Licensed to YMCA Indy SwimFit          HY-TEK's Meet Manager 4/12/2010 07:36 PM
                      Spring Fever 2010 April - 4/10/2010                      
                                    Results                                    
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hewitt, Jan M             28 Unattached                NT      36.13  
  2 Hoffman, Sarah            27 Unattached                NT      50.78  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Sarah            27 Unattached                NT    1:51.56  
      50.02 1:01.54                                                
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Sarah            27 Unattached                NT    1:01.73  
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hewitt, Jan M             28 Unattached                NT      41.65  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hewitt, Jan M             28 Unattached                NT    1:28.68  
      41.79   46.89                                                
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoffman, Sarah            27 Unattached                NT      53.58  
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Rachel            31 VALPO                  30.50      30.22  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Rachel            31 VALPO                1:06.80    1:06.18  
      31.60   34.58                                                
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Rachel            31 VALPO                  45.00      38.14  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rivera, Rachel            31 VALPO                  46.00      45.29  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marvin, Linda             36 INDYS                  28.00      28.64  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marvin, Linda             36 INDYS                1:02.00    1:04.29  
      31.12   33.17                                                
  2 Tuck, Jennifer            38 DUNE                 1:11.00    1:09.75  
      33.34   36.41                                                
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuck, Jennifer            38 DUNE                 7:12.00    6:53.27  
      37.09   40.22   41.27   41.94   42.41   42.51   42.59   42.25
      41.83   41.16                                                
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuck, Jennifer            38 DUNE                   42.00      42.07  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuck, Jennifer            38 DUNE                      NT    1:31.38  
      44.19   47.19                                                
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marvin, Linda             36 INDYS                  32.00      35.47  
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dixon, Lou Ann            42 LAPOR                6:30.00    6:02.49  
      31.80   34.44   35.94   36.58   36.84   37.32   37.57   37.75
      37.74   36.51                                                
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dixon, Lou Ann            42 LAPOR                  35.20      34.98  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dixon, Lou Ann            42 LAPOR                1:16.70    1:14.73  
      35.34   39.39                                                
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dixon, Lou Ann            42 LAPOR                2:45.50    2:41.53  
      36.01   40.05   42.62   42.85                                
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dixon, Lou Ann            42 LAPOR                1:13.20    1:11.91  
      35.10   36.81                                                
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          45 D0CIU                1:06.98    1:05.47  
      30.76   34.71                                                
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schickore, Jutta          45 D0CIU                2:22.13    2:23.80  
      31.69   36.96   37.38   37.77                                
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             54 DUNE                   33.40      33.72  
  2 Tehan, Robynn E           52 DUPTY                  30.00      37.06  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      52 INDYS                1:06.00    1:06.43  
      31.28   35.15                                                
  2 Tehan, Robynn E           52 DUPTY                1:18.00    1:23.98  
      36.07   47.91                                                
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      52 INDYS                6:45.00    6:48.02  
      37.07   40.87   41.67   41.84   41.87   41.96   41.66   41.30
      40.40   39.38                                                
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tehan, Robynn E           52 DUPTY                  55.00      47.25  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             54 DUNE                   39.50      40.90  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             54 DUNE                 1:28.80    1:28.98  
      42.53   46.45                                                
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gettelfinger, Cheryl      52 INDYS                  35.00      35.03  
  2 Yanson, Karen             54 DUNE                   35.00      37.03  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yanson, Karen             54 DUNE                 1:23.77    1:28.82  
      43.32   45.50                                                
  2 Tehan, Robynn E           52 DUPTY                1:27.00    1:39.90  
      42.23   57.67                                                
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             68 INDYS                1:30.00    1:23.92  
      39.56   44.36                                                
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyers, Susan             68 INDYS                3:20.00    3:26.70  
      46.45   55.24   57.98   47.03                                
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bourounis, George         32 DUPTY                  24.90      24.71  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ostermann, Jeff           31 Unattached             52.00      49.63  
      23.85   25.78                                                
  2 Bourounis, George         32 DUPTY                  56.00      54.68  
      26.36   28.32                                                
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ostermann, Jeff           31 Unattached             56.50      54.39  
      26.30   28.09                                                
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ostermann, Jeff           31 Unattached             24.50      24.34  
  2 Bourounis, George         32 DUPTY                  26.00      27.31  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bourounis, George         32 DUPTY                  58.50      59.19  
      28.64   30.55                                                
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              36 NASTI                  52.81      51.19  
      24.66   26.53                                                
  2 Geiss, Anthony            36 GRIN                   57.00      54.75  
      25.58   29.17                                                
  3 Sutter, Mike              39 DUNE                 1:22.50    1:11.34  
      33.51   37.83                                                
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutter, Mike              39 DUNE                 3:00.00    2:52.68  
      39.64   42.51   47.14   43.39                                
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brooks, Jason             38 Unattached           5:45.00    5:49.99  
      29.36   31.58   32.76   33.11   33.60   33.70   33.21   33.74
      32.93   56.00                                                
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutter, Mike              39 DUNE                   43.90      55.78  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              36 NASTI                  57.01      56.66  
      27.55   29.11                                                
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maydak, Jeff              36 NASTI                  29.99      26.78  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Geiss, Anthony            36 GRIN                 1:10.00    1:00.60  
      27.48   33.12                                                
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brooks, Jason             38 Unattached           1:02.00    1:00.57  
      28.37   32.20                                                
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brooks, Jason             38 Unattached           2:07.00    2:13.23  
      29.60   33.24   38.96   31.43                                
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brooks, Jason             38 Unattached           4:50.00    4:44.38  
      29.67   34.41   35.94   36.12   40.72   41.67   33.71   32.14
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            44 DUNE                   25.00      24.94  
  2 Klevickas, Stosh          41 DUNE                      NT      28.26  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            44 DUNE                   57.00      55.23  
      25.86   29.37                                                
  2 Klevickas, Stosh          41 DUNE                      NT    1:02.19  
      29.31   32.88                                                
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klevickas, Stosh          41 DUNE                      NT    2:22.94  
      32.14   35.44   37.06   38.30                                
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            44 DUNE                   31.00      30.23  
  2 Kitterdge, Buck           40 DUNE                   32.00      32.17  
  3 Klevickas, Stosh          41 DUNE                      NT      43.47  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kitterdge, Buck           40 DUNE                 1:05.00    1:13.28  
      35.96   37.32                                                
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hurst, Charles            44 DUNE                   27.00      27.79  
  2 Kitterdge, Buck           40 DUNE                   27.00      29.28  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kitterdge, Buck           40 DUNE                 1:10.00    1:09.50  
      32.25   37.25                                                
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Bob               50 NASTI                  24.70      25.11  
  2 Higginbottom, Keith       52 ELKY                   27.90      27.49  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Bob               50 NASTI                  54.70      54.45  
      26.01   28.44                                                
  2 Higginbottom, Keith       52 ELKY                   59.80      59.87  
      28.74   31.13                                                
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Bob               50 NASTI                2:03.00    2:02.56  
      28.23   30.32   31.90   32.11                                
  2 Higginbottom, Keith       52 ELKY                 2:12.00    2:10.29  
      29.93   32.52   34.35   33.49                                
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Higginbottom, Keith       52 ELKY                 5:56.70    5:51.64  
      31.26   33.08   34.51   35.63   35.91   36.34   36.12   36.33
      38.00   34.46                                                
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Higginbottom, Keith       52 ELKY                   29.70      29.36  
  2 Miller, Bob               50 NASTI                  30.00      29.85  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Bob               50 NASTI                1:10.00    1:07.77  
      32.21   35.56                                                
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             59 DUNE                   25.00      24.58  
  2 Thompson, Jim             55 DUNE                   33.00      32.53  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             59 DUNE                   55.00      54.87  
      25.87   29.00                                                
  2 Thompson, Jim             55 DUNE                 1:30.00    1:15.43  
    1:15.81                                                        
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Jim             55 DUNE                   35.00      41.61  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finn, Peter R             56 D0CIU                  30.92      30.92  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finn, Peter R             56 D0CIU                1:08.08    1:07.66  
      31.29   36.37                                                
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             59 DUNE                   28.00      26.96  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dewitt, Peter             59 DUNE                 1:08.00    1:04.98  
      30.37   34.61                                                
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         66 MICHM                  35.50      35.87  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         66 MICHM                1:27.26    1:16.62  
      36.76   39.86                                                
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         66 MICHM                  52.70      44.20  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         66 MICHM                1:50.64    1:41.64  
      47.14   54.50                                                
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         66 MICHM                3:40.36    3:29.43  
      46.78   51.98   55.11   55.56                                
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         66 MICHM                  50.15      39.55  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         66 MICHM                1:46.70    1:38.11  
      45.35   52.76                                                
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         66 MICHM                  51.22      44.96  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         66 MICHM                1:58.96    1:48.12  
      46.99 1:01.13                                                
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kroeger, Donald J         66 MICHM                1:42.66    1:28.92  
      43.06   45.86                                                
 
Mixed 18-24 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duneland  'A'                                          NT    2:12.77  
       41.45    33.85    29.64    27.83