Licensed to YMCA Indy SwimFit          Hy-Tek's Meet Manager 2/24/2008 11:51 AM
                      2008 IU Masters Invite - 2/23/2008                       
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stein, Nicole             20 CSI-IN                 28.16      28.35   20  
      14.06   14.29                                                
  2 Hanrahan, Meghan          19 Unattached             29.90      30.08   17  
      14.85   15.23                                                
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldthaler, Kandace       24 DOCIU-IN             1:04.00    1:01.13   20  
      29.18   31.95                                                
  2 Stein, Nicole             20 CSI-IN               1:02.89    1:03.61   17  
      30.51   33.10                                                
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanrahan, Meghan          19 Unattached             42.30      41.60   20  
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stein, Nicole             20 CSI-IN                 31.34      31.53   20  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stein, Nicole             20 CSI-IN               1:14.50    1:15.56   20  
      33.79   41.77                                                
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waldthaler, Kandace       24 DOCIU-IN             2:35.00    2:37.37   20  
      32.97   43.96   44.96   35.48                                
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schurger, Terese          28 ISF-IN                 32.00      30.92   20  
      15.12   15.80                                                
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schurger, Terese          28 ISF-IN               2:45.00    2:32.25   20  
      34.17   38.33   40.53   39.22                                
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huehls, Tammy             28 ISF-IN                 32.12      31.15   20  
  2 Phillips, Stephanie       27 ISF-IN                 36.00      34.92   17  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huehls, Tammy             28 ISF-IN               1:06.75    1:06.78   20  
      32.93   33.85                                                
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schurger, Terese          28 ISF-IN                 40.00      37.17   20  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grunert, Megan            25 NASTI-IN             1:12.00    1:08.56   20  
      32.51   36.05                                                
  2 Phillips, Stephanie       27 ISF-IN               1:30.00    1:19.25   17  
      36.99   42.26                                                
  3 Schurger, Terese          28 ISF-IN               1:30.00    1:21.62   16  
      38.21   43.41                                                
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grunert, Megan            25 NASTI-IN             2:40.00    2:26.75   20  
      16.41   17.60   19.35   17.87   19.65   18.19   19.75   17.93
  2 Phillips, Stephanie       27 ISF-IN               3:00.00    2:51.83   17  
      17.64   20.23   21.25   21.72   22.45   22.42   23.09   23.03
  3 Schurger, Terese          28 ISF-IN               3:15.00    3:00.52   16  
      19.29   20.59   22.28   23.00   24.08   24.04   24.55   22.69
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Stephanie       27 ISF-IN                 36.00      32.30   20  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grunert, Megan            25 NASTI-IN             1:10.00    1:02.85   20  
      29.67   33.18                                                
  2 Huehls, Tammy             28 ISF-IN               1:10.33    1:10.63   17  
      33.00   37.63                                                
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grunert, Megan            25 NASTI-IN             2:30.00    2:15.81   20  
      29.04   35.85   37.79   33.13                                
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grunert, Megan            25 NASTI-IN             5:10.00    5:00.20   20  
      31.18   36.04   39.99   39.43   40.55   40.86   37.28   34.87
  2 Phillips, Stephanie       27 ISF-IN               6:20.00    6:03.41   17  
      39.93   47.82   50.00   47.12   46.77   48.73   42.20   40.84
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda L           34 CSI-IN               2:25.00    2:25.66   20  
      32.94   37.13   37.91   37.68                                
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda L           34 CSI-IN                    NT    6:40.67   20  
      36.07   39.89   41.38   41.06   41.48   40.98   41.22   40.55
      40.46   37.58                                                
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda L           34 CSI-IN               3:00.00    2:52.05   20  
      42.17   43.66   43.36   42.86                                
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Shelby            34 SCMI-IN              1:13.74    1:14.19   20  
      34.68   39.51                                                
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wright, Shelby            34 SCMI-IN              2:40.33    2:38.22   20  
      34.02   38.98   47.36   37.86                                
  2 Marvin, Linda L           34 CSI-IN               2:50.00    2:51.76   17  
      37.07   46.62   47.84   40.23                                
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda L           34 CSI-IN               5:59.99    5:57.59   20  
      37.91   43.54   46.60   46.17   50.21   52.39   42.36   38.41
  2 Wright, Shelby            34 SCMI-IN              5:45.00    6:02.16   17  
      34.71 1:24.00   42.21   49.41   52.29   40.29   40.08   19.17
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jerman, Christy L         37 Unattached                NT      32.17   20  
      15.90   16.27                                                
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Watkins, Kirsten          39 NASTI-IN             1:25.00    1:20.65   20  
      37.97   42.68                                                
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             37 Unattached           2:00.00    1:59.14   20  
      27.80   30.13   30.85   30.36                                
  2 Ward, Michelle            39 SKY-OH               2:35.00    2:31.58   17  
      36.07   38.51   38.90   38.10                                
  3 Watkins, Kirsten          39 NASTI-IN             3:10.00    3:07.66   16  
      40.08   47.27   50.76   49.55                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Michelle            39 SKY-OH               6:51.00    6:42.91   20  
      37.26   40.39   41.44   40.79   41.26   40.79   40.88   40.22
      40.82   39.06                                                
  2 Jerman, Christy L         37 Unattached                NT    6:43.17   17  
      35.57   38.19   39.46   41.02   41.62   41.89   41.57   41.91
      41.31   40.63                                                
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             37 Unattached           2:17.17    2:16.09   20  
      32.14   34.42   34.71   34.82                                
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jerman, Christy L         37 Unattached                NT      39.12   20  
  2 Watkins, Kirsten          39 NASTI-IN               45.00      43.99   17  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jerman, Christy L         37 Unattached                NT    1:24.05   20  
      40.44   43.61                                                
  2 Watkins, Kirsten          39 NASTI-IN             1:45.00    1:38.35   17  
      45.02   53.33                                                
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             37 Unattached           2:28.25    2:27.97   20  
      16.29   18.16   18.91   18.61   18.97   18.96   19.30   18.77
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             37 Unattached             28.00      27.52   20  
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             37 Unattached           2:15.00    2:11.88   20  
      30.06   33.14   34.07   34.61                                
  2 Ward, Michelle            39 SKY-OH               2:57.00    2:51.63   17  
      38.49   42.91   44.79   45.44                                
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jerman, Christy L         37 Unattached                NT    1:19.94   20  
      38.51   41.43                                                
  2 Watkins, Kirsten          39 NASTI-IN                  NT    1:39.67   17  
      50.93   48.74                                                
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Michelle            39 SKY-OH               2:52.00    2:51.86   20  
      37.34   45.66   49.45   39.41                                
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Michelle            39 SKY-OH               6:03.00    5:56.47   20  
      38.07   44.02   47.59   46.44   49.66   49.74   41.19   39.76
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          41 ISF-IN                 29.30      27.32   20  
      13.46   13.86                                                
  2 Hildebrand, Ilyse         40 ISF-IN                 27.70      27.89   17  
      14.00   13.89                                                
  3 Kazahaya, Toshie          43 SCMI-IN                40.45      40.02   16  
      19.60   20.42                                                
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          41 ISF-IN               1:02.80      58.79   20  
      28.39   30.40                                                
  2 Kazahaya, Toshie          43 SCMI-IN              1:30.07    1:30.60   17  
      43.54   47.06                                                
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          41 ISF-IN               2:10.70    2:06.50   20  
      29.65   32.48   32.90   31.47                                
  2 Shuck, Susie              42 ISF-IN               2:10.60    2:11.55   17  
      29.66   32.83   34.55   34.51                                
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          41 ISF-IN               5:51.60    5:38.38   20  
      31.15   34.09   34.58   34.88   34.32   34.18   34.40   34.16
      33.87   32.75                                                
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stine, Cheryl             41 DOCIU-IN               30.00      30.60   20  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stine, Cheryl             41 DOCIU-IN             1:05.00    1:03.53   20  
      31.30   32.23                                                
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kazahaya, Toshie          43 SCMI-IN                48.61      47.99   20  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          41 ISF-IN               1:25.70    1:19.20   20  
      38.13   41.07                                                
  2 Kazahaya, Toshie          43 SCMI-IN              1:49.67    1:43.86   17  
      48.91   54.95                                                
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kazahaya, Toshie          43 SCMI-IN              3:51.18    3:50.08   20  
      24.02   26.80   29.37   28.77   30.26   29.67   31.22   29.97
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Hildebrand, Ilyse         40 ISF-IN                 30.00         DQ  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stine, Cheryl             41 DOCIU-IN             1:05.00    1:03.40   20  
      13.82   15.74   16.66   17.18                                
  2 Hildebrand, Ilyse         40 ISF-IN               1:05.50    1:05.60   17  
      15.49   15.96   17.59   16.56                                
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              42 ISF-IN               2:23.60    2:24.00   20  
      31.65   35.29   37.37   39.69                                
  2 Hildebrand, Ilyse         40 ISF-IN               2:34.50    2:36.23   17  
      35.40   39.59   41.33   39.91                                
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stine, Cheryl             41 DOCIU-IN             1:05.00    1:05.05   20  
      29.92   35.13                                                
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stine, Cheryl             41 DOCIU-IN             2:23.00    2:21.38   20  
      29.83   34.68   43.29   33.58                                
  2 Shuck, Susie              42 ISF-IN               2:25.60    2:24.81   17  
      30.27   37.72   43.88   32.94                                
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bandos, Paula             49 Unattached                NT      36.52   20  
      18.13   18.39                                                
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bandos, Paula             49 Unattached                NT    1:22.59   20  
      40.71   41.88                                                
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Denise             48 NOVA-OH              2:14.33    2:09.98   20  
      31.52   32.99   33.03   32.44                                
  2 Eime, Lindy               46 ISF-IN               2:56.00    2:55.11   17  
      40.41   44.82   45.55   44.33                                
  3 Bandos, Paula             49 Unattached                NT    2:59.45   16  
      41.02   44.44 1:34.06                                        
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Denise             48 NOVA-OH              5:48.77    5:36.73   20  
      32.38   33.51   33.90   34.25   34.27   34.05   33.83   34.02
      33.70   32.82                                                
  2 Eime, Lindy               46 ISF-IN               7:54.00    7:45.18   17  
      41.94   46.39   46.61   47.10   47.74   48.19   47.74   47.27
      47.56   44.64                                                
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eime, Lindy               46 ISF-IN                 39.00      37.09   20  
  2 Bandos, Paula             49 Unattached                NT      40.54   17  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eime, Lindy               46 ISF-IN               1:27.00    1:23.51   20  
      18.30   20.92   22.33   21.96                                
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Denise             48 NOVA-OH              2:41.56    2:30.24   20  
      34.27   37.32   39.15   39.50                                
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bandos, Paula             49 Unattached                NT    1:32.16   20  
      42.94   49.22                                                
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Denise             48 NOVA-OH              5:22.61    5:19.69   20  
      34.06   37.56   40.93   40.34   47.87   48.81   36.04   34.08
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Nan               52 DOCIU-IN               31.60      30.51   20  
      14.61   15.90                                                
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             52 DM-IN                1:14.00    1:15.37   20  
      36.61   38.76                                                
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Robin             52 NASTI-IN                  NT    2:53.06   20  
      40.53   44.03   44.77   43.73                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Robin             52 NASTI-IN                  NT    7:39.82   20  
      40.52   44.98   46.40   47.30   47.58   47.29   47.34   46.77
      46.96   44.68                                                
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Nan               52 DOCIU-IN               36.70      37.74   20  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettellinger, Cheryl M    50 ISF-IN                 37.00      37.78   20  
  2 Yanson, Karen             52 DM-IN                  39.40      39.28   17  
  3 Stager, Nan               52 DOCIU-IN               41.20      41.61   16  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettellinger, Cheryl M    50 ISF-IN               1:21.00    1:21.87   20  
      38.81   43.06                                                
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettellinger, Cheryl M    50 ISF-IN               2:55.00    3:00.28   20  
      18.31   22.28   23.76   23.16   23.26   24.06   23.23   22.22
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Robin             52 NASTI-IN                  NT      41.05   20  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Robin             52 NASTI-IN                  NT    1:37.57   20  
      19.86   25.29   26.08   26.34                                
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             52 DM-IN                1:20.40    1:21.18   20  
      38.87   42.31                                                
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettellinger, Cheryl M    50 ISF-IN               2:50.00    2:53.97   20  
      38.36   49.78   46.27   39.56                                
  2 Walker, Robin             52 NASTI-IN                  NT    3:19.22   17  
      43.99   51.31 1:01.06   42.86                                
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettellinger, Cheryl M    50 ISF-IN               6:25.00    6:23.79   20  
      42.93   52.71   53.54   54.84   47.20   48.21   43.37   40.99
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Susan            55 ISF-IN                 28.00      28.37   20  
      13.80   14.57                                                
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casper, Sue               59 ISF-IN                    NT    1:53.22   20  
      53.02 1:00.20                                                
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Casper, Sue               59 ISF-IN                    NT    1:02.41   20  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda            55 OHIO-OH                42.00      42.74   20  
  2 Casper, Sue               59 ISF-IN                    NT    1:01.22   17  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda            55 OHIO-OH              1:30.00    1:34.66   20  
      45.07   49.59                                                
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Melinda            55 OHIO-OH              3:18.00    3:23.88   20  
      20.94   25.08   25.12   26.89   25.93   26.70   26.55   26.67
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Susan            55 ISF-IN                 34.00      33.84   20  
  2 Smith, Melinda            55 OHIO-OH                38.00      39.26   17  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Francis, Susan            55 ISF-IN               1:18.00    1:18.32   20  
      36.60   41.72                                                
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Babs H            60 ISF-IN                 36.00      37.33   20  
      17.95   19.38                                                
  2 Faith, Julie              64 TIM-IL                 38.16      38.00   17  
      18.45   19.55                                                
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Babs H            60 ISF-IN               1:25.00    1:22.32   20  
      40.09   42.23                                                
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Babs H            60 ISF-IN               3:10.00    3:01.52   20  
      42.56   48.74   46.96   43.26                                
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faith, Julie              64 TIM-IL                 51.12      50.35   20  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Faith, Julie              64 TIM-IL               1:46.40    1:44.71   20  
      51.14   53.57                                                
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larsen, Babs H            60 ISF-IN               3:30.00    3:21.16   20  
      46.75   53.19   56.36   44.86                                
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dumas-Coleman, Connie     65 ISF-IN                    NT    1:25.21   20  
      42.59   42.62                                                
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Andrew J             22 ISF-IN                 27.00      26.22   20  
      12.38   13.84                                                
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Nathan           21 ISF-IN                 55.00      53.47   20  
      25.28   28.19                                                
  2 Cox, Andrew J             22 ISF-IN               1:00.00      59.25   17  
      28.01   31.24                                                
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Andrew J             22 ISF-IN               1:05.00    1:07.41   20  
      32.85   34.56                                                
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goas, Griffith R          22 CSI-IN               2:20.08    2:20.02   20  
      14.67   16.44   17.30   17.11   18.25   18.48   18.66   19.11
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Nathan           21 ISF-IN               1:00.00      58.79   20  
      13.15   13.93   16.11   15.60                                
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goas, Griffith R          22 CSI-IN               2:15.75    2:07.30   20  
      27.81   34.01   35.39   30.09                                
  2 Johnson, Nathan           21 ISF-IN               2:30.00    2:15.22   17  
      26.18   32.72   41.43   34.89                                
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merkle, Wes               27 ISF-IN                 23.99      23.85   20  
      11.86   11.99                                                
  2 Sikich, Chris             29 NASTI-IN               24.78      24.82   17  
      12.06   12.76                                                
  3 Hubbard, John             27 ISF-IN                 24.50      25.50   16  
      12.45   13.05                                                
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merkle, Wes               27 ISF-IN                 53.79      52.66   20  
      25.33   27.33                                                
  2 Sikich, Chris             29 NASTI-IN               54.41      54.74   17  
      25.97   28.77                                                
  3 Hubbard, John             27 ISF-IN                 54.54      59.94   16  
      29.00   30.94                                                
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sikich, Chris             29 NASTI-IN               35.00      34.09   20  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sikich, Chris             29 NASTI-IN               26.52      27.10   20  
  2 Green, Michael            29 ISF-IN                 31.00      28.34   17  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Green, Michael            29 ISF-IN               1:08.00    1:06.46   20  
      14.11   16.06   17.59   18.70                                
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merkle, Wes               27 ISF-IN               1:01.89    1:01.03   20  
      27.50   33.53                                                
  2 Sikich, Chris             29 NASTI-IN             1:04.05    1:04.72   17  
      30.28   34.44                                                
  3 Hubbard, John             27 ISF-IN               1:05.21    1:06.44   16  
      30.32   36.12                                                
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Merkle, Wes               27 ISF-IN               2:11.99    2:14.43   20  
      27.76   34.37   40.57   31.73                                
  2 Hubbard, John             27 ISF-IN               2:20.00    2:25.12   17  
      29.63   37.31   43.83   34.35                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swope, Donnie             33 NASTI-IN               27.00      27.84   20  
      13.46   14.38                                                
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              34 NASTI-IN               28.10      28.14   20  
      14.39   13.75                                                
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              34 NASTI-IN             1:00.00      59.59   20  
      29.24   30.35                                                
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              34 NASTI-IN             2:13.20    2:22.01   20  
      32.15   34.04   37.13   38.69                                
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swope, Donnie             33 NASTI-IN               32.00      31.70   20  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swope, Donnie             33 NASTI-IN             1:12.00    1:10.76   20  
      31.82   38.94                                                
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swope, Donnie             33 NASTI-IN             3:00.00    2:59.77   20  
      16.48   20.44   22.55   23.41   23.75   24.43   24.21   24.50
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              34 NASTI-IN             1:05.00    1:02.58   20  
      28.95   33.63                                                
  2 Swope, Donnie             33 NASTI-IN             1:10.00    1:11.57   17  
      33.13   38.44                                                
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              34 NASTI-IN             2:19.99    2:12.94   20  
      28.72   31.92   40.49   31.81                                
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fero, John                37 ISF-IN                 25.00      25.22   20  
      12.20   13.02                                                
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Jason             36 Unattached             53.00      52.89   20  
      25.57   27.32                                                
  2 Fero, John                37 ISF-IN                 56.80      55.81   17  
      26.89   28.92                                                
  3 Rushman, Christopher      36 SKY-OH                 55.29      56.57   16  
      26.94   29.63                                                
  4 Berridge, Jeffrey         37 ISF-IN               1:02.06      57.66   15  
      27.88   29.78                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tansinjin, Rosendo S      35 ISF-IN               2:00.00    1:55.00   20  
      27.10   29.44   29.21   29.25                                
  2 Brooks, Jason             36 Unattached           1:57.00    1:56.11   17  
      26.93   28.98   30.03   30.17                                
  3 Rushman, Christopher      36 SKY-OH               2:06.26    2:04.45   16  
      27.81   31.20   32.36   33.08                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tansinjin, Rosendo S      35 ISF-IN               5:30.00    5:17.80   20  
      29.27   32.16   32.32   32.31   32.15   31.93   32.20   32.14
      32.30   31.02                                                
  2 Berridge, Jeffrey         37 ISF-IN               6:11.12    6:03.43   17  
      30.91   34.39   35.81   36.61   37.15   37.59   38.01   38.03
      38.25   36.68                                                
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Jason             36 Unattached           2:07.00    2:10.83   20  
      30.07   31.74   33.89   35.13                                
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berridge, Jeffrey         37 ISF-IN               1:17.08    1:13.06   20  
      34.91   38.15                                                
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rushman, Christopher      36 SKY-OH               2:40.29    2:35.00   20  
      15.78   18.90   19.21   19.57   20.34   20.35   20.70   20.15
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fero, John                37 ISF-IN               1:00.00    1:04.12   20  
      12.82   16.07   17.07   18.16                                
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fero, John                37 ISF-IN               2:24.00    2:40.32   20  
      35.47   41.34   42.28   41.23                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fero, John                37 ISF-IN               1:02.00    1:05.42   20  
      29.63   35.79                                                
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brooks, Jason             36 Unattached           2:07.00    2:08.59   20  
      28.13   31.49   37.87   31.10                                
  2 Tansinjin, Rosendo S      35 ISF-IN               2:20.00    2:10.19   17  
      27.70   34.54   37.02   30.93                                
  3 Berridge, Jeffrey         37 ISF-IN               2:29.03    2:25.62   16  
      31.81   37.92   41.85   34.04                                
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pesut, Bernie             43 NASTI-IN               24.50      24.03   20  
      11.83   12.20                                                
  2 Barton, Todd              40 SCMI-IN                26.80      26.43   17  
      12.78   13.65                                                
  3 Arrivillaga, Herman       43 ISF-IN                    NT      38.01   16  
      16.60   21.41                                                
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pesut, Bernie             43 NASTI-IN               53.00      52.26   20  
      25.97   26.29                                                
  2 Barton, Todd              40 SCMI-IN                59.00    1:00.45   17  
      28.86   31.59                                                
  3 Arrivillaga, Herman       43 ISF-IN                    NT    1:34.01   16  
      41.04   52.97                                                
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harlos, Brent             44 SCMI-IN              2:12.00    2:13.19   20  
      30.00   33.63   34.85   34.71                                
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pardier, Andrew           40 DOCIU-IN               31.00      27.44   20  
      14.04   13.40                                                
  2 Harlos, Brent             44 SCMI-IN                35.00      31.38   17  
      15.90   15.48                                                
  3 Arrivillaga, Herman       43 ISF-IN                    NT      46.86   16  
      22.22   24.64                                                
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pardier, Andrew           40 DOCIU-IN             1:01.00      57.90   20  
      28.74   29.16                                                
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pardier, Andrew           40 DOCIU-IN             2:15.00    2:05.09   20  
      29.58   31.09   31.89   32.53                                
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pesut, Bernie             43 NASTI-IN               34.00      30.55   20  
  2 Barton, Todd              40 SCMI-IN                35.00      34.79   17  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barton, Todd              40 SCMI-IN              1:15.00    1:17.34   20  
      36.82   40.52                                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pesut, Bernie             43 NASTI-IN               26.50      25.86   20  
  2 Barton, Todd              40 SCMI-IN                34.00      30.13   17  
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harlos, Brent             44 SCMI-IN              2:35.00    2:28.12   20  
      31.21   38.62   44.26   34.03                                
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Julian, Steve             45 Unattached             29.00      25.07   20  
      12.18   12.89                                                
  2 Reeves, Brian             45 NASTI-IN               28.00      27.85   17  
      13.61   14.24                                                
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Julian, Steve             45 Unattached           1:00.00      56.10   20  
      26.91   29.19                                                
  2 Brown, Geoffrey           47 DOCIU-IN               59.00      59.06   17  
      28.32   30.74                                                
  3 Reeves, Brian             45 NASTI-IN             1:02.00    1:03.02   16  
      30.46   32.56                                                
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reeves, Brian             45 NASTI-IN             2:22.00    2:23.39   20  
      31.91   35.86   37.61   38.01                                
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Geoffrey           47 DOCIU-IN             5:40.00    5:37.19   20  
      31.11   32.97   33.60   34.13   34.55   34.24   34.14   34.46
      34.60   33.39                                                
  2 Reeves, Brian             45 NASTI-IN             6:20.00    6:35.62   17  
      31.63   37.71   39.85   41.02   42.17   42.42   40.85   40.41
      40.54   39.02                                                
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crutchfield, Randy        49 NASTI-IN               31.00      31.31   20  
      15.91   15.40                                                
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crutchfield, Randy        49 NASTI-IN             1:08.00    1:08.12   20  
      33.42   34.70                                                
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Julian, Steve             45 Unattached             37.00      34.17   20  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Julian, Steve             45 Unattached             33.00      28.52   20  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Julian, Steve             45 Unattached           1:10.00    1:07.19   20  
      31.84   35.35                                                
  2 Crutchfield, Randy        49 NASTI-IN             1:08.00    1:09.60   17  
      31.96   37.64                                                
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crutchfield, Randy        49 NASTI-IN             2:35.00    2:28.28   20  
      31.46   38.94   43.33   34.55                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Steve              51 CSI-IN                 32.00      33.64   20  
      16.03   17.61                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatch, Jordan             50 SCMI-IN              1:58.00    1:59.59   20  
      27.13   29.70   30.94   31.82                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatch, Jordan             50 SCMI-IN              5:30.00    5:23.54   20  
      29.09   32.07   32.34   32.88   32.70   32.37   32.43   33.09
      33.55   33.02                                                
  2 Boutov, Alex              51 IM-CH-IL             6:19.91    6:03.77   17  
      33.76   35.98   36.75   36.57   37.21   36.88   37.03   37.30
      36.57   35.72                                                
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Steve              51 CSI-IN                    NT      42.47   20  
      21.34   21.13                                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Steve              51 CSI-IN                 40.00      39.14   20  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hatch, Jordan             50 SCMI-IN              1:02.00    1:01.92   20  
      13.35   15.06   16.63   16.88                                
  2 Boutov, Alex              51 IM-CH-IL             1:05.00    1:07.60   17  
      15.43   17.18   17.64   17.35                                
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boutov, Alex              51 IM-CH-IL             2:39.50    2:36.99   20  
      37.42   41.64   41.86   36.07                                
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Steve              51 CSI-IN               1:31.00    1:31.78   20  
      42.67   49.11                                                
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stager, Joel              55 DOCIU-IN               55.63      54.70   20  
      26.27   28.43                                                
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Jim             56 ISF-IN                 34.00      32.22   20  
      16.20   16.02                                                
  2 Lewis, David              56 ISF-IN                 33.00      32.62   17  
      16.60   16.02                                                
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Jim             56 ISF-IN               1:14.00    1:08.72   20  
      34.17   34.55                                                
  2 Lewis, David              56 ISF-IN               1:12.00    1:12.58   17  
      35.62   36.96                                                
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Jim             56 ISF-IN               2:40.00    2:25.61   20  
      35.99   36.72   37.05   35.85                                
  2 Lewis, David              56 ISF-IN               2:35.00    2:32.89   17  
      35.48   38.03   39.85   39.53                                
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Jim             56 ISF-IN               1:16.00    1:13.77   20  
      34.38   39.39                                                
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Jim             56 ISF-IN               2:55.00    2:37.66   20  
      35.16   39.08   45.85   37.57                                
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blume, Peter              61 CSI-IN                 34.00      35.21   20  
      17.13   18.08                                                
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blume, Peter              61 CSI-IN               1:25.00    1:24.00   20  
      40.01   43.99                                                
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, John              62 SKY-OH               2:38.00    2:30.45   20  
      34.57   39.40   39.75   36.73                                
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          62 Unattached                NT    5:55.78   20  
      32.88   35.40   35.07   35.94   36.52   36.27   36.09   36.62
      36.54   34.45                                                
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          62 Unattached           1:15.00    1:13.39   20  
      36.55   36.84                                                
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blume, Peter              61 CSI-IN                 45.00      46.86   20  
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Graham, John              62 SKY-OH               3:00.00    2:58.32   20  
      38.93   46.51   46.68   46.20                                
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          62 Unattached           2:45.00    2:36.51   20  
      32.63   41.39   48.13   34.36                                
  2 Graham, John              62 SKY-OH               3:00.00    2:57.67   17  
      36.25   48.37   54.87   38.18                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Householder, Howard       67 NASTI-IN               35.00      36.99   20  
      17.87   19.12                                                
  2 Keefe, Edward K           69 NASTI-IN               47.00      46.77   17  
      22.14   24.63                                                
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           69 NASTI-IN             1:50.00    1:52.53   20  
      53.14   59.39                                                
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           69 NASTI-IN             4:20.00    4:08.48   20  
      58.22 1:02.87 1:03.94 1:03.45                                
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           69 NASTI-IN            11:00.00   11:04.26   20  
      56.48 1:03.85 1:06.75 1:06.52 1:06.42 1:08.50 1:10.31 1:11.08
    1:10.21 1:04.14                                                
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Householder, Howard       67 NASTI-IN               40.00      46.59   20  
  2 Keefe, Edward K           69 NASTI-IN             1:10.00    1:07.59   17  
      33.98   33.61                                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Householder, Howard       67 NASTI-IN               45.00      50.85   20  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Householder, Howard       67 NASTI-IN             1:50.00    1:55.32   20  
      52.33 1:02.99                                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldstein, Mel M          69 ISF-IN                 37.00      33.19   20  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldstein, Mel M          69 ISF-IN               1:30.00    1:18.62   20  
      37.10   41.52                                                
 -- Householder, Howard       67 NASTI-IN             1:35.00         DQ  
      47.80   56.42                                                
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            74 OHIO-OH                29.00      28.91   20  
      14.14   14.77                                                
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Costill, Dave             72 ISF-IN               2:26.50    2:19.94   20  
      32.29   36.23   36.13   35.29                                
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            74 OHIO-OH                33.00      32.47   20  
      16.23   16.24                                                
  2 Mennen, Marty             71 ISF-IN                 35.00      34.78   17  
      16.89   17.89                                                
  3 Salmon, Russ              74 DOCIU-IN               50.00      46.24   16  
      23.90   22.34                                                
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oyakawa, Yoshi            74 OHIO-OH              1:12.00    1:11.33   20  
      35.37   35.96                                                
  2 Mennen, Marty             71 ISF-IN               1:15.00    1:12.91   17  
      36.46   36.45                                                
  3 Salmon, Russ              74 DOCIU-IN             1:50.00    1:42.34   16  
      50.14   52.20                                                
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mennen, Marty             71 ISF-IN               2:45.00    2:39.76   20  
      38.59   40.97   40.83   39.37                                
  2 Salmon, Russ              74 DOCIU-IN             4:00.00    3:46.81   17  
      53.95   57.91   58.85   56.10                                
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Costill, Dave             72 ISF-IN               1:11.20    1:10.35   20  
      14.59   18.49   17.67   19.60                                
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Costill, Dave             72 ISF-IN               2:36.20    2:29.92   20  
      31.80   39.78   43.70   34.64                                
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              83 DOCIU-IN                  NT    1:06.94   20  
      34.50   32.44                                                
 
Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              83 DOCIU-IN                  NT    2:41.93   20  
 
Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              83 DOCIU-IN                  NT    8:21.24   20  
 
Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy Swim Fit-IN  'A'                             NT    5:17.96   40  
     1) Strode, Mary W67                2) Coles, Alma W69                
     3) Casper, Sue W59                 4) Dumas-Coleman, Connie W65      
       48.50  1:37.18  1:29.71  1:22.57                                    
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nasti-IN  'A'                                          NT    1:46.23   40  
     1) Pesut, Bernie M43               2) Sikich, Chris M29              
     3) Maydak, Jeff M34                4) Swope, Donnie M33              
       24.12    30.32    26.47    25.32                                    
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Doc-IN  'A'                                            NT    1:52.71   40  
     1) Waldthaler, Kandace W24         2) Stager, Joel M55               
     3) Stager, Nan W52                 4) Brown, Geoffrey M47            
       13.88    28.45    12.54    25.15    15.13    32.10    13.22    27.01
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scmi-IN  'A'                                           NT    2:03.36   40  
     1) Barton, Todd M40                2) Wright, Shelby W34             
     3) Kazahaya, Toshie W43            4) Harlos, Brent M44              
       14.27    29.00    18.64    39.01    12.68    26.52    13.56    28.83
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scmi-IN  'A'                                           NT    2:21.27   40  
     1) Wright, Shelby W34              2) Kazahaya, Toshie W43           
     3) Harlos, Brent M44               4) Barton, Todd M40