      37.53   37.62   37.41   37.56   37.87   37.44   37.69   37.74
      37.63   37.72   38.12   37.56   37.58   37.71   37.49   37.47
      37.34   37.53   37.59   37.29   36.94   37.21   36.35   36.27
      33.53
  2 Bailie, Bridget           35 ISF                       NT   23:21.19   17  
      37.18   39.56   40.82   41.14   41.09   41.38   41.10   41.36
      42.09   41.90   42.02   43.29   43.00   43.37   42.65   43.07
      43.47   43.01   43.38   43.31   43.61   43.51   43.70   44.01
      42.67   43.54   43.30   43.44   43.43   42.86   43.22   43.78
      41.93
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Theresa         36 NASTI                     NT      40.46   20  
  2 Derzhavets, Melanie       39 NASTI                  44.87      43.89   17  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lamb, Jennifer            37 NASTI                1:35.00    1:20.81   20  
      40.14   40.67                                                
  2 Houchens, Kris            37 ISF                       NT    1:30.41   17  
      44.63   45.78                                                
  3 Thompson, Theresa         36 NASTI                     NT    1:33.37   16  
      44.74   48.63                                                
  4 Derzhavets, Melanie       39 NASTI                     NT    1:43.26   15  
      47.20   56.06                                                
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lamb, Jennifer            37 NASTI                     NT    3:01.67   20  
      41.65   44.13   47.73   48.16                                
  2 Thompson, Theresa         36 NASTI                     NT    3:26.94   17  
      47.05   51.15 1:48.74                                        
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cummins, Andrea           39 Unattached             37.01      37.57   20  
  2 Bailie, Bridget           35 ISF                    38.85      38.48   17  
  3 Lamb, Jennifer            37 NASTI                  45.00      39.79   16  
  4 Houchens, Kris            37 ISF                       NT      48.40   15  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cummins, Andrea           39 Unattached           1:21.20    1:20.99   20  
      38.35   42.64                                                
  2 Shuck, Susie              39 ISF                  1:21.50    1:22.47   17  
      38.78   43.69                                                
  3 Bailie, Bridget           35 ISF                  1:25.00    1:23.83   16  
      39.93   43.90                                                
  4 Rian, Victoria            38 ISF                  1:24.20    1:25.50   15  
      40.93   44.57                                                
  5 Thompson, Theresa         36 NASTI                     NT    1:41.78   14  
      47.91   53.87                                                
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cummins, Andrea           39 Unattached           2:53.28    2:52.75   20  
      39.21   43.83   45.17   44.54                                
  2 Bailie, Bridget           35 ISF                  3:04.74    3:04.57   17  
      42.62   47.14   47.79   47.02                                
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria            38 ISF                    31.50      31.72   20  
  2 Hildebrand, Ilyse         37 ISF                    32.00      32.21   17  
  3 Houchens, Kris            37 ISF                       NT      40.92   16  
  4 Derzhavets, Melanie       39 NASTI                  48.05      46.45   15  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria            38 ISF                  1:10.80    1:13.06   20  
      33.89   39.17                                                
  2 Hildebrand, Ilyse         37 ISF                  1:10.61    1:13.55   17  
      34.89   38.66                                                
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hildebrand, Ilyse         37 ISF                  2:47.21    2:53.29   20  
      37.24   42.74   45.88   47.43                                
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lamb, Jennifer            37 NASTI                1:30.00    1:21.58   20  
      37.67   43.91                                                
  2 Derzhavets, Melanie       39 NASTI                1:46.39    1:42.97   17  
      45.81   57.16                                                
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              39 ISF                  2:29.80    2:32.82   20  
      32.27   38.60   46.50   35.45                                
  2 Bailie, Bridget           35 ISF                  2:58.06    2:56.00   17  
      39.47   47.24   48.47   40.82                                
  3 Houchens, Kris            37 ISF                       NT    3:01.19   16  
      43.86   48.58   51.24   37.51                                
  4 Lamb, Jennifer            37 NASTI                3:15.00    3:01.61   15  
      37.89   44.46   54.43   44.83                                
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              39 ISF                  5:18.90    5:27.75   20  
      33.86   39.04   41.44   41.65   46.68   48.97   37.96   38.15
  2 Lamb, Jennifer            37 NASTI                     NT    6:37.01   17  
      41.00   49.71   51.69   53.07   55.35   55.05   47.17   43.97
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schubert, Beth            41 NASTI                  30.70      29.58   20  
  2 Zigler, Julie             43 NASTI                  30.00      30.75   17  
  3 Gorski, Lisa              43 NASTI                  31.00      31.74   16  
  4 Gassen, Carol             44 ISF                    33.19      32.41   15  
  5 Tamer-Maschmeyer, Maria   42 ISF                    31.00      32.97   14  
  6 Comer, Kym                43 NASTI                  45.00      34.96   13  
  7 Sackers, Elizabeth        41 NASTI                  42.52      40.40   12  
  8 O'Dore, Cheryl            40 ISF                       NT      40.82   11  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zigler, Julie             43 NASTI                1:08.00    1:08.27   20  
      33.01   35.26                                                
  2 Gorski, Lisa              43 NASTI                1:10.00    1:11.11   17  
      33.47   37.64                                                
  3 Gassen, Carol             44 ISF                  1:15.17    1:14.19   16  
      33.36   40.83                                                
  4 Moseley, Martha           44 NASTI                     NT    1:19.45   15  
      35.73   43.72                                                
  5 Sackers, Elizabeth        41 NASTI                2:00.05    1:48.80   14  
      49.72   59.08                                                
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamer-Maschmeyer, Maria   42 ISF                  2:45.00    2:31.64   20  
      35.45   38.55   39.54   38.10                                
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          40 DOC                  6:32.00    6:18.65   20  
      33.55   37.12   38.82   39.03   39.10   38.92   39.29   38.25
      38.47   36.10                                                
  2 Myers, Tina               43 ISF                       NT    7:11.27   17  
      39.35   42.46   42.73   43.71   43.40   43.76   44.16   44.13
      44.34   43.23                                                
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McAteer, Katherine        41 ISF                       NT   13:08.21   20  
      34.67   37.58   38.68   39.34   40.16   40.06   39.96   40.00
      40.01   39.93   39.73   39.87   39.78   39.77   39.77   39.99
      39.83   40.14   40.17   38.77                                
  2 Corkins, Lindy            43 ISF                       NT   16:19.09   17  
      44.38   48.77   49.06   49.44   49.78   49.64   48.93   49.85
      49.05   49.93   50.22   49.08   49.60   48.49   49.40   49.42
      48.80   48.99   48.62   47.64                                
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Myers, Tina               43 ISF                 25:00.00   24:52.76   20  
      40.36   44.88   45.39   45.28   44.91   45.35   44.52   45.15
      44.99   44.70   44.81   44.78   44.32   44.61   44.98   44.68
      44.44   44.53   44.82   44.55   44.74   44.82   44.89   45.38
      44.95   44.86   45.22   44.99   45.01   45.27   45.14   45.45
      59.99
  2 Moseley, Martha           44 NASTI               29:00.00   26:02.06   17  
      45.94
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schubert, Beth            41 NASTI                  34.00      33.87   20  
  2 Zigler, Julie             43 NASTI                  40.00      39.42   17  
  3 Moseley, Martha           44 NASTI                     NT      41.24   16  
  4 Sackers, Elizabeth        41 NASTI                  56.17      58.56   15  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schubert, Beth            41 NASTI                1:13.00    1:13.67   20  
      36.72   36.95                                                
  2 Zigler, Julie             43 NASTI                1:23.00    1:24.96   17  
      41.45   43.51                                                
  3 Myers, Tina               43 ISF                  1:45.00    1:34.17   16  
      46.83   47.34                                                
  4 Sackers, Elizabeth        41 NASTI                2:17.55    2:15.10   15  
    1:03.88 1:11.22                                                
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McAteer, Katherine        41 ISF                       NT    2:52.80   20  
      42.06   43.92   44.27   42.55                                
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moseley, Martha           44 NASTI                     NT      43.01   20  
  2 Comer, Kym                43 NASTI                  50.00      46.45   17  
 -- O'Dore, Cheryl            40 ISF                       NT         DQ  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moseley, Martha           44 NASTI                     NT    1:34.05   20  
      44.07   49.98                                                
  2 O'Dore, Cheryl            40 ISF                       NT    1:39.23   17  
      46.57   52.66                                                
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McAteer, Katherine        41 ISF                  2:57.34    3:00.62   20  
      41.32   45.67   46.94   46.69                                
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schubert, Beth            41 NASTI                  30.70      31.00   20  
  2 McAteer, Katherine        41 ISF                    32.88      32.41   17  
  3 Zigler, Julie             43 NASTI                  38.00      34.96   16  
  4 Corkins, Lindy            43 ISF                    39.67      37.78   15  
  5 Myers, Tina               43 ISF                    45.00      40.81   14  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          40 DOC                  1:10.04    1:10.61   20  
      33.15   37.46                                                
  2 Corkins, Lindy            43 ISF                  1:26.02    1:25.41   17  
      41.04   44.37                                                
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          40 DOC                  2:36.32    2:37.88   20  
      34.33   40.49   42.62   40.44                                
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schubert, Beth            41 NASTI                1:14.70    1:14.26   20  
      33.68   40.58                                                
  2 Moseley, Martha           44 NASTI                     NT    1:23.76   17  
      38.29   45.47                                                
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norwood, Roberta          45 ISF                    26.12      27.05   20  
  2 Stager, Nan H             49 DOC                    29.80      29.89   17  
  3 Schenkel, Patricia        49 ISF                    30.00      30.16   16  
  4 Miller, Lisa J            45 NASTI                  31.01      30.53   15  
  5 Webb, Nancy J             47 NASTI                  34.02      31.45   14  
  6 Delanois, Barbara         49 ILM                    32.50      32.09   13  
  7 Petit, Linda              49 NASTI                  38.00      34.26   12  
  8 O'Kane, Joan              49 NASTI                  50.00      41.87   11  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Christine E     46 ISF                  1:03.56    1:04.99   20  
      31.80   33.19                                                
  2 Miller, Lisa J            45 NASTI                1:11.00    1:10.66   17  
      34.29   36.37                                                
  3 Webb, Nancy J             47 NASTI                1:11.04    1:10.74   16  
      33.09   37.65                                                
  4 Schuster, Cathy           46 NASTI                1:30.00    1:16.90   15  
      37.55   39.35                                                
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Nancy J             47 NASTI                2:25.01    2:41.44   20  
      34.01   38.82   44.54   44.07                                
  2 Miller, Lisa J            45 NASTI                2:46.00    2:41.67   17  
      36.77   40.95   43.26   40.69                                
  3 Schuster, Cathy           46 NASTI                2:45.00    2:54.49   16  
      39.81   44.18   45.41   45.09                                
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Webb, Nancy J             47 NASTI                7:10.00    7:18.08   20  
      34.44   38.54   42.63   45.05   45.77   46.29   46.62   46.52
      47.71   44.51                                                
  2 Roach, Peggy              49 NASTI                8:30.00    8:20.45   17  
      43.12   48.03   50.13   51.33   51.60   51.95   52.28   52.55
      51.62   47.84                                                
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Nan H             49 DOC                       NT   14:01.57   20  
      36.70   41.30   42.82   42.93   42.88   43.15   43.35   42.89
      42.64   42.77   42.71   42.45   42.51   42.64   42.33   42.16
      41.95   42.33   41.91   39.15                                
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Lisa J            45 NASTI               27:56.00   24:44.10   20  
      37.05   42.24   44.09   44.74   44.77   45.65   45.52   44.73
      47.14   46.51   46.51   44.66   45.15   45.65   44.96   44.99
      45.09   45.27   45.09   45.00   45.94   46.38   45.43   45.92
      46.08   45.40   46.09   46.02   45.17   44.77   45.17   44.28
      42.64
  2 Schuster, Cathy           46 NASTI               26:00.00   25:35.93   17  
      38.84   43.26   44.05   45.31   45.77   46.02   46.25   46.17
      47.52   47.53   47.60   47.42   47.23   47.58   47.36   48.01
      48.19   45.21   46.10   46.68   46.18   47.28   45.42   46.69
      47.59   46.21   48.05   47.99   47.61   48.66   47.59   48.01
      46.55
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norwood, Roberta          45 ISF                    35.00      34.58   20  
  2 Miller, Lisa J            45 NASTI                     NT      41.81   17  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Paula              46 ISF                  1:25.00    1:18.17   20  
      38.49   39.68                                                
  2 Stager, Nan H             49 DOC                  1:18.40    1:19.59   17  
      37.32   42.27                                                
  3 Delanois, Barbara         49 ILM                  1:22.04    1:21.86   16  
      40.53   41.33                                                
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         49 ILM                  2:57.00    3:04.85   20  
      41.82   44.03   46.92   52.08                                
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norwood, Roberta          45 ISF                    40.00      37.28   20  
  2 Gettelfinger, Cheryl      47 ISF                    37.38      37.37   17  
  3 Petit, Linda              49 NASTI                  40.50      39.30   16  
  4 Yanson, Karen D           49 DUNE                   40.44      39.60   15  
  5 Miller, Lisa J            45 NASTI                  44.30      42.75   14  
  6 Roach, Peggy              49 NASTI                  42.92      43.67   13  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      47 ISF                  1:21.75    1:21.62   20  
      38.92   42.70                                                
  2 Yanson, Karen D           49 DUNE                 1:28.80    1:26.90   17  
      40.44   46.46                                                
  3 Petit, Linda              49 NASTI                1:38.00    1:32.20   16  
      41.54   50.66                                                
  4 Delanois, Barbara         49 ILM                  1:42.00    1:34.60   15  
      45.52   49.08                                                
  5 Roach, Peggy              49 NASTI                1:39.50    1:35.01   14  
      44.77   50.24                                                
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      47 ISF                  2:54.42    3:00.36   20  
      41.21   45.49   47.97   45.69                                
  2 Roach, Peggy              49 NASTI                3:24.90    3:27.96   17  
      47.07   53.03   54.46   53.40                                
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norwood, Roberta          45 ISF                    28.53      29.57   20  
  2 Pedersen, Christine E     46 ISF                       NT      34.85   17  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Christine E     46 ISF                  1:15.97    1:21.52   20  
      37.61   43.91                                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Nan H             49 DOC                  1:15.70    1:16.74   20  
      36.25   40.49                                                
  2 Yanson, Karen D           49 DUNE                 1:26.80    1:22.71   17  
      40.24   42.47                                                
  3 Webb, Nancy J             47 NASTI                1:24.00    1:25.57   16  
      40.49   45.08                                                
  4 Schuster, Cathy           46 NASTI                1:29.00    1:30.48   15  
      44.40   46.08                                                
  5 Petit, Linda              49 NASTI                1:31.00    1:31.32   14  
      44.06   47.26                                                
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Christine E     46 ISF                       NT    2:47.75   20  
      35.63   42.80   52.54   36.78                                
  2 Gettelfinger, Cheryl      47 ISF                  2:52.16    2:52.24   17  
      36.86   47.37   47.15   40.86                                
  3 Schuster, Cathy           46 NASTI                3:04.00    3:12.71   16  
      43.18   49.82   53.62   46.09                                
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      47 ISF                  6:18.66    6:06.19   20  
      39.04   45.24   50.07   52.50   48.23   48.59   41.70   40.82
  2 Schuster, Cathy           46 NASTI                7:09.00    7:01.86   17  
      47.33 1:00.94   54.30   53.52   54.96   55.28   49.77   45.76
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Susan            52 ISF                    27.50      28.56   20  
  2 Hayden, Sue               50 NASTI                     NT      35.83   17  
  3 Jessup, Dianne M          53 NASTI                  58.00      40.13   16  
  4 Reina, Ann                54 NASTI                  40.50      40.22   15  
  5 Bridges, Jill             54 NASTI                     NT      40.95   14  
  6 Wright, Mary K            54 NASTI                  45.00      41.49   13  
  7 Stanfield, Susie          54 NASTI                     NT      47.45   12  
  8 Baldwin, Ginny            52 NASTI                     NT      49.68   11  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Susan            52 ISF                  1:02.00    1:03.57   20  
      29.28   34.29                                                
  2 Johnson, Jan              50 ISF                  1:23.00    1:21.12   17  
      39.70   41.42                                                
  3 Jessup, Dianne M          53 NASTI                1:58.00    1:31.18   16  
      43.35   47.83                                                
  4 Fernandez, Linda H        53 AVON                      NT    1:40.67   15  
      47.54   53.13                                                
  5 Stanfield, Susie          54 NASTI                     NT    1:45.22   14  
      47.41   57.81                                                
  6 Baldwin, Ginny            52 NASTI                     NT    2:02.19   13  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrne, Joan               50 ISF                  2:16.00    2:28.82   20  
      33.80   37.31   38.95   38.76                                
  2 Jessup, Dianne M          53 NASTI                3:56.00    3:32.04   17  
                    1:51.93                                        
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne            51 IM                   6:40.00    6:15.66   20  
      33.77   36.80   37.80   38.10   38.20   38.20   38.39   38.16
      38.36   37.88                                                
  2 Johnson, Jan              50 ISF                  7:25.00    7:18.08   17  
      41.11   43.20   43.82   44.21   44.94   44.09   44.48   44.64
      44.69   42.90                                                
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne            51 IM                  13:15.00   12:51.39   20  
                      37.71   38.16   38.05   38.43   38.86   38.31
      38.88   38.64   38.89   39.16   39.31   39.51   39.57   39.24
      39.43   39.44   39.08   38.16                                
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne            51 IM                  22:30.00   20:58.40   20  
                              38.47   38.68                        
                                      38.09   38.06   37.89   38.06
      36.87
  2 Johnson, Jan              50 ISF                 25:10.00   25:40.54   17  
      41.11   44.69   45.62   45.67   45.59   45.96   45.81   45.44
      45.64   45.91   45.63   46.00   45.97   45.42   45.55   45.73
      45.24   45.58   45.42   45.46   45.40   45.57   45.69   45.39
      45.38   45.68   45.21   45.56   45.26   44.86   45.43   44.97
    1:28.70
  3 Reina, Ann                54 NASTI               32:00.00   32:05.16   16  
  4 Jessup, Dianne M          53 NASTI               30:00.00   32:05.24   15  
 -- Byrne, Joan               50 ISF                 21:50.00         DQ  
      33.92   37.38   38.72   39.33   40.12   40.20   40.46   41.17
      41.34   41.85 1:18.61                                        
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne            51 IM                     38.00      34.98   20  
  2 Francis, Susan            52 ISF                    35.44      37.20   17  
  3 Wright, Mary K            54 NASTI                  50.00      50.06   16  
  4 Baldwin, Ginny            52 NASTI                     NT    1:01.75   15  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne            51 IM                   1:18.00    1:13.28   20  
      35.65   37.63                                                
  2 Brooks, JO Ann            50 ISF                  1:18.27    1:16.48   17  
      36.93   39.55                                                
  3 Fernandez, Linda H        53 AVON                 1:46.97    1:48.00   16  
      51.37   56.63                                                
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beinke, Luanne            51 IM                   2:41.00    2:38.92   20  
      37.59   40.04   39.93   41.36                                
  2 Brooks, JO Ann            50 ISF                  2:50.14    2:43.53   17  
      38.30   40.34   42.20   42.69                                
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrne, Joan               50 ISF                    40.92      40.61   20  
  2 Bridges, Jill             54 NASTI                  46.38      44.42   17  
  3 Hayden, Sue               50 NASTI                     NT      45.66   16  
  4 Wright, Mary K            54 NASTI                  50.00      48.28   15  
  5 Reina, Ann                54 NASTI                  48.58      48.80   14  
  6 Stanfield, Susie          54 NASTI                     NT      59.91   13  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrne, Joan               50 ISF                  1:25.00    1:29.54   20  
      43.39   46.15                                                
  2 Fernandez, Linda H        53 AVON                      NT    1:41.56   17  
      49.39   52.17                                                
  3 Hayden, Sue               50 NASTI                     NT    1:42.44   16  
      47.80   54.64                                                
  4 Johnson, Jan              50 ISF                  1:55.00    1:42.72   15  
      49.81   52.91                                                
  5 Bridges, Jill             54 NASTI                1:38.26    1:43.55   14  
      51.32   52.23                                                
  6 Reina, Ann                54 NASTI                1:31.10    1:46.80   13  
      50.24   56.56                                                
  7 Wright, Mary K            54 NASTI                2:00.00    1:52.33   12  
      53.08   59.25                                                
  8 Stanfield, Susie          54 NASTI                     NT    2:24.56   11  
    1:09.36 1:15.20                                                
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bridges, Jill             54 NASTI                3:55.71    3:52.03   20  
      54.15   59.71 1:00.30   57.87                                
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reina, Ann                54 NASTI                  50.00      53.91   20  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Susan            52 ISF                  1:18.00    1:20.65   20  
      37.48   43.17                                                
  2 Baldwin, Ginny            52 NASTI                     NT    2:20.09   17  
    1:03.24 1:16.85                                                
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Byrne, Joan               50 ISF                  2:43.42    2:50.54   20  
      36.51   43.57   51.13   39.33                                
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, JO Ann            50 ISF                  6:12.94    6:10.14   20  
      38.48   44.75   45.58   45.27   54.19   55.60   43.51   42.76
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kubek, Ginny              58 NASTI                  43.00      41.17   20  
  2 Corcoran, Leslie S        56 NASTI                     NT      43.53   17  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Corcoran, Leslie S        56 NASTI                     NT    1:38.71   20  
      48.52   50.19                                                
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Corcoran, Leslie S        56 NASTI                     NT    3:46.79   20  
      52.61   56.00   59.68   58.50                                
  2 Cosper, Sue               56 ISF                  4:03.51    4:02.58   17  
      55.67 1:00.78 1:04.97 1:01.16                                
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               56 ISF                       NT   21:44.90   20  
      56.85 1:03.81 1:03.98 1:05.84 1:05.44 1:05.17 1:06.19 1:05.09
    1:05.38 1:03.74 1:06.30 1:04.42 1:04.99 1:04.48 1:06.19 1:05.43
    1:03.92 1:03.86 1:03.71 1:20.11                                
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kubek, Ginny              58 NASTI                  50.00      48.99   20  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Barbara H         57 ISF                  1:30.00    1:30.64   20  
      44.27   46.37                                                
  2 Kubek, Ginny              58 NASTI                     NT    2:02.81   17  
      51.21 1:11.60                                                
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Barbara H         57 ISF                  3:20.00    3:14.49   20  
      45.83   48.69   50.85   49.12                                
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kubek, Ginny              58 NASTI                  57.00      55.88   20  
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               56 ISF                  4:28.09    4:34.90   20  
    1:04.84 1:11.42 1:12.36 1:06.28                                
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Barbara H         57 ISF                    42.00      42.35   20  
 
Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Barbara H         57 ISF                  3:30.00    3:22.45   20  
      46.05   51.12   52.51   52.77                                
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kubek, Ginny              58 NASTI                     NT    1:55.49   20  
      48.94 1:06.55                                                
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hall, Carol A             57 ISF                       NT    9:20.89   20  
    1:01.18 1:04.74 1:19.80 1:18.54 1:12.29 1:13.89 1:05.61 1:04.84
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hewett, Susan S           62 NASTI                  41.94      42.24   20  
  2 Pollard, Susan            60 ISF                    52.24      51.71   17  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hewett, Susan S           62 NASTI                1:41.66    1:45.50   20  
      48.12   57.38                                                
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary            60 ILM                 14:42.40   14:55.03   20  
      39.24   43.28   44.92   45.06   45.07   44.82   45.38   45.94
      45.35   45.82   45.43   46.17   45.56   45.44   45.38   44.30
      44.97   44.68   44.64   43.58                                
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary            60 ILM                    37.64      36.91   20  
  2 Hewett, Susan S           62 NASTI                  54.82      51.93   17  
  3 Pollard, Susan            60 ISF                  1:05.96    1:04.42   16  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary            60 ILM                  1:22.89    1:20.93   20  
      38.51   42.42                                                
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary            60 ILM                  2:50.98    2:51.45   20  
      40.51   43.24   43.70   44.00                                
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Susan            60 ISF                  1:05.20    1:05.29   20  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hewett, Susan S           62 NASTI                  53.86      52.48   20  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hewett, Susan S           62 NASTI                2:01.99    2:03.29   20  
      53.17 1:10.12                                                
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary            60 ILM                  6:33.47    6:35.63   20  
      43.47   50.97   46.04   46.25 1:01.32   59.44   44.50   43.64
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reel, Patty               78 NASTI                  59.00      45.22   20  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crandall, Louise          75 GRIN                 2:14.00    2:13.80   20  
    1:04.02 1:09.78                                                
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crandall, Louise          75 GRIN                 1:23.00    1:28.08   20  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crandall, Louise          75 GRIN                 3:17.00    3:10.86   20  
    1:33.06 1:37.80                                                
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Servaas, Cory             80 ISF                       NT    1:38.52   20  
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Servaas, Cory             80 ISF                       NT    3:59.72   20  
    2:03.01 1:56.71                                                
 
Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schilke, Matt             24 ISF                    23.50      24.28   20  
  2 Kelly, Patrick S          21 ISF                    25.50      24.90   17  
 
Men 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schilke, Matt             24 ISF                    52.13      52.48   20  
      25.04   27.44                                                
  2 Merkle, Wes               24 ISF                    52.99      53.91   17  
      25.74   28.17                                                
  3 Kelly, Patrick S          21 ISF                    55.00      55.34   16  
      25.77   29.57                                                
 
Men 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schilke, Matt             24 ISF                  1:58.93    2:02.26   20  
      27.71   31.06   32.16   31.33                                
  2 Kelly, Patrick S          21 ISF                  2:05.00    2:05.46   17  
      28.21   31.43   33.13   32.69                                
 
Men 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         21 BSMSC                     NT    2:13.68   20  
      30.35   33.70   34.82   34.81                                
 
Men 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schilke, Matt             24 ISF                    25.85      28.22   20  
 
Men 19-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cuticchia, Tommie         21 BSMSC                     NT    2:23.54   20  
      32.14   36.31   37.29   37.80                                
 
Men 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merkle, Wes               24 ISF                  2:07.99    2:15.31   20  
      27.91   35.40   40.79   31.21                                
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krajewksi, Tom            26 ISF                    22.61      22.72   20  
  2 Smith, Marc               25 BSMSC                     NT      23.56   17  
  3 Sikich, Chris P           26 NASTI                  24.70      24.95   16  
  4 Sutton, Robert            29 ISF                    25.01      25.78   15  
  5 O'Sullivan-Hale, Brendan  28 ISF                    36.50      34.35   14  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krajewksi, Tom            26 ISF                    49.72      49.38   20  
      23.58   25.80                                                
  2 Simmons, Will             29 ISF                    50.14      50.21   17  
      23.87   26.34                                                
  3 Smith, Matt               25 BSMSC                  50.72      51.65   16  
      24.31   27.34                                                
  4 Smith, Marc               25 BSMSC                     NT      51.87   15  
      24.87   27.00                                                
  5 Shade, Jason              25 ISF                    55.00      52.49   14  
      25.20   27.29                                                
  6 Sikich, Chris P           26 NASTI                  54.54      54.08   13  
      25.70   28.38                                                
  7 Brookwalter, Charles C    28 ISF                    55.00      55.53   12  
      26.68   28.85                                                
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dawkins, Adam             29 ISF                  1:47.00    1:50.63   20  
      25.96   28.30   28.47   27.90                                
  2 Simmons, Will             29 ISF                  1:50.63    1:50.77   17  
      26.01   28.34   28.59   27.83                                
  3 Smith, Matt               25 BSMSC                1:54.89    1:56.44   16  
      26.81   28.67   29.98   30.98                                
  4 Shade, Jason              25 ISF                  1:54.00    1:56.90   15  
      27.18   29.44   30.27   30.01                                
  5 Smith, Marc               25 BSMSC                     NT    1:57.52   14  
      27.43   29.95   30.01   30.13                                
  6 Sutton, Robert            29 ISF                  2:01.01    2:02.19   13  
      28.93   30.98   31.39   30.89                                
  7 Dean, Nathaniel           28 NASTI                2:05.00    2:03.46   12  
      29.22   31.57   31.64   31.03                                
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dawkins, Adam             29 ISF                  5:00.00    4:57.74   20  
      27.24   29.63   30.12   30.48   30.88   30.81   30.13   29.73
      29.47   29.25                                                
  2 Dean, Nathaniel           28 NASTI                5:34.90    5:27.65   17  
      29.80   31.83   32.93   32.07   32.58   33.74   34.37   33.88
      33.79   32.66                                                
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simmons, Will             29 ISF                 11:00.00   10:46.96   20  
      27.71   31.27   32.19   32.84   33.14   33.02   33.22   33.40
      33.35   32.89   32.46   32.34   32.86   32.74   32.53   32.54
      32.42   32.66   32.52   30.86                                
  2 Sutton, Robert            29 ISF                       NT   11:45.85   17  
                      34.20   33.69   34.28   34.95   34.22   36.15
      35.47                   37.16   36.48   36.20   36.46   35.72
      35.95   35.46 1:08.60                                        
 
Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dean, Nathaniel           28 NASTI               19:30.00   19:28.93   20  
      31.93   35.85   35.29   35.47   35.15   36.38   36.45   36.55
      36.04   34.76   35.51   35.67   35.58   35.91   36.20   35.81
      35.55   35.95   36.20   35.41   35.78   36.04   35.34   35.58
      35.01   35.40   35.96   35.62   35.19   35.11   35.31   34.73
      32.20
  1 Brookwalter, Charles C    28 ISF                       NT   20:42.98   20  
      30.10   34.32   35.30   36.10   36.58   37.85   36.92   36.76
      37.05   37.54   38.62   38.41   38.85   38.76   38.73   38.70
      39.19   38.81   38.32   39.07   38.58   38.37   38.06   38.18
      39.05   38.53   38.27   38.49   38.65   37.84   38.50   38.15
      36.33
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morgan, Patrick           25 ISF                    26.95      27.62   20  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morgan, Patrick           25 ISF                    56.83      59.06   20  
      29.22   29.84                                                
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Sullivan-Hale, Brendan  28 ISF                    45.22      44.32   20  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dean, Nathaniel           28 NASTI                1:14.00    1:13.42   20  
      34.74   38.68                                                
  2 Sikich, Chris P           26 NASTI                1:15.00    1:13.53   17  
      35.48   38.05                                                
  3 O'Sullivan-Hale, Brendan  28 ISF                  1:36.09    1:37.37   16  
      46.32   51.05                                                
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morgan, Patrick           25 ISF                    26.71      25.65   20  
  2 Campbell, Jeff            28 ISF                    25.00      26.57   17  
  3 Dean, Nathaniel           28 NASTI                  31.00      29.95   16  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dawkins, Adam             29 ISF                    55.00      56.50   20  
      26.99   29.51                                                
  2 Morgan, Patrick           25 ISF                    55.98      57.15   17  
      27.75   29.40                                                
  3 Campbell, Jeff            28 ISF                    55.00      58.27   16  
      26.99   31.28                                                
  4 Shade, Jason              25 ISF                  1:00.00    1:00.80   15  
      28.64   32.16                                                
  5 Sutton, Robert            29 ISF                  1:01.01    1:02.73   14  
      29.01   33.72                                                
  6 Sikich, Chris P           26 NASTI                1:00.98    1:07.76   13  
  7 Dean, Nathaniel           28 NASTI                1:08.00    1:10.42   12  
      31.20   39.22                                                
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Jeff            28 ISF                  2:06.00    2:18.27   20  
      29.72   34.51   36.95   37.09                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Matt               25 BSMSC                  57.89      59.26   20  
      27.82   31.44                                                
  2 Sikich, Chris P           26 NASTI                1:04.00    1:03.35   17  
      29.52   33.83                                                
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brookwalter, Charles C    28 ISF                  2:09.00    2:26.85   20  
      28.09   38.44   45.01   35.31                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luckey, Andrew            34 NASTI                  23.41      23.78   20  
  2 Simon, Robert             34 ISF                    26.00      24.76   17  
  3 Zimmer, Tim               34 ISF                    28.00      25.17   16  
  4 Clark, Joshua L           30 NASTI                  28.50      26.27   15  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luckey, Andrew            34 NASTI                  52.29      52.29   20  
      25.27   27.02                                                
  2 Zimmer, Tim               34 ISF                    56.00      55.33   17  
      26.38   28.95                                                
  3 Clark, Joshua L           30 NASTI                1:05.00      59.73   16  
      28.46   31.27                                                
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fero, John                34 ISF                       NT    1:59.32   20  
      28.13   29.89   30.77   30.53                                
  2 Maydak, Jeff              31 NASTI                2:05.01    2:01.44   17  
      29.17   31.06   30.98   30.23                                
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Halbert, Jeffrey B        30 ISF                  5:00.00    4:57.79   20  
      26.91   29.35   30.03   30.42   30.64   30.49   30.35   30.38
      30.37   28.85                                                
  2 Zimmer, Tim               34 ISF                  5:00.00    5:39.96   17  
      30.66   32.47   33.69   34.08   34.55   34.86   35.13   35.20
      35.08   34.24                                                
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Halbert, Jeffrey B        30 ISF                 10:20.15   10:20.03   20  
      27.20   29.97   30.76   30.94   31.08   31.13   31.50   31.52
      31.73   31.48   31.30   31.50   31.45   31.67   31.47   31.49
      31.30   31.75   31.16   29.63                                
  2 Maydak, Jeff              31 NASTI               12:30.05   11:45.61   17  
      32.10   34.50                           35.21   35.66   35.53
      35.29                           35.57                        
              35.98   35.72   33.96                                
  3 Zimmer, Tim               34 ISF                 12:30.00   11:54.32   16  
      31.64   35.40   35.94   35.66   36.26   36.74   36.51   36.38
      36.58   36.91   36.70   37.08   36.74   36.76   36.25   36.65
      36.50   36.44   33.05   30.13                                
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Awe, Robb                 30 AVON                25:00.00   24:01.33   20  
                      44.51                                   44.26
    1:24.06
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              31 NASTI                  28.34      27.92   20  
  2 Clark, Joshua L           30 NASTI                  34.00      32.52   17  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              31 NASTI                1:01.12      59.96   20  
      29.07   30.89                                                
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              31 NASTI                2:18.56    2:17.39   20  
      33.49   35.36   35.06   33.48                                
  2 Berridge, Jeffrey         34 ISF                  2:24.00    2:25.77   17  
      35.96   37.13   36.81   35.87                                
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luckey, Andrew            34 NASTI                  30.50      30.95   20  
  2 Clark, Joshua L           30 NASTI                  43.00      35.49   17  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luckey, Andrew            34 NASTI                  25.97      26.01   20  
  2 Simon, Robert             34 ISF                    29.00      27.15   17  
  3 Fero, John                34 ISF                    26.80      27.60   16  
  4 Zimmer, Tim               34 ISF                    30.00      28.79   15  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fero, John                34 ISF                  1:00.00    1:00.85   20  
      28.06   32.79                                                
  2 Simon, Robert             34 ISF                  1:02.00    1:01.33   17  
      28.86   32.47                                                
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Halbert, Jeffrey B        30 ISF                  2:03.00    2:05.44   20  
      27.65   31.17   33.11   33.51                                
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Luckey, Andrew            34 NASTI                  58.57    1:00.04   20  
      28.26   31.78                                                
  2 Simon, Robert             34 ISF                  1:07.00    1:04.12   17  
      29.05   35.07                                                
  3 Clark, Joshua L           30 NASTI                1:22.00    1:12.00   16  
      33.40   38.60                                                
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berridge, Jeffrey         34 ISF                  2:25.00    2:26.14   20  
      31.89   36.60   41.46   36.19                                
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Halbert, Jeffrey B        30 ISF                  4:26.06    4:29.09   20  
      25.60   31.62   36.14   35.99   38.82   38.60   31.37   30.95
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shope, Jon                39 ISF                    23.23      24.18   20  
  2 Sackett, Larry            38 SBM                    28.18      26.91   17  
  3 Curmbo, Bill              39 NASTI                     NT      35.58   16  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sackett, Larry            38 SBM                  1:03.43    1:02.60   20  
      30.09   32.51                                                
  2 Curmbo, Bill              39 NASTI                     NT    1:27.65   17  
      40.94   46.71                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Houchens, Jeremy          35 ISF                  1:58.17    1:56.97   20  
      26.94   29.60   30.37   30.06                                
  2 Sackett, Larry            38 SBM                  2:36.25    2:30.53   17  
      33.31   36.81   40.31   40.10                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Houchens, Jeremy          35 ISF                  5:20.59    5:13.72   20  
      27.62   30.06   31.21   31.74   31.95   31.94   32.11   32.46
      32.52   32.11                                                
  2 Raver, Allen L            36 NASTI                5:52.91    5:46.26   17  
      30.34   34.36   35.43   35.91   36.24   37.08   34.57   35.41
      34.34   32.58                                                
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raver, Allen L            36 NASTI               12:02.29   11:54.66   20  
      30.33   34.13   35.40   35.92   37.08   36.97   36.31   35.55
      36.58   36.80   36.61   37.08   36.35   35.27   37.95   36.93
      35.56   36.97   35.41   31.46                                
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raver, Allen L            36 NASTI                     NT   20:13.61   20  
      29.52   33.50   35.83   35.85   36.56   36.86   36.86   36.45
      37.02   37.60   36.54   36.96   37.28   37.98   37.59   36.27
      37.42   38.43   37.28   37.59   37.05   37.79   37.54   36.89
      36.51   36.60                   38.17   37.83   36.38 1:15.23
      36.32
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curmbo, Bill              39 NASTI                     NT      51.99   20  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Houchens, Jeremy          35 ISF                    32.06      31.58   20  
  2 Curmbo, Bill              39 NASTI                     NT      46.82   17  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Houchens, Jeremy          35 ISF                  1:09.63    1:09.01   20  
      32.53   36.48                                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raver, Allen L            36 NASTI                  27.59      27.27   20  
  2 Sackett, Larry            38 SBM                    29.82      29.62   17  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ordinartseva, Igor        37 ISF                    56.00      57.99   20  
      27.58   30.41                                                
  2 Raver, Allen L            36 NASTI                1:04.59    1:02.50   17  
      28.79   33.71                                                
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Raver, Allen L            36 NASTI                2:36.29    2:35.19   20  
      30.45   36.20   44.19   44.35                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ordinartseva, Igor        37 ISF                    58.58      59.04   20  
      28.00   31.04                                                
  2 Shope, Jon                39 ISF                  1:00.25    1:02.96   17  
      29.49   33.47                                                
  3 Sackett, Larry            38 SBM                  1:25.21    1:19.29   16  
      36.61   42.68                                                
  4 Curmbo, Bill              39 NASTI                     NT    1:54.25   15  
      53.38 1:00.87                                                
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pesut, Bernie B           40 NASTI                  26.00      24.07   20  
  2 Catellier, Ken P          44 ISF                    27.00      25.83   17  
  3 Johnson, Jack D           44 NASTI                  28.75      28.39   16  
  4 Zigler, Kurt              43 NASTI                  30.00      29.37   15  
  5 Harr, Andrew              43 AVON                   29.00      30.81   14  
  6 Clark, Charles            44 ISF                    31.00      32.47   13  
  7 Derzhavets, Gabriel       43 NASTI                  42.88      39.83   12  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pesut, Bernie B           40 NASTI                  56.50      52.34   20  
      25.72   26.62                                                
  2 Roby, Bud                 43 ISF                    53.50      55.00   17  
      26.69   28.31                                                
  3 Catellier, Ken P          44 ISF                    57.00      56.74   16  
      27.14   29.60                                                
  4 Harlos, Brent A           41 SCSM                 1:00.00      59.79   15  
      28.76   31.03                                                
  5 Johnson, Jack D           44 NASTI                1:03.00    1:02.04   14  
      29.73   32.31                                                
  6 Zigler, Kurt              43 NASTI                1:10.00    1:06.07   13  
      32.11   33.96                                                
  7 Weiss, John M             43 ISF                       NT    1:07.77   12  
      32.65   35.12                                                
  8 Harr, Andrew              43 AVON                 1:06.00    1:08.73   11  
      32.83   35.90                                                
  9 Clark, Charles            44 ISF                  1:06.00    1:09.24    9  
      32.84   36.40                                                
 10 Derzhavets, Gabriel       43 NASTI                1:41.31    1:39.69    7  
      46.82   52.87                                                
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roby, Bud                 43 ISF                  1:53.50    1:57.82   20  
      27.70   30.72   29.49   29.91                                
  2 Kline, Thomas A           41 NASTI                2:07.00    2:06.32   17  
      29.37   32.69   33.35   30.91                                
  3 Johnson, Jack D           44 NASTI                2:24.00    2:21.43   16  
      32.32   35.68   37.68   35.75                                
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kline, Thomas A           41 NASTI                6:00.00    5:50.86   20  
      31.43   34.08   35.60   35.86   36.08   35.79   36.03   36.20
      35.69   34.10                                                
  2 Harlos, Brent A           41 SCSM                 6:10.00    6:04.48   17  
      31.14   34.27   35.61   37.15   37.74   37.26   37.16   38.05
      38.48   37.62                                                
  3 Cummins, James A          43 Unattached           5:30.00    6:26.22   16  
      32.57   35.33   37.41   39.59                   40.83   40.64
      40.60   38.42                                                
  4 Johnson, Jack D           44 NASTI                6:30.00    6:28.42   15  
      33.74   36.16   39.03   40.42   40.41   39.24   40.05   40.81
      39.72   38.84                                                
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Catellier, Ken P          44 ISF                 12:00.00   12:43.57   20  
      29.46   33.27   36.62   38.10   39.24   39.73   39.36   39.87
      40.28   38.74   39.57   40.25   39.82   39.44   38.83   39.05
      38.05   39.18   38.03   36.68                                
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kline, Thomas A           41 NASTI               22:30.00   20:58.82   20  
      31.15   35.39   35.86   37.34   36.99   37.51   37.78   37.96
      38.34   38.64   38.71   38.88   38.90   38.98   39.07   38.79
      38.85   38.93   39.15   39.02   39.03   39.09   38.92   39.10
      38.98   39.01   39.16   38.71   38.78   38.62   38.35   38.17
      36.66
  2 Lohsl, Mathew J           43 GRIN                      NT   22:29.00   17  
      35.75   39.42   41.14   42.15   41.98   41.16   41.71   42.26
      42.70   41.25   41.46   41.91   42.32   41.64   41.53   40.05
      41.16   41.20   41.10   41.78   41.89   41.15   41.81   41.79
      40.66   40.90   41.11   40.86   40.71   39.76   39.48   38.77
      36.44
  3 Hiskes, Mark              42 ISF                 24:50.00   23:29.47   16  
      38.01   40.04   42.43   41.06   41.83   42.39   42.55   43.12
      43.07   42.95   42.81   43.34   42.60   42.83   43.06   42.58
      43.29   43.26   43.55   42.85   43.42   43.85   42.24   43.58
      44.31   43.52   44.05   43.34   42.14   43.49   43.07   42.68
      42.16
  4 Eastes, Jeffrey J         44 NASTI               26:30.00   26:34.81   15  
      37.64   43.30   45.76                   47.05   46.86   46.75
      46.57   46.49   47.02   47.15   46.88   47.44   47.01   47.22
      47.18   47.18   48.04   47.29   48.16   47.93   48.09   48.40
      48.02   47.46   49.21   48.67   47.90   47.53   45.79   46.02
    1:35.83
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramos, Bill               40 DOC                    33.00      31.82   20  
  2 Derzhavets, Gabriel       43 NASTI                  54.68      52.15   17  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramos, Bill               40 DOC                  1:12.00    1:10.55   20  
      34.17   36.38                                                
  2 Derzhavets, Gabriel       43 NASTI                     NT    1:56.93   17  
      53.32 1:03.61                                                
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramos, Bill               40 DOC                  2:55.00    2:38.69   20  
      37.85   40.58   41.34   38.92                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Weiss, John M             43 ISF                       NT      36.27   20  
  2 Zigler, Kurt              43 NASTI                  40.00      36.72   17  
  3 Derzhavets, Gabriel       43 NASTI                     NT      51.89   16  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roby, Bud                 43 ISF                  1:08.50    1:10.69   20  
      33.44   37.25                                                
  2 Ramos, Bill               40 DOC                  1:25.00    1:18.97   17  
      37.20   41.77                                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kline, Thomas A           41 NASTI                  27.00      25.57   20  
  2 Cummins, James A          43 Unattached             29.00      28.40   17  
  3 Holove, Victor R          44 NASTI                  28.53      29.17   16  
  4 Weiss, John M             43 ISF                       NT      32.28   15  
  5 Bonifield, Stephen R      42 AVON                   35.00      32.37   14  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kline, Thomas A           41 NASTI                1:00.00      58.14   20  
      27.48   30.66                                                
  2 McCarthy, Dan             43 ISF                  1:04.38    1:04.96   17  
      30.48   34.48                                                
  3 Holove, Victor R          44 NASTI                1:04.44    1:06.47   16  
      30.31   36.16                                                
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kline, Thomas A           41 NASTI                2:15.00    2:22.25   20  
      29.88   35.57   37.44   39.36                                
  2 Holove, Victor R          44 NASTI                2:52.99    2:44.98   17  
      33.50   41.12   44.68   45.68                                
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pesut, Bernie B           40 NASTI                1:04.00    1:00.70   20  
      29.36   31.34                                                
  2 Catellier, Ken P          44 ISF                  1:07.00    1:06.50   17  
      30.82   35.68                                                
  3 Cummins, James A          43 Unattached                NT    1:08.90   16  
      32.32   36.58                                                
  4 Holove, Victor R          44 NASTI                1:10.80    1:14.14   15  
      33.38   40.76                                                
  5 Zigler, Kurt              43 NASTI                1:25.00    1:16.93   14  
      35.69   41.24                                                
  6 Clark, Charles            44 ISF                  1:20.00    1:28.41   13  
      40.41   48.00                                                
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roby, Bud                 43 ISF                  2:14.00    2:13.86   20  
      30.07   33.80   39.72   30.27                                
  2 Pesut, Bernie B           40 NASTI                2:22.00    2:14.45   17  
      28.62   36.30   39.03   30.50                                
  3 McCarthy, Dan             43 ISF                  2:23.42    2:24.81   16  
      29.56   36.66   42.83   35.76                                
  4 Holove, Victor R          44 NASTI                2:34.20    2:40.65   15  
      30.56   42.65   47.49   39.95                                
  5 Weiss, John M             43 ISF                       NT    2:52.65   14  
      32.87   44.98   47.42   47.38                                
  6 Harr, Andrew              43 AVON                 3:14.00    3:26.83   13  
      37.90 1:01.37 1:03.79   43.77                                
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lohsl, Mathew J           43 GRIN                      NT    5:41.41   20  
      28.57   35.74   47.01   46.81   50.23   51.05   41.24   40.76
  2 Bonifield, Stephen R      42 AVON                 6:30.00    5:51.40   17  
      35.87   42.58   46.66   46.59   50.58   50.54   39.92   38.66
  3 Holove, Victor R          44 NASTI                5:47.30    6:00.14   16  
      30.19   38.02   50.45   50.47   50.90   50.11   43.94   46.06
  4 Eastes, Jeffrey J         44 NASTI                7:30.00    7:23.03   15  
      43.03   51.90   59.79 1:02.61 1:02.31 1:02.60   51.98   48.81
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Ralph P            48 NASTI                  25.90      23.56   20  
  2 Miller, Robert K          45 GRIN                   24.60      23.99   17  
  3 Barnes, Tom               48 ISF                    25.90      25.43   16  
  4 Dixon, Kirk               46 NASTI                  25.20      25.53   15  
  5 Peck, Jim                 47 ISF                    25.70      25.74   14  
  6 Vernasco, Ronald E        45 Unattached             26.14      26.06   13  
  7 Merrell, Jay              46 NASTI                     NT      27.00   12  
  8 Schleifman, Bill I        45 NASTI                  28.89      28.43   11  
  9 Arkin, Eddie              48 ISF                       NT      29.61    9  
 10 Marshall, John R          46 NASTI                  30.70      29.64    7  
 11 Bolen, Steve              48 NASTI                  33.00      32.48    6  
 -- Moore, Ronald D           46 INDY                   27.01         DQ  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Ralph P            48 NASTI                  56.20      52.99   20  
      25.87   27.12                                                
  2 Miller, Robert K          45 GRIN                   55.70      53.58   17  
      25.77   27.81                                                
  3 Peck, Jim                 47 ISF                    58.36      58.43   16  
      27.82   30.61                                                
  4 Sealey, Don               45 ISF                    58.56      58.82   15  
      28.42   30.40                                                
  5 Moore, Ronald D           46 INDY                 1:01.29    1:02.64   14  
      27.71   34.93                                                
  6 Merrell, Jay              46 NASTI                     NT    1:03.69   13  
      30.57   33.12                                                
  7 Schleifman, Bill I        45 NASTI                1:05.00    1:05.80   12  
      32.89   32.91                                                
  8 Marshall, John R          46 NASTI                1:10.00    1:09.21   11  
      33.48   35.73                                                
  9 Bolen, Steve              48 NASTI                1:16.00    1:11.31    9  
      34.05   37.26                                                
 10 Arkin, Eddie              48 ISF                       NT    1:27.03    7  
    1:08.96   18.07                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Robert K          45 GRIN                 2:08.00    2:03.25   20  
      29.02   30.73   31.76   31.74                                
  2 Schubert, Peter           45 NASTI                2:04.90    2:04.09   17  
      29.71   30.81   31.53   32.04                                
  3 Dixon, Kirk               46 NASTI                2:10.00    2:07.44   16  
      29.38   32.67   33.46   31.93                                
  4 Jones, Stephan S          48 BSMSC                2:40.00    2:41.04   15  
      37.02   40.71 1:23.31                                        
  5 Bolen, Steve              48 NASTI                2:40.00    2:49.51   14  
      38.34                   44.00                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barber, James D           45 NASTI                6:00.00    5:22.09   20  
      30.18   32.22   32.83   32.92   32.96   32.91   32.58   32.40
      32.12   30.97                                                
  2 Schubert, Peter           45 NASTI                5:36.00    5:32.05   17  
      31.45   33.40   33.87   33.55   33.25   33.51   33.75   33.25
      33.10   32.92                                                
  3 Miller, Robert K          45 GRIN                 6:20.00    5:46.04   16  
      31.51   33.64   34.14   34.43   34.99   35.09   35.82   35.91
      35.76   34.75                                                
  4 Jones, Stephan S          48 BSMSC                7:09.00    7:09.49   15  
      39.38                           44.08                        
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barber, James D           45 NASTI               23:00.00   10:52.18   20  
      30.21   32.59   32.93   32.86   33.40   33.02   32.82   33.05
      32.84   32.78   32.61   32.61   32.65   32.75   32.81   33.06
      32.69   32.83   32.41   31.26                                
  2 Schubert, Peter           45 NASTI               11:45.00   11:36.64   17  
      31.74   34.31   35.25   34.97   35.07   34.95   35.09   35.07
      34.83   34.98   35.48   34.73   35.17   35.32   35.05   35.14
      35.11   35.22   34.84   34.32                                
  3 Shirey, Mark              47 NASTI                     NT   12:37.11   16  
      34.01   35.80   37.17   37.44   37.96   37.81   38.45   38.47
      38.62   38.22   38.48   38.53   38.92   38.58   38.37   38.45
      39.14   38.83   38.35   35.51                                
  4 Meek, Dan                 48 ISF                 14:09.60   14:39.16   15  
      36.01   41.38   42.87   44.04   44.24   44.71   44.64   44.63
      45.53   45.52   45.18   45.33   45.50   45.02   44.83   44.77
      45.48   44.51   44.02   40.95                                
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barber, James D           45 NASTI               30:00.00   17:58.27   20  
  2 Schleifman, Bill I        45 NASTI               24:14.00   24:58.01   17  
      37.40   42.08   44.50   45.72   46.33   47.00   46.31   45.81
      46.24   46.26   46.27   45.89   45.76   46.35   46.15   46.48
      46.26   46.07   45.87   46.07   45.82   45.63   45.56   46.60
      45.75   46.23   46.15   45.88   46.29   45.77   45.99   45.33
      38.19
  3 Bernstein, Mike           48 ISF                 24:55.77   25:04.86   16  
      38.19   42.99   44.59   45.40   46.41   45.39   45.34   45.37
      46.02   45.79   45.90   45.94   45.81   45.55   45.60   45.88
      45.19   45.73   46.40   46.34   47.15   46.46   46.72   46.56
      46.34   46.78   46.14   47.83   45.19   45.21   46.76   46.84
      43.05
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Ralph P            48 NASTI                  29.90      27.85   20  
  2 Shirey, Mark              47 NASTI                  29.82      29.94   17  
  3 Crutchfield, Randy        46 NASTI                  30.50      30.05   16  
  4 Cummings, Brian           45 ISF                    33.00      30.39   15  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Ralph P            48 NASTI                1:05.40    1:04.06   20  
      31.45   32.61                                                
  2 Barnes, Tom               48 ISF                  1:05.00    1:05.75   17  
      32.25   33.50                                                
  3 Schubert, Peter           45 NASTI                1:15.00    1:10.25   16  
      34.63   35.62                                                
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shirey, Mark              47 NASTI                2:20.49    2:22.09   20  
      34.05   35.74   36.47   35.83                                
  2 Crutchfield, Randy        46 NASTI                2:26.00    2:27.28   17  
      34.61   37.32   38.27   37.08                                
  3 Schubert, Peter           45 NASTI                2:35.00    2:27.63   16  
      36.04   37.13   37.59   36.87                                
  4 Sealey, Don               45 ISF                       NT    2:41.95   15  
      39.61   40.33   41.12   40.89                                
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Kirk               46 NASTI                  31.20      31.94   20  
  2 Crutchfield, Randy        46 NASTI                  34.00      34.06   17  
  3 Shirey, Mark              47 NASTI                  33.56      34.15   16  
  4 Vernasco, Ronald E        45 Unattached             35.86      35.22   15  
  5 Schleifman, Bill I        45 NASTI                  37.75      37.65   14  
  6 Arkin, Eddie              48 ISF                       NT      38.22   13  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Kirk               46 NASTI                1:08.40    1:09.99   20  
      32.41   37.58                                                
  2 Sealey, Don               45 ISF                  1:13.21    1:15.78   17  
      36.12   39.66                                                
  3 Vernasco, Ronald E        45 Unattached                NT    1:22.43   16  
      39.14   43.29                                                
  4 Schleifman, Bill I        45 NASTI                1:25.00    1:23.74   15  
      40.08   43.66                                                
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sealey, Don               45 ISF                  2:39.64    2:40.31   20  
      36.94   40.86   40.87   41.64                                
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cummings, Brian           45 ISF                    29.00      27.47   20  
  2 Dixon, Kirk               46 NASTI                  32.50      28.72   17  
  3 Vernasco, Ronald E        45 Unattached             30.21      29.90   16  
  4 Meek, Dan                 48 ISF                    31.10      31.33   15  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meek, Dan                 48 ISF                  1:14.20    1:15.33   20  
      33.79   41.54                                                
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meek, Dan                 48 ISF                  2:59.10    3:07.76   20  
      36.39   46.82   52.42   52.13                                
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dixon, Ralph P            48 NASTI                1:04.40    1:00.95   20  
      28.59   32.36                                                
  2 Shirey, Mark              47 NASTI                1:05.03    1:05.27   17  
      29.95   35.32                                                
  3 Crutchfield, Randy        46 NASTI                1:06.00    1:06.43   16  
      29.89   36.54                                                
  4 Vernasco, Ronald E        45 Unattached           1:10.31    1:09.89   15  
      32.83   37.06                                                
  5 Peck, Jim                 47 ISF                  1:11.17    1:12.68   14  
      33.23   39.45                                                
  6 Merrell, Jay              46 NASTI                     NT    1:14.77   13  
      34.33   40.44                                                
  7 Marshall, John R          46 NASTI                1:22.00    1:24.85   12  
      39.91   44.94                                                
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crutchfield, Randy        46 NASTI                2:26.00    2:22.53   20  
      29.66   36.61   42.18   34.08                                
  2 Sealey, Don               45 ISF                  2:26.04    2:23.90   17  
      32.02   37.69   41.16   33.03                                
  3 Marshall, John R          46 NASTI                3:25.00    3:28.99   16  
      43.03   56.50 1:02.54   46.92                                
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sealey, Don               45 ISF                  5:16.79    5:19.92   20  
      29.65   39.22   40.06   40.39   44.44   47.00   39.04   40.12
  2 Meek, Dan                 48 ISF                  6:47.21    6:29.03   17  
      32.28   45.37   54.60   54.90   57.39   55.85   43.83   44.81
  3 Marshall, John R          46 NASTI                     NT    7:55.06   16  
      47.42 1:02.42 1:04.04 1:12.90 1:02.32 1:03.92   51.84   50.20
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodefeld, Gary            51 EAM                    25.90      25.24   20  
  2 Carstensen, Eric          51 NASTI                  27.30      26.81   17  
  3 O'Kane, James K           50 NASTI                     NT      27.05   16  
  4 Ridgeway, Larry           52 ISF                    30.00      28.34   15  
  5 Jameson III, John         50 ISF                    28.00      29.69   14  
  6 Nagel, Tom H              52 ISF                    32.00      30.09   13  
  7 O'Dowd, Mike              53 ISF                    45.21      44.57   12  
  8 Cooper, Monty             54 VIN                       NT      54.75   11  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodefeld, Gary            51 EAM                    59.00      57.53   20  
      27.74   29.79                                                
  2 Sager, Don                54 GRIN                   58.70      58.36   17  
      27.75   30.61                                                
  3 Carstensen, Eric          51 NASTI                  59.90      59.36   16  
      28.93   30.43                                                
  4 Mattingly, Denny          50 NASTI                1:01.00    1:00.02   15  
      29.63   30.39                                                
  5 O'Kane, James K           50 NASTI                     NT    1:01.25   14  
      30.40   30.85                                                
  6 Jameson III, John         50 ISF                  1:05.00    1:06.33   13  
      32.87   33.46                                                
  7 Nagel, Tom H              52 ISF                  1:18.00    1:11.40   12  
      34.23   37.17                                                
  8 Baldwin, Bob J            50 NASTI                     NT    1:33.15   11  
      42.85   50.30                                                
  9 O'Dowd, Mike              53 ISF                  1:41.56    1:37.81    9  
      44.30   53.51                                                
 10 Cooper, Monty             54 VIN                       NT    1:57.89    7  
      56.56 1:01.33                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstensen, Eric          51 NASTI                2:17.00    2:15.32   20  
      30.37   34.42   35.41   35.12                                
  2 Long, Dale                50 ISF                  2:30.00    2:18.94   17  
      32.29   35.48   35.79   35.38                                
  3 O'Kane, James K           50 NASTI                     NT    2:20.70   16  
      32.09   35.60   37.00   36.01                                
  4 Baldwin, Bob J            50 NASTI                     NT    3:30.80   15  
      42.19   53.28   59.26   56.07                                
  5 Cooper, Monty             54 VIN                       NT    4:13.46   14  
      56.37 1:04.10 1:08.42 1:04.57                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodefeld, Gary            51 EAM                  6:00.00    5:55.44   20  
      32.18   35.62   36.11   36.21   36.01   36.10   35.93   35.90
      35.87   35.51                                                
  2 Mattingly, Denny          50 NASTI                6:30.00    6:21.08   17  
      33.36   36.47   38.38   38.75   38.79   38.95   38.97   39.20
      39.08   39.13                                                
  3 Long, Dale                50 ISF                  6:40.00    6:29.84   16  
      33.91   37.55   38.82   40.01   40.34   41.00   39.97   40.05
      40.47   37.72                                                
  4 Cooper, Monty             54 VIN                       NT   11:37.81   15  
      58.94 2:17.11                 1:13.66 1:12.37 3:29.86        
 -- Sager, Don                54 GRIN                 6:08.00         DQ  
      32.87   34.89   35.93   35.41   34.99                        
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, David W            53 ISF                 13:30.00   13:19.23   20  
      34.88   39.00   40.07   40.74   40.68   41.39   40.67   40.96
      41.30   40.96   40.77   41.32   40.39   40.45   40.35   39.88
      39.75   39.41   39.27   36.99                                
  2 Harris, Al                52 ISF                 13:39.19   13:49.62   17  
      38.61   39.82   40.03   40.94   41.34   41.39   41.25   41.66
      41.95   41.92   42.20   42.18   42.41   41.82   42.42   41.68
      42.07   41.90   42.54   41.49                                
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridgeway, Larry           52 ISF                 24:00.00   21:18.56   20  
      34.15   36.50   37.47   37.70   38.18   38.31   38.43   38.76
      39.11   39.19   38.91   39.11   39.12   39.31   39.75   39.64
      39.08   39.59   39.44   39.44   39.44   39.21   39.35   39.19
      39.24   39.52   39.75   39.73   39.51   39.39   39.17   38.74
      35.13
  2 Lewis, David W            53 ISF                 22:30.00   21:59.97   17  
      34.31   38.20   39.00   39.43   39.58   39.85   39.84   40.03
      40.51   40.13   40.76   40.78   40.35   40.40   40.52   40.35
      40.28   40.32   40.30   40.26   40.49   40.36   40.69   40.76
      40.61   40.66   40.94   40.30   40.52   40.26   40.26   40.22
      38.70
  3 Carstensen, Eric          51 NASTI               22:42.00   22:27.85   16  
      34.22   38.07   39.73   39.77   40.35   39.90   40.24   39.94
      40.22   40.78   40.54   40.75   41.90   40.70   40.78   40.81
      41.13   42.16   41.67   41.64   41.89   41.83   42.60   41.72
      42.57   42.27   42.34   41.24   42.63   41.27   42.25   41.82
      38.12
  4 Baker, Greg S             52 NASTI                     NT   22:57.39   15  
  5 Long, Dale                50 ISF                 25:00.00   23:26.23   14  
      35.11   39.96   41.33   41.83   42.14   42.07   42.17   42.50
      42.69   43.79   43.17   43.06   43.31   43.87   43.25   43.31
      43.43   43.07   44.01   43.04   43.41   43.31   43.49   44.20
      44.18   43.62   44.46   42.66   45.41   41.69   42.22   41.13
      39.34
  6 Bly, Phillip M            52 ISF                 25:00.00   24:20.54   13  
                                                      44.28        
                   11:06.45                                        
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, David W            53 ISF                    32.00      33.88   20  
  2 Rodefeld, Gary            51 EAM                    36.00      34.44   17  
  3 O'Kane, James K           50 NASTI                     NT      34.46   16  
  4 Baker, Greg S             52 NASTI                  38.00      41.73   15  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, David W            53 ISF                  1:12.00    1:14.22   20  
      36.19   38.03                                                
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, David W            53 ISF                  2:40.00    2:42.17   20  
      37.64   41.17   42.05   41.31                                
  2 Harris, Al                52 ISF                  3:05.00    3:03.39   17  
                    1:35.29                                        
  3 Baker, Greg S             52 NASTI                     NT    3:14.17   16  
      46.20   47.86   50.15   49.96                                
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bly, Phillip M            52 ISF                    32.00      33.10   20  
  2 Mattingly, Denny          50 NASTI                  36.00      33.56   17  
  3 Carter, Michael A         54 EXCEL                  35.28      35.41   16  
  4 Baker, Greg S             52 NASTI                  35.50      35.76   15  
  5 Parmer, Tim R             52 NASTI                  38.00      37.48   14  
  6 Harris, Al                52 ISF                    37.52      37.95   13  
  7 Nagel, Tom H              52 ISF                    48.00      42.98   12  
  8 O'Dowd, Mike              53 ISF                  1:03.79    1:00.89   11  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bly, Phillip M            52 ISF                  1:12.00    1:13.26   20  
      34.82   38.44                                                
  2 Mattingly, Denny          50 NASTI                1:19.00    1:16.15   17  
      37.13   39.02                                                
  3 Carter, Michael A         54 EXCEL                1:17.56    1:18.98   16  
      37.21   41.77                                                
  4 Baker, Greg S             52 NASTI                1:20.00    1:21.60   15  
      38.85   42.75                                                
  5 Parmer, Tim R             52 NASTI                1:25.00    1:26.62   14  
      41.47   45.15                                                
  6 Harris, Al                52 ISF                  1:23.00    1:26.65   13  
      40.83   45.82                                                
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bly, Phillip M            52 ISF                  2:40.00    2:46.08   20  
      37.59   41.81   43.15   43.53                                
  2 Baker, Greg S             52 NASTI                2:55.00    3:04.61   17  
      42.34   48.15   49.02   45.10                                
  3 Harris, Al                52 ISF                  3:08.33    3:07.43   16  
      42.24   48.10   48.79   48.30                                
  4 Parmer, Tim R             52 NASTI                3:17.00    3:26.48   15  
      44.10   51.19   55.46   55.73                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstensen, Eric          51 NASTI                  31.00      29.87   20  
  2 Carter, Michael A         54 EXCEL                  30.38      30.02   17  
  3 Welkin, Dan               50 NASTI                  29.90      30.82   16  
  4 O'Kane, James K           50 NASTI                     NT      31.76   15  
  5 Lewis, David W            53 ISF                    32.00      33.65   14  
  6 Parmer, Tim R             52 NASTI                  42.00      37.60   13  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welkin, Dan               50 NASTI                1:12.00    1:12.41   20  
      34.07   38.34                                                
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welkin, Dan               50 NASTI                2:50.00    2:55.55   20  
      34.31   41.86   46.53   52.85                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstensen, Eric          51 NASTI                1:09.90    1:09.88   20  
      34.49   35.39                                                
  2 Rodefeld, Gary            51 EAM                  1:11.00    1:11.61   17  
      33.65   37.96                                                
  3 Welkin, Dan               50 NASTI                1:13.00    1:14.06   16  
      35.05   39.01                                                
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welkin, Dan               50 NASTI                2:40.00    2:41.93   20  
      33.64   43.77   45.89   38.63                                
  2 Ferndnandez, Gaston       53 AVON                      NT    3:26.28   17  
      40.54   47.99 1:07.14   50.61                                
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carstensen, Eric          51 NASTI                5:55.00    5:46.23   20  
      32.54   41.34   47.63   47.57   48.83   50.54   39.74   38.04
  2 Bly, Phillip M            52 ISF                       NT    5:57.90   17  
      34.64   44.65                   47.50   47.58   43.00   43.10
  3 Carter, Michael A         54 EXCEL                6:15.00    6:22.05   16  
      34.37   46.22   54.93   54.78   53.62   53.76   41.68   42.69
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Neill, Tim              58 GRIN                      NT      27.17   18.5
  1 Sidner, Dick              56 NASTI                  27.50      27.17   18.5
  3 Blume, Peter F            58 BSMSC                     NT      35.87   16  
  4 Beeks, Mike               58 ISF                    34.89      36.30   15  
  5 Risacher, Martin          57 NASTI                  45.00      38.79   14  
  6 Evans, Jim                55 ISF                    43.09      41.89   13  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sidner, Dick              56 NASTI                  59.90    1:00.50   20  
      29.12   31.38                                                
  2 O'Neill, Tim              58 GRIN                      NT    1:01.47   17  
      29.79   31.68                                                
  3 Beeks, Mike               58 ISF                  1:19.16    1:21.08   16  
      38.46   42.62                                                
  4 Blume, Peter F            58 BSMSC                     NT    1:25.57   15  
      41.98   43.59                                                
  5 Evans, Jim                55 ISF                  1:33.04    1:32.03   14  
      43.97   48.06                                                
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sidner, Dick              56 NASTI                2:20.00    2:20.86   20  
      31.68   36.31   38.22   34.65                                
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          59 EAM                  5:58.00    5:46.47   20  
      32.08   34.58   35.67   35.45   35.82   35.58   35.66   35.23
      34.23   32.17                                                
  2 Sidner, Dick              56 NASTI                6:24.00    6:23.69   17  
      33.10   36.98   38.51   40.07   41.61   39.00   39.41   40.25
      39.09   35.67                                                
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          59 EAM                 12:20.00   12:07.10   20  
      32.86   35.53   36.35   36.47   36.43   37.17   37.06   36.72
      36.77   37.01   36.74   37.14   36.44   36.86   37.01   37.08
      37.33   36.55   36.37   33.21                                
  2 Sidner, Dick              56 NASTI               14:09.00   13:40.71   17  
      35.05   38.38   40.81                   41.66   41.88   42.61
      41.59   42.90   42.17   41.31   42.83   41.95   42.08   43.09
      41.33   41.26   39.07   36.58                                
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          59 EAM                       NT   20:36.21   20  
  2 Sidner, Dick              56 NASTI               21:55.00   22:12.45   17  
      33.60   37.33   38.80   38.77   38.14   38.50   39.90   41.16
      39.75   38.55   42.20   40.69   40.76   41.60   40.34   41.45
      42.03   41.09   41.63   41.72   41.56   43.07   40.24   42.12
      41.70   41.95   41.66   41.59   41.52   40.77   40.84   40.39
      37.03
  3 Olds, Bill                55 ISF                 23:00.00   23:30.46   16  
      37.32   40.34   41.21   41.40   41.39   41.99   42.16   42.23
      42.35   42.09   42.36   42.54   41.96   41.90   42.55   42.99
      43.20   43.34   43.17   43.64   43.77   44.20   43.66   43.45
      44.06   44.27   43.51   43.95   44.14   44.09   43.79   44.11
      43.33
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Neill, Tim              58 GRIN                      NT      33.75   20  
  2 Roach, Bill F             55 NASTI                  41.00      48.63   17  
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          59 EAM                  2:34.00    2:35.00   20  
      36.38   39.02   40.84   38.76                                
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roach, Bill F             55 NASTI                  37.00      35.97   20  
  2 Wunsch, Gerald A          59 DOC                    39.00      40.52   17  
  3 Beeks, Mike               58 ISF                    46.20      45.10   16  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roach, Bill F             55 NASTI                1:24.00    1:22.23   20  
      38.40   43.83                                                
  2 Wunsch, Gerald A          59 DOC                  1:28.00    1:30.80   17  
      43.65   47.15                                                
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roach, Bill F             55 NASTI                3:15.00    3:10.62   20  
      41.27   48.72   51.67   48.96                                
  2 Wunsch, Gerald A          59 DOC                  3:10.00    3:15.74   17  
      45.04   50.47   50.09   50.14                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aleska, Roger             55 ISF                    29.31      30.04   20  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Doug              58 ISF                  1:03.50    1:06.08   20  
      30.97   35.11                                                
  2 Aleska, Roger             55 ISF                  1:05.00    1:11.24   17  
      33.40   37.84                                                
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Doug              58 ISF                  2:25.00    2:28.40   20  
      33.23   37.50   38.21   39.46                                
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Doug              58 ISF                  1:07.00    1:07.27   20  
      31.19   36.08                                                
  2 Aleska, Roger             55 ISF                  1:09.94    1:10.43   17  
      32.72   37.71                                                
  3 O'Neill, Tim              58 GRIN                      NT    1:16.47   16  
      35.01   41.46                                                
  4 Roach, Bill F             55 NASTI                1:30.00    1:22.28   15  
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Doug              58 ISF                  2:24.00    2:23.83   20  
      29.85   37.90   42.22   33.86                                
  2 Aleska, Roger             55 ISF                  2:20.00    2:41.33   17  
      31.96   43.40   46.56   39.41                                
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          59 EAM                  5:24.00    5:28.43   20  
      31.52   40.67   43.79   42.84   49.17   48.74   36.10   35.60
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Howard K          60 ILM                    30.37      30.83   20  
  2 Kalchev, Dimitar          61 NASTI                  37.00      34.91   17  
  3 Baker, Jerry              64 NASTI                  45.00      36.15   16  
  4 Householder, Howard       64 NASTI                  36.00      38.20   15  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Howard K          60 ILM                  1:10.17    1:09.75   20  
      32.28   37.47                                                
  2 Baker, Jerry              64 NASTI                1:40.00    1:19.53   17  
      37.24   42.29                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schein, Howard K          60 ILM                  2:58.50    2:46.55   20  
      36.02   40.94   44.35   45.24                                
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Church, Doug D            61 NASTI               30:00.00   25:56.03   20  
  2 Householder, Howard       64 NASTI                     NT   29:28.51   17  
      41.11   47.23   50.93   52.82   53.46   54.14   54.01   54.18
      54.27   53.06   53.77   54.03   54.56   54.73   54.19   53.98
      54.32   53.89   54.25   54.07   54.04   54.46   54.22   54.59
      54.91   55.49   55.68   55.03   55.50   54.73   55.31   55.93
      51.62
  3 Kalchev, Dimitar          61 NASTI                     NT   30:40.11   16  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Church, Doug D            61 NASTI                  37.00      38.26   20  
  2 Alford, Joseph S          61 GRIN                   43.00      42.20   17  
  3 Baker, Jerry              64 NASTI                1:00.00      46.85   16  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Church, Doug D            61 NASTI                1:25.00    1:23.96   20  
      41.70   42.26                                                
  2 Baker, Jerry              64 NASTI                2:10.00    1:49.87   17  
      51.90   57.97                                                
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Church, Doug D            61 NASTI                3:00.00    2:59.68   20  
      42.79   44.87   46.42   45.60                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Desserich, Russ           61 ISF                    38.03      39.24   20  
  2 Pohlmann, John T          61 ILM                    38.10      39.63   17  
  3 Alford, Joseph S          61 GRIN                   46.00      43.57   16  
  4 Kalchev, Dimitar          61 NASTI                  45.00      43.89   15  
  5 Householder, Howard       64 NASTI                     NT      52.44   14  
 -- Lee, Charles              60 NASTI                  33.97         DQ  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Charles              60 NASTI                1:14.11    1:16.84   20  
      36.20   40.64                                                
  2 Pohlmann, John T          61 ILM                  1:28.06    1:32.04   17  
      43.04   49.00                                                
  3 Desserich, Russ           61 ISF                  1:35.75    1:35.82   16  
      44.28   51.54                                                
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Charles              60 NASTI                2:48.63    2:51.11   20  
      39.06   43.78   45.02   43.25                                
  2 Pohlmann, John T          61 ILM                  3:20.00    3:29.64   17  
      46.05   53.58   57.22   52.79                                
  3 Kalchev, Dimitar          61 NASTI                3:40.00    3:49.01   16  
      47.22   58.32 1:03.15 1:00.32                                
  4 Desserich, Russ           61 ISF                  3:44.02    3:49.63   15  
      51.47 1:02.55 1:02.31   53.30                                
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Charles              60 NASTI                  30.73      30.92   20  
  2 Church, Doug D            61 NASTI                  35.00      33.36   17  
  3 Schein, Howard K          60 ILM                    34.50      36.07   16  
  4 Desserich, Russ           61 ISF                    43.11      43.70   15  
  5 Householder, Howard       64 NASTI                  47.00      49.31   14  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Charles              60 NASTI                1:10.45    1:12.32   20  
      36.31   36.01                                                
  2 Church, Doug D            61 NASTI                1:25.00    1:24.63   17  
      37.71   46.92                                                
  3 Pohlmann, John T          61 ILM                  1:26.97    1:32.15   16  
      46.43   45.72                                                
  4 Alford, Joseph S          61 GRIN                 1:40.00    1:35.62   15  
      45.06   50.56                                                
  5 Desserich, Russ           61 ISF                  1:33.92    1:36.04   14  
      46.22   49.82                                                
  6 Householder, Howard       64 NASTI                1:40.00    1:42.87   13  
      46.94   55.93                                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alford, Joseph S          61 GRIN                      NT    3:41.46   20  
      48.73   55.63 1:02.31   54.79                                
  2 Householder, Howard       64 NASTI                     NT    3:41.52   17  
      44.87   59.24 1:08.20   49.21                                
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Church, Doug D            61 NASTI                7:30.00    6:55.78   20  
      38.84   54.58   49.93   52.33 1:05.14 1:03.27   45.75   45.94
  2 Desserich, Russ           61 ISF                  7:58.39    8:43.27   17  
      48.41 1:06.26 1:11.70 1:14.56 1:14.33 1:10.91   59.28   57.82
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mennen, Marty             68 ISF                    28.00      28.73   20  
  2 Murphy, George            68 EAM                    30.51      33.01   17  
  3 Keefe, Edward K           66 NASTI                  45.00      47.91   16  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mennen, Marty             68 ISF                  1:03.00    1:02.70   20  
      31.35   31.35                                                
  2 Keefe, Edward K           66 NASTI                1:51.00    1:54.54   17  
      51.93 1:02.61                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mennen, Marty             68 ISF                  2:30.00    2:29.82   20  
      35.04   39.22   39.01   36.55                                
  2 Keefe, Edward K           66 NASTI                4:00.00    4:05.81   17  
      57.10 1:03.37 1:03.88 1:01.46                                
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           66 NASTI               10:45.00   10:49.80   20  
      53.67 1:03.73 1:08.14 1:07.18 1:06.18 1:05.81 1:07.87 1:06.74
    1:05.68 1:04.80                                                
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mennen, Marty             68 ISF                 14:00.00   14:31.67   20  
      40.28   42.95   43.00   43.07   42.95   43.10   42.95   42.85
      42.64   42.43   42.53   42.23   41.92   42.34   42.10   42.44
      50.28   47.47   48.48   45.66                                
  2 Yaw, Peter                67 ISF                       NT   19:50.22   17  
      49.78   54.69   58.44   58.79 1:00.63   59.37   59.38 1:01.40
    1:01.06 1:00.50 1:01.30 1:00.95 1:01.13 1:02.76 1:01.72 1:02.09
    1:00.89 1:00.97   59.92   54.45                                
  3 Keefe, Edward K           66 NASTI               22:00.00   23:21.85   16  
      59.15 1:09.32 1:09.92 1:10.03 1:10.09 1:10.19 1:11.44 1:12.76
    1:10.64 1:11.95 1:13.31 1:11.95 1:12.88 1:12.55 1:09.52 1:10.02
    1:09.97 1:10.94 1:09.13 1:06.09                                
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mennen, Marty             68 ISF                    34.50      33.84   20  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldstein, Mel            66 ISF                       NT    1:32.06   20  
      45.86   46.20                                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, George            68 EAM                    39.51      40.29   20  
  2 Goldstein, Mel            66 ISF                       NT      41.63   17  
  3 Yaw, Peter                67 ISF                       NT      50.42   16  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldstein, Mel            66 ISF                       NT    1:32.74   20  
      44.67   48.07                                                
  2 Murphy, George            68 EAM                  1:30.81    1:33.97   17  
      43.62   50.35                                                
  3 Yaw, Peter                67 ISF                       NT    1:58.65   16  
      56.80 1:01.85                                                
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yaw, Peter                67 ISF                       NT    4:14.40   20  
      56.56 1:05.09 1:06.91 1:05.84                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, George            68 EAM                    34.77      35.58   20  
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yaw, Peter                67 ISF                       NT    8:23.95   20  
      53.63 1:09.34                 1:08.60 1:10.05   54.92   55.78
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McAree, Fran              74 ISF                    34.00      34.98   20  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McAree, Fran              74 ISF                  1:21.00    1:18.86   20  
      37.55   41.31                                                
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Judd, Russell             72 ISF                    41.32      43.26   20  
  2 McAree, Fran              74 ISF                    48.00      45.97   17  
  3 Chalfie, Ivan             73 ISF                  1:00.98    1:07.08   16  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Judd, Russell             72 ISF                  1:31.92    1:31.71   20  
      44.92   46.79                                                
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Badger, Robert W          73 ISF                    44.30      46.31   20  
  2 Judd, Russell             72 ISF                    43.10      46.49   17  
  3 McAree, Fran              74 ISF                    57.00      50.88   16  
  4 Chalfie, Ivan             73 ISF                    58.50      54.33   15  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Judd, Russell             72 ISF                  1:37.05    1:42.35   20  
      48.51   53.84                                                
  2 Badger, Robert W          73 ISF                  1:45.20    1:55.30   17  
  3 Chalfie, Ivan             73 ISF                  2:30.00    2:25.22   16  
    1:06.25 1:18.97                                                
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Judd, Russell             72 ISF                  3:35.31    3:51.14   20  
      52.17   59.55 1:01.58   57.84                                
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McAree, Fran              74 ISF                    51.00      47.71   20  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Badger, Robert W          73 ISF                  1:41.80    1:46.02   20  
      52.27   53.75                                                
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cross, Arthur             78 ISF                  4:15.29    4:14.04   20  
    1:00.39 1:03.50 1:06.46 1:03.69                                
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           79 ILM                  3:45.92    3:36.84   20  
      49.78   55.69   56.82   54.55                                
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           79 ILM                  1:38.34    1:36.36   20  
      44.09   52.27                                                
 
Men 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           79 ILM                  3:37.69    3:32.16   20  
      44.45   53.80   57.14   56.77                                
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           79 ILM                  1:40.34    1:34.19   20  
      45.13   49.06                                                
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           79 ILM                  3:31.10    3:21.90   20  
      45.08   53.50   57.81   45.51                                
 
Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           79 ILM                  7:44.86    7:02.87   20  
      42.70   53.70   57.08   56.53   58.48   58.18   48.79   47.41
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              80 DOC                    47.99      46.64   20  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              80 DOC                  1:47.83    1:44.83   20  
      52.54   52.29                                                
 
Men 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              80 DOC                 20:54.05   22:00.50   20  
    1:06.91 1:09.39 1:10.51 1:10.50 1:07.92 1:07.36 1:07.36 1:06.77
    1:06.67 1:07.01 1:08.48 1:06.93 1:07.79 1:06.28 1:03.60 1:03.64
    1:04.73 1:04.40   58.64   55.61                                
 
Men 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Strong, Doug              80 DOC                 35:00.00         DQ  
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    1:59.63   40  
       29.59    30.23    29.02    30.79                                    
  2 Indy Swimfit  'A'                                      NT    2:00.77   34  
       28.40    33.12    29.90    29.35                                    
  3 Noblesville Area Swim Team  'C'                        NT    2:15.64   32  
       33.42    31.58    36.80    33.84                                    
  4 Indy Swimfit  'B'                                      NT    2:16.42   30  
       30.47    39.38    32.16    34.41                                    
  5 Noblesville Area Swim Team  'B'                        NT    2:20.82   28  
       31.32    35.20    43.00    31.30                                    
  6 Indy Swimfit  'C'                                      NT    2:26.47   26  
       40.07    36.01    34.04    36.35                                    
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    2:13.96   40  
       32.64    34.39    32.40    34.53                                    
  2 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    2:14.18   34  
     1) Denniston, Danielle 26          2) O'Connell, Jennifer 26         
     3) Latina, Raena A 34              4) Kiefer, Beth 28                
       33.96    38.33    32.64    29.25                                    
  3 Indy Swimfit  'B'                                      NT    2:38.63   32  
       49.54    31.28    47.65    30.16                                    
  4 Noblesville Area Swim Team  'C'                        NT    2:43.85   30  
     1) Colvin, Lora 26                 2) Dwiggins, Lori L 29            
     3) Gileno, Jean 32                 4) Moseley, Martha 44             
       43.05    40.87  1:19.93                                             
  5 Indy Swimfit  'C'                                      NT    2:50.93   28  
       40.15    56.97    39.73    34.08                                    
  6 Noblesville Area Swim Team  'B'                        NT    2:52.30   26  
     1) Rasmussen, Leigh A 25           2) Andersen, Christie A 27        
     3) Nelson, Julie 32                4) Chappell, Jill 33              
       56.99    45.73    33.75    35.83                                    
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    1:52.40   40  
       27.27    29.47    28.39    27.27                                    
  2 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    2:05.23   34  
       29.88    30.62    31.82    32.91                                    
  3 Indy Swimfit  'B'                                      NT    2:09.60   32  
       30.31    36.86    31.36    31.07                                    
  4 Noblesville Area Swim Team  'C'                        NT    2:40.88   30  
       35.63    46.82    38.23    40.20                                    
  5 Noblesville Area Swim Team  'B'                        NT    2:53.11   28  
       40.61    50.26  1:22.24                                             
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    2:07.28   40  
       33.67    37.37    29.07    27.17                                    
  2 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    2:19.67   34  
     1) Schubert, Beth 41               2) Zigler, Julie 43               
     3) Gorski, Lisa 43                 4) Lamb, Jennifer 37              
       38.83    38.66    31.10    31.08                                    
  3 Indy Swimfit  'B'                                      NT    2:41.11   32  
       39.10    45.57    41.47    34.97                                    
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    1:59.68   40  
       30.16    30.90    30.30    28.32                                    
  2 Indy Swimfit  'B'                                      NT    2:06.43   34  
       30.04    37.03    29.73    29.63                                    
  3 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    2:17.46   32  
       31.19    38.58    32.63    35.06                                    
  4 Noblesville Area Swim Team  'B'                        NT    2:32.41   30  
       43.53    40.19    37.90    30.79                                    
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    2:17.39   40  
       36.70    36.72    34.63    29.34                                    
  2 Indy Swimfit  'B'                                      NT    2:28.69   34  
       35.68  1:53.01                                                      
  3 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    2:37.73   32  
     1) Miller, Lisa J 45               2) Schuster, Cathy 46             
     3) Petit, Linda 49                 4) Roach, Peggy 49                
       54.15    30.94    40.51    32.13                                    
  4 Noblesville Area Swim Team  'C'                        NT    3:18.30   30  
     1) Jessup, Dianne M 53             2) Baldwin, Ginny 52              
     3) Bridges, Jill 54                4) Kubek, Ginny 58                
     1:01.06    48.14    49.57    39.53                                    
  5 Noblesville Area Swim Team  'B'                        NT    3:27.92   28  
     1) Webb, Nancy J 47                2) O'Kane, Joan 49                
     3) Hayden, Sue 50                  4) Wright, Mary K 54              
       47.85  1:22.39    53.08    24.60                                    
 
Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    2:59.77   40  
       52.47    39.95    51.21    36.14                                    
 
Women 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    3:44.04   40  
     1:03.06  1:00.95    57.21    42.82                                    
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    1:31.99   40  
       22.70    23.14    24.20    21.95                                    
  2 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    1:38.03   34  
       24.96    25.03    24.17    23.87                                    
  3 Indy Swimfit  'B'                                      NT    1:42.25   32  
       25.00    27.80    24.51    24.94                                    
  4 Noblesville Area Swim Team  'B'                        NT    2:23.96   30  
       46.61    41.51    27.70    28.14                                    
  5 Noblesville Area Swim Team  'C'                        NT    2:27.78   28  
       39.76    36.48    34.39    37.15                                    
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    1:48.56   40  
       28.11    32.60    25.63    22.22                                    
  2 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    1:51.37   34  
     1) Sikich, Chris P 26              2) Maydak, Jeff 31                
     3) Luckey, Andrew 34               4) Dean, Nathaniel 28             
       28.17    32.94    25.81    24.45                                    
  3 Noblesville Area Swim Team  'B'                        NT    2:38.55   32  
     1) Clark, Joshua L 30              2) Derzhavets, Gabriel 43         
     3) Pesut, Bernie B 40              4)                                
       49.86    35.71    27.44    45.54                                    
 -- Indy Swimfit  'B'                                      NT         DQ  
       32.83    42.37    19.97    22.36                                    
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    1:38.84   40  
       24.57    25.35    25.07    23.85                                    
  2 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    1:46.74   34  
       25.77    27.56    28.95    24.46                                    
  3 Indy Swimfit  'B'                                      NT    1:51.83   32  
       26.14    27.85    31.94    25.90                                    
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    2:04.77   40  
       29.46    41.22    27.54    26.55                                    
  2 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    2:07.03   34  
     1) Raver, Allen L 36               2) Kline, Thomas A 41             
     3) Holove, Victor R 44             4) Zigler, Kurt 43                
       35.77    36.64    28.80    25.82                                    
  3 Indy Swimfit  'B'                                      NT    2:26.70   32  
       41.57    46.06    31.22    27.85                                    
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    1:40.40   40  
       23.78    24.98    25.68    25.96                                    
  2 Noblesville Area Swim Team  'C'                        NT    1:50.60   34  
       30.57    26.17    27.11    26.75                                    
  3 Indy Swimfit  'A'                                      NT    1:50.69   32  
       26.50    29.77    28.43    25.99                                    
  4 Indy Swimfit  'B'                                      NT    1:53.67   30  
       27.17    30.05    30.74    25.71                                    
  5 Noblesville Area Swim Team  'B'                        NT    1:55.44   28  
       27.35    28.27    27.33    32.49                                    
  6 Indy Swimfit  'C'                                      NT    2:01.04   26  
       28.35    32.56    31.46    28.67                                    
  7 Indy Swimfit  'D'                                      NT    2:11.28   24  
       30.79    40.07  1:00.42                                             
  8 Noblesville Area Swim Team  'E'                        NT    2:13.02   22  
       40.20    32.11    32.39    28.32                                    
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    1:53.12   40  
     1) Dixon, Kirk 46                  2) Crutchfield, Randy 46          
     3) Dixon, Ralph P 48               4)                                
       28.31    31.75    27.18    25.88                                    
  2 Indy Swimfit  'B'                                      NT    2:00.76   34  
       33.43    32.49    28.66    26.18                                    
  3 Indy Swimfit  'A'                                      NT    2:02.13   32  
       31.14    35.17    27.54    28.28                                    
  4 Noblesville Area Swim Team  'C'                        NT    2:02.58   30  
     1) Carstensen, Eric 51             2) Baker, Greg S 52               
     3) Barber, James D 45              4) Shirey, Mark 47                
       30.45    35.75    29.75    26.63                                    
  5 Indy Swimfit  'C'                                      NT    2:12.82   28  
       35.37    37.22    30.93    29.30                                    
  6 Noblesville Area Swim Team  'B'                        NT    2:12.95   26  
     1) Schleifman, Bill I 45           2) Schubert, Peter 45             
     3) O'Kane, James K 50              4) Welkin, Dan 50                 
       34.27    38.28  1:00.40                                             
  7 Noblesville Area Swim Team  'E'                        NT    2:35.96   24  
     1) Baldwin, Bob J 50               2) Parmer, Tim R 52               
     3) Mattingly, Denny 50             4)                                
       49.84    34.59    42.87    28.66                                    
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    1:59.69   40  
       34.83    16.53  1:08.33                                             
  2 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    2:08.32   34  
       28.62    36.01    32.08    31.61                                    
  3 Indy Swimfit  'B'                                      NT    2:28.99   32  
       35.84    34.41  1:18.86                                             
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    2:12.24   40  
     1) Roach, Bill F 55                2) Sidner, Dick 56                
     3) Church, Doug D 61               4) Lee, Charles 60                
       37.44    35.96    30.95    27.89                                    
  2 Indy Swimfit  'A'                                      NT    2:37.55   34  
       33.80  2:03.75                                                      
  3 Noblesville Area Swim Team  'B'                        NT    3:09.43   32  
     1) Gingery, Stephen 55             2) Kalchev, Dimitar 61            
     3) Baker, Jerry 64                 4) Householder, Howard 64         
       47.80    58.61    48.50    34.52                                    
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    3:16.49   40  
       58.93    57.03    39.04    41.49                                    
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    3:28.70   40  
       44.53    56.54    51.28    56.35                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    1:47.04   40  
     1) Hunley, Jen 32                  2) Zimmer, Jennifer 27            
     3) Fero, John 34                   4) Halbert, Jeffrey B 30          
       27.82                      24.10                                    
  2 Noblesville Area Swim Team  'B'                        NT    1:47.65   34  
     1) Latina, Raena A 34              2) Kiefer, Beth 28                
     3) Luckey, Andrew 34               4) Dean, Nathaniel 28             
       25.60    28.82    29.55    23.68                                    
  3 Indy Swimfit  'C'                                      NT    1:48.81   32  
     1) Bailie, Bridget 35              2) Shade, Jason 25                
     3) Shuck, Susie 39                 4) Morgan, Patrick 25             
       30.92    27.92    24.61    25.36                                    
  4 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    1:51.89   30  
     1) Denniston, Danielle 26          2) Maydak, Jeff 31                
     3) O'Connell, Jennifer 26          4) Sikich, Chris P 26             
       30.11    31.56    24.81    25.41                                    
  5 Indy Swimfit  'B'                                      NT    1:54.21   28  
     1) Zachwieja, Meg 31               2) Wilson, Kirstin 30             
     3) Simon, Robert 34                4) Zimmer, Tim 34                 
       29.91    26.27    33.27    24.76                                    
  6 Noblesville Area Swim Team  'C'                        NT    2:01.98   26  
     1) Andersen, Christie A 27         2) Rasmussen, Leigh A 25          
     3) Clark, Joshua L 30              4)                                
       30.87    30.68    32.48    27.95                                    
  7 Noblesville Area Swim Team  'D'                        NT    2:19.99   24  
     1) Nelson, Julie 32                2) Chappell, Jill 33              
     3) Risacher, Martin 57             4)                                
       36.80    37.51    38.05    27.63                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    1:54.63   40  
       33.18    34.14    25.10    22.21                                    
  2 Indy Swimfit  'C'                                      NT    2:02.69   34  
       29.78    38.76    25.93    28.22                                    
  3 Indy Swimfit  'B'                                      NT    2:03.42   32  
       32.16    38.24    25.75    27.27                                    
  4 Indy Swimfit  'D'                                      NT    2:04.22   30  
       29.86    38.26    26.90    29.20                                    
  5 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    2:06.63   28  
     1) Denniston, Danielle 26          2) O'Connell, Jennifer 26         
     3) Sikich, Chris P 26              4) Maydak, Jeff 31                
       29.23    38.36    29.20    29.84                                    
  6 Noblesville Area Swim Team  'C'                        NT    2:20.01   26  
     1) Rasmussen, Leigh A 25           2) Andersen, Christie A 27        
     3) Clark, Joshua L 30              4)                                
       35.63    37.14    34.34    32.90                                    
  7 Noblesville Area Swim Team  'D'                        NT    2:44.39   24  
     1) Nelson, Julie 32                2) Chappell, Jill 33              
     3) Risacher, Martin 57             4)                                
       53.00    42.17    31.59    37.63                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    1:47.89   40  
     1) Rian, Victoria 38               2) Fernandez, Gerri 39            
     3) Houchens, Jeremy 35             4) Catellier, Ken P 44            
       30.09    25.92    26.87    25.01                                    
  2 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    1:55.81   34  
     1) Schubert, Beth 41               2) Zigler, Julie 43               
     3) Zigler, Kurt 43                 4) Raver, Allen L 36              
       25.41    29.85    31.66    28.89                                    
  3 Indy Swimfit  'C'                                      NT    2:02.96   32  
     1) O'Dore, Cheryl 40               2) Schenkel, Patricia 49          
     3) Arkin, Eddie 48                 4) Shope, Jon 39                  
       24.90    30.22    38.58    29.26                                    
  4 Indy Swimfit  'B'                                      NT    2:03.74   30  
     1) Clark, Charles 44               2) Hildebrand, Ilyse 37           
     3) Sealey, Don 45                  4) McAteer, Katherine 41          
       33.34    33.53    30.91    25.96                                    
  5 Noblesville Area Swim Team  'B'                        NT    2:06.99   28  
     1) Gorski, Lisa 43                 2) Lamb, Jennifer 37              
     3) Holove, Victor R 44             4) Kline, Thomas A 41             
       24.42    37.91    33.21    31.45                                    
  6 Noblesville Area Swim Team  'E'                        NT    2:22.09   26  
     1) Hewett, Susan S 62              2) Moseley, Martha 44             
       38.88    33.94    37.28    31.99                                    
  7 Noblesville Area Swim Team  'C'                        NT    2:27.95   24  
     1) Sackers, Elizabeth 41           2) Comer, Kym 43                  
     3) Curmbo, Bill 39                 4)                                
       36.47    40.89    33.58    37.01                                    
  8 Noblesville Area Swim Team  'F'                        NT    2:29.33   22  
     1) Thompson, Theresa 36            2) Derzhavets, Melanie 39         
     3) Derzhavets, Gabriel 43          4) Marshall, John R 46            
       36.24    34.22    35.08    43.79                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    1:59.33   40  
       29.29    32.21    30.94    26.89                                    
  2 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    2:09.46   34  
     1) Schubert, Beth 41               2) Zigler, Julie 43               
     3) Raver, Allen L 36               4) Zigler, Kurt 43                
       34.16    36.56    27.92    30.82                                    
  3 Indy Swimfit  'B'                                      NT    2:10.81   32  
       35.18    38.12    32.41    25.10                                    
  4 Noblesville Area Swim Team  'B'                        NT    2:15.72   30  
     1) Gorski, Lisa 43                 2) Lamb, Jennifer 37              
     3) Kline, Thomas A 41              4) Holove, Victor R 44            
       36.55    41.93    25.55    31.69                                    
  5 Indy Swimfit  'C'                                      NT    2:41.02   28  
       42.77    46.29    39.50    32.46                                    
  6 Noblesville Area Swim Team  'E'                        NT    2:51.81   26  
       57.27    36.78    41.23    36.53                                    
  7 Noblesville Area Swim Team  'F'                        NT    2:53.72   24  
       48.97    43.52    43.91    37.32                                    
  8 Noblesville Area Swim Team  'C'                        NT    3:11.49   22  
     1) Sackers, Elizabeth 41           2) Comer, Kym 43                  
     3) Curmbo, Bill 39                 4)                                
       53.95    46.04    46.75    44.75                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    1:53.64   40  
     1) Francis, Susan 52               2) Byrne, Joan 50                 
     3) Miller, Doug 58                 4) Peck, Jim 47                   
       27.53    31.01    29.56    25.54                                    
  2 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    1:54.64   34  
     1) Miller, Lisa J 45               2) Schuster, Cathy 46             
     3) Dixon, Kirk 46                  4) Crutchfield, Randy 46          
       25.23    30.19    32.95    26.27                                    
  3 Indy Swimfit  'B'                                      NT    1:54.78   32  
     1) Brooks, JO Ann 50               2) Gettelfinger, Cheryl 47        
     3) Cummings, Brian 45              4) Ridgeway, Larry 52             
       30.38    30.79    27.96    25.65                                    
  4 Noblesville Area Swim Team  'B'                        NT    2:04.91   30  
     1) Petit, Linda 49                 2) Roach, Peggy 49                
     3) Busche, David A 47              4) Dixon, Ralph P 48              
       35.25    36.87    26.80    25.99                                    
  5 Noblesville Area Swim Team  'C'                        NT    2:13.14   28  
     1) Schubert, Peter 45              2) Schleifman, Bill I 45          
     3) Wright, Mary K 54               4) Webb, Nancy J 47               
       29.57    39.34    31.97    32.26                                    
  6 Noblesville Area Swim Team  'D'                        NT    2:19.80   26  
     1) O'Kane, Joan 49                 2) Hayden, Sue 50                 
     3) O'Kane, James K 50              4) Welkin, Dan 50                 
       43.53    44.17    52.10                                             
  7 Noblesville Area Swim Team  'F'                        NT    2:23.66   24  
     1) Reina, Ann 54                   2) Bridges, Jill 54               
     3) Baker, Greg S 52                4) Bolen, Steve 48                
       29.48    39.61    40.85    33.72                                    
  8 Noblesville Area Swim Team  'E'                        NT    2:40.03   22  
     1) Jessup, Dianne M 53             2) Baldwin, Ginny 52              
     3) Shirey, Mark 47                 4) Carstensen, Eric 51            
       29.55    50.29    52.40    27.79                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    2:05.35   40  
       33.52    32.94    29.64    29.25                                    
  2 Indy Swimfit  'B'                                      NT    2:09.22   34  
       36.32    36.41    31.22    25.27                                    
  3 Indy Swimfit  'D'                                      NT    2:10.63   32  
       35.76    34.31    34.73    25.83                                    
  4 Indy Swimfit  'C'                                      NT    2:13.56   30  
       37.37    34.97    31.32    29.90                                    
  5 Noblesville Area Swim Team  'B'                        NT    2:16.65   28  
       29.11    43.85    30.89    32.80                                    
  6 Noblesville Area Swim Team  'C'                        NT    2:30.54   26  
       33.17    48.62    37.18    31.57                                    
  7 Noblesville Area Swim Team  'D'                        NT    2:43.47   24  
       37.76    46.07    36.75    42.89                                    
  8 Noblesville Area Swim Team  'E'                        NT    2:48.25   22  
       31.15  1:08.79    35.18    33.13                                    
  9 Noblesville Area Swim Team  'F'                        NT    2:53.98   18  
       40.78    47.84    51.72    33.64                                    
 -- Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT         DQ  
       32.72    32.63    41.93    30.29                                    
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    2:31.24   40  
     1) Larsen, Barbara H 57            2) Cosper, Sue 56                 
     3) Desserich, Russ 61              4) Mennen, Marty 68               
       51.28    35.52    34.69    29.75                                    
  2 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    2:33.38   34  
     1) Corcoran, Leslie S 56           2) Kubek, Ginny 58                
     3) Roach, Bill F 55                4) Sidner, Dick 56                
       48.39    41.54    34.79    28.66                                    
  3 Indy Swimfit  'B'                                      NT    2:54.79   32  
     1) Kirk, Barbara 63                2) Pollard, Susan 60              
     3) Badger, Robert W 73             4) Yaw, Peter 67                  
       43.46  2:11.33                                                      
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Indy Swimfit  'A'                                      NT    2:52.78   40  
       33.60    58.58    28.93    51.67                                    
  2 Noblesville Area Swim Team  'A'                        NT    2:53.33   34  
       42.08    33.58    47.77    49.90                                    
  3 Indy Swimfit  'B'                                      NT    3:45.07   32  
       46.91  1:01.64    46.78  1:09.74