Licensed to YMCA Indy SwimFit           Hy-Tek's Meet Manager 7/3/2006 10:47 AM
                   2006 Firecracker Invitational - 7/1/2006                    
                         2006 Firecracker Invitational                         
                     IU Natatorium, Indianapolis, Indiana                      
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Alexandra           22 DOC-IN                    NT      32.90  
 
Women 18-24 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Himes, Maegen             24 ISF-IN               2:40.00    2:47.31  
    1:21.04 1:26.27                                                
 
Women 18-24 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Himes, Maegen             24 ISF-IN               1:30.00    1:25.13  
 
Women 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wood, Alexandra           22 DOC-IN                    NT      35.82  
 
Women 18-24 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Himes, Maegen             24 ISF-IN               2:45.00    2:43.65  
    1:15.90 1:27.75                                                
 
Women 18-24 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Himes, Maegen             24 ISF-IN               5:30.00    5:46.24  
    1:16.04 1:31.20 1:37.72 1:21.28                                
 
Women 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Suz                29 ISF-IN                 34.00      30.15  
  2 Hoover, Jennifer          29 GRIN-IN                55.00      55.40  
 
Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Suz                29 ISF-IN               1:15.00    1:10.45  
  2 Johnson, Laura            26 IAM-IN               1:25.00    1:20.29  
 
Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Laura            26 IAM-IN               3:20.00    3:01.03  
    1:24.55 1:36.48                                                
 
Women 25-29 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Suz                29 ISF-IN                 41.00      38.41  
  2 Hedgecock, Kathryn        27 IAM-IN                 42.00      42.79  
  3 Hoover, Jennifer          29 GRIN-IN              1:04.47    1:12.83  
 
Women 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Suz                29 ISF-IN               1:35.00    1:27.41  
  2 Weeter, Leslie            29 SKY-KY               1:32.00    1:29.62  
 
Women 25-29 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hedgecock, Kathryn        27 IAM-IN               3:15.00    3:31.86  
    1:45.39 1:46.47                                                
 
Women 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Laura            26 IAM-IN                 45.00      45.91  
 
Women 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weeter, Leslie            29 SKY-KY               1:31.94    1:31.12  
  2 Johnson, Laura            26 IAM-IN               1:45.00    1:42.48  
 
Women 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Laura            26 IAM-IN               4:00.00    3:43.71  
    1:46.91 1:56.80                                                
 
Women 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Suz                29 ISF-IN                 40.00      36.06  
  2 Hedgecock, Kathryn        27 IAM-IN                 42.00      40.03  
  3 Hoover, Jennifer          29 GRIN-IN                52.44    1:07.60  
 
Women 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hedgecock, Kathryn        27 IAM-IN               1:35.00    1:35.22  
 
Women 25-29 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weeter, Leslie            29 SKY-KY               3:00.33    2:58.94  
    1:27.07 1:31.87                                                
 
Women 25-29 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hedgecock, Kathryn        27 IAM-IN               3:15.00    3:22.67  
    1:36.74 1:45.93                                                
 -- Hoover, Jennifer          29 GRIN-IN              3:49.38         DQ  
    2:37.92 2:26.39                                                
 
Women 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weeter, Leslie            29 SKY-KY               5:48.04    6:20.82  
    1:27.88 1:46.36 1:40.32 1:26.26                                
 
Women 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Jamie Jo          30 Unattached             35.06      33.78  
  2 Bechtle, Alicia           31 ISF-IN                    NT      42.63  
 
Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nieto, Alexandra          34 SKY-KY               2:21.42    2:19.49  
    1:07.60 1:11.89                                                
  2 Wagner, Jamie Jo          30 Unattached           2:48.15    3:00.11  
    1:23.81 1:36.30                                                
 
Women 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nieto, Alexandra          34 SKY-KY               5:00.09    4:55.57  
    1:12.33 1:14.65 1:14.74 1:13.85                                
  2 Bechtle, Alicia           31 ISF-IN                    NT    7:50.02  
    1:47.84 1:58.01 2:01.72 2:02.45                                
 
Women 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Jamie Jo          30 Unattached                NT      43.34  
  2 Bechtle, Alicia           31 ISF-IN                 47.56      57.68  
 
Women 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nieto, Alexandra          34 SKY-KY               1:16.44    1:17.23  
 
Women 30-34 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bechtle, Alicia           31 ISF-IN                 50.87      57.45  
 
Women 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wagner, Jamie Jo          30 Unattached                NT      41.91  
 
Women 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hildebrand, Ilyse         39 ISF-IN                 36.00      33.14  
  2 Stout, Lora               38 Unattached             35.20      36.22  
  3 Langer, Christel          37 NASTI-IN                  NT      42.83  
 
Women 35-39 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hildebrand, Ilyse         39 ISF-IN                    NT      42.27  
  2 Stout, Lora               38 Unattached             40.10      43.67  
 
Women 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stout, Lora               38 Unattached             44.30      45.85  
  2 Hildebrand, Ilyse         39 ISF-IN                    NT      49.49  
  3 Langer, Christel          37 NASTI-IN                  NT      54.45  
 
Women 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stout, Lora               38 Unattached           1:35.60    1:39.13  
  2 Langer, Christel          37 NASTI-IN                  NT    1:57.58  
 
Women 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hildebrand, Ilyse         39 ISF-IN                 43.00      38.99  
  2 Stout, Lora               38 Unattached             39.90      42.62  
 
Women 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rian, Victoria            40 ISF-IN                 38.00      34.34  
 
Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ertelt, Judy              42 ISF-IN               1:40.00    1:34.67  
 
Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rian, Victoria            40 ISF-IN               2:45.00    2:31.82  
    1:14.12 1:17.70                                                
  2 Ertelt, Judy              42 ISF-IN               3:30.00    3:30.80  
    1:37.20 1:53.60                                                
 
Women 40-44 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rian, Victoria            40 ISF-IN               5:15.00    5:12.02  
    1:14.85 1:20.16 1:19.41 1:17.60                                
  2 Shuck, Susie              41 ISF-IN               5:20.50    5:16.60  
    1:15.53 1:21.46 1:20.21 1:19.40                                
 
Women 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rian, Victoria            40 ISF-IN               1:30.00    1:27.24  
 
Women 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cummins, Andrea           40 Unattached             41.70      41.91  
  2 James, Julie              40 DOC-IN                 45.50      45.19  
 
Women 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cummins, Andrea           40 Unattached           1:30.76    1:32.22  
  2 James, Julie              40 DOC-IN               1:36.00    1:40.05  
 
Women 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cummins, Andrea           40 Unattached           3:15.30    3:20.01  
    1:34.55 1:45.46                                                
  2 James, Julie              40 DOC-IN               3:35.00    3:40.16  
    1:45.23 1:54.93                                                
 
Women 40-44 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              41 ISF-IN               3:02.52    2:50.04  
    1:20.37 1:29.67                                                
 
Women 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 James, Julie              40 DOC-IN               3:15.00    3:26.77  
    1:39.60 1:47.17                                                
 
Women 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shuck, Susie              41 ISF-IN               6:04.26    5:56.10  
    1:20.26 1:32.23 1:44.05 1:19.56                                
 
Women 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Laura            46 O*H*-LE                31.00      30.55  
  2 Gettelfinger, Cheryl      49 ISF-IN                 34.00      33.48  
 
Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      49 ISF-IN               1:14.00    1:17.60  
  2 Scruggs, Dana             47 ISF-IN                    NT    1:24.19  
 
Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Denise             47 MICH-MI              2:41.80    2:28.64  
    1:13.70 1:14.94                                                
  2 Hoskins, Sandy            47 IM-CE                2:32.00    2:33.19  
    1:13.74 1:19.45                                                
  3 Scruggs, Dana             47 ISF-IN                    NT    3:16.26  
    1:27.61 1:48.65                                                
  4 Spencer, Liz              46 IAM-IN               3:20.00    3:21.57  
    1:36.73 1:44.84                                                
 
Women 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Denise             47 MICH-MI              5:31.40    5:07.89  
    1:15.91 1:18.76 1:17.50 1:15.72                                
  2 Hoskins, Sandy            47 IM-CE                5:20.00    5:26.12  
    1:16.68 1:22.82 1:23.28 1:23.34                                
  3 Spencer, Liz              46 IAM-IN               7:00.00    7:29.61  
    1:44.66 1:54.61 1:57.95 1:52.39                                
 
Women 45-49 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Spencer, Liz              46 IAM-IN               4:05.00         DQ  
    2:07.62 2:07.45                                                
 
Women 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Laura            46 O*H*-LE                42.00      39.52  
  2 Richmond, Susan           45 SLAM-OZ                41.00      41.19  
  3 Gettelfinger, Cheryl      49 ISF-IN                 42.00      41.56  
  4 Hoskins, Sandy            47 IM-CE                  40.75      41.57  
 
Women 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richmond, Susan           45 SLAM-OZ              1:29.00    1:29.05  
  2 Kessler, Laura            46 O*H*-LE              1:35.00    1:29.76  
  3 Gettelfinger, Cheryl      49 ISF-IN               1:33.00    1:34.14  
 
Women 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richmond, Susan           45 SLAM-OZ              3:08.00    3:14.35  
    1:32.08 1:42.27                                                
  2 Gettelfinger, Cheryl      49 ISF-IN               3:21.00    3:22.88  
    1:39.83 1:43.05                                                
  3 Spencer, Liz              46 IAM-IN               4:40.00    5:04.38  
    2:30.74 2:33.64                                                
 
Women 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoskins, Sandy            47 IM-CE                  32.50      32.16  
  2 Richmond, Susan           45 SLAM-OZ                38.00      35.08  
 
Women 45-49 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Denise             47 MICH-MI              3:15.60    2:57.87  
    1:25.87 1:32.00                                                
 
Women 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kessler, Laura            46 O*H*-LE              2:57.00    2:51.32  
    1:22.54 1:28.78                                                
  2 Richmond, Susan           45 SLAM-OZ              3:01.00    3:01.01  
    1:25.58 1:35.43                                                
  3 Spencer, Liz              46 IAM-IN               4:10.00    4:12.12  
    2:00.51 2:11.61                                                
 
Women 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guins, Ann                53 O*H*-LE                34.00      33.07  
  2 Smith, Melinda            54 O*H*-LE                36.00      38.68  
 
Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Melinda             50 WMAC-WI              1:13.00    1:09.34  
  2 Guins, Ann                53 O*H*-LE              1:20.00    1:20.00  
 
Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Melinda            54 O*H*-LE              3:20.00    3:15.71  
    1:30.86 1:44.85                                                
 
Women 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Melinda            54 O*H*-LE              6:45.00    7:39.42  
    1:47.85 1:58.45 1:59.96 1:53.16                                
 
Women 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guins, Ann                53 O*H*-LE                38.00      37.35  
 
Women 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guins, Ann                53 O*H*-LE              1:30.00    1:28.60  
 
Women 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Melinda             50 WMAC-WI                40.00      38.17  
  2 Smith, Melinda            54 O*H*-LE                45.00      47.09  
 
Women 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Melinda             50 WMAC-WI              1:30.00    1:26.04  
  2 Smith, Melinda            54 O*H*-LE              1:42.00    1:44.72  
 
Women 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Melinda             50 WMAC-WI                35.00      33.14  
  2 Stevens, Mary Ann         53 ISF-IN                 40.00      35.33  
 
Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mann, Melinda             50 WMAC-WI              1:20.00    1:13.79  
 
Women 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevens, Mary Ann         53 ISF-IN               3:15.00    3:00.90  
    1:26.24 1:34.66                                                
 
Women 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stevens, Mary Ann         53 ISF-IN               7:00.00    6:26.90  
    1:23.56 1:43.98 1:51.95 1:27.41                                
 
Women 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Helen             56 NASTI-IN               54.00      47.97  
 
Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               58 ISF-IN               3:46.00    4:30.24  
    2:07.23 2:23.01                                                
 
Women 55-59 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cosper, Sue               58 ISF-IN                    NT    9:29.19  
    2:15.24 2:27.00 2:26.05 2:20.90                                
 
Women 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDowell, Teresa          56 SLAM-OZ                43.44      42.13  
  2 Wilson, Helen             56 NASTI-IN               58.00      53.86  
  3 Wright, Mary Kay          56 NASTI-IN               49.52      57.91  
  4 Cosper, Sue               58 ISF-IN                    NT    1:14.83  
 
Women 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDowell, Teresa          56 SLAM-OZ              1:32.27    1:30.15  
  2 Larsen, Barbara           59 ISF-IN                    NT    1:45.12  
  3 Wilson, Helen             56 NASTI-IN             1:14.00    2:20.60  
 
Women 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDowell, Teresa          56 SLAM-OZ              3:15.08    3:11.90  
    1:34.42 1:37.48                                                
  2 Larsen, Barbara           59 ISF-IN                    NT    3:50.65  
   53:20.00                         1:55.40                        
  3 Hall, Carol               59 ISF-IN                    NT    6:00.62  
 
Women 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wright, Mary Kay          56 NASTI-IN               47.57      54.16  
  2 Wilson, Helen             56 NASTI-IN             1:02.00      59.94  
 
Women 55-59 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally            56 MICH-MI              1:47.60    1:45.44  
  2 Wright, Mary Kay          56 NASTI-IN             1:47.43    2:15.96  
 
Women 55-59 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally            56 MICH-MI              3:45.00    3:44.48  
    1:48.55 1:55.93                                                
  2 Cosper, Sue               58 ISF-IN                    NT    5:38.56  
    2:48.92 2:49.64                                                
 
Women 55-59 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Carol               59 ISF-IN                    NT    2:29.63  
 
Women 55-59 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larsen, Barbara           59 ISF-IN                    NT    3:50.48  
    1:54.36 1:56.12                                                
  2 Hall, Carol               59 ISF-IN                    NT    5:14.37  
    2:40.20 2:34.17                                                
 
Women 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guthrie, Sally            56 MICH-MI              3:20.00    3:19.19  
    1:36.11 1:43.08                                                
  2 McDowell, Teresa          56 SLAM-OZ              3:30.41    3:27.39  
    1:32.40 1:54.99                                                
  3 Hall, Carol               59 ISF-IN                    NT    5:25.48  
 
Women 55-59 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hall, Carol               59 ISF-IN                    NT   11:05.67  
    2:30.90 3:00.85 2:52.20 2:41.72                                
 
Women 60-64 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary            61 IM-CE                6:20.77    6:33.72  
    1:33.28 1:41.40 1:41.03 1:38.01                                
 
Women 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary            61 IM-CE                  43.23      44.15  
 
Women 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary            61 IM-CE                1:32.60    1:35.89  
   36:40.00                                                        
 
Women 60-64 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pohlmann, Mary            61 IM-CE                3:14.92    3:24.90  
    1:40.49 1:44.41                                                
 
Women 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger           60 MACO-OR                43.00      44.44  
  2 Meyers, Susan             64 ISF-IN                 52.00      52.44  
 
Women 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger           60 MACO-OR              1:35.00    1:38.29  
 
Women 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger           60 MACO-OR              3:35.00    3:42.72  
    1:47.73 1:54.99                                                
 
Women 60-64 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             64 ISF-IN                 47.00      43.93  
 
Women 60-64 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger           60 MACO-OR              1:35.00    1:42.35  
 
Women 60-64 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierson, Ginger           60 MACO-OR              3:35.00    3:43.98  
    1:47.45 1:56.53                                                
 
Women 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             64 ISF-IN               3:40.00    3:38.29  
    1:45.95 1:52.34                                                
 
Women 60-64 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             64 ISF-IN               7:40.00    7:53.91  
    1:55.61 2:08.23 2:03.58 1:46.49                                
 
Women 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kin-Pinney, Barbara       67 ISF-IN                 45.60      46.42  
 
Women 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kin-Pinney, Barbara       67 ISF-IN                 59.50      59.16  
 
Women 65-69 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kin-Pinney, Barbara       67 ISF-IN                    NT    1:06.91  
 
Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura             70 MICH-MI              4:00.42    4:00.90  
    1:57.17 2:03.73                                                
 
Women 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura             70 MICH-MI              2:15.49    2:09.87  
   20:00.00                                                        
 
Women 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura             70 MICH-MI              1:08.00    1:06.89  
 
Women 70-74 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura             70 MICH-MI              2:25.00    2:35.76  
 
Women 70-74 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gogola, Laura             70 MICH-MI              4:51.26    4:44.67  
    2:25.81 2:18.86                                                
 
Women 75-79 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crandall, Louise          77 GRIN-IN              2:28.00    2:46.43  
 
Women 75-79 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crandall, Louise          77 GRIN-IN              5:12.00    6:07.49  
    2:57.96 3:09.53                                                
 
Women 75-79 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crandall, Louise          77 GRIN-IN             13:55.00   13:22.41  
    3:02.63 3:25.58 3:27.31 3:26.89                                
 
Women 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snyder, Hannelore         76 IM-CE                1:15.00    1:09.49  
  2 Crandall, Louise          77 GRIN-IN              1:48.00    1:52.18  
 
Women 75-79 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snyder, Hannelore         76 IM-CE                1:15.00    1:06.87  
 
Women 75-79 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snyder, Hannelore         76 IM-CE                3:10.00    2:35.65  
 
Women 75-79 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Snyder, Hannelore         76 IM-CE                6:10.00    5:40.13  
    2:49.69 2:50.44                                                
 
Women 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois Kivi        82 MICH-MI              4:19.60    4:17.52  
    2:04.55 2:12.97                                                
 
Women 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois Kivi        82 MICH-MI              8:46.90    8:41.98  
    2:04.52 2:13.91 2:12.99 2:10.56                                
 
Women 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois Kivi        82 MICH-MI              1:04.20    1:06.36  
 
Women 80-84 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois Kivi        82 MICH-MI              2:25.33    2:24.91  
 
Women 80-84 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nochman, Lois Kivi        82 MICH-MI              5:18.20    5:18.36  
    2:32.72 2:45.64                                                
 
Men 18-24 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitbeck, Scott           24 MICH-MI                26.25      25.90  
 
Men 18-24 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitbeck, Scott           24 MICH-MI                59.02      57.29  
  2 Whitback, Dave            24 IM-CE                  59.90    1:02.34  
 
Men 18-24 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitbeck, Scott           24 MICH-MI              2:06.00    2:06.26  
    1:00.39 1:05.87                                                
  2 Whitback, Dave            24 IM-CE                2:07.00    2:13.58  
    1:01.72 1:11.86                                                
 
Men 18-24 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitbeck, Scott           24 MICH-MI              1:05.00    1:07.80  
 
Men 18-24 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitbeck, Scott           24 MICH-MI                27.80      27.53  
  2 Whitback, Dave            24 IM-CE                  29.50      29.57  
 
Men 18-24 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitback, Dave            24 IM-CE                1:04.50    1:05.10  
 
Men 25-29 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilchrist, Robert         28 DOC-IN                 28.50      26.55  
  2 Methric, Tim              28 DOC-IN                 29.99      27.85  
 
Men 25-29 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilchrist, Robert         28 DOC-IN                    NT    1:00.88  
 
Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Findley, Brett            25 NASTI-IN             2:12.00    2:09.20  
    1:02.40 1:06.80                                                
  2 Gilchrist, Robert         28 DOC-IN               2:20.00    2:17.37  
    1:06.01 1:11.36                                                
  3 Methric, Tim              28 DOC-IN               2:23.99    2:19.39  
    1:05.96 1:13.43                                                
  4 Green, Mike               28 ISF-IN                    NT    2:42.88  
    1:15.20 1:27.68                                                
 
Men 25-29 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nieto, Jose Manuel        26 SKY-KY               4:40.00    4:40.77  
    1:06.98 1:11.25 1:12.28 1:10.26                                
  2 Methric, Tim              28 DOC-IN               5:00.00    4:58.91  
    1:09.09 1:16.56 1:18.10 1:15.16                                
  3 Cox, Michael              25 DOC-IN               5:20.00    5:30.14  
    1:14.92 1:23.28 1:26.18 1:25.76                                
 
Men 25-29 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gilchrist, Robert         28 DOC-IN               1:11.00    1:13.16  
 
Men 25-29 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Findley, Brett            25 NASTI-IN               34.00      33.65  
  2 Jones, Martin             27 DOC-IN                 38.70      40.61  
 
Men 25-29 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Michael              25 DOC-IN                    NT    1:28.41  
 
Men 25-29 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Findley, Brett            25 NASTI-IN             3:00.00    2:55.44  
    1:21.27 1:34.17                                                
 
Men 25-29 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nieto, Jose Manuel        26 SKY-KY                 29.50      29.49  
  2 Green, Mike               28 ISF-IN                    NT      32.00  
  3 Jones, Martin             27 DOC-IN                 32.18      32.65  
 
Men 25-29 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Findley, Brett            25 NASTI-IN             1:06.00    1:02.98  
  2 Green, Mike               28 ISF-IN                    NT    1:20.21  
 
Men 25-29 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nieto, Jose Manuel        26 SKY-KY               2:30.10    2:23.37  
    1:08.06 1:15.31                                                
  2 Findley, Brett            25 NASTI-IN             2:25.00    2:32.89  
    1:08.06 1:24.83                                                
 
Men 25-29 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Martin             27 DOC-IN               6:40.05    6:40.90  
    1:24.25 1:44.34 1:56.50 1:35.81                                
 
Men 30-34 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simmons, Will             31 ISF-IN                 26.32      25.76  
  2 Hughes, David             32 SDSM-SI                27.25      27.39  
  3 Sennett, Marc             33 SWOM-OH                32.50      30.75  
  4 McVett, Brad              33 Unattached                NT      32.16  
 
Men 30-34 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simmons, Will             31 ISF-IN                 57.47      57.62  
  2 Hughes, David             32 SDSM-SI              1:05.90    1:07.42  
  3 Sennett, Marc             33 SWOM-OH              1:10.00    1:10.82  
 
Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simmons, Will             31 ISF-IN               2:08.00    2:08.21  
    1:02.25 1:05.96                                                
 
Men 30-34 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simmons, Will             31 ISF-IN                    NT    4:43.55  
    1:07.17 1:13.14 1:13.33 1:09.91                                
  2 McVett, Brad              33 Unattached                NT    6:21.40  
    1:29.07 1:38.37 1:39.44 1:34.52                                
 
Men 30-34 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              33 NASTI-IN               32.11      31.77  
  2 McVett, Brad              33 Unattached                NT      44.10  
 
Men 30-34 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              33 NASTI-IN             1:08.43    1:11.43  
 
Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              33 NASTI-IN             2:34.01    2:37.77  
    1:16.68 1:21.09                                                
 
Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McVett, Brad              33 Unattached                NT    4:05.82  
    1:58.51 2:07.31                                                
 
Men 30-34 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, David             32 SDSM-SI                27.25      26.87  
  2 Sennett, Marc             33 SWOM-OH                33.00      32.83  
  3 McVett, Brad              33 Unattached                NT      36.96  
 
Men 35-39 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Publow, Eric              36 DOC-IN                 28.00      27.25  
  2 Gill, Mark                38 SKY-KY                 29.00      27.83  
  3 Fero, John                36 ISF-IN                 29.99      27.96  
 
Men 35-39 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simon, Robert             36 ISF-IN               1:02.14      59.64  
  2 Publow, Eric              36 DOC-IN               1:02.00    1:00.97  
  3 Fero, John                36 ISF-IN               1:01.00    1:01.77  
  4 Gill, Mark                38 SKY-KY               1:04.00    1:03.22  
  5 Rushman, Christopher      35 SWOM-OH              1:06.50    1:04.07  
 
Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fero, John                36 ISF-IN               2:12.00    2:15.32  
    1:04.53 1:10.79                                                
  2 Publow, Eric              36 DOC-IN               2:16.00    2:19.84  
    1:03.61 1:16.23                                                
  3 Chebotarev, Oleg          38 ISF-IN               2:40.00    2:21.11  
    1:05.12 1:15.99                                                
  4 Mattson, Mark             36 IM-CE                2:19.10    2:25.79  
    1:11.10 1:14.69                                                
  5 Gill, Mark                38 SKY-KY               2:35.00    2:28.44  
    1:13.14 1:15.30                                                
  6 Raver, Allen              38 NASTI-IN             2:43.00    2:29.11  
    1:10.77 1:18.34                                                
  7 Berridge, Jeff            36 ISF-IN               2:35.00    2:38.85  
    1:14.10 1:24.75                                                
  8 McCallum, Jamie           37 IPA                  3:20.00    3:03.75  
    1:26.64 1:37.11                                                
 
Men 35-39 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houchens, Jeremy          36 ISF-IN               4:52.52    4:46.52  
    1:06.82 1:12.08 1:13.67 1:13.95                                
  2 Gill, Mark                38 SKY-KY               5:30.00    5:31.26  
    1:17.34 1:27.61 1:26.25 1:20.06                                
  3 Raver, Allen              38 NASTI-IN             6:29.00    5:33.85  
    1:15.90 1:26.06 1:29.00 1:22.89                                
  4 Publow, Eric              36 DOC-IN               5:05.00    5:38.38  
    1:17.49 1:21.95 1:21.25 1:37.69                                
 
Men 35-39 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             36 IM-CE                1:20.00    1:19.34  
  2 Berridge, Jeff            36 ISF-IN               1:26.00    1:23.83  
 
Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             36 IM-CE                2:48.00    2:50.17  
    1:22.68 1:27.49                                                
 
Men 35-39 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rushman, Christopher      35 SWOM-OH                37.00      35.94  
  2 Berridge, Jeff            36 ISF-IN                 45.00      41.53  
 
Men 35-39 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rushman, Christopher      35 SWOM-OH              1:24.00    1:22.31  
  2 Mattson, Mark             36 IM-CE                1:24.00    1:26.92  
 
Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rushman, Christopher      35 SWOM-OH              3:06.00    3:02.27  
    1:26.34 1:35.93                                                
 
Men 35-39 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gill, Mark                38 SKY-KY                 31.00      29.16  
  2 Fero, John                36 ISF-IN                 33.00      30.06  
  3 Raver, Allen              38 NASTI-IN               37.66      30.22  
  4 Berridge, Jeff            36 ISF-IN                 37.00      35.16  
 
Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fero, John                36 ISF-IN               1:10.00    1:07.18  
  2 Raver, Allen              38 NASTI-IN             1:30.00    1:16.07  
 
Men 35-39 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mattson, Mark             36 IM-CE                2:45.10    2:44.35  
    1:20.06 1:24.29                                                
  2 Berridge, Jeff            36 ISF-IN               2:50.00    2:55.88  
    1:25.33 1:30.55                                                
 
Men 40-44 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Julian, Steve             44 GRIN-IN                32.00      28.33  
  2 Joyner, Dan               43 DAMM-NT                29.50      30.09  
  3 Constans, Patrick         43 SWOM-OH                26.99      30.37  
  4 Chalk, Steve              40 BSMS-IN                30.75      30.67  
 
Men 40-44 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Legge, Tim                41 IAM-IN               1:20.00    1:11.11  
  2 Ramos, Bill               42 DOC-IN               1:10.72    1:15.87  
 
Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Legge, Tim                41 IAM-IN               2:30.00    2:33.69  
    1:12.20 1:21.49                                                
 
Men 40-44 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joyner, Dan               43 DAMM-NT                32.90      34.97  
  2 Chalk, Steve              40 BSMS-IN                37.50      38.00  
 
Men 40-44 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chalk, Steve              40 BSMS-IN              1:27.00    1:24.98  
 
Men 40-44 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramos, Bill               42 DOC-IN                 42.08      40.64  
  2 Constans, Patrick         43 SWOM-OH                34.66      40.69  
  3 Legge, Tim                41 IAM-IN                 50.00      41.81  
  4 Chalk, Steve              40 BSMS-IN                44.30      44.55  
 
Men 40-44 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramos, Bill               42 DOC-IN               1:28.31    1:32.63  
  2 Legge, Tim                41 IAM-IN               1:40.00    1:36.28  
 
Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Legge, Tim                41 IAM-IN               3:30.00    3:26.03  
    1:39.23 1:46.80                                                
 
Men 40-44 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Joyner, Dan               43 DAMM-NT                30.50      30.85  
  2 Constans, Patrick         43 SWOM-OH                   NT      35.91  
 
Men 40-44 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Julian, Steve             44 GRIN-IN              2:40.00    2:52.65  
    1:18.59 1:34.06                                                
 
Men 40-44 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramos, Bill               42 DOC-IN               6:10.50    6:54.50  
    1:34.90 1:52.05 1:50.21 1:37.34                                
 
Men 45-49 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Counsell, Steven          47 ISF-IN                 31.50      30.40  
  2 Traynor, John             47 IM-CE                  32.00      33.12  
  3 Cook, Kip                 47 IAM-IN                    NT      38.00  
  4 Imhoff, Vernon            47 ISF-IN                    NT      38.25  
 
Men 45-49 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Traynor, John             47 IM-CE                1:11.00    1:16.73  
  2 Imhoff, Vernon            47 ISF-IN                    NT    1:30.09  
  3 Cook, Kip                 47 IAM-IN               1:45.00    1:30.45  
 
Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Traynor, John             47 IM-CE                2:35.00    2:54.51  
    1:21.28 1:33.23                                                
  2 Imhoff, Vernon            47 ISF-IN                    NT    3:27.67  
    1:29.17 1:58.50                                                
  3 Cook, Kip                 47 IAM-IN               4:05.00    3:30.68  
    1:36.69 1:53.99                                                
 
Men 45-49 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Traynor, John             47 IM-CE                5:35.00    6:08.49  
    1:26.30 1:33.17 1:35.10 1:33.92                                
  2 Cook, Kip                 47 IAM-IN               9:00.00    7:47.98  
    1:47.68 2:02.75 2:04.68 1:52.87                                
 
Men 45-49 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Counsell, Steven          47 ISF-IN                 41.20      36.99  
  2 Vincent, Mark             48 ISF-IN                 38.00      39.13  
  3 Weiss, John               45 ISF-IN                 39.00      41.67  
 
Men 45-49 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Counsell, Steven          47 ISF-IN               1:26.50    1:24.32  
  2 Vincent, Mark             48 ISF-IN               1:24.00    1:31.08  
  3 Weiss, John               45 ISF-IN               1:24.00    1:33.86  
 
Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Counsell, Steven          47 ISF-IN               3:16.40    3:05.88  
    1:28.69 1:37.19                                                
  2 Weiss, John               45 ISF-IN               3:05.00    3:31.03  
    1:39.44 1:51.59                                                
 
Men 45-49 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cummins, Jim              45 Unattached             33.10      30.58  
  2 Traynor, John             47 IM-CE                  36.00      35.56  
 
Men 45-49 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cummins, Jim              45 Unattached           2:51.60    3:05.04  
    1:23.87 1:41.17                                                
  2 Weiss, John               45 ISF-IN               2:50.00    3:10.37  
    1:30.01 1:40.36                                                
  3 Vincent, Mark             48 ISF-IN               2:58.00    3:11.78  
    1:32.95 1:38.83                                                
 
Men 50-54 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Jack            52 CMS-CO                 25.66      25.57  
  2 Montgomery, Jim           51 DAMM-NT                26.50      27.62  
  3 LeMaire, Larry            53 IAM-IN                 30.30      28.49  
  4 Bernstein, Michael        50 ISF-IN                 34.61      36.48  
  5 Spathe, David             53 GRIN-IN                35.82      36.65  
  6 Moon, Tom                 51 Unattached                NT      38.78  
 
Men 50-54 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montgomery, Jim           51 DAMM-NT              1:00.00    1:01.05  
  2 Fox, Jim                  54 ISF-IN               1:09.80    1:11.49  
  3 Bernstein, Michael        50 ISF-IN               1:18.96    1:24.15  
  4 Moon, Tom                 51 Unattached                NT    1:32.93  
 
Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montgomery, Jim           51 DAMM-NT              2:10.00    2:19.56  
    1:08.12 1:11.44                                                
  2 Fox, Jim                  54 ISF-IN               2:27.50    2:32.65  
    1:13.94 1:18.71                                                
  3 Huneke, Jan               52 SWOM-OH              2:35.00    2:40.46  
    1:16.79 1:23.67                                                
  4 Bernstein, Michael        50 ISF-IN               3:03.03    3:12.29  
    1:32.31 1:39.98                                                
 
Men 50-54 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Montgomery, Jim           51 DAMM-NT              4:40.00    5:02.51  
    1:12.56 1:17.37 1:17.39 1:15.19                                
  2 Fox, Jim                  54 ISF-IN               5:40.30    5:32.58  
    1:16.11 1:25.28 1:26.73 1:24.46                                
  3 Meek, Dan                 50 ISF-IN               5:12.00    5:56.51  
    1:19.28 1:32.01 1:34.36 1:30.86                                
 
Men 50-54 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meek, Dan                 50 ISF-IN                 37.10      40.81  
  2 Spathe, David             53 GRIN-IN                45.85      47.06  
  3 Moon, Tom                 51 Unattached                NT      48.99  
 
Men 50-54 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph             50 VMST-VA              1:40.00    1:45.12  
 
Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swiger, Ralph             50 VMST-VA              3:40.00    3:47.68  
    1:51.93 1:55.75                                                
 
Men 50-54 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Jack            52 CMS-CO                 36.56      33.58  
  2 Myers, Grant              51 GRIN-IN                36.00      37.82  
  3 LeMaire, Larry            53 IAM-IN                 39.50      38.34  
  4 Spathe, David             53 GRIN-IN                45.07      42.90  
  5 Moon, Tom                 51 Unattached                NT      46.79  
 
Men 50-54 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Jack            52 CMS-CO               1:20.10    1:18.80  
  2 Myers, Grant              51 GRIN-IN              1:20.00    1:29.18  
  3 Spathe, David             53 GRIN-IN              1:44.44    1:43.19  
 
Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spathe, David             53 GRIN-IN              3:32.65    3:46.22  
    1:44.13 2:02.09                                                
 
Men 50-54 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeMaire, Larry            53 IAM-IN                 33.30      31.06  
  2 Meek, Dan                 50 ISF-IN                 30.50      32.68  
 -- Moon, Tom                 51 Unattached                NT         DQ  
 
Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meek, Dan                 50 ISF-IN               1:16.20    1:18.81  
  2 Fox, Jim                  54 ISF-IN               1:19.20    1:28.42  
 
Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huneke, Jan               52 SWOM-OH              2:50.00    2:51.87  
    1:20.56 1:31.31                                                
  2 Meek, Dan                 50 ISF-IN               3:09.40    3:26.60  
    1:30.12 1:56.48                                                
  3 Swiger, Ralph             50 VMST-VA              3:48.00    3:48.48  
    1:48.26 2:00.22                                                
 
Men 50-54 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groselle, Jack            52 CMS-CO               2:30.12    2:30.87  
    1:14.21 1:16.66                                                
  2 LeMaire, Larry            53 IAM-IN               2:50.00    3:00.74  
    1:25.45 1:35.29                                                
  3 Swiger, Ralph             50 VMST-VA              3:20.00    3:26.58  
    1:45.12 1:41.46                                                
 
Men 50-54 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huneke, Jan               52 SWOM-OH              6:05.00    6:11.65  
    1:19.16 1:38.63 1:47.50 1:26.36                                
  2 Swiger, Ralph             50 VMST-VA              7:15.00    7:20.76  
    1:47.13 1:58.26 2:00.82 1:34.55                                
 
Men 55-59 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kin, S. Michael           59 ISF-IN                    NT      36.52  
  2 O'Dowd, Mike              55 ISF-IN                 52.00      52.00  
 
Men 55-59 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitbeck, Rod             57 MICH-MI              1:12.90    1:17.98  
  2 Kin, S. Michael           59 ISF-IN                    NT    1:22.93  
 
Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Frank           55 MICH-MI              2:26.00    2:28.98  
    1:12.47 1:16.51                                                
  2 Whitbeck, Rod             57 MICH-MI              2:55.00    3:03.73  
    1:26.94 1:36.79                                                
 
Men 55-59 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Larrabe, Jr, Cliff        56 SWOM-OH                39.25      38.67  
  2 Kin, S. Michael           59 ISF-IN                    NT      43.33  
 
Men 55-59 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Frank           55 MICH-MI              1:16.00    1:17.69  
  2 Whitbeck, Rod             57 MICH-MI              1:38.00    1:40.17  
 
Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Frank           55 MICH-MI              2:44.00    2:50.03  
    1:24.62 1:25.41                                                
 
Men 55-59 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Dowd, Mike              55 ISF-IN               1:06.00    1:08.36  
 
Men 55-59 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whitbeck, Rod             57 MICH-MI                37.80      36.91  
 
Men 55-59 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Frank           55 MICH-MI              2:47.00    2:52.42  
    1:20.46 1:31.96                                                
  2 Kin, S. Michael           59 ISF-IN                    NT    3:37.26  
    1:44.57 1:52.69                                                
 
Men 60-64 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Peter           63 SDSM-SI                29.00      29.22  
  2 Dickerson, Wayne          64 IM-CE                  35.00      37.23  
 
Men 60-64 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Peter           63 SDSM-SI              1:08.50    1:10.69  
 
Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Richard            61 GRIN-IN              2:32.00    2:33.44  
    1:14.35 1:19.09                                                
 
Men 60-64 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickerson, Wayne          64 IM-CE                  45.00      47.52  
 
Men 60-64 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickerson, Wayne          64 IM-CE                1:42.00    1:50.49  
 
Men 60-64 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Peter           63 SDSM-SI                36.00      37.66  
  2 Pohlmann, John            63 IM-CE                  41.70      42.31  
  3 Dickerson, Wayne          64 IM-CE                  43.00      47.64  
  4 Wunsch, Gerald            60 DOC-IN                 45.29      47.84  
 
Men 60-64 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Peter           63 SDSM-SI              1:24.00    1:28.14  
  2 Wunsch, Gerald            60 DOC-IN               1:39.37    1:45.56  
  3 Pohlmann, John            63 IM-CE                1:36.80    1:48.68  
 
Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wunsch, Gerald            60 DOC-IN               3:36.41    3:45.55  
    1:48.31 1:57.24                                                
 
Men 60-64 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dickerson, Wayne          64 IM-CE                3:33.00    3:56.43  
    2:00.21 1:56.22                                                
 
Men 65-69 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pinney, Lowell            65 ISF-IN                 53.00      52.15  
  2 Keefe, Edward             68 NASTI-IN               55.00      53.55  
  3 Clapp, Richard            69 ISF-IN               1:00.00    1:00.26  
 
Men 65-69 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefe, Edward             68 NASTI-IN             2:05.00    2:07.59  
  2 Clapp, Richard            69 ISF-IN               2:15.00    2:22.57  
 
Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefe, Edward             68 NASTI-IN             4:30.00    4:32.92  
    2:12.70 2:20.22                                                
  2 Clapp, Richard            69 ISF-IN               5:15.00    5:04.09  
    2:27.83 2:36.26                                                
 
Men 65-69 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefe, Edward             68 NASTI-IN            10:00.00   10:07.71  
    2:23.28 2:32.51 2:37.65 2:34.27                                
  2 Clapp, Richard            69 ISF-IN              11:00.00   11:22.57  
    2:45.90 3:02.32 2:50.82 2:43.53                                
 
Men 65-69 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keefe, Edward             68 NASTI-IN             1:05.00    1:16.43  
 
Men 70-74 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reiman, Tim               74 NASTI-IN               37.00      43.82  
 
Men 70-74 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reiman, Tim               74 NASTI-IN             1:28.00    1:44.72  
 
Men 70-74 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mennen, Marty             70 ISF-IN                 39.50      39.22  
  2 Reiman, Tim               74 NASTI-IN               47.00      56.92  
 
Men 70-74 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mennen, Marty             70 ISF-IN               1:24.00    1:24.82  
  2 Reiman, Tim               74 NASTI-IN             1:45.00    2:09.11  
 
Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mennen, Marty             70 ISF-IN               3:05.00    3:03.70  
    1:32.36 1:31.34                                                
 
Men 70-74 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reiman, Tim               74 NASTI-IN               48.00      58.57  
 
Men 75-79 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Risley, Bob               79 ISF-IN                 55.00      51.51  
 
Men 75-79 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Risley, Bob               79 ISF-IN               2:15.00    2:04.89  
 
Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Risley, Bob               79 ISF-IN               4:45.00    4:32.67  
    2:12.07 2:20.60                                                
 
Men 80-84 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blake, Robert             82 SLAM-OZ                   NT      39.45  
  2 Mote, Richard             81 GRIN-IN                   NT    1:04.99  
 
Men 80-84 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blake, Robert             82 SLAM-OZ                   NT    1:32.71  
  2 Mote, Richard             81 GRIN-IN                   NT    2:32.50  
 
Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blake, Robert             82 SLAM-OZ                   NT    4:06.59  
    1:39.09 2:27.50                                                
  2 Strong, Doug              81 DOC-IN               4:16.04    4:32.91  
    2:16.07 2:16.84                                                
  3 Mote, Richard             81 GRIN-IN                   NT    6:04.53  
    2:59.10 3:05.43                                                
 
Men 80-84 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blake, Robert             82 SLAM-OZ                   NT    7:59.56  
    1:47.41 2:02.37 2:06.17 2:03.61                                
  2 Strong, Doug              81 DOC-IN               9:47.18   10:24.24  
    2:39.55 2:47.09 2:30.63 2:26.97                                
 
Men 80-84 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mote, Richard             81 GRIN-IN                   NT    1:56.29  
 
Men 80-84 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maine, Thomas             81 IM-CE                4:11.00    4:05.45  
    1:59.08 2:06.37                                                
 
Men 80-84 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mote, Richard             81 GRIN-IN                   NT    1:52.42  
 
Men 80-84 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maine, Thomas             81 IM-CE                4:16.38    4:14.06  
    2:04.02 2:10.04                                                
 
Men 80-84 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maine, Thomas             81 IM-CE                4:00.00    4:08.35  
    1:57.45 2:10.90                                                
  2 Strong, Doug              81 DOC-IN               9:55.99   10:49.70  
 
Men 80-84 200 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maine, Thomas             81 IM-CE                3:55.79    3:53.22  
    1:55.87 1:57.35                                                
 
Men 80-84 400 LC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maine, Thomas             81 IM-CE                8:00.00    8:06.16  
    1:57.86 2:07.61 2:14.48 1:46.21                                
  2 Strong, Doug              81 DOC-IN              14:27.35   15:23.68  
    5:10.07 3:10.26 4:39.86 2:23.49