Licensed to YMCA Indy SwimFit     HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/31/2010 04:26 PM
           27th Annual GRIN Fall Classic - 10/30/2010 to 10/31/2010            
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herman, Teejay E          19 YMCA Indy SwimFi-16    31.00      31.84   20  
  2 Klotz, Andrea J           24 Newburgh Sea Cre-16    32.50      35.96   17  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herman, Teejay E          19 YMCA Indy SwimFi-16  1:06.00    1:08.92   20  
      32.70   36.22                                                
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herman, Teejay E          19 YMCA Indy SwimFi-16  2:19.00    2:30.52   20  
      32.36   37.30   39.89   40.97                                
  2 Klotz, Andrea J           24 Newburgh Sea Cre-16  3:20.00    2:54.97   17  
      38.50   44.35   45.79   46.33                                
 
Women 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Klotz, Andrea J           24 Newburgh Sea Cre-16 13:30.00   12:34.33   20  
      40.90   45.41   45.95   47.08   47.74   48.07   47.86   20.16
      28.65 1:37.40   48.51   47.90   48.00   48.23   47.26   45.21
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herman, Teejay E          19 YMCA Indy SwimFi-16  1:28.00    1:32.38   20  
      42.32   50.06                                                
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herman, Teejay E          19 YMCA Indy SwimFi-16    32.00      33.87   20  
 
Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herman, Teejay E          19 YMCA Indy SwimFi-16  1:12.00    1:16.98   20  
      35.56   41.42                                                
 
Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Herman, Teejay E          19 YMCA Indy SwimFi-16  2:40.00    2:48.67   20  
      34.65   43.11   50.63   40.28                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             28 YMCA Indy SwimFi-16    34.29      35.12   20  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             28 YMCA Indy SwimFi-16  1:17.73    1:19.90   20  
      37.47   42.43                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             28 YMCA Indy SwimFi-16  4:00.00    2:44.90   20  
      37.15   41.77   43.89   42.09                                
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             28 YMCA Indy SwimFi-16  6:00.00    5:57.25   20  
      39.87   44.85   45.94   46.18   45.69   46.68   45.32   42.72
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             28 YMCA Indy SwimFi-16    50.00      42.08   20  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             28 YMCA Indy SwimFi-16  2:00.00    1:34.22   20  
      45.51   48.71                                                
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             28 YMCA Indy SwimFi-16  4:00.00    3:11.99   20  
      45.54   49.01   49.43   48.01                                
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             28 YMCA Indy SwimFi-16    50.00      53.12   20  
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             28 YMCA Indy SwimFi-16  4:00.00    4:00.44   20  
      53.62 1:01.51 1:03.65 1:01.66                                
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davies, Patti             28 YMCA Indy SwimFi-16  4:00.00    3:18.00   20  
      43.35   49.19 1:03.08   42.38                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howland, Heather          30 UNAT                   32.55      32.74   20  
  2 Hicks, Kathryn E          30 YMCA Indy SwimFi-16    35.00      34.55   17  
  3 Jones, Rose               32 YMCA Indy SwimFi-16    34.99      35.73   16  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilhite, Noelle M         31 Illinois Masters-21  1:01.43    1:02.22   20  
      30.00   32.22                                                
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howland, Heather          30 UNAT                 2:36.88    2:41.84   20  
      36.11   40.57   43.46   41.70                                
 
Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hicks, Kathryn E          30 YMCA Indy SwimFi-16 15:00.00   11:49.25   20  
      40.84   46.03   47.17   45.67   47.90   48.74   48.70   48.65
      48.82   48.82   47.99   48.99   48.76   48.53   43.64        
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Rose               32 YMCA Indy SwimFi-16    40.15      40.27   20  
  2 Howland, Heather          30 UNAT                   43.01      43.94   17  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howland, Heather          30 UNAT                 1:34.01    1:45.17   20  
      49.00   56.17                                                
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilhite, Noelle M         31 Illinois Masters-21  1:15.45    1:16.61   20  
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hicks, Kathryn E          30 YMCA Indy SwimFi-16  3:35.00    3:34.38   20  
      50.19   53.90   54.93   55.36                                
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Howland, Heather          30 UNAT                   34.23      35.63   20  
  2 Jones, Rose               32 YMCA Indy SwimFi-16    37.45      37.57   17  
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda L           37 YMCA Indy SwimFi-16    35.00      31.01   20  
  2 Stoker, Susan J           38 Greater Indiana-16     33.00      32.68   17  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda L           37 YMCA Indy SwimFi-16  1:15.00    1:09.91   20  
      33.12   36.79                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda L           37 YMCA Indy SwimFi-16  2:45.00    2:35.22   20  
      35.95   39.67   40.45   39.15                                
  2 Stoker, Susan J           38 Greater Indiana-16   2:45.00    2:41.46   17  
      36.15   39.48   42.18   43.65                                
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda L           37 YMCA Indy SwimFi-16  6:00.00    5:43.54   20  
      38.00   43.52   43.81   43.73   44.16   44.64   43.83   41.85
 
Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda L           37 YMCA Indy SwimFi-16 12:00.00   11:42.38   20  
      38.15   42.55   44.00   44.50   44.50   44.70   44.80   45.08
      44.66   44.37   44.46   44.84   45.05   45.49   43.21   42.02
 
Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marvin, Linda L           37 YMCA Indy SwimFi-16 24:00.00   23:24.41   20  
      41.26   45.49   45.93   46.16   45.49   45.46   46.32   46.74
      46.06   46.67   47.14   46.91   46.64   46.54   46.58   46.18
      46.41   46.63   46.79   47.13   46.97   46.82   46.50   47.35
      46.40   46.96   46.36   46.69 1:47.83                        
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blair, Elizabeth A        35 St. Louis Area M-22  2:00.00    2:20.50   20  
    1:05.06 1:15.44                                                
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoker, Susan J           38 Greater Indiana-16     37.00      40.09   20  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoker, Susan J           38 Greater Indiana-16   1:40.00    1:27.62   20  
      41.16   46.46                                                
  2 Blair, Elizabeth A        35 St. Louis Area M-22  2:10.00    2:22.15   17  
    1:07.52 1:14.63                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoker, Susan J           38 Greater Indiana-16   3:40.00    3:18.91   20  
      44.69   50.32   51.76   52.14                                
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Port, Juliet E            35 YMCA Indy SwimFi-16  1:21.56    1:20.47   20  
      37.52   42.95                                                
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blair, Elizabeth A        35 St. Louis Area M-22  2:05.00    2:19.57   20  
    1:12.76 1:06.81                                                
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stoker, Susan J           38 Greater Indiana-16   3:30.00    2:57.63   20  
      37.92   46.90   50.11   42.70                                
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Port, Juliet E            35 YMCA Indy SwimFi-16  6:20.99    5:59.79   20  
      38.96   44.26   46.06   50.04   51.68   51.88   39.24   37.67
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harter, Michelle C        40 YMCA Indy SwimFi-16    28.80      28.25   20  
  2 Day, Nadine K             40 UNAT                   28.24      28.43   17  
  3 Ridge, Jennifer           42 Illinois Masters-21    28.50      28.76   16  
  4 Rian, Victoria L          44 YMCA Indy SwimFi-16    31.54      31.06   15  
  5 Gernert, Karen J          40 YMCA Indy SwimFi-16    35.43      35.52   14  
  6 LaCrosse, Catherine M     43 YMCA Indy SwimFi-16    35.03      35.97   13  
  7 McNamee, Mary A           44 St. Louis Area M-22  1:00.00      49.77   12  
  8 Lesh, Carol L             41 Newburgh Sea Cre-16  1:10.00    1:00.08   11  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           42 Illinois Masters-21  1:01.00    1:01.26   20  
      29.57   31.69                                                
  2 Harter, Michelle C        40 YMCA Indy SwimFi-16  1:03.80    1:02.05   17  
      29.48   32.57                                                
  3 Day, Nadine K             40 UNAT                 1:01.38    1:03.54   16  
      30.99   32.55                                                
  4 Gernert, Karen J          40 YMCA Indy SwimFi-16  1:16.81    1:17.69   15  
      37.11   40.58                                                
  5 McNamee, Mary A           44 St. Louis Area M-22  3:00.00    2:32.78   14  
    1:08.29 1:24.49                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             41 Mountain View Ma-38  2:12.14    2:11.40   20  
      30.64   33.05   34.19   33.52                                
  2 Ridge, Jennifer           42 Illinois Masters-21  2:12.00    2:12.00   17  
      29.79   32.90   34.37   34.94                                
  3 Day, Nadine K             40 UNAT                 2:16.66    2:15.47   16  
      32.32   34.12   34.52   34.51                                
  4 Harter, Michelle C        40 YMCA Indy SwimFi-16  2:21.50    2:16.47   15  
      32.08   34.59   34.97   34.83                                
  5 Rian, Victoria L          44 YMCA Indy SwimFi-16  2:22.15    2:19.58   14  
      33.76   37.03   34.76   34.03                                
  6 Bowling, Heather L        43 Newburgh Sea Cre-16  4:10.00    4:15.93   13  
      59.53 1:05.89 1:06.12 1:04.39                                
  7 Lesh, Carol L             41 Newburgh Sea Cre-16  5:30.00    5:23.04   12  
    1:07.46 1:23.19 1:34.38 1:18.01                                
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridge, Jennifer           42 Illinois Masters-21  4:40.00    4:41.22   20  
      31.63   34.81   35.74   36.07   36.37   36.21   35.93   34.46
  2 Rian, Victoria L          44 YMCA Indy SwimFi-16  4:59.44    4:53.41   17  
      33.63   37.01   38.08   37.86   37.41   37.81   36.09   35.52
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          44 YMCA Indy SwimFi-16 10:20.03   10:00.78   20  
      34.58   37.59   37.57   37.73   37.77   38.11   38.06   37.96
      38.08   37.62   37.30   38.01   38.26   38.33   38.12   35.69
  2 Bowling, Heather L        43 Newburgh Sea Cre-16 20:00.00   17:16.36   17  
      59.44 1:04.71 1:04.26 1:05.35 1:05.64 1:05.56 1:05.73 1:04.15
    1:04.88 1:05.18 1:05.29 1:05.16 1:04.94 1:05.47 1:05.89 1:04.71
 
Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rian, Victoria L          44 YMCA Indy SwimFi-16 19:30.83   19:09.54   20  
      34.95   37.91   38.26   38.36   38.32   38.43   38.33   38.27
      38.47   38.37   38.54   38.55   38.89   38.55   38.86   38.77
      38.77   38.74   38.86   38.44   38.41   39.01   38.51   39.18
      39.09   39.14   38.87   37.49   37.66   35.54                
  2 LaCrosse, Catherine M     43 YMCA Indy SwimFi-16 24:00.00   24:16.55   17  
      42.93   48.00   49.27   49.15   49.28   49.21   49.48   50.41
      48.98   49.06   49.08   49.63   48.55   49.56   48.48   49.70
      49.23   48.29   48.23   48.90   47.44   48.57   48.28   48.65
      48.16   48.75   48.74   48.44   47.84   46.26                
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             41 Mountain View Ma-38    32.08      32.62   20  
  2 Gernert, Karen J          40 YMCA Indy SwimFi-16    42.83      44.61   17  
  3 McNamee, Mary A           44 St. Louis Area M-22  1:00.00    1:01.41   16  
  4 Lesh, Carol L             41 Newburgh Sea Cre-16  1:30.00    1:03.39   15  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             41 Mountain View Ma-38  1:05.91    1:12.06   20  
      34.87   37.19                                                
  2 Harter, Michelle C        40 YMCA Indy SwimFi-16  1:15.00    1:14.43   17  
      36.23   38.20                                                
  3 Rian, Victoria L          44 YMCA Indy SwimFi-16  1:20.29    1:19.57   16  
      39.55   40.02                                                
  4 Gernert, Karen J          40 YMCA Indy SwimFi-16  1:37.97    1:38.44   15  
      48.25   50.19                                                
  5 McNamee, Mary A           44 St. Louis Area M-22  3:00.00    2:29.41   14  
    1:05.25 1:24.16                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             41 Mountain View Ma-38  2:19.06    2:29.54   20  
      34.97   37.34   38.53   38.70                                
  2 Ridge, Jennifer           42 Illinois Masters-21  2:30.00    2:34.13   17  
      35.92   38.89   39.72   39.60                                
  3 Harter, Michelle C        40 YMCA Indy SwimFi-16  2:45.00    2:41.34   16  
      38.33   41.10   40.96   40.95                                
  4 Bowling, Heather L        43 Newburgh Sea Cre-16  4:30.00    5:34.59   15  
    1:26.78 4:07.81                                                
  5 McNamee, Mary A           44 St. Louis Area M-22  5:00.00    6:15.35   14  
    1:22.71 1:37.58 1:40.93 1:34.13                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             40 UNAT                   35.89      37.38   20  
  2 McNamee, Mary A           44 St. Louis Area M-22  1:00.00    1:15.30   17  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Mary A           44 St. Louis Area M-22  3:00.00    2:51.31   20  
    1:17.30 1:34.01                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Mary A           44 St. Louis Area M-22  6:00.00    6:15.04   20  
    1:13.17 1:31.40 1:47.90 1:42.57                                
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             41 Mountain View Ma-38    30.29      30.83   20  
  2 Day, Nadine K             40 UNAT                   30.10      31.58   17  
  3 Rian, Victoria L          44 YMCA Indy SwimFi-16    33.65      33.87   16  
  4 Gernert, Karen J          40 YMCA Indy SwimFi-16    40.40      40.29   15  
  5 McNamee, Mary A           44 St. Louis Area M-22  1:00.00    1:34.60   14  
  6 Lesh, Carol L             41 Newburgh Sea Cre-16  2:00.00    2:10.91   13  
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             40 UNAT                 1:07.27    1:08.12   20  
      32.35   35.77                                                
  2 Ridge, Jennifer           42 Illinois Masters-21  1:08.00    1:09.56   17  
      32.25   37.31                                                
  3 Smith, Jody L             41 Mountain View Ma-38  1:07.68    1:10.55   16  
      32.82   37.73                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             40 UNAT                 2:33.91    2:34.26   20  
      35.52   38.90   39.32   40.52                                
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             40 UNAT                 1:11.54    1:11.12   20  
      33.15   37.97                                                
  2 Gernert, Karen J          40 YMCA Indy SwimFi-16  1:40.00    1:38.00   17  
      43.97   54.03                                                
  3 McNamee, Mary A           44 St. Louis Area M-22  3:00.00    2:33.22   16  
    1:16.08 1:17.14                                                
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             40 UNAT                 2:27.77    2:29.28   20  
      32.33   38.94   42.68   35.33                                
  2 Ridge, Jennifer           42 Illinois Masters-21  2:30.00    2:30.91   17  
      32.66   37.91   45.09   35.25                                
  3 Smith, Jody L             41 Mountain View Ma-38  2:27.37    2:39.85   16  
      32.23 1:28.23   39.39                                        
 
Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Day, Nadine K             40 UNAT                 5:29.83    5:24.83   20  
      34.32   37.84   42.86   42.66   46.55   46.39   38.36   35.85
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Jamie S         45 St. Louis Area M-22    39.75      39.30   20  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zedonis, Lisa L           49 YMCA Indy SwimFi-16  1:13.50    1:12.87   20  
      34.92   37.95                                                
  2 Hamilton, Jamie S         45 St. Louis Area M-22  1:33.79    1:31.41   17  
      42.68   48.73                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zedonis, Lisa L           49 YMCA Indy SwimFi-16  2:39.00    2:35.44   20  
      35.64   39.82   41.43   38.55                                
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              45 YMCA Indy SwimFi-16  5:15.00    5:05.65   20  
      35.17   37.82   38.85   38.48   38.56   39.14   39.20   38.43
  2 Schickore, Jutta          46 Doc IU Masters S-16  5:04.77    5:10.03   17  
      36.00   39.09   39.11   39.60   39.43   39.71   39.41   37.68
  3 Zedonis, Lisa L           49 YMCA Indy SwimFi-16  5:35.00    5:34.88   16  
      36.80   41.48   42.43   42.85   42.82   43.35   43.05   42.10
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              45 YMCA Indy SwimFi-16 10:50.00   10:22.74   20  
      36.01   38.44   39.46   39.82   39.44   39.36   39.27   39.50
      39.21   39.10   38.89   38.87   38.90   39.13   38.90   38.44
  2 Zedonis, Lisa L           49 YMCA Indy SwimFi-16 11:15.00   11:24.54   17  
      37.19   40.76   41.44   41.77   42.33   43.04   43.70   43.79
      43.63   43.88   43.95   44.20   44.03   44.04   43.83   42.96
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          46 Doc IU Masters S-16 19:25.24   19:36.02   20  
      35.19   38.21   38.75   39.28   39.13   39.53   39.54   39.59
      39.68   39.24   39.79   39.54   39.77   39.77   39.68   39.20
      39.98   39.85   39.48   39.48   39.03   39.36   40.13   39.10
      39.60   39.42   39.10   39.35   39.02   37.23                
  2 Zedonis, Lisa L           49 YMCA Indy SwimFi-16 21:42.00   21:52.10   17  
      38.32   42.40   43.31   43.17   43.68   43.42   43.40   43.53
      44.04   43.75   43.73   44.16   44.21   43.90   43.75   43.93
      44.08   43.63   44.32   43.95   44.39   44.55   44.34   44.75
      45.09   44.80   44.26   44.39   44.26   42.59                
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Jamie S         45 St. Louis Area M-22    48.57      46.92   20  
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              45 YMCA Indy SwimFi-16  2:50.00    2:46.68   20  
      38.59   41.94   43.24   42.91                                
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Jamie S         45 St. Louis Area M-22  1:49.83    1:50.84   20  
      51.89   58.95                                                
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              45 YMCA Indy SwimFi-16  1:17.00    1:14.13   20  
      34.64   39.49                                                
  2 Schickore, Jutta          46 Doc IU Masters S-16  1:14.23    1:15.41   17  
      35.47   39.94                                                
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          46 Doc IU Masters S-16  2:40.64    2:43.71   20  
      37.75   42.49   42.55   40.92                                
  2 Shuck, Susie              45 YMCA Indy SwimFi-16  2:50.00    2:44.45   17  
      36.62   40.23   42.12   45.48                                
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hamilton, Jamie S         45 St. Louis Area M-22  1:48.94    1:46.54   20  
      49.59   56.95                                                
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Childress, Sally          52 Noblesville Adul-16    28.00      33.87   20  
  2 Gettelfinger, Cheryl M    53 YMCA Indy SwimFi-16    33.06      34.13   17  
  3 Ruemmele, Jane H          51 Westview Healthp-16    37.00      37.20   16  
  4 Traylor, Kate A           51 YMCA Indy SwimFi-16    49.85      52.48   15  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl M    53 YMCA Indy SwimFi-16  1:14.79    1:13.99   20  
      34.58   39.41                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Childress, Sally          52 Noblesville Adul-16  2:25.00    2:57.97   20  
      39.75   43.31   46.25   48.66                                
  2 Traylor, Kate A           51 YMCA Indy SwimFi-16  3:53.40    3:52.32   17  
      52.52                   59.26                                
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Christine E     52 YMCA Indy SwimFi-16 11:41.00   11:37.74   20  
      40.61   43.37   44.11   44.01   43.81   44.13   44.49   43.92
      43.87   44.01   44.12   44.16   43.87   44.11   43.48   41.67
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedersen, Christine E     52 YMCA Indy SwimFi-16 22:31.00   22:32.99   20  
      41.40   44.29   44.94   45.25   45.10   45.22   45.18   45.28
      45.58   45.03   45.19   45.21   45.55   45.67   45.11   45.81
      45.62   45.31   45.50   45.65   45.49   45.08   45.15   45.58
      45.31   45.61   45.37   45.27   44.77   43.47                
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Childress, Sally          52 Noblesville Adul-16    33.00      42.28   20  
  2 Traylor, Kate A           51 YMCA Indy SwimFi-16  1:00.20    1:02.16   17  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruemmele, Jane H          51 Westview Healthp-16  1:40.00    1:49.94   20  
      52.21   57.73                                                
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Childress, Sally          52 Noblesville Adul-16    33.00      43.14   20  
  2 Ruemmele, Jane H          51 Westview Healthp-16    44.00      45.48   17  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ruemmele, Jane H          51 Westview Healthp-16  1:40.00    1:43.51   20  
      46.17   57.34                                                
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scruggs, Dana L           51 YMCA Indy SwimFi-16  1:34.00    1:36.49   20  
      44.26   52.23                                                
  2 Ruemmele, Jane H          51 Westview Healthp-16  1:40.00    1:38.73   17  
      44.90   53.83                                                
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scruggs, Dana L           51 YMCA Indy SwimFi-16  4:00.00    3:46.95   20  
      47.36 1:02.27 1:02.20   55.12                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guins, Ann H              57 O*H*I*O Masters-18     34.00      35.34   20  
  2 Fisher Campbell, Anne E   58 YMCA Indy SwimFi-16    39.70      40.15   17  
  3 Delanois, Barbara         55 Illinois Masters-21    37.90      40.49   16  
  4 Breitwieser, Maren R      56 YMCA Indy SwimFi-16    55.00      59.17   15  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher Campbell, Anne E   58 YMCA Indy SwimFi-16  1:29.00    1:30.10   20  
      42.96   47.14                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher Campbell, Anne E   58 YMCA Indy SwimFi-16  3:10.00    3:12.60   20  
      43.39   49.27   50.53   49.41                                
  2 Johnson, Jan C            56 YMCA Indy SwimFi-16  3:30.00    3:19.70   17  
      47.49   50.11   51.54   50.56                                
  3 Delanois, Barbara         55 Illinois Masters-21  3:05.06    3:22.11   16  
      44.16   55.00   51.20   51.75                                
  4 Aud, Susan V              55 St. Louis Area M-22  3:58.61    3:57.97   15  
      52.31 1:03.16 1:03.36   59.14                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         57 St. Louis Area M-22       NT    2:58.82   20  
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher Campbell, Anne E   58 YMCA Indy SwimFi-16  6:30.00    6:30.34   20  
      45.36   48.09   49.16   49.46   49.31   49.87   49.99   49.10
  2 Johnson, Jan C            56 YMCA Indy SwimFi-16  7:00.00    6:50.98   17  
      49.17   51.46   51.99   51.90   52.51   51.83   51.80   50.32
  3 Aud, Susan V              55 St. Louis Area M-22  8:15.40    8:14.75   16  
      54.66 1:02.02 1:03.23 1:02.13 1:03.56 1:03.96 1:03.68 1:01.51
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         57 St. Louis Area M-22       NT    5:57.67   20  
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Jan C            56 YMCA Indy SwimFi-16 13:56.00   13:39.94   20  
      48.41   50.79   52.03   51.95   51.91   51.76   51.69   52.15
      51.74   51.45   51.39   51.38   51.49   51.41   51.12   49.27
  2 Delanois, Barbara         55 Illinois Masters-21 13:20.58   14:06.11   17  
      46.21   51.52   52.67   53.73   53.88   54.52   53.42   53.65
      53.23   53.66   53.93   54.37   53.89   53.87   52.90   50.66
  3 Guins, Ann H              57 O*H*I*O Masters-18  11:30.00   14:36.03   16  
      46.97   52.33   54.84   54.77   55.75   54.91   54.84   55.74
      59.42   55.18   55.15   56.26   59.32   54.31   53.75   52.49
  4 Aud, Susan V              55 St. Louis Area M-22 20:00.00   16:20.19   15  
      53.30 1:00.66 1:01.32 1:03.24 1:02.09 1:01.71 1:02.81 1:01.61
    1:02.96 1:01.89 1:02.59 1:03.13 1:01.21 1:00.77 1:01.34   59.56
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         57 St. Louis Area M-22       NT   11:57.57   20  
 
Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         57 St. Louis Area M-22 23:00.00   22:37.29   20  
      41.57   45.68   46.25   45.32   45.19   44.75   44.47   44.44
      45.33   44.62   44.92   44.63   45.27   44.98   44.92   45.23
      46.06   45.81   45.97   45.66   45.98   46.25   46.64   45.40
      45.90   45.70   45.52   45.42   45.28   44.13                
  2 Johnson, Jan C            56 YMCA Indy SwimFi-16 28:10.00   25:45.96   17  
      48.81   52.01   52.78   52.44   52.68   52.48   51.98   52.40
      51.84   51.81   51.79   51.62   51.56   51.55   51.49   51.83
      51.27   51.37   51.22   51.36   51.09   51.15   51.12   51.73
      51.14   51.40   51.56   51.64   50.92   49.92                
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guins, Ann H              57 O*H*I*O Masters-18     38.32      38.68   20  
  2 Kohn, Catherine K         57 St. Louis Area M-22    40.00      41.48   17  
  3 Delanois, Barbara         55 Illinois Masters-21    44.36      47.58   16  
  4 Fisher Campbell, Anne E   58 YMCA Indy SwimFi-16    46.99      47.84   15  
  5 Breitwieser, Maren R      56 YMCA Indy SwimFi-16  1:15.00    1:13.32   14  
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guins, Ann H              57 O*H*I*O Masters-18   1:31.32    1:32.15   20  
      45.86   46.29                                                
  2 Delanois, Barbara         55 Illinois Masters-21  1:32.35    1:40.07   17  
      48.52   51.55                                                
  3 Fisher Campbell, Anne E   58 YMCA Indy SwimFi-16  1:50.00    1:44.09   16  
      50.81   53.28                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         57 St. Louis Area M-22  3:00.00    3:13.71   20  
      46.87   49.12   49.87   47.85                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         57 St. Louis Area M-22       NT      45.37   20  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         57 St. Louis Area M-22       NT    1:35.21   20  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delanois, Barbara         55 Illinois Masters-21  1:56.51    2:00.46   20  
      59.42 1:01.04                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         57 St. Louis Area M-22  3:10.00    3:16.22   20  
      45.37   49.84   50.84   50.17                                
  2 Breitwieser, Maren R      56 YMCA Indy SwimFi-16  6:00.00    5:34.29   17  
    1:16.51 1:23.89 1:27.22 1:26.67                                
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fisher Campbell, Anne E   58 YMCA Indy SwimFi-16    46.11      46.45   20  
  2 Breitwieser, Maren R      56 YMCA Indy SwimFi-16  1:30.00    1:38.34   17  
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aud, Susan V              55 St. Louis Area M-22  2:03.44    2:24.71   20  
    1:06.38 1:18.33                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         57 St. Louis Area M-22  3:15.00    3:21.25   20  
      45.05   52.43   52.11   51.66                                
  2 Aud, Susan V              55 St. Louis Area M-22  5:07.00    5:26.27   17  
    1:09.37 1:27.51 2:49.39                                        
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guins, Ann H              57 O*H*I*O Masters-18   1:33.99    1:37.15   20  
      44.51   52.64                                                
  2 Fisher Campbell, Anne E   58 YMCA Indy SwimFi-16  1:44.00    1:42.83   17  
      48.41   54.42                                                
  3 Delanois, Barbara         55 Illinois Masters-21  1:37.18    1:44.31   16  
      47.59   56.72                                                
  4 Aud, Susan V              55 St. Louis Area M-22  2:02.78    2:04.63   15  
    1:00.30 1:04.33                                                
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Aud, Susan V              55 St. Louis Area M-22  4:16.00    4:28.42   20  
    1:03.97 1:10.58 1:12.04 1:01.83                                
 
Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kohn, Catherine K         57 St. Louis Area M-22  6:20.00    6:31.89   20  
      44.95   50.85   52.84   50.66   51.36   51.05   46.26   43.92
  2 Aud, Susan V              55 St. Louis Area M-22  9:20.27    9:19.82   17  
    1:04.31 1:22.32 1:11.56 1:14.08 1:11.11 1:11.91 1:03.87 1:00.66
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          60 Michigan Masters-19    35.28      34.63   20  
  2 Cosper, Sue               62 YMCA Indy SwimFi-16  1:15.00    1:01.51   17  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          60 Michigan Masters-19  1:17.00    1:15.69   20  
      35.84   39.85                                                
  2 McDowell, Teresa W        60 St. Louis Area M-22  1:22.43    1:21.40   17  
      39.53   41.87                                                
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               62 YMCA Indy SwimFi-16  4:40.00    4:46.89   20  
    1:05.06 1:16.02 1:13.79 1:12.02                                
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDowell, Teresa W        60 St. Louis Area M-22  6:10.04    6:08.78   20  
      41.51   45.73   47.17   47.47   46.93   47.85   46.84   45.28
 
Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDowell, Teresa W        60 St. Louis Area M-22 12:17.82   12:45.10   20  
      42.93   46.62   48.25   47.90   48.35   48.94   48.19   48.91
      48.67   48.32   48.70   48.43   48.88   48.17   48.30   45.54
  2 Cosper, Sue               62 YMCA Indy SwimFi-16 20:00.00   19:53.19   17  
    1:02.45 1:14.60 1:16.07                 1:16.17 1:17.61 1:15.15
    1:16.35 1:13.99 1:14.24 1:17.43                 1:08.67        
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDowell, Teresa W        60 St. Louis Area M-22    41.25      41.80   20  
 
Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDowell, Teresa W        60 St. Louis Area M-22  3:18.48    3:25.83   20  
      48.72   53.86   53.50   49.75                                
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          60 Michigan Masters-19  1:48.00    1:47.68   20  
      50.64   57.04                                                
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               62 YMCA Indy SwimFi-16  6:15.00    6:03.12   20  
    1:24.53 1:39.99 1:34.31 1:24.29                                
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          60 Michigan Masters-19    40.39      41.71   20  
 
Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          60 Michigan Masters-19  1:36.36    1:36.74   20  
      43.12   53.62                                                
 
Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDowell, Teresa W        60 St. Louis Area M-22  3:30.95    3:44.92   20  
      49.01                   58.41                                
 
Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally K          60 Michigan Masters-19  3:23.00    3:24.92   20  
      45.30   52.88 1:02.14   44.60                                
  2 McDowell, Teresa W        60 St. Louis Area M-22  3:25.79    3:27.26   17  
      43.44   52.12 1:06.72   44.98                                
 
Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDowell, Teresa W        60 St. Louis Area M-22  7:19.08    7:31.77   20  
      50.11   56.86   55.35   53.71 1:08.71 1:11.20   49.25   46.58
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          65 St. Louis Area M-22    37.04      39.06   20  
  2 Meyers, Susan L           68 YMCA Indy SwimFi-16    39.00      39.15   17  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           68 YMCA Indy SwimFi-16  1:32.00    1:27.84   20  
      42.16   45.68                                                
  2 Pohlmann, Mary M          65 St. Louis Area M-22  1:22.04    1:31.64   17  
      42.66   48.98                                                
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          65 St. Louis Area M-22       NT    3:07.71   20  
 
Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          65 St. Louis Area M-22  6:22.72    6:41.65   20  
      45.46   49.73   50.86   51.75   51.50   51.22   51.08   50.05
 
Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          65 St. Louis Area M-22 13:01.50   13:29.97   20  
      45.01   50.25   50.69   51.20   51.26   52.04   51.16   51.70
      51.52   51.53   51.09   51.06   51.12   51.58   50.62   48.14
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          65 St. Louis Area M-22    43.05      45.00   20  
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          65 St. Louis Area M-22       NT      46.20   20  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          65 St. Louis Area M-22  1:32.87    1:38.19   20  
      47.26   50.93                                                
 
Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary M          65 St. Louis Area M-22  3:20.99    3:27.82   20  
      48.81   53.26   53.75   52.00                                
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           68 YMCA Indy SwimFi-16  2:00.00    1:53.00   20  
      55.45   57.55                                                
 
Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           68 YMCA Indy SwimFi-16    47.00      46.18   20  
 
Women 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           68 YMCA Indy SwimFi-16  1:55.00    1:47.89   20  
      49.50   58.39                                                
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           68 YMCA Indy SwimFi-16  1:45.00    1:39.34   20  
      47.11   52.23                                                
 
Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyers, Susan L           68 YMCA Indy SwimFi-16  3:45.00    3:39.54   20  
      49.53   59.21 1:01.69   49.11                                
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           74 Michigan Masters-19  1:50.40    1:47.48   20  
      52.68   54.80                                                
 
Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           74 Michigan Masters-19  4:02.88    3:56.85   20  
      55.75 1:01.31 1:01.97   57.82                                
 
Women 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           74 Michigan Masters-19  8:04.13    8:17.91   20  
      57.16 1:03.66 1:03.73 1:03.53 1:03.47 1:03.28 1:02.46 1:00.62
 
Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           74 Michigan Masters-19  2:06.87    2:05.34   20  
    1:00.32 1:05.02                                                
 
Women 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gogola, Laura J           74 Michigan Masters-19 10:07.54    9:56.35   20  
    1:08.52 1:16.73 1:25.69 1:15.88 1:21.18 1:22.15 1:04.21 1:01.99
 
Women 85-89 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois Kivi        86 Michigan Masters-19  4:27.19    4:40.62   20  
    1:02.58 1:11.08 1:14.03 1:12.93                                
 
Women 85-89 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois Kivi        86 Michigan Masters-19  9:26.72    9:48.54   20  
    1:06.09 1:13.16 1:14.60 1:14.11 1:16.03 1:15.42 1:15.60 1:13.53
 
Women 85-89 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois Kivi        86 Michigan Masters-19  2:23.90    2:26.93   20  
    1:07.20 1:19.73                                                
 
Women 85-89 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois Kivi        86 Michigan Masters-19  5:02.65    5:23.35   20  
    1:10.82 1:24.90 1:23.98 1:23.65                                
 
Women 85-89 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois Kivi        86 Michigan Masters-19  4:59.50    5:14.82   20  
    1:09.22 1:16.26 1:31.86 1:17.48                                
 
Women 85-89 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nochman, Lois Kivi        86 Michigan Masters-19 10:28.05   11:01.10   20  
    1:11.03 1:22.12 1:17.85 1:20.17 1:31.53 1:40.06 1:18.91 1:19.43
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Andrew R         20 Doc IU Masters S-16    26.50      27.91   20  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Andrew R         20 Doc IU Masters S-16    56.00      58.16   20  
      28.24   29.92                                                
 
Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Andrew R         20 Doc IU Masters S-16  1:57.00    2:03.38   20  
      28.56   31.34   32.05   31.43                                
 
Men 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Andrew R         20 Doc IU Masters S-16  4:06.00    4:13.64   20  
      28.92   31.66   32.19   32.35   32.31   32.30   32.37   31.54
 
Men 18-24 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Andrew R         20 Doc IU Masters S-16  8:20.00    8:34.86   20  
      29.20   31.96   32.51   32.61   32.49   32.52   32.52   32.53
      32.33   32.69   32.55   32.65   32.45   32.37   32.07   31.41
 
Men 18-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Andrew R         20 Doc IU Masters S-16 16:00.00   16:08.13   20  
      29.63   32.00   32.21   32.60   32.85   32.75   32.86   32.90
      32.89   32.73   32.75   32.65   32.74   32.76   32.49   32.38
      32.49   32.32   32.31   32.17   32.23   32.25   32.22   32.09
      32.04   32.01   31.97   31.87   31.93   31.04                
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Andrew R         20 Doc IU Masters S-16    30.00      33.43   20  
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mueller, Andrew R         20 Doc IU Masters S-16  1:10.00    1:10.96   20  
      33.83   37.13                                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Luke J           26 YMCA Indy SwimFi-16    27.00      26.37   20  
  2 Roy, Andrew M             28 YMCA Indy SwimFi-16    27.00      29.21   17  
  3 McDonnell, Michael P      25 UNAT                   39.40      35.36   16  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonnell, Michael P      25 UNAT                 1:30.68    1:24.64   20  
      38.82   45.82                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roy, Andrew M             28 YMCA Indy SwimFi-16  2:12.00    2:29.82   20  
  2 McDonnell, Michael P      25 UNAT                 4:00.00    3:03.31   17  
      41.96   46.29   48.20   46.86                                
 
Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonnell, Michael P      25 UNAT                15:00.00   13:30.11   20  
                                              51.45   51.62   52.09
      52.07   51.71   51.92   52.77   51.00   50.77   48.14        
 
Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonnell, Michael P      25 UNAT                29:32.90   25:38.34   20  
      42.81   49.39   50.57   50.58   51.88   51.19   51.85   51.30
      52.25   51.71   51.53   51.25   51.89   51.11   51.97   51.88
      52.20   50.48   51.93   51.99   52.03   51.97   51.73   52.61
      52.59   51.82   52.61   52.76   51.43   49.03                
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Luke J           26 YMCA Indy SwimFi-16    29.00      28.01   20  
  2 Roy, Andrew M             28 YMCA Indy SwimFi-16    32.00      37.19   17  
  3 McDonnell, Michael P      25 UNAT                   53.21      52.22   16  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonnell, Michael P      25 UNAT                 1:55.28    1:47.45   20  
      51.86   55.59                                                
 
Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roy, Andrew M             28 YMCA Indy SwimFi-16  2:49.00    2:51.71   20  
      40.61   43.61   43.62   43.87                                
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonnell, Michael P      25 UNAT                   59.57      54.73   20  
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Luke J           26 YMCA Indy SwimFi-16    29.00      27.42   20  
  2 Roy, Andrew M             28 YMCA Indy SwimFi-16    32.00      34.14   17  
  3 McDonnell, Michael P      25 UNAT                 1:00.00      47.19   16  
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McDonnell, Michael P      25 UNAT                 2:00.00    1:46.54   20  
      46.60   59.94                                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        34 YMCA Indy SwimFi-16    23.65      24.31   20  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        34 YMCA Indy SwimFi-16    56.75      54.39   20  
      25.26   29.13                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        34 YMCA Indy SwimFi-16  2:03.10    2:03.71   20  
      28.06   31.64   32.81   31.20                                
  2 O'Malley, Mark V          34 YMCA Indy SwimFi-16  2:06.00    2:07.97   17  
      28.95   31.98   32.09   34.95                                
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        34 YMCA Indy SwimFi-16  1:05.47    1:06.33   20  
      32.19   34.14                                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Malley, Mark V          34 YMCA Indy SwimFi-16    33.00      33.24   20  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        34 YMCA Indy SwimFi-16  1:07.00    1:09.34   20  
      32.09   37.25                                                
  2 O'Malley, Mark V          34 YMCA Indy SwimFi-16  1:14.00    1:22.20   17  
      36.10   46.10                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        34 YMCA Indy SwimFi-16  2:32.29    2:40.62   20  
      35.17   41.01   41.87   42.57                                
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Malley, Mark V          34 YMCA Indy SwimFi-16    29.00      29.50   20  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        34 YMCA Indy SwimFi-16  1:06.43    1:04.58   20  
      29.74   34.84                                                
  2 O'Malley, Mark V          34 YMCA Indy SwimFi-16  1:01.00    1:05.10   17  
      29.83   35.27                                                
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Malley, Mark V          34 YMCA Indy SwimFi-16  2:20.00    2:25.37   20  
      31.40   37.12   38.20   38.65                                
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christoffel, Ben J        34 YMCA Indy SwimFi-16  2:19.25    2:20.48   20  
      29.21   36.28 1:14.99                                        
  2 O'Malley, Mark V          34 YMCA Indy SwimFi-16  2:22.00    2:30.97   17  
      30.04   40.71   42.98   37.24                                
 
Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Malley, Mark V          34 YMCA Indy SwimFi-16  5:12.00    5:15.84   20  
      31.52   36.90   42.42   42.07   43.35   44.63   37.72   37.23
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeffrey M         37 Noblesville Adul-16    27.54      27.92   20  
  2 Stephens, Ryan K          39 YMCA Indy SwimFi-16    26.50      29.18   17  
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Geiss, A.J. J             37 Greater Indiana-16   6:00.00    5:28.67   20  
      32.64   37.69   40.28   41.58   43.38   44.13   45.27   43.70
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeffrey M         37 Noblesville Adul-16  9:34.46    9:51.85   20  
      32.74   35.88   36.53   36.88   36.88   37.15   37.53   37.53
      37.87   37.32   37.66   37.62   37.89   37.87   37.91   36.59
  2 Tansinsin, Rosendo (Sext  38 YMCA Indy SwimFi-16 10:20.00   10:24.42   17  
      33.52   36.71   37.28   38.96   39.28   39.33   40.09   40.28
      40.34   40.28   40.10   40.28   39.11   39.39   40.26   39.21
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeffrey M         37 Noblesville Adul-16    29.56      30.98   20  
  2 Holland, Bill             37 Greater Indiana-16     31.31      32.11   17  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeffrey M         37 Noblesville Adul-16  1:03.01    1:06.03   20  
      32.19   33.84                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maydak, Jeffrey M         37 Noblesville Adul-16  2:19.94    2:23.69   20  
      34.34   36.22   36.89   36.24                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Ryan K          39 YMCA Indy SwimFi-16    33.00      34.65   20  
  2 Geiss, A.J. J             37 Greater Indiana-16     50.00      40.55   17  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Ryan K          39 YMCA Indy SwimFi-16  1:12.00    1:16.16   20  
      35.62   40.54                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stephens, Ryan K          39 YMCA Indy SwimFi-16  2:45.00    2:53.46   20  
      38.39   42.95   45.57   46.55                                
  2 Holland, Bill             37 Greater Indiana-16   3:00.00    3:19.47   17  
      42.72   49.53   52.85   54.37                                
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holland, Bill             37 Greater Indiana-16     29.02      29.65   20  
  2 Stephens, Ryan K          39 YMCA Indy SwimFi-16    28.00      30.60   17  
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Holland, Bill             37 Greater Indiana-16   3:30.00    3:30.36   20  
      36.22   45.08 1:00.86 1:08.20                                
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tansinsin, Rosendo (Sext  38 YMCA Indy SwimFi-16  1:10.00    1:08.72   20  
      32.02   36.70                                                
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tansinsin, Rosendo (Sext  38 YMCA Indy SwimFi-16  2:35.00    2:34.71   20  
      31.71   40.29   44.98   37.73                                
  2 Geiss, A.J. J             37 Greater Indiana-16   3:30.00    2:55.10   17  
      33.44   45.70   56.17   39.79                                
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tansinsin, Rosendo (Sext  38 YMCA Indy SwimFi-16  5:35.00    5:25.66   20  
      33.09   37.98   44.64   44.10   45.22   45.97   38.73   35.93
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Bob                46 Illinois Masters-21    25.87      26.18   20  
  2 Huibregtse, William M     45 YMCA Indy SwimFi-16    27.00      26.57   17  
  3 Russell, Jim              47 Greater Indiana-16     30.00      28.23   16  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           49 Curl Burke Maste-10    59.00      58.00   20  
      28.20   29.80                                                
  2 Young, Bob                46 Illinois Masters-21  1:01.99      58.87   17  
      28.01   30.86                                                
  3 Huibregtse, William M     45 YMCA Indy SwimFi-16    58.60      59.14   16  
      27.70   31.44                                                
  4 Russell, Jim              47 Greater Indiana-16   1:10.00    1:05.60   15  
      31.62   33.98                                                
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huibregtse, William M     45 YMCA Indy SwimFi-16  2:08.00    2:07.42   20  
      28.74   32.15   33.10   33.43                                
  2 Russell, Jim              47 Greater Indiana-16   2:30.00    2:28.71   17  
      32.00   36.29   38.90   41.52                                
  3 Gatton, Nicholas G        47 Greater Indiana-16   2:39.32    2:57.74   16  
      39.16   44.70   46.87   47.01                                
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huibregtse, William M     45 YMCA Indy SwimFi-16  5:00.00    4:34.74   20  
      31.67   33.54   34.72   35.38   35.52   35.30   35.21   33.40
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Huibregtse, William M     45 YMCA Indy SwimFi-16 10:40.00    9:35.16   20  
      32.01   34.50   35.36   35.81   36.03   36.31   36.42   36.50
      36.64   37.16   36.86   36.65   36.80   36.86   36.40   34.85
  2 Gatton, Nicholas G        47 Greater Indiana-16  13:07.00   13:17.23   17  
      38.58   44.75   48.88   49.52   51.30   51.23   52.91   51.64
      52.63   51.12   51.67   51.84   50.85   51.57   51.43   47.31
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Russell, Jim              47 Greater Indiana-16     35.00      36.06   20  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           49 Curl Burke Maste-10  1:07.00    1:05.25   20  
      32.66   32.59                                                
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           49 Curl Burke Maste-10  1:20.00    1:20.21   20  
      37.90   42.31                                                
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Bob                46 Illinois Masters-21    27.84      28.33   20  
  2 Russell, Jim              47 Greater Indiana-16     32.00      31.02   17  
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Battle, Glenn H           49 Curl Burke Maste-10  1:07.00    1:06.53   20  
      30.61   35.92                                                
  2 Russell, Jim              47 Greater Indiana-16   1:20.00    1:13.80   17  
      33.63   40.17                                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thain, Doug A             50 Middle TN Master-15    26.54      26.90   20  
  2 Hancock, Steven T         54 St. Louis Area M-22    29.90      29.32   17  
  3 Imhoff, Vernon C          51 YMCA Indy SwimFi-16    40.00      39.36   16  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thain, Doug A             50 Middle TN Master-15    58.40      59.11   20  
      27.95   31.16                                                
  2 Hancock, Steven T         54 St. Louis Area M-22  1:06.00    1:04.80   17  
      31.03   33.77                                                
  3 Imhoff, Vernon C          51 YMCA Indy SwimFi-16  1:30.00    1:26.60   16  
      41.42   45.18                                                
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hancock, Steven T         54 St. Louis Area M-22  2:30.00    2:29.85   20  
      33.91   37.60   39.60   38.74                                
  2 Chlasta, Ron              53 Middle TN Master-15  2:28.16    2:31.60   17  
      35.18   38.30   39.22   38.90                                
  3 Imhoff, Vernon C          51 YMCA Indy SwimFi-16  3:00.00    3:11.79   16  
      43.25   49.46   50.61   48.47                                
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thain, Doug A             50 Middle TN Master-15  4:46.00    4:39.26   20  
      30.49   33.80   34.74   35.66   36.18   36.42   36.10   35.87
  2 Hancock, Steven T         54 St. Louis Area M-22  5:30.00    5:21.32   17  
      34.36   38.57   40.47   41.18   41.47   42.68   42.14   40.45
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thain, Doug A             50 Middle TN Master-15 10:12.00    9:43.66   20  
      32.18   35.51   36.32   36.90   37.12   37.07   37.50   37.37
      37.02   37.10   37.07   36.64   36.85   36.67   36.84   35.50
  2 Chlasta, Ron              53 Middle TN Master-15 10:41.12   10:51.94   17  
      37.21   39.81   41.05   40.43   40.36   40.38   41.87   41.36
      41.15   41.30   41.31   41.41   41.69   41.45   40.62   40.54
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thain, Doug A             50 Middle TN Master-15 18:30.00   18:45.16   20  
      33.16   36.23   36.88   37.50   37.87   37.50   37.77   37.78
      37.77   37.82   37.69   37.90   37.97   37.85   38.13   37.92
      37.75   37.86   37.72   37.95   37.72   38.23   37.60   37.73
      37.77   37.65   37.72   37.65   37.44   36.63                
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thain, Doug A             50 Middle TN Master-15    30.93      31.77   20  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thain, Doug A             50 Middle TN Master-15  1:08.07    1:10.46   20  
      34.54   35.92                                                
  2 Hancock, Steven T         54 St. Louis Area M-22  1:19.00    1:21.50   17  
      40.06   41.44                                                
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thain, Doug A             50 Middle TN Master-15    29.12      30.17   20  
  2 Hancock, Steven T         54 St. Louis Area M-22    35.00      34.30   17  
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            57 Illinois Masters-21       NT      28.13   20  
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, Peter R             56 Doc IU Masters S-16    29.12      29.58   20  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            57 Illinois Masters-21  1:02.69    1:04.62   20  
      28.13   36.49                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         59 Michigan Masters-19  2:25.00    2:31.20   20  
      35.15   38.79   39.96   37.30                                
  2 Moon, Tom R               55 O*H*I*O Masters-18   3:23.77    3:18.44   17  
      47.95   49.26   50.60   50.63                                
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            57 Illinois Masters-21  4:55.69    5:00.05   20  
      34.73   37.79   39.05   39.22   38.40   37.95   37.42   35.49
  2 Moon, Tom R               55 O*H*I*O Masters-18   7:12.91    7:19.36   17  
      49.98   51.63   53.19   55.96   55.59   57.66   59.08   56.27
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            57 Illinois Masters-21 10:12.00   10:28.07   20  
      35.72   39.59   40.21   40.36   41.10   41.24   41.01   40.15
      39.82   40.31   40.39   38.89   37.43   37.59   37.28   36.98
  2 Thompson, Frank L         59 Michigan Masters-19 10:30.00   10:47.62   17  
      35.66   40.37   41.23   40.93   40.93   40.94   41.01   40.98
      41.05   41.29   41.43   41.10   40.95   41.03   40.28   38.44
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         59 Michigan Masters-19 20:00.00   21:26.26   20  
      37.04   41.35   42.76   43.65   42.92   43.16   43.28   43.02
      43.13   43.02   43.44   42.93   43.00   44.20   43.59   46.27
      43.13   43.20   43.38   43.36   43.95   42.98   42.87   43.07
      43.40   42.62   42.51   42.70   42.14   40.19                
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, Peter R             56 Doc IU Masters S-16    37.20      35.70   20  
  2 Thompson, Frank L         59 Michigan Masters-19    35.11      37.53   17  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moon, Tom R               55 O*H*I*O Masters-18   1:45.63    1:50.04   20  
      54.47   55.57                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Frank L         59 Michigan Masters-19  2:40.00    2:43.47   20  
      39.30   41.82   41.62   40.73                                
  2 Moon, Tom R               55 O*H*I*O Masters-18   3:47.30    3:53.22   17  
      56.24 1:01.78   59.64   55.56                                
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, Peter R             56 Doc IU Masters S-16    34.45      33.78   20  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finn, Peter R             56 Doc IU Masters S-16  1:16.90    1:19.10   20  
      37.38   41.72                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moon, Tom R               55 O*H*I*O Masters-18   3:37.58    3:44.20   20  
      50.19   56.46   59.95   57.60                                
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            57 Illinois Masters-21  1:10.00    1:10.79   20  
      33.84   36.95                                                
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dodson, Phil L            57 Illinois Masters-21  2:55.00    2:38.73   20  
      33.65   41.33   49.80   33.95                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conover, Steve M          61 UNAT                   38.50      39.91   20  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conover, Steve M          61 UNAT                 1:22.50    1:21.15   20  
      38.45   42.70                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conover, Steve M          61 UNAT                 3:01.00    3:04.39   20  
      40.95   46.34   48.83   48.27                                
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Douglas K         64 YMCA Indy SwimFi-16  5:10.00    5:18.99   20  
      37.41   40.43   40.41   40.35   39.89   40.18   40.25   40.07
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conover, Steve M          61 UNAT                 1:55.50    1:57.00   20  
      58.27   58.73                                                
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conover, Steve M          61 UNAT                 1:00.50      57.61   20  
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conover, Steve M          61 UNAT                   44.50      47.08   20  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conover, Steve M          61 UNAT                 1:40.50    1:46.65   20  
      48.97   57.68                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Douglas K         64 YMCA Indy SwimFi-16  2:45.00    2:56.73   20  
      40.92   45.89   45.05   44.87                                
  2 Conover, Steve M          61 UNAT                 3:46.50    3:46.92   17  
      50.41   57.62   59.92   58.97                                
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Douglas K         64 YMCA Indy SwimFi-16  1:20.00    1:21.45   20  
      38.14   43.31                                                
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Douglas K         64 YMCA Indy SwimFi-16  2:47.00    2:49.93   20  
      36.05   44.74   49.93   39.21                                
  2 Conover, Steve M          61 UNAT                 3:01.00    3:39.67   17  
      47.25   59.42 1:05.41   47.59                                
 
Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Douglas K         64 YMCA Indy SwimFi-16  5:50.00    5:59.74   20  
      37.99   42.21   48.40   46.75   52.55   51.03   41.31   39.50
  2 Conover, Steve M          61 UNAT                 7:42.50    7:45.42   17  
      49.48   59.53 1:01.76 1:00.62 1:07.54 1:09.44   49.52   47.53
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          65 Greater Indiana-16     35.00      32.65   20  
  2 Pohlmann, John T          67 St. Louis Area M-22    35.50      37.30   17  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          65 Greater Indiana-16   1:18.00    1:13.52   20  
      34.96   38.56                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          65 Greater Indiana-16   2:48.00    2:44.50   20  
      37.80   41.26   43.21   42.23                                
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          65 Greater Indiana-16   6:06.00    5:49.77   20  
      37.63   41.56   43.33   44.28   45.89   46.11   46.60   44.37
 
Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Richard K          65 Greater Indiana-16  12:20.00   12:40.47   20  
      38.12   41.87   44.16   45.49   46.49   48.50   48.79   48.96
      49.95   50.17   50.34   49.98   50.20   49.63   49.92   47.90
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Michael B        69 St. Louis Area M-22  1:00.00      58.69   20  
 
Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Michael B        69 St. Louis Area M-22  2:03.00    2:26.33   20  
    1:09.56 1:16.77                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Michael B        69 St. Louis Area M-22  4:03.00    4:49.54   20  
    1:06.86 1:13.78 1:14.08 1:14.82                                
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, John T          67 St. Louis Area M-22    42.00      43.30   20  
  2 McNamee, Michael B        69 St. Louis Area M-22  1:00.00    1:01.45   17  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, John T          67 St. Louis Area M-22  1:43.00    1:41.85   20  
      47.88   53.97                                                
  2 McNamee, Michael B        69 St. Louis Area M-22  2:03.00    2:35.91   17  
    1:15.21 1:20.70                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pohlmann, John T          67 St. Louis Area M-22  3:45.00    3:42.66   20  
      48.92   56.37   59.09   58.28                                
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Michael B        69 St. Louis Area M-22  1:00.00    1:13.32   20  
 
Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Michael B        69 St. Louis Area M-22  2:03.00    2:33.01   20  
    1:12.99 1:20.02                                                
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Michael B        69 St. Louis Area M-22  2:03.00    2:27.77   20  
    1:11.41 1:16.36                                                
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McNamee, Michael B        69 St. Louis Area M-22  4:03.00    5:16.47   20  
    1:15.24 1:19.40 1:32.12 1:09.71                                
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           72 Noblesville Adul-16    58.00    1:02.56   20  
  2 McGinty, John F           73 YMCA Indy SwimFi-16    55.00    1:03.79   17  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           72 Noblesville Adul-16  2:05.00    2:26.68   20  
    1:07.35 1:19.33                                                
  2 McGinty, John F           73 YMCA Indy SwimFi-16  1:58.00    2:29.88   17  
    1:11.07 1:18.81                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           72 Noblesville Adul-16  4:55.00    5:09.95   20  
    1:07.15 1:23.74 1:22.19 1:16.87                                
  2 McGinty, John F           73 YMCA Indy SwimFi-16  4:30.00    6:06.92   17  
    1:06.74 1:34.15 1:42.10 1:43.93                                
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           72 Noblesville Adul-16 10:30.00   10:55.69   20  
    1:13.20 1:23.28 1:25.72 1:21.52 1:24.52 1:23.20 1:23.13 1:21.12
 
Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           72 Noblesville Adul-16 21:10.00   22:54.13   20  
    1:13.30 1:24.55 1:25.85 1:26.02 1:28.04 1:27.40 1:28.34 1:28.72
    1:29.51 1:27.75 1:29.55 1:28.68 1:28.14 1:23.42 1:23.43 1:21.43
 
Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keefe, Edward K           72 Noblesville Adul-16 43:00.00   44:25.89   20  
    1:17.26 1:25.23 1:26.60 1:28.46 1:29.15 1:29.12 1:31.53 1:31.60
    1:32.57 1:31.45 1:34.10 1:34.03 1:34.16 1:33.04 1:31.45 1:33.65
    1:32.55 1:28.21 1:28.76 1:29.3714:23.60                        
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinty, John F           73 YMCA Indy SwimFi-16  1:00.00    1:26.46   20  
  2 Keefe, Edward K           72 Noblesville Adul-16  1:20.00    1:34.39   17  
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinty, John F           73 YMCA Indy SwimFi-16  2:20.00    2:58.23   20  
    1:25.40 1:32.83                                                
  2 Keefe, Edward K           72 Noblesville Adul-16  3:01.00    3:18.03   17  
    1:31.89 1:46.14                                                
 
Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinty, John F           73 YMCA Indy SwimFi-16  5:00.00    4:56.54   20  
                            1:39.87                                
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinty, John F           73 YMCA Indy SwimFi-16  1:00.00    1:40.13   20  
  2 Keefe, Edward K           72 Noblesville Adul-16  1:25.00    1:57.35   17  
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldstein, Mel E          72 YMCA Indy SwimFi-16    39.58      40.03   20  
  2 McGinty, John F           73 YMCA Indy SwimFi-16  1:00.00    1:28.58   17  
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGinty, John F           73 YMCA Indy SwimFi-16  2:15.00    3:03.72   20  
    1:25.34 1:38.38                                                
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             76 St. Louis Area M-22    41.31      36.27   20  
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             76 St. Louis Area M-22    42.98      44.20   20  
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             76 St. Louis Area M-22  1:35.40    1:35.61   20  
      46.82   48.79                                                
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             76 St. Louis Area M-22  3:25.93    3:26.22   20  
      48.90   52.20   53.86   51.26                                
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             76 St. Louis Area M-22    49.80      47.88   20  
 
Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             76 St. Louis Area M-22  1:48.63    1:47.22   20  
      50.52   56.70                                                
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Good, Larry A             76 St. Louis Area M-22  1:37.21    1:36.68   20  
      47.42   49.26                                                
 
Men 85-89 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           85 St. Louis Area M-22  1:40.42    1:40.20   20  
      47.72   52.48                                                
 
Men 85-89 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           85 St. Louis Area M-22  4:16.56    4:13.03   20  
      56.81 1:04.52 1:07.04 1:04.66                                
 
Men 85-89 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           85 St. Louis Area M-22    56.12      51.65   20  
 
Men 85-89 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           85 St. Louis Area M-22  1:55.18    1:53.78   20  
      51.74 1:02.04                                                
 
Men 85-89 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           85 St. Louis Area M-22  4:15.93    4:12.21   20  
      53.90 1:03.56 1:07.35 1:07.40                                
 
Men 85-89 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           85 St. Louis Area M-22  2:40.15    1:51.92   20  
      52.02   59.90                                                
 
Men 85-89 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           85 St. Louis Area M-22  3:51.20    3:58.76   20  
      52.69 1:03.60 1:09.93   52.54                                
 
Men 85-89 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maine, Thomas O           85 St. Louis Area M-22  8:34.37    8:12.94   20  
      52.80 1:02.60 1:05.51 1:05.51 1:09.26 1:07.83   54.40   55.03
 
Women 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    5:56.88   40  
     1) Pedersen, Christine E W52       2) Hicks, Kathryn E W30           
     3) Port, Juliet E W35              4) Gernert, Karen J W40           
       47.50  1:36.21    49.13  1:42.64    38.23  1:20.55    15.35  1:17.48
 
Women 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    5:02.14   40  
     1) Zedonis, Lisa L W49             2) Marvin, Linda L W37            
     3) Gernert, Karen J W40            4) Rian, Victoria L W44           
       36.87  1:17.60    14.85    38.24    42.55  1:19.07  1:12.39  1:47.23
 
Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    5:51.08   40  
     1) Johnson, Jan C W56              2) Scruggs, Dana L W51            
     3) Pedersen, Christine E W52       4) Fisher Campbell, Anne E W58    
       46.92  1:36.13    39.50  1:26.43    37.54  1:18.04    42.23  1:30.48
 
Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Louis Area Masters-22  'A'                         NT    3:33.18   40  
     1) Pohlmann, Mary M W65            2) Blair, Elizabeth A W35         
     3) Aud, Susan V W55                4) Hamilton, Jamie S W45          
       46.20  1:05.12  1:02.97    38.89                                    
 
Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    1:42.86   40  
     1) Dickson, Luke J M26             2) O'Malley, Mark V M34           
     3) Huibregtse, William M M45       4) Christoffel, Ben J M34         
 
Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    2:04.46   40  
     1) Christoffel, Ben J M34          2) Stephens, Ryan K M39           
     3) O'Malley, Mark V M34            4) Huibregtse, William M M45      
       33.89    34.10    28.78    27.69                                    
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                              NT    4:33.80   40  
     1) Dickson, Luke J M26             2) Christoffel, Ben J M34         
     3) Sobecki, Megan W25              4) Harter, Michelle C W40         
       29.96  1:02.22    31.61  1:09.10    12.21  1:16.54    30.78  1:05.94
  2 YMCA Indy SwimFit-16  'B'                              NT    7:28.95   34  
     1) Roy, Andrew M M28               2) Cosper, Sue W62                
     3) Tansinsin, Rosendo (Sextus M38  4) Breitwieser, Maren R W56       
       39.01  1:18.69    13.31  2:53.50    36.04  1:14.15    57.44  2:02.61
 
Mixed 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 YMCA Indy SwimFit-16  'A'                        12:50.00   12:09.63   40  
     1) Gettelfinger, Cheryl M W53      2) Marvin, Linda L W37            
     3) Traylor, Kate A W51             4) Zedonis, Lisa L W49            
       38.61  1:21.88  2:05.35  2:46.93    39.49  1:25.19  2:11.46  2:55.70
       52.59  1:51.80  2:51.21  3:57.01    28.03  1:08.15  1:49.32  2:29.99
 
Mixed 280-319 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 St. Louis Area Masters-22  'A'                   13:22.53   12:24.41   40  
     1) Pohlmann, Mary M W65            2) Good, Larry A M76              
     3) McDowell, Teresa W W60          4) Maine, Thomas O M85            
       43.09  1:31.11  2:20.33  3:07.71    37.85  1:21.98  2:08.61  2:55.72
       38.74  1:22.71  2:08.21  2:53.18    45.68  1:38.93  2:33.63  3:27.80